V oetbalo verzicht hoofdpunt R<toöseL in mjmeqen. UIT ONZE OMGEVING AXEL TERNEUZEN MUZIEKCONCOURS OP HEMELVAARTSDAG. FEUILLETON door G. PLANTEMA. 9 T :3b „AQUA FAUNA" ACTIEF. Onze plaatselijke aquariumhoudersvereniging „Aqua Fauna richtte enige tijd geleden een apart fonds op om gelden bijeen te brengen om de bekende aquarium expert de heer A. v. d. Nieuwenhuizen uit Heemstede een lezing te kunnen doen houden alhier. Tans is men er in geslaagd de heer v. d. Nieuwen huizen te engageren voor een lezing, in samenwerking met de zustervereniging „De Albino Zwaarddrager" uit Terneuzen. Deze lezing, getiteld „Een liefhebber vertelt zal op 17 mei a.s. gehouden worden in „Het Centrum". De lezing zal worden toegelicht met een serie mooie lichtbeelden. Voor deze unieke lezing bestaat reeds nu grote belangstelling. VERKEERSCOMMISSIE AXEL. Dezer dagen is onze plaatselijke verkeerscommissie overgegaan tot de aanschaffing van een verkeers- maquette. Dank zij goede gevers werd de commissie financieel in de gelegenheid gesteld om een magnetische verkeersmaquette aan te schaffen. Reeds lang werd door deze commissie de behoefte gevoeld aan het gemis van een verkeerstafel of maquette. Vooral bij het geven van verkeerscursussen kwam dit tot uiting. In de toekomst zal nu gebruik kunnen worden ge maakt van deze magnetische maquette. Hierop kunnen alle mogelijke verkeerssituaties wor den geschapen, zodat het als aanschouwelijk onder wijs zeer zeker goede diensten zal bewijzen. Dat de commissie blij is met deze aanwinst ook de consul is te begrijpen. De afmetingen van deze maquette zijn 70 x 110 cm. De verkeersvoertuigen en verkeerstekens, een prachtig assortiment, zijn ge maakt op schaal van 1 60. Het geheel kenmerkt zich door duidelijkheid en eenvoud. Dat het verkeersonderwijs alléén met boekjes niet gebaat is, wordt door het Centraal Bureau van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht onder schreven. Het Verbond hecht zelfs grote waarde aan de magnetische verkeersmaquette. Het vindt het zelfs een geslaagd leermiddel. Het is niet onmogelijk, dat de plaatselijke verkeers commissie in de toekomst de magnetische verkeers maquette ter beschikking zal stellen van de scholen, b.v. ter voorbereiding van het practische gedeelte voor het jeugdverkeersexamen. Dat de verkeersmaquette ten goede zal komen van hen, die ten strijde trekken tegen de wrede verkeers- demon, die met zijn fatale en getrainde klauwen tel kens en in toenemende mate onbarmhartig toeslaat, is wel aan geen twijfel onderhevig. BENOEMING. Onze stadgenoot de heer L. J. Rammeloo werd be noemd tot directeur van de beschutte werkplaats voor minder-validen te Hulst. JEHOVAH'S GETUIGEN BRENGEN BEZOEK AAN ENSCHEDE. Van 18 tot en met 21 juli zullen dertig getuigen van Jehovah uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een vier daags bezoek brengen aan Enschede teneinde daar in de Christelijke leefregels te worden onderwezen. Jehovah's Getuigen houden jaarlijks zulke grote bijeenkomsten en hiervoor zijn dit jaar de plaatsen Leeuwarden en Enschede uitgekozen. De verwach ting is dat, evenals verleden jaar te Nijmegen en te Groningen, meer dan 13.000 getuigen van Jehovah en andere welwillende mensen deze samenkomsten zullen bezoeken. Het doel van dit vierdaagse programma is, dat de bezoekers er in worden onderwezen hoe zij als chris tenen onderling dienen te leven en hoe zij in elke