RANG is alleen RANG als er op staa I W R<toöseL in nijmeqen. HOOFDPIJN? j Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken TUSSEN NIJLDELTA EN RODE ZEE. UIT ONZE OMGEVING AXEL Verwaarloos ze niet lie Rbeumatische Pijnen. Miers kunt U straks riet meer op oi neer FEUILLETON door G. PLANTEMA. (Vervolg va npagina 1) Aardige verhalen levensecht krijgen wij te horen van dez ewakkere en gebruinde werkers en ploeteraars die hu nmolen zo lief hebben als vrouwen haar meubeltjes. Ons baggermateriaal is in geen enkel opzicht te evenaren en spreker dacht onwillekeurig aan het schep pingsverhaal en hetgeen God volgens Genesisop de derde dag schiep. Kanalen van 12 m. breedte en 13 m. diepte worden doo rdeze productieve molens kaars recht gegraven in minimum-tijd en het is dit werk dat onze Maassluise baggeraars beroemd maakte over de gehele wereld en ons onder de mogendheden van de eerste rang plaatste. Als spr .dan ziet en vergelijkingen maakt met de bouwers der pyramiden, die eigenlijk niets anders waren da nmenselijke graven van waaruit men met een mummieschip naar de eeuwigheid zou varen, dan valt een vergelijking van die bouwwerken met de dijken en terpen die ons voorgeslacht in hun eeuwige strijd tegen de zee moesten opwerpen verre ten gunste uit van onze voorouders die honderd jaar voor Chr. naar de Rijndelta af zijn komen zakken. Als spr. denkt aan onze 2600 km. rivierdijken waarvan 1600 km. buitendijken zijn dan vallen de pyramiden al beslaan deze 15 ha. oppervlakte en a lzijn ze hon derden meters hoog, daarbij in het niet. Zo herinnerde hij in dit verband aan de ramp van 1953 toen onze eeuwige vijand zo genadeloos toe sloeg en zulk een belangrijk deel van ons voor 38% beneden de zeespiegel liggende vaderland werd over stroomd. Een film gaf ons het beeld van de gigantische strijd die ons volk toen heeft moeten strijden. Ons volk, nog nauwelijks het verlies van ons imperium in 1949 dat éénmaal doo rvechtende vissers is bijeen gevaren te boven en dat nu weer voor een andere reuzentaak werd gesteld, n.l. om de erfvijand weer van onze bodem te verdrijven. Dat daarin ook weer kon slagen in een minimum van tijd Waarom Omdat het geloofde in God en in zichzelf 1 En om dat het leefde uit drie principes van onze „Lex Frisio- num" en het geloof handhaafde dat recht gaat boven macht .vrijheid boven dictatuur en een vrije zee en vrije vaart het erfdee lzijn waarvoor het immer waard was te' leven en te strijden, zoals dit volk ;o neiig- maal deed Met deze geestdriftige peroratie eindigde deze zeer onderlegde en strijdvaardige spreker-auteur die ook cineast bleek zijn hoogstaande en boeiende rede, die ruim twee en een half uur had geduurd. Jammer dat slechts een derde gedeelte van het niet zo talrijke gehoor maar uit Axelaars bestond. De af wezigen hebben zeer veel gemist. EXAMENS VEILIG VERKEER - CURSUS. Maandagavond had in hotel „De Stadsherberg" het schriftelijke eindexamen plaats van de deze winter alhier onder auspiciën der plaatselijke verkecrscom- missie gegeven cursus die uit een zestal lessen bestond. Een dertigtal deelnemers, waaronder een drietal dames had aan deze cursus deelgenomen. De voorzitter der plaatselijke Verkeerscommissie, dr. C. A. Schiltman, verwelkomde het aanwezige ge meentebestuur, het plaatselijk bestuur van Veilig Ver keer en de examinatoren, alsmede zeer in het bij zonder de eerste luitenant der Rijkspolitie Bloemers in diens kwaliteit van hoofd der verkeers-inspectie te Terneuzen. Hij wees in zijn openingswoord op de noodzakelijke zo doeltreffend mogelijke toepassing der verkeersregels in het algemeen. Deze kunnen worden gediend dcor een gezonde dosis humor, doch zijn mede afhankelijk van het menselijke humeur dat bepaalde stemmingen verwekt, die de handelingen beïnvloeden kunnen. Eén van de grootste vijanden van het veilig verkeer is en blijft het alcoholisme. De vaststelling