LIEFDE S NAZOMER V oetbalo verzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. WIJZIGING DIENSTREGELING HELICOPTER- DIENST BRUSSEL-AXEL-ROTTERDAM v.v. Wij maakten kort geleden in het kort reeds melding van het feit dat de dienstregling van de helicopter- vluchten met ingang van vorige week enige wijzi ging heeft ondergaan. Thans ontvingen wij van de Sabena de officiële dienstregeling zoals die geldt voor het tijdvak van 11 maart tot 13 april a.s. en welke wij hieronder laten volgen maandag 8.45 uur v. Brussel (Allee Verte) a. Melsbroeck v. 9.12 uur 9.15 uur 9.55 uur a. Axel maandag 18.35 uur 18.29 uur 18.26 uur 17.58 uur 17.55 uur 17.15 uur a. Rotterdam v. Voor het tijdvak van 14 april tot en met 31 augustus a.s. wordt de dienstregeling als volgt maandag 9.00 uur 9.07 uur 9.10 uur 9.32 uur 9.35 uur 10.15 uur Brussel (Allee Verte) Brussel-Melsbroeck Axel a. Rotterdam a. v. a. v. maandag 19.40 uur 19.33 uur 19.30 uur 19.08 uur 19.05 uur 18.25 uur SAMENSTELLING BESTUUR Z.V.U. In het centraal bestuur van de Stichting Z.V.U. heb ben zich enige mutaties voorgedaan. Het centraal be stuur is thans als volgt samengesteld Mr. F. W. Adriaanse, Lange Delft 87, Middelburg, voorzitter mevrouw H .A. de Vink-Olthof, Middel burgsestraat 76, Middelburg, vice-voorzitter W. de Boer .Lange Noordstraat 38, Middelburg, penning meester en verder als leden P. M. Bayens, Dam 68, Middelburg F. J. Clowting, Hogeweg 113, Vlissingen A. Hoolhorst, Calienfelsstraat 37, Oostburg J. C. Vink, Markt 12, Axel ir. W. Stuulen, Stijn Strerivel- straat 15. Terneuzen.D. C. A. Lugt, Havenpark 23, ZierikzeeW. J. J. M. Vroome, Leliestraat 104, Goes en A. J. Mijnsbergen, Stationsweg 19, Goes. SCHAAP BRACHT DRIELING TER WERELD. Werd ons van onder de gemeente Zaamslag de hoogst zeldzame geboorte bericht dat een schaap een vierling ter wereld bracht, ook een drieling behoort tot de zeldzaamheden. Bij de landbouwer H. de Feijter-Dieleman nabij de Kijkuit zagen wij maandag weer dit zeldzame feit. Eveneens een zeldzaamheid is het, wegens het feit dat het moederdier slechts twee tepels heeft en elk jong steeds aan dezelfde tepel zoogt, meerdere jongen op te zien groeien. Intussen maakten het moederdier en de drie lammeren het op de Kijkuit uitstekend, naar wij met eigen oog zagen. GECOMBINEERDE LEDENVERGADERING C.J.B.T.B. EN C.P.M.B. Deze verenigingen vergaderden zaterdag in het ver- enigingsbebouw der Geref. Kerk in de Kerkdreef, al hier, onder leiding van de heer A. Brandes. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 84 3 las de voorzitter een gedeelte voor uit Lucas 14. De voorzitter uitte zijn vreugde over de opkomst van zovele leden en belangstellenden. In het bijzonder riep hij het oud-lid de heer R. de Bruijne, die met vacantie uit Canada-overkwam een hartelijk welkom toe, waarna hij de agenda aan de orde stelde. Na de gewone plichtplegingen kwam de heer de Bruijne aan het woord om een praatje over Canada te houden. Deze vertelde daarop wat een emigrant zo al ervaart alvorens hij vertrekt en gedurende de reis, waarna hij breed uitweidde over het leven in Canada. Dit alles gebeurde op vlotte en geestige wijze en na afloop werd een behoorlijk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Nadat in de pauze koffie was aangeboden zong men gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus. 43) „O, maar we kunnen vader wel met gelijke munt betalen," schoot het Herman ineens te binnen. „Wij