AXELSE COURANT Lr De mannen van O.S.S. In blijde Verwachting DAM PO LENTE-PARADE J. C. VINK n verkouden HOOFDPIJN? De buizen schoon in den'lande Dan Hamea-Gelei voor de handen Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 23 MAART 1957 71e Jaargang No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IED/ E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UltgeefiterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor Ieder V die brieven schrijft! O. S. S. Office of Strategie Services, de eerste Geheime Dienst in de historie der Verenigde Staten„een revolutie in Amerika's evolutie, even belangrijk als de H - bom". In een achterbuurt van Washington stond in de tweede wereldoorlog een smerige gas fabriek, schuilgaand onder een jarenoude laag roet en smook. Geen mens keek er naar om en dat was precies wat de be woners van de onooglijke bijgebouwen wil den. Er werkten een paar analysten van middelbare leeftijd, een s,tuk of wat econo men in overhemdsmouwen, enkele chemici en statistici, een geleerde zat met een ver grootglas over een landkaart met alle Duitse industrieën gebogen, een student zwoegde op de vertaling van een artikel uit een Ja pans tijdschrift. Deze onopvallende groep vormde het centraal zenuwstelsel van een jong lichaam, bruisend van levensdrift, maar waarin de dood zo schrikbarend vaak toe sloeg. Hier, in die achterbuurt van Amerika's hoofdstad, klopte het hart van Amerika's Geheime Diensit, pas in de twieede wereld oorlog opgericht. Hier kwamen uit de verste en vreemdste hoeken der wereld berichten binnen, ogenschijnlijk van geen belang vaak. Maar alles werd door ,,die achterbuurtlui in een grote legkaart gepast en op hetzelfde moment kreeg het onbenulljige plotseling enorme waarde. Twee leden van O.S.S., luitenant-kolonel Corey Ford en majoor Alastair MacBain, hebben in „Cloack and Dagger" een tipje opgelicht van de sluier, die om het wereld omspannende werk van O.S.S. hing. Dat werk, aldus de beide auteurs, „is het ver haal van anonieme mannen, die leefden en stierven om hun land te dienen. Hun missie waren geheim ,hun doel was onbe kend. Hun gevangenneming betekende mar teling en dood door een vuurpeleton. Dan eindeloos gedifferentieerd volkerenconglo- meraat, bewees bij de vorming van O.S.S. onschatbare diensten. De opleiding was ontzaggelijk zwaar. Al lereerst verloren de O.S.S.-candidaten hun naam en werden een nummer, later soms aangevuld met e'en schuilnaam. In gesloten wagens werden zij met mede-recruten naar een terrein buiten Washington gevoerd, waar psychiaters hem leen driedaagse test afnamen. Wie voor dit „examen" slaagde, ging naar een ander oefenterrein. Daar leg de hij elk gevoel voor sportiviteit af en leerde vechten met zijn blote handen en ver volgens onvervalste gangster - methoden een knite in de lies, een snelle slag met de rand van de hand tegen de adamsappel, een 'klauwende greep met gekromde vingers in de ogen van die tegenstanders. werd in het kaartsysteem in de achterbuurt van Washington genoteerd: „Vermist..." Het was kort na de Japanse overval op Pearl Harbour, dat president Roosevelt de telefoon greep en zei„Laat Bill Donovan bij me komen." Weldra verscheen generaal- majoor J. Donovan en eer hij het wist, was hij benoemd tot bevelhebber van de enkele seconden tevoren geboren O.S.S. Wilde Bill, zo,als zijn bijnaam luidde, was de rechte man op de rechte plaats. In de eerste wereldoorlog verwierf hij zo ongeveer alle Amerikaanse medailles voor moed, be leid en trouw. Een man die wist wat hij wilde en voor de praktijk nog belang rijker die bereikte wat hij wilde. In 1940 b.v. lekte uit, dat Mussolini zijn troepen concentreerde in Afrika, maar nie mand mocht ze zien. Ook Donovan bezocht de Duce, maar kreeg evenmin toestemming. Onverschillig haalde hij de schouders op en antwoordde„Doet er ook niet toe. Hiet hele Italiaanse leger is niet veel bijzonders Mussolini, razend, gaf onmiddellijk bevel, dat deze sceptische Amerikaan overal moest worden rondgeleid en alles moest zien. Wil de Bill ging en zag. Donovan keek uit naar mannen met een sterk karakter„Het type dat het best een dubbel leven achter vijandelijke linies kan leiden, is die man die tevoren nog nooit een dubbel leven heeft geleid. Het is gemakke lijker om een eerlijk burger in duistere prak tijken te trainen dan om eerlijkheid te leren aan een man met een twijfelachtig verleden. Zo werden de O.S.S.