L O O N AXEL '57« De zesde juni V oetbalo verzicht Fa J. C. VINK Het Centrum" Bioscoop staten registers briefjes zakjes Wie wil w^ken op do tentoonstelling De Sheriff van Wichita ZEER BELANGRIJKE VEILING KOEWACHT OVERSLAG INGEZONDEN STUKKEN Vakantie- en - Ziektestaten Markt 12 Tel. 646 AXEL Voor verkoop, demonstratie, schoonmaak, e.d. Aanmelden schriftelijk, met opgaaf leeftijd, vak kennis, enz. bij „AXEL '57, Gemeentehuis, Axel. Zaterdag 30 maart, aanvang 6.30 uur en 9 uur Zondag 31 maart, aanvang 3.45 uur ROBERT TAYLOR en RICHARD TODD in (D-DAY THE SIXTH OF JUNE) De zesde juni, de dag die de wereld niet zal ver geten maakte een eind aan een liefde, die in -do innA;BEiUEj6 ua japjnqabuouBaj uba pip uaa bloeide. Een grootse liefdesepisode tegen de achtergrond van een wereldgebeuren. Toegang 18 jaar. Zondag 31 maart en Maandag 1 april om 8 uur JOEL MC. CREA in Een spannende western die zich afspeelt in een stad, waar een stel bandieten zich niet aan de wet stoorden, totdat de nieuwe sheriff werd ge kozen. Toegang 14 jaar. EERSTE ZEEUWSCHE VLAS-INDUSTRIE tc AXEL (Zeeuwsch-Vlaanderen) PREDIKBEURTEN. Zondag 31 maart 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. H. Vogel, van Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. x- 'i D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GESLAAGDE CABARET-AVOND VAN HET CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS. Voor de derde en laatste maal in dit seizoen gaf dit spaarfonds donderdagavond in het tot de laatst plaats gevulde „Centrum" een voorstelling voor haar ruim 400 leden. Deze hebben een succesrijke voorstelling be leefd op deze avond die georganiseerd was in samen werking met het initiatief-comité N.S.G.K. De voorzitter, de heer M. de Groot deelde in zijn openingswoord mede dat aan deze uitvoering een so ciaal en philantropisch doel verbonden was. De zo ge vreesde ziekte, de kinderverlamming staat voortdurend in het brandpunt der belangstelling. Aan de bestrijding daarvan zou een deel van de opbrengst der in de pauze verkochte loten dienstbaar worden gesteld en als hoofd prijs was daartoe een Bico-wasmachine beschikbaar gesteld. Bijna ovehbodig was het daarom de verloting nog nader aan te bevelen, aangezien dit doel genoeg zaam de interesse heeft van allen die vervuld zijn van dit kinderleed. Spr. nam zich voor enige mededélingen aangaande het volgend seizoen bij de beëindiging van het pro gramma bekend te maken, daar hij de start van het gezelschap niet wenste te vertragen. Via de douanepost bij de Nederlands-Belgische grens presenteerde de dienstdoende chef-douaneagent Roland Wagter het gehele gezelschap dat de barrière passeerde en de visitatie en pasformaliteiten achtereen volgens te vervullen kreeg. Deze niet alledaagse confrontatie bracht al aan stonds de goede stemming er in en de beide Corita's wisten als accordeon-duo het contact met de zaal nog te verlevendigen. De overbekende Wama's, die al twintig jaar lang het recept blijken te bezitten om de „kolder" hoogtij te doen vieren wisten de stemming algeheel tot een hoogtepunt op te voeren. Een ware artist betoonde zich de ongekooide vogel Jan Tromp, wiens gekwetter deze menselijke „merel" tot een virtuoos stempelden. Een sketch, met een voetbalreportage als inzet gaf aanleiding tot vrolijkheidsuitbarstingen waaraan een verduisterd toneel uiteindelijk het slot moest maken. Nog een hoogtepunt zowel voor als na de pauze was het vermaarde kwartel! de Kilima Hawaiians, dat zijn meest populaire nummers reeds op meer dan een mil- lioen