f58.- V oetbaloverzicht Philips platenspeler Type AG 2141 in koffer Philips platenspeler Type AG 2140 £>0 op voet UO>' Type AG 2004 voor inbouw Philips platenwisselaar Type AG 1003 voor inbouw I Type AG 1103 f op voet ■II Cm m1 DE VROUW VAN VOORHEEN EN THANS. BS'.iliilsj JAARLIJKSE LEDENVERGADERING DER CHR. FANFARE „HOSANNA". Deze vergadering had Woensdagavond plaats in een der lokalen van de voormalige Openbare School, onder leiding van de heer Jan le Feber, die op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst opende. Door de secretaris ,de heer Jac. de Ruiiter werden de notulen voorgelezen en na enkle andere plicht plegingen ook het jaarverslag uitgebracht, waarin weer alle ups en downs waren gereleveerd in dit zonder schokkende gebeurtenissen verlopen veveni- gingsjaar. De penningmeester ,de heer A. van den Broeke, bracht het financieel jaaroverzicht uit, dat naar uit het mondelinge rapport van de heer C. Koster, namen.- de kascommissie, volkom en in orde bleek te zijn be vonden. Alle rekeningen en verdere bescheiden klopten en het verenigingsjaar sloot met een klein kastekort. De penningmeester werd decharge verleend, waarna de voorzitter als kascommissie voor 1957 aanwees de heer C. van Alten en mej. J. Verschelling. aAn de beurt van periodieke aftfreding waren de heren Jan le Feber en J. van Drongelen, die wederom herkozen werden en hunne herbenoeming vei klaarden aan te nemen. De omvraag stond in het teken van de viering van het 50-jarig bestaan dat in 1957 zal herdacht worden. Verschillende denkbeelden werden hiervoor gelanceerd maar deze werden per saldo voorlopig ter bestudering in handen van het bestuur gesteld. Op verzoek van de voorzitter besloot hierna de heer J. Hamelink deze ylot verlopen vergadering met dankzegigng. AXELSE RUITERSPORT HERREES IN NIEUWE GLORIE. Voor een goed bezette benedenzaal van „Het Centrum" mocht woensdagavond de heer A. J. Schie man Cz. als voorzitter der L.R. „De Oranjeruiters" - na enige jaren van gedwong enrust na de aan wezigen te hebben verwelkomd, enige woorden wijden aa nde ruitersport in het algemeen en plaatselijk wel bijzonderlijk. Allereerst begroette de praeses de vertegenwoor digers van het gemeentebestuur en de belangstellende sportvrienden uit omliggende plaatsen, waarna hij wees op de non-activiteit van enige jaren, waarbij het scheen dat de plaatselijke ruitersport voorgoed was inge slapen en ten dode gedoemd. Dit was echter geenszins het geval De liefde voor de edele landelijke sport bleef terdege bestaan. En zo bleef het bestuur intact om met de overgebleven kern het psychologische mo ment af te wachten, dat hun liefhebbers nieuw leven zou kunnen worden ingeblazen. In 1956 was het dan zover en spr. verklaart niet zonder pathos „De paardensport leeft en blijft leven Het paard moge aan betekenis hebben ingeboet als gevolg van de mechanisatie, echter niet in die mate dat het niet meer mee zou spreken in de plattelandse gemeenschap. Zo ver zal het trouwens ook niet komen. AI 'wil dit niet zeggen, dat de fokkerij zich op het oude niveau zou kunnen handhaven. Maar als spr. let, op de nog steeds enorme belangstelling voor de plaatselijke keuringen en fokdagen en op de centrale keuringen te Goes .alsmede de nationale keuringen in Den Bosch, dan vervult dit hem met trots en gerecht vaardigde hoop dat de paardensport zal blijvenx leven en deze levensvatbaarheid ook zal blijven bewijzen Met een variant op het Franse gevleugelde woord ,.Le roi est