-gelederen gevuld met prominente bankiers en industriëlen, ge renommeerde diplomaten, dokters, uitgevers, binnenhuisarchitecten, ornithologen, chauf feurs en cowbboys. Ook Ilja Tolstoi, klein zoon van de grote Russische schrijver, meld de zich bij de O.S.S. en vervulde als majoor een avontuurlijke missie naar de geheim zinnige Lama in het hart van Tibet. Deze recruten, zonder uitzondering vrij willigers, vertegenwoordigden samen alle rassen en spraken samen alle talen,. De aard van Amerika's bevolking, een bijna Hij werd door een spookhuis geleid, waar achter elke deur of luik een nieuwe verras sing wachtte en zijn reactiesnelheid en tref zekerheid werden nagegaan. Hij werd ook tot in de perfectie getraind in het kraken van brandkasten, het fotograferen van ge heime documenten in een donker vertrek, het leggen van dynamietladingen, het de monteren van tijdbommen. Een boer kan zonder argwaan te wekken een koe ovier de grens drijven en de O.S.S.- man leerde, hoe hij microfilms in de spenen kon verbergen, zonder dat het dier er pijn of nadlelige gevolgen van ondervond. De bediening van ultrakortegolfzenders, het ge bruik van codetaal en het opstellen van de weerberichten had voor hem weldra geen geheimen meer. Hij lieerde onderscheiden het belangrijk en onbelangrijk militair nieuws, hij werd haarfijn ingewijd in de plaatselijke gebruiken en dialecten van de streek, waar hij zijn riskante wfe'rk zou gaan verrichten. Een volmaakte organisatie/. Vond de opleiding grotendeels in de Ver enigde Staten plaats, in Londen zat de af deling, die die aankleding en uitrusting van de O.S.S.-mannen verzorgde. Er werkten ge naturaliseerde Amerikanen uit Boston, New York en Chicago, allen in burger om geen aandacht op zich te vlestigen. Zij noemden zich „the Moles", hetgeen in dit geval on getwijfeld niet met „de Havenhoofden" of „de Moedervlekken" mdet worden vertaald, maar met „de Mollen". De Mollen werkten stil maar handig. Zij „fabriceerden" spionnen. Door de voordeur lieten zij Amerikanen en Europeanen binnen, door de achterdeur vertrokken mannen, al naar behoefte getransformeerd in werklie den uit een Franse munitiefabriek, Belgische dijkwerkers of Sicherheitspolizisten. Op een handpers drukten zij S.S.-identitejtspapieren, bonkaarten, werkpassen voor een nazi-fa briek. Zij droegen deze papieren dagenlang in hun broekzakken, totdat zij met zweet waren doortrokken en de gewenste ezels oren vertoonden. Liep een Duitse rantsoen bon af, dan kwam dje nieuwe bon vaak eer der in Londen dan in Berlijn van de pers. Dujtse ersatz-kleding, uit Europa gesmok keld, werd in een bijzondere textielfabriek nagemaakt. Tweedehands zaken in de Ver enigde Staten werden afgegraasd naar Duitse vulpennen, scheermesjes, gebruikte koffers van Europese makelij, zelfs kleine religieuze symbolen, karakteristiek voor boeren in de Balkan. Zo volmaakt werden de O.S.S.-agenten in hun nieuwe „waardigheid" herschapen, dat verschillende hunner door de Gestapo en Feldgendarmerie werden gearresteerd als deserteurs uit het Duitse leger Toen le'en gebied van Duitsland door de Amerikanen was veroverd, meldde een O.S.S.-man, die achter de Duitse linies had geopereerd, zich welgemoed bij het Geallieerde hoofdkwar tier, waar zelfs geroutineerde officieren van de Intelligence S/ervice weigerden te geloven dat zijn Wehrmacht-papieren vals waren. De Duitse burgemeester van het plaatsje werd ontboden, die de O.S.S.-documenten eveneens voor echt verklaarde. De O.S.S- man vrhuisde naar de del, waar hij moest blijven totdat de Mollen in Londen de lucht van zijn geval kregen. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Bloemenpracht in Laeken ook dit jaar te bewonderen. In de loop van de maand mei zullen de 35 kassen in het koninklijk domein van Laeken weer een week lang voor het pu bliek worden opengesteld. Jaarlijks trekt dit kleurrijke schouwspel ruim 50.