hebben ook een verrassing voor vader, niet Greet 7" Ze knikte vrolijk. „En of. We zijn niet voor nie- mandal vandaag hier gekomen, wat jij, Wim 7" „Zo is het. Hoewel ik val er eigenlijk buiten „Sssst 1" Greet legde haar vinger op Wim's lippen. „Jij zou het nog verknollen ook. Ja, paps, wij hebben eveneens een. verrassing voor u. En die komt ook vanmiddag. Maar |pas om een uur of vier. Dus u bent met de uwe het eerst aan bod." „Dat akn een leuke middag worden," meende Ans. „Apropos, wie moet er nog koffie Niet allemaal tegelijk „Zeg, zei Greet, „laat mij dat nu eens even doen. Ik weet nog wel een beetje de weg in de keukenj' Precies om twee uur ging de keukendeur open en zuster de Vries betreedt de kamer. Nu niet in. uni form, maar gewoon, in een, wollen japon en een dikke mantel aan. „Ha, zuster, roept Greet opgetogen uit. „Is dat even leuk Kom hier met uw mantel en schuif ge zellig bij. Geen patiënten Of een snipperdag „Een snipperdag," verduidelijkt de zuster. „Een collega van me uit Veenburg neemt vanmiddag en vanavond waar. Dat had ik nog tegoed." „Boft u even I Koud 7 Kruip maar lekker bij de haard." „Welja, zuster, kom maar eens bij me zitten," nodigt Tom uit. Ongemerkt geven beiden elkaar een knipoogje, „Ik heb een stoel voor je klaar staan." Een tweetal C.P.M.B.-leden organiseerde een crea tief spel dat zeer in aller smaak viel. Hierna hielden leden van de C.J.B.T.B. een door een deskundige jury beoordeelde declamatie-wedstrijd. De heer P. Hamelink, die tevens de afdeling zal vertegenwoordigen op de provinciale declamatie-wed strijden behaalde de eerste prijs. De voorzitter bracht de jury dank voor het hieraan bestede werk en bood hen als blijk van waardering een surprise aan, die ook aan de spreker werd geschonken, waarna men nog zong Psalm 89 7. Nadat de heer R. Brandes in dankgebed was voorgegaan werd deze mooie en gezellige avond door de voorzitter gesloten. FILM-AVOND „AQUA-FAUNA". Onze plaatselijke vereniging van aquarium-liefheb bers hield vrijdagavond eveneens een wederom uit stekend geslaagde propaganda-avond voor haar leden en verdere belangstellenden, die onder leiding stond va nde heer M. P. G. Wondergem, Ter inleiding van deze avond verwelkopide hij de heer J. P. Zoutewelle uit Den Haag, die als expert op dit gebied o.a. een tweetal fantastisch mooie zelf vervaardigde kleurenfilms vertoonde en expliceerde. De ene was getiteld „Kijk eens om je heen en werd voor de pauze vertoond. De andere volgde na de pauze en droeg als titel „Ons aquarium in kleuren". In de eerste film was duidelijk de tendenz waar te nemen, in verband met het steeds verder gaande ten offer brengen van brokken fraai natuurschoon aan de verontrustende stadsuitbreiding, die zoveel mogelijk te beteugelen en in te tomen. Flora en fauna in het westen van ons land brachten ons in vervoering ten opzichte van de schitterend mooie plekjes die te zien kwamen op het doek. Ook allerlei gevogelte, zoogdieren, kikkers, reptielen, e.d. werden in een grote en niet verwachte zeldzaamheid cp het doek vereeuwigd. Zeer veel geduld en fantasie moet er zijn opge bracht om deze smalfilm te verwezenlijken en alles cp de gevoelige plaat vast te leggen, zoals ons dit werd vertoond. De rijkdom aan schoonheid van ons eigen land, dewelke in doorsnee zo weinig door ons wordt gewaardeerd, omdat wij die eenvoudig niet meer zien ensoms als „oud vuil geneigd zijn te beschouwen, kwam wel zeer tot uitdrukking in deze