gramofoonplaten vereeuwigd zag en ook nu met haar optreden een stormachtig succes oogstte. Het spel „Trek aan de Bico-bel" onder lending van Roland Wagter en Dick Harris was een test op de muzikale gehoorskwaliteiten van twee dames en heren uit de zaal die met leuke prijzen werden beloond. In de tweede helft liet "\A7illy Alberti de zaal ge nieten van enkele Nederlandse en Napolitaanse liede ren. Deze „kleine artist" van postuur bleek een zanger van groot formaat en zijn optreden behoorde mede tot het allerbeste op deze avond vol vrolijkheid en af wisseling. En laten wij ook niet vergeten het optreden van Dick Harris, de man aan de vleugel, die ook prestatie s bleek te kunnen leveren als tovenaar van dieren die hij uit balonnen vervaardigde om daarna onder de in de zaal aanwezige kinderen uit te reiken. Na nog een herhaald optreden van de verschillende artisten bracht de finale het ganse ensemble op de planken', waarbij een oorverdovende climax van be geleidende muziek ons confronteerde met de Rock and Roll-m?.nie. Ware orkanen van lach-uitbarstingen wa ren nu schering en inslag en zo eindigde deze vlotte non-stop-avond waarlijk grandioos. Vermelden wij nog dat in de pauze onder grote span ning de winnaar van de Bico-wasmachine uit de bus kwam. Het bijzondere toeval wilde dat het lot de bode van het Spaarfonds, de heer P. van Hoorn gunstin was de man die door zijn grote activiteit bij kaartverkoop en als bode telkens een groot aandeel in het welslagen der spaarfonds-avonden heeft en zoals Roland Wagter het bij de overhandiging van deze fraaie prijs zeide, thans voor zijn vele moeite die hij zich getroost loon naar werken ontving. Hierna deelde de voorzitter nog mede dat voor het volgend seizoen o.m. op het programma staat het to neelspel naar het bekende boek van Arth. Koestier „Nacht in de middag", waarna deze uitvoering met het gebruikelijke bal werd besloten. VAN DE TRAP GEVALLEN. Mej. van Damme te Koewacht die bezig was met de schoonmaak kwam door een verkeerde beweging van de trap te vallen met het gevolg dat zij ver schillende kneuzingen opliep. Door de ontboden ge neesheer moest zij onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. VINGER AFGEHAKT. Mej. G. welke bezig was aan het hakken van vlees had het ongeluk dat het kapmes op een gegeven mo ment kwam te slippen met het noodlottig gevolg dat een stuk van haar vinger letterlijk werd afgesneden. OUDSTE INWONER OVERLEDEN. - i - Deze week is de sympathieke en zeer geziene Petrus de Meij overleden, welke de oudste inwoner was van de gemeente Overslag. Hij bereikte de leeftijd van 89 jaar en was voordien nog steeds op de been. Vorig jaar vierde (hij nog Zijn diamanten bruiloft. Een heelaardige bijzonderheid is nog dat het echt paar de Meij de oudste man en vrouw waren vanJhet dorp zodat nu de weduwe van de overledene EmëEe Gerres de oudste inwoonsteris geworden. BENOEMINGEN. De heer Ach. de Clerck, eerste wethouder van de gemeente Overslag werd benoemd als keurmeester in de gemeente Koewacht. Dit als opvolger van de heer J. de Nijs .welke op eigen verzoek eervol ontslag werd verleend. De heer M. de Brouwer te Overslag werd benoemd tot opzichter van onderhoud van de polders Moer- beke, Varempé en Oveslag. 