AXELSE COURANT xissr m V oetbalo verzicht R^öseL in nijmeqen. J. C. VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 24 APRIL 1957 71e Jaargang No. 58 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal yoor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. UIT ONZE OMGEVING AXEL SLUISKIL 1 8 2 i 9 i 6 1 1 FEUILLETON door G. PLANTEMA. 6) ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVQTENTIEP1IJS; 8 cut per m.m. Bil contracten belangrijke reductie, lop tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, id vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regelt 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. PAASDRUKTE. Honderden buitenlandse toeristen. De invasie van buitenlandse Paasvacantiegangers en toeristen die allerwege, niet alleen in de grote steden en om de bollenvelden viel waar te nemen was ook buiten de sfeer van de randstad Holland en zelfs hier in de uiterste -zuidwesthoek van ons land ondanks het geografische isolement duidelijk merk baar. De jeugdherberg „Bleye Haghe" stond wel zeer bijzonder in het middelpunt van het vreemdelingen verkeer en was o? de achter ons liggende Paasdagen overvol met Engelse vrouwelijke gasten, die meerdere generaties vertegenwoordigden. Men kon dan ook vanaf Goede Vrijdag tot na de Paasdagen in bijna geen enkele straat onzer stad komen -onder Engelse meisjes of vrouwen te ontmoeten die druk babbelend en converserend hun weg zochten in het voor hen ongewone milieu onzer stad. Als alle voortekenen niet bedriegen zullen in de komende maanden en het a.s. vacantieseizoen weer in overtreffende trap ook de buitenlandse toeristen naar onze streek voeren, die steeds meer aantrekkingskracht schijnt uit te oefenen. In de diverse amusementsgelegenheden werd vooral na de sportevenementen een druk gebruik ij. maakt van de geboden dans- en andere ontspan ningsgelegenheden. JAARLIJKSE UITVOERING VAN „MONDACCORDEOLA". Deze vereniging gaf dinsdagavond op de bovenzaal van „Het Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman haar jaarlijkse gezellige avond vvoor haar leden en donateurs met een bont programma vol van zang, humor en muziek. De heer Jac. Willemsen opende als voorzitter met een kort doch hartelijk welkomstwoord deze avond on wees op de moeilijkheden die de vereniging de laatste paar jaar had doorgemaakt, doch die men thans met goed vertrouwen weer te boven hoopt te komen. Daarop werd de avond ingezet met de door „Mond- rccordeola" onder leiding van de heer Adr. van Meurs ingestudeerde nieuwste nummers, waarbij de dirigent de ziel van dit muzikale ensemble bleek door zijn persoonlijke muzikale prestaties op saxophon. Onmiddellijk hierop kwam in Axelse dracht de con ferencier van deze avond op de planken. Dit „boertje van buten" bracht telkens de vrolijke noot tussen de me! variërende nummers van het programma, waarin hij o.m. ook met zijn jodelende dochter een ander deel van het programma verzorgde. Met duo IJsebaert bleek voor de taak van de verzorging van het vocaal- comische gedeelte weer de oude reputatie te hand haven. Ook de beide zingende nichtjes met hun Wild- West" en andere liedjes bleken een bij herhaling op prijs gesteld onderdeel van het uitgebreide repertoire, dat bij de aanwezigen, dank zij het vlotte tempo van afwerking zeer in de smaak viel, al was het dan ook maar „een bescheiden begin zoals de voorzitter in zijn openingswoord had medegedeeld. Dat de accordeon-virtuozen op deze avond niet achterbleven en een paar veteranen nog met een clownesk nummer, getiteld „Willem Teil voor het forum verschenen, tot stijgende hilariteit der aan wezigen, dient zeker nog te worden vermeld. Een algemene tractatie op een heerlijk glaasje wijn volgde na de grote tombola, die na afloop plaats had, maar er