LIEFDE S NAZOMER ■i FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. BABY- VERZORGING FILMNIEUWS '^Kinder Hoestsiroop JAARVERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANSVROUWEN. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Axel, hield haar jaarvergadering op de bovenzaal van „Het Centrum" alhier. Mevr. Maris verwelkomde de vele aanwezigen en gaf dadelijk het woord aan de secretaresse, mevr. Schieman-Wiemes, die een keurig jaaroverzicht ten beste gaf. Dit was geheel op rijm, hetgeen er een aardig humoristisch tintje aan gaf. Alles werd door de aanwezige dames nog eens opnieuw beleefd. Daarna kreeg mevr. Wolfert-de Regt het woord met haar financieel overzicht en werd ook het vreugde potje niet vergeten, dat door mevr. van Hoeve-de Feijter beheerd wordt en Waarvan de inhoud dient, cm de zieke leden van de afdeling eens te ged|enken met bloemen of fruit. In de pauze werd er getracteerd op thee met gebak, waarvoor de milde gevers uit Terneuzen dank werd gebracht. Toen volgde een causerie door een der ver tegenwoordigers van de vleescentrale Hoy. Het was een horen ,zient en proeven die middag. De vlees waren van Hoy hier niet zo beklend lagen daar keurig verzorgd uitgestald en vooral de feestelijk op gemaakte schotels met vleeswaren waren een lust voor hei oog. Om van te Watertanden. De vertegenwoordiger van de Hoy liet ons zien, wat er met een beetje fantasie te bereiken viel in het cjpmaken van schotels. Het zag er alles even, heerlijk en smakelijk uit en toen de dames-ledien er eens van mochten proeven en de schotels met vleeswaren en nog een twintigtal Hoy-producten gratis verloot wer den, was wel het hoogtepunt van deze bijeenkomst bereikt. Vooral toieni ook nog een glaasje bowl ge schonken werd kreeg alles een extra feestelijk tintje. Er waren die middag zoete en hartige hapjes, voor elk dat wils. Het was een gezellige en genotvolle middag en we hebben kunnen proeven dat de vleeswaren van Hoy heus niet te versmaden zijn. Dat vertolkte mevr. Maris in haar dankwoord, zeker wel namens alle aanwezige gdames. ZEER GESLAAGDE UITVOERING VAN DE TONEELVERENIGING „AXEL". Voor ie tweede maal in dit seizoen bracht de nog kortelings opgerichte Toneelvereniging „Axel" dins dagavond in „Het Centrum" voor haar leden en dona teurs een welverzorgde winteropvoering, waarbij ook de jeugd-leden voor het eerst haar debuut in dejte vereniging maakten. De bijna geheel gevulde zaal van „Het Centrum" werd door de heer R. H. de Ridder verwelkomd en onmiddellijk daarop bracht de jeugdgroep een één- acter voor het voetlicht onder de titel „Schooiertje''. Op voortreffelijke wijze werd dit toneelstukje door een zestal oud-leerlingen van de regisseur de heer Tiersen vertolkt en wijl kindertoneel er altijd in gaat diverse rollen werden gespeeld als koek verwierven de jongens veel bijval, htegeen ook om de ongedwongen wijze waarop de diverse rollen werden gespeeld volkomen verdiend was. Alvorens hierna de eigenlijke toneelgroep voor het voetlicht verscheen was er een korte pauze ten be hoeve van de decorwisseling en deze pauze werd be nut voor het bekend maken van de prijswinnende loten van de tombola. De hoofdschotel van het menu op deze avond was ditmaal het vrolijk spel in drie bedrijven „Storing in het Lunapark" van de auteur Tom Dekker. Zoals wij dit onder de kundige regie van de heer Tiersen gewend zijn werd ook dit stuk, dat wat inhoud betrof aan de fuchtig-geestige kant was, wederom op voor dilettanten loffelijke en correcte wijze gecreëerd. Diverse komische verwikkelingen en complicatie s brachten hoe langer hoe meer stemming in de zaal en ten slotte werd het een avond van bijzondere pret en stond deze met het oog op de vastenavond ook ten dele in dat teken. Verschillende debutanten traden in dit toneelstug met zijn uitgebreide rolbezetting voor het eerst voor 41) „O, laten we het voorlopig houden op een maand. Met een beetje geluk ben je met Kerstmis weer een uurtje op." „Met Kerstzeg, ben je een haartje