AXELSE COURANT Axel '57 0^ J C. VIKK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 15 JUNI 1957 71e Jaargang No. 72 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Ideaal voor ieder die brieven schrijft! AXEL. ONVERDEELDE PINKSTERVREUGDE. EERSTE SUCCESVOLLE MANIFESTATIE SLAAGDE VOLKOMEN. In één nacht Uw handen gaaf en zacht VERSCHIJNT IEDf l WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom 11,53 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - Uitgeeft terFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS Bi] contracten belangrijke lop xonden Mededelingen a Klein*, kdrertentiën (maximum 70 CMt iedere regel Markt 12 7* Met grote voldoening mogen de organisatoren van de „Stichting Streekcentrum Axel" terugzien op de achter ons liggende Pinksterdagen met de tentoon stelling „Axel '57" en verdere feestelijkheden, die Vrijdags te half drie werden geopend. Reeds deze introductie was op zichzelf een feit, dat beloften inhield voor het welslagen der feestelijk heden, die zich grotendeels op het zich daartoe bij uitstek geschikte tentoonstellingsterrein zouden af spelen op de komende dagen. De jeugdherberg „Bleye Haghe" was met haar ruime conversatiezaal de aangewezen plaats om in deze omgeving de vele tientallen genodigden de hon neurs van verwelkoming en gastvrijheid te betonen aan een 60-tal dames en heren. De opening. De officiële opening geschiedde in de open lucht, terzijde van de grasgazons aan de linkervoorzijde van het gebouw, alwaar de microfoon stond opgesteld. De voorziter van het werkcomté „Axel '57", de heer J. C. Vink, verwelkomde na aankomst van de circa 1200 schoolkinderen, die allen voorzien waren van ballons in grote kleurenvariatie, de genodigden en honderden belangstellenden en dankte zijn mede bestuursleden en de vele verenigingen en organisaties cie tot het welslagen hebben medegewerkt en verzocht bij verhindering van baron Collot d'Escury aan burgemeester van Oeveren deze manifestatie te willen openen. Openingsrede van burgemeester van Oeveren. Deze deelde mede gaarne deze opdracht te willen vervullen, hoewel hij geen ogenblik de illusie had ge koesterd als invaller in actie te moeten treden, temeer daar hij zich ook bij de voorbereidende werkzaam- hed ensteeds als zodanig heeft beschouwd. Maar aan gezien het lot van een reserve-speler nu eenmaal is, oat hij ten allen tijde onvoorzien in actie kan worden geroepen, verzoende hij zich daar gaarne mede en was het hem een vreugde deze tentoonstelling, die één der eerste activiteiten is van het „Streekcentrum" te mogen openen. Hij verbindt daarin onmiddellijk de wens, dat het ook niet de laatste actie zal zijn die van dit zich volijverig betoond hebbende bestuur mag worden verwacht. Spr. noemt daarbij opzettelijk geen namen, daar iedereen in Axel deze mensen kent, maar hij spreekt in de allereerste plaats zijn voldoening uit over de geest van mede- en samenwerking van tal van instantie's, waarnaast vele Axelse zaken door prachtige stands zich van hun beste zijde lieten zien en begrip en waardering toonden voor het streven dat bij deze activiteiten vooropgesteld is. n.l. het dienen van het algemeen zakelijk belang voor deze stad, die steeds meer het karakter van streekcentrum bij uit nemendheid krijgt. Het recreatie-terrein waarop elke rechtgeaarde Axelaar trots mag zijn, is nu door het nieuwe, uitstekend geouittlleerde zwembad en het openluchttheater weer enige aanwinsten rijker ge worden, welke het geheel opnieuw aantrekkelijker zul len maken. Zo verwachtte spreker dat van oudsher de duizenden weer naar Axel zullen stromen als ten tijde van de beroemde paardenkoersen in het ver leden. De tijden veranderen en wij met hen, zoals Vergilius eenmaal terecht zeide, maar spreker hoopt dat door deze oude traditie in ere te herstllen steeds in toenemende zin nieuw leven in Axel zal opbloeien. Onder de plechtige tonen van het door de Chr. fanfare „Hosanna" uitgevoerde