met veel talent vervaardigde film. Na de pauze passeerden in hoofdzaak de aquariums in ons land en de daarin gekweekte vissen de revue. Behalve de tropische en sub-tropische vissen maak ten wij ook kennis met het zeewater-aquarium met de fantastisch mooie (levende) koralenzee-anemonen en chrysanten, die hoewel dieren zijnde er als schitterend mooie planten uitzagen en ook ieders bewondering wegdroegen. Krabben en kreeften werden daarbij niet vergeten. Ook de scholletjes met hun buitengewone schutkleuren waren zeldzaam voor de meeste leden en uniek in hun doen en laten. Kortom er was voor de leden van „Aqua-Fauna weer zoveel moois, nieuws en leer zaams te bewonderen dat de avond weer omgevlogen leek eer men er erg in had. De gebruikelijke onderlinge verloting die altijd op de vergaderingen van deze verenigingen een attractie op zichzelf is, vie lweer in aller smaak, zowel als de na afloop nog gehouden kleine visbeurs. De voorzitter was oongetwijfeld aller tolk toen hij aan het eind der vergadering de heer Zoutewelle dank bracht voor zijn bijzonder leerrijke, illustratieve voor dracht die de aanwezigen weer dichter bij de natuur met haar rijkdom aan flora en fauna had gebracht. De liefhebberij die „Aqua-Fauna" nastreeft met haar sportief doel staat daarmede in het innigste ver band. Deze avond, die als één der tot dusverre mooiste kan worden beschouwd die georganiseerd zijn, heeft ongetwijfeld velen weer vernieuwde drang en inspi ratie geschonken om hun streven voort te zetten en veel van wat deze avond werd verduidelijkt en ver teld zullen de leden dan ook weer ter harte nemen. Teneinde „Aqua-Fauna" te maken tot een zeer levens krachtige vereniging met een voorbeeldig mooi doel. „Nou, dat zullen we dan maar accepteren. En, hoe maakt de patiënt het vandaag 7" „De patiënt is al zover opgeknapt, dat hij van de zuster een patiënt zal maken, als ze vandaag nog één keer het woord „patiënt" uitspreekt. Begrepen?" Ze buigt, terwijl ze naast hem gaat zitten. „Jjawel, meneer Boornberger." „En zeg maar gewoon Tom, net als altijd." „Jawel, Tom." „Thee, zuster 7" „Heb je al 7 Meid, het is koud twee uur." „Nou, maar ik vind het fijn, kort na het eten een kopje thee. En Herman ook," zegt Ans. „Tuit maar in, hoor," zegt Greet. „Wij drinken ook alles wat lekker is." Even later zitten ze allemaal met thee en koek. En dan neemt Tom het woord. „Kinderen," zegt hij, „ik zei vanmorgen, dat ik vandaag een verrassing voor jullie heb. Bovendien zei ik, dat dit om twee uur was. IkWeKinderen, mag ik jullie mijn aan staande vrouw voorstellen 7 Gonnie de Vries en ik gaan trouwen." Even is het stil. Iedereen staart vol verbazing naar het tweetal, wier handen intussen in elkaar zijn ge gleden. Dan staat Greet ineens op en zegt juichend „Leve het aanstaande bruidspaar Hiephooi Tom en Gonnie komen handen tekort, want allen willen de eersten zijn om de twee oudere mensen te feliciteren. Ans en Greet omhelzen zowel Tom als de zuster. En Greet is de eerste, die tot de ontdekking komt, dat zuster de Vries straks haar stiefmoeder wordt. „Maar dat „stief vind ik een naar woord, hoor, en dat zeg ik niet meer. Ik vind het geweldig, zuster, dat je mijn mams wordt." Als ze wat gekalmeerd zijn en ze lachend naar de twee gelieven kijken, zegt Herman „Eén verrassing weten we intussen. Nummer twee zal nog wel even duren. Nou, voor mij was het een verrassing, hoor. PROPAGANDA- EN FILM-AVOND VOOR DE BIJENTEELT. Over