Firma J. C. VINK ,Cera-ideal' kastpapier Thans met 20pCt korting VOETBAL-OVERZICHT BEKENDMAKINGEN. Wij bieden U aan PRIMA DUITSE RADIOTOESTELLEN met zeer mooie klankweergave, uitgevoerd in fraaie kast. Volle garantie. Zo lang de voorraad strekt. Levering van fabriek rechtstreeks naar koper. HANDELS - ONDERNEMING „CENTRAAL" Beatrixstraat 2 a AXEL Ons nieuwe Zwitserse is een geweldig succes. Geplasticeerd, afwasbaar, in vele dessins. Moderne ontwerpen en kleuren, een lust voor het oog Ook voor etalagedoeleinden bijzonder geschikt. Markt 12 - AXEL - Telefoon 646 Te koop japon, maat 12, Ottoman-pakje, maat 42 en Jongenspakje, leeft. 5 jaar. Adres Bureau van dit blad. Bennekom. Jongelui van 18 tot 30 jaar zijn juli en aug. hart. welkom op 't gezellig vac.-oord 't Busjen, Groe- nestr. 54, Bennekom (bij Wageningen) a ƒ28.— p.p. p.w. alles inbegr.). Groep jes boven 10 pers. reductie. Vraagt inl. (gaarne postz. v. antw.). wmmm me? ADVERTEREN DOET VERKOPEN 'mmmm Lederen kleding koopt men beter, goedkoper en ver trouwder bij St. Antoine, Roosendaal. Schrijf ons, wij tonen U vrijblijvend onze uitgebreide collectie. Te koop Bromfiets z.g.a.n. merk H.M.W. Crijnssen- straat 26, Axel. Huis te koop, met schuur en tuin. Adres te bevragen bureau van dit blad. IN MEMORLAM DOKTER BOM. In het prille begin van dit jaar op 2 januari j.l. zou onze ex-stadgenoot, de 81-jarige dokter J. C. Bom die gedurende 33 jaren hier ter plaatse praktiserend geneesheer was, in zijn woonplaats Bilthoven, alwaar hij van een rustige levensavond genoot, een brief ter post brengen. Deze gang is voor de vitale grijsaard een noodlotsgang geworden. Hij werd n.l. op deze wandeling door een auto aangereden en zwaar gewond. De nog sterke en levenskrachtige geneesheer in ruste bleef volkomen bij kennis. En wat zeer tragisch en tekenend was hij stelde in het Diaconessenhuis te Utrecht aanstonds persoonlijk de diagnose voor de ernstige toestand waarin hij verkeerde met de woor den „Ik kom niet meer thuis De juistheid hiervan werd in de inmiddels verlopen tijd van ruim drie maanden bevestigd. Zij getuigden van zijn kloekmoedigheid en algemeen erkende be kwaamheid als arts. Op zijn uitdrukkelijk verzoek werd hij later naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, alwaar hij des tijds voor een oogoperatie was verpleegd. De Zeeuw se geboortegrond oefende een bijzondere aantrekkings kracht op hem uit. Leek het aanvankelijk dat zijn sterk gestel en wils kracht in de strijd tegen lijden en pijn zouden winnen, aldra werd zijn toestand gecompliceerder door toe nemende ernstige wondkoortsen. Deze ondermijnden ten slotte zijn lichaam geheel en al. Dat hij deze strijd meer dan drie maanden heeft volgehouden bewees hoe sterk zijn lichaam en geest was. Dat het bericht van zijn verscheiden door hon derden ook hier ter plaatse met ontroering en droef heid zal zijn ontvangen is niet te verwonderen als men bedenkt in hoeveel gezinnen hij dikwijls leed heeft gelenigd en ook vreugde had gebracht bij geboorte of herstel. Duizenden hebben gedurende 'zijn werkzaam leven baat gevonden door zijn groot vakmanschap en allerwege erkende bekwaamheden. Hij behoorde ook tot de pioniers en oprichters van het „Groene Kruisen bij het 40-jarig bestaan hiervan enkele jaren geleden, gaf hij nog op levendige wijze blijk van zijn belangstelling en voortdurend medeleven. Een wel zeer bijzondere positie heetf dokter Bom ingenomen in de duivenliefhebberssport. Hij ontpopte zich daarin als een autoriteit met een wetenschappelijk inzicht omtrent de beoefening dezer sport, zowel als bij de bestrijding van ziekten onder de duiven. Wijders was hij een bijenliefhebber die ook Van deze teelt een wetenschappelijke „hobby'' maakte. Ook op dit gebied wezen zijn onderzoekingen en be vindingen naar de noodzakelijke bijzondere voeding, die zelfs haar invloed heeft op de groei van een bijenlarf tot koningin. Meer dan een halve eeuw was hij vaste medewerker aan het orgaan van de bij de N.P.O. aangesloten bonden, het „Nederlands Postduiven Orgaan". Node zal men zijn wijze raad en gedegen kennis ter zake van de steeds zo ruimschoots verstrekte voor lichting missen. Maar bovenal zal zijn nagedachtenis tot in lengte van dagen worden geëerd voor hetgeen hij als geneesheer heeft gepresteerd. In het jaar 1905, dus op 29-jarige leeftijd vestigde hij zich hier ter plaatse, aanvankelijk in het perceel in de Weststraat