kwam nog een prettig bal in de benedenzaal dat de danslustigen nog gedurende enkele uren ge zellig bijeen hield. Ondanks het verlate seizoen was het een voor „Mondaccordeola" welgeslaagde avond, waarop men met genoegen terug mag blikken. LEZING „AQUA FAUNA". Onze plaatselijke vereniging van aquariumhouders ontwikkelt onder leiding van haar volijverig bestuur en haar zeer actieve praeses ,de heer M. P. G. Won- dergem, een activiteit, die voorbeeldig geheten mag worden. Zo werd dan op Goede Vrijdagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" een zeer interessante lezing gehouden, die op onverdeelde belangstelling mocht bogen. Na de afwerking ener korte huishoudelijke agenda waarvan wij als belangrijkste punt vermelden de voorziening in een tussentijdse bestuursvacature door de verkiezing van mej. Corry Wondergem, was het woord aan de spreker van deze avond, de heer C. Slegtenhorst uit 's-Gravenhage, die bij de opening met een speciaal woord van welkom was begroet. Het onderwerp waar deze over handelde droeg als titel „Vissen en hun milieu". Op zeer duidelijke wijze liet deze deskundige cau seur en inleider een voor de leden dezer vereniging verhelderende voordracht volgen. Hieruit bleek dat onder milieu van een dier moet worden verstaan de plaats waar het lee'ft. De aqua riumliefhebber ziet veelal over het hoofd dat de vis in het natuurlijke milieu dikwijls niet gebonden is aan een bepaalde plaats, maar periodiek van de ene naar de andere plaats trekt. Zo treffen we de driedoornige stekelbaars des winters in de zee en des zomers !n de poldersloten aan, waar de eieren worden afgezet. Milieubeschrijvingen in aquarium-periodieken zijn dan ook daarom meestal onvolledig, omdat men zich be perkt tot een beschrijving van de plaats waar dat dier op een bepaald tijdstip werd aangetroffen. De omstandigheden waaronder het dier in de na tuur leeft zijn zeker niet uitermate gunstig te noemen. Het aantal dieren binnen een bepaald gebied blijft meestal zo ongeveer constant. Soms zijn er een paar meer, dan weer een paar minder. Van de zeer vele duizenden larven die jaarlijks uit visseneieren van één soort komen, blijven er meestal maar een paar in leven. De rest wordt gedood door milieu-factoren, zoals natuurlijke vijanden (ook de mens). 'Worden de omstandigheden waaronder de dieren komen te leven gunstiger dan treden er plagen op. Zo kan b.v. het neerschieten van vossen in een bepaalde streek de oorzaak zijn van het ontstaan van muizenplagen. Wanneer de aquariumliefhebber zijn aquarium zo natuurlijk mogelijk gaat inrichten, dan gaat hij in de eerste plaats meestal af op gegevens die incompleet en dus onjuist zijn. Vervolgens gaat hij een milieu scheppen wat zeker niet ideaal te noemen is. Het z.g. oecologisch optimum wordt op aarde in de vrije natuur waarschijnlijk nergens aangetroffen. Conclusies Het streven naar het natuurlijke milieu als eindresultaat is beslist onjuist. W ijmensen moeten in staat zijn onze vissen onder betere omstandigheden te laten leven dan in de vvrije natuur. Dat vissen in ons aquarium normaal leven en spon taan tot voortplanting overgaan en daardoor de be volking in dit aquarium zich uitbreidt kan een be wijs zijn voor de aanwezigheid van betere omstandig heden dan die welke in het natuurlijke milieu aan wezig zijn. i Deze zeer leerzame uiteenzetting werd met zeer grote aandacht gevolgd door de aanwezigen en de voorzitter was aller tolk toen hij de inleider dank bracht voor zijn heldere uiteenzetting waaorp een levendige gedachtenwisseling volgde. Een tombola met enkele fraaie en practische prijzen vormde het slot van deze mooie avond. DEMONSTRATIE VAN RIJENDUN- EN WIEDMACHINES. De Stichting ter bevordering van landbouwkundig onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het