der resultaten van de 25 gestelde vragen vorderde geruime tijd, doch toen deze be ëindigd was, sprak de voorzitter er zijn vreugde en verbazing over uit dat de cursisten op één na de meeste vragen hadden beantwood. Elke goed be antwoordde vraag werd met 4 punten gehonoreerd cn alzo was het maximum aantal te behalen punten 100. De meeste punten (98) behaalde de heer P. Wdlfert uit de Julianastraat. Oudste cursist was de heer A. H. J. Sorber, die als de nestor onder de deelnemers 96 punten behaalde. De voorzitter mocht alzo met vrijmoedigheid con stateren dat de zes lessen die gegeven werden groot nut hebben afgeworpen. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan onder staande deelnemers Mevr. J. de Feijter-Dieleman, K 74 mej. A. J. Dees en mej. G. Koster. Verder aan de heren A. Geensen J. van Cad- sand Iz. de HulluC. J. Smits G. de Neve, Zuiddorpe Abr. Haak P. Snoodijk A. Sorber J. van Drongelen J. v. d. HooftM. J. Scheele J. Kayser J. de Feijter, O 57 P. Wolfert A. van Cadsand J. den Engelsman P. Verstraten A. G. Dees C. Boeije Jac. den Hamer A. C. van Tatenhove W. Dekker Cons. v. d. Heijden Am. v. d. Heijden van den HoutK. Dieleman. Na de diploma-uitreiking sprak luitenant Bloemers zijn vreugde uit over de door de cursisten hier ter plaatse betoonde „good will". In het algemeen hoopt spr. dat men de politie na een noodzakelijke be keuring er nooit te hard op zal aankijken. Van een verbaal kan een gunstige en zelfs opvoedende kracht uitgaan en daarom moge het begrip tussen politie en burgerij er steeds op verbeteren, nu de tijd weldra aan zal breken dat de laatste voetganger naa.' het museum zal worden verweren. De heer A. Geensen sprak namens de cursisten aller dank uit cn hoopte dat allen zich als heer in het verkeer rullen gedragen. Na nog enkele instructieve opmerkingen van de adjudant der plaatselijke rijkspolitie, de heer L. A. Fluit, werd deze bijeenkomst besloten. JAARVERGADERING V.V.V. Dinsdagavond hield de Axelse V.V.V. op de boven zaal van café ,,'t Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman haar jaarlijkse algemene vergadering. De opkomst was matig. De praeses, de heer Jos. van Damme meende rich om daardoor het gras niet voor de voeten van de secretaris weg te maaien, te kunnen beperken tot het gebruikelijke woord van welkom en de beste wensen voor het inmiddels reeds gevorderde verenigingsiaar. Ook de secretaris, de heer A. P. Esselbrugge, kon ditmaal volstaan met een zeer bondig overzicht, aan gezien het jaar zonder schokkende gebeurtenissen ver liep. Alleen de besluiten tot contributieverhoging, be nevens de splitsing der werkzaamheden verbonden aan het secretariaat door het vestigen van een infermriie, dat beheerd wordt door de heer W. L. Hirdes, werden als belangrijkste feiten gereleveerd. Ook de ver hoging der gemeentelijke subsidie, die de afdeling in financieel opzicht meer armslag biedt werd met vol doening gememoreerd. Wijl de leden der kascommissie niet aanwezig wa- Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent ren, werd de kas ter vergadering nagezien en ge controleerd. De inkomsten beliepen 1087,27 ,-n de uitgaven ƒ305,90, zodat er een goed slot van ƒ781,31 te noteren was. Vermoedelijk zal zeer binnenkort een nieuwe folder """ten worden ontworpen daar de ganse oplaag werd vers id en thans volledig is uitgeput. Hiermede zal vermoedelijk een belangrijk bedrag gemoeid zijn. De oorzitter memoreerde de thans zeer verlichte taak van de secretaris, daar de Stichting Axel'57 natuurlijk met volledige tseun van V.V.V. thans de Pir.ksterfestiviteiten op grootse wijze zal organi seren. Dit ontheft het secretariaat van een heleboel werk. De vlotverlopen vergadering werd na enkele huis houdelijke besprekingen daarop door de voorzitter gesloten. Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. Ing. Med. HENGELSPORT-AVOND. In het clublokaal „De Witte Leeuw" bij de heer Em. Pieters aan de Molenstraat hield de Axelse hengelsport vereniging „Geduld Overwint Alles" haar jaarlijkse traditionele contact-avond voor leden en huisgenoten, waarbij ook de sportvrienden uit Sas van Gent met hune dames van de partij waren. Nadat voorzitter A. van Riel allen had verwelkomd met een gloedvol bondig openingswoord, was het woord verder aan de leden om met zang, spel en voordracht de stemming op te vrolijken, hetgeen weer als ieder jaar uitstekend gelukte. 1 oen dit geanimeerde programma .was afgewerkt was er nog ruimschoots gelegenheid voor een dansje dat verzorgd werd door een orkestje onder leiding van de heer Adr. van Meurs W.Pz., dat iot in de kleine uurtjes de vreugdevolle stemming cr in hield. Pfschoon het reeds diep in de nacht was wisten de feestvierende hengelaars nauwelijks van ophouden en kwam het sluitingsuur naar de zin van velen nog veel te vroeg. UITVOERING „K.T.C." Een slechts ten dele met leden cn donateurs van deze toneelvereniging gevulde zaal van „Het Centrum" woonde donderdagavond de tweede en laatste winter - uitvoering van dit gezelschap in dit seizoen bij. In zijn welkomstwoord merkte ook de ijverige voor zitter, de heer A. van Riel dit geringere bezoek op, dat naar hij meende tweeërlei oorzaak had, daar eerstens noodgedwongen de datum van opvoering moest worden opgeschoven worden en het toneelsei zoen daardoo rthans reeds vergevorderd is en ten tweede was het gure en buiige aprilweer van dien aard dat speciaal de „buitenmensen" het zeker ver kieselijker hebben gevonden verstek te laten gaan. Hierna werd ten tonele gebracht „Als moeder gaat trouwen", een stuk uit het zeemansleven in drie be drijven door C. van 't Hof. Wat de inhoud betreft kunnen wi) dit stuk niet als één der best geslaagde uit onze Nederlandse toneel literatuur bestempelen. Deze is rijk aan geestesproduc ten van verschillende auteurs op dit gebied en ook K.T.C. dat zich steeds goed en voortreffelijk in zeemans-genre wist uit te leven, zag,en wij verschei. dene malen meer boeiende en meer realistische stukka in dit kader op de planken brengen. Dit stuk belichtte het zeemansleven nu eens mee van de vrolijke kant en hoewel er verschillende a stige verwikkelingen donkere schaduwen dreigden li werpen over dit vaderloze zeemansgezin, toch over heerste de luchtige stemming, niet in het minst don de oude ome Dorus, die met zijn kwinkslagen zijn „filosofie van de koude grond" het leven niei zo zwaar neemt en daardoor een groot aandeel heelt in de oplossing van de ten huize van weduwe dt Vries gerezen problemen rondom de huwelijksplannei van de weduwe en alzo het stuk naar een happy end helpt voeren. Dat niettegenstaande de minder boeiende inhoud van dit stuk het uitgebreide toneel-ensemble toch de aanwezigen voldoende aandacht voor het spel wis ten op te wekken, pleit dan ook ten hunnen gunstt, alhoewel, naar onze mening, enkele spelmomenten een wat te traag verloop vonden, dat waarschijnlijk mede te wijten was aan de af en toe wat langdradige dialoog Was de keuze van het stuk dan ditmaal minder gelukkig te noemen, over het geheel genomen heeft K.T.C. van dit stuk een aannemelijke vertolking ge bracht en aan het eind kon de voorzitter de aar, wezigen dan ook dank brengen voor de nodige aan dacht waarmee het gebodene gevolgd was. In zijn opwekkend slotwoord hoopte hij tegen het komend najaar weer op aller weerzien en drukte de aanwezigen op het hart dan meerdere vrienden ol kennissen mee te brengen. In de pauze was er dan natuurlijk de gebruikelijke tombola en na afloop volgde ook weer tot in de kleine uurtjes een gezellig bal. OMA VEELE 103. Zonde rbijzonder vertoon vierde onze oudste in woonster, mevr. Veele Vrijdag haar 103de geboorte dag. Maar al geschiedde dit zonder uiterlijk vertoon we zagen geen enkele vlag in de Noordstraat - deze dag ging niet onopgemerkt