m AXELSE COURANT Vandaag opent het nationaal dierenpark J. c. Ieperen gaat weer kattenfeesten vieren A Frankering bi)' abonnement, Axel ZATERDAG 16 MAART 1957 71e Jaargang No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IED/ 'E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. „DE HAZENBERG" WORDT EEN PARK VOOR ZWERFDIEREN. NIEUWE BESTEMMING VOOR OUD KASTEEL IN AMERONGEN. Op 16 maart zal te Amerongen het „Nationale Dierenpark voor zwerfdieren „De Hazenberg" officieel worden' geopend. Het is een unieke instelling in ons land, dit prachtiqe park, dat gastvrijheid zal bieden aan dieren, die slachtoffer werden van het tekortschieten van de mens. In het najaar van 1956 bracht een onzer medewerkers een bezoek aan Kasteel Amerongen en het daarbij behorende landgoed „De Hazen berg". In bijgaand artikel vertelt hij iets over de geschiedenis van het kasteel en van het dierenpark. Op 12 februari 1673 kwam de Franse offi cier La Fosse met twaalf ruiters naar het Kasteel Amerongen. Hij verschafte zich toe gang tot het slot, joeg de bewoners naar buien, stopte het hele gebouw vol hooi en liet het daarna over aan het vuur. Er wordt gezegd, dat een van de ruiters een hondje, dat op het laatste ogenblik naar het branden de kasteel kwam rennen, naar binnen gooide, zodat het dier in de vuurzee omkwam. Financiën blijven grootste problemen. Op een dag in het jaar 1956 reed in de omgeving van de Rijn een vrachtwagen. Achter het stuur zat een man. Onder de arm had hij een hondje gekneld. Een eindje van de brug smeet hij de arme viervoeter de cabine uit. Jankend kwam de hond op de weg terecht, krabbelde overeind, sprong in de Rijn en trachtte zwemmend de overkant en de baas te bereiken. Het eerste lukte, het laatste natuurlijk niet. aAn de overkant stond geen Frans officier, maar een jongen, die het dier opnam en het naar Kasteel Amerongen bracht, waar evenmin een officier stond. Het was mevrouw E. von Ilsemann geboren gra vin van Aldenburg Bentinck, die voor de zo veelste maal bewees zich het lot van zwerf dieren aan te trekken. Tussen 1673 en 1956 liggen bijna drie eeuwen. Veel heeft de mensheid geleerd, veel is wellicht beter geworden, maar de houding van de mens ten opzichte van het dier laat nog schrikbarend veel te wensen over. Het geval van de vrachtwagen is his torisch. Tientallen andere gevallen zouden er aangehaald kunnen worden. Mevrouw Von Ilsemann, die op het Kasteel Amerongen woont, weet er van te vertellen. Vaak gebeurt het, dat mensen hun hond achterlaten in het bos, vastgebonden aan een boom. Het probleem van de zwerfdieren is zo groot, dat er drastische maatregelen ge nomen moeten worden om tot een oplossing te komen. Och ja, mevrouw Von Ilsemann ,die zich het lot van de dieren al jaren aantrekt, heeft veel gedaan, maar wat kon zij alleen uit richten Incidentele gevallen werden geholpen het probleem bleef, in al zijn omvang. Doch nu is er het nationale dierenpark voor zwerf dieren. De stichting is opgericht en de werk zaamheden komen reeds op gang. Blijft de vraag wat mevrouw Von Ilsemann, Kasteel Amerongen en het dierenpark voor zweif- dieren met elkaar te maken hebben. Uit wraak. Laten we even terugkeren naar 1673, toen La Fosse het kasteel verwoestte uit wraak voor de geleden nederlaag. De eigenaar, Go- daerd Adriaen baron van Reede, was niet voor een gering deel schuld van deze neder laag. Hij was een diplomaat van betekenis en een missie naar Brandenburg bezorgde hem buitenlandse hulp tegen de Fransen en daarmee de overwinning op La Fosse. De terugkeer van Godaerd Adriaen werd nauwelijks vergald door de brand. Hij kreeg een flinke schadeloosstelling en begon daar na op de oude fundamenten van het kasteel een nieuw slot te bouwen, maar nu een slot volgens de heersende smaak. De architect is niet bekend, maar zonder twijfel is hij afkomstig uit de school van Jacob van Campen en Pieter Post. Van bui ten een wat kleurloos, strak, maar imposant gebouw van drie verdiepingen en een onder huis. Een dubbele brug gaf toegang tot het in wendige van het kasteel, waarin Godaerd Adriaen en de na hem komenden trots heb ben rondgewandeld. Nu gaan toeristen dooi de gangen en de kamers, voorafgegaan door de