LIEFDE S NAZOMER nmEfl UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Geeft het voorgaande zeker geen reden tot opti misme, objectief ons vaderland in de gemeenschap van de volken op deze wereld beziende, moet he ons toch tot^grote dankbaarheid stemmen, dat wij wonen in een vrij land met vrije meningsvorming, met vrije organisaties, vrijheid van drukpers, vrijheid van ge weten, verankerd1 in onze Grondwet niet alleen, maar in de harten van ons gehele Nederlandse volk. Wan neer, tegen deze achtergrond, wij het Hongaarse drama bezien, de troebelen in het nabije Oosten en de onder drukking in een groot gebied van onze wereld, be seffen wij welk een voorrecht wij ondanks alles ge nieten in een democratisch land als het onze te mogen wonen. Laat ons daarom steeds werkzaam blijven, ieder op de plaats waar hij gesteld is, in het belang van onze landbouw in het algemeen en dat van onze Z.L.M. in het bijzonder, in het vaste geloof en het onwrikbaar vertrouwen, dat de gerechtigheid komen zal." Bij het beëindigen dezer rede kwam de heer J. G. F. Schlingemann, de algemeen secretaris der Z.L.M. ter vergadering. Na verwelkoming van de algemeen secre taris door de voorzitter volgden gewone plichtpleigngen door de secretaris en was men weldra toe aan de eigenlijke agenda. Allereerst bracht bij monde van de heer J. Cappoa de financiële commissie rapport uit omtrent haar be vindingen, betreffende het onderzoek der rekening en verantwoording over 1956, dat tot geen op- of aan merkingen aanleiding gaf, waarna door de secretaris penningmeester Iz. de Feijter Wz. hierover nader verslag werd uitgebracht. Uit dit verslag bleek, dat de kasmiddelen in het afgelopen jaar opnieuw met 90.— waren achteruit gegaan, hetgeen de finaciële toestand steeds ongunstiger maakt. Dit verslag werd verder niet nader besproken of aan critiek onderworpen en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Bij het volgende punt bracht de voorzitter het voor stel totverhoging der afdelingscontributie in bespre king. Dit voorstel kwam neer op het bepalen der contributie voor leden-grondgebruikers op ƒ6.— (dit was tot nu toe 4.Voor de overige leden zou men de contributie op hetzelfde niveau willen handhaven, n.l. 2.per jaar. Hij wees op het karakter der af deling Axel, die gecompliceerder is dan andere af delingen der Z.L.M. vanwege de centrale ligging en degeregelde veemarkten en rundveekeuringen die plaats vinden. Zonder stemming ging dit voorstel er daarop door. Het salaris van de secretaris-penningmeester over 1957 werd vastgesteld overeenkomstig dat van 1956. Met overgrote meerderheid van stemmen werden de afdelings-voorzitter W. Koster en de secretaris-pen ningmeester Iz. de Feijter daarop bij de periodieke be stuursverkiezing herkozen als bestuursleden, terwijl met vrijwel eenzelfde meerderheid ook de verschil lende afgevaardigden naar de Z.L.M.-vergaderingen werden herkozen. Dit waren de heren W. L. den Hamer, P. B. van Hoeve, J. K. de Putter en Adr. Scheele. Alle herkozen functionarissen verklaarden wederom hun functie te aanvaarden. De commissie belast met de beantwoording der vraag punten bracht bij monde van de heer W. Dekker Mz een voorlopig uitgebreid rapport uit omtrent de vesti gingseisen in de landbouw, dat afwijzend luidde en om trent het behoud van de bodemvruchtbaarheid. De voorzitter bracht na ampele bespreking o.m. de toe standen rondom de fabriekscomplexen te Sluiskil, dank aan de commissie die zich op verdienstelijke wijze van haar taak had gekweten. Hierop gaf hij het woord aan mr. J. F. G. Schlinge mann, de algemeen secretaris der Z.L.M., die een in