initia tie fgenomen tot het houden van een demonstratie met rijendun- en wiedmachines op het bedrijf van de heer Ramondt te Sluiskil. Als streefdatum heeft men aan genomen donderdag 2 mei van 1 uur tot 5 uur n.m. We demonstratie wordt georganiseerd in samen werking met de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, de algemene technische commissie van het landbouw schap, Het instituut voor rationele suikerproduktie en het instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie. De definitieve datum zal via de radio bekend worden gemaakt op dinsdag 30 april in de uitzending van het agrarisch radiobulletin van 6.40 uur en van het K.N.M.I. om 12.30 uur. Men heeft Het demonstratie-perceel ingezaaid met monogerm en met gewoon bietenzaad. Het gewas zal in een jong stadium met verende tanden worden be werkt. Enkele dagen voor de demonstrate zal een tweetal machines één van het draaiende zontype en één van het slingertype werken rrlït messen. Er zullen zeven machines worden gedemonstreerd, namelijk drie van het draaiende zontype en vier van Het slinger- of heen en weer gaande type. KAMPIOENSSCHIETING KANAALZONE. „Onder Ons" te Axel prolongeerde haar titel. Vorige week werd bij de heer M. Scheelte te Sluis kil de jaarlijkse schieting gehouden voor het club kampioenschap in de Kanaalzone. Aan deze kam- pioensschieting op de ligende win werd door niet minder dan tien ploegen van vijf man uit Sluiskil, Sas van Gent en Axel dus in totaal 50 schutters deelgenomen. Onze plaatselijke schuttersmaatschappij was met drie vijftallen aanwezig en het eerste team van „Onder Ons" legde weer evenals vorig jaar beslag op het clubkampioenschap. Het tweede en derde team eindigden respectievelijk op de vierde en tiende plaats. Dit mooie succes van de Axelse schutters is zeker wel voor een groot deel te danken aan de activiteit van de steeds volijverige secretaris van „Onder Ons de heer J. F. de Rijke, bij wie de samenstelling van de ploegen berustte en die zich steeds belangeloos be ijvert voor de belangen van de bij deze maatschappij aangesloten schutters. Zijn ervaring stelde hem ook nu niet teleur getuige de prolongatie van de kampioens titel door de Axelse schutters. De volledige uitslag was 1. (en clubkampioen 1957) „Onder Ons I te Axel met 15 pt. 2. „Schuttershof II" te Sas van Gent :net 12 pt. 3. „Schuttershof' I" te Sas van Gent met 11 pt. 4. „Onder Ons II" te Axel met 9 pt. 5. „De Brug" te Sluiskil met 7 pt. 6. „Tivoli II" te Sas van Gent met 6 pt. 7. „Tivoli I te Sas van Gent met 6 pt.8. „Monopole 1" te Sluiskil met 6 pt. 9. „Monopole II" te Sluiskil met 4 pt. 10. „Onder Ons III" te Axel met 4 pt. VLUCHT OP ARRAS. „De Verwachting te Uitslag van „De Verwachting te Axel. Snelheid eerste duif 1220 meter. Afstand 135 km. 1. en 10. C. Verstraeten, 2. M. Dieleman, 3. H. van 't Hoff, 4. C. de Caluwé, 5. J. van Hoorn, 6. J. Vasseur, 7. C. van Acker, 8. D. Dieleman en 9. P. Dobbelaar, allen te Axel. INTERNATIONALE PAASVOETBALMATCH. Zaterdagnamiddag had op het terrein der V.V. „Axel" een duel plaats tussen het tweede elftal van deze club en een op vacantie-toumee zijnde Engelse combinatie van voetbal-amateurs, aangekondigd als „Meredews F.C.". Deze gasten van overzee, die over het algemeen meer en in het bijzonder hun sportief optreden in het teken van aangename ontspanning bleken op te vatten werden met de nodige honneurs verwelkomd, waarbij het over en weer tcrt uitwisseling van souvenirs en surprise's kwam, voordat de match aanving. Zodoendebleek reeds aanstonds de rechte sfeer voor een „friendly" geschapen. Het spel dat vooral vanwege het zeer vriend- schappelijek karakter aantrekkelijk was, openbaarde aldra een gedecideerd Axels overwicht, zodat zonder grote moeite de score in de