de bijen, de zo hoogst nuttige en werkzame insecten, waarvan op aarde een kleine 20.000 ver schillende soorten bestaan valt enorm veel te ver tellen en hierover zijn boekdelen te vullen. In ons land alleen komen er 250 soorten voor. Dies was het van de afdeling Zaamslag van de Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt in Neder land een goede gedachte om hier ter plaatse in hotel „De Stadsherberg" een filmavond te beleggen, waarop in aanschouwelijke zin de liefhebbers en belangstel lenden zouden worden geconfronteerd met het leven van deze njjveraars onder de dieren. Wat wij zeer opmerkenswaardig vonden was, dat de meerderheid der aanwezigen bestond uit zeer jeug dige personen. Maar niet alleen voor deze, maar ook voor de ouderen viel op deze avond een heleboel op te steken. Voorzitter Anth. Dekker, een door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen bekende imker, die het vorig jaar vanwege zijn 40-jarig actief lidmaatschap en als imker door het hoofdbestuur bijzonder werd onderscheiden, opende de vergadering en verwelkomde naast de aanwzigen het hoofdbestuurslid de Bruijn van Zuiddorpe en de Rijks bijenteelt-assistent de heer A. J van Welligen uit Goes die een tweetal vanwege het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening voor propaganda-doel- einden speciaal vervaardigde smalfilms zou vertonen. Deze zullen naar spr. zeide meer bijdragen tot de kennis van deze diertjes, die hoewel klein, tot zeer groe deugden ip staat zijn. De bij is om haar talrijke eigenschappen niet alleen nuttig, doch zelfs onmisbaar, wijl zij er toe bijdraagt verschillende vruchten en bloemen in stand te houden en te veredelen. En van welke grote waarde was de honing o.a. niet gedurende de oorlog, zeide de praeses. Jammer is het dat ten gevolge van bespuitingen der gewassen onnoemelijk veel bijen wrden uitgeroeid door de giftigheid der bestrijdingsmiddelen. De eerst vertoonde film droeg de naam „Zonnevolk" en was geënsceneerd door het laboratorium te Wage- ningen, terwijl de laatste een kleurenfilm was, die onder de naam „Bijenhouden met succes" vervaardigd werd door Deltafilm te Enschede, naar aanwijzingen van de Rijksbijenteeltcons'ulent J. F. A. M. Mommers uit Tilburg. Het voorheen en thans werd in beide films duidelijk gedemonstreerd en daaruit bleek cp dit terrein een grote vooruitgang te constateren. Wat in bijzonder heden nodig en onmisbaar is om tot goede bedrijfs resultaten te komen bij de imkers werd aangetoond door het regelen van het zwermen, de verzorging en het afnemen van de broed, het inwinteren en' het in het voorjaar verenigen en last but not least de hoofd zaak en waarom het vooral gaat „het slingeren" en winnen van de honing. Vele imkers bereikten met deze slingermethode een jaargemiddelde van 20 kg honing per hoofdvolk. Dat ligt bij intensief verzorgen binnen het bereik van alle imkers, doch voorname punten om na te leven zijn kort voor de kersen- of koolzaadbloei de zes raamsvolkjes verenigen met de hoofdvolken de koningin tijdig onder een moerrooster in de onder- bak te plaatsen waarin de ledige ramen zijn aan gebracht voorts de uiterste zorg besteden aan de vegers en deze o.a. voeren met suikerwater. Na de zcmerdracht moeten de hoofdvolken met ge- slot en broed versterkt worden, terwijl het aanbeveling verdient de volken vroeg in te winteren en gedurende deze periode voldoende voedsel te geven. Een grondige kennis van al het doen en