De voedingswaarde van groenten- en vruchtenconserven. Huiclge Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rheumatische Pijnen. BEKENDMAKING. DE LONEN IN DE LANDBOUW. Naar bekend is, heeft het Landbouwschap bij de regering o.a. aangedrongen op her ziening van het loonbeleid in de landbouw. Ten principale werd hierbij gevraagd de goedkeuring van de regering voor een zo danige beloning van de landarbeid, dat hier door aan het beginsel van de relatieve ge lijkstelling wordt voldaan. In concreto werd de regering verzocht goed te keuren primo een loonbeleid mede gebaseerd op werk- classificatie (genormaliseerde methode) en secundo een nivellering van een achterstand van respectievelijk 2% in de secundaire en 3% in de primaire arbeidsvoorwaarden. Hoewel formeel het Landbouwschap ter zake nog geen beslissing vernam, heeft de regering in haar nota inzake de bestedingen aan de Tweede Kamer der Staten-Geneaal wel reeds do enweten bereid te zijn goed te keuren een verhoging van de vakantiegelden met 2% en van het basisuurloon met 3%. Ondanks het feit, dat de regering zich over het loonbeleid ten principale in de land bouw nog niet heeft uitgesproken en met name niet over het baseren van het loon beleid mede op werkclassificatie-resultaten, heeft het bestuur van het Landbouwschap op voorstl van de hoofdafdeling Sociale Zaken besloten aan partijen bij de c.a.o's voor de Akker- en Weidebouw en de Veehouderij te adviseren om thans op zo kort mogelijke ter mijn over te gaan tot verhoging van de lonen met 3% en voorts om de vakantie toeslag van 2% tot 4% te verhogen het bestuur acht het n.l. van groot belang, dat met volledige handhaving van het standpunt, door het Landbouwschap ten principale in genomen, zo spoedig mogelijk althan.s de mogelijkheden, door de regering geopend, worden benut tot verbetering van de lonen der arbeiders in de akker- en weidebouw en de veehouderij. Daarnaast wordt geadviseerd om thans tevens over te gaan tot verwerking van de bijslag, welke dient te worden uitgekeerd krachtens de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars d.d. 14 december j.l. en wel in verband met het in werking treden van de Algemene Ouderdomswet. De goedkeuring van het College van Rijks bemiddelaars werd inmiddels reeds ge vraagd verwacht wordt, dat de verbete ring van de landarbeidersionen zo spoedig mogelijk zfl ingaan, doch uiterlijk 4 maart. Aangezien het gebruik van groenten- en vruchtenconserven vooral in de winter en het voorjaar in zwang is .zullen wij enige aandacht besteden aan de voedingswaarde van enkele dezer producten. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de conserven, die een hitte-behandeling hebben ondergaan, niet de zelfde voedingswaarde hebben als de verse, rauwe uitgangsprodukten. Bij het rauwe pro- dukt staan zij altijd ten achter. In vergelij king met huishoudelijk gekookte verse pro- dukten kunen zij als regel de toets der kri tiek doorstaan. Een punt bij de conservering is, dat de groenten en vruchten zo kort mo gelijk na het oogsten worden verwerkt, waardoor verliezen ten gevolge van „le vend" bewaren worden beperkt. Bij de meeste conserveermethoden in de fabriek wordt een blancheerproces toege past, dat o.a. ten doel heeft om de enzymen te vernietigen, die anders ongewenste om zettingen van kleur en smaak teweeg zouden brengen, het bakteriegehalte te reduceren en bij het inmaken in blik tevens om de lucht uit de produkten te verdrijven. Tot de en zymen, die door het blancheren worden ver nietigd, behoren de ascorbinezuur (per) oxy- dasen, enzymen dus die het ascorbinezuur oxyëeren tot een onwerkzame stof. Bij het blancheren komen verliezen aan mineralen en in water oplosbare vjitamines voor in een mate o.a. afhankelijk