voorbij. Ontelbare ingezetenen en ook belangstellenden van buiten onze stad gaven blijken van medeleven door het aanbieden van persoonlijke of schriftelijke gelukwensen. Het Comité Ouden van Dagen verscheen o.a. in de voormiddag en overhandigde de gebruikelijke taart met een denkbeeldige grote 1, die 100 voorstelde en drie kleine kaarsjes die één jaar en alzo de 103 levensjaren voorstelden. Ook het gemeentebestuur bood zijn gelukwensen aan vergezeld van de toezegging dat Oma Veele, zodra het voorjaar milder wordt, een autotocht naar haar geboorteplaats Goes en omgeving aangeboden krijgt. Oma Veele als altijd helder van geest en met stra lende humor zat weer vo lgrappen van welke de in timiteit ons verder het zwijgen oplegt. Maar Axel kan gerust zijn en zich verheugen op de goede gezondheid van de krasse oude dame, die voort gaat hare belangstelling dagelijks te tonen in alles wat het leven bèroert en door middel van krant of radio onder hare interesse komt. Zo gauw het klimaat wat milder gaat worden hopen w ijonze oudste inwoonster weer hare wandelingen te zien maken door onze straten en wij wensen haar ook langs deze weg, nog menig gelukkig jaartje in ge zondheid en dezelfde vitaliteit toe. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam Op 5 april is het faillissement uitgesproken over de heer F. L. de Mul, verzekeringsagent, Walstraat, Sas van Gent. Rechter-commissaris is mr. J. A. E. Rink en curator mr. G. A. Renting te Goes. 4) „In huize Eikenheuvel wonen de heer en mevrouw Nabarescu. Dat zijn mensen uit Roemenië, maar zij wonen al jaren in Nijmegen. Ik noem ze alleen, om dat ze nogal eens gasten uit het buitenland ontvangen, die hier dan een paar weken of langer logeren. Trou wens, dan mag ik ook de Hongaarse familie Voeren- dael niet vergeten. Mevrouw is een Hongaarse en daar komen ook dikwijls vreemdelingen in huis. Je begrijpt, dat ik die gasten niet ken. Of er op het ogenblik bij de Voerendaels of de Nabarescu's logé s zijn, zou ik trouwens evenmin kunnen vertellen. Dat weet Else wellicht beter, want die praat nogal eens met onze buurvrouw, mevrouw Hermans, die zowat iedereen kent, terwijl zij bovendien graag voor spre kend nieuwsblad speelt." „Dat is dus de oogst informeerde de inspekteur. „Tja," zei Ernst aarzelend, „ik zou werkelijk nu niemand anders kunnen noemen, ja toch De familie Van der Zuyden krijgt soms bezoekers uit het buiten land. Zij schijnen veel gereisd en zodoende aardig wat kennissen opgedaan te hebben. Ik herinner mij, dat er kort geleden een Duits echtpaar logeerde en eerder mensen uit Zuid-Frankrijk. Maar om je de waarheid te zeggen ,de van der Zuyden's zijn erg gereserveerd. Zij wonen op Montplaisir en moeten schatrijk zijn. In Nijmegen schijnen ze maar heel weinig kennissen te hebben." „Dat zijn dus echt deftige mensen", merkte Ohl- guist half vragend op. „Ja," antwoordde Ernst Verhagen, „als geld deftig heid maakt, ongetwijfeld. Maar alle mensen op de Kwakkenberg mag je beschouwen als gezeten burgers, die wel als min of meer deftig kunnen worden be stempeld." „En toch schijn je de deftigheid van de familie Van der Zuyden een beetje in twijfel te trekken riep de inspekteur lachend. „Nu ja", gaf de advokaat toe, „men weet niet goed, wat men aan die mensen heeft. Ik moet zeggen, dat de heer van der Zuyden soms een wat zonderlinge in druk maakt. Men zegt, dat hij een rijk geworden handelaar in onroerend goed is, maar men weet niet precies, waarin hij zaken deed. De een vertelt, dat hij door gokken op de beurs geld heeft verdiend, de ander meent, dat hij niet erg nauw heeft gekeken bij het kopen en verkopen van goederen van niet altijd bekende herkomst. Ik weet het niet hoor. Ik ken de man alleen van gezicht. Maar ik moet toegeven, dat hij er niet uitziet, of hij thuishoort in de dure auto, waarmee hij rondrijdt. Zeker ziet hij er uit, of hij nogal zwaar drinkt en