2e klasse B K.N.V.B. De laatste loodjes wegen het zwaarst Met rasse schreden gaan we naar het competitie einde en van week tot week wordt de spanning vooral in de staartgroep van deze afdeling groter. De vier candidaten voor de „rode lantaarn" zullen allen in uitwedstrijden moeten tonen wat zij nog in hun mars hebben en zo op het zicht te zien zitten er voor alle vier weinig winstkansen in de te leveren duels op de komende zondag. Onzê stadgenoten hebben een lastige uitreis voor de boeg naar St. Willebrord. In de eerste ronde van deze competitie moesten de rood-witten bij de watertoren de beide punten achter laten en het is duidelijk dat zij zich voor de toen ge leden nederlaag thans op eigen veld zullen trachten te- revancheren. Deze nederlaag zat hen dwars Tot onze spijt voorspellen wij de oranje-witten op dit uitstapje ,dat mogelijk het laatste naar Noord- Brabant in dit seizoen kan worden als we de even tueel tegen W.V.O. over te spelen wedstrijd buiten beschouwing laten niet veel succes. Uiteraard was „het Heike" altijd een oord dat de Axelaars niet erg lag en waar zij licht struikelden. Voor onze stadgenoten luiden de papieren dus niet zo hoopvol. Het morele voordeel van deze thuiswed strijd spreekt bovendien voor Rood-Wit ook nog mee. Wij zijn dus niet optimistisch. Maar laat ons hopen dat de Onzen met de moed der wanhoop strijdend voor hun laatste kans in dit duel door wilskracht en enthousiasme hét tot een deel van de buit zullen brengen tegen het technisch iets betere Rood-Wit. Te Middelburg waar de groen-witten vorige zondag weer eén smadelijke nederlaag tegen Hulst leden, komt thans B.S.C. op bezoek. Naar ons gevoelen moeten dé hoofdstedelijken in staat geacht worden deze kamp tot een goed einde te brengen. In weerwil van hun dikwijls matige successen en grote wisselvalligheid, voorspellen wij lettende op de stand op de rang lijst ook deze keer een zege voor de Walcherse groen-witten. De tricolore's, Uno Animo, de derde staartclub die in de gevaarlijke zone vertoeft, die wij vorige week bij de watertoren hebben zien spelen, maakten op ons geen grote indruk. De drie doelpunten die zij hier wisten te scoren dankten zij meer aan het falen van de Axelse doelman dan aan hun schietkunst. Deze ploeg heeft normaliter in Roosendaal geen kans. Ten minste als de gastheren niet op dezelfde wijze strijd voeren als vorige week tegen Internos. In dat geval zou het beter zijn maar geen prognostiek te maken van dit duel. Hulst krijgt Internos op bezoek, de vierde club uit de staartgroep. De Ettenaren behoeven hier niet op winst te rekenen, want de blauw-gelen zullen vast en zeker de eer willen verdedigen als best geplaatste Zeeuwse club op de derde plaats te eindigen. Onze oosterburen zullen deswege hun huid zo duur mogelijk verkopen en als resultaat verwachten wij hier een royale zege voor de thuisclub. Ten slotte zal er zondag ook spanning heersen aan de kop van de ranglijst, want de match van de dag is hier ongetwijfeld R.A.C.—Taxandria. Hier is een voorspelling uitermate moeilijk. De leiders verspeel den in de laatste wedstrijden vrscheidene punten en concurrent R.A.C. kwam er de afgelopen weken steeds beter in. Wij verwachten dat de zenuwen in dit treffen wel parten zullen spelen en daar er van enig krachts verschil eigenlijk geen sprake is houden wij het hier op een puntenverdeling- Se klasse D K.N.V.B In Souburg komt R.K.F.C. te gast en wat wij de laatste weken van de Walcherse rood-zwarten hebben te zien en te horen gekregen was zo minnetjes dat wij hen nog ternauwernood als kanshebbers voor de titel kunnen beschouwen. Er zou al bijna een wonder moeten gebeuren als deze club dit seizoen de titel zou halen. Weliswaar gaf ook R.K.F.C. in Sas van Gent vorige week een povere partij te zien, maar wij achten het niet on waarschijnlijk dat de