AXELSE IMPULSIES R&aöseL in mjmeqen. Blijf meester HOOFDPIJN? 4» VI, Iu het lustoord: Plan-Zuid. FEUILLETON door G. PLANTEMA. De V.V.Z.F.-sportarena. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Tere huid? INGEZONDEN STUKKEN „Zo ligt mijn wereldje „Klein en bloot „Een schitterpereltje „in de schoot „Van 't groots HeelalGods stralend gebied „En velen weten het niet Inderdaad, velen weten het niet 1 Maar zoals onze grote Zeeuwsch-Vlaamse auteur- dichter ,de land van 'Cadzandtenaar Jan H. Eekhout, de veelgeliefde en gelezen schrijver van „Pastoor Poncke" en „Uilenspiegel in Vlaanderen", het één maal zo simpel in dit kleine stukske poëzie uitzong, zo is het toch maar 1 Ik overdacht die regelen van deze taal- en stijl kunstenaar. Die zo treffend en met kennis van spraak en zeden de mensen uit ons Vlaamse land kon tekenen. Ik bedacht op het hoge plateau achter ons openluchttheater, dat hij vermoedelijk éénmaal op de Cadzandse duinen, of op de Sluisse stadhuis- of de Aardenburgse St. Baafstoren geïnspireerd moet zijn tot het neerschrijven dezer woorden. Want vooral op zulke momenten, als we geïmpo neerd en geboeid door de aanschouwing van de schoonheid van ons land, vervuld zijn van het oog bekorende uitzicht vol van tintelende kleurigheid in harmonieuze afwisseling, dan komen we op zulke verheffende gedachten. Zovelen, ook in Axel, weten het nog niet Zij waren, nog niet éénmaal in het bos op een prille ochtend, als de velerlei tinten van het ontloken groen ons zo treffen kunnen. En noch de diepzomerse .pracht, noch de contouren van de herfst, die ons telkens weer een andere kleurenweelde bieden, kon hun stemming daar beïnvloeden. Die in het najaar tot het weemoedige neigtDes morgens niet alleen, maar ook als de gloed der avondzon rood en goud tovert op de dorrende bomen of de stervende landen rondom. En zou de schoonheid van de winter minder boeiend zijn. als de ongerepte blanke sneeuwtapijten of het toverspel der berijmde bomen en struiken de poëzie van de leiding- en vijverkanten in ruw-rijm of ijs tot ons spreken Maar vooral thans, nu de frisse lentewinden de bonkige wolken langs de diepblauwe lucht drijven Schouw hier rond, Axelaarj vacantieganger en toerist Wie ontkomt er aan de indruk van het decorum in dit lustoord Vol van het geluid der tjilpende, twetterende of koerende vogels. Waar het teergroen waas de bomen kleurt, die we in de verte langs de dijken, die er mede beplant zijn als toneelschermen achter elkaar geplaatst tot de horizon zien wijken. Maar velen weten het niet 1 Of zij vinden het zo alledaags, de uitgestrekte akkers, die in keurige vakken liggen afgedeeld en waarover ds reus uit het sprookje, met zijn kam de rechte sporen schijnt te hebben getrokken 1 En daardoor ontgaat het donker-bronsgroen ge- kroezel van de vroege aardappelen, dat zo frap perend afsteekt tegen het gelig-groen fluweel van een aangrenzend vlastapijt Het bos leeftHet landschap rondom straalt vol van schoonheid. Op akker en weide Dit doet ons het woord verstaan, vol diepe zin, dat éénmaal de Vlaamse dichter August Vermeijlen in de pen werd gegeven „Wij zullen dit land schoner maken 1" Welk woord ook de Axelse burgemeester schijnt te hebben bezield, onder wiens begeesterende stuw kracht dit alles kon verwerkelijkt worden. Dit valt nu éénmaal niet te ontkennen. Maar het wordt ver klaard door de geest van begrip die dit ondervindt. Zo is deze plaats geëigend en als geschapen voor een opvoering van het „Vlaamse Schouwtoneel", de Brusselse toneelgroep, die op Pinksterdrie dit eerste Zeeuwsch-Vlaamse openluchttheater zal openen met een uniek klassiek stuk van de grote William Shake speare „Driekoningenavond' Maar daarop komen wij volgende week uitvoeriger terug. Nu dalen wij de glooiingen van de imposante hoogte af om onze wandeling voort te zetten. 