eerste helft tot 70 in het voordeel van de Axelse reserve's was opgevoerd. In de tweede helft zakte het peil dezer vriendschap pelijke partij nog beduidend en werd door de Axelaars niet meer gedoelpunt. De Engelse gasten kwamen aan het reeds om hun sportieve optreden zeer verdiende tegenpunt, waarmede de eet gered was (7 1 2e klasse B K.N.V.B. De stand luidt Taxandria 22 16 4 2 66—27 36 R.A.C. 22 13 3 5 49-28 29 Hulst 21 9 6 6 48-37 24 Rood-Wit 22 9 4 9 0 -u K> 22 Roosendaal 21 8 5 43-44 21 Middelburg 3 10 47—51 21 Goes 21 8 4 9 51-53 20 W.V.O. 21 2 11 32-41 18 Unó Animo 22 5 11 34-46 17 Internos 21 2 12 45-64 16 Axel 22 2 13 46-56 16 B.S.C. 21 6 3 12 49-61 15 Axel's 40-jarige «(-keeper gil doorslag voor victorie Voor Axel zal 2e Paasdag 1957 in de voetbal historie voortleven als een gloriedag Juist na het ter perse gaan van ons v*orig nummer kwamen wij in kennis van het met succes bekroonde Axelse protest tegen de beslissing van de protest commissie inzake de beruchte wedstrijd' W.V.O. Axel, die niet is uitgespeeld en daarom ook dient te worden overgespeeld. Daarbij werden de beide strafpuntén aan Axel op gelegd, kwijtgescholden, zodat onze stadgenoten hun behaalde 14 punten weer volledig zagen toegewezen. Van de uitslagen van. enige nog te spelen wed strijden is het nu afhankelijk of de match tegen W.V.O. zal worden overgespeeld. Deze tijding was voor Axel van het allervitaalst belang. Ofschoon wij- wef het vertrouwen hadden dat zij hun huid weinig minder goedkoop zouden hebben verkocht, indien de uitspraak anders ware uitgevallen. „Aha, een teken van welstandzei de inspekteur lachend. „Wie is de rijkaard, die er zulk een juweel van een wagen op na houdt?" „Dat is de wagen van de van der Zuyden s lichtte zijn zuster hem in. „Ja een eigen auto kun je hier eigenlijk wel gebruiken. Maar dat hebben wij nog niet bereikt. Ernst moet voorlopig genoegen nemen met zijn motor en ik doe het nog minder. Ik heb een ge wone fiets." „Ja ,ja, het geld zit raar verdeeld, gaf haar broer toe. Terwijl zij even stonden te kijken, bemerkten zij dat de grote auto, die langzaam voortreed, het hek binnen ging van de tuin der Nabarescus. Voor het huis bleef de wagen staan, terwijl de bestuurder, die er in bleef, de claxon liet werken. „Komaanzei Ernst, „dat is iets ongewoons „Hoe dat zo T' informeerde zijn zwager. „Ernst heeft gelijk," stemde Else toe. „Het is nog niet vertoond, dat de van der Zuyden s en de Naba- rescu's omgang met elkaar hebben. Zowel de familie Nabarescu als de Voerendaels hebben tot nu toe de van der Zuyden's links lat enliggen". De voordeur was open gegaan. Een betrekkelijk kleine, donkere heer in het grijs kwam naar buiten en liep op de wagen toe. De bestuurder had het voor- portier geopend en er scheen een gesprek te worden gevoerd. „Het is misschien onbescheiden," zei Sven, „maar ik ben nu eenmaal erg nieuwsgierig. Zijn dat de heren van der Zuyden en Nabarescu?" „Nee antwoordde Else. „De man in de auto js mij onbekend en de ander ook. Maar de wagen is wel degelijk van van der Zuyden." „En het huis is van Nabarescu," vulde de in specteur droog aan. Zij zagen hoe uit het huis al gauw een dame kwam. Het was dezelfde jonge vrouw die zij eerst met de kleine Nadia hadden gezien. Ze ging naar de wagen en reikte de bestuurder de hand. Toen de drie wande laars verder gingen, stonden de jonge vrouw en de donkere man in het grijs naast de auto in druk gesprek met de bestuurder. Blijkbaar kenden zij elkaar, want niet swees er op, dat het hier een ontmoeting tussen vreemden betrof. „Welnu," stelde Ohlquist vast, „al gaan dus de families Naabrescu en van der Zuyden niet met el kaar om, met hun gasten schijnt dat toch wel het geval te zijn. Het bekende spreekwoord van les amis, die ook mes amis zijn, gaat