AXELSE COURANT De schooltandartsendienst in Oost Zeeuwsch -Vlaanderen. «91 J. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 17 APRIL 1957 71e Jaargang No. 56 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEltf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. UIT ONZE OMGEVING AXEL ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, kip «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Dezer dagen ontvingen wij het verslag van de Schoolartsendienst in het district Oost Zeeuwsch- Vlaanderen over 1956, waaruit wij hier het algemene deel van dokter Staal laten volgen. Variis modis et malum fit Op verschillende ma nieren gaat het goed en slecht. Deze zinsnede uit de boeken van prof. dr. Pel, destijds de meest gerenommeerde internist te Amster dam, komt mij voor de geest, nu ik mij opmaak mijn eerste jaarverslag van de Schoolartsendienst in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan samenstellen. Allereerst moet ik mijn vreugde uitspreken, dat het mij na een 30-jarige algemene praktijk gelukt is het otium cum dignitate, m.a.w. het kwijnend op de lauweren rusten voorlopig uit te stellen en dat ik mij in mijn geboorteland met hart en ziel mag wijden aan de gezondheidszorg van de opgroeiende jeugd wie met de jeugd omgaat, wordt weer jong en beleeft dus het grootste geluk, wat iemand kan begeren. In dit besef en wetend uit ervaring, dat de geeste lijke en lichamelijke gezondheid de kostbaarste goe deren zijn, die ons zijn geschonken, acht ik het be houd hiervan als een taak, belangrijker dan de zorg voor het dagelijks brood. De wetenschap, dat ge durende het opgroeien de basis gelegd wordt tot geestelijke rijpheid en lichamelijke volwassenheid stelt dan ook de plicht de omstandigheden zo te schikken, dat inderdaad ook na de groeiperiode een volwassene gevormd is in het kostelijke bezit van een gezonde geest en een gezond lichaam. In het algemeen komen gezonde kinderen naar school en de taak van iedereen ouders, onderwijzers, schooltandartsen, schoolartsen is de gezondheid veilig te stellen. Bij een goede dagverdeling behoort op tijd uit en naar bed, op tijd de maaltijd, op tijd naar school, op tijd lichaamsbeweging en ontspanning. Wanneer ik de lichaamsbeweging en ontspanning onder uw aandacht wil brengen; dan is dat, omdat de invloed hiervan op de geestelijke en lichamelijke ver richtingen van zo grote betekenis is vandaar dan ook ,dat gymnastiek, zwemmen vooral, spel in de buitenlucht, alle andere vormen van sport moet wor den aanbevolen het belangstellend toekijken, hoe anderen het doen worde overgelaten aan de ouderen van dagen 1 Naast goede scholen en zij zijn er tot mijn vreugde en er komen er nog meerdere ik mocht drie maal de opening van een nieuwe school bijwonen be horen er goede speelplaatsen en sportvelden van zelfsprekend is een gymnastieklokaal aan te bevelen. Bij het binnentreden van de moeder met het kind in de spreekkamer van de schoolarts valt onmiddellijk op I hoe de houding van het kind is en bij nader onder zoek blijkt dan, of het kind door de sterke groei bezig is een kromme rug en een platte borst te vormen. Het is opvallend, dat in plaatsen, waar gelegenheid is tot zwemmen, met name in Axel en Sas van Gent en omgeving de houding van de kinderen veel beter I is dan elders eveneens geldt dit voor de toestand I van het gebitwaar er schooltandverzorgingi is, daar vindt men gesaneerde gebitten. Vanzelfsprekend moet ik daarom het zwemmen in schoolverband en het onderzoek en de behandeling van het gebit op school wel zeer sterk aanbevelen. Het schoeisel is van groot belang voor de vorming van de voet platvoeten onstaan en worden behouden door ondoelmatig schoeisel de hoge schoen met veters en de molière, eveneens met veters zijn de aangewezen modellen. Bij nader onderzoek van de mondholte blijkt het, of grote amandelen en de keelneusamandel de oorzaak zijn