leiding hield over het onderwerp „PROBLEMEN IN DE LANDBOUW! VANDAAG 1" Spreker begint met te wijzen op de zeer vele pro blemen die in de landbouw de gemoederen veront rusten. Hierbij wijst hij op de per 1 Februari ingaande nieuwe toestand ten aanzien van een bestuursinstantie, n.l. het Landbouwschap, waarin hij (mr. Schlingemann en de voorzitter zitting zullen nemen. Het jaar 1956 was een slecht oogstjaar. dienen bij te passen, waartoe zij zeker voor een ge- De prijzen van vele producten vielen bij stijgende deelte zal willen tegemoet komen. Het landbouwbeleid is te schriel geweest. Het is duidelijk dat hiertegen een tweetal grote tegenstanders valt te onderkennen. In de eerste plaats noemde spr. minister Zijlstra, die persoonlijk niets tegen de landbouw kan hebben, doch die de gehele economische toestand van het land in het oog wil houden. Dit wreekt zich nu door het afwegen van allerlei belangen tegenover elkaar, waardoor de mi nister elke verhoging van lonen en prijzen tracht te voorkomen ter elfder ure. De afschrijvingspolitiek ook op bedrijfsgebouwen is daardoor bedenkelijk achterop geraakt ten aanzien van onderhoud, zowel als in doel matigheid. Het verschil tegenover het overige be drijfsleven zoals de industrie met vervroegde af schrijvingen is wel zeer in het oog vallend en on billijk. Zo zien wij dit departement steeds in een verwoed gevecht met het gehele bedrijfsleven en de arbeidsorganisaties. Van alle kanten komt men af met verhogingen van allerlei tarieven als P.T.T., gas, verpleegkosten, e.d. zodat het één aanhoudende nacht merrie geworden is voor minister Zijlstra. Het is een bedenkelijke impasse. Immers de arbeiders-organisa- tie's stellen tegen alle mogelijke prijsverhogingen uit eindelijk dan w e 1 hun looneisen en de industrie dan w e 1 hun productieprijsverhoging Het prijsstabili- satie-accoord staat en valt echter met deze politiek. In de tweede plaats stuiten wij op minister Zijlstra die momenteel al bij de Ned. Bank moet gaan lenen. Hoe zal deze het moeten zien te redden tie- en bedrijfskosten ten zeerste tegen, waarbij andermaal bleek hoe moeilijk het is om in tijden van eenzijdige hoogconjunctuur stabiliteit te handhaven. Eenzijdige hoogconjunctuur zette zich voort. Terwijl de industrie floreert en ook in onze eigen provincie en omgeving overladen is met werk en orders voor vijf jaar is de toestand in de landbouwkringen in velerlei opzicht verontrustend en weinig minder dan precair geworden. Zo heeft b.v. de Kon. Mij. ,,De Schelde" als contrast ten opzichte van de toestanden in de landbouwsector zo bovenmatig veel werk en orders dat er niet aan gedacht kan worden een nieuwe broodnodige provinciale boot te bouwen. Daarnevens openbaart zich bij ruime werkgelegenheid een tekort aan arbeidskrachten dat met inbegrip van andere bedrijfstakken thans plm. 80 tot 90.000 man be draagt. Terwijl de regering beweert te streven naar zo weinig mogelijk arbeidstekort, openbaart zich een steeds dringender gebrek aan bepaalde dingen. Waar bij in de hand gewerkt wordt dat de werkgevers on gewild mede moeten werken aan verhoging der lonen wat alleen neerkomt op het weghalen en overhevelen avn arbeiders bij buurman naar de florerende in dustrie. Een opsomming van de loonronden en de vacantie-toeslagen in die sector zoals reeds zo vaak in andere verslagen is opgesomd, kenschetst de toe stand in haar schrille eenzijdigheid, waar 85% van de werknemers van profiteerden, doch die voor de 15% in de landbouw negatief Was. Regering sprong verder dan polsstok lang was. De ongunstige gevolgen bleveti niet uit. De Neder landse polsstok bleek