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Vooral de onge ëvenaarde verzameling orchideeën en aza lea's blijken een bijzondere attractie. Bloemententoonstelling in Brugge. De „Brugse Floraliën", de grote tentoon stelling van bloemen en planten in Brugge, zullen dit jaar van 13 tot 24 april gehouden worden. Aan deze tentoonstelling werken tal van kwekers uit geheel België mede onder leiding van het hoofd van de Brugse plant soenendienst. Zij za loverdekt worden in gericht en een oppervlakte beslaan van plm. 3000 vierkante meter. O deze Floraliën zal een nieuwe belichtingstechniek worden toe gepast. Tentoonstelling van vervoermiddelen te Brussel. In de eeuwfeestpaleizen te Brussel is een permanente tentoonstelling van vervoermid delen ingericht. Hierin wordt een beeld ge geven van de talloze transportmiddelen, waarvan de mens in de loop der tijden ge bruik heeft gemaakt, zoals brommertjes, dili gences, oude auto's, velocipède's e.d. Het paard is natuurlijk ook niet vergeten vele oude en fraai bewerkte zadels zijn eveneens te bezichtigen. De nieuwe kabelbaan in Namen. Met ingang van 30 maart zal in Namen de nieuwe kabelbaan in gebruik worden ge steld. Hij zal een lengte hebben van 1100 meter en zal voeren van het plein „Pied du Chateau" naar de Citadel, 100 meter hoger. Hier zal leen volledige accomodiatie voor de toeristen worden geboden, zoals een eerste klas hotel, tennisbanen, een manegie, een openluchttheater, enz. Vanaf de Citadel heeft men een uitzicht over 40 km. De kabelbaan zal 600 passagiers per uur in beide richtingen kunnen vervoeren met een snelheid van 2,50 meter per seconde. De zitplaatsen zijn twee aan twee aange bracht in 62 plastic cabines. TWEE GESLAAGDE DAMES - MODE - SHOWS VAN „NOVA". f ABO ABONNEMENTSPEIJS: Loiie nummeri c«at Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lap «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine Idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. - ••V' Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf - olie zeep - shampoo, I 5.90. Weten is gerust zijn. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 30 cent In de knus gezellige benedenzaal van hotel „De Stadsherberg" hadden donderdagmiddag en -avond de welbezochte en| grandioos geslaagde dames-mede shows plaats voor het komende voorjaarsseizoen, die georganiseerd waren door de fa G. Herrebout, alhier. Het damesmodemagazijn „Nova" heeft met deze mode-show opnieuw furore gemaakt en een echte top prestatie geleverd door een honderdtal der allernieuw ste creatie's de revue te laten passeren. Sanny, Ankie, Ans en Gerda, vier internationale mannequins, brachten de noviteiten die voor een deel nog per expresse waren toegezonden en de gracieuze lijnen vertoonden van de Parijse haute couture van Dior en Fath. Vlammend gekleurde mousseline kokerjapons, aller- chicste mantelpakjes met en zonder kraag, nauw ge tailleerd en naar de recentste Italiaanse stijl met streep-dessins, dan wel in „Super Realtex" uitgevoerd boden een afwisselende en aanhoudende bekoring voor het oog de raanwezige dames, die va n heinde en ver waren gekomen. Velen zelfs van over de grens, waren op de beide in elk opzicht geslaagde shows aanwezig. Zoals door de vlotte explicateur terecht was opge merkt bij de opening, bedoelden deze shows te zijn een demonstratie van draagbare kleding die om haar prijs en exclusiviteit aanlokkelijk voor de dames is ontworpen. En dit sprak uit alle vertoonde toiletten, japonnen, ettc. De Zwitserse import, waarbij de door Dior ge brachte creatie s met de veel gevraagde en algemeen in zwang zijnde „cape" behoren en de nieuwe hals lijn bij de japonnen in de H-lijn domineert, brachten de dames in verrukking. Deux-pièces van de aller- chicste en charmantste coupe bewezen dat „Nova" in elk opzicht met enthousiasme en volhrading voortgaat te streven naar het nieuwste en daarmede haar naam alle eer aandoet. Een zonnige Pasen en Pinksteren zijn nu de wens dromen der dames, die met de nylon-japonnen, die wij achtereenvolgens de ene nog exquiser dan de andere te aanschouwen kregen, een goed figuur zullen willen maken. Dat de firma Koster-Deij met haar leuke en char mante hoedjes hft cachet van deze shows in zeer bealngrijke mate hielp verhogen zullen alle aanwezige dames bevestigen. Zo werden het een tweetal geslaagde shows die Hare Majesteit de