Persconferentie »Axel '57« r&&öS€L in mjmeqen. FEUILLETON door G. PLANTEMA. UIT ONZE OMGEVING AXEL Uitvoeriger beloofden wij in ons vorig nununer terug te komen op de j.l. vrijdagnamiddag in restaurant „Zomerlust" gehouden persconferentie die een vlot verloop had onder leiding van de heer J C. Vink, die in zijn openingswoord behalve de burgemeester ook de verdere aanwezige, reeds in ons vorig nummer genoemde personaliteiten en de vertegenwoordigers der pers, namens de Stichting Streekcentrum Axel" een woord van welkom toeriep. Hij wees op het uitvoerig verstrekte perscommuniqué dat nader in bijzonderheden zou worden behandeld om vervolgens het woord te verlenen aan burge meester Van Oeveren. Deze wees op de bijzondere klank van de naam Aexl, die naar het heet, ontleend werd aan de Vikings, maar de eeuwen door een zekere onaantastbaarheid bleek te bezitten in weerwil van alle ups en downs in de roemruchte historie. Over de oorsprong dezer stad werd reeds veel gezegd, zij verliest zich in de nevelen der oudheid, maar voorzeker moet zij be horen tot ed oudste des lands. Zoals zovele steden, die een grjot verleden hadden en vele gelijkwaardige mededingers telden, onderging ook Axel het lot van vele derzulken en dit moest vaak worden geboet als de taal der wapens werd gesproken. Zo ging eenmaal veel architectonisch schoon dat hier in de middel eeuwen geweest moe tzijn teloor en vooral de plun derende Gentenaren hebben het vaak op Axel voor zien gehad. Maar hoe dit alles zij, Axel's naam heeft haar goede klank behouden en zelfs is er nog nimmer een spellingscommissie geweest die haar x in „ks" heeft durven veranderen, want in dat geval zouden wij ons hebben doen horen Ook bij de Marine heeft de naam „Axel" een gulden klank, waarbij spr. de relatie s gedenkt sinds de oorlog ontstaan en onderhouden, toen het eerste hoofd kwartier onzer wakkere Mariniers op bevrijde vader landse bodem onder deze gemeente was gevestigd en dit gedurende meerdere maanden. Spr. wenst niet verder in historische zin op de betekenis van Axel strategisch of geografisch door te gaan al is deze stad duidelijk het punt waar het Protestantse Noorden begrenst wordt door het Roomse Zuiden. Als één van de zuidelijkste bastions lag het aan het water, een deel der Schelde en zo was de plaats waar wij nu vergaderen voorheen een zand plaat, zei spr. Daardoor echter van nature ook zo ge- eigend om te worden gerealiseerd tot een recreatie gebied. Spr. kan overigens verklaren en meent in deze ook namen het gemeentebestuur te spreken, dat het streven van het „Streekcentrum Axel" met aandacht en volledige sympathie wordt gevolgd en zij hoopt dat alle voornemens met klinkend resultaat zullen worden bekroond. De heer A L. Stallaert, voorzitter der Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland en lid van het ere-comité wenst ook nis lid van het bestuur van de V.V.Z.F. wier terrein door die vereniging voor dit doel wederom spontaan werd afgestaan, zijn sym pathie uit le drukken met de voorgenomen feesten en de algemeen gewaardeerde activiteit van de Stich ting Streekcentrum Axel. Spr. wijst ook op de wel willende houding steeds door het Axelse gemeente bestuur ook ten opzichte van zijn vereniging betoond. Het had voor het gemeentebestuur een klein kunstje geweest indien zij door onteigening beslag had gelegd op het V.V.Z.F.