bij lange na niet toereikend voor de grote sprong die neerkwam op een extra milliard uitbetaling van lonen, dat besteed werd aan allerlei dure verbruiksgoederen, vooral televisie-toestellen en bromfietsen daaronder, zodat het ten slotte kwam vast te staan, zoals vanwege het departement van Econo mische Zaken werd vastgesteld dat meer dan 800 mil- lioen verbruikt werd dan is voortgebracht. Zo ging het ook met de Staat, die veel in het buiten land heeft gekocht, waardoor onze betalingsbalans ongunstig werd beinvloed en dedeviezenvoorraad der mate is verminderd dat moest worden ingegrepen. S.E.R.-nota adviseerde tot bestedingsbaperking. Spr. betoogde dat wij allen de gemeentebesturen en ons ganse Nederlandse volk gedupeerd worden en dat ter uitvoering van dit advies door de arbeids- vakcentrales medewerking werd toegezegd mits deze toestand geen prijsverhoging tot gevolg zal hebben. Als één der bijkomde factoren noemde hij het woning probleem dat de regering geweldig dwars zit. De Nederlandse landbouw die in verband met de aanzienlijke verhoging van de productieprijzen in de landbouw reeds een ruk aan de bel gaf, beklemtoont dit ten opzichte van de prijzen van tarwe, suiker bieten, melk, etc. Gewezen moet vooral worden op de doorberekeningskosten der eigenaarslasten als gevolg der kunstmatig laag gehouden pachtprijzen in ons land waar wij met onze 11 millioen mensen toch ook van onze uitvoer zullen moeten leven. Het is een taak voor onze twee tot drie milliard eieren geld in het buitenland te krijgen, waarmede wij onze voedergranen kunnen kopen door dewelke wij ons eindproduct (varkens, enz.) weer naar het buitenland kunnen quiteren. Door lage huren, lonen en pachtprijzen kon Neder land tot dusverre voldoen, maar spr. vraagt hoedanig deze toestand zich in de toekomst zal ontwikkelen ten opzichte van verhoging van onderhoud grond, rente, afschrijvingen en nieuwbouw. Als tweede punt van het Landbouwschap noemde hij een betere vergoeding voor de bedrijfsleiding. Ten derde de lonen der landarbeiders die op een zelfde nivxeau dienen te komen als die in de andere bedrijven. Het is zo ingesteld dat om dit alles te rea liseren 350 millioen gulden zal benodigd zijn, waar door de regering ƒ100.— tot 125.— per ha. zal u st. .nming in de agrarische wereld is mede daardo» aanzienlijk verslechterd. Hij wijst op de onzin die deer een oud-minister v. d. Kieft in „Het Vrije Volk wordt geschreven, dat er in ons land veel te vet kleine bedrijfjes zijn die de kostprijzen onnodig ver hogen en die dienen te verdwijnen. De momenteel te Utrecht plaats hebbende landelijk voorlichtingsvergadering die uitgaat van de C.B.T.E en het Kon. Landbouwcomité is in wezen een grott nationale protestvergadering. Ofschoon de stemmicc in Zeeland niet zo slecht is als elders in de landt" zal het zaak zijn te blijven staan op de verwezen, lijking onzer gerechtvaardigde eisen. Laten wij daarom streven naar eenheid daar ver- deeldheid verzwakt en als Z.L.M. met haar 6000 1, trachten te bewerkstelligen dat dit doel wordt bereikt (algemene bijval en instemming). De rondvraag leverde een zeer bondige besprekin; van enkele punten van huishoudelijke of onderge' schikte betekenis, waarna de voorzitter aan de heer mr. Schlingemann dank bracht voor zijn zeer degen en van grondige feitenkennis getuigende improviseerde redevoering. Spr. hoopt nog lange jaren van de deskundige voorlichting in de Z.L.M. door deze functionaris te mogen blijven profiteren. De vergadering verenigde zich na afloop aan gezellige en goed voorziene koffietafel. In de avonduren werden enige smalfilms Vertoond door personeel van de staf van het Zeeuwse Land bouwhuis te Goes. Om hun grotelijks vaktechnisch geaardheid genoten deze in weerwil van de lang durigheid der vergadering nog zeer ruime en intens belangstelling. Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het 'm doet Minister Hofstra kijkt in ledige schatkist. Het is duidelijk dat er voor deze bewindsman, die op wel zeer ontnuchterende wijze wordt geconfron teerd met de werkelijkheid, niets anders op zit dan waar nog mogelijk de belastingen te verhogen. Om te beginnen dus een verhoging en verzwaring van reeds veel te hoge vennootschapsbelasting. En dat bij de tegenwoordige aanpassing van het industriële proces dat enorme eisen stelt. Deze gaan reeds zo ver, dat „O. O." BRACHT „SCHAKELS^ Een vierdaagse tournée langs vier der voornaamste streekmiddelpunten van Zeeland en als onderdeel van een landelijke rondreis ter gelegenheid van Johan Elsensohn's 40-jarig toneeljubileum bracht het „Nieuw Ned. Toneelgezelschap" ditmaal - na Middelburg, Zierilczee en Goes naar Axel. Onder de auspiciën van het Spaarfonds „O. O." waren de onder- handelingen met dit ensemble met succes bekroond. Daarmde heeft dit spaarfonds zijn meer dan 10-jarige gunstige reputatie wederom aanzienlijk versterkt men in Engeland en Amerika reeds de beschikking bewezen als zodanig in de Axlese gemeenschap heeft over allerlei vernuftige electrische machines, die elkander controleren ,doch waardoor straks wij ook mee moeten, mechaniseren en de arbeidskrachten hoe langer, hoe meer verdwijnen. In theorie is het zo dat men alleen kapitaal kan vormen indien men een goede prijs krijgt voor zijn producten. De boeren in de akerbouw leveren thans reed sdrie maanden melk zonder te weten wat men er voor in de plaats krijgt. Het wachten is momenteel nog steeds op een me morie van antwoord van de minister, waaruit het nieuwe landbouwbeleid moet blijken. Uiteindelijk is schaadt Kunstenaars van het formaat van Heyermans -—r vol komen op haar plaats te zijn. Het uitgesproken „al gemeen karakter, stelt het spaarfonds in staat aan „e'ck wa t wils" te bieden. En zo leidden de om standigheden er toe dit wel niet hyper-moderne stuk van onze wellicht grootste Nederlandse toneel-auteur de onsterfelijke Herman Heyermans voor het voetlicht te brengen. En dit als jubileumstuk van de gevierde en sympathieke acteur Johan Elsensohn. Maar de sfeer van een halve eeuw terug heeft dit thans als het ware tot de „klassieke" toneel-literatuur behorende karakter- en familiestuk allerminst ge- de regering alleen verantwoording schuldig aan de volksvertegenwoordiging. Daarom doet het uiteraard zeer eigenaardig aan de regering advies te zien vragen aan de S.E.R. hetgeen de toestand kenschetst. Dit is een teken van zwakte Spr. wil ten aanzien van de eisen nochtans liever de redelijke weg bewandelen dan overdreven eisen te stellen, aangezien het b.v. geen kunst is ten aanzien van de bietenprijs 60.— te verlangen. Landbouwschap wil redelijke eisen stellen. Hij kwalificeerde het tarwebeleid der regering op scherpe wijze. Door dit beleid beschikken wij thans in Nederland over broodgraan dat een derderangs product is geworden. In dit opzicht althans heeft men in België een beter landbouwbeleid gevolgd dan het onverantwoordelijke ten onzent dat in feite geen beleid is voor een regering. De sterk verontrustende onenigheid die de kabinets crisis slepende maakte en toen duidelijk tot uiting kwam beheerst nog steeds onze nationale politiek. De 34) V Niet alzo de vakbond. Er komt een brief, die nogal scherp is gesteld. Min of meer een ultimatum. Tom laat een koel briefje terug