van de blancheermethode men kan blancheren in stoom of in water van de mate van verkleining van de groenten en van de tem peratuur en de tijd deze laatste twee hou den verband met elkaar. Bij blancheren in water zal het verlies aan oplosbare bestand delen groter zijn dan bij het blancheren in stoom. Aangenomen kan worden, dat ge middeld 10 tot 30% van het vitamine C ver loren gaat bij deze noodzakelijke voorver werking. De verliezen aan mineralen zijn 10 tot 75% van het calcium, 30 tot 75% van het magnesium en 50 tot 90% van het kalium. Tijdens het verhitten in blik bij afwezig heid van lucht, in geëxhausteerde blikken, treden vitamineB- en C-verliezen op blan cheer- en steriliseerverliezen bedragen te zamen 40 tot 50%. Ook van de mineralen gaan deels de oplosbare bestanddelen in het kooknat over. Wordt dit nat mee gebruikt, hetgeen bij vruchtenconserven altijd, bij groentenconserven soms het geval zal zijn, dan gaan deze opgeloste stoffen niet voor het lichaam verloren. Een ongunstige om. standigheid is,' dat tijdens de bewaring een verdere achteruitgang van het vitamine C- gehalte verwacht moet worden. Deze achter uitgang verloopt bij sommige produkten ji leidelijk, bij andere het snelst in het beg van de opslagperiode, variërend van 201 30%. Het is dus raadzaam om, ook al is b derg uitgesloten, de conservenvoorraad tijd op te maken en de oudste voorraad dan k eerst te gebruiken. De voedingswaarde van gekookte bli groenten kan men voor de praktijk gek stellen aan die van gekookte verse groentt mits de conserven niet te oud zijn. Diepvrieze Ook bij deze vorm van conserveren ga: een blancheerproces vooraf aan het eigei lijke conserveren. Het blancheren van 1 groenten is hier niet alleen noodzakelijk vo het behoud van een goede kleur en arom maar niet in het minst ter verhoging v. de houdbaarheid. In niet-geblancheerde b vroren groenten kunnen de levensprocesse zij het in min of meer vertraagd tempo doo gaan. Hierdoor zou naast de andere waa de verminderingen tijdens de bewaring va lies aan voedingsstoffen optreden, zoals vit mine C-oxydatie. aVn voldoende geblai cheerde groenten gaat tijdens het invriezt én bewaren bij de gebruikelijke temperatim van 18 graden C. onder nul en lager, 1 gehalte aan voedingsstoffen niet achteru Bewaring bij hogere temperaturen b.v, 0 het vriespunt geeft op de duur wel verda verliezen, maar in de praktijk zal dit ui van belang zijn, daar de diepvries bij dei temperaturen niet bewaarbaar is. dingswaarde betreft, niets uitmaakt of me Aangenomen wordt, dat het, wat voi de produkten snel dan wel langzaam in vriest. Eigen diepvries zal mits goed gi blancheerd in dit opzicht gelijkgestel kunnen worden met het fabrieksprodukt, Zoals wij allen weten, moet het ingevrore produkt nog toebereid worden en wel gt woonlijk door koken. In hoeverre treedt hiei bij nog1 verlies op Deze zijn o.m. afhanki lijk van de hoeveelheid kookwater en d kooktijd. Wordt de groente met weini water gekookt en gedurende korte tijd, da zijn de verliezen aan mineralen en vitamim zeer gering, wellicht geringer dan bij kokt van verse groenten. Het mag als bekend vei ondersteld worden, dat de kooktijd van be vroren groenten ongeveer drie-kwart be draagt van die van verse groenten (max maal 20 minuten) en dat een lange kooktij zeer nadelig kan zijn voor de consistentie va het produkt. Rauw te gebruiken produkten, als vruel ten, worden niet geblancheerd, o.a. om ox] datie te voorkomen verdient het aanbevelin de vruchten te omgeven met suiker of ee suikerstroop, die een afsluitende laag om d vrucht en vormt. Verlies aan voedingswaard treedt bij invriezing en juiste bewaring uil op, wel een geleidelijke omzetting van si crose in fructose en glucose. Bij het ont dooien van