-terrein, maar wij menen u te moeten danken en er onze waardering over uitspreken, dat ook dit terrein, dan kzij een begripvolle houding niet in het minst van de burgemeester nog steeds ten volle in ons bezit is gebleven. Spr. verwacht als onderdeel der festiviteiten ook een welgeslaagde fok- dag onder het motto„Vrijheid-Blijheid". De heer G. W. Oskamp, directeur der Provinciale V.V.V. in Zeeland herinnerde aan de woorden van het voormalige Axelse lid der Provinciale Staten, de heer C. Hamelink, 'toen het liep over het recreatie gebied in de Braakman, n.l. dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen nog zoveel ander gebied was dat ten be hoeve van het vreemdelingenverkeer ten volle ver- 12) „Mogelijk," stemde de Nijmeegse inspecteur toe. „Ik zal even het concertgebouw opbellen en vragen wie de man is en waar hij woont." Meteen ging hij de kamer uit, de vestibule in, op weg naar de telefoon, die zich daar scheen te bevinden. „Wie is er vermoord vroeg Verhagen zijn zwager. „Wel, wie had je gedacht „Te oordelen naar de vragen, die me gesteld zijn, moet he de heer Van der Zuyden zijn,' 'meende de advokaat. „Goed gedacht," zei Ohlquist. „Maar hoe heb jij dat ontdekt „Bij toeval. Vanmorgen om een uur of vijf, toen ik wakker werd, hoorde ik stemmen uit dit huis komen. In de stilte van de morgen kun je zoiets goed horen. De heer Van der Zuyden was aan het woord. Hij sprak Frans. Ik weet zeker dat hij hevig beschonken was. Het schijnt, dat er nog verschillende mensen bij hem waren, maar hun stemmen kon ik niet her kennen, want zij spraken zachter. Plotseling brulde Van der Zuyden iets in het Nederlands. Helaas kon ik dat niet verstaan. Maar direkt daarop klonk een schot. Toen hoorde ik een deur dicht gaan. Kort daarop gilde een vrouw in dit huis. Gebleken is, dat het mevrouw Van der Zuyden was, die wakker was geworden en haar man dood in een kamer vond." „En ben jij er toen op afgegaan 7" informeerde Ernst. „Zo gauw mogelijk," stemde de inspekteur toe. „Na tuurlijk moest ik eerst opstaan, me een beetje kleden. dienen zou te worden ontsloten. Hij prijst de hier ge nomen initiatieven en wars van de ontspanning van de Noormannen meent hij dat men dit niet al te serieus moet opnemen .hetgeen z.i. ook volledig geldt voor de afstamming van de Spanjolen van velen op Walche ren waarop spr. een toespeling maakte. Ten slotte hoopt hij op een goed jaar ook voor „Axel '57" en dat ook de 6000 logé's van 1956 in de jeugdherberg in deze zomer met stukken zullen worden geslagen. De heer M. van Lonkhuijzen, organisator der ten toonstelling, wil, na over het heden en verleden het nodige te hebben gehoord, nog het één en ander zeggen omtrent „Axel '57" en acht daarom de offi ciële opening van het recreatie-centrum op de vanouds voor Axel zo geëigende dagen een gelukkige greep. De tentoonstelling die handel, industrie en midden stand omvat draagt in haar geheel genomen toch een huishoudelijk karakter. Naast deze heeft in de openlucht meer in lokale zin een landbouwtentoonstelling plaats en ook de pluim veetentoonstelling zal in het teken van veler belang stelling komen te staan. In de brede resumeert spr. vervolgens de reeds ge contracteerde 700 vierkante meter binnenruimte en 3000 vierkante meter buitenruimte en welke grote verscheidenheid het daar geëxposeerde zal omvatten. Spr. wil slechts enkele namen noemen om een indruk te geven, n.l. Philips, Ford, Frigidaire, Hoover, Sola, P.T.T., Voedingsraad, Ned. eHide Mij., Erres, Shell, Gront mij, Caltex enz. Ook de zegel-actie wordt door hem besprpoken, die tot doel heeft zoveel mogelijk inwoners van Axel te doen profiteren van de hen geboden kansen tot verwerving van passe-partouts die gratis toegang tot het