LIEFDE S NAZOMER Kindje GRBEP? babyderm UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. HULST JAARLIJKSE FAMILIE - AVOND VAN DE CHR. BEDRIJFSGROEPEN - CENTRALE. Dinsdagavond vond in de benedenzaal van „Het Centrum" de gebruikelijke jaarvergadering der C.B.C. plaats, die in de loop der jaren meer het karakter van een feestelijke periodieke familiebijeenkomst heeft ver kregen. De vergadering stond onder leiding van de heer A. van Houte, die met gebed openend gemeenschappe lijk liet zingen Psalm 68 10, waarna hij een schrift gedeelte voorlas uit het Oude Testament, n.l. Jesaje 12. In zijn openingswoord wierp de praeses een bon dige terugblik over 1956 dat weer het gewone ver schijnsel bood van om verschillende redenen bedanken en toetreden van leden. Dank zij een verblijdend hoger getal inschrijvingen ging het ledental omhoog. Het stemt tot vreugde dat de arbeidsvrede kon worden gehandhaafd en allen gespaard en bewaard bleven voor ramp en onheil, met uitzondering van het lid C. v. d. Velde, die op één der Pinksterdagen tragisch viel bij de vervulling van zijn arbeidsplicht. Spr. ver zocht de aanwezigen dit verscheiden lid enkele ogen blikken in stilte te herdenken. Hij constateerde dat 1956 een gunstig 'aar was voor de arbeiders in de diverse bedrijfstakken door instel ling van het vier ploegen-stelsel in continu-dienst. De achterstand van de topjaren van 3% benevens de 6% loonronde en meer vacantie, alsmede de verwezen lijking der bedrijfspensioenfondsen noemde hij mede vrucht van de arbeid der C.B.C. Spr. eindigde zijn inleidend woord met hetgeen hij nog heden in zijn gezin voorlas uit het Spreukenboek „De zegen des Heren maakt rijk 1" Inplaats van de wegens ziekte verhinderde secre taris werd daarop het jaarverslag voorgelezen door de heer M. Wieland. Deze refereerde zich daarin in hoofdzaak aan de woorden van de voorzitter. In het bestuur vonden geen mutaties plaats, het bezoek aan de ledenvergade ringen was verbeterd en het ledental vooruitgaande. Spr. releveerde de verschillende arbeidstoestanden, de contributieverhoging en de reactie's die niet zijn vol ledige instemming hadden en besloot met een propa gandistisch woord tot verhoging van het ledental en de groei en bloei der afdeling. Nadat door de heer R. Bakker rapport was uitge bracht omtrent het resultaat der kascommissie, dat gunstig luidde, was het woord aan de heer S. Jansen, die als penningmeester het financieel jaaroverzicht liet horen, waarin hij nogmaals de diverse loonsver hogingen memoreerde. Spr. laakte de opvattingen van sommige leden ten opzichte van de contributiever hoging. Doordat 20% der leden in gebreke bleef zullen deze in geval van staking e.d. niet het volle pond der uitkeringen trekken. Hij hamerde daarom met kracht op de contributieplicht van al de leden. Met grote voldoening deelde hij voorts mede dat het ledental thans tot 200 gestegen is. T enslotte memo reren wij een contributie-opbrengst van ver over de 900.terwijl het batig saldo in de afdelingskas met bijna 300.— steeg. Spr. eindigde met hulde te brengen aan het werk van bode Wieland en droeg daarop een door hem zelf vervaardigd gedicht voor. Na het zingen va nPsalm 27 1, werd het woord verleend aan de hoofdbestuurder de heer C. Bras penning tot het uitreiken van het gouden insigne aan een vijftal leden die thans 25 jaar onafgebroken lid der organisatie zijn. Deze rekende het tot een eer aan deze trouwe leden op deze jaarlijkse massavergadering dit gouden ereteken op de borst te mogen spelden. Zij behoren allen tot de pioniers en bewezen hun trouw aan het vaandel in de strijd tot verbetering van de rechtspositie der werknemers. Dez estrijd van het C.N.V. richt zich naar de