van de chronische neusverkoudheid, de open mond en mogelijk van verminderde gehoorscherpte. Dat een kind met open mond loopt, ook geruime tijd na de verwijdering der amandelen, terwijl er geen afwijking in de neus aanwezig is, wijst er op, dat een laakbare gewoonte is ingeslopen er telkens op hame ren de mond dicht te doen, doet dit euvel verdwijnen. Stotteren en stamelen zijn dikwijls ontstaan, doordat aan het gehoor te weinig aandacht is besteed in de I prille jeugd het kind heeft, doordat de gehoor scherpte onvoldoende was niet voldoende vermogen I gehad de lettergrepen en woorden te verstaan en zijn spraak te vormen vandaar het grote belang, om het gehoororgaan op tijd, d.i. van de prille jeugd af te observeren en afwijkingen zo mogelijk te verbeteren. Lopende oren moeten behandeld worden, omdat deze aanleiding geven tot verminderde gehoorscherpte, ja tot doofheid. Het ontstaan van een lopend oor is wel algemeen bekend in de regel is voorafgegaan de acute phase van een middenoorontsteking zijn de alarmerende verschijnselen heftige oorpijn, die ver mindert of verdwijnt bij genezing van of doorbraak van het trommelvlies, m.a.w. het oor loopt, niet meer aanwezig, dan bestaat de klemmende zorg voor de nabehandeling, die niet geëindigd is. voordat in wer kelijkheid het trommelvlies weer óf helemaal gesloten is of een kleine opening hierin blijft, terwijl er hoe genaamd geen afscheiding meer iskomt er weer afscheiding, die zelf geen aanleiding is voor pijn of enig ongemak ,dan is het zaak, de huisarts ook hier voor te raadplegen en een behandeling te laten ge schieden, anders wordt de gehoorscherpte belangrijk minder. Stotteren en stamelen kan ook psychologisch wor den behouden wanneer een kind heftig beroerd door een of andere gebeurtenis daarvan mededeling wil doen b.v. aan zijn moeder en dit uit ervaring wetend, ook snel moet doen, om te voorkomen, dat moeder hem in de rede zal vallen, is aan de -jioeder de gelegenheid geboden het stotteren en stamelen te verbeteren, ja te genezen, wanneer zij haar kind, beide rustig zittend met geduld wil aanhoren. De belangrijkheid van het oogonderzoek treft ieder een is de gezichtsscherpte niet normaal, dan tracht het kind door grotere inspanning waar te nemen en te lezen het gevolg hiervan is dan dikwijls pijn in en boven de ogen wordt het kind dan een plaats in de voorste bank aangewezen, dan verminderen mogelijk deze klachten nader geneeskundig onder zoek brengt pas de aard van de afwijking aan het licht. Het intellect en het karakter van het kind zijn geestelijke eigenschappen, belangrijk voor het leren op school en daarbuiten een groot intellect is een voorrecht, eveneens een goed karakterer is een wisselwerking tussen beide en voor de ontwikkeling en ontplooiing van beide is een goede lediing nodig een kind met een normaal intellect en een goed ka rakter, waarvan ik noem levenslust, activiteit, ge willigheid is in de regel beter in staat zijn levensweg te vinden dan een kind met groot intellect en een karakter, dat de genoemde drie eigenschappen in een mindere mate bezitik meen, dat vooral in de B.L.O. scholen hiervan het bewijs wordt geleverd, waar bij een verminderd intellect juist door karakter-vorming een resultaat worden bereitk, dat onmogelijk werd ge acht. Deze beschouwingen, van belang voor de gezond heidszorg van het kind in het algemeen, voor het schoolgaand kind in het bijzonder, meende ik te moe ten vermelden .alvorens verslag te doen van de acta over 1956. Werden de eerste maanden van 1956 op verschil lende scholen alle leerlingen onderzocht, later is dit systeem veranderd op advies van de Inspecteur van de Volksgezondheid nu worden de leerlingen van de le, 6e, 7e en 8e klas nagezien, wat dus hierop neer komt, dat bij het begin en einde van het schoolgaan de bevindingen van de gezondheidstoestand van het kind worden vastgelegd bovendien wordt bij