mort, vive le roi mogen de Axelse Oranjeruiters nu van hun nobele en edele sport zeg gen, dat zij tot nieuw leven is pogewekt En on middellijk volgde na des voorzitters inleidend woord hiervan een overtuigend bewijs toen de jeugdige Abr. den Exter, van Kijkuit, onder leiding van zijn vader, met zijn Shetlandse pony voor het voetlicht kwam om daarop gezeten proeven van vaardigheid en dressuur te demonstreren, die de instemming aller aanwezigen oogsten. Alzo stond deze sportieve inleiding aanstonds in het teken der edele sport en werden wij daarna vergast op de kunstzinnige muzikale prestatie s van „De Optimisten" uit Sas vaft Gent, een ensemble be staande uit een vijftal dames en even zovele heren, dat een zeer verzorgd licht programma ten beste gaf. Het telkens opklaterende applaus bewees duidelijk dat déze soort dilettantenkunst door de aanwez.gen ten valle werd geapprecieerd en toen hun optreden na de pauze volledig was ingesteld op het lichte genre, dit ensemble terug kan zien op een succesvol debuut in Axel. De clou van deze Ruiteravond was weer de op voering van een blijspel in drie bedrijven (vijf tafe relen) onder de naam „Tot uw dienst, meneer Ook in dit opzicht handhaafden ,.De Oranjeruiters een traditie daar ook nu weer de regie in de ver trouwde handen van de heer C. de Feijter Az. was gelegd. Deze heeft zich ook door de keuze van het amusante, soms enigszins pikante huiselijke familiestuk weer uitstekend van zijn taak gekweten als wij hierbij in ogenschouw nemen dat dit optreden voor meerdere execcutanten een debuut betekende. Het gegeven speelde zich af in een door omstandig heden verarmde adelijke familie. Aangelokt door een ruime huurprijs besloten zij enige weken pension te verlenen aan een eveneens met „blauw bloed" be giftigde (maar rijke) jonker. Om de overhaasting waar mede dit besluit genomen werd stuitte dit op een euvel dat niet was te voorzien, n.l. een ontstellend perso neelstekort, hetwelk midden in de seizoendrukte een onoverkomelijk obstakel dreigt te worden. De vinding rijkheid komt de familie Voskamp te hulp. Het spreek woord „Help u zelf, zo helpt u God wordt in vol ledige konsekwentie toegepast. Men zal de inmiddels tot vier aangegroeide gasten de égards en honneurs bewijzen, die de gastvrijheid nu eenmaal voorschrijft. Allerlei grappige complicaties volgden en de vlotte speltrant openbaarde daarbij al spoedig de routine van de meer door de wol geverfde oudere dilettanten. Zonder ook maar iets aan de capaciteiten van dit kunstzinnig elftal te kort te doen mogen wij wel uit zonderlijk noemen freule Juliette Voskamp en jhr. Bert Kranenburg, het voor elkaar als geschapen tweetal, dat in het slottafereel door het „happy end" van deze avond verbonden, wel een zeer te waarderen, prestatie leverde, culminerend in vlotheid en gedegen articulatie. Het is aan geen twijfel onderhevig dat „De Oranje ruiters" hun goede faam ook in dit opzicht in de naaste toekomst weer op het oude niveau zullen weten te brengen, waardoor wij weer ruiteravonden naar het oude recept zullen beleven. Dit bleek wel onverdeeld uit de algemene bijval bestemd voor spelers en regie aan het einde van deze avond. Een rijkelijk van fraaie prijzen voorziene tombola was een attractienummer dat eveneens als vanouds insloeg. Het eerste couplet van het Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied was na des voorzitters dankwoord het sluit stuk van deze avond. „AXEL '57". Zoals wij reeds eerder hebben