tentoonstellingsterrein verlenen. Spr. waardeert de medewerking van een groot aan tal middenstanders die bereid bleken ten behoeve van „Axel '57" een zeekr percentage van hun om zetten af te staan. Tot hiertoe verloopt alles succesvol en de pers pectieven voorspellen de waarschijnlijkheid van ten rpinste 10.000 bezoekers. De zegelomzet heeft thans aan de hand van het afgenomen aantal vellen reeds de halfmillioenste be reikt. Deze is op 18 mei gefêteerd. Het streefcijfer van de zegelomzet bedraagt één millioen en het is zo goed als zeker dat dit zal worden bereikt. Het is ook de moeite waard als men nagaat wat allemaal zal worden geboden. In meerdere stands zullen shows en demonstraties worden gegeven, ter wijl in de aan de tentoonstelling verbonden amuse mentshal (met ongeveer 1000 zitplaatsen) behalve speciale demonstraties ook allerlei artisten en en sembles van landelijke en internationale reputatie zullen optreden. Vrijdag 7 juni offjcüjle opening. De officiële opening zal plaats hebben op vrijdag 7 juni des namiddags zo mogelijk door de voorzitter van het ere-comité jhr. A. F. C. de Casembroot in zijn kwalitie van commissaris der Koningin in Zeeland en voorzitter van het ere-comité. De officiële openingsplechtigheden zullen o.m. ook nog luister worden bijgezet door een massale op- lating van ballons en duiven. In de amusementshal zullen de plaatselijke muziek verenigingen, o.a. met debuut van een jeugddrumband en het optreden van de volksdansgroep en van de Boerenkapel en „Mondaccordeola" voor een prettige avond als inzet der feestelijkheden zorgen. Zaterdag 8 juni i Muziekfestijn. De zaterdag als tweede dag der festiviteiten zal staan in het teken van de muziek. Door een dozijn muziekverenigingen, waaronde rtwee Belgische, zal zowel in de stad als op het terrein worden gecon certeerd. In de namiddaguren zal het nieuwe geheel gemoder niseerde Zwemabd officieel worden geopend en zal dank zij de medewerking der Sasse Zwem- en Polo club „De Bruinvis" een zwemsportdemonstratie ge geven worden, o.a. wedstrijden voor de plaatselijke jeugd, schoonspringen en een selectiewedstrijd voor de samenstelling van het Zeeuwse waterpolo-team. Het1 is ook de dag waarop de „Tiroler Holzhacker Bub'n" met Gerda Ziller zullen optreden. Door de harmonie „Mozart" uit Yerseke zal des avonds voor het stadhuis een „taptoe" worden ge blazen. Op zondag 9 juni (le Pinksterdag) zal „Axel '57" de ganse dag gesloten zijn. Maandag 10 juni i Internationaal boogschutters evenement. Met een tot nog toe ongekend aantal schutters zal op deze dag een internationale boogschutterswedstrijd op de liggende wip worden georganiseerd door de plaatselijke schuttersmaatschappij „Onder Ons" Op het kleine parkeerterrein nabij het Poolse Monu ment zullen hiertoe 5 wippen worden opgesteld en door het organiserend comité werd hiervoor reeds bij voorbaat 350.vooruit gewaarborgd. Van vele schutterssociëteiten uit de omgeving en ook talrijke Belgische schuttersmaatschappijen werden than sreeds toezegingen gedaan dat zij sommigen met afvaardigingen van 25 tot 30 schutters tegen woordig zullen zijn en zo kan zonder overdrijving ge rekend worden op een deelname van minstens 300 schutters, temeer daar er na de gewone schieting direct een aantrekkelijke kampioensschieting volgt, waarvoor aan de kampioen een koningsvogel van respectabele afmetingen zal worden overhandigd plus een hierop toegekende premie. Door de V.V. Axel zal op haar terrein een voetbal wedstrijd worden georganiseerd tussen nog nader te publiceren