plaatselijke gemeenschap na afloop van de vergade ring het geestelijk moreel van hun naasten kunnen versterken. Het gehele programma wordt uitgevoerd onder lei ding van het Wachttoren Bijbel- en Tractaatgenoot- schap te Amsterdam. CONCEPT FODENS MOTOR WORKS BAND TE OOSTBURG. Naar Wij vernemen zal het wereldberoemde Engelse BlaasorkesfFodens Motor Works Band, onder leiding van Henry Mortimer, ook dit jaar weer een bezoek aan Nederland brengen. VoOr de provincie Zeeland konden twee concerten van deze beroemde Brass-band worden besproken, n.l. op vrijdag 10 mei te Middelburg en op zaterdag 18 mei te Oostburg. Voor Middelburg, waar het concert zal plaats vinden in de Concert- en Gehoorzaal, zijn nu reeds alle plaatsen uitverkocht en niet minder dan 300 mensen moesten worden teleuregsteld. Voor Oostburg, dat de Zeetiwsch-Vlaamse primeur van dit orkest geniet het is zelfs de eerste maal dat een Engels ensemble van een zo hoog gehalte ;n Zeeuwsch-Vlaanderen zal concerteren wordt even zeer een grote toeloop van alle liefhebbers van blaas muziek verwacht. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren van dit concert de Zeeuwse Volksuniversiteit in samen werking met de muziekvereniging „Harmonie" te Oostburg om, wanneer de belangstelling indebdaad zo groot is als wordt verwacht, te trachten jaarlijks een soortgelijk evenement in Zeeuwsch-Vlaanderen te organiseren. Het concert, dat mede dank zij een belangrijke pro vinciale subsidie kan plaats vinden, zal te Oostburg worden gegeven in het Gebouw van de Rooms-Katho- lieke Kring. Het aanvangsuur is des avonds half acht. Kit Terneuzen zal op Donderdag 30 mei (Hemelvaarts dag in het teken van de muziek staan. Op die dag namelijk zullen twaalf harmonie- en afnfaregezel- schappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, verenigd in de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaan deren, in dez egemeente het jaarlijkse muziekconcours houden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Bond wordt dit jaarlijkse treffen waarmee in augustus 1946 eveneens te Terneuzen werd begonnen ge organiseerd en geregeld overeenkomstig de bepalingen van de Koninklijke Nederlandse Federatie van aHr- monie- en Fanfaregezelschappen. Dat dit muziekconcours in Terneuzen met vreugde wordt begroet, laat zich indenken, daar het immers, zoals hier boven reeds aangetekend, bijna elf jaar geleden is, dat een dergelijke muzikale gebeurtenis hier plaats vond. Destijds waren de deelnemende korpsen nog lang niet hersteld van de gevolgen van de oorlog, die aan het muziekleven in Zeeuwsch- Vlaanderen en vooral in het Westelijk deel zo'n enorme schade heeft berokkend. Thans zullen de meeste korpsen acte de présence geven met be hoorlijke instrumenten en vlotte uniformen, sommige zelfs uitgerust met een pittige drumband. Op de middag van Hemelvaartsdag zullen te 13 uur de juryleden, de afgevaardigden van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, het bestuur van de Bond in Zeewsch- Vlaanderen met de voorzitters en secretarissen van de deelnemende corpsen door het Terneuzense ge meentebestuur worden ontvangen, waarna om 14 uur het concours een aanvang neemt. De vereniging die in deze muzikale wedijver het beste resultaat behaalt, zal des avonds op de Markt, die tevens concoursterrein is, een slotconcert geven. GOED AFGELOPEN. Bij het spelenderwijs potseling oversteken van de straat is