sturen, waarin hij mee deelt, alleen op behoorlijke brieven te zullen rea geren. Ja, hij zal zich door een vakbond de wet laten stellen. Als of hij nog geen moeilijkheden genoeg heeft te overwinnen. Een der vakbondleiders vraagt een paar dagen later belet. Tom ontvangt hem. De man, begint hoog van de toren te blazen en betoogt, dat het ontslag Van vijftien personeelsleden, waarbij nota bene de bedrijfs leider, niet geaccepteerd kan Worden. Midden in zijn woordenstroom onderbreekt Tom hem. En dan vertelt hij precies hetzelfde als hij een paar dagen tevoren gedaan heeft tot de arbeiders. En hij besluit„Wat dukt u, is beter Vijftien mensen ontslaan, die niet voldoende doordrongen zijn van hun plicht jegens het bedrijf, waarvoor ze werken, of alle vijf en tachtig mensen op straat zetten wegens liqui datie Dit bedrijf, meneer, heeft circa vijf jaar met verlies gewerkt. En dit bedrijf is een N.V., waarin de aandeelhouders graag wat winst zien. De laatste vijf jaar hebben ze geen cent dividend ontvangen. In tegendeel. Er is opnieuw geld gestort om het bedrijf weer gezond te maken. En daarvoor was het nodig, dat het personeel ingekrompen werd. Beroerd voor degenen, die daarvan de dupe werden, maar er is zaken hier er voor staan. Van terugname is natuurlijk geen sprake. Het ontslag is goedgekeurd door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er wordt verder niet meer over gesproken. En als uw organisatie daarmee geen genoegen neemt en maatregelen wenst te nemen, wel, mijnheer, gaat uw gang. Maar dan sluit ik binnen een week de hele fabriek en staat iedereen op straat. U kunt kiezen of delen." En daarmede was ook dit onderhoud afgelopen. Zoals hij had verwacht, hoorde hij- niets meer van de vakbond. De week daarop kwamen de vertegenwoordigers aan de beurt. Tom had de adressen van de heren en be steedde er een morgen aan om ze eens langs te rijden. Bij de eerste de beste was het al raak. Inplaats van op reis te zijn, was de man brutaalweg bezig zijn voortuintje te maaien. Tom zette zijn wagen stil aan de trottoirband en bekeek de werkende man, die niet vermoedde, dat zijn nieuwe baas in zijn onmiddellijke nabijheid was. Na een paar minuten stapte Tom uit en liep het pad op. ,,Zo, Van Hoven, een mooie tuin is toch maar alles, niet De man schrok op, alsof hij door een wesp ge stoken was. Toen hij zijn baas tegenover zich zag staan, werd hij beurtelings wit en rood en ten leste stamelde hij „Ikik voelde me vanmorgen niet erg lekker, meneer, vandaar „Vandaar ,dat je maar aan het tuinieren bent ge slagen," viel Tom hem in de rede. „Gezond werk, vooral met dit mooie weer. Je hebt groot gelijk, hoor. Ik zou zeggen blijf maar aan het grasmaaien en geef mij je treinabonnement en je legitimatiekaart. Vandaag nog zal je ontslagbrief aangetekend worden immers werk genoeg? Nu weet u precies, hoe de toegezonden. Bij de kassier kun je je salaris tot en met gisteren halen." Bij nummer twee ving hij botde man was inder daad op reis. Maar Tom had zijn woorden klaar. „Waar kan utv man vandaag zijn, mevrouw vroeg hij aan de echtgenote, die hem opendeed. f „Voor zover ik weet, in Groningen, meneer." „Mooi, laat hem dan morgenochtend, vóór hij weer op reis gaat, even op mijn bureau komen. aHrtelijk dank voor de moeite." Nummer drie zat rustig thuis een boek te lezen. Doch deze man was niet verlegen. Vóór elf uur kan ik toch niet bij de winkeliers terecht. Ik zit net te wachten op de koffie en was van. plan met de trein van half elf te vertrekken." „Laat die trein maar wegrijden zonder jou en geef me je abonnement en je legitimatiekaart." Maar deze man was agressiever