LIEFDE S NAZOMER Mooi en Gezond! UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 39) Voorkom en blos die zunrbrand op de maag. Met Rennies. VOGELWAARDE SLUISKIL DE KALKTUIN. Grandioos succes voor „Rotterdams Toneel". Als tweede en laatste Z.V.U.-opvoering in dit sei zoen hier ter plaatse bracht woensdagavond het „Rotterdams Toneel" in „Het Centrum" een eminente vertolking van bovenstaand toneelspel in 3 bedrijven van Enid Bagnold, dat in binnen- en buitenland zulk een uitstekende pers genoot. Zo vleiend waren de kri tieken over dit stuk in Engeland dat „The Observer" na de première er van schreef, dat dit het beste stuk is dat sinds Congreve uit een Engelse pen gevloeid is. En dit zegt ons nogal heel wat, als wij nagaan dat deze beroemde Britse toneelschrijver leefde van 1670 tot 1729. Geen wonder dan ook, dat een zodanige vooraf gaande roep een bijna vierhonderd toeschouwers trok en Axel, zowel als Goes waar het stuk donderdag avond ging zich gelukkig mochten prijzen met de toewijzing er van vanwege de hoogste leiding van de Z.V.U. Deze geschiedenis speelt zich af op het buitenver blijf der oude mevrouw St. Maugham, gelegen in de nabijheid van de Engelse kust, waar de bodem zo kalkrijk is, dat er nauwelijks een bloem of plant kan tieren. Is dit oord dus op zichzelf troosteloos, het personeel en de huisgenpten zijn eveneens uitzonderlijke wezens met sterk uiteenlopende karakters en eigenschappen. De meesteres is heerszuchtig en hard, maar hoewel vol liefde zich hebbende ontfermd over een mateloos en ongebreideld kleindochtertje (uit het eerste huwelijk harer dochter) mist zij ten enenmale de paedagogische eigenschappen dit robbedoes-achtige kind leiding te kunnen geven, die het zozeer nodig heeft. Een advertentie in de bladen voert een selectie van drie sollicitanten naar dit oord, uit de welke een keuze zal worden gedaan voor deze wel zeer delicate taak. Maar de oude, heerszuchtige, door het leven ge harde dame beslist, nadat twee andere candidaten na langdurig wachten afgeschrikt door de eerste kennismaking en de omgeving reeds zijn afgetrokken. Haar keuze valt op een ietwat geheimzinnige jonge vrouw, die door ernstige ervaringen in haar leven een buitengewoon wilskrachtige persoonlijkheid is ge worden. Het door Oma zeer eigenaardig opgevoede, maar buitengewoon intelligente en vroegrijpe kleindochtertje heeft zich al aanstonds kenbaar gemaakt, maar miss Madrigal, de serieuze sollicitante, liet zich niet af schrikken. De oude dame verkiest haar ondanks het feit dat zij over geen referenties beschikt, „die alleen goed zijn voor hen die niet op eigen oordeel ver trouwen". In dit huis, vol excentrieke wezens, waar een hin kende huisknecht, naast een verpleegster en nog een half door een beroerte verlamde voormalige huisknecht (ook nog) gastvrijheid geniet, is de taak van gouver nante wel uiterst moeilijk en zwaar. Het gaat slechts voetje voor voetje met het ontembare kleindochtertje, dat met pathos verklaart dat de „vrijheid koning is" en als zij door grootmoeder vertroeteld wordt daarop laat volgen „de kroonprins rust". Maar menselijke en ethische problemen worden met allerlei andere door de gouvernante aangevat en over wonnen en gaandeweg wint zij het hart van de grootmoeder, aan wie zij duidelijk maakt dat op een kalkbodem zonder meer geen bloemen kunnen bloeien. Ook de huisknecht, die eenmaal wegens principiële dienstweigering is gestraft en zwaar piekert over de rechtvaardige en morele vraagstukken, die het alle daagse leven beroeren (zodat hij er zelfs een biblio theek over criminaliteit op nahoudt) wint zij door haar tactvol optreden. De persoonlijkheid van de gouvernante beheerst op fascinerend-mysterieuze wijze dit buitengewoon knap geschreven stuk. Ook het oppervlakkig bedorven kleinkind, dat een Nog dezelfde avond gaan beide paren op reis. Ge durende de afwezigheid van Herman en Ans zal Tom, zo goed en zo kwaad als dat gaat, met Tony de zaak- beheren. En als de auto's klaar staan voor de huwe lijksreis, omhelst Tom twee jonge getrouwde vrouwen Greet, zijn dochter, en Ans, het