vermeld stelt de on langs opgerichte Stichting Streekcentrum Axel zich als eerste doel om tijdens de Pinksterdagen Axel weer tot het uitgaanscentrum voor geheel Oost Zeeuwsch- Viaanderen te maken. Het plan om tijdens deze dagen —n.l. van vrijdag 7 tot en met woensdag 12 juni een tentoonstelling op het gebied van middenstand, land bouw en industrie te organiseren is thans definitief, terwijl door het optreden van bekende radio-ensemble s en andere attractie s het programma zo aantrekkelijk mogelijk zal worden gemaakt. Dat de Stichting haar plannen niet licht opvat en van deze week iets bijzonders voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen wil maken ,moge blijken uit het feit dat zij voor de voorbereidingen reeds thans een ervaren deskundige op dit gebied, die al meerdere expositie s en festiviteiten van allure heeft georganiseerd, heeft ingeschakeld, ter uitwerking van de plannen. Het samenstellen van het programma is thans in volle gang en stellig zal binnenkort meer definitiefs over deze festiviteiten kunnen worden medegdeeeld. JAARLIJKSE JEUGDAVOND V.V. „AXEL". Een bomvol bovenzaaltje van het clublokaal, café ,,'s Lands Welvaren" werd Woensdagavond verwel komd door één der jeugdleiders dezer voetbalclub, de heer R. Borgt, die bij ontstentenis van de heer Peeters voor de aanwezigen ook dit jaar het hier sinds jaren kind in huis zijnde cabare Van Meurs inleidde. Er heerste een opgetogen stemming in de zaal, waar ditmaal de juniores en de adspirant-leden tal van voorste rijen bij het podium innamen, terwijl de ouders zich met een meer bescheiden plaatsje tevreden moesten stellen. „Non-stop, recht door, de jeugd gaat voor was dan ook het devies op deze avond. Het optredend kwartet dat uit twe edames en twee heren bestond, wist de jeugd een ganse avond op de gezelligste wijze bezig te houden. Goochajkunst en jongleren, zang, muziek en voordracht wisselden elkaar in vlot tempo legenheid was persoonlijke assistentie op het podium af en daar de jonge oranje-garde dikwijls in de ge- tc helpen verlenen, bereikte de uitgelatenheid vaak hoogtepunten. Doch ook de ouders genoten van het gezellige en gevarieerde programma en de populaire refreintjes,, die Axel's jeugd ter afwisseling en dank zij de accordeoniste Jopie Keizer mee kon zingen, gingen er in als koek. Niet voor niets is Axel III één der eerste Zeeuwse elftallen dat een kampioenstitel wist te behalen. Ook de juniore's zijn van dit hout gesneden en toonden op de groene mat al ontelbare malen dat het hun ernst is met de toekomst hunner club. Zódèt deze avond de jong egarde ook van harte vergund is. De pret duurde tdt het middernachtelijk uur en de heer Borgt dankte na 'afloop de artisten van het cabaret Van Meurs voor hun bij vernieuwing betoonde „good will" en het gedemonstreerde begrip om de jongeren een avond van ongedwongen jolijt en afwisseling te brengen. De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Axel hield in „Zomerlust" bij de heer Faas een bijeenkomst waar als spreekster optrad mevrouw Pelleboer uit Wagenincjen met als onderwerp„De Vrouw van vroeger en hu". Nadt mevrouw Maris alle aanwezigen en inzonder heid de spreexster had verwelkomd, gaf ze het woord aan mevrouw Pelleboer. Deze deed ons het verschil zien in het leven van dt vrouw in vroeger jaren en die in deze tijd. Wanneer men bedenkt dat de vrouw vroeger niet geteld werd en men het zelfs in twijfel durfde te trekken of ze wel een ziel had, dan kan men begrijpen, dat