AXELSE COURANT ,GOED KAMP' I-klas Baby-verzorging lift 1 Sociale verzekering voor huispersoneel J. C.VINK Frankering bi) abonnement, Axel ZATERDAG 6 APRIL 1957 71e Jaargang No. 53 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT EED/ 'E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adat.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK i -T m FIRMA Markt 12 AXEL. VIJFDE A.N.W.B.-EXPOSITIE IN EN OM DE HAAGSE HOUTRUSTHALLEN VAN 12 15 APRIL, VAN ENKELDAKSTENTJE TOT CARAVANS MET TELEVISIE. „Goed Kamp" de vijfde nationale A.N.W.B.-kampeertentoonstelling, staat weer voor de deur. Van 12 tot en met 15 april wordt deze gigantische show van tenten, kampeeruitrustingen en caravans de grootste tentoonstelling op dit gebied in Europa gehouden in de beide Houtrusthallen in Den Haag en op de bijbehorende buitenterreinen. Voor deze manifestatie, die tot doel heeft, de Nederlandse kampeer- toeristen en caravanners vóór het begin van het seizoen een zo volledig mogelijk beeld te hieden, van hetgeen er op dit gebied aan de markt komt, is de gehele buitensporthandel en de caravan-industrie in het geweer gekomen. De tentoonstelling, die een totale opper vlakte van circa 23.000 vierkante meter zal beslaan, gaat vooral in de caravansector een steeds meer internationaal karakter verkrij gen, o.m. door de inzending van Duitse, Engelse en Belgische kampeerwagens. Tussen het enkeldakstentje van ca 60. en de caravanpaleizen van ruim 8000.— ^met keuken, ijskast, toilet en soms zelfs televisie ligt het ruime scala van moge lijkheden, waarbinnen de op enigerlei wijze kamperende toerist op deze vijfde Goed Kamp-expositie wellicht met enige moei te zijn keuze zal kunnen bepalen. Op de binnententoonstelling, waar in nog ruimer.e mate dan het vorig jaar ook een grote collectie tenten van de deelnemende firma's zal zijn opgesteld, zodat men bij on gunstige weersomstandigheden hiervoor niet geheel op de buitenterreinen zal zijn aange wezen, zal men voorts zijn keuze kunnen maken uit talloze typen kampeeruitrustingen, luchtbedden, matrassen van schuimplastic en schuimrubber, donzen slaapzakken, kooktoe- stellen, kampmeubels waarnaar een steeds groter vraag is ontstaan kampeerijskast- jes, rugzakken, andere bepakkingsmiddelen enzelfs televisietoestellen voor kampeerders. Vakantie- en kampeerkleding zal ook weer in ruime mate geëxposeerd zijn. Enige malen per dag zal hiervan een uitgebreide show op een overzichtelijk podium plaats vinden. Niet minder dan 33 verschillende firma's, waaronder alle leden van de Broedenschap van Nederlandse Tentenmakers, brengen op deze vijfde Goed Kamp-expositie hun tent modellen uit. Het vorig jaar bedroeg het aantal 22. Daarenboven verzorgt de Broe derschap nog een collectieve inzending op de binnententoonstelling. Het aantal expo serende caravanbouwers, dat vorig jaar 16 bedroeg, is dit jaar tot 20 gestegen. In de beide Houtrusthallen, waar men door het aanbrengen van groenstroken en beplantingen weer een decor hoopt te schep pen, dat de vakantiesfeer naderbij brengt, zal kenmerkend voor de A.N.W.B.-ten toonstellingen uiteraard ook weer veel aandacht aan de kampeervoorlichting wor den gegeven. In overzichtelijk ingerichte demonstratie- kampjes aparte voor het wandelkamperen, het kamperen per fiets of bromfiets, auto- kamperen, kamperen per motor of scooter, caravanning en zelfs kanokampeden zul len door de A.N.W.B. aangewezen deskun digen de adspirant-kampeerders voorlichten omtrent mogelijkheden en wenselijkheden en hun van advies dienen bij hun plannen. Een speciaal kampje ,dat het kamperen met de uiterst beperkte beurs in beeld brengt, zal vooral voor de jongeren het bewijs leveren, dat kamperen beslist geen dure vorm van vakantiebesteding behoeft te zijn. Voorlich ting wordt ook geboden aan de grote stand van de A.N.W.B., waarin dit jaar ook, dank zij de medewerking van de H.I.S.W.A., de organisatie die in Nederland de watersport tentoonstellingen verzorgt, meer dan voor heen het geval was, aandacht zal worden besteed