sommige vruchtensoorten treed volgens Amerikaanse onderzoekers vitamine verlies op. Tammer genoeg juist bij aard beien en tomaten. Het fabriekmatig indrogen van groentei Hierbij zijn de verwerkingsverliezen gro tendeels beperkt tot het blancheren en wot den zij bepaald door de gevolgde blancheei methode. Kort na het drogen kunnen, naa sommigen menen, groenten en aardappelei 4 Otot 50% van het oorspronkelijk aanwe zige vitamine C bevatten. Volgens anderei is het moeilijk een totaal verlies aan vita mine C en een groot verlies aan caroteei tegen te gaan. Bij het koken treedt een ge ringe vitamine C-achteruitgang op. Het i raadzaam, niet meer water voor het koker te gebruiken dan de groent ennodig hebbea om weer tot hun volle wasdom te komen ei als een gebruiksaanwijzing wordt verstrekt deze nauwkeurig op te volgert. Soepgroen ten kunnen natuurlijk in ruim water of boui!- Ion gekookt worden. Kan men de groenten en aardappelen kort na het drogèn als behoorlijke vitamine 0 1 bonnen beschouwen, na verloop van enkelt maanden is dit als regel niet meer het geval. Het gedroogde produkt gaat in vitamine C- waarde geleidelijk achteruit en na een half jaar zal het gehalte van de niet in blik ver pakte gedroogde conserven niet meer dan een kwart van het oorspronkelijke gehalte zijn. Verliezen aan andere voedingsstoffen treden, evenmin als achteruitgang in smaak en aroma, op tijdens het bewaren. Evenals lang-bewaarde blik- en glascor.- serven kunnen overjarige gedroogde groen ten wat vitamine C-gehalte betreft achter staan bij vers gekookte groenten. Voor conserven geldt wel zeer sterk, dat de voedingswaarde bepaald wordt door cl? oordeelkundigheid, waarmede zij worden be reid. Het is een gunstige omstandigheid dal de methoden, waarbij een goed uiterlijk ei een goede smaak worden verkregen, tevens maken dat een groot deel der voedingsstoffen behouden blijft. ""trïdïufr op sublieme wijze nog een strafschop wist te stoppen pleitte nog enigszins voor zijn capaciteiten, die ove rigens deze namidag ontoereikend bleken. De minuten verstreken en reeds keek de heer Hoogenboom op zijn horloge toen aanvoerder Jonkman zich ten tweede male bezondigde aan unfair spel. Deze keer werd het leder echter bezijden het doel geplaatst en zo werd het voor A cel een vrij smadelijke en weinig eervolle doch volkomen verdiende nederlaag. Onze stadge noten die na een vrij hoopgevend begin zo snel in eenstortten verloren verdiend. De cijfers waren geens zins geflatteerd. De oranje-witten, die nu de onderste plaats weer hebben toebedeeld gekregen zullen deze wel blijven bezetten. In de nog resterende wedstrijden Zal de zwakke Axel-ploeg wel niet meer voldoende punten kunnen verzamelen om de steeds meer drei gende degradatie te ontgaan. Er resten nog drie thuiswedstrijden, n.l. tegen R.A.C. tegen Uno Animo en tegen Roosendaal. Uit moet nog gespeeld worden tegen Rood-Wit en a.s. Zondag tegen Middelburg. R.A.C.Middelburg 21. Stelde de voorbije com petitiedag bijna alle verwachtingen op ziju kop, de ontmoeting in Gilze-Rijen kwam uit volgens de voor spellingen en de Zeeuwse hoofdstedelingen zijn er niet in geslaagd een deel van de buit te bemachtigen. De thuisclub bleek ditmaal niet zo uit vorm als bij de onlangs in Middelburg met 30 geleden debacle. Middelburg bood een weinig genuanceerd beeld in haar spel ondanks het feit dat zij in de eerste helft toonaangevend was. Aan de andere kant sprak waar schijnlijk ook mede het feit dat de groen-witten een maand van gedwongen rust achter zich hadden en de veld-training enige weken lang niet tot haar lecht kon komen. In de groen-witte gelederen was de ex-Vlis- singse speler Weststrate opgesteld, die een belofte inhoudt. Aanvankelijk, nam R.A.C. het spel in