clubs waarmee momenteel de onderhande lingen volop gaande zijn. In de amusementshal zal het bekende Zuid-Ameri- kaanse show-orkest van Maria Zamora optreden. De muziekvereniging uit Wachtebeke zal op deze avond op het terrein concerteren. Dinsdag 11 juniRonde van Axel voor beroepsrenners. Voor de eerste maal zal op Pinksterdrie hier ten plaatse op een geheel afgesloten parcours een wieier- wegwedstrijd voor beroepsrenners worden verreden, waarvoor reeds een groot aantal renners van naam door de A.W.S.C. „Volharding" in samenwerking met de manager Je fvan de Vijver uit Roosendaal werden gecontracteerd. om In ons vorig nummer maakten wij reeds melding van verschillende kopstukken zowel uit eigen ,land, als uit België en Duitsland, waarom wij hier jiiet verder op terugkomen. y De afstand die de renners te rijden hebben zal op 135 km. of 18 ronden worden bepaald en de start en finish zal plaats vinden op het stationsemplacement, alwaar door het organic I id com.té, dank zij de wel willende medewerking van de z.,de der Nederlandse Spoorwegen voor een benoovlijke accomodatie zal ge zorgd worden. Schreven wij vorige week dat ook onze plaatselijke renner Verhelst aan de start zou verschijnen, thans moeten wij evenwel deze mededeling herroepen. Wij werden n.l. dezer dagen op de hoogte gesteld van het ongetwijfeld voor het organiserend comité teleur stellende besluit van Verhelst dat hij liever dan in eigen woonplaats te rijden een contract zou sluiten voor een wedstrijd in Frankrijk tijdens de Pinksteen. Des avonds zal bij gunstig weer het Axelse open luchttheater worden geopend met een voorstelling door het Vlaanmse Schouwtoneel, een beroepstoneelgroep uit Brussel, die o.a. vorige zomer de openluchtvoor stelling voor het Gentse Gravensteen verzorgde en straks o.a. met het alhier te spelen stuk een iournée door Belgisch Congo gaat maken. Opgevoerd zal worden„Drie-koningen-avond" van William Shakespeare en dit optreden vindt plaats onderauspiciën van de Z.V.U. In de amusementshal zullen optreden Max van Praag, de Selvera's en het Show-orkest van Martin Erich, terwijl op het terrein de harmonie „Terneuzen" zal concerteren. kortom, je begrijpt dat er enige minuten overheen gingen, voor dat ik buiten was." „En had je eerder nog iets gehoord uit het huis van Van der Zuyden Waren er mensen, die luid riepen Was er soms iemand die wegliep 7" „Tja," zei Ohlquist, nadenkend over zijn wang strijkend, „je vraagt een hoop ineens. Of ik nog stemmen gehoord heb na het schot en voordat me vrouw Van der Zuyden gilde Ik meende nog zachte stemmen te horen, maar verstaan kon ik er niets van. Trouwens, mijn aandacht was het meest geconcen treerd op de voetstappen in de tuin. Je kon horen, dat er eerst één persoon, later nog een over het grint liep en nogal vlug. Is het de dader geweest, die de vlucht nam en die achtervolgd werd door een van de mensen, die zich met Van der Zuyden in de kamer hadden bevonden 7" „Het was zeker nog donker," meende mr. Ernst Verhagen. „Jammer genoeg was het nog te donker om iets duidelijk te kunnen oqderscheiden," bevestigde zijn zwager. „Bovendien, de voetstappen verwijderden zich eerder, dan dat ze in deze richting kwamen." „En hoe vond je het hier in huis 7" „Ik kwam er door het hek dat open stond. De voordeur van de villa stond wagenwijd open. In de vestibule stond een dienstmeisje, volkomen van streek. In de kamer hiernaast, die een uitgang heeft naar de tuin, lag het lijk. De beide glazen deuren, waardoor men over een bordesje in de tuin komt, stonden al