Bergenaren hier een draw kunnen boeken. Eén der belangrijkste duels heeft plaats op het ge meentelijk sportterrein te Vlissingen. Moeten wij dan toch in Zeeland Sport de ploeg zien, die dit jaar als kampioens-killer fungeert in deze afdeling Het heeft er alle schijn van Maar dit is zeker Terneuzen zal op haar qui vive moeten zijn om er zonder kleer scheuren af te komen. Een gewaarschuwd man geldt daarbij voor twee Zeelandia—Hontenisse is een match die door de thuisclub kan worden gewonnen. Hontenisse is dit seizoen tot geen grote productieve resultaten in staat klaarblijkelijk en in de Nadorst is het met de groen zwarten altijd kwaad kersen eten. Een zege stelt de Middelburgers zo goed als veilig. De niet onbelangrijkste match wordt in Sas van Gent gespeeld. Leider Corn Boys heeft nog altijd géi* verliespunt meer dan Terneuzen dat no. 2 is van1 de ranglijst, .Derhalve moeten de Sassenaars deze strijd tegen de/Brabantse grensbewoners kost wat kust win nen om een goede kans op de titel te behouden. Hier toe achten wij hen ook volledig in staat. EEN TWEEDE AXELSE VOETBAL KAMPIOEN. De buurtschap Spui was zaterdag zonder te spelen no gwel in feestelijke stemming, toen be kend werd dat de concurrerende ploeg Driewegen een ingediend proces verloren had waardoor de rood- baaitjes niet meer in te halen zijn en op Spui de kampioensvlag in top ging. Onze gelukwensen nu wij onder onze gemeente weer een tweede ploeg rijker zijn die een gooi zal doen naar de le klasse van de afdeling Zeeland van het zaterdagvoetbal. EEN BEROEP OP ONZE NEDERLANDSE VRIENDEN. U bent natuurlijk op de hoogte van de gebeurte nissen in Oost-Europa, die in Hongarije tot bloed baden en onderdrukking hebben geleid, en in Polen tot ondergang van het stalinisme en het aannemen van Gomulkas' „Poolse weg naar het socieïisme", waarbij sociale en economische motieven een belang rijke rol hebben gespeeld. Maar niet alle vrienden van Polen in het Westen beseffen hoe onzeker de politieke en economische toe stand en hoe bedriegelijk de huidige onafhankelijkheid van Polen in werkelijkh id is. Het resultaat van de in januaa j.l. gehouden verkiezingen, mag onder geen beding worden gezien als duidend op een vrije keuze van de stemgerechtigden. Want wat is de waarde van een stem uitgebracht in een land, uitgeput door oorlog en economische uitbuiting, bezet door Sovjet divisies, geschokt door het vreselijke lot van Hongarije er, gescheiden van zijn natuurlijke bondgenoten De uitslag van deze verkiezingen -waarin de Polen door hun wijze van stemmen zichzelf en het Westen een nieuw Hongarije hebben bespaard bewijst, dat ware onafhankelijkheid en gezonde economie voor dit land onbereikbaar is. Hiervoor is hulp van, het Westen nodig. Vandaar ook ons hartstochtelijk be roep op de Vrije Wereld en op onze Nederlandse vrienden. U kunt zich misschien nog wel herinneren dat in april 1956, meer dan 20.000 Polen met hun Britse en Europese vrienden bij wijze van protest, in volkomen stilte naar de Cenotaph in Londen optrokken ter ge legenheid van het bezoek van Bulganin en Chroestsjew aan Engeland. Ook de Vereniging van Poolse Oud strijders in Nederland heeft een protest-actie gehouden. Nu echter verbreken wij deze stilte en doen met luide stem een beroep qp, alle Westerse mogendheden, en met name op de Verenigde Staen, Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland, om alles te doen wat ons land dichter naar de werkelijke vrijheid en onafhanke lijkheid kan brengen, waarvoor wij al zo lang en ver bitterd hebben gestreden. Daarom eisen wij 1 Dat het Westen en vooral de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, een onmiddellijke financiële bijstand aan Polen zullen verlenen, opdat ons vaderland dat al zo lang en zo veel heeft geleden van honger en economische ramp zal worden gered. 