zaterdag in de Azaleastraat te Terneuzen het 8-jarig dochtertje van de familie H. aldaar aan gereden door een passerende bromfiets, bestuurd door de heer D. uit Axel. Het meisje kwam er met de schrik en slechts enige ontvellingen gelukkig goed af. Ook aan de bromfiets was geen noemenswaardige schade en de heer D. kon zijn weg vervolgen. Mijnhardt s Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent 2e klasse B K.N.V.B. Vertroebelde slotphase der competitie. Nog steeds hangt een niet opgehelderd waas over het slot van deze competitie. Hetgeen voor onze stad genoten, wier lot nog altijd onzeker is en die nu al bijna een paar maanden in het ongewisse verkeren waar zij in feite aan toe zijn, nu niet bepaald een prettige situatie betekent. Een tergende onzekerheid. Zo hadden zondag de drie laatste wedstrijden in deze competitie plaats, die naar insiders meenden alle nog van belang waren voor de oranjehemden. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat hoewel hierover reeds tal van berichten gelanceerd zijn nog geen dezer insiders met onfeilbare zeker heid verklaren kan, dat de beide aan Axel opgelegde strafpunten nu ook definitief zijn kwijtgescholden. De toestand is voor ons zo helder als koffiedik en er is geen enkel blad dat het nog schijnt te wagen een competitiestand van deze afdeling te publiceren, die de feiten weergeeft zoals die momenteel zijn met be trekking tot het aantal punten. Wel schijnt het nu zo ongeveer te staan meent „men dat er nog twee gegadigden zijn voor de ondeste plaats,n.l. Internos dat met 4—3 verloor van Hulst en onze stadgenoten. Maar, dit kan alleen zo zijn als de beide strafpunten aan Axel zijn kwijt gescholden. Wij moeten het daar maar op houden, omdat voor a.s. zondag o.a. ook nog de nog te spelen 6 minuten van de gestaakte wedstrijd tegen W.V.O. moeten worden gespeeld, zoals de „Sportkroniek" vermeld. Het is wel een zeer merkwaardig en zeldzaam slot van deze competitie. Waarvan geen tweede voor beeld in de gehele K.N.V.B.-competitie aanwijsbaar is. Wij laten hieronder nog de beknopte wedstrijd verslagen van zondag volgen. HulstInternos 43. Deze ontmoeting was, naar wij vernemen, het aankijken ternauwernood waard. Dat het ten slotte toch nog op een Hulsterse victorie uitliep, dankten de blauwgelen meer aan het geluk dam aan hun wijsheid. In het begin zat het Hulst niet mee en zo moest na 10 minuten spelens keeper de Gucht de eersteling al uit het net vissen, toen de mid- voor van Internos v. d. Berg een hard Schot op hem had afgevuurd, waar hij vergeefs naar dook (0—1). Korte tijd later was het Audenaerd, die uit een aardige combinatie fraai raak schoot (1 1). Even later had dezelfde speler andermaal succes, doch scheidsrechter Goossens had tevoren buitenspel geconstateerd en an nuleerde dit doelpunt Het was echter uitstel van executie daar drie minuten later de Block juist rea geerde op een pass van de midvoor (2—1). Nog voor de rust aanbrak zorgde midvoor v. d. Berg voor de gelijkmaker (22). De tweede helft begon met een verwoed offensief van Internos dat in de zevende minuut resulteerde in een opnieuw leidend doelpunt van Schrauwen (23). Dank zij één der Ettense achterspelers kwam Hulst door Fortuna s hulp goedkoop aan de gelijkmaker. De gasten kregen vervolgens enige vrije schoppen tegen zich, uit een waarvan de Block het winnende doelpunt wist te maken (43). Het einde was zonder enige