AXELSE COURANT AXELSE IMPULSIES Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 JUNI 1957 No. 71. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. VII. PINKSTER - EVENEMENT HERSTELT EEUWENOUDE TRADITIE. „AXEL '57" UNIEKE MANIFESTATIE. Buiten het kader dezer artikelenserie om bracht enwe reeds onlangs, na de verschij ning van het perscommuniqué en de daar mee parallel lopende conferentie een uit voerig verslag omtrent het programma der tentoonstelling en de daarmee gepaard gaan de festiviteiten gedurende de a.s. Pinkster dagen. En zo staan we dan nu aan de vooravond van dit luisterrijkste evenement hier bij ons weten ooit op de avnouds voor onze stad zo geëigende hoogtijdagen georganiseerd. Zoals de oorsprong onzer vaderstad zich in de duisternis der tijden verliest en nie mand met enige schijn van zekerheid kan verklaren wanneer de eerste bewoners zich hier vestigden, zo is het ook gesteld met de feestelijke Pinksterviering, die stamt uit de verre middeleeuwen en voortijds een uitge sproken kerkelijk karakter moet hebben ge dragen. In het begin waren het een soort van jaarmarkten die bij het gedenkfeest van de plaatselijke kerkwijding plaajs grepen en die later uitgroeiden tot de „kermissen" [afgeleid van kerkmis). Het staat vast, dat vele eeuwen geleden de Pinksterdagen te Axel reeds met ongewone luister zijn gevierd En ofschoon vrijwel niemand in onze da gen nog behoefte gevoelt aan het weder in voeren van een (zoals hier) afgeschafte ker mis in de vroegere zin en betekenis van het woord, toch kan niet worden verheeld lat de vanouds geëigende Pinksterdagen voor onze stad een bijzondere attractie en beko ring vormen. Een diepgewortelde traditie wil, dat er met Pinksteren in Axel iets te beleven zal zijn. Zodat, sedert nu bijna 40 jaar geleden de kermis hier werd afgeschaft er be halve in oorlogstijd nog geen Pinksteren is gevierd die niet gepaard ging met meer- dtrlei ontspanning. Ongewild en zonder opzet bedoeld bete kenen deze thans door het „Streekcentrum Axel" georganiseerde tentoonstelling, met de daaraan verbonden festiviteiten toch een bevestiging ener eeuwenlange traditie, hoe wel die niets met kermis te maken heeft. En ook niet wil hebben. Zo verscheen in de loop dezer week de circa negentig pagina's beslaande tentoon- stellings- en feestgids, die naar we vertrou- wenzowel door de ganse Axelse burgerij als door de duizenden gasten van elders tot ge meengoed zal worden gemaakt en geraad pleegd. Trouwens deze feestwijzer is prac- tisch onmisbaar voor allen die onze vijf daagse tentoonstelling met de daarmede ge paard gaande uitvoeringen, concerten cn andere attractie's wensen te bezoeken en mede te beleven. Algemeen overzicht. Aldus naar deze feestgids verwijzend be hoeven wij niet in finesses te treden, doch willen we volstaan met nog eens in het al gemeen het programma-schema te belichten. Naar vrij algemeen bekend is zal de vrij dag in het teken van de opening staan, waar bij dan het plaatselijk cachet van deze dag door diverse levenskrachtige Axelse vereni gingen zal worden beaccentueerd door ver schillende uitvoeringen en prestatie s. Nu de voorzitter van het ere-comité, jhr. A. F.C. de Casembroot verhinderd werd de tentoonstelling persoonlijk te komen openen zal deze taak vervuld worden door H. A. A. baron Collot d'Escury in zijn kwaliteit van vice-voorzitter. De avond van deze dag zal gevuld worden met zang, muziek en dans van de plaatselijke verenigingen. Ook de beide muziekkoipsen „Concordia en „Ho sanna" zullen hun aandeel leveren in de muzikale omijsting van de introductie der feesteijkheden. Dit op het oog bescheiden begin onzer vijfdaagse feest-cycles belooft niettemin een daverend succes te worden, dat reeds vele honderden zal bewegen hun schrrden naar de Kinderdijk en het V.V.Z.F.