beginselen van Gods Woord 33) Tom laat hem op het privékantoor komen en ver telt hem zonder omwegen, dat Hendriks, de bedrijfs leider ontslag heeft gekregen. „Nu zitten we zonder leiding en dat gaat natuurlijk niet. Daarom wordt U voorlopig belast met de leiding van het bedrijf. Er komt een briefje in de fabriek te hangen, waarin Uw promotie wordt bekende gemaakt. Gaat U er mee accoord De man aarzelt. Durft hij de verantwoording niet aan Heeft Tom zich in hem vergist „Mag ik U vragen, meneerwaarom Hendriks ontslag heeft gekregen Tom knijpt een oog half dicht. Zo, zo, Hendriks was dus gevreesd. Men was bang voor hem en deze man waarschijnlijk eveneens. Ducht hij misschien re presailles ,,Hoe lang werkt U in deze fabriek is de weder vraag van Tom. „Van de oprichting af, meneer, dat is laat eens kijken bijna één en twintig jaar." „En hoe lang is Hendriks hier „Die is pas na de oorlog gekomen." „Mooi, dan kunt U weten, of Hendriks berekend was voor zijn taak." „Het zal de vraag zijn, of ik die taak aan kan, meneer," pareert de ander nuchter. Durft U het of durft U het niet „Durvenik wil geen narigheid met de anderen. Wanneer de jongens gaan denken, dat ik Hendriks er uit gedrukt heb, krijg je de poppen aan het dansen. en moge daarom verder door Gods zegen bekroond worden mede door een steeds groeiend ledental. Spr. spelde daarop het insigne op bij de leden A. Hamelink, Fr. van Langevelde en C. Rinn. De leden Jac. Rouw en Jac. de Kraker waren verhinderd. Bij de insigne's was de gebruikelijke oorkonde gevoegd. Gezongen werd hïïierna Psalm 118 7, nadat het lid C. Rinn namens de met deze onderscheiding be giftigde leden dank had gebracht. De heer C. v. d. Velde namens de Chr. Besturen Bond alhier en de heren Verberkmoes en van Schaik namens de afdelingen Zaamslag en Sluiskil brachten op de gebruikelijke wijze hun goede wensen namens hun organisatie's, terwijl de heer C. Compiet als voor zitter der afdeling Sluiskil van St. Willebrordus wees op de prachtige geest van samenwerking, waardoor als Unie de eerder genoemde verbeteringen werden bereikt. Spr. noemde de stijging van het ledental een gunstig teken en verblijdend, echter alleen dan wanneer men ook op een kwalitatieve vooruitgang mag bogen. In de toekomst zal de arbeiders door middel van ont- wikelingsavonden en cursussen inzicht moeten worden bijgebracht bij het volvoeren van hun taak. Daarop verleende de voorzitter andermaal het woord aan de heer Braspenning tot het uitspreken van een propagandistisch woord. Op begeesterende wijze richtte deze zich met een gloedvol geïmproviseerd betoog tot de aanwezige Axel- se vrienden. Hij meent daartoe reden te zien en wijst naar het voorgelezene in het begin der vergadering. In dankbare jubel tot Gods eer mogen wij ons nog in vele zegeningen verblijden. Op dé vraag of de toe komst ons nog meer welvaart zal brengen mogen wij wel overwegen dat zulks wellicht ook weer prijs stijging tot gevolg zal hebben. Met de wereld rondom ons in brand en gedachtig aan onze Hongaarse vrien den, hebben wij slechts stof tot dankbaarheid. Wij hebben een geweldige taak en levende uit ons christe lijk principe mogen wij geen eigenbelang op de voor grond stellen. Wij nemen het voorbeeld tot ons richt snoer om te leven tot Gods naam en eer. De vruchten avn een communistisch paradijs wijzen wij af. Zo mogen wij met Hem die hemel en aard everenigd te saam ook in 1957 weer voorwaarts gaan. Dus met God in het Vakverbond Hierop zong men staande het Wilhelmus en werd gepauzeerd. De tweede helft van deze avond stond volledig in het teken van de ontspanning. Als naar gewoonte was door de toneelgroep Bakker een toneelstuk speciaal voor deze avond ingestudeerd. De keuze