gids en iedereen komt onder de indruk van dit prachtige kasteel, een van de mooi ste van Nederland ongetwijfeld. Rondleiding. „Kijk", zegt de rondleider, „aan dat bu reau heeft de keizer afstand gedaan van de troon, en daar ziet u Een simpel zin- netje, dat boekdelen aan herinneringen kan wakker maken. Dat is Kasteel Amerongen uit het begin van de twintigste eeuw. Het kasteel, bewoond door graaf van Aldenburg Bentinck, ziet plotseling na de ineenstorting van Duitsland, de ex-keizer de brug op komen. Hier tekende de logé de troonsaf stand en van hieruit werd gezocht naar een definitieve woonplaats voor de ex-keizer. De rest is iedere Nedrlandr bekend. Het tijdperk van de kastelen schijnt tot het verleden te behoren. De belastingen zijn van dien aard, dat ex alleen nog een mogelijkheid is alles intact te laten wanneer rondleidingen mogen worden gehouden. En dat gebeurt op kasteel Amerongen. Maar er gebeurt meer. Na de pogingen van mevrouw Von Ilsemann om alléén het lot van zoveel mogelijk zwerfdieren te verzach ten, kwam daar plotseling de mogelijkheid de zaak groot en groots aan te pakken. Zon der aarzelen stond mevrouw Von Ilsemann een deel van haar prachtig landgoed af aan de op te richten stichting „Nationaal dieren park voor zwerfdieren". Prima verzorger. Een Rotterdamse jongeman, scheepsbou wer, liet zijn werk onmiddellijk in de steek toen hij hoorde wat de stichting van plan was. Men had geen betere keus kunnen doen want het is een lust voor het oog deze Rot terdammer te zien, terwijl hij bezig is met de aan zijn zorg toevertrouwde dieren. Denk vooral niet dat het zo gemakkelijk is. „De Hazenberg" de naam van het dierenpark is in geen enkel opzicht een asyl. Het is een pension voor betalende en niet betalende gasten. Een pension, waarin iedere aanwezige zich moet schikken naar de gestelde regels. Zegt u dat zoiets niet kan Op „De Hazenberg" bewijst de ver zorger tussen neus en lippen door het tegen deel. Ergens loopt een hond als een paard zo groot. Hij moppert en blaft, kijkt boos rond. Vijftig meter verder staat de dieren vriend te praten. Hij kijkt achterom en roept schijnbaar achteloos, dat het grote beest stil moet zijn en er beter aan doet rustig te gaan liggen. Je had er daarna geen kind meer aan. Even kijken. O ja, ook zoiets. Een dierenpark wil zeggen, datf. er een park is. En dat is er. Een groot stifk woeste grond, weliswaar afgerasterd, maar zo dat iedere hond de hindernis lachend kan nemen. Ze denken er niet aan. Het mag eens een keer gebeuren, maar dan staan ze een kwartier later alweer smekend voor de deur. De vrijheid binnen de afrastering is hun meer waard dan het ongewisse leven in de niet-afgepaalde vrijheid. Voor het hek staat een Duitse herder. Die hoort hier helemaal niet. Het is een logé ge weest. Zijn baas had hem gebracht, drie weken geleden en vorige week was de her der weer mee naar huis gegaan, blij en wel. Maar steevast komt hij zo om de dag nog even kijken hoe de zaken er op „De Hazen berg" voor staan. Uit alle delen van het land komen de zwerfdieren naar Amerongen, maar de ruim te is nog beperkt. Het architectenbureau Van den Berg en Jurriëns uit Naarden heeft weliswaar belangeloos de plannen voor de uitbreiding gemaakt, maar de uitvoering zal veel geld vragen. Dat geld moet er komen, want dan alleen zal bij „De Hazenberg" de victorie kunnen beginnen. Dit kan een lan delijke zaak worden. Er kan in iedere pro vincie in de toekomst een soortgelijk dieren park worden gesticht, maar vóór alles moet het experiment in Amerongen slagen. Zelfs paarden. Er zijn vragen gebleven, zoals Al die zwervers kunnen daar toch niet hun hele leven blijven Gaat het alleen om honden Vragen ,die een antwoord behoeven. De stichting stelt zich ten doel het leed van de zwerfdieren te verzachten. Over dit leed behoeven we niet verder meer te praten. Het is er en het had er al lang niet meer mogen zijn. Zv/erfdieren gaan dus naar Ame rongen, worden daar ondergebracht, genieten er van de vrijheid van de natuur en de uit stekende verzorging en intussen zoekt de stichting voor de dieren een ander, goed te huis. Vrijwel altijd lukt dat. Nu is het logisch, dat honden in de eerste plaats worden