aan de recreatie te water. Overigens zal men hier ook voor caravan-technische adviezen terecht kunnen. Tevens is het hier mogelijk kampkaarten en kampeerpaspoorten aan te vragen of te laten verlengen. Ten slotte zal een Kampeerforum, dat een -.antal malen per dag zitting houdt, de vra gers nog ruimschoots van repliek dienen. Een model-bungalowbedrijf zal door de ORKAVA gedemonstreerd worden, belang wekkend voor diegenen die geinteresseerd zijn bij deze vorm van vakantiebesteding. Het voorlichtende karakter van Goed Kamp wordt nog eens extra onderstreept door de talloze inzendingen van culturele en ideële organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van landschaps- en natuurbe scherming, jeugdverenigingen, toéristenbu- reaux uit verschillende West-Europese lan den, de reisverenigimgen, etc. Zo zal het Zuiderzeemuseum aanwezig zijn met een aantrekkelijke stand, die tot doel heeft de toeristische belangstelling voor de kusten van de voormalige Zuiderzee te stimuleren. Ook het Nederlandse Openluchmuseum zal weer acte de présence geven. Het Voor lichtingsbureau van de Nederlandse Voe dingsraad geeft adviezen op voedingsgebied speciaal voor kampeerders. De Koninklijke Ned. Alpenvereniging exposeert de kampeer uitrusting voor het hooggebergte, welke ge bruikt is bij de koene Nederlandse expeditie naar het Andesgebergte, terwijl de Italiaan se Kampeerfederatie in kampeerstijl propa ganda zal maken voor toeristisch kamperen in Italië. Onder auspiciën van het Werkcomité Na tuurbehoud en Recreatie zullen een aantal organisaties, waaronder Staatsbosbeheer, de Ned. Heide 'Mij, Grontmij, Stfchtfhg het Zuid-Hollands Landschap, Stichting Natio naal Park ,,De Kennemerduinen", de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten en de A.N.W.B. met medewerking //an de mi nisteries van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en Volkshuisvesting en Bouwnij verheid een boscomplex van 400 vierkante meter aanleggen, met in het centrum een 1'50 viedkantei 'meter grote maquette van Nederland, welke op verrassende wijze een overzicht zal geven van het bodemgebruik in zijn verschillende vormen. Hierin worden de verschillende sectoren, zoals stedebouw, wegenbouw, industrieves tiging, land- en tuinbouw gesteld tegenover de ontstellend kleine ruimte welke voor de recreatie beschikbaar is. Door middel van metershoge foto's wondt een achtergrond ge vormd, die de aantasting van de recreatie ruimte door brand, vernieling en vervuiling op onststellende wijze in beeld brengt. Onder het motto „natuurbehoud ons aller plicht" hoopt men op deze wijze een krach tig appèl te doen op het publiek om mede te werken aan het in standhouden van wat ons nog aan recreatieruimte rest. Een twin tig meter lange loopbrug zal de bezoekers in staat stellen zich van boven af een over zichtelijk beeld te vormen van dit wel zeer bijzondere tentoonstellingsobject, dat een demonstratie is van de goede samenwerking welke er tussen de organisaties, die in ons land werkzaam zijn in de strijd voor natuur behoud, bestaat. Interessante inzendingen zijn ook die van de Stichting Brielse Maas, die eveneens in maquettevorm een overzicht geeft van dit nlieuwe recreatiegebied, het Nederlandse Centrum voor Vakantie- en Vakantierecre atie en de samenwerkende jeugdorganisaties. Op 12 apri lopent Goed Kamp 1957 zijn poorten, wederom met een record-aantal ex posanten. Reeds geruime tijd zijn het buiten terrein en de beide hallen geheel volgeboekt. Ruim 40.000 bezoekers uit binnen- en bui tenland trok de expositie, die slechts vier dag enduurt, het vorig jaar. Ook ditmaal meent de A.N.W.B. weer een indrukwek kend bezoek aan deze voorlichtingsexpositie te kunnen verwachten. De invoering van de algemene ouderdoms voorziening heeft in het bedrijfsleven tot heel wat rekensommen aanleiding gegeven. Echter niet alleen het bedrijfsleven, ook menige huisvrouw heeft met deze wet te maken, als ze n.l. voor korter of langer tijd een hulp in de huishouding of een werkster in dienst heeft. Omdat