Rót&öseL in nijmeqen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. FEUILLETON door G. PLANTEMA. UIT ONZE OMGEVING AXEL (Vervolg van pagina 1) De heer Gerrits is van mening dat de commissie- Oud druk bezig is in deze haar activiteit om te zetten in positieve resultaten en sluit zich in meer algemene zin aan bij de mening van de heer C. van Bendegem. De voorzitter zegt, dat iets hem gefrappeerd en verbaasd heeft. Waar men zo vaak hoort beweren dat de prae-adviezen van B, en W. vaak zo weinig diepgaand of oppervlakkig zijn, wordt nu het verwijt gelanceerd dat wij ons te zeer in de materie die aan de orde is gesteld hebben verdiept. Men kan dus niet alleen een prae-advies om zijn oppervlakkigheid, maar ook om zijn deugdelijkheid kwalificeren als onjuist of verkeerd, zoals hij heeft gemerkt. Maar overigens is het wel zo dat van B. en W. in deze geen voorstel te verwachten is. Spr. meent dat het genoegzaam bekend is, dat de commissie naar aanleiding van het rapport-Oud heeft gzegd, dit in overweging te zullen nemen te zijner tijd, al weet hij drommels goed dat de ministeriële term „overwegen" lang niet altijd zeggen wil dat dit een bewijs is dat de regering ook een toezegging heeft gedaan in de één of andere vorm. Het heeft spr. verbaasd dat er nog zoveel goede woorden ge\yijd zijn aan het voorstel Oggel waarvan de consequenties niets dan een symbolisch gebaar betekenen behalve dan de onjuiste stelling van de koppeling aan een bepaalde belasting. Het standpunt van het college is en blijft het advies niet op het voorstel Oggel in te gaan. Ten slotte is het hem een raadsel hoe de heer Oggel over de „materialistische" zware industrie spreekt waartegenover hij de land bouwbedrijven als „idealistisch" heeft afgeschilderd. De heer Oggel wenste in tweede instantie te wijzen in verband met het tegemoet voeren van de financiële bezwaren tegen zijn voorstel, dat er toch voor allerlei andere dingen voldoende geld schijnt te kunnen worden gevoteerd, waarvan deze agenda weer blijk geeft door diverse nodige kapitaalsuitgaven. Hij wijst b.v. op de riolering op de Axelse Sassing. Spr. wenst duidelijk te worden verstaan dat zijn bedoeling is dat er eindelijk iets zal worden gedaan en al beweert men dat het bedrag van 3500.niets betekent, hij meent even zeer te kunnen beweren dat de 6000.belastingen door B. en W. aangevoerd met betrekking tot de wegen waarvoor de gemeente geen uitgaven doet even weinig zeggen. Spr. kent aan zijn voorstel juist een stimulerende invloed toe en hoeft dit ook niet tot het nieuwe begrotingsjaar te blijven wachten. Hij zou willen beginnen met deze post op te nemen in af wachting van wat de commissie-Oud verder nog zal uitwerken. Spr. ziet niet in dat de gemeente Axel geen exjra uitkering meer zou krijgen na het nemen van een besluit in de door hem beoogde zin en deze opmerking alleen voor deze wegen zou moeten gelden. Hij wenst geen aanhoudend uitstel en acht de moge lijkheid aanwezig niet door reservering maar door een gerealiseerde begrotingspost iets te kunnen be reiken. De Voorzitter ziet de gevolgen niet anders dan dangereus. De heer Oggel voegt de voorzitter toe dat deze wel eens gezegd heeft dat het gemeentebestuur rugge- graat moet tonen te hebben. Hij toont zich verder ten aanzien van de toekomst n.l. in het geheel niet op timistisch in verband met de bestedingsbeperking met het oog op eventuele tegemoetkomingen uit Den Haag. De heer C. van Bendegem is de mening toegedaan dat de raad juist ruggegraat moet tonen tegen het voorstel Oggel. Dez eheeft nu ook nog beweerd, dat