betoeterd En de fabriek dan 7" „Beste jongen, die draait ook wel zonder jou. En nu maar niet meer praten, maar als een zoete jongen plat blijven liggen. Je weet het receptrust en niets dan rust. En Ans zal je de komende weken wel weer verwennen. Ik ken dat. Het mankeert er nog maar aan, dat Greet in de buurt woont." „Ga je Weg, plaaggeestKunst hé, om een ouwe man te treiteren, als hij machteloos ligt. Moet je over een maand eens proberen, als ik beter ben." „Mooi, daar houden we het dan op. Over een maand ga ik het nog eens proberen. Tot zolang mag jij lekker in je bedje liggen. Ik zal wel hard werken, hoor So long I" En weg was ze. Een uur later had Tom een korte bespreking met zijn adjunct. Tom gaf hem de nodige machtigingen en Willems beloofde iedere avond even aan te komen, zodat Tom steeds op de hoogte zou blijven van de gang van zaken, zodat hij vanuit zijn bed eventuele maatregelen zou kunnen nemen. Vier weken lag Tom plat, maar hij klaagde niet. Hij had zich in het onvermijdelijke geschikt. Hij was al tevreden, dat Willems iedere avond verslag uit bracht, zodat hij geheel op de hoogte bleef van de toestand in de fabriek. Ans zorgde trouw voor zijn deze nieuwe toneelvereniging voor het voetlicht, of schoon enkele jeugdige krachten onder hen ons nog bekend voorkwamen vapi de jaarlijkse schooluitvoe- ringen van de openbare school. Vooral daaraan is het ook te danken dat de regisseur de heer Tiersen steeds de juiste typeringen weet te treffen voor zijn steeds verzorgde uitvoeringen en het langdurige applaus aan het einde was zeer zeker ver diend. Na afloop volgde het gebruikelijke bal, dat ditmaal in het teken stond van de vastenavondpret en een vrolijke en geanimeerde stemming heerste er welke duurde tot in de kleine uurtjes. VASTEAVOND - BAL. Dinsdagavond vond in het Gezellënhuis aan de Walstraat ter gelegenheid van vastenavond onder de auspiciën van „Thalia" een gecostumeerd bal plaats, waarvoor heel wat animo bleek te bestaan. Het was een buitengewoon gezellige avond waar op onge dwongen wijze de „leut" hoogtij vierde. Door een jury werden prijzen uitgereikt en de resultaten waren als volgtMooiste paar de heer en mevr. J. Lippens- Daemers, le prijs de heer en mevr. P. Lippens-Boi- telle, 2e prijs. De mooist verzorgde groep fam. Eug. Maas-Lippens, le prijsde heer en mevr. v. d. Linden-Misseghers en J. Misseghers en Joan Tiersen, 2e prijs. Mooiste damemevr. J. Lippens. Mooiste heer A. Cortvriendt. Origineelste dame mej. I. de Moor. Origineelste heerA. de Brouwer. POEDER ZALF OLIE - ZEEP SCHRIFTELIJK VOORSTEL BIJ DE RAAD INGEDIEND. Door de heer Oggel is bij de Raad onzer gemeente het volgende schriftelijke voorstel ingediend De Raad der gemeente Axel, constaterende dat in de afgelopen maanden enkele aan vragen zijn binnengekomen van polderbesturen om een bijdrage in de verbetering van wegen, die, in onder houd zijnde bij de betreffende polders, van groot be lang moet enworden geacht voor het verkeer in het algemeen overwegende dat in haar vergadering van 21 augustus 1954 besloten werd de heffing van de wegenbelasting uit te breiden tot de eigendommen buiten de kom der gemeente, mede liggend aam, wegen die niet bij de gemeente in onderhoud zijn verder overwegende dat degenen die de uitbreiding van deze wegenbelasting opbrengen, mede gebruik maken van de weg enin de kom, die bij de gemeente irx onderhoud zijn, doch dat ook de kombewoners ge bruik maken van de wegem buiten de gemeente, die bij de polders in onderhoud zijn van oordeel dat een opgelegde belasting in het alge meen dient te worden besteed voor het doel waarvoor zij wordt geheven, dus in dit gevalhet verzekeren van begaanbare en berijdbare wegen spreekt uit dat het billijk moet worden geacht om van dt meerdere opbrengst van deze wegenbelasting 50% ten goede te doen komen aan de verbetering van de wegen buiten de kom, die geacht worden van alge meen belang te zijn en besluit om op de Begroting voor 1958 een post uit te trekken van 3500.