ook in andere opzichten niet afkerig is van het goede der aarde. Trouwens, een van Else's leveranciers heeft ook de Van der Zuyden's tot klant en daardoor hoor je wel eens van grote, heel kostbare bestellingen." „Dat is dus de heer van der Zuyden", merkte in spekteur Sven Ohlquist op. „Je geeft geen buiten gewoon aantrekkelijke beschrijving van de man, maar dat hoef tvoor mij nog niets te betekenen. Hoe is zijn vrouw Ernst Verhagen laaide de schouders op. „Daaruit kunnen wij helemiéB niet wijs worden," antwoordde hij. „Nu ja, we zijn hier in Nijmegen niet gewend aan de opmaakmethoden, die de dames in de grotere steden er op na houden. Maar ik moet zeggen, dat mevrouw van der Zuyden er naar mijn smaak we leens erg bijgewerkt uitziet." „Haha brulde de inspekteur. „Jij bent wel echt een inwoner van een kleinere stad geworden, zwager. Ik geloof, dat je vroeger in Amsterdam en Den Haag toch wel opgemaakte dames zult hebben gezien. En ik meen me te herinneren, dat je ook wel eens in Parijs, Brussel en andere wereldsteden bent geweest. Wat een degelijkheid ineens." „Och," zei Ernst, „ik geef graag toe, dat ik in de grote steden meer heb gezien dan hier. Maar ook daar zou mevrouw van der Zuyden een opvallende verschijning geweest zijn. Het is trouwens helemaal een eigenaardig echtpaar. Hij is over de vijftig en zij vermoedelijk twintig jaar jonger. Zij ziet er nog jong genoeg uit en juist daarom heeft ze geen overdadige opmaak nodig'. En ze is bovendien niet onknap, al is ze wat grof van trekken. Het merkwaardige is wel, dat de mensen die met haar man hebben gesproken, hem weinig beschaafd en soms zelfs onbeschoft plegen te noemen, terwijl men dat van haar nooit zegt. Goed, men weet niet, wat men aan haar heeft, maar ze is altijd beleefd." „In elk geval is dat dus een echtpaar, dat een beetje buiten het kader van deze deftige omgeving valt was de slotsom, waartoe de inspekteur kwam. „En toch krijgen zij vaak buitenlandse bezoekers. Wat zijn dat over het algemeen voor mensen Kun je mij een indruk geven „Nu -vraag je een beetje veel," vond mr. Ernst Verhagen. „Ik heb die bezoekers alleen maar gezien, dikwijls alleen niet anders ,dan wanneer ze mij in 'e auto voorbij kwamen. Bij vreemdelingen kun je toch heel lastig op het uiterlijk afgaan. Maar het Duitse echtpaar, dat er het laatst was, maakte een nette in druk, ik kan niet anders zeggen. Het waren bepaald gegoede mensen, te oordelen naar hun kleding. Dat zij met Van der Zuyden overweg konden, verbaasde mij wel even. Over de Fransen, die er voor hen waren, kan ik helemaal niets vertellen. Maar nog eerder was er een Spanjaard en ik moet je eerlijk zeggen, dat die meneer er beslist ongunstig uitzag. Maar in Spanje was zij ntype misschien toch niet bijzonder. Daar kan ik moeilijk over oordelen. En ik weet zeker, dat hij genoeg geld ter beschikking had, want hij heeft het in de stad in verschillende café's flink laten rollen. Hij placht nogal eens met zijn gastheer aan de zwier te gaan, maar mevrouw van der Zuyden vertoonde zich bijna nooit met hem." „Wel, wel", zei de inspekteur. „Dat is nog een heel verhaal geworden over de eigenaardige Van der Zuyden's. Meer mensen van vreemde nationaliteit wonen hier dus niet meer in de omgeving." „Nee, stemde de advokaat toe, „tenzij je nog reke ning houdt met de Indonesische huisknecht bij de familie Verpoort. Maar de oude Achmat is al jaren een van de buurtbewoners. Hij is met de familie nee- gekomen uit Indonesië. Als je soms op zoek bent naar geheimzinnige Oosterlingen, dan kan ik je alleen naar hem verwijzen, maar ik geloof niet, dat hij daarvoor in aanmerking zou komen." „Voor de volledigheid zal ik hem noteren." ant woordde inspekteur Sven Ohlquist, „maar ik geef toe, dat hij in de zaak, die ik onder handen heb, hoogst waarschijnlijk buiten schot zal blijven." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2