14) „Inderdaad," bevestigde Jörgensen. „Ik wil van een dode geen kwaad spreken, maar U zult me be grijpen, wanneer ik zeg-, dat ik weinig gesteld ben op persoonlijke omgang met de heer Van der Zuyden. Zijn leefwijze valt niet bijzonder in mijn smaak." „Ik begrijp U," zei Broekman. „En dr. Maroniu Kende U hem en mej. Ilescu „Dr Maroniu kende ik al geruime tijd," gaf de Zweed toe „Hij heeft veel gereild en ook mijn kennis making met hem dateert van een bezoek, dat hij aan Stockholm bracht. Hij is een levendige prater, vaak geestig en ik mag hem graag. De dame ontmoette ik hier in Nijmegen voor het eerst." „Wist U, dat zij beiden bij de familie Nabarescu logeerden „Dat niet. Het was een verrassing, toen ik tijdens een wandeling in de bossen dr. Maroniu ontmoette." „Weet U iets naders over dr. Maroniu „Betrekkelijk. Voor zover ik weet, is hij een schei kundige. die in Roemenië in fabrieken werkt, die ver schillende soorten mec$came4ten produceren;. Hij schijnt veel te hebben gereis^ lam melt andere chemici over vakproblemen te spreken. In ieder geval kreeg ik altijd de indruk, dat dr. Maroniu door zijn werk in die fabrieken heel behoorlijk geld verdiende." „En mej. Ilescu U leerde haar door toedoen van Zij vöert ons door dit „dorado' over dé karak teristieke bruggetjes van waar ons een fraai perspec tief wórdt geleverd op de groen-bekroosde water gangen, die één gewemel zijn van leven en ont wikkeling. En zo leidt zich onze weg naar het altijd levendige „Zomerlust". Daar, verscholen in het lommer wenkt een prettig ingerichte ruime speeltuin onze jeugd. Die zich hier kan uitleven en vermeien op de glijbaan, de schommels, de mallemolens of de wipplanken I Bekoorlijk is het panorama dat ons een enig uitzicht biedt op de waterrijke omgeving. Waar de Axelse jeugd dartelt en spartelt. En op de stad, die een aantrekkelijk fond vormt met de steeds bedrijvige Kanaalkade en de Kinderdijk, waarlangs de vissport liefhebbers zich in de zomermaanden weer bij ovor- keur zullen ontspannen. Nering en tering bloeien op deze plaats, doch onze schreden richten zich naar het comfortabele en hyper modern geoutilleerde tennisterrein. Hoe rustig ligt dit als het ware verdoken en omringd door het snel op schietende boomgewas. Tussen de bungalow, tot het domein van „Zomer lust" behorende en het wandelpad gelegen, dat ons naar het pompeuze Axelse zwembad voert, is dit ideale terrein voorzien van elk vereist comfort en bij voorkeur in het seizoen door de liefhebbers van beider kunne uitverkoren en in gebruik van de morgen tot de avond. De „Bleije Hagheonze enige jeugdherberg aan deze zijde der Schelde op Zeeuwse bodem, ligt nog wachtende op de a.s. komst van trekkers van heinde en verre, uit buiten- en binnenland. Een uniek ge bouw tot rust en verpozing bestemd voor de moede trekker, zowel als voor hen die ter afwisseling zich na genoten rust of bij ongunstige weersgesteldheid ook hier kunnen ontspannen met tafeltennis of andere hobby's. Van hieruit overzien wij de vele hectaren opper vlakte metende sport- en keuringsterreinen van de V.V.Z.F. met de geheel vernieuwde overdekte tribune die een tweeledig doel heeft. Zij kan behalve als zit plaats voor de officials en genodigde autoriteiten in een handomdraai benut worden voor de stalling van paarden en fokvee in keurige boxen. Deze tak van het agrarisch bedrijf zou stof voor meerdere op zichzelf staande artikels kunnen leveren, wijl zij behoort tot de meest glorieuze activiteiten van onze landbouwers-fokkers. De opfok van jonge stam- boekpaarden van het zware Zeeuws-Belgische koud- bloed ras heeft aan onze ganse streek van Clinge tot Cadzand en van d'Ee tot Hontenisse grote roem bezorgd. Er zijn fokstallen geweest in het verleden, maar ook thans nog, die door het gehele land en zelfs ver daar buiten tot in Polen en Zuid-Amerika toe - een gulden klank hebben of hadden. De namen van Dixhoorn en Dekker, de Dobbelaere, Steijaert, Lako en Stallaert, met nog vele andere, spreken boekdelen tot hen die in de fokkerswereld bekend zijn. De voor- en najaarskeuringen, de fokdagen, die op dit terrein gedurende decennia's werden georgani seerd zouden bij honderden zijn te tellen. Het Axelse sportterrein, volledig eigendom der Vereniging van Zeeuwse Fokkers sinds bijna een halve eeuw is in deze tijd historische grond