meisje waarvan hij zo intens veel gehouden heeft. <„Dag, vader," zegt ze zacht, als ze haar armen om zijn hals geslagen heeft. „JeU bent toch niet boos op me, hé 7" Hij kijkt haar lachend aan. „Ik hoop, lieve dochter, dat je met Herman gelukkig zult zijn." Dan rijden ze weg, nagewuifd door ouders en familieleden. Drie weken lang moet Tom zijn aandacht wijden aan zijn eigen zaak en aan de fabriek. Meestal rijdt hij 's morgens even naar de stad, bespreekt de belang rijkste dingen met zijn adjudant en rijdt dan weer terug naar huis. Gedurende Ans' afwezigheid eet hij bij de familie de Leeuw ,waar het nog altijd gezellig blijft en waar hij altijd van harte welkom is. Overdag houdt hij de boeken bij of helpt in de winkel. En in deze dagen constateert hij, dat Ans een goede keuze gedaan heeft met Tony. Als het zo uitkomt, gaat hij wel eens een morgen of een middag met Joop op karwei. Want werk is er in overvloed. Er zijn immers nog steeds huizen nodig en de electrische installaties in wijde omgeving worden door de firma Boornberger aangelegd. De naam alleen al is een begrip van soliditeit in de wijde omgeving versteend hart schijnt te bezitten, Ontdooit en de boeiende dialogen met haar gouvernante openbaren dat zij wel terdege vatbaar is voor liefde en tederheid en het gemis van een moeder aanvoelt met epht kinderlijke, zij het gewild verborgene gevoelens. De grote ontknoping nadert als de met een officier in de Dominions gehuwde moeder thuiskomt en deze vrouw, die eindelijk voor het eerst zegt warmte, liefde en aanmoediging in haar leven te hebben leren kennen, haar rechtmatige aanspraken op haar kind kenbaar maakt. Als het toeval wil dat een rechter (die een intieme relatie uit vervlogen dagen van de vrouw des huizes is) op bezoek komt en blijft dineren, blijkt uit het tijdens de maaltijd gevoerde gesprek, dat hij het was, die eenmaal de gouvernante, die haar anonimiteit nog steeds niet volledig blijkt te hebben prijsgegeven, heeft veroordeeld. De conversatie werd opwindend maar nu ontpopt de gouvernante zich als de zielkundig hoogstaande vrouw, die de rechtsverkrachting die voortvloeit uit verkeerde wets-pretentie's en vooroordelen, die in- haerent zijn aan oer-conservatieve opvattingen, op genadeloze wijze hekelt en aan de kaak stelt. De in conventionele opvattingen vergrijsde en ver starde rechter is zichtbaar geïrriteerd. Maar als de climax nadert en de gouvernante aan de rechtmatige verlangens van de moeder blijkt te willen voldoen en het egocentrische standpunt van Oma, die haar „kost baar stukje porselein" wenst te behouden, veroordeelt, blijkt de levensechtheid van het kind ook duidelijk en breekt de moederliefde zich baan. De grootmoeder, die zich ten opzichte van haar dochter voelt „als een oude vrijdenker, die merkt dat haar zoon predikant is geworden", wordt wel diep door dit alles getroffen en vraagt ten leste aan haar gouvernante of zij ge looft in een hiernamaals en zij beklaagt zich over het gemis aan genegenheid en liefde. Maar deze merkt ter snede op", dat zij zelf juist haar ganse leven zonder deze eigenschappen heeft geleefd. Wanneer zij maar wil inzien dat zij op een kalkgrond heeft geleefd en dit nog steeds het geval is, dan zal er heus met „bladaarde" en „turfmolm" nog heel wat van dit leven te maken zijn. De vertolking van dit stuk was superieur en doet buitengewone eer aan het vakmanschap van Gerard Rekers als regisseur. Madrigal, de gouvernante, haar pupil Laurel en mevrouw St. Maugham, respectievelijk de dames Caro van Eijk .Marianne Rector en Loudi Nijhoff ver dienen een hoogst eervolle vermelding om hun gaaf en voorbeeldig spel. De kinderlijke onbeschroomdheid en ongekunsteldheid van Marianne Rector verdienen in één adem genoemd te worden, met die van Caro van Eijk. De andere heren- en damesrollen werden eveneens afgestemd op de sfeer van dit zelfs in de bijrollen talent vereisende toneelspel. Langdurige en herhaalde bijval volgden na de bloemen en de welverdiende surprise. BEJAARDEN-SOCIËTEIT VIERDE ÉÉN-JARIG BESTAAN. Het Torenlokaal veel te klein Een 70 a 80-tal ouden