alle leerlingen der lagere en andere scholen de reactie van Pirquet gedaan, zulks als aanwijzing voor doorlichten van de longen door de dokter van het Consultatie bureau vanwege de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Aan het einde van 1956 waren de leerlingen van de eerste klas en enkele van de zesde klas van alle lagere scholen, met uitzondering van drie scholen, door mij onderzocht bovendien nog verschillende scholen in zijn geheel. Rest mij nog mijn grote waardering uit te spreken over de goede samenwerking, die ik alom heb ervaren. Na dit algemeen gedeelte volgen dan nog gedetail leerde cijfers per school en per geconstateerde af wijkingen, doch deze zijn o.i. te gedetailleerd om op deze plaats te vermelden. GEMEENTERAADSVERGADERING. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering ten raadhuize bijeen voor het behandelen van onderstaande agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot het verlenen van een tijdelijke uit kering van 10% op de kindertoelage. 4. Voorstel tot verlenging van de termijn van de onbewoonbaar verklaarde woninggen, zijnde de percelen Zuivelstraat no. 45, Spui no. 108-109 en Kijkuit no. 68. 5. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 2 oktober 1956 tot verkoop van percelen bouw grond in plan Zuid. 6. Voorstel tot het geven van een naam aan een straat op Spui. 7. Voorstel tot aankoop van een perceel bouw grond gelegen aan de Crijnssenstraat, zulks met intrekking van het raadsbesluit d.d. 2 okotober 1956 tot onteigening van dat perceel. 8. Voorstel tot overname van enige metselwerken en bestratingen alsmede een gedeelte grond van W. Schumacher's Handels Maatschappij N.V. te Utrecht, op en nabij het terrein van het Gas bedrijf. 9. Voorstel op het verzoek van de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten te Assen, tot verkrijging van een borgtocht van de gemeente, ter zake van een aan de bouwkas te verstrekken geldlening tot uitbreiding van het werkkapitaal van de bouwkas. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag als bijdrage in de kosten van riolering op de Axelse Sassing. 11Voorstel op diverse reclames in de plaatselijke belastingen. 12. Voorstel tot vaststelling van diverse wijzigingen van begrotingen dienstjaar 1956 en 1957. 13. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de di verse rekeningen van het dienstjaar 1952. Bij de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van het raadslid de heer D. J. Oggel om het hieronder genoemde voorstel in behandeling te nemen „De Raad der gemeente Axel in vergadering bijeen constaterende dat in de afgelopen maanden enkele aanvragen zijn binnengekomen van polderbesturen om een bijdrage in de verbetering van wegen, die, in onderhoud zijnde bij de betreffende polders, van groot belang moeten worden geacht voor het verkeer in het algemeen overwegende dat in haar vergadering van 21 augus tus 1954 besldten werd de heffing van de wegen belasting uit te breiden tot de eigendommen buiten de kom der gemeente, mede liggend aan wegen die niet bij de gemeente in onderhoud zijn verder overwegend dat degenen die de uitbreiding van deze wegenbelasting opbrengen, mede gebruik maken van de wegen in de kom, die bij de gemeente in onderhoud zijn, doch dat ook de kombewoners ge bruik maken van de wegen buiten de gemeente, die bij de polders in onderhoud zijn van oordeel dat een opgelegde belasting in het al gemeen dient te worden besteed voor het doel waar voor zij wordt geheven, dus in dit geval het ver zekeren van begaanbare en berijdabre wegen spreekt uit dat het billijk moet worden geacht om van de meerder opbrengst van deze wegenbelasting 50!4 ten goede te doen komen aan de verbetering van wegen buiten de kom, die geacht worden van alge meen belang te zijn en besluit om op de begroting voor 1958 een post uit te trekken van 3500.