-terrein te richten. De schooljeugd helpt het feestelijk cachet van de opening verhogen door middel van een massale ballonwedstrijd. De manifestatie „Axel '57". De ganse achter ons liggende week stond reed sin het teken van de voorbereidende werkzaamheden. De Kinderdijk is herchapen in een hagelwitte brede laan van pilaren en vlaggenmasten, die het wegvak vanaf de Zeestraat tot het expositie-terrein markeren. Het feestelijk aanzien wordt verveelvul- digd door de kwistige kleuren van dundoek, versiering en verlichting en zal de feestelijke stemming, die ons door deze vriendelijke allée deelachtig wordt, nog doen stijgen. Reeds vervuld hiervan betreden we de V.V.Z.F.-bodem, alwaar we de imposante tentoonstellingshal zien opgericht. Deze enorme tent is inmiddels gevuld met de allerbeste producten die handel en in dustrie produceren. Vergewis u daarvan in de feestgids, lezer Men moet dit met eigen oog gaan zien Naast de tot de Laatste centimer bezette binnenstadruimte worden vele duizenden vierkante meter buitenruimte in beslag ge nomen door talrijke plaatselijke zowel als landelijke handelaren en industriëlen. Tussen de enorme expositie- en amuse mentshallen ligt een meer open terrein, waar op een groot aantal nationale vlaggen aan imposante masten zijn ontplooid. Een zeld zaam mooie en levendige.aanblik levert dit op. Op de achtergrond bevindt zich voor de op dit terrein te geven openlucht-concerten een fraaie muziektent. Indrukwekkend is ook de amusementshal, die ongeveer duizend bezoekers kan her bergen en die een aangename verpozing zal bieden bij het optreden van de velerlei ge convoceerde attractionele radio-ensemble's en artisten. En die avonden zullen ware hoogtepunten worden van feestelijke gezel ligheid. Muziekfestival en zwemfestijn. De aan de eigenlijke Pinksterdagen voor afgaande zaterdag zal door twee bijzondere feiten worden gekenmerkt. Allereerst zal officieel door burgemeester van Oeveren het unieke natuurbad worden geopend. Dit zal in de namiddaguren plaats hebben en wordt gevolgd door de organi satie van zwemwedstrijden, waarbij de be kende Sasse zwemclub ,.De Bruinvis" de toonaangevende factor zal zijn. Des namiddags vindt tevens een muziek festival plaats. Zowel uit Oost- en West Zeeuwsch-VLaanderen als vanuit België en van over de Schelde werd aan dit muzikale evenement medewerking toegezegd. In hoofdzaak zal dit culminren in con certen binnen de stad, zowel als op het feest terrein, waarna in de avonduren een gran dioze taptoe zal worden geblazen voor het stadhuis. Pinkstertwee de „Axelse" dag van het jaar. Sinds vele eeuwen spant deze feestdag in Axel, als bij uitstek uitverkoren tot het orga niseren van wedstrijden of festiviteiten, de kroon. Een internationale boogschutterswedstrijd welke op 5 wippen op het parkeerterrein aan de Oranjestraat de aloude zo bij uitstek oud- Vlaamse en folkloristische sport van Willem Teil zal doen opfeuren tot ongekend niveau staat hier op het programma. Honderden schutters, eden avn vaak eeuwenoude schut tersgilden uit onze streek en van evr uit de beide Vlaanderen's zullen hi'er een kracht meting en festijn leveren dat de schutspa troon St. Sebastiaan waardig zal zijn. De matadors uit alle windstreken, velen met „koninklijke" onderscheidingen zullen zich een ganse middag vermeien in hun zo bij voorkeur geliefde en onvolprezen sport, die karakteristiek aan onze streek is en blijven zal. Naast de reeds vroegtijdig opengestelde tentoonstelling worden ook de liefhebbers van voetbal in de gelegenheid gesteld een krachtmeting te aanschouwen op het prach tige terrein der V.V. Axel. De oranjehemden zullen hier een duel leveren tegen een amateurploeg van de Bra bantse eerste klasse. Deze