was laten wij dit eerlijk erkennen ditmaal bijzonder gelukkig uitgevallen. Ofschoon het een stuk wa szonder schokkende voor vallen of gebeurtenissen werd het een jolige aaneen schakeling van pikante tot een alledaags stukje dorps leven verweven simpele geschiedenis. Deze speelde zich af rondom een lieftallige schooljuffrouw die haar in trek tijdelijk genomen had om te acclimatiseren in de woning van de hoofdonderwijzer van het dorp. Het was merkwaardig hoeveel „liefdes op het eerste gezicht de komst van deze „juf" in de dorpsgemeen schap veroorzaakte. De talrijke liefdesverwikkelingen en ambitie s van verliefden leidden tot een luchtige en kluchtige avond. Zelfs een norse „dorpspotentaat" (wethouder) kon na nader voortgezette persoonlijke kennismaking geen weerstand bieden aan de invitatie van de juffrouw om op de eerstvolgende kermis ook eens een dansje met haar te proberen. „Eind goed, al goed" was ook hier het motto. De charmante mon teur kreeg het schooljuffie en de dochter des huizes trouwde de „sik". Gedurende de pauze na het eerste bedrijf vond een verloting plaats en het was rond middernacht toen het vermakelijke blijspel werd beëindigd. De voorzitter richtte zich nog met een woord van dank tot de toneelclub en de verdere medewerkers aan het welslagen van de avond, waarna gemeenschappe lijk de Avondzang werd gezongen en de heer Bras penning met dankzegging deze vergadering sloot. Tom wordt korzelig. Wat drommel, nu krijgt deze man de kans van zijn leven, een promotie, die hem zeker twee tientjes per week meer loon geeft en nog aarzelt hij. Tom staat op en loopt om zijn bureau heen. En terwijl hij de man recht in het gezicht kijkt, zegt hij „Waarde heer, dit bedrijf is 'nagenoeg naar de bliksem door een wanbeleid, waaraan ook de heer Hendriks schuldig is. En nu is er één mogelijkheid om het bedrijf weer gezond te maken. Iedereen die niet deugt voor zijn werk, gaat de laan uit. Onverbiddelijk. Nummer één is Hendriks en vandaag volgen er nog een aantal. Over de rest aangenomen ten minste, dat ze van vandaag af willen aanpakken, kun jij be drijfsleider worden. Jij verstaat je vak. Ik heb mijn ogen om de drommel niet in mijn zak. Accepteer je, dan krijg je vanaf deze week reeds het loon van de bedrijfsleider. Wil je niet, dan blijf je, wat je altijd geweest bent. Je hebt maar te kiezen of te delen. Ik zal op de mededeling laten zetten, dat je voorlopig belast bent met de algehele leiding. Later zullen we wel verder zien. Nu ,wat doe ie?" j 4 I De man denkt niet langer na. Hij legt zijn vuile werkand in de blanke, maar gespierde hand van de baas en zegt zonder meer „U kunt op me rekenen." In de loop van de dag wordt het ontslag aan nog veertien andere arbeiders aangezegd. Dat Tom de juiste mensen er uitgepikt heeft, blijkt weel uit hun reacties, als ze hun ontslag aanhoren. De heren zijn woest en dreigen eveneens met de vakbond. Doch Tom heeft glad maling aan alle vakbonden. Die behoeven de N.V. niet gezond te maken. Dat is ten slotte zijn taak en daarvoor zal hij de maatregelen nemen, welke hij goed dunkt. Wanneer hij die avond in het dorp komt, zijn de gordijnen voor de etalage van „Radiolux" gesloten. Maar -è» Mj zijn huis betreedt, komen Greet en Herman hem at1 tegemoet. Er is herrie geweest. Davids heeft INSTRUCTIEF CONCERT Z.V.U. Woensdagavond had in de Chr. Fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat onder de de auspiciën van de Zeeuwse Volks-universiteit een instructief concert plaats gegev endoor een tweetal in Axel van voor gaande jaren overbekende artisten, n.l. de heer en mevr. Ellegiers, vroeger te St. Niklaas, thans beiden verbonden aan het Radio Philharmonisch Orkest te Hilversum. Dit concert