(zijnde de helft van de meer-opbrengst) voor het verlenen van bijdragen in de verebtering van buitenwegen (niet in onderhoud bij de gemeen the), die geacht worden van algemeen be lang te zijn. GOUDEN BRUILOFT. Donderdag vierde het echtpaar L. de Kraker-Koster aan de Oudeweg alhier de 50ste herdenkingsdag van hun huwlijksfeest ander grote belangstelling van de familieleden en de buurtbewoners. natje en droogje en de zuster sloeg evenmin een dag over. Als ze het niet te druk had, kwam ze in de namiddag ook nog wel eens een half uurtje. Op zo'n middag zei Tom eens„Zeg, Gonnie, weet je nog, wat je me indertijd geadviseerd hebt, toen je me in die sneeuwstorm oppikte Ze dacht na, maar schudde ten slotte haar hoofd. „Ik zal een boon worden „Word jij nu alsjeblieft geen boon, want dan hebben ce patiënten niets meer aan je. Zal ik je geheugen eens opfrissen, zuster Je zei toen „Koop jij maar een auto. Dat bromfietsrijden/ is niets voor je. Weet je het nu 7" „Ja, dat is waar ook zoiets heb ik toen gezegd." „Nou, bedankt voor dat advies. Hier heb je het ïesultaatTom Boornberger, kerngezond, maar een beetje hersenschudding, en daarom moet hij plat blijven liggen. Wat krijg ik nu voor advies varn je Een helicopter soms 7" Ze schaterde het uit. „Onzin, Tom, dit had mij ook kunnen overkomen. Je hebt pech gehad, dat is het enige." De avond voor Kerstmis arriveerde zuster de Vries met de dokter. Hij onderzocht hem en knikte tevreden. „Ik zou zeggeniGa er vanavond maar een uurtje uit. En morgen twee keer een uurtje. Desnoods gaat u de beide feestdagen beneden op de divan liggen. En niet langer dan één uur overeind. Maar als u hoofdpijn voelt opkomen of duizelig wordt, meteen weer gaan liggen. Afgesproken, „Het komt voor elkaar, dokter." Nadat de dokter vertrokken was, sloeg zuster de Vries de dekens terug en zei„Zo, beste jongen, kom nu maar eens rustig overeind, dan zal ik je helpen aankleden." Tom kreeg een kleur en keek de zuster verontwaar digd aan. „Zeg eens, dat kan ik anders zelf wel, hoor 1" FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN DE CHR. LANDARBEIDERS BOND. Donderdagavond had in het Jeugdgebouw van de Geref. Kerk aan de Kerkdreef onder de gebruikelijke grote belangstelling de feestelijke jaarvergadering van bovengenoemde bond de afdeling Axel van deze Bond plaats, waarop ook de vrouwen en verloofden en' verdere gezinsleden goed vertegenwoordigd waren, toen de heer J. Hollebek de vergadering opende met de aanwezigen en ook de hoofdbestuurder, de heer M. den Hollander hartelijk te verwelkomen. Hierna werd gezongen Psalm 19 1 en 7, waarna de voorlezing va nde onberijmde 65e Psalm volgde en de voorzitter voorging in gebed. In het daarop volgende jaar-overzicht werden, na dat ook de afdeling Zaamslag met de verschillende afgevaardigden van plaatselijke vakorganisatie's en de Chr. B.B. waren begroet door de voorzitter de beide in 1956 overleden kameraden), de leden J. van Doese- laar en A. Jansen herdacht en ter hunner nagedach tenis enige ogenblikken stilte in acht genomen. Daarop gaf de voorzitter een beeld, van de alge mene toestand en bekeek deze inzonderheid de op organisatorisch-maatschappelijk terrein bij ons te lande heersende toestanden. In het licht van de bestedings nota en, de loonsverhoudingen kon hij de hoogconjunc tuur, waarover zovelen hoog opgeven, niet anders noemen dar een periode van voorbijgaande schijn welvaart. In het door de 2e secretaris, de heer Abr. Pijpelink uitgebrachte jaarverslag werden tal van reeds ge memoreerde punten herhaald en ook het 25-ajrig jubi leum van de heer D. J. Freekenhorst herdacht. Enige mutaties in het bestuur hadden plaats mede door het in september aan de secretaris, de heer C. Overdulve overkomen ongeval. Geconstateerd werd, dat hoewel reeds veel veranderd en verbeterd is in de maatschappelijke verhoudingen er altijd nog wensen te vervullen blijven en het streven der vakbeweging zal blijven in een geest van overleg en samenwerking de strijd voort te zetten