laten der bijen is een eerste vereiste. Deze films waren op dit gebied buitengewoon leerzaam en de aestetische voor waarden die in acht waren genomen om de aan trekkelijkheid te verhogen, lieten ons een pracht van bloemen in bloei zien waaruit deze nijvere diertjes het stuifmeel puurden om dit tot voedzame honing uiteindelijk op tafel te zien gebracht. Ook hierin is één van de scheppingswonderen te zien en niet voor niets zijn deze nuttige en altijd noest- Alles, wat ik gedacht had, maar dit nooit." „Er staat in de Bijbel ergens „Het is niet goed, dat de mens alleen zij," zegt Ans op rustieg toon, „En ik denk zo, dat de Bijbel ook hierin volkomen gelijk heeft. Vader is nog zo jeugdig en zuster de Vries ook. U hebt allebei verstandig gedaan. En ik ben er van overtuigd, dat u beiden het best met elkaar zult kun nen vinden." „Gonnie is een en twintig jaar -hier in het dorp wijkverpleegster geweest," zegt Tom, „en dat is een mooie tijd. Nu gaat zij met mij samen wat genieten van het leven." „Of u gelijk hebt, vader," knikt eHrman. Om vier uur gaat de bel. Nu is het Herman, die opstaat. „Ik denk," zegt hij geheimzinnig, dat dit onze verrassing is. Een ogenblik ik ben zo terug." Een paar minuten later is hij er weer. Met een be zoeker in wie Tom zijn raadsman herkent advocaat Van der Sanden. Tevens raadsman van de N.V. Hij begroet allereerst Tom cp hartelijke wijze. „Wij zijn allen verheugd, dat u weer in zoverre hersteld zijt, dat u binnenkort uw werkzaamheden zult kunnen her vatten, meneer Boornberger." Tom buigt en zegt, dat hij graag met Nieuwjaar weer zal beginnen. „Thee, meneer van der Sanden." „Graag, mevrouw." Een poosje later zegt Herman „Meneer van der Sanden, ik zou zeggen, steekt u maar van wal. Doe je oren- goed open, vader dit is onze verrassing." De advocaat kucht en haalt een vel papier uit zijn tas. „Meneer Boornberger, ik moet u meedelen, dat tijdens uw ziekte een aandeelhoudersvergadering heeft plaats gevonden. Hierbij waren alle aandeelhouders aanwezig, dus ook uw dochter en zoon." Tom kijkt Greet verwonderd aan en deze knikt lachend. „Ja, dat wist u niet, hé 7 Maar ik was ook van de partij." werkzame diertjes geschapen, zei na afloop de rust loze voorzitter-propagandist, de heer Anth. Dekki die de liefde voor de bijenteelt als aangeboren is. Ongetwijfeld zal deze mooie en welgeslaagde avo; wee rin bijzondere mate het hare bijdragen tot mei prikkel bij de liefhebbers en ook bij de jongeren 4 gevoelens wakker maken. Mistroostige regen-zondag met veel afgelaste wedstrijden. Door een aanhoudend neerdrenzende regen werdt zondag allerwege in de lande vele wedstrijden in lagere afdelingen afgelast. Ook hier ter plaatse regende het toen het aanvangi tijdstip (3 uur) was aangebroken reeds lang en aaj houdend, zodat wat later werd gespeeld, daar lx veld in uitnemende conditie verkeerde en men O) klaringen verwachtte. Niet minder dan vier spelers in de Axelse geledere waren vervangen ,doch het experiment hoe laat i het seizoen en wellicht ter elfder ure mag voor lopig geslaagd heten, waarvoor wij naar het hierondi volgende verslag verwijzen. Jammer ,dat de volle buit niet veroverd is, ma wellicht kar. het dubbel en dwars verdiende gelij spel een stimulans zijn voor de resterende wedstrijder 2e klasse B K.N.V.t AXEL-ROOSENDAAL 1-1. Geslaagd experiment, maar na de rust een onverkwikkeijke strijd. Axel had voor deze wedstrijd een greep gedaan iii haar reserve-spelers en