stijl en schoonheid en geen tweede klasse-voet bal waardig. W.V.O. Goes 31, Ook te Oosterhout werd een qua spelpeil weinig hoogstaand duel geleverd. De be zoekende Ganzestedelingen hadden huh opstelling grondig gewijzigd .doch zij speelden 2o uitermate slecht, dat deze ontmoeting spoedig zal worden ver geten. De grotere productiviteit van W.V.O. bleek al na 13 minuten uit een fraai doelpunt van links buiten Keulemans. De thuisclub* bleef daarna voort durend de toon aangeven, maar de rood-witten hielden ruim 20 minuten stand. De jeugdige invaller-doelman van Goes liet toen een schot van de Ronde glippen en de stand was 20. Voor de rust wist Moens voor Goes een verdienstelijk doelpunt te maken, zodat met 2—1 voor de gastheren de rust aanbrak. In de tweede helft boette deze ontmoeting nog aan aantrekkelijkheid in. Evenals reeds in de eerste helft werd een tamelijk veelvuldig gebruik gemaakt van lichaamskracht door de gastheren, die nog een dei doelpunt wisten te maken, andermaal door Keulema B.S.C.Uno Animo 63. Deze match begon n een vlotte start der Roosendalers, die reeds na i minuten spelens door Voets en Nooyens een 2- voorsprong hadden. De tricolores uit Loon op Zaï maakten een verdiend tegenpunt, doch zij wisten aj te voorkomen dat de gastheren voor de pauze stand nog tot 4—1 en dus tot een veilige voorspa opvoerden. In de tweede helft waren de gasten bijna voor durend sterker, maar het mangelde bij hen aan sch# vaardigheid. De tegenaanvallen van B.S.C. haddj wel succes toen Swaans een fraaie pass van Voj benuttend een vijfde doelpunt maakte (5—1). was de spanning teruggekeerd toen de linksbuiten Uno Animo tweemaal kort achtreen een fraai evoot zet van rechts met het hoofd wist te benutten (531 Maar daarop was het alweer Swaans die aan 1 onzekerheid een eind maakte door het half dozijn vi te maken (63). Promo tie-competiH Veerse Boys—Co<n Boys 3—0. De start van i Sassenaren in de promotie-competitie om een plaat in de 2e klasse was zondag niet erg hoopgeveni De uitreis naar de Veerse Boys in Raamsdonkvee resulteerde in een 3—0 nederlaag voor Corn Boys. Voor de rust was het een vrijwel gelijk opgaand strijd, maar ofschoon de Sassenaren met de sterkt wind in de rug speelden wisten zij hiervan niet a profiteren. Na de rust was de thuisclub, gesteund door di wind, veel sterker en vrij regematig wist zij dit doo doelpunten uit te drukken. Na een kwartier was dt stand 10 door de Rooy en tien minuten later zorgdt dezelfde speler voor het tweede doelpunt. Ongeveé tien minuten voor het einde voegde Meskes hier een derde doelpunt aan toe. Woenselse Boys—Gudok 4—3. De andere wed strijd in deze promotiecompetitie eindigde eveneens in een verdienstelijke overwinning voor de thuisclub Het ster kgeachte Gudok moest hier met een 4* nederlaag naar Tilburg terug. De thuisclub speelde een vlotte partij en verdiendi de overwinning hierdoor volkomen. Voor de speeltijd 30 minuten verstreken was stond het al 2—0 en al leen uitstekend werk van de Gudok-doelman voor kwam erger. Uit een goed opgezette tegenaanval wis ten de gasten nog voor de rust de achterstand tot 21 te verkleinen. In de tweede helft kwam de thuisclub er steeds beter in en vergrootte na 10 minuten haar voorspronc tot 3—1. Hiermede scheen het pleit beslecht, doel door twee verrassende en snelle aanvallen van Gudoi was de schaal weer in evenwicht (3—3). Het laats» kwartier verliep onder hoogspanning en vijf minuten voor tijd was het Bosmans die voor de Woenselse Boys het winnende doelpunt scoorde. 