voor viool en cello bevatte een drietal compositie s waarvan de twee duo's voor de pauze van maar hoogst zelden op het repertoire verschijnende componisten waren, n.l. het Duo no. 2 van Alessandro Rolla en het Duo opus 89 van Her man Zilcher. Was de ten gehore gebrachte muziek alzo niet van het populaire genre, aan het eminente gehalte ontbrak het niet. De beide artisten, die over onbetwist zeld zame gaven beschikken lieten hun gehoor weer ten volle genieten van hun meesterschap, mevr. Hertha Ellegiers op viool en de heer Alphons Ellegiers op cello. De bij elk der nummers door mevr. Ellegiers ver strekte uitvoerige toelichting, waarbij ook diverse der meest belangwekkende passages vooraf muzikaal wer den voorgedragen, droeg tot beter begrip bij. En zo werd het, voor de helaas niet zo talrijk opgekomen liefhebbers een avond van intens genot. Na de pauze werd de eveneens niet zo algemeen bekende „Sonate a la memoire de Claude Debussy" van Maurice Ravel vertolkt, waaraan eveneens tevoren een uitgebreide mondelinge en instrumentale toelich ting voorafging. Naar het ons voorkwam was dit het glansnummer op dit zeker niet alledaagse, maar hoogst unieke pro gramma. De uitzonderlijke begaafdheid van dit kun stenaars-echtpaar dat tot de hoogste virtuozen-klasse mag worden gerekend ,vond een weliswaar klein, doch in aandacht gevangen gehoor. Het welk hier een avond mocht beleven van hoogstaand kunstgenot en uitzonderlijk gehalte. Het langdurige applaus gaf na elk der vertolkte nummers van aller waardering blijk. s Grie ers. Doos 50 ct BENOEMING. Met ingang van 1 Maart a.s. is tot opzichter-teke naar benoemd bij de Gemeentewerken te Oud-Beijer- land onze stadgenoot de heer C. van den Berge Hz. STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS. Zoals de lezers bekend zal zijn, heeft de Raad der gemeente Axel besloten een jaarlijkse bijdrage te ver lenen aan de in het leven geroepen Stichting Zeeuws Studiefonds. Deze stichting, welke thans een aanvang heeft ge maakt met haar werkzaamheden, heeft ten doel be gaafde jonge mensen uit de provincie Zeeland, die ielf of wier ouders niet of niet voldoende in staat zijn de kosten van hun studie te dragen, in staat te stellen, hun studies te beginnen of voort te zetten. Zij, die menen voor een renteloos voorschot van wege het Zeeuws Studiefonds in aanmerking te kun nen komen, kunnen zich schriftelijk in verbinding stel len met het secretariaat der Stichting, Dam 51 te Middelburg. Hoewel het bestuur van de stichting nog geen algemeen reglement heeft vastgesteld, is het Wel nood zakelijk, dat candidaten voor een renteloos voorschot zich tevens richten tot het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling Rijksstudietoe lagen, Nieuwe Uitleg 1 te 's Gravenhage. Zij, die een renteloos voorschot ten behoeve van het volgen van landbouwonderwijs wensen, dienen zich te wenden tot het Ministerie van Landbouw, afdeling Landbouwonderwijs te 's-Gravenhage. aan iedereen in het dorp, die het h orenwil, verteld, dat Tom uit concurrentienijd zijn zaak kapot gemaakt heeft. Dat hij de boel overneemt en hem, Davids, op straat zet. En Tinie, de winkeljuf van Davids, heeft Ans uitgescholden voor al wat mooi en lelijk is. Er is een volksoploop gekomen en de politie heeft een charge uitgevoerd. De hele middag is het onrustig ge bleven in het dorp. Tom schrikt van dit alles. Zou het middel erger zijn dan de kwaal Hij loopt terug naar de straat en stapt opnieuw in zijn auto, waarna hij naar het huis van Ans de Leeuw rijdt. Daar hoort hij ongeveer hetzelfde ver haal. „Wat is er eigenlijk gebeurd vraagt het meisje. ,',Ik begrijp er niets van." Tom vertelt met een paar woorden, dat Davids ontslag heeft