diverse wijzigingen in c ploeg gebracht. Jonkman stond midvoor, Verbui rechtsbinnen, Jac. Dieleman rechtshalf en C. v. d Berge rechtsbuiten. Onder de lat was de Danschutta vervangen door Gommers. Deze opstelling betekem voor de rust zeker geen verzwakking. Toen na de neergutsende regen het tegen 4 uur op klaarde liet arbiter Scheffers aftrappen en kreeg Axd dat ditmaal in groen-wit speelde, het al direct niet gemakkelijk. Gesteund door de stormachtige wester wind kwamen de Brabanders keer op keer voor dr Axelse doelmond. Gommers toonde zich betrouwbaar en verwerkte, voortreffelijk gesteund door de achter hoede, diverse moeilijke ballen. De Axelse aanval, waarin Verbunt wel de zwakste man, was, kwam ooi enkele malen gevaarlij kvoor het heiligdom van di Jong. Door de harde wind was er van zuiver richtti evenwel nauwelijks sprake, zodat de schoten niet erj veel gevaar opleverden. Na 17 minuten was het dt Roosendaal-midvoor Broeren, die naar de rechter vleugel was gezwenkt en met een- effectvol schot aan Gommers het nakijken gaf (0—1). Axel bleef kranig terugvechten. Na ruim een half uur spelens kreeg Jonkman bij een snelle open aanval over links, dt „Aldaar," vervolgde de bezoeker, „is één belangrijkt beslissing genomen. Uw funktie tot op heden was nog steeds die van waarnemend direkteur. Volgens dt statuten moet de direkteur tevens aandeelhouder zijn. Dat was wel het geval toen u uw functie aanvaardde Sedertdien zijn uw kinderen meerderjarig gewordei en, hebben zij de aandelen, die u tevoren beheerde, in hun bezit gekregen. Een permanente benoeming was dus niet mogelijk, omdat u persoonlijk geen aandelen bezit. De N.V. is u dankbaar voor alles, wat u op heden gedaan hebt en zij verheelt niet, dat het dreigende faillissement voorkomen werd door de reeks van maatregelen, die u onmiddellijk ten gunste van de N.V. nam, toen u in functie trad. Daarom stelt de N.V. er bijzonder prijs op, dat u uw functie consoli deert en dat is maar op één manier mogelijk U moet aandeelhouder worden. Eerst dan kunt u definitief tot direkteur worden benoemd. Ik heb opdracht gekregen om u namens de aandeelhouders dit pakket aandelen te overhandigen. Alle heren en ook de enige dame in ons midden, die aandeelhoudster is, hébben elk één aandeel beschikbaar gestel dvoor u, meneer Boorn berger. U gelieve dit gebaar te zien, in de eerste plaats als waardering voor al het werk, wat u in deze twee en een half jaar voor de N.V. heeft gedaan In de tweede plaats kunt u thans, als aandeelhouder direkteur worden en niets staat derhalve uw benoeming meer in de weg. Ik heb de eer u mede te delen, dat de aandeelhoudersvergadering van 19 december jJ- met algemene stemmen u, meneer Boornberger, met ingan gvan. 1 januari eerstkomend heeft benoemd tot direkteur van de N.V. Matrassenfabriek, voorheen Peetoom. En zij spreekt daarbij de wens uit, dat het u gegeven moge zijn om in lengte van jaren uw zeer gewaardeerde krachten aan de N.V. te mogen geven. (Slot volgt) bal afgem schot suis rook wins bantse doi geen wijzi dc- Axel-s Na de 1 wind voc vilegwerk komen. Ja weer mee; een der fc dat deze toen hij n beurd wa ontgaan - had tot g wezen, n moest ooi het veld met tien Veel fraa en de we Axel, d een pract nu niet a jammer, i wensen o hadden i Dubbel ja voor het nodig ziji Hopen op de noi de lat oj Het o\ gingen in Het pr is als vo daalM In de 1 ontmoetir PHILIPS

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2