er toch bij het Rijk geen geld zal zijn, maar hij wijst op het voorstel met de financiële consequentie's van gedurende 20 jaar 3500..is ƒ70.000.waarop de zaak hier neerkomt en wenst aan een dergelijke koord- danserij niet mee te doen. De heer de Feijter betoogt nogmaals de wenselijk heid het voorstel uit te stellen tot de begroting van 5) „Ik begin belang te stellen in je zaakbegon Ernst Verhagen, wiens nieuwsgierigheid was geprik keld door het vragen naar de vreemdelingen. „Ik wil jullie niet storen", zei ineens zijn vrouw, die haar blonde hoofd om de deur liet komen, „maar ik heb gedekt." „Aha riep inspekteur Sven Ohlquist, „we zullen je niet laten wachten. En jij, Ernst, oefen een beetje geduld. Wachten op antwoord is heel geschikt om de belangstelling aan te wakkeren. „Filosofie van de koude grond" meende de advokaat. „Maar ik vergat je nog te vertellen, dat Else ook al een buitenlandse is, die hier nog maar kort in de buurt woont." „Het doet me genoegen, dat je nog aan je vrouw denkt ook spotte Sven. ,,Z ijblijft overigens hele maal buiten schot, want het is te gek, dat een politie man zelfs zijn eigen zuster als verdachte zou moeten beschouwen." In de apdere kamer gingen ze aan tafel en terwijl zij aten met een smaak, die de gastvrouw bewees, hoe zeer haar kookkunst werd gewaardeerd, voerden zij een gesprek over wederzijdse kennissen in Kopen hagen. Na de maaltijd gingen zij, genietend van het zoele weer, in de tuin zitten, die uitzicht bood op de rustige buitenweg. Traag kringelden de blauwe rook wolkjes van de sigaren omhoog. Er heerste een uiterst vredige stemming, die werd onderstreept door een zacht pianospel uit een der nabijstaande huizen. „Je buren spelen Mozart", merkte Sven op. „Dat zal mevrouw Voerendael zijn", veronderstelde zijn zuster. „Ah, de Hongaarse", merkte de inspekteur op. 1958. welk idee door de heer Pijpelink mede wordt gesteund. De Voorzitter antwoordt dat zulks mogelijk is als deze de wenselijkheid daarvan door een nader voor stel nu of later in mocht zien. Het voorstel Oggel werd daarop in stemming ge bracht en verworpen met 3 tegen 9 stemmen. Voor stemden alleen de heren Oggel, Pijpelink en de Feijter. Aangaande de mededelingen merkt de heer Oggel op naar aanleiding van de verlichting in het Fort die niet brandt reeds het vorig jaar daarover te heb ben geklaagd en hij stelt de vraag of deze opmer kingen geen effect sorteren. De heer Maas vraagt naar het in werking .reden van de regeling ten opzichte van de hulpfitter toe gezegd. Wethouder van Bendegem antwoordde nameps de gascommissie en stelde voor de betrokkene wegens roulering en opschuiving in de toekomst, verbeteringen in het vooruitzicht doch beperkte zich in diens belang voorts tot het doen van verdere mededelingen. De heer Maas verklaart er zo nodig later op' terug te zullen komen. De overige reeds gepubliceerde mededelingen lokten geen verder commentaar of nadere bespreking uit. Op voorstel van B. en W. werd besloten 'kan het gemeentepersoneel een uitkering van 10% op de kindertoelage te verlenen over het tijdvak van 1 oct. 1956 tot 1 jan. 1957, zulks naar aanleiding van een verzoek van de minister van binnenlandse zaken, een dergelijke regeling te bevorderen. Besloten werd de termijn van bewoning alsnog te verlengen voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Zuivelstraat 45 en Spui N 108 en 109. Medegedeeld werd dat naar aanleiding van het raadsbesluit d.d. 2 october 1956 thans 26 van de 28 percelen grond in plan Zuid zijn verkocht. Voor de twee resterende percelen hebben zich nu nieuwe gegadigden gemeld, n.l. de heer van Hese en de heer van der Kroft. B. en W. stelden nu voor het besluit van 2 october 1956 in die zin te wijzigen dat deze twee gegadigden hierin worden opgenomen. Aldus werd besloten. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de nieuw aangelegde straat op Spui, liggende {n de Sparkspolder, de naam Sparksstraat te geven. Een historische naam die in aanmerking zou komen was aan B. en W. voor Spui niet bekend. Vorig jaar zijn met de eigenaar van een perceel bouwgrond aan de Crijnssenstraat, de heer C. den Hamer onderhandelingen gevoerd, tot verkoop van dat perceel, die evenwel tot geen resultaat geleid hebben, met het gevolg, dat toen een voorstel moest worden gedaan tot onteigening, waartoe dan ook op 2 october 1956 werd besloten. V Nadien zijn, alvorens de behandeling van de pro- /u cedure tot onteigening werd aangevangen, opnieuw besprekingen gevoerd met de eigenaar, met het ge volg dat hij thans bereid is, dit perceel te verkopen. Besloten werd van de heer C. den Hamer, West straat 67 te Axel, deze grond te kopen, zulks met intrekking van het raadsbesluit van 2 october, be trekking hebbende op de onteigening van dat perceel. B. en W. delen mede, dat aan de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van de Suikerondernemingen Sentanen Lor, Brangkal Dinoyo te Den Haag voor de tijd van 10. jaar zijn verhuurd enige gebouwen en, de woning van de voormalige "directeur der gas fabriek. Deze Maatschappij heeft haar gehele bedrijf overgedaan aan W. Schumacher's Handels Maat schappij N.V. te Utrecht, die dit bedrijf liquideert. Aangezien de gemeente dringend gebrek heeft aan opslagruimte voor gemeentewerken en ook voor brand weermateriaal een betere garage moeten hebben, is door B. en W. besloten de huurovereenkomst op te zeggen per 30 april 1957. Met de tegenwoordige huur der is overeenstemming bereikt .waarbij hij als voor-, waarde stelde, dat diverse door hem aangebrachte verbeteringen en voorzieningen worden vergoed, o a. de verharding van de verbrede toegangsweg en het metselwerk aan het afdak,enz. Deze vergoeding is door B. en W. met instemming van de betrokkene, vastgesteld op 1900.—, behoudens goedkeuring van de Raad. B. en W. stellen voor te besluiten tot overname van een en ander, onder voorwaarde dat deze N.V. en haar rechtverkrijgenden recht van uitweg over deze toegangsweg blijven behouden. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Aangenomen werd h»t voorstel op het verzoek van de,^I.V. Bouwkas Ned. Gemeenten te Assen tot ver krijging van een borgtocht van de gemeente ter zake yap een aan de Bouwkas te verstrekken geldlening tot „Uitbreiding van het werkkapitaal van de Bouwkas. Bij de verbetering van de rijksweg Sluiskil—Axelse Sassing vraagt de afwatering van een en ander de aandacht, zowel voor de weg als voor de daar aan wezige woningen. Bij onderzoek is gebleken dat de bestaande riolering voor en langs de woningen in een zeer slechte toestand verkeert. Dit was ook reeds meermalen gebleken uit tal van ingekomen klachten. De Rijkswaterstaat stelt voor dit probleem op te lossen door de riolering geheel te vernieuwen en de kosten daarvan gezamenlijk te dragen. Deze kosten worden geraamd op 6000. Het college meent dat dit een zeer aantrekkelijk aanbod is, weshalve wordt voorgesteld een bedrag van 3000.te voteren voor verbetering van deze riolering. Zonder hoofdelijke stemming werd na het verstrekken van enige gevraagde toelichtingen aan de heer Oggel, aldus besloten. Op verschillende reclames ter zake van plaatselijke belastingen werd beschikt overeenkomstig de op de stukken vermelde adviezen. Hierna werden diverse wijzigingen vastgesteld in de verschillende begrotingen, n.l. van de Vleeskeu ringsdienst 1956 van het Burgerlijk Armbestuur over 1956 van de gemeentebegroting dienst 1956 en van de gemeentegroting dienst 1957. Bij deze begrotingswijzigingen is de aandacht van de heer Oggel gevallen op de post betreffende her stel van de oost- en westgevel van het stadhuis. Hij vraagt naar de aanwending van de hiervoor nodig geachte 10.000.