genoemd, maar ook voor kat ten is op „De Hazenberg" gezorgd. Alleen is dit probleem veel groter omdat een poesen gezin zich sterk en snel pleegt uit te breiden. Maar ze zijn er, ze hebben het er best naar de zin en ruzie met de honden wordt niet gemaakt. Dat prent de verzorger beide par tijen onmiddellijk in. En zijn we er nu Het antwoord is nog lang niet. De stichting kampt met erge fi nanciële problemen. Zonder hulp van de Nederlandse dierenvriendinnen en -vrienden zal „De Hazenberg" niet worden wat we ons er van voorstellen. De kosten zijn hoog. Binnenkort komt waarschijnlijk het eerste paard. Een dier, dat door de politie in het Gooi in beslag werd genomen. Een ander huis zoeken voor een afgebeuld paard is een niet te volvoeren opdracht en dus zal het dier zijn verdere leven in Amerongen mogen doorbrengen. Dat kost geld. Maar de stich ting gelooft in de dierenliefde van het Neder landse volk en wij geloven dat die hoop niet helemaal ijdel zal zijn. S. G. Z. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË EEN TRADITIE VAN BIJNA DUIZEND JAREN. Wie allergisch is voor katten, moet er voor zorgen op 17 maart uit de buurt van Ieperen te blijven. Ook dit jaar zullen in dit oude West-Vlaamse stadje de traditio nele Kattefeesten worden gevierd, die, mede dank zij de hieraan gewijde Euro visie-uitzending vorig jaar, tot ver over België's grenzen de aandacht hebben ge trokken. De plannen die nu in voorbereiding zijn, zullen dit jaar een nog grotere belangstelling wettigen. Koning Boudewijn heeft reeds toegezegd bij de feestelijk heden aanwezig te zullen zijn. Zoals de naam reeds aangeeft, speelt het feest zich af rondom de kat. Elk onderdeel van het programma heeft betrekking op dit eensdeels verheerlijkte, anderzijds verguisde dier. Eensdeels verheerlijkt, want en kilo meters lange optocht wordt er aan gewijd. In deze stoet wordt de kat in tal van ver schijningsvormen ten tonele gevoerd praal wagens geven de rol weer, die de kat in verschillende culturen heeft gespeeld, o.a. bij de Egyptenaren, de Kelten, de Germanen. Dan kan men de kat zien, zoals hij uit legen den, volksverhalen en gezegden bekend is de gelaarsde kat, als de kat van huis is om er enkele te noemen. Maar anderzijds wordt de kat veroordeeld verordeeld en terechtgesteld. W ant aan het einde van de stoet volgt graaf Boudewijn, begeleid door edelen en ridders. En wanneer hij de Lakenhal, waar de optocht naar toe trekt, heeft bereikt, zal hij het doodvonnis uitspreken over de kat, zoals hij, naar het heet, in het jaar 962 deed toen hij het bevel gaf levende katten van de Halletoren te gooien. De uitvoering van het doodvonnis vormt het hoogtepunt van het feest. Onder het ge schal van de „narrenfanfare" klimt de als nar verklede beul naar de tinnen van de Halletoien vanwaar hij met gulle hand flu welen katjes naar de uitgelaten menigte aan de voet van de toren werpt. Over de oorsprong van deze feesten tast men min of meer in het duister. Een 18e eeuwse schrijver meent het jaar 3842 als datum voor het ontstaan te kunnen aan wijzen, maar van welke jaartelling hij daar bij gebruik maakt, is onbekend. Het jaar 962, dat ook in jaarboeken ver meld staat, mag evenmin betrouwbaar wor den geacht, want het is niet waarschijnlijk dat Ieperen in die dagen veel meer omvatte dan een boerderij temidden van moerassen. Toch is er iets aan de hand met het jaar tal 962. In Metz zouden vanaf dat jaar levende katten verbrand worden tijdens de tweede week van de vasten. Tegelijkertijd zou graaf Boudewijn van Vlaanderen de „Kattewoensdag" of „Kattefoor hebben in gesteld, wellicht om paal en perk te stellen aan een te snel toenemende kattenbevolking. Het gebruik van een dergelijke feestdag breidde zich in de middeleeuwen al spoedig over heel West-Europa uit. Hoe het ook zij, de Iepenaren houden het jaar 962 aan als datum van het ontstaan en nu staat reeds vast, dat over vijf jaar het duizendjarig bestaan gevierd zal worden. UIT ONZE OMGEVING AXEL ABONNEMENTSPRIJS Lone nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS 8 cent per Bij contracten belangrijke reductie. Inp tonden Mededelingen 20 cent per Rleinv idvertentiën (maximum 6 regels) 70 cent iedere regel meer 