Wilhelmus hees de burgemeester de nationale driekleur aan de standaard voor de „Bleye Haghe" en honderden ballons, die door de Axelse schooljeugd werden opgelaten en langzaam wegdreven leverden een kleurrijk schouw spel op. „Axel '57" was officieel geopend. Op het terrein der v.v. „Axel" had rond half acht een vriendschappelijke voetbal-ontmoeting plaats tus sen een elftal samengesteld uit organisatoren van „Axel '57" en een elftal bestaande uit journalisten. Vooral de persploeg bestaande uit een zestal Bel gische en vijf Nederlandse vertegenwoordigers had, dank zij de bemoeiingen van hun coach, de heer Kleijn uit Middelburg, een selectie van spelers opgesteld, waaronder de oud-internationaal Huijsmans uit Ant werpen, die het menige derde klasseploeg lastig zou hebben gemaakt. Deze laatsten begonnen het duel met acht man aan gezien enige Belgische spelers niet tiidig ter plaatse konden zijn. De opstelling der beide teams van links naar rechts luidde „Axel '57" doelvan Oeveren. AchterVink en van Lonkhuijsen. Midden de Rijke, Tieleman en Hirdes. Voor C. van Bendegem, Oskamp, v. d. Bruele, Houbé en Murre. „De Pers" doelde Regt. AchterPeers en Herwegh. Midden Dieleman, Huysmans en Groen. VoorSteijaert, 't Gilde, Ronsse, Kleijn en v. d. Meijde. Voor dit als humoristische voetbalmatch aange kondigde del bestond nog een vrij aardige belang stelling en voor de meeste kijkers werd het dan ook een geanimeerde strijd, vooral gedurende de periode dat er „serieus" gestreden werd. Al spoedig bleken de vertegenwoordigers van de „koningin der aarde" heel wat meer „kaas" van voet bal te hebben gegeeten dan de stnijdmacht van „Axel '57" ,die allengs tot 14 spelers bleek te zijn aangegroeid. Burgemeester van Oeveren werd dan ook al spoedig zwaar op de proe fgesteld en danig aan ce tand gevoeld. In het eerste half uur zwichtte hij tweemaal voor een paar formidabele schoten van Vlaams patent, zodat de Axelse organisatoren met een 02 achterstand naar de „theekrans" togen, na- Pat alle 25 spelers op de gevoelige plaat waren vast gelegd. In de tweede helft werd het een debacle voor de Axelse dilettanten. Wel probeerde de verdediging het uiterste om stand te houden, doch regelmatig werd de score door Kleijn en zijn mede-aanvalsspelers ver hoogd tot de dubbele cijfers. Het moet tot eer van het uithoudingsvermogen der Axelse spelers worden getuigd, dat zij in de laatste phase van de strijd nog twee treffers wisten te plaatsen. Het publiek had gedurende deze interessante ont moeting kunnen genieten van staaltjes voetbal die op oude glorie wezen, maar ook op soms dolle capriolen van oud-strijders, die alle tekenen van routine sinds jaren verloren hadden. Doelman burgemeester van Oeveren bleek het verlies wel het manmoedigst te dragen en had aan de meeste der doelpunten - tot zijn eer gezegd weinig of geen schuld. Maar het perselftal was een klasse te sterk, al speelden enkele hiervan op gymnastiekschoentjes. En alzo was de tentoonstelling op waardige vijze geopend. Dit bleek eens te meer, toen in de avonduren de verlichting van de Kinderdijk een fantastische aan blik bood en het ganse terrein baadde in een zee van licht der honderden extra sterke lampen en schijn werpers, die het in feeststemming zijnde terrein een sprookjesachtig aanzien schonken. eD latere avonduren stonden in het teken van het optreden der Axelse verenigingen,als Tremola-Thalia met het eerste optreden van haar drumband. Ook de volksdansgroep van de L.J.G. en Z.P.M. trad hierbij op, evenals „Mondaccordeola en Concordia's Bóeren- kapel en deze gevarieerde plaatselijke avond was een goede inzet. Voor het eerst werd een groot deel der stad door de gemoderniseerdeelectrische straatverlichting via kwiklampen en fluorescerende buizen in een helle gloed van stralend licht gezet, hetgeen Axel weer -een schrede nader bracht op het pad van de moderni sering en onze straten een grootsteeds aanzien gaf. Sedert weken is door