om wat verkregen werd te ebhouden. Gezongen werd daarop Psalm 89 7 en 8, waarna door de penningmeester als telkenjare het van week tot week bijgehouden jaarverslag werd voorgelezen, dat blijkens het onderzoek der kascommissie weer de goedkeuring had weggedragen om de punctuele ver zorging. Hierna volgde de uitreiking der gouden insigne s wegens het 25-jarig lidmaatschap aan de ledeniAdr. Koekkoek (Fort), C. Verschelling, D. Bareman en J. de Feijter (Schapenbout). Voor de pauze werd vervolgens door de fa. de Feijter-But een smalfilm gedraaid. Nadat in de pauze de laatste loten waren verkocht ter bestrijding van de aan deze avond verbonden on kosten, volgde de verloting. Na de pauze werd oor de hoofdbestuurder, de heer M. den Hollander een kernachtige propagandistisch getinte rede uitgesproken en werden vervolgens nog enkele films vertoond. Door de vertegenwoordiger van de Chr. Besturen Bond, de heer A. van Houte, en de vertegenwoordiger der afdeling Zaamslag, de heer I. Kolijn werden nog gelukwensen uitgesproken. Ook andere afdelingen hadden schriftelijke gelukwensen gezonden en de hoop uitgesproken dat de afdeling Axel in groei em bloei zou mogen toenemen. Aan het einde van deze geslaagde jaarvergadering werd door de heer J. de Pooter op verzoek van de voorzitter met dankzegging gesloten en werd de avond beëindigd door het zingen van de Avondzang. WIJZIGING IN DE DIENSTREGELING VAN DE HELICOPTERDIENST. Naar wij vernemen zal met ingang van maandag a.s. de wekelijkse helicocpterdienst des namiddags vanuit Rotterdam vertrekken om 17.15 uur en omstreeks 18 uur te Axel aankomen. Voor het overige blijft de dienstregeling in de morgenuren ongewijzigd. „Zou het waar zijn Gunst, ik had nooit gedacht, ('at je dat kon. Maar wees vanavond eens een gehoor zame jongen en laat mij het daarom eens doen. Waar zijn je kleren In de kast 7" „Ik denk van wel." Ze rommelde wat in de kast en haalde er een costuum uit. „Dit is het zeker, hé Mooi, sla nu je armen maar eens om mijn pek, dan zal ik je overeind helpen." „Zeg, hoepel op, ik kan zelf wel overeind „Allicht. Maar de eerste keer moet dat een heetje rustig aan geschieden. En nu niet meer tegenstribbelen, anders smeer ik 'm en zie je me nooit meer terug, ondankbaar mens. Heb ik me daar a ldie weken voor je uitgesloofd Zuchtend voldeed Tom aan het bevel en liet toe, dat ze hem in de kleren hielp. „Zo, en op de trap steun je maar op mij. Ik zak niet zo gauw in elkaar." Beneden werd Tom door zijn kinderen hartelijk ver welkomd en weldra zat hij op zijn oude plaatsje bij de haard. „Kun je n(et blijven, zuster 7" vroeg Tom, toen hij zag dat de vrouw haar mantel weer aantrok. „Was het maar waar. Dacht je, dat ik niet meer patiënten had dan Tom Boornberger Maar troost je, over een goed uurtje ben ik er weer en zal ik je rietjes naar bed brengen, goed 7" „Wacht maar eeps, tot ik helemaal beter ben, zus tertje riep Tom dreigend. Maar zij lachte hem uit en zwaaide met haar haind. „Kalmpjes aan, vader Boornberger. Ans, je let er wel op, dat hij niet gaat bromfietsen of zo, hé 7" Herman had de avondpost en bekeek die. „Leuk," zei hij, nadat hij eieni brief had gelezen. „Greet en Wim komen Tweede Kerstdag over. Maar ze moeten 's avonds wee terug." Hij gaf de brief over aan Ans, die hem ook las. PREDIKBEURTEN. zondag 10 maart 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds J. W. Esselink, van Bennekom. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 910 maartDr. C. A. Schiltman. KRINGVERGADERING VAN JEHOVAH'S GETUIGEN TE SOUBURG. In Souburg kwamen van 1 tot 3 maart tweehonden Getuiglen vain Jehovah uit Zeeland bijeen. Deze ver gadering was een deel van een wereldomvattende serie van meer dan vijfhonderd. Het doel was, op practised wijze aan te tonen dat het vreedzame samengaan van mensen van allerlei aard mogelijk is. Er werd hiertoe op basis van de bijbel een onderwijzend programma gegeven. De aanwezigen werd op het hart gedrukt ten minste eens per jaar de gehele bijbel door te lezen Zaterdagavond werd de film „Het Geluk van de Nieuwe Wereldmaatschappij" getoond, die o.a. eer. beeld gaf van grotere vergaderingen in Amerika, Afrika en Europa. iZondagmiddag sprak de districtsopziener over de gemeenten van Jehovah's Getuigen in Nederland over „Menselijke scheidsmuren omver halen". Na deze vergadering zal de heer Engelkamp een bezoek van een week brengen aan Axel en Terneuzen, Hij is vergezeld van de heer H. C. Kennedy, Kring opziener over de gemeenten van Jehovah's Getuigen in Zeeland. Het doel va nhun bezoek is de beginselen die op de vergadering te Souburg naar voren] zijn gebracht, meer persoonlijk in piractijk te brengen zij zullen zich met allen die hierover raad en inlichtingen wensen te ontvangen persoonlijk onderhouden. Voor dit doel zijn twee openbare bijeenkomsten be legd. De bovengenoemde film „Het Geluk van de Nieuwe Wereldmaatschappij" zal vrijdagavond) in „Bellevue" te Terneuzen worden vertoond en zondag middag zal de heer Kennedy te Axel spreken over „Hebben wij onze toekomst in eigen hand". ONTEERDE MEISJES. Dit is de titel van het grote Zweedse filmwerk, welks inhoud het brandend actuele sociale probleem der ongehuwde moeders behapdelt. Naar aanleiding hiervan werd dan ook ter gelegenheid van het uit brengen van dez efilm in Nederland door de Sociale Raad van de Unie van Verenigingen voor Ongehuwde Moeders (U.V.O.M.) een schrijven gericht aan de directie van „Gentrafilm" te Dordrecht welk epistel wij hier onverkort willen citeren „Hiebij delen wij U mede, dat wij met veel genoegen de vertoning van de film „Onteerde Meisjes" hebben bijgewoond. Ten zeerste werden wij getroffen door de eerlijke en oprechte wijze waarop het probleem der ongehuwde moeder in deze film wordt gesteld, De levensgeschiedenissen der jonge vrouwen vertonen een opvallende gelijkenis met de levensgeschiedenissen van hieni, die in anze tehuizen een toevlucht zoeken. Daarnaast menen wij, dat de film een waarschuwing kan zijn voor allen, die zich ondoordacht laten gaan in de omgang met de andere sexe, zodat zij kan bij dragen tot vergroting van het verantwoordelijkheids besef. Wij hopen, dat deze film op haar weg door Nederland begrip, inzicht en medegevoel voor het leed van de ongehuwde moeder en haar kind bij de toeschouwers zal wekken." Wij menen aan bovenstaand schrijven niets te moe ten toevoegen dan dat deze film zondag- en maandag avond in „Het Centrum" alhier wordt vertoond en zeer zeker aller sympathie waard is. Losmakend Hoesisiillend „Zo, dan zullen we er een leuke dag van maken, hé vader 7 Fijn, dat je de feestdagen bij ons bent. Laat het werk het werk maar hoor en blijf gezellig bij ons tot nieuwjaar. Daarna kunt u wat kalm aan beginnen.' >,Ik verheug me er al op," zei Tom lachend. „Waarop 7 Op de feestdagen hier 7 Of het werk? vroeg Ans ondeugend. „Allebei," verklaarde hij eerlijk. Het uur vloog om. En dat merkte men pas, toen zuster de Vries weer binnenkwam. „Zo, luitjes, leeft onze patiënt nog 7 Hoera. Dat is een pak van mijn hart. Zo, vader Boornberger, het wordt weer kinder bedtijd, hé 7" „Hè, zuster, u moet vader niet zo plagen," verweet Ans haar. „O, daar kan hij wel tegen, hoor. We kennen elkaar al van de schoolbanken af. Toen moch ik al bij hem afkijken. Ja, en nu is hij een persoonlijkheid gewordeD en ik maar gewoon zuster de Vries. Zo gaat het in het leven." „Dan heeft dat afkijken ook niet veel geholpen," merkte Herman snedig op. „Och nee, er was aan mij niet veel eer te behalen. „Drink je nog een- kop koffie, zuster 7" „Vooruit, ik laat me verleiden, en de patiënt krijgt vijf minuten extra." „Bof ik even," zei de patiënt. Een poosje later liepen ze weer samen de trap op „Morgen kalmpjes aan, hé Tom 7 Jij hebt na vanavond mijn hulp niet meer nodig." Hij keek haar van terzijde aan. Ze meende het; hij zag het in haar ogen. „Zo bezorgd voor me, zuster 7" „Natuurlijk. Ik ben bezorgd Voor al mijn patiënten. i'v-Av (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2