handen, doch weldra kwamen de groen-witen in het offensief, maar de beide aanvalslinies openbaarden tot aan de rust een volslagen gemis aan schotvaardigheid. Toen het spel in de tweede helft een kwartier oud was, hadden de gastheren een fortuintje toen Bosdijk na een faire sliding het leder aan linksbuiten, v. d. Steen ontfutselde. De scheidsrechter constateerde klaarblij kelijk een overtreding en dit bracht de thuisclub aan de leiding (10). Ook nu bleef het spelbeeld af wisselend en toen ongeveer een half uur gespeeld was aarzelde de linksachter van R.A.C. en speelde terug op zijn doelwachter die het bruine monster liet gaan en zo ontstond de gelijkmaker. Een enerverende, doch volkomen gelijk opgaande kamp volgde, waarbij fraai spel werd gedemonstreerd en ook op faire wijze werd gestreden om de eer. Onder grote spanning verraste de productieve linksuiterst de overigens in schitterende conditie gespeeld hebbende doelman Minderhout met een goed geplaatste kopbal en zo bleven de punten na deze ridderlijke kamp in Brabant. stfijdi Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van on zuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uit komst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Ing. Med. Goes—Roosendaal 3—4. Op een bijna niet be speelbaar veld bleek de thuisclub Zondag niet tegen de Roosendaalse gasten opgewassen. De gasten be schikten over betere lichaamsconditie en dit heeft hen op zeer verdiende wijze de punten bezorgd. De thuis club was gehandicapt door het ontbreken van Schip pers, terwijl Oostdijk al vrij spoedig gedwongen werd de strijd te staken. Reeeds na 10 minten werd een ontactisch terug spelen van Hopmans de thuisclub fataal. Zwarte- poorte was niet bij machte het leder nog te onder scheppen en Broeren scoorde (0—1). De thuisclub trachtte met gelijke munt te betalen maar vijf minuten later was het dezelfde speler die de gasten aan een verhoogde voorsprong hielp (0—2). Eindelijk kwam na ongeveer een half uur spelens succes voor de thuisploeg toen Moens een keurige voorzet naar Lin- denbegh lanceerde, die met een welgeplaatste kop stoot dankbaar de gelegenheid benutte (12). Voor de pauze blunderde de Roosendaal-doelman en Sinke trok daaruit profijt (22). De strijd bereikte in de tweede helft een hoogte punt van spanning toen reeds na een kwartier Broeren voor de gasten de hattrick op zijn naam bracht (23). De thuisclub kroop daarop dooi' het oog van de naald toen bij een strafschop v. d. Ven de bal tegen de lat schoot. Het was eindelijk Moens, die er weer in slaag de de scorestand te vereffenen, doch in de eindfase wist v. d. Zande het technische overwicht van zijn team uit te drukken met het volkomen verdiende win nende doelpunt. Taxandria 17 14 2 1 56 19 30 R.A.C. 17 12 1 4 39-19 25 Hulst v 18 8 4 6 41-33 20 Roosendaal 17 7 3 7 39—36 17 Goes 17 8 1 8 41—42 17 Middelburg 17 7 3 7 3637 17 Rood-Wit 17 7 3 7 31—33 17 W.V.O. 19 8 1 10 31-39 17 Uno Animo 17 4 4 9 24—39 12 Internos 17 5 2 10 3654 12 B.S.C. 16 4 3 11 34-49 11 Axel 17 5 1 11 34—43 11 Voor a.s. zondag luidt het programma Middel burg—Axel Roosendaal—Goes Taxandria—R.A.C. 3e klasse D K.N.V.B. 31 n Hoogerheide werd één van de twee wed- i die in deze afdeling doorgang vonden, ge speeld, doch het was een meer spannend dan fraai duel. Na een half_uur spelens opende Geers de score voor de tricolores, doch zo bleef de stand tot aan de rust. In de tweede helft viel er evenmin moois tc beleven en verbeterde het spelpeil maar weinig of schoon de linksbinnen van Biervliet na een kwartier de stand wist te vereffenen (1 1). Even later wist Borremans evenwel het winnende doelpunt voor Meto te maken en was alle kruit verschoten (2—1). Odio heeft er in Ossendrecht bij R.C.S. danig huis