niet alleen de voorschriften van de nieuwe wet, maar ook de spelregels van de andere sociale verzekeringswetten voor de huisvrouw vaak onbekend zijn, w'illen we trachten in dit artikel dit alles duidelijk te maken. Over welk huispersoneel gaat het In dit artikel hebben wij alleen dat huis personeel op het oog dat alleen in de huis houding van een particulier werkt. Dus de hulp in de huishouding van een leraar, van een ambtenaar, van een boekhouder e.d., in het algemeen dus iemand die niet zelf een bedrijf of een zelfstandig beroep uitoefent. Dienstmeisjes en werksters die behalve in de huishouding, ook in het bedrijf of beroep werken b.v. schoonhouden van winkel of kantoor laten wij buiten beschouwing. Voor welke wetten verzekerd Het huispersoneel dat uitsluitend in de huishouding werkt, is alleen verzekerd voor de ziektewet, het ziekenfondsbesluit, de in validiteitswet en de algemene ouderdoms wet. Voor de invaliditeitswet is men altijd verzekerd, ook al werkt men maar één dag per week. Voor de algemene ouderdomswet is de werknemer alleen vrzekerd als zij op mer dan twee dai^en in dezelfde betrekking werkt. Van een werkster die twee halve dagen komt, behoeft dus geen premie te worden ingehouden. Voor de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit is het huisperso neel slechts verzekerd als het inwonend is, of als ten minste vijf dagen per week bij de zelfde werkgever wordt gewerkt. Voorbeelden. Een werkster komt alleen Vrijdagsmor gens. Zij is alleen verzekerd krachtens de invaliditeitswet. Mevrouw moet op haar rentekaart dus elke week een dagzegel plak ken. Op het loon mag geen premie worden ingehouden. Een morgenmeisje werkt op vier ochten den per week. Zij is verzekerd voor de in validiteitswet en voor de algemene ouder domswet. Op de rentekaart moeten per week 4 dagzegels worden geplakt. Daar een week- zegel iets goedkoper is dan vier dagzegels. is het in zo'n geval eenvoudiger om een weekzeigel te plakken. De premie voor de algemene ouderdomsvoorziening moet op het loon worden ingehouden en eens per half jaar aan de ontvanger der Belastingen wor den afgedragen. Daar in de practijk meestal een netto loon wordt afgesproken, komt het hierop neer dat mevrouw bovendien de pre mie A.O.W. betaalt, zodat het werkelijke loon hoger is dan het betaalde bedrag. Eigen lijk zou de premie dus ook over een hoger bedrag moeten worden berekend. Volgens een aantekening op de tabel is dit echter niet nodig. De premie wordt dus betaald op grond van het netto loon. Ten slotte geven wij nog een voorbeeld van een dienstbode die gehele dagen werkt en bovendien kost en inwoning geniet. Dit meisje is verzekerd voor de invaliditeitswet, voor de ziektewet, voor het ziekenfondsen- besluit en voor de algemene ouderdomswet. Wetten die niet van toepassing zijn. Huispersoneel is niet verzekerd voor de werkloosheidswet, de kinderbijslagwet en de ongevallenwet. In te houden premie. Nu wij hebben vastgesteld welke wetten in bepaalde gevallen van toepassing zijn, komt de vraag aan de orde of op het loon ook premie moet worden ingehouden en zo ja, hoeveel. Voor de invaliditeitswet mag geen premie worden ingehouden. De ver schuldigde rentezegels komen dus geheel voor rekening van mevrouw. De premie die volgens de algemene ouder- met Babyderm-preparaten domswet is verschuldigd, kan zeer eenvou dig worden afgelezen uit een tabel. Deze tabel, waarin ook de eventueel te betalen loonbelasting is vermeld, bestaat uit twee delen, n.l. één voor inwonend personeel en één voor uitwonend personeel. De verschul digde premie wordt vastgesteld op grond van het loon in geld dat wordt uitbetaald. Met z.g. verstrekkingen in natura, zoals een koffietafel of een warme maaltijd, behoeft dus geen rekening te worden gehouden. Het bepalen van de premie A.O.W. is daardoor zeer eenvoudig. Hetzeljfde geldt NATUURKUNDE IN DE HUISKAMER. Het gezichtsvermogen leerst de mens meer van de buitenwereld en zijn plaats daarin dan alle andere zintuigen tezamen. Het men selijk oog met