AXELSE COURANT Wat vindt U van moederdag vieren Het land waar je adem bevriest. nippers ZENUWRUST J. C.VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht irankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 11 MEI 1957 71e Jaargang No. 63 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG O Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! De tweede zondag van mdi is het moeder dag. Sommigen van U zullen direct denken wee, laten we die dag niet vergeten Anderen zullen misschien de schouders op- balen en zeggen „Is dat nu nodig, die moederdag En een derde zal zeggen Het moest iedere dag moederdag zijn U merkt het wel, de meningen zijn zeer ver deeld. En wat vindt U gr zelf van Wij hebben voor deze gelegenheid vijf mensen geïnterviewd, vijf leden van het vrouwelijk geslachteen jongedame van vijftien, een werkende jonge vrouw van vijf en twintig, een huismoeder van vijf-en-dertig, een moe der met opgroeiende kinderen van vijf-en- veertig en een grootmoeder van vijf-en- vijftig. Wordt U ook al een beetje nieuws gierig Hier komt Joyce (vijftien) „Moederdag is bij ons altijd erg gezellig geweest. Toen mijn broertje (twaalf) en ik klein waren, spaarden we altijd een poos van tevoren om bloemen te kopen. Als vader tijd had, ging hij met ons mee, maar hij was meestal erg druk met zijn werk. Wij zoch ten iets moois uit en zetten het thuis op een stil plekje neer. Zondags kreeg moeder een kopje thee met een beschuitje op bed en verder zorgden we de hele dag dat moeder niet behoefde te rennen. Vader hielp dan ook extra met alles. Nu gaan we weer iets kopen van ons zakgeld, ik weet dat moeder zo graag een mooie klimplant heeft, nou en die krijgt ze dan. En verder doen we het net als altijd, we vinden het ieder jaar weer leuk en moeder is wat blij met zo'n extra feestdag Riet (25) zegt: „Moederdag is bij ons altijd iets bijzonders, omdat het' tegelijk moeders verjaardag is. Nu heb ik mijn werk buitenshuis en kan ik niet zoveel aan de voorbereidingen meedoen, maar vroeger dan hadden we het van tevoren met elkaar echt druk. We waren met zes kinderen en we scheelden weinig in leeftijd, zodat we na tuurlijk alles samen deden. Zo plakten we samen slingers we hingen ze in de huis kamer op, van de ene muur naar de andere. Dan kwam moeders stoel aan de beurt. De tafel versierden we met bloemen en we leg den mooie servetjes neer. Ieder jaar was er een prachtige taart met „Voor moeder' er op. Misschien zult U het kinderachtig van mij vünden, maar soms zou ik dat feest nog wel een keer zo als klein meisje willen be leven. Nu is het nog mooi en prettig, maar een paar broers zijn geëmigreerd en twee getrouwde zussen wonen ver weg en kun nen niet altijd overkomen. Toch is het ieder jaar weer fijn dat moeder er nog is en dat we die dag voor haar en met haar kunnen vieren Mevrouw De Jong (35) „Toen we pas getrouwd waren, spraken mijn man en ik af, dat we maar niets aan moederdag zou den doen. Allemaal extra kosten, en ja, als je moederdag viert, moet je vaderdag ook niet vergeten. Wij zagen het echt van het winkeliersstandpunt en wij vonden het niet nodig daaraan mee te doen. Maar nu er een paar kleine peuters zijn, van ruim vier en drie en een half jaar, nu begint de pret. Grappig is, dat het echt helemaal van de oudste uitgaat. Ze is een pienter ding, hoort er over praten, heeft op de kleuterschool iets voor moeder gemaakt, en nu wil ze be slist ook iets geven. Deze Week nog zei ze tegen haar zusje van drie „Jij moet maar een paar bloemetjes geven, jij kan nog niets maken." En vanmiddag gaan ze met mijn man bloemen plukken, die hebben ze al om gepraat. Ja, en als ik dan heel eerlijk ben, vind ik het toch wel leuk, dat dit zo spon taan gebeurt. Ik hoop eigenlijk maar dat het zo zal blijven Mevrouw Van der Tussen (45) heeft grote kinderen van 15, 18, 20 en 25 