de P.Z.E.M. met man en macht gewerkt om dit werk te voltooien en dat men hierin te juister tijd is geslaagd, strekt haar tot bij zondere eer. Officiële opening van het zwembad en muziekfestijn. De aan Pinksteren voorafgaande zaterdag is even eens een dag van betekenis geworden. Nog altijd was het zwembad door de overhaaste spoed waarmede dit imposante complex het vorig jaar voltooid moest worden niet officieel geopend en het bestuur achtte nu het moment gekomen, in de kader van de festiviteiten ook dit tot onderdeel van het feestprogramma te maken. Des namiddags te 2 uur was de restauratietoren ge vuld met genodigden toen de heer J. C. Vink in uiens kwaliteit van bestuurslid van de Stitchting Axels Zwembad hen allen verwelkomend wees op dit feit, waar het bestuur geen verwijt voor te maken is. Spr. wees op de bijzondere behoefte waarin deze bad- en zweminrichting in een plaats met een groeiende cn welvarende bevolking zoals Axel, voorziet en ver leende daarop het woord aan burgemeester Van Oeveren. Deze zeide in zijn ambtelijke kwaliteit reeds menige officiële openingen te hebben medegemaakt, hoewel elke weer op een andere wijze. Een voetbalveld kan men in gebruik nemen door de aftrap, maar bij de opening van een inrichting als deze zou men te water dienen te gaan en b.v. een duik nemen maar hier was hij enigszins huiverig voor, ofschoon zwemmen voor hem een grotere kans zou bieden dan b.v. voetbal. Spr. schetste wat de laatste jaren al gedaan werd door overal aan te kloppen waar men gehoor vond. Gelukkig zijn de onversaagde pogingen ten slotte ge slaagd. Hij richtte zich tot de staf van bouwers, die door dit imponerend geheel iets tot stand hebben ge bracht dat op ieder een soliede en fraaie indruk maakt. Iedereen heeft hieraan medegewerkt tot elke secretarie- ambtennaar incluis. Spr. noemde naast re heren Wie- les en v. d. Bruele inzonderheid de architect v. d. Graaff uit Zwijndrecht en dankte dezen vooral voor het mooie hier tot stand gebracht, waarbij spr. niet vergat badmeester Maurice Mattelé, die zich behalve als badmeester ook als bouwer onderscheiden heeft. Thans is deze inrichting definitief gereed. Ir, 1953 wees één onzer ministers op het ontstellende feit dat zo weinigen in ons land eigenlijk de zwemkunst ver staan. Het is de taak mede en vooral van een zwem inrichting dit euvel radicaal te doen verminderen. Ook voor de volksgezondheid biedt het goede pers pectieven en tekenend is dat in een rapport van de schoolartsendienst er op gewezen wordt dat de li chaamshouding der kinderen te Axel en Sas van Gent beter is dan in de meeste plaatsen hetgeen moet toe geschreven worden aan de ruimere beoefening van de zwemsport in die plaatsen. Spr. besloot met uit drukking te geven aan de wens dat velen van de bad- en zweminrichting gebruik zullen maken en ver klaarde deze voor geopend. Onder leiding van ir. Geerlings, bestuurslid van de K.N.Z.B., wonende in het Villapark alhier,werd daar op een programma van jeugdwerstrijden afgewerkt, dat bestond uit een 14-tal nummers voor variërende leeftijden van jongens en meisjes. Dank zij de medewerking van de Sasse Zwem- en Poloclub „De Bruinvis" verliepen deze wedstrijden vlot. Ds middags rond 3 uur vingen de concerten aan, die ter gelegenheid van het muziekfestival door de hieraan deelnemende muziekkorpsen achtereenvolgens op de muziektent op de Markt gegeven werden. Een tiental gezelschappen gaven acte de présence cn brachten de ganse zaterdagnamiddag en avond veel leven en vertier in onze stad, die reeds op enige duizenden bezoekers van tentoonstellingsterrein en concerten mocht bogen. Aubade aan burgemeester van Oeveren. Het keurig uitgemonsterde muziekkorps „Mozart" uit Yerseke viel met zijn uitstekende drumband op door haar goede muziek en zeer correct optreden. Voor haar optreden bracht deze muziekvereniging aan burgemeester van Oeveren, die een geboren Yersekenaar is een serenade voor het front van het