—. Hem wordt medegedeeld dat deze noodzakelijk wa ren wegens herstel van de aanmerkelijke vorstschade aan de gevels en de secretaris lichtte dit nader toe. Omtrent diverse rekeningen werd overgegaan tot voorlopige vaststelling hiervan. Dit betrof het dienst baar 1952. De heer Oggel rapporteerde namens de commissie voor het nazien der gemeenterekening in gunstige zin, terwijl de heer Wondergem dit eveneens deed namens 4e commissie tot het nazien der rekeningen voor de bedrijven. De Voorzitter benoemde vervolgens de heren Kes- beek, Pijpelink en de Kraker tot leden der commissie voor het nazien der volgende gemeenterekening avn 1953 en de heren de Feijter en Maas met mevr. Fol- kersma-Staal voor die van de bedrijven van ge noemd dienstjaar. Rondvraag. De heer de Feijter vraagt aandacht voor de deso late toestand van de toegangsweg in Plan Zuid, lei dende naar de nieuwe woningen aldaar. Het zijn daar al putten en plassen die de toegang bemoeilijken. De heer de Kraker bepleitte spoedige verpachting van de tuingronden in zijn buurt. De heer Oggel vraagt een grondig onderzoek naar de betegeling van het Szydlowski-plein. Voorts brengt hij de vrij scherpe bochten in plan Zuid ter sprake in verband mèt de wegbreedte die hij voor deze nieuwe weg tamelijk smal vindt. Bij tegenliggend verkeer zal dit gevaar opleveren. Verder vraagt hij naar de bedoeling van de in de Ncprdstraat verrezen mast voor de verlichting en de bedoeling der verlichting aldaar. Ten slotte zou hij o.a. met het oog op eventuele begrotingswijzigingen en z.i. nodige tijd voor onder- „Ja gaf Else Verhagen verbaasd toe. „Hebben jullie soms in je gewichtige gesprek de buurtbewoners onder de loupe genomen „Een paar er van gaf haar broer toe, terwijl hij aandachtig een kringetje gadesloeg, dat hij met kunst vaardigheid had geblazen. „Wat zou je zeggen van een wandelingetje door de buurt", stelde Ernst voor. „We kunnen je dan Eten zien, hoe het er uitziet en als je er belang in stelt, kun je meteen horen, wie hier wonen." „Een luisterrijk idee", gaf Sven te kennen. „Trou wens, een kleine wandeling na het eten is bevorderlijk voor de gezondheid." „Dat is wat nieuws riep Else Verhagen uit. ..Vroeger was je na het eten nooit uit een gemakke lijke stoe Iweg te krijgen. Je bent wel veranderd sinds ik niet meer voor je zorg." Het duurde maar even .voordat zij over het smalle grindpad naar het hek liepen en zich daarna op de weg begaven. De Verhagens woonden aan een van de stille zijwegen van de Kwakkenberg, in een gedeelte, dat hier en daar tussen de tuinen stukjes bos ver toonde. Het was echt buiten en toch niet meer dan tien minuten lopen van het eindpunt verwijderd van een der naar de stad voerende buslijnen. Op deze stille, warme augustus-avond ritselden slechts de bladeren lichtjes in de nauw merkbare wind. Het groen was donker geworden door de zonneschijn, die er dit jaar mild en veelvuldig op was gevallen. De vei harde zandweg was overdekt met een laagje jpoe- derstof, dat de schoenen grijs deed worden, i Zij wandeldei langs