dus vermoedelijk niet altijd op." Met belangstelling keek hij enkele minuten later naar het grote buitenhuis, dat Frau Eschenbach be woonde. Er was een tegelterras voor en daarop ston den enige ligstoelen. Hierin hadden zich drie meisjes in fleurige jurkjes neergevleid, terwijl twee opge schoten jongens met sporthemden en flanellen broeken er bij stonden, de handen in de zakken en een sigaret in de mond. Vrolijk gelach steeg op. De zomergasten van de Duitse pensionhoudster hadden blijkbaar pret. Langs verschillende buitenwegen brachten de Ver- hagens hun Deense gast. Hij toonde interesse voor de huizen en voor 'de bossen, hij keek naar enkele mensen, die zich in de tuinen en bij de woningen lieten zien en hij was de eerste, die de grote auto van de familie van der Zu.den opmerkte, toen deze hem voorbij reed. Achter het stuur zat de onbekende heer. die de wagen naar het huis van de Nabarescu s had gereden en achterin zaten de beide gasten van deze laatste familie. De jonge vrouw van wie zij door dc snelheid van de wagen slechts een glimp konden op vangen, had in ieder geval een andere japon aange trokken. De wagen reed weg in de richting van de stad. En toen Ohlquist dit merkte, toonde hij plotse ling lust om ook naar de stad te gaan. „Is er niet een plekje om rustig te zitten, te luisteren naar muziek en zoiets vroeg hij. „Ik wil niet zeg gen, dat ik het niet kan uithouden in jullie aardige woning, maar een mens heetf af en toe behoefte aan een verzetje." „Ik vermoed, dat je tegelijk een plaats bedoelt, waar de zomergast ennogal eens plegen te komen ver onderstelde Ernst. „Tja," gaf de inspekteur toe. „Alle Nijmegenaren zijn natuurlijk vreemd voor mij, zodat het me niet kan schelen om die rond me te zien. Maar ik kan me voorstellen, dat doorgewinterde Nijmegenaren als jul lie graag eens de gezichten van onbekenden willen zien. Dat geeft je zo'n beetje het gevoel, of je in een internationaal verkeerscentrum zit. „Per slot van rekening is je wens om ergens heen te gaan dus niets anders dan een menslievende nei ging ten opzichte van ons stelde zijn zwager vast. „Maar je begrijpt dat wij dit erg op prijs stellen en wensen van onze gast zijn wet voor ons. Moet jij nog een andere japon aantrekken. Else;?" „Ja, ik kan toch hierin niet uitgaan riep zijn vrouw. Hoofdstuk 3, VROLIJKE AVOND MET EEN VREEMD EINDE, Toen André Boorneman de foyer binnenging, stak Louis Mulders juist zijn trompet iri de hoogte om er een felle solo op te blazen. De dansvloer was bezet met een groot aantal paren in zomerkledij. Aan de tafels in de ruime zaal zaten nog tal van bezoekers. Op de bonte kleedjes stonden glazen, gevuld met kleurige dranken. Een lichtblauwe sigarettenrook zweefde onder de zoldering. André Boomeman was in een opgewekte stemming. De middag had hij doorgebracht in het aangename ge zelschap van Madeleine Uittenteipe, die prompt met lijn 2 uit Berg en Dal was gekomen. Samen hadden zij Nijmegen verkend en daarbij een aantal bood schappen gedaan. Ten slotte waren zij terecht ge komen op het terras van een café, waar zij voor de felle zon schuilend achter een bonte parasol, een uurtje heel geanimeerd hadden zitten praten. Toen was Madeleine terug gegaan naar Berg en Dal, maar voor de volgende dag was een plannetje in elkaar gezet. Geen wonder dus, dat de jonge man de wereld door een rose bril bekeek. Geen wonder, dat hij de avond die hij helaas zonder haar diende door te brengen, wenste te passeren in een omgeving met vrolijke mu ziek. „In de Vereniging is het zomers gezellig," had mevrouw Linders, zijn hospita voor twee weken, hem verteld. „Er wordt gedanst en er is een beetje variété en in ieder geval komen er nette mensen. Veel zomer gasten." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1