bewoond door de fam. Hoebé. De meeste Axelaars van middelbare leeftijd staat het verdere levensverloop van dr. Bom nog sterk ge noeg voor de geest, dan dat wij dit hier zouden hoeven te releveren. Maar ons daarvan dus ontheven achtende, zijn wij en ongetwijfeld alle ingezetenen die hem gekend heb ben, hetzij als medicus of in ander opzicht, er van overtuigd, dat met „dokter Bom" een groot Axelaar is heengegaan. Hij ruste in vrede BALDADIGE JEUGD. Voor de zoveelste maal heeft de z.g. „nissenhut" lie in de nabijheid van de Algemene Begraafplaats ten gerieve van de Axelse padvinders was gebouwd, het moeten ontgelden. Een grondige vernieling van wat er na reeds eerder geconstateerde baldadigheden nog was overgebleven van de inventaris heeft plaats ge had. Zelfs kwamen er lucifers aan te pas om het arm zalige restant aan meubilair te verbranden. Een groepje van een tiental jongens is daarbij door de commandant der Rijkspolitie op heterdaad betrapt. De jeugdige vandalen werden ten politieburele aan de tand gevoeld en het is wel duidelijk dat zij voor hun baldadige handelingen nog nader op het matje zullen moeten verschijnen. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 april 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (bev. nieuwe lidmaten), 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper (bed. H. Avondmaal en nabetrachting). Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. Couvée (bed. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 13 14 april Dr. K. Boor. DE „MATTHEUS - PASSION" TWEEMAAL UNIEK VERTOLKT. Grootse Zeeuwsch-Vlaamse prestatie Ten tweede male in slechts acht dagen tijds be leefde Zeeuwsch-Vlaanderen een unieke vertolking van Joh. S. Bach's onsterfelijke „Mattheus PassionDat Zeeuwsch-Vlaanderen deze prestatie telkenjare met nog toenemend succes tweemaal, meestal kort na elkaar, in de lijdensweken weet op te brengen, is wel een groot kompliment waard aan her adres der in dit opzicht met voorbeeldige volharding doorzettende or ganiserende comité's. Temeer, omdat beide uitvoeringen op het allerhoogste artistieke niveau geschieden. Zowel Eduard Flipse als Piet van Egmond, die beide gerekend worden tot de bekwaamste nationale dirigenten te behoren, waarover wij in dit Sëuvre ie beschikking hebben, brengen telkenjare als om strijd en in loffelijke wedijver de beste koren' en orkesten ten getale van beide plm. 200 executanten naar dit over de Schelde gelegen uithoekje van ons land. Daarnevens bieden zij ons eveneens het neusje van de zalm op het gebied van de meest gerenommeerde solisten die binnen- en buitenland ons kunnen leveren. Niet zonder trots mogen wij dit feit memoreren als een grootse Zeeuwsch-Vlaamse prestatie. In de meeste dichtst bevolkte provinciehoofdsteden slaagt men er niet in één enkele opvoering van Bach's passiemuziek in het jaar op poten te zetten. Het kleine, maar plm. 90.000 inwoners tellende Zeeuwsch-Vlaanderen brengt binnen de tijd van een week een tweetal uitvoeringen op Amsterdams concertgebouw-niveau. Petten af hiervoor Hulst bracht de laatste zondag van maart onder Eduard Flipse de negende achtereenvolgende uitvoe ring in de basiliek van St. Willibrord, terwijl Aarden burg met ons weimenen voor de vijfde keer in de even imposante en aan de hoogste akoesaische eisen voldoende St. Baafskerk deze gebeurtenis beleefde. Beide evenementen zijn in de loop dezer jaren ge worden tot hoogtepunten voor het muzielkeven, niet alleen voor de streek maar ook ver daarbuiten. Ook dit valt nu eenmaal niet te ontkennen, het zuiden heeft tot deze verheugende ontwikkeling niet weinig bijge dragen en zowel Aardenburg als Hulst leveren ieder jaar het bewijs, dat vele tientallen Belgische bussen en auto's het bezoek niet alleen hielpen stimuleren, doch in toenemende mate verhogen. In de wetenschap dat in beide plaatsen vertolkingen geboden worden die de muziekkenners en genieters het hoogste genot verschaffen, maakt men er graag een grote reis voor en zo verwondert het ons niet onder de kern van periodiek terugkerende bezoekers zelfs het Frans sprekende element te beluisteren. Zo is dan deze grootse jaarlijkse traditie in de schemering van het naderende Paasgebeuren weer voorbij en hebben de Zeeuwsch-Vlaamse bewonde raars weer het voorrecht gehad van een tweetal „passie "-dagen. Twee hoogstaande uitvoeringen waarvan die te Hulst de meer klassieek en die te