jaar, „Moederdag is een van de gezelligste dagen van het jaar", zegt onze gastvrouw. „Het leuke is, dat ook onze grote kinderen het niet willen vieren om de traktatie en omdat het nu eenmaal raar staat als je die dag zo maar zou vergeten, maar omdat zij moeder dankbaar zijn voor al haar zorgen. Zij willen iets „terug" doen. De jongens doen dat net zo hard als de meisjes, ja het was vooral ontroerend, hoe zij aan mij dachten in hun diensttijd. Ik weet best, dat dit ook allemaal heel anders kan zijn. Ik ben erg dankbaar en ik weet ook, dat Sk vaak tekort ben geschoten De laatste van de vijf is mevrouw Oud (55). Wij verrasten deze oma van vijf klein kinderen al breiend, aan een luierbroekje. „Ik heb al zoveel moederdagen beleefd", zegt ze stil, „nu mijn kinderen allen ge trouwd zijn en mijn man overleden is, besef ik soms dubbel de waarde van zo'n dag. Kijk, vroeger was je er blij mee, maar je vond het ook vanzelfsprekend. Nu is dat niet meer zo. Soms ga ik op die dag naar een van mijn dochters toe, of zij komen bij mij. Soms blijf ik alleen, juist omdat ik leren moet mij op de achtergrond te houden. Ik heb mijn tijd gehad, voor mij zijn er prach tige herinneringen. Het gebeurt ook wel, dat mijn dochters mij eens een dag meenemen, ergens naar buiten, of naar een tentoon stelling of naar een plekje dat we vroeger vaak bezochten en ja, zo'n dag is voor mij ook moederdag, al valt hij in december. Maar om op de moederdag zelf terug te komen <ik zou wel willen dat de mensen nu ook eens dachten aan al die alleen staande vrouwen. Ieder kent wel zo iemand in zijn eigen omgeving. Mensen die vaak zoveel voor andermans kinderen of voor de huisvrouw zei fgedaan hebben. Juist op zo'n dag kan het voor hen zo eenzaam zijn. Laten de gezinnen die mensen nu eens verrassen met een of andere attentie. In liefde door geven, dat maakt de mens gelukkig." Dat is ook onze Wens voor deze komende moederdag. Laat oud en jong paraat zijn DE KEIZERPINGUIN IS DE ENIGE BEWONER. „DE ZUIDPOOL BEHOORT SLECHTS AAN DE WETENSCHAP". „Toen ik mijn eerste vlucht naar de Zuid pool in het jaar 1928 ondernam," aldus ver telde eens wijlen Admiraal Byrd, „begreep ik, dat d'it land zich in het ijstijdperk bevond. Maar het ijs slinkt van jaar tot jaar en de ijskap is weliswaar bij de Pool IJ/2 km. dik en bij de kust 300 tot 1200 meter, doch zij smelt langzaam. Het is zelfs mogelijk, dat de Zuidpool weer eens bewoonbaar wordt, wanneer er geen nieuwe ijstijd intreedt." „Dat is natuurlijk een kwestie van hon derdduizenden jaren," aldus Byrd. „Overi gens geloof ik ook, dat het klimaat van Ar gentinië en Chili Weer warmer wordt. De herders in Zuid-Chili hebben mij gerappor teerd ,dat de bergen thans minder met ijs en sneeuw bedekt zijn dan een mensenleeftijd tevoren. Naarmate het ijs van de Zuidpool gebieden in de loop der eeuwen slinkt, stijgt de temperatuur. Mogelijk ook wordt de Humboldtgolfstroom, die tot dusver de sub tropische gebieden van Chili en Peru koelte brengt, warmer. In Palmerland, dat door de Engelse geo grafen Grahamland wordt genoemd, hoewel Palmer het het eerst ontdekte, vonden wij een dichtgevroren meer, waarvan het ijsdek naar onze schattingen eerst tien- of twintigdui zend jaren geleden is gevormd. Een door onze deskundigen onderzochte ijsklomp be vatte bevroren levende wezens en wat het merkwaardigste was, zij ontwaakten tot nieuw leven toen de ijsklomp gesmolten werd. Daarbij is het aan de Zuidpool zo koud, dat het nauwelijks mogelijk is, iemand die deze koude niet uit e'igen ervaring kent, hiervan een begrip bij te brengen. Op een mijner vroegere reizen heerste bijvoorbeeld in mijn kleine meteorologische hut een tem peratuur van 60 graden beneden nul. Bij een dergelijke koude bevriest de adem ogenblikkelijk en veroorzaakt een geruis als van ontsnappende stoom. Het is daar be neden veel kouder