Persconferentie »Axel '57« Kinderjurkje met jasje. AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. SPORTNIEUWS DE „RONDE VAN AXEL" VOOR PROFS. BEKENDMAKINGEN. Leeftijd circa V/2 jaar, JASJE. EERSTE PHASE AFGESLOTEN. De vanwege de „Stichting Streekcentrum Axel" tegen de a.s. Pinksterdagen hier ter plaatse in voor bereiding z"nde festiviteiten, waaronder een groot scheeps c I zette middenstandstentoonstelling, om geven door tal van evenementen op amusements- en sportgebied ,een groteske rundveefokdag en een groot aantal andere attracties die passen in het kader van het programma met een grootsteeds karakter, die zullen worden georganiseerd, zijn thans in een zo danig stadium van voorbereiding getreden dat het bestuur gisteren het ogenblik gekomen achtte jjoor het beleggen van een persconferentie, de grootst moge lijke bekendheid hieraan te geven. In verband met het tijdstip van aanvang dezer ver gadering, die samenviel met een reeds :en dele ter perse gaan van dit nummer zijn wij thans niet in staat het resultaat daarvan in meer uitgebreide zin te publiceren, doch zal dit nog uitvoerig in onze vol gende nummers geschieden. Het mag als voldoende bekend worden geacht, dat het gemeentebestuur in samenwerking met de plaatse lijke middenstand er sinds de bevrijding met grote kracht en energie naar heeft gestreefd van Axel een attractie fcentrum te maken. De eerste phase van dit streven zal met „Axel '57" op de aanstaande Pinksterdagen die vanouds daar toe geëigend en geschikt zijn worden afgesloten. De pedsconferentie Vrijdagnamiddag in Restaurant „Zomerlust" gehouden heeft in het teken gestaan van de ontvouwing van al de in voorbereiding zijnde plannen. Deze conferentie stond onder leiding van de heer I. C. Vink en werd o.a. bijgewoond door de heren G. W. Oskamp, directeur der Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zee land, met de heer W. L. den Hamer. Verder de heer M. van Lonkhuyzen, algemeen organisator avn de tentoonstelling „Axel '57" benevens de vertegen woordigers van een tiental gewestelijke en landelijke bladen, waaronder een viertal Belgische. Deze aanwezigen mochten uitvoerige gegevens ver nemen omtrent deze vijfdaagse expositie en alle ove rige fêstivitieten, waarvan wij reeds herhaaldelijk in het kort in deze kolommen melding hebben gemaakt. Zo kunnen wij nog nog verwijzen naar het elders in dit nummer voorkomende sportnieuws omtrent de Ronde van Axel waarvan de voorbereidende werk zaamheden ook reeds een vastere vorm beginnen aan te nemen. Maar ook op ander sportgebied wel een van de voornaamste trekpleisters om tevens ook de belangstelling voor een centrumplaats als Axel up te wekken wordt niet stilgezeten. Zo vindt op de z.g. dag voor de landbouw en vee teelt woensdag 12 juni ook een ruiterdemcn- stratie plaats georganiseerd door de weer heropge richte Landelijke Rij vereniging „De Oranjeruiters" in samenwerking met de zustervereniging „De Juliane- ruiters" te Zaamslag. Deze vindt evenals de gehele tentoonstelling plaats op het hiervoor uitstekend geschikte concoursterrein van de V.V.Z.F. maar ook hierbuiten worden nog meerdere evenementen in de stad georganiseerd. We wezen in dit verband reeds op de profkoers, die vlak tegen de gemeente door de Beoostenblijpoldr verreden wordt. Dan zijn er ter gelegenheid van de oficiële opening van het zwembad nog verschillende zwem- en polowedstrijden in dit hyper-modern inge richte bad. Ten slotte is er dan op sportgebied nog de grote Benelux-schieting op de liggende wip op het kleine Parkeerterrein aan de Oranjestraat, alwaar een vijftal wippen zullen worden geplaatst. Door tal van schut- tersmaatschappijen uit de omgeving en zelfs van ver uit België werden reeds toezeggingen gedaan tot deel name aan deze aantrekkelijke schieting, waarop 350 vooruit is gewaarborgd. Zodoende zijn ook op deze schieting minstens een 250 a 300 schutters te ver wachten. Wij konden nu slechts in het kort een eenzijdige vermelding maken van verschillende sportiviteiten, maar In ons volgend nummer komen wij op de al gehele organisatie van de Pinksterfestiviteiten nog nader en uitvoeriger terug. OPZICHTER VAN „MABUWAT" JAMMERLIJK VERDRONKEN. In de nacht van donderdag op vrijdag, rond het middernachtelijk uur .verliet de 43-jarige opzichter, de heer A. de Vries, van