kamp zal zeker enkele duizenden toeschouwers trekken. Natuurlijk zal het leeuwendeel der be langstelling deze dag het feestterrein met een groot aantal attractie's ten deel vallen. Verder zullen ook de vele ontspannings gelegenheden buiten de expositie- en amu sementshal vooral de jeugd trekken en boeien terwijl ook de gelegenheden binnen de stad luister zullen bijzetten aan de feestelijke sfeer die op deze dag zijn climax staat te bereiken. PinksterdrieWielersport. Voor de eerste keer in de annalen van de wielersport zal hier ter plaatse over een af stand van 135 km. een Ronde van Axel" voor beroepsrenners plaats vinden, die vele duizenden liefhebbers zal trekken. De be kende manager en organisator van dit uniek gebeuren de heer Jef van de Vijver uit Roo sendaal was dezer dagen hier in verband met besprekingen met het bestuur der plaatse lijke wieler-supportersclub. De verzekering kan worden gegeven dat een vijftigtal profs en onafhankelijken uit België, Duisland en ons land aan de tart verschijnen en hier een topprestatie zullen komen leveren. Emotio nele hoogtepunten zullen derhalve te be leven zijn en wegens de tot ver over de grenzen voor deze Ronde ven Axel gemaakte propaganda is het niet denkbeeldig dat het vreemdelingenbezoek dat van de tweede Pinksterdag naar de kroon zal steken. De namen der deelnemers zijn bij de dui zenden wielersportliefhebbers reeds sinds weken bekend. Zij behelzen die van de meest prominente cracks uit binnen- enbuitenland. Woensdag Dag van de Landbouw en van Hare Majesteit „de Vrouw". De globale opsomming van de feestelijke bedrijvigheid rondom de manifestatie „Axel '57" die aan elck wat wils belooft te ver schaffen, willen we nu besluiten met een kort resumé van wat op de sluitingsdag de revue zal passeren. De wakkere organisatoren, die onder de geroutineerde leiding van een Martin van Lonkhuijsen ook in onze stad jonge voort varende krachten heeft ontketend, mag er prat op gaan met tact en talent iets tot stand te hebben gebracht, dat in wijde kring bewondering en waardering heetf gevonden. Een eresaluut aan het bestuur en de stuwen de energie en steun van Axels burgervader. De manifestatie „Axel '57" moet en zal dan ook slagen In deze overtuiging werden wij alom gesterkt en zo was het ook goed bekeken de sluitingsdag mede in het teken van landbouw en veeteelt te plaatsen. Vooralsnog blijven deze bedrijfstakken de hartaders van bestaan in onze streek, waar van Axel de meest belangrijke marktplaats is. Iedere zaterdag levert opnieuw dit bewijs. Door het opgenomen contact met de ver eniging ter verbetering van het rundvee, af deling Zeeuwsch-Vlaanderen is tegen a.s. woensdag een grote fokveedag vastgeteld. waarvoor zovele inschrijvingen binnen kwa men dat succes bij voorbaat verzekerd is. Bovendien bleek in ruime mate zelfs in ternationale belangstelling voor dit evene-j ment. Ook de afdeling handelsvetvee runderen en varkens en zelfs kleinvee als konijnen en kippen zullen in dit kader niet ontbreken. Doch hiertoe dient men ter nadere oriëntatie de omvangrijke catalogus] te raadplegen. Ten slotte heeft overleg met de plaatse lijke vrouwenorganisatie's geleid tot het! daarstellen van een dag voor de vrouw, waarvan men een leerzame demonstratie' hoopt te maken in de enorme amusements hal Een culinaire show, die een openbaring op zal leveren voor de vrouwen en huis moeders onzer streek is een der hoogte punten. Onnodig te zeggen, dat ook op het gebied van de mode variatie en noviteiten gedemonstreerd zullen worden. Dit gevoegd bij de keur van artisten die ook op de sluitingsavond voor het forum zullen verschijnen, doet ons concluderen dat ook de laatste acte van de grootse manifes tatie een even eclatant succes zal worden als de voorafgegane