(zijnde de helft van de meer-opbrengst) voor het verlenen van bijdragen in de verbetering van buitenwegen (niet in onderhoud bij de gemeente), die geacht worden van algemeen be lang te zijn." Met verwijzing naar het bij de stukken gevoegde schrijven van de heer Oggel brengen B. en W. in het prae-advies het volgende onder de aandacht van de raadsleden Vooraf zij opgemerkt, dat het niet geheel juist is, als in de toelichting tot het voorstel wordt gesteld, dat de wegenbelasting eerst enkele jaren geleden is in gevoerd voor eigendommen, welke buiten de kom gelegen zijn. Reeds van de aanvang af drukte deze belasting in gevolge de oorspronkelijke verordening op alle per celen, belendende aan, in de onmiddellijke nabijheid gelegen van of uitweg hebbende op openbare wegen, waarvoor de gemeente zich bepaalde uitgaven ge troostte, dus zowel in ,als buiten de kom gelegen. De verordening van 6 april 1950 belastte daarna alle percelen, die wat hun ligging betreft aan de voren staande vereisten voldoen, echter zonder de bepaling dat de gemeente voor de betreffende wegen kosten moet maken. In het ingediende voorstel wordt als datum van vast stelling van deze nieuwe regeling genoemd 21 augus tus 1954. Dit is niet juist. Bij raadsbesluit van 31 augus tus 1954 werd de hiervoor genoemde verordening van 6 april 1950 slechts opnieuw vastgesteld wegens het verstrijken van haar werkingsduur. Met ingang van het belastingjaar 1953 werd na sterke aandrang van hogerhand met het oog op de financiële verhoudingsregeling deze verordening vol ledig toegepast. Dit betekent, dat de eigenaars van percelen, die aan een openbare weg belenden, in de onmiddellijke nabijheid daarvan zijn gelegen of daar op uitweg hebben, sedert het belastingjaar 1953 wegen belasting betalen, oo kindien de gemeente voor die wegen geen kosten maakt. Het feit dat de gemeente tot deze gedragslijn is verplicht met het oog op de financiële verhoudings regeling, houdt uitdrukkelijk in, dat de meerdere baten aan de gemeentekas ten goede moeten komen. Indien de gemeente deze- baten, of een gedeelte daar van, weer indirect in de vorm van subsidies of bij dragen teruggeeft aan hen, die deze meerdere belasting betaalden, komt dit in het raam van de financiële ver houdingsregeling op hetzelfde neer, als wanneer de gemeente zou geweigerd hebben, de betreffende per- clen aan te slaan. Het gevolg hiervan zou zijn een dubbel financieel nadeel, n.l. het gemis van de baten en vermindering van de financiële verhoudingsuitkering van het rijk. Blijkens de suppletoire kohieren, die over 1953 en 1954 werden opgemaakt, bedraagt de belasting, welke betrekking heeft op die wegen, waarvoor de gemeente geen uitgaven doet, ƒ5800. Het door de voorsteller genoemde bedrag van 7000.is derhalve niet juist. Deze heeft n.l. over het hoofd gezien, dat de stijging van het (primitieve) bedrag over 1954 in vergelijking met 1956 mede ver oorzaakt is door andere (ten dele zeer belangrijke) mutaties. Het door voorsteller bepleite systeem zou boven dien consequenties medebrengen ten aanzien van andere belastingplichtigen, welke voor relatief ge ringere gemeentelijke bemoeiingen veel meer belasting betalen dan anderen, b.v. de zware industrie. Uit het vorenstaande moge blijken, dat de op brengst van de wegenbelasting zich er niet toe leent, om daaruit de onderhoudsplichtigen van polderwegen tegemoet te komen in de kosten van die wegen. Op dit moment zou zulks bovendien, gelet op de suggesties, welke de commissie-Oud terzake gedaan heeft in haar rapport financiële verhouding van sep tember 1957, praematuur zijn. In genoemd rapport verwijst deze commissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid van ge meenten en provincies bij de besprekingen van de doel uitkeringen naar haar vroegere rapport van 8 no vember 1954, waarin werd aanbevolen, een nieuwe regeling in het leven te roepen voor de wegenfinan ciering. In haar huidige