het aannemersbedrijf der N.V. „Mabuwat" uit Dordrecht, dat zowel in onze ge meente als voor de Cokesfabriek te Sluiskil werkzaam heden uitvoert, het hotel van de heer Meert te Sluiskil om zijn aldaar geparkeerd staande auto onderdak te brengen en zich vervolgens ter ruste te begeven. Waarschijnlijk door een ontactische manoeuvre bij het in beweging brengen van de auto is deze, na van de oprit gebruik te hebben gemaakt, recht het kanaal ingereden. Althans de heer M. en zijn echtgenote die dit zagen gebeuren en zich direct van de gevolgen wilden ver gewissen, zagen de auto drijvend in het kanaal en begrijpend dat er geen ogenblik te verliezen was, begaf de heer M. zich in een aldaar liggende roeiboot te water. Zo vlug kon, dit niet gebeuren, het bleek te laat, daar de auto zonk vlak bij het remmingswerk van de brug. Ogenblikkelijk werd dr. Wegchelaar gewaarschuwd terwijl ook politie .brandweer en rijkshavenmeester ge alarmeerd werden en spoedig ter plaatse verschenen. De politie-inspecteur, de heer Reinders met de rijks havenmeester uit Terneuzen waren aanstonds bij de dreggingswerkzaamheden aanwezig. Vrij spoedig kon het lichaam van de heer de V. aan de oppervlakte worden gebracht, doch de auto kon eerst later door een kraanwagen van het Garagebedrijf R. R. Visser uit Terneuzen worden geborgen. Het slachtoffer was intussen reeds naar het nabije ziekenhuis vervoerd, teneinde door toepassing van kunstmatige ademhaling te trachten de levensgeesten nog op te wekken, doch helaas zonder resultaat. Deze waren reeds geweken. Het onderzoek wees uit dat het slachtoffer vergeefs getracht had zich te redden. Het portier aan de zijde van het stuurwiel bleek rt.l. te zijn neergedraaid en daardoor had de heer de V. de auto kunnen verlaten, klaarblijkelijk zonder zich echter volledig uit zijn hachelijke positie te kunnen bevrijden. De verdrin kingsdood moet dus het gevolg zijn geweest van zijn slechts ten halve geslaagde pogingen. De heer de V. laat een weduwe met drie kinderen achter. Ook dit jaar wil het Comité Rit Ouden van Dagen de oudjes van Axel een reisje aanbieden. Teneinde dit financieel te kunnen versieren worden als gewoonlijk binnenkort enveloppen huis aan huis verspreid, waarna deze later, naar het Comité hoopt, flink gevuld, door de Comité-leden of hun helpers v/orden opgehaald. Ingezetenen, van Axel, helpt het Comité in haar streven om ook in 1957 de ouden van dagen weer een gezellige dag te bezorgen. OPENING ZWEMBAD. Zoals ook uit een advertentie elders in dit nummer blijkt zal vandaag het Axelse zwembad weer zijn poorten openen. De inrichting is thans vrijwel gereed zodat de zwemmers en zwemsters ten volle van alle geneugten van dit moderne bad kunnen genieten, ter wijl ook de speelvijver voor de hele kleintjes nu in gebruik kan worden genomen. Wanneer nog enkele kleinigheden zijn afgewerkt volgt op 8 juni a.s. de officiële opening in het kader van de festiviteiten „Axel '57". Die dag zullen jeugdzwemwedstrijden worden ge houden onder de Axelse jeugd, georganiseerd door de K.N.Z.B. Verder ligt het in de bedoeling dan een selectie- polowedstrijd te houden voor de samenstelling van het Zeeuwse polo-team. Dit wil dus zeggen dat men Op die dag de veertien beste Zeeuwse polospelers in het strijdperk zal zien. Zo mogelijk zullen dan ook nog demonstratie s in schoonspringen worden gegeven. Voor de jeugdwedstrijden kan men zich vanaf de opening van het zwembad opgeven bij de badmeester. Jongelui, doe dit dus vlug, er is nu nog ruim de tijd om te trainen en er zullen straks mooie medailles zijn voor de winnaars in de verschillende groepen. VROEGE ROOI-RESULTATEN. Als een wel zeer uniek feit mag o.i. worden ver meld, dat gisteren ter veiling te Terneuzen door de heer J. W. Bakker, wonende op de Magrette alhier, de eerste nieuwe aardappelen werden geveild. Wel een bijzonderheid PREDIKBEURTEN. Zondag 19 mei 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Eerw. Heer G. H. Heij- boer, van Zaamslag, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 18 19 mei Dr. A. Kats. Internationale deelname door Belgische en Duitse beroepsrenners. In een onzer vorige nummers beloofden wij onze lezers zeer binnenkort nadere gegevens te verstrekken omtrent de deelname van renners aan de Ronde van Axel voor beroepsrenners die op 11 