onder gehouden. Reeds na 6 minuten opende Ver rest de score en daarop wist Schreurs voor de rust nog twee keer het net te vinden vooraleer de Sou burgers de achterstand wisten in te lopen. De rust stand was alzo 3—1 voor Odio. Na de thee ver richtte Schreurs de hattrick (4—1) waarop R.C.S. door haar midvoor aan een tweede tegenpunt kwam (4—2). Uit een vrije schop verhoogde Odio nogmaals door Schreurs de score en toen was het ook gebeurd met R.C.S. In de eindfase wisten de beide clubs nog een doelpunt te maken, zodat het einde kwam mei 6—3. Met dit al betekent dit een lelijke streep dooi de rekening van R.C.S. dat nu evenveel verliespunten heeft dan Corn Boys en zelfs één verliespunt meer dan Terneuzen. De stand luidt hier nu als volgt Corn Boys 17 23 Biervliet 19 16 Terneuzen 16 22 Zeeland Sport 15 15 R.C.S. 16 21 R.K.F.C. 16 14 Grenswachters 16 17 Zeelandia 15 13 Meto 17 17 Steen 17 13 Odio 18 17 Hontenisse 16 10 Biljarten. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Vrijdagavond werden in café ,de la Paix" bij de heer P. Groothaert weer een vijftal partijen gespeeld door de deelnemers van het plaatselijk titeltournooi in de 2e klasse. De jeugdige C. Hoogstraate moest dez eavond we ldriemaal aantreden, maar hij ver dedigde zijn fraaie kansen op de eretitel kranig, zodal hij no gsteeds ongeslagen met slechtsvéén verlies punt uit een gelijk spel aan de leiding staat en de titel hem practisch niet meer kan ontglippen, eD uitslagen van de gespeelde partijen waren Fr. van Dijk 75—Ed. Tieleman 56 C. Hoog straate 75Ed. Tieleman 32 J. de Rijke 75Fr. Groothaert 73 C. Hoogstraate 75—A. Hoogstraate 44 C. Hoogstraate 75—Fr. van Dijk 35. De stand in de 2e klasse is thans als volgt C. Hoogstraate 6 5 1 0 11 J. de Rijke 6 5 0 1 10 Fr. Groothaert 7 4 2 1 10 A. Hoogstraate 6 3 0 3 6 M. Lindhout 5 2 12 5 L. Kayser 5 10 4 2 Fr. van Dijk 7 1 O'-T 6 2 Ed. Tieleman 4 0 0 4 0 PREDIKBEURTEN, vrijdag 1 maart 1957. Geref. Gemeente. 7.30 uur n.m. Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. VERORDENING OP DE KEURING VAN WAREN. Burgemeester en wethouders van Axel brengen over- eenkomstigartikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis, dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente is nedergelegd de door de gemeenteraad op 10 april 1956 vastge stelde verordening op de keuring van waren, goed gekeurd bij koninklijk besluit van 4 februari 1957, no. 18. Axel, 23 februari 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren. AUTOMOBILIST WAS BUITENGESLOTEN. A.N.W.B.-Wegenwacht en N.S. brachten uitkomst. Een inwoner van Rijswijk (Z.H.), die zijn auto ge parkeerd had bij het veer te Perkpolder, kwam, toen hij zijn afgesloten wagen weer wilde openen, tot de pijnlijke ontdekking, dat hij het sleuteltje in het contact had laten zitten. Toen, hij naar zijn reserve-sleuteltje tastte, herinnerde hij zich opeens met schrik, dat hij dit bij het verwisselen van costuum thuis had achter gelaten. Alle pogingen de portieren te openen faalden, zodat het er voor de buitengesloten automobilist somber be gon uit te zien. Ten slotte kwam hij op het idee het hoofdkantoor van de A.N.W.B.-Wegenwacht in Den Haag op te bellen,, waar men wel raad mte deze situatie wist. Onmiddellijk vertrok een wegenwacht naar het huisadres in Rijswijk- en reed vervolgens met het sleuteltje naar het station, waar de hoofdconduc teur van de trein naar Vlissingen bereid was zich over het object te ontfermen. Twee uur en twintig minuten later kon ,dank zij deze gelukkige samen werking tussen wegenwacht en Spoorwegen, een af gevaardigde van de Rijswijkse pechvogel het sleuteltje in Goes in ontvangst nemen en toen was het leed snel geledeii)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2