dan aan de Noordpool, want de gemiddelde temperatuur aan de MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Noordpool bedraagt slechts ongeveer 30 gra den beneden nul. Toen ik mij eens in het Noordpoolgebied bevond, leefde ik in een Eskimodorp, dat slechts 1200 km ,van de pool verwijderd lag. Daar waren muskus ossen en in de zomer bloeiden zelfs bomen en gras in een deel van het noordelijkste Groenland. MaaT bij de Zuidpool is geen gras en de enige bewoner van dit vasteland is de keizerpinguin, die zijn eieren in de zes lange wintermaanden legt en bebroedt, ter wijl in de zomer de enige bezoekers wal vissen, zeehonden, Adelie-pinguins en een paar zee-luipaarden zijn. Er moeten welis waar vissen in de Zuidpoolzee zijn, maar wij konden er geen enkele vangen. Wij vonden een enkele in het ijs vastgevroren en andere in de magen der pinguins. Dat de Zuidpool eens een tropisch gebied was, bewijst het feit, dat wij op onze vroe gere expeditie drie fossielen vonden, die w'ij niet precies konden determineren. Bovendien vonden wij ook fossiele bladeren en het is ook mogelijk, dat onder het ijsdek in de bodem vele fossielen gevonden zouden wor den, wanneer men zich de moeite zou nemen boringen door het dikke ijs uit te voeren. Op verscheidene plaatsen lieten wij dyna miet springen en vonden wij kolen deze waren echter van slechte kwaliteit en leken enigszins op bruinkool. Deze kolenlagen heb ben in dez etijd wegens de vervoersmoeilijk- heden geen handelswaarde, maar wellicht zullen zij eens van nut zijn, wanneer de kolenvoorraden, die thans worden aange sproken, zijn uitgeput. Wij ontdekten ook aanwijzingen voor de aanwezigheid van zil ver, lood en koper in de bergen, doch von den tot dusver nergens een ader. Onder de 22 tak'ken van wetenschappen, die door onze expeditie werden beoefend, werd de magnetologie door een delegatie van het Carnegie Instituut voor magnetisme ver tegenwoordigd. Op de beste kaarten bevin den zich vier verschillende posities van de magnetische Zuidpool en wij vonden haar op een vijfde, due wéér geheel anders was. Het is nog niet mogelijk te zeggen of de magnetische Zuidpool langzaam om de geo grafische Pool draait of eigen onregelmatige wegen volgt, want de expeditie's komen er zelden toe haar positie te bepalen. Verder hebben wij waardevolle meteoro logische gegevens verzameld. De Zuidpool is een van de winderigste gebieden van de wereld, hoewel Margaret Baai tamelijk wind stil is. De Australische geleerde, Sir Douglas Mawson, rapporteerde een gemiddelde van 80 km. per uur over een tijdsverloop van twee jaar, met enkele windstoten van maxi maal 120 km. snelheid per uur. Geen politieke onderneming. Bijzonder veel belangstelling koesterde ik voor de theorie, dat het Andesgebergte zich onder de zee ten zuiden van Vuurland voort zet. Onze diepzeepdilingen schenen dat te bevestigen, maar definitieve wetenschappe lijke bewijzen konden wij niet verkrijgen. Ik herinner hiermede aan het feit, dat de Zuidpool op een hoogte van 2700 meter boven de zeespiegel ligt. Wij hebben onze ontdekkingen op deze reis niet gedoopt dit is een zaak van de regering in Washington, daar onze expe ditie een regeringsonderneming was. W ij hebben ook geen gebieden op deze reis voor de Verenigde Staten ün bezit genomen, hoe wel ik bij vroegere reisgelegenheden boven 500.000 vierkante mijl de „sterren en stre pen" hees, zonder dat de Amerikaanse re gering echter annexatie-maatregelen getrof fen heeft. Ten slotte was onze expeditie geen politieke, doch een wetenschappelijke onder neming en ik heb vaak genoeg tegenover andere naties verklaard, dat de Zuidpool slechts aan de wetenschap behoort, want daar kan nog veel tot bevordering van onze kennis op allerlei gebied gedaan worden." De voor deze tijd van het jaar zware nachtvorst die dinsdagnacht optrad heeft in vrijwel het