vrouw in alle opzichten konden voldoen en behagen. De Zwitserse jacquards der jassen en zomermantels de honderd procent Zwitserse nylonjaponnetjes waren oogbekorend. De moderne regenjassen in gabardine in de nieuwste tinten toonden ons aan dat ook bij regen een vrouw er charmant en sportief uit kan en moet zien. Ook aan de minder slanke dames was gedacht. De weelde van stoffen enl modellen van het Zwitserse katoenen jurkje tot de flatteuze cocktail- en avond kleding en het klassieke zwarte mantelcostuum dat nog in alle collectie's de boventoon blijkt te voeren verhoogden de opgetogenheid. De crepe-diamant waar in dit laatste was gefourneerd bleek een recente mode- stof te zijn. Onophoudelijk flitsten de blitz-lampen, voor het maken van opnamen en de piano-muziek van de heer C. Koster hielp de sfeer verhogen. Het einde van deze avond culmineerde in een de monstratie van een schitterend bruidstoilet, waarbij de vier mannequins het bewijs leverden dat men ook hier voor niet verder behoeft te zoeken dan bij „Nova Het „Bei mir bist du schön" was dan ook wel de muzikale slogan die van toepassing was op „Nova" vanwege de veelheid en destinctie die in de vertoonde colectie's tot uitdrukking kwamen en die deze shows maakten tot ware „Lente-parade's"4 Een test voor de mooiste japon uit een hiertoe ge demonstreerd viertal, bracht zowel des namiddags als des avonds een gelukkige prijswinster in het bezit van een prachtige japon en zo boekte „Nova met haar voorjaars-mode-shows een grandioos succes. OPENING „MULTIFLORA". Zatrdagmorgen 23 maart om 9 uur opent Bloemen- huis „Multiflora" haar deur voor het publiek uit Axel en omgeving. Aangezien dit tijdstip te laat is, om in dit nummer onze lezers een indruk te geven van deze mooie zaak die het Axelse marktplein in letterlijke en figuurlijke zin opfleurt, hebben wij vrijdag enkele uren voordat de zaak voor genoodigden ter bezichtiging werd open gesteld, eens een kijkje genomen in dit geheel ver nieuwde pand. Allereerst valt dan wel op de royale voorgevel, die met de zeer grote etalageruiten een; frisse en lichte indruk maakt en die het gehele interieur tot en met de achter de winkel aangebouwde kas in zijn geheel laat overzien nog voor men de zaak is binnengegaan. Ook het interieur is licht en modern van opzet, even als de verlichting, terwijl een aardige in deze sfeer passende wandschildering de overigens in gebroken wit gehouden muurvlakken verlevendigt. Toonbank en etalagestukken werden eenvoudig ge houden en volgens ontwerp van de ondernemer uit berkenstam vervaardigd, een practische en in dit in terieur goed passende oplossing. Zoals reeds gezegd kunnen de kopers vanuit de winkelruimte kijken in de aangebouwde kas, terwijl zij daarin, zo zij in de winkel hun keuze nog niet zouden kunnen' vinden, ook daar een kijkje kunnen nemen. Deze kas bevindt zich aan de linkerzijde achter de winkel, terwijl aan de rechterzijde een binderij van bescheiden afmetingen, doch doelmatig ingericht, een plaats heeft gevonden. Het zou ons te ver voeren om hier een opsomming te gaan geven van de aanwezige planten en bloemen, doch dat men een oneindige variatie kan vinden vanaf een eenvoudig varentje tot een philodendron of orchi dee willen wij hier even vermelden, waarmede dan voor de plantenliefhebber de uitgebreidheid van de collectie wel is aangeduid. Ook op het gebied van vazen, schalen en potten uit diverse soorten aardewerk, waarbij ook exclusieve modellen en soorten vindt men een geslaagd assor timent. Wij kunnen onze lezers slechts aanraden eens een kijkje te gaan nemen en wensen de heer van Hoven het succes dat hij van zijn fraaie nieuwe zaak verwacht. OPENBARE VERKOPING WOONHUIS. Dat er ook nog goedkope woningen geveild worden bleek deze wee kalhier, toen in hotel „De Graan- beurs" door notaris J. Meijling een woonhuis met erf aan de Oudeweg alhier, bewoond door de heer L. van de Velde en eigendam van mevr. J, P. Visser- Buma te Heemstede, werd verkocht. Het huis verwisselde van eigenaar met de tegen woordige bewoner voor de kapitale som van zegge en schrijve 2400.Men kan er nauwelijks een varkenshok voor bouwen, hoorden wij iemand laconiek opmerken.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1