sladhuisbordes, waaraan deze zich niet had willen onttrekken. Na het uitvoeren van een defileermars, sprak de burgemeester het muziekkorps uit zijn bakermat toe in -onvervalst Zuid-Bevelands dialect. De ganse namiddag door werd door dc verschillende korpsen geconcerteerd, waarna zij na een muzikale rondwandeling met vrolijke marsmuziek optrokken naar het feestterrein, waarbij de plaatselijke muziek korpsen „Concordia" en „Hosanna" de rij openden. Des avonds te 8 uur werd het glorieuze slot van dit muziekfestijn eveneens door de harmonie „Mozart" uit Yerseek met een taptoe bekroond, waarvoor zeer grote belangstelling en bijval werd betoond. In de avonduren traden in de amusementshal op het feestterrein de „Tiroler Holzhacker Bub'n" op waarbij Gerda Ziller, algemeen als zangeres en jode- laarster weer het nodige cachet aan dit optreden gaf dat zeer in de smaak viel bij de bezoekers, die even als op de andere avonden de enorme ruimte dezer tent vulde. Een zeer bijzondere attractie op het feestterrein vormde het Amerikaanse waterorgel dat zich voort durend in de belangstelling der muziekliefhebbers mocht verheugen, die bovendien een fantastisch en aitijd wisselend beeld kregen van de honderdvoudige waterstralen, die een sprookjesachtige aanblik gaven in telkens zich wijzigende beelden van fonteinen cn figuren. Een lust voor oog en oor werd hier ge boden en zeker vormde dit een bijzondere attractie op het expositie- en ontspanningsterrem, waar verder een grote animo bestond voor de velerlei andere attracties die aan jong en oud in allerlei vorm ge boden werden. PinkstertweeAxels hoogtijdag. Wat de nationale herdenkingsdag van 14 juli (de val der Bastille) voor Frankrijk en die van 11 juli (Guldensporenslag) voor Vlaanderen betekenen, is die van 2e Pinksterdag telkenjare voor Axel. Met een steevaste wil en bezieling, als gold het een bedevaartgang het werd ook nu weer be wezen komen dan de duizenden uit alle wind streken van heinde en ver toegestroomd, hetzij dat het weder dienende is of nietEn zo konden de grillen van Pluvius, die maandagmiddag spelbreker scheen te zullen worden ook nu geen spaak in het wiel steken. Het enige wat er onder leed was het bezoek van de sportliefhebbers aan de voetbalwedstrijd, dat maar op een 1500 toeschouwers te schatten viel en alzo beneden de verwachting bleef, doch voor het overige weerhield de regen slechts weinigen hun koers in de richting Axel te wijzigen. AxelDe Spechten (Eindhoven) 311. Een spel van kat en muis 1 De thuisploeg was vrijwel volledig ,doch de gasten verschenen met ettelijke invallers, toen dit duel een aanvang nam. Een serie terreinverkenningen leverde beide partijen al spoedig een hoekschop op, maar overigens bood de eerste helft een vrij gelijkwaardig aspect. De in de tiende minuut genomen corner door rechtsbuiten L. Jansen genomen schiep enige ver warring voor het Eindhovense doel en vrij ge lukkig wist Jonkman deze schermutseling uit te buiten en met een tam rollertje in, de hoek kwamen onze stadgenoten aan de leiding (1—0). De strijd bleef aantrekkelijk hoewel niet boeiend en de krachten liepen vooralsnog niet te veel uiteen, wat bleek toen tien minuten na het Axelse doelpunt de linksbinnen der gasten een dieptepass van de rechtervleugel fraai benutte (1 1). De oranjehemden pakten nu wat har der aan en uit één dér afwisselende aanvallen lukte het Jonkman met een fraai en goed gemikt schot ten tweede male de leiding te nemen (2—1). De wedstrijd bleef aantrekkelijk maar de voort durend harder neerdrenzende regen scheen de vecht lust te doven. De technische kwaliteit der ontwikkelde Spechten-aanvallen was superieur aan die der Axelse maar overigens hield de 41-jarige keeper Dieleman e rvoor de pauze nog enige lastige schoten uit. Het was vijf minuten voor de rust toen de gasten uit een corner de gelijkmaker kregen en zo werd met gelijke scorestand (22) gedraaid. In de tweede helft was de regen over en