open. In de kamer bevonden zich mevrouw Van der Zuydjjn, die half bewusteloos in een leunstoel lag en de grijs harige man, die we gisteravond hebben gezien. Hij blijkt Jörgensen te heten en een Zweed te zijn.aidij was tamelijk bedaard. Hel lichaam van Van der Zuyden lag dicht bij de open deuren en zo kreeq ik de indruk, dat de dader in de tuin moet hebben ge staan. Trouwens, uit de duidelijkheid, waarmede ik de vermoorde kon horen praten, bleek wel, dat de deuren wijd open stonden ,toen de daad gepleegd werd. Waarschijnlijk is de dader tot aan de rand van het bordes gekomen en het is best mogelijk dat de vermoorde hem heeft ontdekt in het schijnsel, dat de lamp in de kamer naar buiten wierp. Dat zou dan de plotselinge uitroep in het Nederlands verklaren." „Maar zou die Nederlandse uitroep dan betekenen, dat de dader een Nederlander was en dat de ver moorde hem kende vroeg Ernst. „Dat is heel goed mogelijk." stemde de inspekteur toe. „Ik heb onmiddellijk de politie te Nijmegen ge waarschuwd en inspekteur Broekman kwam met een aantal agenten. Hij heeft natuurlijk de leiding van het onderzoek op zich genomen." „Je hoorde verschillende stemmen in de kamer," merkte de advokaat op. „Maar toen jij kwam, waren er mevrouw Van der Zuyden, die pas later gearri veerd moet zijn en de Zweed Jörgensen. Heb je al nagevraagd of er soms mensen waren weggegaan 7" „Inspekteur Broekman, wie ik een en ander natuur lijk uitvoerig verteld heb, hoorde van de Zweed, dat de kleine man, die wij gisteravond met hem en het meisje in „De Vereniging" zagen, achter de dader aan gerend was. De kleine man blijkt inderdaad een Roemeen te zijn, een zekere dr. Maroniu. Hij is echfey nog niet teruggekeerd van de achtervolging." „Waren er niet meer mensen in de kamer 7" „Volgens Jörgensen niet. Ik heb niet nauwkeurig kunnen- nagaan, hoeveel stemmen er te horen waren. Woensdag 12 junit Landbouwdag en teven Dag voor de Vrouw. De Vereniging ter Verbetering van het Rundvei in Zeeland, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen organ;, seert op deze dag een groot fokvee-evenement waar- voor reeds een groo taantal inschrijvingen ontvanga werden en internationale belangstelling bestaat. Reeds werden uit Duitsland, de Benelux-landen Italië aanvragen ontvangen voor de catalogus vaj deze vee-show, terwijl uit Frankrijk een groep vet- fokkers gemeld heeft persoonlijk op deze landbouwda: de tentoonstelling te komen bezoeken. Verder zal ook een afdeling handelsvetvee runde ren en varkens) op deze dag aanwezig zijn. Tevens zullen een groot aantal handelaren in laai bouwmachines exposeren, zodat naast de veefokko ook de landbouwer aan zijn trek komt. Bovendiei zal met machines worden gedemonstreerd en. o.a. eet moderne machinale wijze voor het leggen avn draineer, buizen worden getoond. Ook de landelijke ruiters uit de streek zullen deze middag demonstreren wat met liefde en geduld a» het paard bereikt kan worden. Omdat dit alles in hoofdzaak voor de landbouv,-.: zelf van belang is, wordt gelijktijdig in de amusements hal een speciaal programma voor de vrouwen ge boden onder de titel „Dag voor de Vrouw". Hierin zijn o.a. opgenomen een demonstratie van de wereld beroemde kok Hellendoorn met electrische huishou- delijke apparaten, een modeshow en een gevarieerd amusementsprogramma. Alle vrouwen, waar ook ter wereld, worden uitgenodigd deze middag mee tt maken In een afzonderlijke tent zullen, op deze dag pluim vee, konijnen .sierduiven enz. worden tentoongesteld door de sportfokkersverenigmg „Ter Verbetering