dagen. Opening Openluchttheater. Aanvankelijk was de opening van het openluchttheater bepaald op dinsdagavond en zou het Vlaamse Schouwtoneel één van Shakespeare's scheppingen, n.l. Driekonin genavond" hebben opgevoerd. Onverwacht kwam hier een kink in de kabel en werd dezer dagen bij de Z.V.U. onder w'iens auspiciën deze opvoering stond bericht ontvangen dat wegens een ernstig ongeval, overkomen aan een der hoofdrolspelers, de opvoering van „Drie koningenavond op dinsdag a.s. geen door gang kon vinden. Na veel moéite is. het de Z.V.U. gelukt de hand te leggen op een vervangend be roepstoneelgezelschap, dat evenwel niet op dinsdag kon optreden. De toneelgroep „Puck" te Amsterdam zal thans op woensdag ter gelegenheid van de officiële opening van het openluchttheater een openluchtvoorstelling geven van „Wie is Wie" een vrolijk spel van vergissingen in drie bedrijven van Cas Baas, onder de regie van Egbert van Paridon. De vrolijke ver handeling speelt zich in hoofdzaak af tussen een meisjestweeling en hun belevenissen ter wijl vader en moeder op reis zijn. Bij goed weer wordt dit vrolijk stuk ge speeld in het openluchttheater, terwijl dit bij onverhoopte slechte weersomstandigheden dezelfde avond zal gegeven Worderj, in de amusementshal op het tentoontellingsterrein. Zo nadert dan Pinksteren 1957. Onze aloude stede beschikt ovtór geen beiaard of carillons die de vreugdeklanken ove rde daken onzer wijken en straten kun nen bengelen, zoals volgens eeuwenoud ge bruik in de Vlaamse zustersteden pleegt te geschieden. Onze klokken zullen waarschijnlijk dit feest niet inluiden En toch zou dit geen onwaardige inzet zijn van, deze Pinksteren, welke zovele traditie's terug in het leven riep. Hoog in onze stadhuistoren hangt de bijna vijf eeuwen oude bronzen klok van het be noorden de Lovenpolder verzonken en weg gespoelde Vremdijcke. Die later de klok van Hoe kwerd tot in de Franse tijd Dit is één der w'einige attributen van het grijze verleden, die nog dagelijks hun me talen klanken over onze stad doen galmen. „Maria hiet ïck en sal bevrieën, d'arme sondaer t allen tieën". Dat is de waardige, als het ware tot devotie stemmende wekroep die op deze eeuwenoude bronzen klok in gotische letters prijkt. Zovele Vlaamse steden regelen hun leven naar de klank hunne rklokken. Bij treurige of blijde gebeurtenissen krijgen hun klanken een vaak aangrijpend karakter. Waarom ook op dit Pinksterfeest van vernieuwing over het vernieuwde Aexl de oude vertrouwde klanken niet uitgebeierd van onze torens De klanken, die ons bevrijden zullen, zoals op onze stadhuisklok staat. Bevrijden ook van vooroordeel en dwaze gehechtheid aan vormen en gedachten die in onze tijd niet meer passen Dit doende zal deze manifestatie waarlijk een feest van vernieuwing blijken. Waarvan in Onze geest ook beiaarden en klokken in blijde klank de vertolkers mogen 'tG. DE NIEUWE VOETGANGERSREGELING KNIPPERBOLVOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER' Mlf LET OP VOETGANGERS - VOETGANGERS, LET OP ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Itif» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. zijn In het algemeen moeten voetgangers binnen een afstand van 50 meter van de bescher mende oversteekplaats gebruik maken. Dit geldt niet, als zij gaan van het dichtstbij zijnde voetpad naar een openbaar vervoer middel of omgekeerd. Op het plaatje ziet U de twee mensen, die uit de tram komen, naar het voetpad gaan, dat het dichtst bij hen is. De twee voetgangers, die in de richting van de tram lopen, moeten er ook in stappen, maar mogen niet naar het trottoir aan de overkant gaan. Trampassagier A loopt fout, want hij gaat niet naar het dichtstbijzijnde voetpad.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1