de gast heren hadden een groene shirt aangetrokken. Jonkman probeerde het een paar maal aardig rn een tweetal Axelse corners schenen te wijzen op een nóg niet verslapte Axelse vechtlust. Doch toen na 1 2minuten Dieleman een hoekschop moest toestaan kwam de fatale inzinking en benutte de Spechten- midvoor een fraaie kans en gaf met een onhoudbaar schot zijn ploeg de leiding (23). Onweerstaanbaar braken de gasten door en het was de linksbinnen die hard inkogelde, waarop Dieleman nauwelijks kon reageren (2—4). Nauwelijks is dit doelpunt genoteerd of alweer trilde het Axelse net zonder dat iets van doeltreffende tegenstand bleek (25), want drie doelpunten in even zovele minuten wees op een debacle in de oranje-verdediging. Het is met dit alles nog niet mooi genoeg en zo absoluut domineren de gastheren dat 1 7minuten na de rust keeper Dieleman dc kluts kwijt scheen en zelf het leder over de lijn werkte (26). Gedurende ruim een kwartier hield Axel toen stand, doch de slotacte werd dramatisch. Het zevende doelpunt kwam weer uit een corner, die via de onderkant van de deklat werd ingekopt (2—7). Drie minuten later verdween een tam rollertje in het Axelse net. De oranje-defensie was een zeef cn de voorhoede opereerde zonder enige verband tot de score weer in enkele minuten tot de dubbele cijfers opliep (210). Het was Deij die 5 minuten voor tijd een derde tegenount maakte maar ook daarvoor namen de gasten nog eens revanche. Alleen toen Lind- hout de bal met de hand uit het doel sloeg betoonde de nemer van de strafschop zich grootmoedig door deze naast te kogelen. Zo kon deze ontmoeting geen bevrediging schenken en is onze vurige hoop dat de oranjehemden uit deze les de lering zullen putten dat het tegen Internos in de komende strijd zondag anders aanpakken zal zijn. De Spechten hebben hier een uitstekende indruk achtergelaten. De score-verhouding was niet geflat teerd, maar weerspiegelde de krachtsverhouding vol komen. Monster-schutterskamp. Ongeveer terzelfdertijd als de voetbalwedstrijd werd op het parkeerterrein aan de Oranjestraat op een vijftal liggende wippen een schieting georganiseerd, waarvoor zelfs van de zijde der Nederlandse Radio Unie belangstelling bestond, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van een reportage-wagen. Hier gooide de voor het aanvangsuur reedsbegonnen Tegenbuien ook enig roet in het eten, daar uit de toezeggingen een deelname kon worden verwacht van een 250-tal schutters, maar de dreigende luchten heeft een aan zienlijk aantal schutters er van weerhouden hier aan wezig te zijn. Toch werd nog door niet minder dan 167 schutters deelgenomen. Deze sportlui, die de voor vaderlijke schutterskunst door de eeuwen heen de voorrang blijven verlenen, kwamen uit alle oorden, zowel van Zeeuwsch- als Belgisch-Vlaanderen. Antwerpen, Gent, Lokeren, Assenede en Dix- muiden, om maar enkele ver uit elkaar liggende plaat sen te noemen, zij waren met meerdere vertegen woordigers uit nog vele andere agglomeratie's op dit grandioze schuttersfestijn aanwezig. Een overzicht van dit sportieve evenement te geven zou voor ons onkundig als wij zijn In de ver schillende kernachtige schutterstermen een moei lijke opgave vormen en ook een vrij eentonige en geen erg genietbare copie zijn, zodat wij volstaan met te vemelden dat burgemeester van Oeveren het openings schot verrichtte en wij mochten wel concluderen dat vele sociëteiten uit de omtrek met hun „koningen" en „keizers" goed vertegenwoordigd waren, zodat al in de eerste ronde vele vogels tuimelden. Na enige keren door regenbuien te zijn geremd kwam na spannende strijd het einde in zicht en was het de heer Alphons Zaman van Moerbeke-Waas die tot koning van dit grootse schuttersfeest dat vele belangstellenden trok werd uitgeroepen. Begeleid door de muziekvereniging „Eendracht" van Wachte- beke, die ook bij het einde van de voetbalwedstrijd'

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1