er door deze miskenning van de vrouw in haar geheel, vrouwen zijn gekomen, die hun gehele leven hebben ingesteld, om het bestaan van de vrouw tot een menswaardig peil op te voeren. Deze pioniersters, deze voorvechtsters, hebben een zeer zware strijd moeten voeren, eer ze bereikt hadden wat ze wilden, n.l. de vrouw een bestaan te geven, waar ze ook als mens recht op had. Door deze voor vechtsters zijn de ziekenhuizen, de bewaarscholen, enz. onstaan. Men kan het ook zo zeggen, deze dappere vrouwen hebben voor de vrouw van tegenwoordig de weg gebaand tot een gelijkwaardig menselijk leven, waar man en vrouw beiden recht op hebben. Nu is de erkenning van de vrouw zo ver gevorderd, dat er schier geen beroep is, dat niet door haar uit geoefend kan worden. Maar het mooiste is toch ook nu nog, dat ze in alles vrouw kan en moet blijven. Hierna volgde een prettige en interessant^ be spreking ya» het gehoorde en het bleek uit alles dat de dames het betoog van de spreekster goed ge volgd hadden. De woorden van dank die mevrouw. Maris tot de spreekster richtte aan het slot van de bijeenkomst wa ren dan ook uit aller hart gegrepen. PREDIKBEURTEN. zondag 24 februari 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30- uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Eerw. Heer J. C. Eman, van Terneuzen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 23 24 februari Dr. K. Boor. 2e klasse B K.N.V.B. De weerprofeten voorspellen tegen het week-end betere weersomstandigheden en het vooruitzicht van een volledig .afgewerkt programma wint daardoor aan waarschijnlijkheid. Hiermede voor ogen wijden wij ons met meer ambitie nog dan anders aan het oplossen van de weer, opdoemende prognose s. Die echter altijd de wisselvalligheid van het weer als „inhaerente' eigenschappen zullen blijven kenmerken. Zeeuwsch-Vlaamse derby-sfeer. HulstAxel. De grote attractie en emotie zal in het voetbalvlereldje aan deze zijde der Schelde culmi neren in lie( treffen dat in het Hulsterse sportpark tussen de beide toonaangevende Zeeuwsch-Vlaamse rivalen zal plaats hebben. Dat dit het moment gaat worden waarop de span ningen zich zullen ontladen behoeft geen twijfel. Deze ontmoeting heeft alle elementen in zich die het doen van een voorspelling bemoeilijken. Al staan de blauw gelen heel wat beter geklasseerd dan onze stadgenoten, dit moet geenszins betekenen dat de Axelse kansen in Hulst miniem zouden moeten zijn. Zij mogen integen deel doen onderstellen dat de oranje-witten verbeten partij zullen trachten te geven, hewelk niet anders dan nivellerend zal werken. Bij normaal verloop zullen de krachten niet ver uiteenlopen. Wellicht resulteert dit duel die de wedstrijd van dit seizoen staat te worden in een puntenverdeling. Waarop wij het willen houden GoesRoosendaal. Te oordelen naar de resultaten van de vorige Zondag toen Goes opzienbarend de leiders in de Zeeuwse slijk deed sneven en Roosen daal tegen W.V.O. zo faalde is een voor de hand liggende Zeeuwse zege in het komende duel Ö)S)!komst. Maar zo duidelijk liggen de kaarten niet G^"tafel, want de wisselvalligheden kunnen- zo vele Wi"Velerlei zijn dat ons hier alles mogelijk lijkt. Naar wèlké kant de schaal ook doorslaat ,toch zal o.i. van groot ver schil wel geen sprake zijn. Een zege voor de thuis club komt ons het waarschijnlijkst voor. TaxandriaInternos. Hier valt naar wij menen dit maal op geen verrassing te rekenen en het zou de eer van de Oisterwijkers te na komen nu ook op