Mocht „Pluvius" op dinsdag onverhoopt de scepter hebben gezwaaid, dan zal de opening van het open- luchttheater op deze dag plaats vinden. Regent her ook op deze avond, dan vindt de opvoering van „Drie- Koningen-avond plaats ira de amusementshal. De Terneuzense drumband zal deze dag een mars maken door de stad en ook op het terrein optreden, terwijl de sluiting van de tentoonstelling aan het slot van deze dag op waardige wijze zal plaats vinden, Hoedat mogen wij u thans nog niet verklappen Verlichting, ook van de gehele route van Axel tot het feestterrein, een miniatuurtreintje van het centra van Axel naar het tentoonstellingsterrein, vlaggen enz. zullen voor een sfeervolleentourage zorgen ge durende deze voor Axel bijzondere Pioksterweek van 1957. JAARVERGADERING ALG. NED. BOND VAN GEPENSIONEERDEN. Voor het houden van haar jaarvergadering kwam de Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in „Het Centrum' alhier. De voorzitter, de heer H. v. d. Riet uit Terneuzen, kon bij de opening een honderdtal leden welkom heten in het bijzonder de heer de Noo uit Voorburg, die in zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdbestuur deze vergadering wilde bijwonen. In zijn openingswoord herinnert de voorzitter aan de spanning die er bij de gepensioneerden aangaande de herziening hunner pensioenen heeft bestaan. Hij drukt er zijn spijt over uit dat de Verwachtingen in vele gevallen zijn terneer gedrukt, temeer ook omdat bij de herziening te weinig rekening werd gehouden met het advies van de bekende commissie-Van Poelje Hij brengt echter zijn dank over voor het werk dat door het hoofdbestuur werd verricht en de resultaten die hierdoor werden bereikt. Toch wil hij echter op merken dat nog niet aan alle wensen en verlangens van de gepensioneerden is voldaan. Hij zegt be nieuwd te zijn wat de Kamerleden zullen zeggen en doen bij de behandeling van de nieuwe ministers- pensioenen, waarvan de behandeling eerstdaags zal plaats vinden. Dat kan dus kloppen,. Volgens de Zweed was mej. Ilescu, de jonge vrouw, die we ook gezien hebben, al eerder weggegaan, omdat Van der Zuyden lastig begon te worden in zijn dronkenschap. Jörgensen ver telde verder, dat hij en dr. Maroniu er net in waren geslaagd, de vermoorde een beetje op zijn verhaal te krijgen met behulp van koffie en wat eten. Dat klopt met de mededelingen van het dienstmeisje, dat dooi de heren uit bed was gehaald om een en ander klaar te maken. Zij hadden mevrouw Van der Zuyden niet willen wekken, omdat ze het een beetje pijnlijk von den, haar met een volslagen beschonken echtgenoot te confronteren. Dit verklaart dus, waarom de vro1.:'- pas beneden kwam, toen ze door het schot en bet lopen in de tuin wakker was geworden." „Maar heeft de Zweed de moordenaar ook gezien! vroeg Ernst verder. „Me dukt, dat zou de zaak al heel simpel maken." Inspekteur Sven Ohlquist schudde het hoofd. „Zo eenvoudig is de zaak helaas niet. De Zweed stond met zijn rug naar de tuin, toen Van der Zuyden daar iemand zag, die onmiddellijk schoot. Voordat Jörgen sen zich had omgedraaid was de dader al in de duisternis verdwenen. Maar dr. Maroniu moet hem wel gezien hebben. Hij stond met het gezicht naar de open deuren. Ongetwijfeld bewijst het feit, dat bij dadelijk achter de moordenaar aanging, dat hij hem of gezien moet hebben, of precies wist, waar hij heen ging." „Ja, ja, stemde Ernst toe. „Maar we dienen te wachten tot de Roemeen terugkomt, voordat we daar zekerheid over hebben." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2