van dagen vulden woensdag- namidag het Torenlokaal van de Ned. Herv. Ge meente waar in de wekelijkse bijeenkomst het feit zou worden herdacht van het één-jarig bestaan van de z.g. „bejaarden-sociëteit. Zelfs op het podium had den oudjes plaats genomen, toen als naar ge woonte vicaris S. den Blaauwen de opgekomenen, onder wie meerdere echtparen, het welkom toeriep. Spr. achtte het een verheugend feit, dat de be-i jaarden-sociëteit zich in zo'n levendige belangstelling mag verheugen en wijst op de wel zeer veranderde omstandigheden waardoor in ons land door de snelle bevolkingsaanwas en de steeds stijgende leef tijdsgrens naar een bekend gezegde de tijd aanstaan de is, dat het aantal rolstoelen het zal winnen van het aantal kinderwagens. In elk geval zijn wij thans reeds zover gevorderd dat een redelijk inkomen zo als veilig gesteld kan worden beschouwd. Spr. besloot „Radiolux" heeft die 'naam nooit schade kunnen be rokkenen. In de tweede week van augustus zijn de jongelui weer terug in Nederland. Greet en Wim blijven nog één nacht in het dorp en reizen daarna door naar Friesland. Ans en Herman arriveren op een vrijdag middag, blakend van gezondheid. Tom is thuis, als het jonge paar binnentreedt. Bruingebrand van de zon komen ze de kamer binnen. Er prijkt een grote taart op tafel„Welkom thuis" staat er op. Tony heeft een paar stoelen versierd en Joop heeft zowaar de vlag uitgehangen. Nou, als dat gen hartelijk welkom is...... Beiden zijn getroffen, door de leuke ontvangst. En bij de thee vertellen ze van hun reis door België en Frankrijk. Van de gastvrijheid der Fransen en de blauwe zee aan de Rivièra. Het wordt die avond laat, maar eens wordt het bedtijd. Tom staat op en zegt„Jongelui, morgen houden jullie nog maar fijn je gemak. Slaap maar eens lekker uit en beschouw de zaterdag als het slotstuk van je vakantie. Maandag verdwijn ik en hebben jullie het rijk alleen en dan moet Herman maar zien, dat hij de zaak net zo uit stekend drijft, als moeder het indertijd gedaan heeft." „En zoals U het de laatste jaren deed, vader," zegt Herman eerlijk. „Dank zij Ans' onschatbare hulp," voegt Tom er aan toe. Zondags gaan ze gezamenlijk naar de kerk en Ans heeft een heerlijk maal gekookt. Des middags zitten ze genoegelijk buiten te genieten van het mooie weer en dan geven Herman en Ans elkaar een knipoogje. „U zei, dat U morgen vertrekt, vadar. Maar Ans en ik zouden het erg op prijs «tellen, als U hier blijft wonen. Het huis is groot genoeg en „Kinderen, dat vind ik geweldig," valt Tom hem in de rede. „Maar ik doe het niet Ik heb mijn zijn inleiding met de voorlezing van een bekende op schrift gestelde ontboezeming van de grote kerkvader Franciscus van Assisi, waarna hij de agenda van deze middag bekend maakte. Allereerst zouden door de heer M. de Feijter-But een drietal films worden gedraaid, die een beeld gaven van de bergbeklimmers- en ski-sporten in de Alpen en daarop de oudjes naar de palmbossen van Zuid- west-Afrika voerden. Hierna werden versnaperingen rondgediend en ver poosde men in gezellige kout onder het genot van een kopje troost. Ook werd op met boter en suiker ge smeerde tulband getracteerd en de mannen ontvingen allen een rokertje. De middag werd voorts doorgebracht met hersen gymnastiek, maar ondertussen ging de koffiepot weer rond en verschenen er heerlijke gebakjes. Ook het slot van deze middag bestond weer uit een filmprogramma, dat ons meevoerde naar het Vier- woudstedenmeer in Zwitserland. Het was de ruim 80-jarige C. Overdulve, die daar op een zelf vervaardigd gedicht reciteerde onder de titel „Tevredenheidhetwelk algemene bijval oogstte. Hierop beëindigde de vicaris deze bijeenkomst en ontvingen alle ouderlingen nog een heerlijke reep chocolade en was de viering van dit niet alledaagse jubileum besloten, waarop allen vergenoegd huiswaarts trokken, vervuld van prettige middaguren doorgebracht in het Torenlokaal. Dat echter hoe langer, hoe bekrompener gaat wor den, zodat men hopelijk binnen afzienbare tijd hierin zal voorzien b.v. door het hiertoe bestemmen van een der lokalen van de voormalige openbare school. Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein, groter, grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. Ing. Med. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN OP EXCURSIE. Donderdag trok de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen er op uit om een bezoek te brengen aan de reusachtige assemblage-fabriek van het General Motors-concern in Antwerpen. Vanzelfsprekend waren het niet alleen de dames die hiervoor interesse hadden en zo vertrok men om streeks het middaguur met twee volle Cito-touringcars en enkele personenauto's, vergezeld van vele echt genoten en introducees naar Antwerpen. De rit ging rechtstreeks naar de fabriek, waar eerst in de showroom het bezoek werd verwelkomd en een aantal van de in dit bedrijf vervaardigde automobielen in al hun chroom-glorie konden worden bewonderd. aAn de hand van een maquette werd door een der excursieleiders een uiteenzetting gegeven over de ver schillende onderdelen van het bedrijf zoals de carros serie-assemblage, de motor- en chassis-assemblage, de stoffeerderij, de radiateurenfabriek die behoudens voor de Amerikaanse en Canadese bedrijven, voor alle G.M.-plants over de hele wereld de radiateuren vervaardigen. Dat men gedurende de drie uren die dit bezoek duurde, inclusief de aangeboden consumptie en enkele filmpjes, zijn oogen goed de kost moest geven om al het gebodene in deze gloednieuwe fabriek (met de bouw werd pas in 1951 begonnen), te bezichtigen., laat zich begrijpen. Elke twee minuten rolt een personen- of vrachtauto d.w.z. 240 stuks per dag in een bonte rij van kleuren, van vuurrood tot zwart en typen van een kleine Opel tot een grote Cadillac-cabriolet of G.M.C.- vrachtwagen op eigen kracht van de lopende band plannen klaar en jullie moogt het best weten. Maandag begin ik weer op volle toeren in de fabriek. Voorlopig blijf ik bij je vader en moeder in de kost, Ans, dat is al afgesproken. Jaik krijg jouw kamer nog wel, wat zeg je me daarvan, hé Doch dat is slechts tijde lijk. Ik heb hte huisje van de weduwe Bakelaar ge kocht, je weet wel, aan de Wilgenlaan. Zij gaat per 1 september verhuizen naar haar dochter in de stad en dan kan ik er gaan wonen. Er zijn hier een paar dingen in huis, die ik dan graag zou willen meenemen, o.a. mijn luie stoel. En daar zal wel geen bezwaar tegen zijn, denk ik." „Natuurlijk niet, vader. Het is toch eigenlijk alle maal van U." „Dank je, zoon, maar dat is niet nodig. Bekijken jullie volgende week maar eens op je gemak, wat je wilt missen. Een paar dingen zijn misschien wat te ouderwets voor jullie. En boven, op mijn slaapkamer, zijn nog herineringen aan je moeder, Herman die ik ook graag wil houden. Dat zal je wel kunnen be grijpen. Welnu dan richt ik het huisje naar mijn zin in en neem een huishoudster. Dan ben ik al lang tevreden. En als ik behoefte heb aan wat gezelligheid, kom ik wel eens een avondje buurten." Maandagsmorgens stond Tom klaar om definitief zijn woning te verlaten. Ans, die hem in zijn jas hielp het regende begreep best, wat er in hem om moest gaan. Ze nam zijn hoofd tussen haar handen en drukte een hartelijke kus op zijn wang. „Is het nodig te zeggen, vader, dat U ieder uur van de dag hier van harte welkom bent Hij streelde haar over haar glanzende haren. „Ik weet het, Ans, en ik ben er blij om. Ik hoop, dat jullie volkomen gelukkig zult zijn." In Zijn wagentje, op weg naar de stad, moest hij even een brok in zijn keel wegslikken. Ruim vier en twintig jaar had hij er gewoond. Nu namen jonge af en verdwijnt direct voor aflfevering of wordt in eigen garage ,waar ruim 700 nieuwe wagens sta opgeslagen, gereden. De radiateurenfabriek produceert elke dag 4001 diateuren .terwijl circa 3500 personen werk vindi in dit reuzenbedrijf. Na de bezichtiging werd de terugtocht nog one broken in St. Niklaas, waar de enkele maanden leden geopende hypermoderne stedelijke bad- en zwei inrichting werd bekeken .waarna men rond 8 utn^ een prettige en zeer instructieve dag weer in Asi arriveerde. HAMEA-Geleimooie, gave handen. 