12 cent m.m. tie. jer m.m. 1-5 regels j extra. J VERGADERING SPEELTUINVERENIGING. De alhier maandagavond gehouden algemene leden vergadering dezer vereniging op de bovenzaal van „Het Centrum" was zo slécht bezocht dat men afzag van de afwerking der agenda, zoals die was gecon voceerd en in de pers bekend gemaakt. Besloten werd voorlopig de bestuurswerkzaamheden uit het vergaderingbezoek blijkende was, dat het op de gewone wijze voort te zetten daar de conclusie naar de zi nder leden met het tegenwoordige bestuur nog al aardig reilt en zeilt. Door mevrouw Hoorman werd een financieel over zicht uitgebracht, waaruit bleek, dat hoewel men veel meer geld nodig heeft dan waarover men de beschik- kin gheeft, de toestand der kasmiddelen uiet tot ver- ontrustin gaanleiding geeft. Getracht zal worden een tweetal bestuursleden die in Plan Oost wonen aan het bestuur toe te voegen nu een tweede speeltuin in dit stadsdeel binnenkort ge realiseerd kan worden, waartoe de voorbereidende werkzaamheden, reeds gaande zijn. T.B.C. COLLECTE VAN „ZONNESTRAAL" EN N.V.V. De als vrucht van samenwerking van bovenstaande organisatie's hier ter plaatse gehouden collecte ter bestrijding van de tuberculose bracht in onze gemeente een bedrag op van 205,23. GESLAAGDE UITVOERING VAN DE „PRINSES MARIIKESCHOOL". Zoals telkenjare had ook ditmaal in „Het Centrum'' onder zeer grote belangstelling weer de jaarlijkse schoojuitvoering plaats door de leerlingen van de openbare lagere „Prinses Marijkeschool", zulks voor de leden van de oudervereniging en van de afdeling Axel van „Volksonderwijs". De heer W. S. J. Dieleman riep de vrijwel geheel gevulde zaal op beide avonden een hartelijk woord van welkom toe en wenste bij deze gelegenheid eens te meer te beklemtonen dat men e enavond als deze niet moet zien als een onderdeel van het op de open bare school verstrekte onderwijs. eDze avond, die buiten de schooluren om verzorgd en voorbereid wordt is louter een nuttige vorm van vrije tijdsbesteding, welke echter om haar bijzondere geaardheid van zeer groot nut is voor het onderwijs. De kinderen be oefenen hiermede de welsprekendheid en een goede articulatie in hun spreekwijze. Ze krijgen een gepaste en noodzakelijke vrijmoedigheid van optreden en leren er de juiste omgangsvormen door kennen, zodat er een ongetwijfeld zeer opvoedende en beschavende invloed van uitgaat. Spr. verwelkomde de vertegenwoordiging van het Dag. Bestuur der gemeente Axel, die volgens traditie Cjpj deze avond ook thans weer acte de pré- sence gaf door wethouder P. J. van Bendegem en de gemeente-secretaris de heer Maris met hunne dames. Na de opening spleet zich onmiddellijk het doek en kregen wij het Axelse „pierement" te horen. Een draaiorgel, dat op zeer bijzondere wijze de geluiden uit zijn registers en octaven toverde, dan kzij de be-l wegelijkheid van de man „aan het wiel liet een. ■gtoep jongens-leerlingen een toepasselijk lied ter in troductie van deze avond horen, die als bijzondere attractie gold. Leerlingen der lagere klassen brachten daarop roet 'hun onderwijzeres een allerliefst toneelstukje in meer dere toneeltjes voor het voetlicht, dat ons met ka bouters, elfjes en Klaas Vaak al aanstonds in de •sprookjessfeer bracht. Dit droeg tot titel „De Bos- bruiloft". Zowel voor de pauze als er na kwamen de ge broeders Willy en Adrie van Meurs als jeugdige :accordeonnisten met enige zeer aardige, populaire numertjes voor het voetlicht en deze muzikale af- wiseling bleek zeer te worden gewaardeerd. Vier ojngens en drie meisjes voerden daarna een stukje op van mevr. Kuijlenburg „De Modelschool ■•géheten, dat evenals het daarop volgende propagan distische „Letterspel" heel veel bijval verwierf. ,In het laatste werden op dichterlijke wijze de ver diensten van de openbare school door de meisjes en jongens ,die eerst het woord „Volksonderwijs vorm den, geprezen. Daarna werden de bordjes met de sier lijke letters omgedraaid en kregen we „Openbare School" te lezen .waarop in een kernachtig loflied de eenheid en eendracht met de saamhorigheid, die zo heilzaam zijn voor volk en samenleving, op gloed volle wijze werden bezongen.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1