rapport beveelt de commissie aan, vóór of op 1 januari 1958 de voorgestelde verbetering te verwezenlijken van de uitkeringen voor de kosten van de aanleg en verbetering en het onderhoud van de wegen buiten de bebouwde kom. Gezegd wordt voorts, dat het de commissie bekend is, dat de regering op dit ogenblik overweegt, in dit opzicht een voorstel te doen. Het is op zijn minst genomen ongewenst, de in voor bereiding zijnde rijksregeling te doorkruisen met een incidentele gemeentelijke regeling. Volgens door B. en W. vrkregen, nog officieuse inlichtingen zou door de minister reeds een voorstel zijn ontworpen .volgens hetwelk voor de primaire t/m. de niet-planwegen uitkeringen zouden worden ge daan van 100 tot en met 50%. Op grond van het bovenstaande stellen B .en W. in hun prae-advies aan de Raad voor dit voorstel niet aan te nemen. Aangaande door verschillende raadsleden in vorige vergaderingen gedane opmerkingen en gestelde vragen werd het volgende medegedeeld Naar aanleiding van de opmerking van de heer C. vail Bendegem, dat de straatverlichting op het Fort niet brandt en op het Watervliet wel, wordt hem medegedeeld dat deze opmerking direct is doorge geven aan de P.Z.E.M. Op de vraag van de heer E. A. Maas om te be vorderen, dat de subsidie aan verenigingen in het be treffende jaar worden uitbetaald en niet pas na af loop daarvan, kan worden medegedeeld dat hiermede zoveel mogelijk rekening wordt en zal worden ge houden. Over de vraag van dezelfde vragensteller om ant woord omtrent het toegezegde grondig onderzoek naar de positie van de hulpfitter-incasseerder bij het ge meentelijk gasbedrijf wordt medegedeeld dat deze aan gelegenheid uitvoerig is besproken met de vertegen woordiger van de betrokken organisatie, aan welke bespreking ook belanghebbende heeft deelgenomen. Het resultaat van deze besprekingen is zodanig dat een nadere regeling zal worden getroffen. Op de vraag van de heer J. Pijpelink, waarbij hij herinnert aan de vroeger gestelde vraag inzake aan leg straatverlichting op het Spui en vraagt of reeds contact met de P.Z.E.M. is opgenomen en waarom aanleg nog niet heeft plaats gevonden, wordt mede gedeeld, dat de P.Z.E.M. reeds geruime tijd deze zaak in voorbereiding heeft, mede in verband met de ver betering van de provinciale weg en dit plan binnen afzienbare tijd zal worden verwezenlijkt. Op de vraag van laatstgenoemde heer over het in profiel brengen van het terrein bij de nieuwe school te Spui wordt medegedeeld, dat aan dit 'obj«4*"Wördt gewerkt, hetgen mogelijk reeds door hemzelf zal zijn opgemerkt. Op nog een vraag van hetzelfde lid om meer aan dacht te besteden aan het Spuipad wordt medegedeeld dat dit de volle aandacht van het college heeft. Nader verslag van deze raadszitting geven wij in ons volgend nummer. NIEUWE WEGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Onlangs is de aanleg van het nieuwe wegvak IJzendijke—Biervliet aanbesteed, zo wordt gemeld door de A.N.W.B. Behoudens de omlegging om IJzen dijke vormt dit gedeelte hte sluitstuk in de nieuwe west-oost verbinding Beligische grensTerneuzen. De lengte van het aan te leggen wegvak bedraagt ongeveer SYl km. De breedte van de bitumineuze rij baan wordt 6 meter, terwijl voorts twee vrijliggende rijwielpaden ter breedte avn plm. 2 meter worden aangelegd. Naar wordt verwacht zal het werk eind 1957 gereed zijn. De aanleg van het gedeelte Hoek—Terneuzen is momenteel in volle gang, zodat tegen het einde van dit jaar het verkeer tussen IJzendijke en Terneuzen over een rechtstreekse verbinding zal beschikken, al dus de A.N.W.B. Over het tijdstip, waarop met de omlegging om IJzendijke een aanvang kan worden gemaakt, is nog niets bekend. Deze omlegging zal de nieuwe schakel tussen de wegen OostburgSchoondijkeIJzendijke en de nieuwe verbinding IJzendijkeTerneuzen gaan vormen.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1