3e klasse D K.N.V.B Steen degradeert. Te Terneuzen werd de beslissingswedstrijd gespeeld tussen de beide gelijk geëindigde staartclubs in dezt afdeling Biervliet en Steen. De westelijken toonden zich de besten en lieten dit na de rust toen zij het voordeel van de wind kregen, dan ook blijken. Toen de eerste helft puntloos was verstreken doel puntte Biervliet 5 minuten na de hervatting reeds door de Kramer. Eer het spel tien minuten verder je vorderd was had v. d. Bossche de voorsprong reeds vergroot en een kwartier voor het einde was het weer de Kramer die scoorde. De oranjewitten uit Biervliei waren nog niet tevreden en het was ten slotte de Meijer die de stand absoluut veilig en overtuigend op 4 0 wist te stellen. Door deze nederlaag verdwijnt Steen uit de 3e klasse. *5 Sven ontdekte, dat op dit moment een enigszins vragende trek in het gezicht van de Zweed kwam, alsof hij voor een vraagstuk stond, dat hij niet dadelijk kon oplossen. „Je ziet er niet uit, of je al sensationele ontdek kingen hebt gedaan," voegde Else haar broer toe, toen zij kort daarop aan de zijde van haar man terugkeerde van de dansvloer. „En al was dat wel het geval, dan zou je het toch niet aan me mogen zien," gaf Ohlquist te kennen. „Stel je voor, dat de mensen onmiddellijk zouden ont dekken, dat een politieman ergens achter was gekomen. Maar voorlopig vergenoeg ik me er mee, hier een beetje lokale kennis op te doen. Ik interesseer me on getwijfeld voor die mensen, maar ik ben niet van plan, ze op het ogenblik anders te bezien dan als rustige vakantiegangers." Op dat ogenblik liep er iemand tegen zijn stoel aan, zodat de inspekteur een schok kreeg. Hij keek om en zag, hoe een kleine, maar buitengewoon korpulente man bezig was, zich een weg te banen door de lang zamerhand nauwer geworden gang tussen de tafeltjes en stoelen. „Ik moet zeggen, dat die meneer er niet uitziet, of hij hier op zijn plaats is," merkte hij op. Inderdaad, deze dikkerd maakte geen verzorgde in druk. Hij droeg een slobberig pak van donkere stof. Op de jas waren vlekken te zien. Zijn boord was vettig en zijn das hing min of meer scheef. De man had een rood hoofd, opgeblazen van dikte, met een stompe neus en kleine ogen. Veel uitdrukking was er niet op te lezen, want het scheen wel, of door de vlezigheid alle karakteristieke trekken er uit waren verdwenen. Zijn dikke handen met korte vingers hingen langs zijn lichaam, alsof hij er geen weg mee wist. De dikke man was bepaald een opzienbarende ver schijning temidden van al deze opgewekte, zomers aan geklede mensen. Hij botste hier en daar tegen een stoel, maar zei geen woord. Nu stond hij even stil om luut, zij het traag, een weg te banen tussen de dicht onderzoekend rond te kijken. Dan begon hij zich reso- bij elkaar staande stoelen naar het midden van de zaal. Hij maakte daarbij een zeer luid rumoer met zijn keel, dat ieders aandacht op hem vestigde. Dp die manier wilde hij blijkbaar iemand er op attent maken, dat hij er aan kwam. „En dat is de heer Van der Zuyden," zei mr. Ernst Verhagen droog. „Geheel onverwacht komt die mededeling niet, want ik had al gezien, dat hij onderweg is naar dat tafeltje," antwoordde de inspekteur. Hij had goed gezien. Hij had ook gezien, dat de grijsharige man, die hij echter nog niet als de Zweed Jörgensen