gehele land aanzienlijke schade toegebracht aan de te velde staande ge wassen. Speciaal de aarappelen en ook het fruit heeft het te verduren gehad. Bij een röntgenologisch onderzoek van de 230 leerlingen van het St. Ludgercollege, een H.B.S. te Doetinchem, is gebleken, dat vijftien leerlingen waren besmet met tuber culose. Bij één leerlinge was deze ziekte van vrij ernstige aard. Vermoedelijk zijn hier door de veertien andere leerlingen besmet, te weten zeven jongens en zeven meisjes. Vier leerlingen zijn in een sanatorium op genomen. Bij een onderzoek in het gezin van het bovengenoemde meisje, wérden nog twee kinderen aangetroffen die besmet waren. Ook zij zijn in een sanatorium opgenomen. Op de met knipperlichten en een bei- signaal beveiligde spoorwegovergang in de Maanderbuurtweg nabij Ede zijn donderdag namiddag omstreeks zes uur twee jongens uit Ede van 17 en 9 jaar oud, door een elec- trische trein van de lijn UtrechtArnhem gegerepen en op slag gedood. De slacht offers, van wie de jongste bij de oudste van achter op de fiets zat, hebben blijkbaar niet bemerkt dat twee electrische treinen deze spoorwegovergang uit tegenovergestelde spoorwegovergang vrijwel gelijktijdig uit tegenovergestelde richting naderden. Een lieten zij passeren, doch door de andere wer den zij gegrepen en vele meters meegesleurd. De 6-jarige E. S. te Bergen op Zoom viel donderdagmiddag in de vijver van het Volkspark, toen hij op een uit takken ge construeerde brugleuning stond, welke het begaf. Het knaapje was reeds tweemaal ondergegaan toen een ambachitsscholier, de 15-jarige P. v. d. H. uit Halsteren zag dat er een ongeluk was gebeurd. Hij bedacht zich geen moment, sprong in het water en redde het jongetje, dat na geneeskundige behande ling, vrijwel zonder nadelige gevolgen naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Een Hongaars bemanningslid van een in IJmuiden liggend schip, heeft dinsdag nacht met twee Zweedse mede-opvarenden aan zijn zijde, in Amsterdam een verwoed gevecht geleverd met vier Amerikaanse ver lofgangers. Dze hadden eveneens bij het pas sagieren in de hoofdstad iets te veel vertier gevonden, waardoor de gemoederen naar het kookpunt liepen. DAMPO Een vertegenwoordiger van een vlees- fabriek te Zwolle, wonende te Wijhe, heeft een bedrag van 6000.— verloren, dat in een krant was gewikkeld. Hij reed met zijn auto dinsdag tussen Zwolle en Wijhe toen hij een lekke band kreeg. Hij trok zijn jas uit, waarin het geld geborgen was en legde hem in de berm van de weg. Nadat hij een wër'kjasje had aangetrokken toog hij aan het werk om het wiel te verwisselen. Toen hij hiermede gereed was trok hij zijn colbert jasje weer aan en vervolgde zijn weg. In Zwolle aangekomen deed hij de ontstellen de ontdekking dat het geld niet meer in de jas zat. Onmiddellijk reed hij terug naar de platas waar hij de reparatie aan zijn auto ihad uitgevoerd, maar van het geld vond hij geen spoor meer. Een auto, bestuurd door een Neder lands geestelijke is in Luxemburg, na tegen een boom te zijn gebotst, in een ravijn ge stort langs de weg van Hosingen naar Marnach. De schok werd ex der inzittenden noodlottig. Dit was de 53-jarige missionaris wiens naam opgegeven wordt als A. M. Brink afkomstig uit Bloemendaal. Hij werd uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Twee ander inzittenden, onder wie de psy chiater-neuroloog L. H. M. U. uit Overveen werden ernstig gewond. Bij het Madrileensene vliegveld Bara- jas nabij Madrid is donderdagavond een Spaans verkeersvliegtuig van de luchtlijn Santiago—Madrid, neergestort en in brand gevlogen. Alle 32 inzittenden kwamen hier bij om het leven. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. t - I" s Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. en pijn weg- wrijven met

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1