het naastbij gelegen huis, Jyen- als de woning van de advokaat bescheiden, jnaar prettig aandoend. Dan volgde een groter stuk jbos, dar zich langs de weg uitstrekte over een lengtejvan bijna 25 meter. Inspekteur Sven Ohlquist zag toen, dat er een afrastering begon van gevlochten ijzer- draad met op regelmatige afstanden ijzeren staven in de grond. Aan de bovenzijde was de afrastering versterkt door een drietal boven elkaar liggende rijen prikkeldraad. „Dat ziet er niet gastvrij uit," vond hij. „Hier begint de tuin van de familie Nabarescu," vertelde Else Verhagen. „Och, de afscheiding van de tuinen is hier vrijwel overal met prikkeldraad. Vergeet niet, dat we een beetje buiten wonen, zodat veel mensen hierdoor willen verhinderen, dat onge wenste bezoekers gemakkelijk in de tuinen kunnen Komen." „Hier woont dus Nabarescu," stelde Sven vast. ..Maar ik dacht, dat de familie Voerendael wel dicht bij zou wonen. Anders zouden we toch dat pianospel fHét* zo goed hebben kunnen horen .#Die wonen ook vlakbij," gaf Ernst toe. „Dat zijn °a^7 achterburen. Kijk, hier lopen twee wegen vrij- we;c levenwijdig. Oorspronkelijk lag daar tussen een strook bos. Nu zijn in dat bos huizen gebouwd. Tussen de achtertuin van de Voerendaels en die Vam ons ligt nog een smalle strook bos. Deze tuin van de Nabarescu's daarentegen beslaat de hejle breedte van het bos tussen beide wegen en het huis ligt er midden in." „Dag werd op dat ogenblik uit de tuin geroepen. Zij zagen bij de afrastering een meisje staan van een jaar of vijf, een knap, donker kind, dat lachend "vyyifde. ,..I?ag Nadia riep Else terug. „Dat is de jongste dochter van de Nabarescu's", ■yerjfjde Ernst zijn zwager. zagen, hoe het meisje zich omkeerde en ineens hard in de richting van het grote huis begon te lopen, dat op enige afstand zichtbaar was tussen bomen en struiken. Het kind haastte zich naar een dame, die op dat ogenblik uit de serre naar buiten kwam. "Dat is mevrouw Nabarescu vroeg de inspekteur. zoek der stukken voor de raadsleden gaarne tijdig toezending wensen. Nu kwamen deze weer pas vrijdi en men moet tijd hebben voor nauwkeurige studie De heer Maas vraagt naar het vaak in desolan toestand achterlaten van de woningwetwoningen verhuizingen en zag zich gaarne o pde hoogte geste] van de in dit opzicht geldende voorschriften en maa- regelen De heer C. van Bendegem vestigt de aandacht B. en W. op de opheffing van het bijkantoor van hg Rijksarbeidsbureau hier ter plaatse, waardoor de beiders voortaan gedwongen zullen zijn naar T« neuzen te gaan als de omstandigheden dit vereisa Spr. weet dat Axel op dit gebied een soort witte raaf was maar meent dat niemand zich zal veinzen dat deze toestand heel wat ongerief met zit] mee brengt. Zeker zou het aanbeveling verdienen hie iedere week een paar dagen zitting te houden dit bureau. Voorts wees deze nog op de slechte toestand va- liet rijwielpad langs de provinciale weg Axel—Ter neuzen onder onze gemeente. Brommers zowel fietsers moeten zich vaak noodgedwngen op de drukli verkeersweg begeven, hetgeen grote gevaren met zid mee brengt en ongelukken veroorzaakte. Spr. gaarne zien dat dit aan de provinciale instantie werd doorgegeven. De heer Kesbeke vraagt naar meer parkeerruimtt met het oog op het komende seizoen en het toerist# alsook op feestdagen. Ook vraagt hij naar een meer aestetische verzorging van de beplanting en het plant soen bij het Poolse monument. Hierop werd de vergadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Muntbiljet, Oudewijk 55,; grijze lederen dames handschoenen, Margrietstraat 