eigen veld een deel van de buit aan de Ettenaren te moeten laten. Een zege voor de koplopers is hier dus wel zo goed als zeker. R. A.C.Middelburg. Ofschoon de groenwitten hun huid zo duur mogelijk zullen verkopen zal het in Gilze-Rijen een lastig karwei worden om één der twee punten te bemachtigen. Met het oog op de nog altijd bestaande hoewel minieme kansen zijn wij de overtuigin gtoegedaan dat R.A.C. zich thuis niet zal laten beetnemen door de Zeeuwse hoofdstedelijken. B.S.C.Uno Animo. Een der meest spannende ont moetingen staat in Roosendaal voor de deur. De ver liezer van deze strijd doet een, schrede nader tot degradatie. Deze match doet aan belangrijkheid weinig onder voor de Zeeuwsch-Vlaamse derby. Ons komt het voor, dat hier een draw tot de mogelijkheden be hoort. Dit is zelfs onze verwachting. Rood-WitW.V.O. In St. Willebrord gaat het om de bezetting van de zesde of zevende plaats en daar de gasten hun twintigste wedstrijd spelen en het seizoen voor hen dus ten einde loopt betekent een nederlaag voor hen dat zij in de onderste helft dei* ranglijst zullen terecht komen. Veel krachtsverschil zal het ook hier niet te zien geven. Waarom wij ook indit duel een puntenverdeling als het meest waar schijnlijke resultaat voorspellen. 3e klasse D K.N.V.B. Leider Corn Boys zal in Sas van Gent teneinde haar positie te verstevigen en te behouden de winst ir, de wacht moeten slepen tegen de Grenswachters, waartoe wij hen wis en zeker in staat achten. R.C.S. krijgt het in Ossendrecht het kwaadst tegen Odio. Het mag geen enkel verliespunt riskeren om beste kanshebber te blijven. Ook Terneuzen is op eigen bodem capabel de Zeeuwsch-Vlaamse grenskanters met ledige handen af te doen trekken. Wee degene van de drie leiders die op deze' Zondag een fout maakt. R.K.F.C.Zeeland Sport, zowel als Zeelandia Hontenisse achten wij ontmoetingen waarin de thuis- clugs veruit favoriet zijn en de punten wel thuis zullen weten te houden. Ook Biervliet zal van het uitstapje naar Meto vermoedelijk wel van een „kouwe kermis" thuiskomen. Biljarten. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Ook Dinsdagavond werden in café „de la Paix" bij P. Groothaert voor de le klasse van het kampioens- tournooi weer een viertal partijen gespeeld, waarvan de uitslagen waren als volgt P. Groothaert 150 22 64 6,82 Fr. Dieleman 89 22 27 4,05 G. Mattheeuws 150 25 37 6,~ P. Leunis 134 25 35 5,36 I. Groothaert 150 40 15 3,75 Jos. Lippens 117 40 23 2,93 A. Mattheeuws 150 34 27 4,41 I. Groothaert 117 34 19 3,44 De stand in de le klasse is thans als volgt G. Mattheeuws 6 6 0 0 12 P. Groothaert 7 5 0 2 10 R. Dieleman 4 4 0 0 8 A. Mattheeuws 6 4 0 2 8 P. Leunis 6 3 0 3 6 L. de Theije 6 3 0 3 6 Jos. Lippens 5 2 0 3 4 Fr. Dieleman 5 1 0 4 1 I. Groothaert 6 1 0 5 2 J. van Fraaijenhove 7 0 0 7 0 Prinses Beatrix is donderdag, tijdens een buiten gewone algemene vergadering van de Koninklijke Federatie van landelijke rijverenigingen tot bescherm vrouwe van deze federatie geïnstalleerd. Koning Leopold van België is donderdag, in ge zelschap van zijn echtgenote prinses Liliane, voor een onofficieel bezoek van een maand naar de Belgische Kongo vertrokken. In een mijn bij Nottingham in Engeland zijn door brand 23 mijnwerkers gewond, van wie zes ernstig. Koningin Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn, na een staatsiebezoek van vier dagen aan Portugal, donderdag weer in Lonüen ge arriveerd

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3