de daarmee samenwerkende zenuw- en hersencellen, neemt een massa trillingen van verschillende frequenties en intensiteit op en zet deze, op een nog nooit geheel begrepen, wonderlijke manier, voor ons om in een wereld van licht en schaduw, kleur, beweging en vorm. Dat dit buitenge woon ingewikkelde zintuig ons steeds mis leidt doet niets aan dit mysterie af. Het oog is een wonderlijk instrument. We kunnen het vergelijken met een fototoestel een lens en een gevoelig scherm (het net vlies), dat de trillingen opneemt en omzet. Maar hieruit volgt, dat op het netvlies de beelden op zijn kop moeten verschijnen, net als op het matglas van een oude platen- camera. En ziedaar dus het grote raadsel wij ontvangen omgekeerde beelden op ons net vlies en toch zien wij huizen, bomen en letters rechtop. Ea heeft dus, op de weg van ons netvlies naar ons bewustzijn een geheimzinnig omkeringsproces plaats dat ons in staat stelt de wereld te zien zoals zij is. Dit omkeringsproces is indertijd bewezen door een meneer die enige maanden de tijd had voor een zonderling experiment. Hij had een paar omkeerkijkers gemaakt een ge wone bril keert niet om, omdat het oog zich binnen brandpuntafstand bevindt en bij zette die met een riempje voor zijn ogen vast. Hij zag nu de wereld driemaal omge keerd, dus op zijn kop. En na vijf minuten had hij zware hoofdpijn. Maar hij zette door droeg zijn omkeerlenzen elke dag wat langer en ten slotte was hij zo ver gewend, dat hij er de gehele dag door kijken kon. En toen zag hij de wereld weer rechtop en zonder omkeerlenzen op zijn kop. Daarna moest hij zich weer vele weken oefenen en zich zware hoofdpijn getroosten om zonde romkeerilenzen weer een boom te zien met de kruin naar boven en de wortels beneden. Maar hij had bewezen dat de her senen op een nog onbekende manier elk beeld dat op het netvlies valt zó opnemen, dat wij de dingen zien zoals zij zijn Het omkeringsproces kunnen we echter ook bewijzen op een eenvoudiger manier, die bij de huiskamer past. Wanneer we in staat zijn een schaduw op het netvlies te laten vallen, zonder dat de ooiglens door ac tief kijken daaraan wat kan veranderen, zouden we dus een omgekeerde schaduw moeten zien. Welnu, dat kan, met behulp van een briefkaart en een speld. Prik een gat in de kaart, houdt hem op 15 tot 20 cm. van één oog en kijk door het gaatje naar de lamp. Breng dan de speld vertikaal omhoog, totdat de kop tussen uw oog en het licht van dat gat komt. Nu kan de lens geen omgekeerd beeld op het netvlies werpen de speldekop kan al leen en deel van de wijduitsfcalende licht bundeltjes tegenhouden en werpt een recht opstaande schaduw op het netvlies. Maar wat ziet U dan Een schaduw die van de bovenkant van het verlichte gaatje naar beneden komt. Beweeg de speld van links naar rechts en de schaduw gaat van rechts naar links. Het dit keer toevallig rechtopstaande beeld op ons netvlies is toch door de hersenen omgekeerd. STEEDS MEER BLOESEM. Steeds g'aoter wordt de bloesempracht van de boomgaarden op Zuid-Beveland. Ont zaglijk rijk bloeien de pruimenbomen en de vroege peren en er komen nu ook geleidelijk steeds meer midden- en laatbloeiende peren bij. Verder is de laatste dagen ook de ont wikkeling van de kersen heel vlug gegaan en het zal maar enkele dagen meer duren of ook deze zullen hun 'rijke bloesempracht ten toon spreiden. Het zal dus in de komende dagen bij mooi weer de moeite waard zijn een tocht te maken langs de bloeiende boomgaar den, welke vooral te vinden zijn rond Goes, Kapelle en Wemeldinge. van de loonbelasting. Van de premie voor de ziektewet moet 1 van het loon worden ingehouden, terwijl het werknemersaandeel van de premie voor het ziekenfondsenbesluit 2,1% bedraagt. In een volgend artikel zullen wij enkele voorbeelden van, loonberekeningen geven. Tevens zullen wij dan behandelen hoe de verschuldigde premie moet worden betaald of afgedragen. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Ba» '•JiBlItliIll tl Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1