en weigerde. Tom, die geen scène's wenste, liet de man ten slotte zijn papieren houden, maar deelde hem mede, dat ook hij per aangetekend schrijven zijn ontslag zou krijgen en slechts uitbetaald kreeg tot dit tijdstip. Daarna reed hij weer terug naar de fabriek. Of de andere twee al dan niet op reis waren, interesseerde hem op dit moment niet. Zijn beide ontslagen collega's zouden de anderen wel inlichten. En zij zouden er ongetwijfeld leergeld uit trekken. De weken daarna stroomden de orders binnen. De drie overgebleven vertegenwoordigers bleken opeens verbazend actief geworden. En Tom grinnikte, toen hij de bestellingen bekeek. Hij had de eerste week na het ontslag van de drie overgebleven vertegenwoor digers meer orders binnen gekregen dan anders in een maand van alle vijf. (Wordt vervolgd) leveren doorgaans scheppingen, die weerstand bieden aan de wisselingen en wijzigingen des tijds. En zo werden wij Vrijdagavond vergast op dit bekorende en emotionele spel van de „huiselijke haard" dat ondanks de lach en de traan en de vaak ironische geest en humor, die al het werk van Heyermans kenmerkt, een sterk dramatische inslag heeft. Het „vrolijke" spel is door de auteur absoluut zeker ironisch om niet te zeggen „sarcastisch" bedoeld. Bekoorlijk was dit stuk om de naar onze begrippen ouderwets aandoende entourage van kantoor- en kamerdecor - waarbij de costumering synoniem aan de tijd waarin het stuk speelde, de sfeer in belangrijke mate hielp verhogen. En ofschoon naar normale maat staven berekend, de mensen in al hun verkeerdheid of andere eigenschappen sinds Heyermans tijd nauwe lijks veranderd zijn, er ligt een waas over al zijn geestesscheppingen van echtheid en eerlijkheid, die ons met het zuiverste realisme confronteren. Heerlijk en hartverwarmend Het gehele stuk gaf in zijn scherp gekarakteriseerde creatie s der hierin optredende artisten een zo mees terlijk getypeerde eenheid te zien, dat het stuk ons klaar leek voor verfilming. Elk onderdeel van de grote familiegroep was door en door verzorgd. Een bekwame en kunstzinnige regie, die in handen was van Ferd. Sterneberg deed deze kostelijke en diep- doorvoelde levenswerkelijkheid alle eer aan, waarmede tevens aan de geesteschepping van één onzr grootste auteurs en kunstenaars alle eer werd bewezen die deze waardig is. 4 ot in details waren alle bedrijven zo verzorgd en de vijftien artisten die dit briljante ensemble vormden lieten ons een rolbezetting zien die enig was en geen zwakke plekken had. Zelden zagen wij een beter verzorgde en geregis seerde opvoering. Zodat het ook geen verwondering behoeft te baren dat praeses Adr. van Gink aan het einde in de jubilerende acteur Johan Elsensohn het volledige ensemble bij open doek huldigde voor de voortreffelijke opvoering en vertolking van dit mees terlijk geschreven stuk van Heyermans. Het herhaalde applaus bij open doek droeg ten slotte het karakter van een ovatie en de voorzitter hoopte het gezelschap ook in de toekomst nog in Axel te mogen begroeten. ,,0. O." heeft eens te meer bewezen hier ter plabtse nog steeds vele honderden vrienden te be zitten en in toenemende mate haar levensvatbaarheid bewezen. Waarvan zij nog tot in lengte van dagen moge doen blijken, daar zij op waarlijk culturele wijze haar taak opvat en volvoert. Onnodig te zeggen dat de gebruikelijke verloting met het gezellige bal na de avond op de manier van voorheen completeerden. Naar de voorzitter wijders nog mededeelde zal binnenkort een vergadering plaats hebben om nog over een derde „O. 0."-avond te beslissen.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2