kende, een ogenblik de wenkbrauwen had gefronst, alsof hij de komst van zijn gastheer naar matig op prijs kon stellen. De jonge vrouw, die een ogenblik tevoren een glimlachje vertoond had om een kleine opmerking jpan de Zweed, keek nu beslist k$ud en afwijzend. Dl kleine, donkere Roemeen ecKter sprong op met gK>ot vertoon van enthousiasme. Het was Ohlquist evflimin ontgaan, dat de jongemanf André Boorneman met verbazing naar de heer Van der Zuyden had gekeken. „Ah, monsieur Van der Zoiden riep de kleine, donkere man en stak zijn hand uit. De heer Van der Zuyden knikte stug, eerst tegen hem, dan naar de anderen. Toen zag hij André Boor neman en hij staarde hem even sterk aan. Dan keek hij vragend naar de Roemeen, Die stelde hem voor en slapjes gaf de zwaarlijvige de jongeman de hand. Hij liet duidelijk genoeg blijken, dat hij in het geheel niet op diens aanwezigheid was gesteld. Hij ging zitten op een stoel, die de Roemeen had aangeschoven, tussen de Zweed en de zuidelijke schoonheid. Daar zat hij enkele minuten zonder te spreken. Zijn ogen dwaalden rond alsof hij wilde onderzoeken, wat voor mensen in de zaal aanwezig waren. Dan haalde hij eéri sigarenkoker voor de dag en nam er een reus van een sigaar uit. Hij beet er de punt af en knipte een grote aansteker aan. De heer Van der Zuyden, er zich niet van bewust, indruk," merkte Ohlquist op. „Dat is zijn gewone manier van doen," vertelde zijn zuster hem. „eD heer Van der Zuyden, er zich niet van bewust, dat hij de aandacht van een Deense politie-inspekteur op zich had gevestigd, gaf de naderbij gekomen kellner een bevel, kortaf en bijna snauwend. W Zaterdagvoetbal - afdeling Zeeland le klasse. Arnemuiden kampioen. Ook in deze regionen viel zaterdag de beslissing. Schenen de kansen na de niet verwachte nederlaag die Arnemuiden onlangs van Nieuwdorp kreeg ie incasseren plotseling onzeker geworden voor de rood broeken, thans is de strijd om de titel hier nu defi nitief ten gunste van de Arnemuidense club beslist Doordat Nieuwdorp n.l. tegen het bezoekende Ril- landia een zenuwachtig spel leverde slaagden zij er slechts in het tot een gelijk spel te brengen, waardoor het enig nodige punt om gelijk met de leiders te ein digen hen ontging. Deze spannende eindrace eindigde alzo met een enkel puntje voorsprong der Walcherse ploeg, die andermaal en o.i. zeer verdiend beslag heeft gelegd op de titel. De stand ziet er nu als volgt uit Arnemuiden 18 15 1 2 76—27 3! Nieuwdorp 18 14 .2 2 65-33 30 A.Z.V.V. 18 12 1 5 56—44 25 Wemeldinge 18 9 2 7 55-45 20 Tern. Boys 18 6 5 7 44—40 17 Colijnspl. Boys 18 8 1 9 52-51 17 Rillandia 17 6 3 8 44-53 15 Krabbendijke 18 5 0 13 36-63 10 Zaamslag 17 3 2 12 24-49 8 V.C.K. 18 1 3 14 28-77 5 Duivensport. (Wordt vervolgd) (Wegens het ontbreken van een blad uit de copie votjir onze feuilleton, zullen onze lezers zich ditmaal met 'éen korter vervolg moeten tevreden stellen). WEDVLUCHT OP BRETEUIL. De duivenmaatschappij „De Verwachting" alhier hield zondag een wedvlucht uit Breteuil. Dé afstand van deze vlucht was 211 km. Snelheid eerste duif 1040 meter. Los 11.30 uur. Eerste duif gedraaid te 14.54 uur. De uitslag was als volgt1. H. van 'tHoff, 2. 4. 5. en 7. J. van Hoorn, 3. en 8. R. van Wie- meersch, 9. C. van Doorn, Zaamslag 10. J. Sijs. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wordt Axel be doeld.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2