juni (3e Pinkster dag doorgang zal vinden. We schreven toen ook dat de manager, de heer Jef van de Vijver ter gelegenheid van de aankomst van de Ronde van Nederland in zijn woonplaats Roo sendaal zou trachten nog enige kopstukken hieruit te contracteren en voor Axel vast te leggen. Hierin is deze geslaagd en zo mocht het organi serend comité, de A.W.S.C. „Volhardingdeze week vernemen, dat het verzekerd is van de deelname van de Belgische prof, Rik van Looy, die zo pas op schitterende wijze de Ronde van Nederland 1957 op zijn naam bracht, evenals hij deze ook vorig jaar als overtuigend triomfator beëindigde. Op de rennerslijst die momenteel reeds een 35-tal deelnemers omvat, komen naast de deelname van Rik van Looy ook nog de namen voor van zijn niet minder bekende landgenoten Roger Verplaetse, Luijten, Grondelaers, de gebroeders Saelens en Karei de Baere. Maar er is nog meer internationale deelname o.a. van enkele renners uit de Duitse ploeg uit de Ronde van Nederland, waaronder Heinz Müller, de Duitse ex- wereldkampioen van de wgrenners en Junkermann en Hogenschatz. Maar laten wij ook onze Nederlandse wegrenners niet vergeten. Daar is allereerst als „lijstaanvoerder" van de Nederlandse deelname Gerrit Voorting en verder de toprenners Thijs Roks, Hein (Tarzan) van Breenen, en Wies van Dongen, die allen reeds één of meerdere malen in de Tour de France uitkwamen. Onder de overige Nederlandse renners treffen wij dan o.m. nog aan Piet en Tony Peters, Piet Maas, Gijs Pauw, Bruggenkamp, Harm Smits, van Oers, Paymans en Piet van Est, terwijl de streekrenners Th. Van Wijchen uit Goes en Bram v. d. Sluijs uit Vlissingen, alsmede onze stadgenoot Rien Verhelst mede aan de start zullen verschijnen. Uit vorenstaande kan gezien de internationale deelname wel worden opgemaakt dat deze eerste profkoers in Axel wel een succes belooft te worden en mag worden verwacht dat ook door het inter nationale bezoek meerdere duizenden belangstellende wielersportliefhebbers op Pinksterdrie de schreden naar onze stad zullen wenden. Duivensport. WEDVLUCHT OP ARRAS. De duivenmaatschappij „De Verwachting" alhier had zondag een wedvlucht op Arras. Afstand 135 km. Snelheid eerste duif 1845 meter. De uitslag was 1. R. Borght2. E. Misseghers 3. en 4. J. van Hoorn5. en 10. J. Dieleman 6. D. Faas 7. L. Verschuercn 8. C. Verstraeten9. C. van Acker, allen te Axel. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat tegen 1 september a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare lagere school in die gemeente van kinderen, die vóór 1 oktober de leef tijd van zes jaar zullen hebben ftereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan vóór 1 juli a.s. aangifte te doen bij het Hoofd der School, de heer J. Blok, Irenestraat 1 te Axel, telefoon 745. Axel, 10 mei 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van M. S. van Eenennaam, Prins Hendrikstraat 25, Axel, om ver gunning tot oprichting van een smederij in of op het perceel Prins Hendrikstraat 25, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3408. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op vrijdag 31 mei a.s. des voor middags elf uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is ver schenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 14 mei 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 13 mei 1957, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 15 mei 19557. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. JURKJE. Materiaal225 gram Scheepjes Kompas kl. 1278 voor het jurkje. 175 gram Scheepjes Kompas kl. 1278 voor het jasje. 2 x 25 cm. lint. 4 drukknopen. Steekinst. 4. 32 steken zijn 10 cm. breed, 46 toeren zijn 10 cm. hoog, gebreid in tricotsteek (Knittax-breimachine) Kantpatroon. Aan de linkerkant van de machine beginnen. De steek van de 3e naald op de 2e naald hangen, van de vijfde naald op de 6e, van de 9e op de 8ste, van de 11e op de 12e, enz. zodat men steeds afwisselend een groepje van drie naalden naast elkaar en één naald afzonderlijk krijgt, met aan beide uiteinden twee naalden. De lege naalden buiten werking zetten. Vervolgens de naalden welke alleen staan in rust zetten en twee toeren breien. Hierna de in ruststand staande naalden in werking zetten en één toer overbreien. De afzonderlijke naalden weer in rust