2. Dat de Westerse mogendheden de schuldenlast van Yalta en Potsdam vereffenend de Oder- Neisse-lijn erkennen als de grens van Polen in het Westen, opdat de Sovjet-Unie van enig voor wendsel om troepen in Polen te houden, zal worden beroofd. Het gebrek van de Verenigde Staten, Groot-Bi ittannië en Frankrijk om tot deze formele erkenning over te gaan, heeft Polen wat de politiek betreft, afhankelijk van Rusland ge laten. 3. Dat de Sovjet-strijdkrachten zullen; worden terug getrokken zowel uit Polen, als uit alle andere Oost-Europese landen. Deze oorspronkelijke eis, gesteld door de revolutionaire Hongaarse regering lokte de bekende bloedige gevolgen uit. Daarom aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de eer, om namens Polen deze eis in duscussie s met Rusland te behandelen. Dit is niet alleen in het belang van Polen, maar voor Europa als geheel. Een gelijktijdige terugtrekking zowel van de Ame rikaanse legers uit West -Duitsland, als de Sovjet- legers uit alle satelliet-landen, zal een vreedzame oplossing teweeg brengen en de vrijheid voor Polen, Hongarije en alle andere Oost-Europese landen, verzekeren. Vrede, vrijheid en democratie, moeten het bezit zijn van alle volkeren der wereld. Vrijheid is ondeelbaar, ofwel zij moet heersen in de gehele wereld, of er is geen vrijheid. Vereniging van Poolse Oudstrijders in Nederland Hoofdbestuur: Wielewaalweg 7, Venlo (L. AXEL Telefoon 575 WEGENS BEËINDIGING DER PRODUCTIE. J. ABAS, veilinghouder in machinerieën, Wezenstraat 11 te Arnhem, tel. K 8300 no- 20788 -24681 zal op vrijdag 5 april 1957 te 's morgens 11 uur in het Hotel - Cafe - Restaurant PORTH- JJL LOZANNE te Axel, t.v.v. Notaris J. Meijling te Axel, bij opbod verkopen de algehele bednjfs- uitrusting der ^'kapitale Kaarde Machines systeem Lischer, werkbreedte 1650 mm aangedreven door 30, pk motor en \]/2 pk hulpmotoren - 2 Rekbanken, vol-aut. 8 kops met 7]/2 pk_ motoren, Hekelveld breedte 800 mm - 1 idem met 10 koppen fabr. Samuel Walker Ltd. - 2 Spilbanken 64 en spi e met IVi Pk motor fabr. Lawsons Sons, Leeds - 6 dubbele Spinstoelen voor 60 kops - 2 enkel». Spinstoelen voor 72 kops met motoren van 5 Pk - Kapitale Kiekens Slof^gmacta, katoenen Garens - Enorme partij nieuwe kartonnen Spinhuizen - Markies Haspelmach n 500 nieuwe Spinkammen fabr. Hulshof - 500 idem gebruikt - Enorme partij reserve-onderdelen Kabels - Schakelkasten - plm. 10.000 bouten en metalen Spinklossen - z.g.a.n. Berkel lnbouw- plateau Weegschaal tot 100 kg - Balenpers - Complete Bankwerker!) waarin o.a ^komen Boormachines tot 23 mm - veel handgereedschap - Shjpmotc.ren - Draaibank Snijbranders - Takels - Snaarschijven - Motoren - nieuwe kogellagers - brandblusapparaat partijen oud ijzer, enz, enz, Kijkdagen op dinsdag 2, woensdag 3 en donderdag 4 april 1957 v.m. 9 uur tot n.m. 5 uur en voor de veiling op vrijdag 5 april 1957 van v.m. 8 uur tot 10.45 uur in b.g. fabriek gelegen aan de Bültenweg te Axel (achter de gasffflMik). -- Inffihtinqen bij J. Abas, veilinglóóStór1 in machinerieën, Wezenstraat 11 te Arnhem, tel. K 830 J nd. '20788 - 24681, waat tevens catalogs kan worden aangevraagd; welke direct na verschijning I toegezonden zal worden.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3