geworden. Ontelbare concours-hippique's en harddraverijen hadden voor de tweede en zelfs voor en na de eerste wereldoorlog hier plaats. En het is dan ook geen wonder dat ook hier het dichterlijke woord van Adema van Scheltema, dat tot ons spreekt van „de paarden en de ploegers" vérmeid werd in sprekende letters op de overkapping van de tribune s. Men moet op onze Axelse keuringen komen om de fine-fleur onzer fokstallen te pronk te zien gesteld. De liefhebbers van dichtbij en veraf komen steevast dr. Maroniu kennen, niet waar Weet U iets naders over haar „Pardon," zei de Zweed. ,,Ik leerde haar slechts indirekt door dr. Maroniu kennen. Door hem maakte ik kennis met de heer Nabarescu en die nodigde mij uit, eens een avond aan te komen. Bij hem aan huis heb ik toen mej. Ilescu ontmoet. Voor zover ik weet, heeft zij met dr. Maroniu niet meer te maken, dan dat zij beiden kennissen van de Nabarescu's zijn. Tevoren schenen zij elkaar niet te kennen. En wat mej. Ilescu verder betreft, moet ik U zeggen, dat ik nog geen gelegenheid heb gekregen, mijn oordeel over haar te vormen. Ik heb begrepen, dat zij eep nicht is van mevrouw Nabarescu, maar zeker weet'ik dat niet. Toevallig ging zij gisteravond met dr. Maroniu en mij uit, omdat de Nabarescu's ergens op visite moesten. Zij kende die mensen niet en voelde weinig lust om met de Nabarescu's mee te gaan. Ik had lust om eens wat muziek te horen en ik kende dr. Maroniu als een levenslustig man. Daarom wilde ik hem uit nodigen, met mij mee te gaan. Hij wist, dat mej. Ilescu dan alleen in huis zou blijven, ja, natuurlijk op de kinderen Nabarescu na, die echter op het punt stonden naar bed te gaan. Hij nam het initiatief om haar mee te vragen, alhoewel wij begrepen, dat wij oudere mannen, voor een jong meisje niet veel aantrekkeÉks hadden om mee te gaan naar een ge legenheid,! waar gedanst werd." „En delheer Van der Zuyden leende U vdor die gelegenheid zijn auto vroeg Ohlquist ineen», „Juist," stemde de Zweed toe. „Het was een buiteh en bij honderdtallen. Honderden auto's vinden op deze hoogtijdagen voor de fokkerswereld, parkeerruimte te kust en te keur. Het vorsend oog van keurmeesters en juryleden taxeert alle kwaliteiten en eigenschappen van de edele voorgeleide bloem der paardenfokkerij, fiere en statige hengsten en even stoer en welgebouwde merries, die behoren tot het puikje van de fokstallen komen voor het forum. De eigenaars, hun knechten en zonen lei den de machtige, pracht'ge viervoeters eerst stap voets, dan in volle draf langs de hagen van de hon derden kijklustige fokkers en liefhebbers, die ter weers zijden van de verharde baan staan opgesteld. In spanning en reikhalzend en telkens de resultaten no terend in de catalogus. Zulke dagen zijn voor fokker en landbouwer altijd weer belevenissen, ware evenementen. Kwalitatief zijn de resultaten van onze paarden fokkerij topprestatie's. Telkens behalen onze kampioen- hengsten en -merrie s op nationale soms ook inter nationale tentoonstellingen de allerhoogste onder scheidingen. Reeds in 1918 werd door één onzer fok kers een hengst verkocht voor een kapitale som van ƒ110.000.-. Maar hoezeer de mechanisatie ook hand over hand en nog van jaar tot jaar toeneemt, in onze zware Zeeuwse klei zullen zij hoewel sterk verminde rend nog geslachten lang een taak te vervullen hebben en niet absoluut te missen zijn in de agra rische sector. Hetgeen ook voor het beeld van het landschap en de entourage op de boerderij te be treuren zou zijn indien het zo ware. Zo zult ge begrijpen, lezer, dat ook op de komende tentoonstellingsdagen de paarden en veefokkerij weer hun speciale dag werden toegewezen. Babvderm-zeeD En zo is het een verheugend feit, dat de ge meentelijke overheid tot heden toe nog geen expan sieve ogen sloeg op dit terrein. In het besef voorwaar dat landbouw en paarden- en veefokkerij behoren tot de hartadres van het bestaan en inzonderheid ook aan onze stad identiek zijn. Sterker, de paarden fokkerij heeft in de loop van de laatste halve eeuw Axel als fokcentrum gekarakteriseerd. Wie Axel zegt, denkt