95 et HAMEA-Crème: fris gezonde huid. 95ct Het is de Hamamelis die het 'm doet PREDIKBEURTEN. zondag 3 maart 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwe 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop), 7 g Jeugddienst, Evangelist G. Nieuwenhuïjsen uit Di Haag (medewerking Kerkkoor). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuips Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Q D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdiens ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 3 maart Dr. A. Kats. Z.V.T.M.-BUS GLEED VAN DE DIJK. Vorige week vrijdagavond omstreeks 10 uur kwaï de laatste lijnbus van de Z.V.T.M. nabij het Vogel fort door onbekende oorzaak in de berm van de we terecht, met als gevolg dat de bus kantelde en op i zijwand in het ongeveer drie meter lager gelegti bouwland terecht kwam. De 37 passagiers, waaronder vele militairen, 4 met week-end-verlof naar huis kwamen, brachten tj er zonder ernstige verwondingen af en zo bleef 1 schade gelukkig tot gebroken brillen en lichte kneu zingen beperkt. Allen konden door het noodluik 1 bus verlaten. In de loop van zaterdag arriveerde en zware kraanwagen uit Zevenbergen, die de bus wee qp de weg takelde en het flink beschadigde gevaar! naar Drieschouwen sleepte. BRUGWACHTER AANGEREDEN. Dinsdagmiddag geraakte op de Minister Lelybruj te Sluiskil een der dienstdoende brugwachters toe de brug juist weer voor het wegverkeer was geopen bekneld tussen de bedieningskast van de brug a een passerende vrachtwagen, die van de .oostzijde d< brug op kwam gereden. De bestuurder van de vracht wagen zag zich n.l. plotseling genoodzaakt naa rechts uit te wijken in verband met een manoeuvr van een hem tegemoetkomend vervoermiddel. De chauffeur van de vrachtwagen verleende ogen blikkelijk hulp aan het slachtoffer dat met inwendig kneuzingen in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Overigens bewijst dit ongeval weer, dat naast dl wegen ook deze brug niet op het huidige verkeer berekend en het zeer noodzakelijk is, dat b.v. aan d buitenzijde van de constructie een afzonderlijk pai wordt aangebracht voor fietsers en voetgangers, waar door dan het huidige brugdek geheel vrij zou kunnen zijn voor de zware vrachtauto's en bussen. Het is te hopen dat ook hier geen ernstiger onge vallen voorkomen alvorens maatregelen worden mensen zijn plaats in. Zoo was het leven Het gure najaarsweer kwam al vroeg. Zo mooi de zomer was geweest, zo koud werd de september maand. Weduwe Bakelaar vertrok op de eerste september ui* haar huisje en Ans hielp de inmiddels aangenomen huishoudster een handje met de schoonmaak en ging daarna met haar schoonvader de nodige aankoijen doei om het huisje gezellig in te richten. „Dat is vrouwen werk, had Tom gezegd en. hij had dankbaar de. ad viezen van Ans aanvaard. In de loop van de week kwam alles op orde ei 1 om nodigde zijn kinderen uit een avondje te komen buurten. Toen ze 's avonds de gezellig ingerichte kamer betraden, zei Tom „Er komen nog een paar gasten, maar dat is nog een verrassing. Als de bel gaat, moe! De verrassing kwam al gauw en het bleken de ouders te zijn van Ans. Het werd een prettige avond, jij maar opendoen, Ans." Met trots liet h ijzijn huisje zien en iedereen was het er over eens, dat het met smaak was ingericht. „Ans, meid, een complimentje voor jou," lachte Tom Inmiddels was de uitbreiding van de fabriek aan besteed en gegund. Reeds in september begon men me! de werkzaamheden en als de vorst niet al te vroeg zou invallen, kon men nog vóór nieuwjaar gereed zijn Tom bezocht enkele machinefabrieken in Duitsland deed zijn keuze. Zodra de te bouwen vleugel klaar zou zijn, kwamen de machines. Het nieuwe jaar kon dan beognnen worden met een verhoogde produktie, Dagelijks reed hij heen en weer naar de stad, dal was een kwestie van nog geen twintig minuten. Tom vond hte prettig werken in de stad, maar 'jij zou t' niet willen wonen. Na een drukke dagtaak vond hij zijn huisje een oase en de toegewijde huishoudster liet het hem aan niets ontbreken. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2