42 maiskleurige das bruinlederen etui met huissleutel, damesarmband, mei bus en houten duimstok, Rijkspolitie kinderporte monnaie, Joost de Moorstraat 11 paar wantjes, Weststraat 29herenrijwiel, Kerkdreef 18 paai zwarte dameshandschoenen, Buthdijk 4 een schraag. Vaartwijk N 6 twee schragen, Vaartwijk N 7 rode rechter dameshandschoen, Weststraat 7 witte gymnastiekschoen (rechts), Buthdijk 13; rolschaats- sleutel, Koestraat 13 padvindersriem, Zeestraat 10 groene wollen gebreide want, Gentsevaartstraat 12 zakkam, De Groote, Joost de Moorstraathorloge Irenestraat 15 dameshandschoenen, Irenestraat 21 rode step, Mattelé, Kanaalkade kinderrijwiel, Marechaussee, Axelbruine jongenspet, Kijkuit K '10 bankbiljet, Kanaalkade 42 twee Daar zwarte dames handschoenen, Noordstraat 20 bankbiljet, Margriet straat 44 herenrijwiel, Langedreef L 56 66; regen kapje in etui met kammetje, Buthdijk 13. EINDLES EN DIPLOMA - UITREIKING DER VOORBEREIDINGSCURSUS VOOR EMIGRANTEN. Onder voorzitterschap van de heer P S. Marinns- sen, secretaris van de Zeeuwse afdeling der Chr Emigratie Centrale had woensdagavond op de boven zaal van hotel „Het Gulden Vlies" de eindles p van de alhier gedurende een half jaar gegeven voor bereidingscursus voor emigranten. Hierbij waren o.m. aanwezig behalve de docent van deze cursus, de heer C. L. Kolijn (en echtgenote), de heren M. J. Brandes en A. C. van Baal, resp. voor zitter en secretaris van het Chr. Nat. Schoolbestuur benevens de heer C. Smies Jz. als cursusleider. De heer Marinussen opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en richtte zich daarna met een enkel woord van welkom tot de aanwezigen en het bijzonder tot de 13 cursisten die deze cursus volgd hadden. Gedurende 26 weken werden de lessen gegeven, iedere week gedurende twee uren met over „Toch niet," antwoordde Else. „Dat moet een logé zijn. Ik heb die dame nog niet eerder gezien." „Het lijkt ook een vreemdelinge", vond haar broer, „Ze is misschien een familielid uit Roemenië," ver- onderstelde de advokaat, die even met belangstelling had toegekeken. Van deze afstand konden de wandelaars bemerken, dat de dame nog jong was, slank en donker. Zij stond in de schaduw van een dichtbebladerde boom, zodat haar gezicht moeilijk was te onderscheiden. Niettemin kregen zij de indruk, dat daar een knappe vrouw stond, mogelijk nog (een meisje onder de twintig jaar. Zij droeg een eenvoudig wit japonnetje. Zij keek naar de kleine Nadia, die enthousiast naar haar toe kwam en even later verdwenen beiden in de serre van het grote, drie verdiepingen hoge huis, „Je houdt er geen slechte buren op na," vond Ohlquist, die met waardering had toegekeken. „Maar het zijn buren, waar je niet veel aan hebt, antwoordde zijn zuster. „Mensen als de Nabarescus en de Voerendaels krijgen we maar zelden te spreken. Ze hebben gewoonlijk gasten, waarmee ze zich bezig houden en ze zijn bovendien vaak zelf op reis." „Maar voorzover we ze kennen ,zijn het heel aardige mensen," vulde haar man aan. „Ze zijn beleefd en de enkele keren, dat we er aan huis kwamen, hebben ze. ons uitstekend ontvangen." Zij wandelden verder. Met welbehagen ademde Ohl quist de pittige geur van de dennen in, die het bos verspreidde. Na het woonhuis van de Roemeense familie volgde weer een strook bos, die zich van de ene weg tot de andere uitstrekte. De bomen stonden hier ver van elkaar, maar de bodem was begroeid door een laag struikgewas. Daar over heen konden zij de andere weg zien, waarop juist een grote blauwe auto reed. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2