Aardenburg ons meer de sfeer van de romantici liet gevoelen. Wij achten ons niet bevoegd tot critisch oordelen over te gaan en de ene uitvoering tegen de ander stel lend, maatstaven aan te leggen van de opvattingen der beide dirigenten, die elk een eigen en zeer bij zondere visie en aanvoeling van Bach's meesterwerk interpreteren en die beide in zeer brede kring waar dering vinden. En beide wel in die mate dat twee achtereenvolgende zondagen in de sfeer van twee Gotische middeleeuwse tempelgebouwen met uitmuntende eigenschappen een vocaal-instrumentaal hoogtij te beleven viel dat zijn wederga in gans het jaar niet meer vindt en dat zelfs ons leken wekenlang blijft vervullen. Wachten wij ons te verliezen in een beknopte, dan wel bredere uitweiding omtrent de uitvoeringen in finesse s, die wij gaarne aan meer bevoegden over laten. Maar zowel te Hulst als te Aardenburg ver lieten de talrijke toehoorders, diep onder de indruk van deze aangrijpende verklankingen van Bach's onge ëvenaarde meesterwerk de imposante kerkgebouwen. 2e klasse B K.N.V.B. Belangrijk programma met beslissend karakter. In deze afdeling zal vermoedelijk zondag te Middel burg de beslissing vallen voor de kampioenstitel. Als de gasten de kamp tegen de hoofdstedelingen winnen zoals zich laat aanzien, dan kunnen zij de kampioens- vlag o.i. hijsen. Naar echter wordt verwacht zal Middelburg niet zonder meer de punten cadeau geven en de grote aan deze strijd verbonden prijs voor Taxandria zal hen inspireren tot uiterste krachts ontplooiing. Daar wij echter de laatste maanden maar sporadisch een hoofdstedelijk succes konden noteren, zien wij hi'ér een blij eindigende acte van het compe titie-programma tegemoet. Uno AnimoHulst is niet zo eenvoudig te voor spellen. De gastheren zullen gaarne aan het eind der competitie een goe d figuur willen slaan en daarom is een kleine ezge voor de thuisclub geenszins denk beeldig. GoesB.S.C. is eveneens een puzzle. Gezien het falen van Goes in de laatste wedstrijd zal dit duel o.i. in een draw resulteren. Ook RoosendaalRood-Wit behoort tot de ont moetingen die van weinig belang meer zijn en wijl ook deze clubs reeds blijken van voetbalmoeheid gaven zal de eindstand maar een miniem score-verschil opleveren als het geen puntenverdeling wordt. 3e klasse D K.N.V.B. Hier bestaat de mogelijkheid dat zowel te Honte- nisse als te Biervliet het pleit beslecht zal worden in de strijd om de kampioenstitel. Zowel de wedstrijd die Corn Boys in JBiervllet te spelen krijgt als de uitwedstrijd van Terneuzen in Hontenisse zijn beiden van het allergrootste belang. Corn Boys legt door een zege definitief beslag op het kampioens-predicaat. We geven hen in Bier vliet weliswaar de beste kansen, maar het zou de eerste keer niet zijn dat een club de ene zondag verliezend van de hekkensluiters de volgende ont moeting tegen een kampioenscandidaat zou winnen. Alzo is het een spannende middag voor deze af deling temeer daar Terneuzen in Hontenisse een warme ontvangst ten deel zal vallen. Het zou ons niet ver wonderen als de roodzwarten in deze voor hen altijd lastige match een puntje zouden laten vallen. Want Hontenise is de kat in het nauw. De strijd tussen het thans uitgeschakelde R.C.S. en Meto is een geheel open duel met niet Ï~&J sterk uiteenlopende kansen, die o.i. in een resultaatniet ver ,:|zege uit zijn benarde positie te eD Grenswachters tegen Zeelandia en Zeeland Sport tegen Odio worden vermoedelijk overwinningen vcor de thuis spelende ploegen. van het gelij kspel zal resulteren Steen zal er alles op zetten om zich door een BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE. De Burgemeester Van Axel brengt ter openbare kennis, dat ingeschrevenen voor de lichting 1958 be stemd kunnen worden tot buitengewoon dienstplichtige. Ten aanzien hiervan gelden de volgende bepalingen Om tot buitengewoon dienstplichtige te worden be stemd op grond, dat een broeder van de ingeschre vene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld, moet de ingeschrevene een broeder hebben gehad, die hetzij als militair a. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen b. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij of door oorlogshandelingen c. is overleden of wordt vermist in en door de mili taire dienst d. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan in en door de militaire dienst hetzij als lid van een verzetsorganisatie e. is overleden of wordt vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet f. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij het plegen van actief verzet g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is op gesloten geweest en aldaar is overleden h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft onder gaan en als gevolg van de daarbij doorstane ont beringen na terugkeer uit een van de bedoelde inrichtingen is overleden hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het vaarplichtbesluit 1942 i. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen j. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor be stemming tot buitengewoon dienstplichtige in aan merking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag ge daan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven, in het tijdvak van 1 15 april a.s. Axel, 8 april 1957. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat aan ingeschrevenen voor de lichting 1958 vrijstelling wegens broederdienst kan worden verleend. Ten aanzien van deze vrijstelling gelden de vol gende bepalingen 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschre vene, die ten minste drie broeders heeft of ge had heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht, en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te ver keren de broeder, die vóór 1 januari van het komende jaar a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is ge weest, Of b. ten gevolge van een na 31 december 1945 ver leend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende Zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. Als broederdienst blijft buiten aanmerking de wer kelijke dienst, die slechts bestaat in het bijwonen van oefeningen gedurende daarvoor vastgestelde oefenings uren. 3. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders alleen verstaan wettige broeders. 4. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetens bezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. 5. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrij stelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester. 6. De aanvraag moet worden gedaan in het tijdvak van 1 15 april.. Ontstaat het recht eerst na 14 april a.s. dan moet de aanvraag binnen veer tien dagen na het ontstaan worden gedaan. Omtrent het verlenen van vrijstelling beslist de minister van oorlog of, als de ingeschrevene voor de zeemacht bestemd is of tot de zeemacht behoort, de minister van marine. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om on geveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders verkeren in één der gevallen onder 2 genoemd, kunnen belanghebbenden bij de burgemeester aanvraag doen om vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner. Vrijstelling oudste zoon. Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend aan de ingeschrevenen, beho rende tot de lichting 1957 of een jongere lichting, te wiens aanzien zich de volgende omstandigheden te zamen voordoen a. het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uit maakt, is weduwe b. hij is het eerstgeboren kind c. tot het gezin behoren nog ten minste vier jongere kinderen d. hij is voor de weduwe een onontbeerlijke steun bij de opvoeding van de andere kinderen. (als „onontbeerlijke" steun kan zowel morele als financiële steun worden aangemerkt). De ingeschrevene, die hiervoor in aanmerking wenst te komen, moet hiertoe een aanvraag indienen bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven, doch in dit geval eerst, nadat de ingeschrevene de oproeping ter in lijving heeft ontvangen. Axel, 8 april 1957. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. HINDERWET. Burg'emeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer Ph. Haak, Evertsenstraat 14, Axel, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale hout bewerking, waarin een electro-motor met een ver mogen van 5 pk. gebezigd zal worden ten behoeve van een verplaatsbare bouwcirkelzaagmachine in of op het perceel Evertsenstraat 12, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G nr. 3925. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op donderdag 25 april a.s., des voor middags te 11 uur in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 9 april 1957. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren. ri U9{,

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3