zetten, twee toeren breien, de in ruststand staande naalden weer in werking zetten, één toer overbreien. Deze drie toeren nogmaals herhalen, dus in totaal worden negen toeren gebreid. Nu voor het verspringen van het patroon de steken verzetten als volgtaan de linkerkant van de machine be ginnen met de steek van de 2e naald op de lege 3e naald te hangen, de steek van de 6e naald op de lege 5e naald te hangen enz. zodat de groepjes van drie naalden naast elkaar verspringen met de af zonderlijk staande naalden. De lege naalden buiten werking zetten en negen toeren breien zoals reeds werd aangegeven. Hierna de naalden weer in de eerste stand zetten en weer negen toeren breien in patroon. Voorpand. Opzetten 163 st. met keerkam op 10 en hierop 9 toeren breien op steekinst. 4, daarna de zoom ophangen en overbreien. Hierna de steken verzetten voor het kantpatroon. In totaal 27 toeren in patroon breien, daarna verder gaan in tricotsteek. Zijn er 100 toeren tricotsteek gebreid, dan aan weerszijden voor de armsgaten 1 x 3, 2 x 2, 2 x 1 st. afkanten. Doorbreien tot er 116 toeren tricotsteek zijn, dan alle steken op een breinaald nemen, daarna alle steken 2 aan 2 samen op de machine hangen. Aan beide ui! einden ineens 20 steken bijopzetten, 1 toer over breien, vervolgens 27 toeren in kantpatroon, hiervoor dus de steken verzetten. Dan alle steken cp een brei naald nemen en naast elkaar weer in de machine hangen, de lege naalden komen dus te vervallen, zodat er geminderd wordt. 4 toeren tricotsteek breien, daar na de steken verzetten en 27 toeren patroon breien. Vervolgens alle steken op een breinaald nemen en bij het weer ophangen minderen tot 31 steken en hierop een zoompje breien van 10 toeren, dan afkanten. Rug. Tot de armsgaten geheel breien alj het voor pand. Dan het werk in twee delen splitsen en per kant afbreien. De pas geheel breien zoals voor de rug werd aangegeven. Is het voorpand gereed, dan langs het split 100 st. opnemen en hierop 10 toeren in 1 st. recht, 1 st. averecht breien, dan afkanten. Afwerken. Schouders sluiten en langs elk armsgat breiend 70 st. opnemen, hierop 10 toeren breien voor een zoom. Het werk aan de verkeerde kant onder een vochtige doek licht persen. Naden met een stik- steek dichtnaaien. Het split met drukknoopjes sluiten. Voorpand. Met de steekkam 67 st. opzetten op steek inst. 10 en hierop 9 toeren breien op steekinst. 4, 1 toer breien op 10, 1 toer op 4, 12 toeren in kant patroon, daarna de zoom maken, hierbij de opzet- steken die op de leeg naalden zouden komen, op de naast liggende naald hangen. Nog 87 toeren in patroon breien, dan aan de rechterkant voor het armsgat 1 x 3, 2 x 2, 2 x 1 st. (hierbij geldt een lege naald voor een steek, op deze •plaats bij het afkanten een kettingsteek maken) af kanten. Is de hoogte van het armsgat 18 toeren, dan alle steken op een breinaald nemen en deze opnieuw naast elkaar in de machine hangen. Hierop 22 toeren tricotsteek breien, dan aan de linkerkant voor de hals 1 x 3, 3 x 2, 3 x 1 st. afkanten. Zijn er 36 toeren tricotsteek gebreid, dan de schouder in 3 x afschuinen. Andere voorpand geheel in spiegelbeeld breien. Langs de midden-voornaad 76 st. opnemen en een zoom breien van 16 toeren tricotsteek. Mouwen. Opzetten 51 st. en 30 toeren in 1 st. recht, 1 st. averecht breien, daarna verder gaan in tricotsteek, met in elke 6e toer aan weerszijden 1 st. meerderen tot er 75 st. zijn. Doorbreien tot er 80 toeren tricotsteek zijn, dan voor de kop aan weers zijden 3 x 2, 3 x 3, 4 x 4 st. afkanten, vervolgens de overige steken ineens. Rug. Opzetten 80 st. met de keerkam op 10 en hierop 9 toeren breien op 4, vervolgens i toer op 10 en 10 toeren op 4, dan de zoom maken. Hierna 75 toeren tricotsteek breien, dan voor de armsgaten aan weerszijden 2 x 2, 1 x 1 st. afkanten. Doorbreien tot er boven de zoom 125 toeren zijn, dan de schouders in 3 x 8 st. afschuinen. Aan weers kanten van de resterende steken, de hals van een voorpand ophangen en hierop 10 toeren in 1 st. recht, 1 st. averecht breien, dan afkanten. Afwerken. Alle delen behalve de boorden aan de verkeerde kant onder een vochtige doek licht persen. Naden met een stiksteek dichtnaaien en aan beide kanten van de hals het lint voor de sluiting be vestigen.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3