meteen aan paardensport of -fokkerij. Nog maar kort geleden werd de afdeling van de landelijke ruiterijvereniging „De Oranjeruiters" weer nieuw leven ingeblazen. Wekelijks worden hier nu ook weer uren besteed aan paardensport en -dressuur. Het complex van sportterreinen in deze contreien wordt verder nog dienstbaar gemaakt aan de be oefening der voetbalsport. De Zaterdagvoetballers spelen hier vlakbij hun competitie- en vriendschappe lijke wedstrijden. Maar „last but not least" is deze plek de enige luchthavenverbinding in Zeeuwsch-Vlaanderen, die iedere maandagochtend en namiddag Axel in recht streeks contact brengt met Rotterdam en Brussel. Zo is dit sportterrein in het kader van dit florerende recreatiegebied tevens een verbindinggevende schakel met een landshoofdstad enerzijds en de eerste handels metropool van het Europese continent anderzijds. De helicopterverbinding, de enige in ons ganse gewest kan node gemist worden en het is te hopen dat alle plaatselijke zowel als provinciale instantie's besef zullen tonen dat zij onmisbaar is, hoezeer nog slechts zeer betrekkelijk tot de ontsluiting van ons over- jordaanse landje. Doch de V.V.Z F.-arena, die een grootse moderne landbouwtentoonstelling meer dan éénmaal alle be nodigde accomodatie kon verschaffen is nog voor andere doeleinden geschikt en geëigend. Een aantal met ondernenrnqsgeest en vereist orga nisatie-talenten bezielde Axelaars hebben nu de handen ineen geslagen en de Stichting Streekcentrum Axel" in het leven geroepen. Axel staat nu reeds gedurende vele weken in het teken van de komende Pinksterevenementen. „Axel '57", een grootse expositie op het gebied van handel, landbouw en industrie is met intense zorg voorbereid. In attractionele zin zal aan deze komende en nabije hoogtijdagen die sedert de middeleeuwen de Pinksterdagen voor onze stad waren onge wone luister worden bijgezet. gewone gunst, waar wij eigenlijk niet op hadden ge rekend. Trouwens, nog minder hadden wij er op ge rekend, dat wij later op de avond de heer Van der Zuyden zouden zien verschijnen. Maar ja, hij wist waar wij heengingen. En ik vrees, dat het zien van mej. Ilescu vreemde gedachten bij hem had doen opkomen." „Zo, zo," zei inspekteur Broekman. „U ging dus gedrieën uit. Maar in het concertgebouw was er nog iemand bij U aan tafel." „Zeker," gaf de Zweed meteen toe. „Het was een jongeman, een landgenoot van U. Zijn naam is mij niet duidelijk geworden. Zijn voornaam was André. Maar ik kende hem niet. Hij zat alleen aan een tafeltje toen wij binnenkwamen. Het was nogal vol en dr. Maroniu ging meteen op hem af, als op een oude bekende. Trouwens, ook mej. Ilescu scheen hem te kennen." „En kende de heer Van der Zuyden hem vroeg inspetkeur Broekman. „Ik zou het niet met zekerheid durven zeggen. Het is mogelijk. Ik kreeg niet die indruk, toen de heer Van der Zuyden bij ons kwam, maar uit opmerkingen die mijn gastheer maakte, térwijl de jongeman met mej. Ilescu danste, dacht ik te kunnen opmaken, dat hij hem toch wel eerder had ontmoet. Veel sympathie scheen er overigens wederzijds niet te zijn en ik weet niet wat de heer Van der Zuyden ten slotte tegen hem-zei, maar ik begreep wel, dat het allesbehalve aangenaam was." „Daar kon hij wel eens gelijk in hebben" fluis- Onlangs reeds werd dit breedvoerig op eeü pers. conferentie besproken na maanden van intensieve voorbereiding We nemen ons voor aan de vooravond van dit grootse evenement nog eens uitvoerig in onderdelen in te gaan op hetgeen ons te wachten staat. Tot volgende week dus. 'tG. CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Belangnebbenden zij nierbij verwezen naar de in dit nummer voorkomende annonce betreffende dt aangifte van nieuwe leerlingen vóór 22 juni a.s, Als toelichting kan dienen, dat het onderwijs ij uitgebreid met handvaardigheid en vakvaardigheid en dat met het oog op de leveringstijd van de leer middelen het gewenst is, dat de opgave van nieuwe leerlingen zo vlug mogelijk geschiedt. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 juni 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwet 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop), 7 uur Ds. J. B. Th. Hugenholtz van Zeist (Jeugddienst) Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper, Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. C. W. de Ruiter, van Grave. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Ds, J. B. Bel, van Krabbendijke. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 1 2 juniDokter A. Kats. MUZIEKCONCOURS TE TERNEUZEN. De resultaten van het op Hemelvaartsdag te Ter- neuzen gehouden muziekconcours van de Bond»var Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen was als volgt 3e afdeling fanfare i „Elk naar zijn Krachten", St, Kruis, 91 pt„ 2e pr. 2e afdeling fanfare i „Nut cd Genoegen", Nieuwvliet, 90 pt„ 2e pr. Ie afdeling fanfare t „Veronica", Zuidzande, 96 pt„ le pr „Eendracht maakt macht", Groede, 93 pt„ 2e pr, „Eendragt maekt magt", Watervliet (B.)79 pt, 3e pr. Uitmuntendheid fanfare t „Uit het Volk, voor het Volk", Breskens 69 pt. Uitmuntendheid har monie: „Harmonie Terneuzen", Terneuzen, 108 pt, le pr. (wisselbeker en medaiie van H.M. de Ko ningin) „De VolhardingZaamslag, 103 pt., le pr Ere-afdeling fanfare „HarmonieOostburg, 103 pi le pr.. Vaandelafdeling harmonie „Oefening kweekt kunst", Schoondijke, 104 pt„ le pr. 'N OUD AXELAAR. De door de Jeugddienstcommissie in de Hervormde Kerk ook hier ter plaatse, iedere eerste zondagavond van de maand georganiseerde jeugdbijeenkomstei mogen zich in een stijgende belangstelling verheugen. Een belangstelling, die zich niet uitsluitend tot dt jeugd bepaald waar zij grotendeels voor belegd worden maar ook in toenemende mate de ouderen blijkt te trekken. Kan het zijn omdat er sprekers uit elders des lands spreekbeurten vervullen Wil men eens een andet gezfcht zien Komt men omdat men iemand kent of gehoord heeft of omdat het een oude bekende is Dan zou dat a.s. zondagavond zo kunnen zijn. Een oude bekende is ds. Johan Hugenholtz zeker bij vele ouderen in Axel. De oudste zoon van wijlen ds. J. B Th. Hugenholtz ,die hier in Axel ruim 30 jaren predikant is geweest. Degene die hier in October vorig jaar geweest is, was ds. Gerrit Hugenholtz. Ze wonen beiden in Zeist We hoorden zo hier en daar dat velen in de ver onderstelling waren dat het zondagavond weer deze was. Het blijkt uit het bovenstaande dat dit niet zo s We zouden graag zien, dat evenals vorig jaar ook nu weer blijkt dat de familie Huugenholtz nog niet vergeten is. We weten wel dat dit zo is, maar dit artikeltje zijn og eens een aanmoediging het ook door Uw aanwezigheid te tonen. Om kort te zijn Zondaj staat er een oud-Axelaar op de kansel De Jeugddienstcommissie der Ned. Hervormde Kerk in de gemeente Axel. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent terde Ohlquist zijn zwager in. „Die jongeman André is ten slotte alleen ver trokken vroeg Broekman. „Juist. Hij scheen in de stad te wonen. Hij ging eerder weg dan wij en ik heb hem sedert dat ogen blik niet meer gezien." Jörgensen had niet veel bijzonders meer te ver tellen. De mededelingen, die hij had gedaan over de gebeurtenissen van de vorige avond in villa „Estella" werden gedeeltelijk bevestigd door de dienstbode. Zij werd na hem binnengeroepen en bleek nog onder de indruk van het gebeurde te zijn. Bleek, met rood- omrande ogen kwam zij binnen, bleef even aarzelend bij de deur staan en ging toen op nitnodiging van Broekman zitten op een stoel aan de andere zijde van het schrijfbureau, waaraan hij had plaats genomen. „U bent Maria Stevens, dienstbode 22 jaar oud, begon de Nijmeegse inspekteur. „Ja, meneer," antwoordde het meisje zacht. „Vannacht heeft Van der Zuyden U gewekt?" „Ja, meneer." „Is het gewoonte, dat U midden in de nacht koffie moet zetten en wat voor een souper moet klaar maken Maria Stevens aarzelde even. „Nee, meneer," gaf zij dan ten antwoord. „Als meneer Van der Zuyden laat thuis kwam, bleef Andries altijd op. Maar bij is ziek geworden. Eergisteren is hij plotseling naar het ziekenhuis gebracht." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2