gekregen en dat „Radiolux" wordt op geheven. „Hij denkt, dat ik dit uit een oogpunt van concurrentienijd heb gedaan, maar hij kan natuurlijk niet weten, dat het in feite mijn centen zijn, die in „Radiolux" zijn gestoken. En dat gaat hem ook niets aan. Als hij of die winkeljuf van hem morgen opnieuw trammelant maakt, bel me dan meteen op. Dan zal ik de nodige maatregelen nemen." Doch de volgende dag komt er geen telefoon uit het dorp, dus Davids heeft waarschijnlijk eieren voor zijn geld gekozen. In de loop van de week zijn er nog genoeg moeilijk heden. In de fabriek is het onrustig sedert het ontslag van Hendriks. Verschillende arbeiders zijn er lang niet over te spreken. En ze accepteren de orders van de nieuwe bedrijfsleider maar schoorvoetend. Op een middag laat Tom de bel gaan en geeft hij opdracht de machines stop te zetten. Als alles stil is en de arbeiders op een hoop bij elkaar staan, komt Tom en vertelt kort en bondig, dat het bedrijf op het randje van een faillissement staat. „Dit betekent, AANWINSTEN AXELSE BOERENKAMER. De inventaris van de Axelse Boerenkamer breidt nog steeds uit. Thans kon weer worden aangekocht een volledig Axels boerinnecostuum, terwijl verder ge schonken werden een volledige verzameling fiets- (plaatjes, een nieitje zoals de bruid die droeg op haar corsage, een roodlakzegel van de stad- en poort ambacht van Axel met het oudst bekende wapen van Axel en verder nog een in het klein nagemaakte houten eg, ploeg en molbord en ten slotte nog een houten wijzer van de vroegere wijzerplaat van de stadstoren. LEZING MET FILM VOOR DE CHR. EMIGRATIE CENTRALE. Gaarne mak enwij onze lezers attent op de des betreffende advertentie elders in dit blad waarin ter kennis wordt gebracht dat de afdeling Axel tegen Woensdag a.s. weer een lezing met filmvertoning organiseert waarop mogelijke adspirant-emigranten in lichtingen kunnen inwinnen over diverse emigratie mogelijkheden. Voor deze lezing werd de heer Froma bereid ge vonden op te treden. De heer Froma is directeur van het bijkantoor der Chr. Emigratie Centrale te Arnhem en heeft nog kortelings geruime tijd in Canada vertoefd en daar met emigranten gesproken, zodat de aan wezigen er van verzekerd kunnen zijn de laatste en nieuwste indrukken over Canada te vernemen. Belangstellenden verwijzen wij voor verdere bij zonder heden naar de advertentie en wij wekken een ieder op die plannen koestert in een nieuw vaderland een bestaan op te bouwen eerst op deze vergadering zijn licht op te steken over de verschillende mogelijk heden en aspecten die aan de emigratie vastziten. Tevens maken wij er nog opmerkzaam op dat het aanmeldingskantoor van de Chr. Emigratie Centrale voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is verplaatst en thans is gevestigd Pironstraat 26 te Axel PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop), 7 uur Ds. de Haan (Jeugddienst). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Student A. Kooy, van Driebergen. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref .Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 3 FebruariDr. K. Boor. VERKEERSMOEILIJKHEDEN BIJ BAGIJNEPOORT. Op verzoek van de gemeente Hulst heeft de A.N.W.B. zijn mening kenbaar gemaakt over het voornemen om het verkeer bij de smalle Bagijnepoort met verkeerslichten te regelen. De Bagijnepoort ligt o.a. in de route van de grens naar het veer Perk- polder—Kruiningen in de vestingwallen van het stadje. De A.N.W.B. heeft opgemerkt, dat verkeerslichten hier zeker de afwikkeling van het verkeer zullen be vorderen. Voor het voetgangersvraagstdk op dit punt dat door het plaatsen van verkeerslichten niet wordt opgelost, zal de gemeente naar de mening van de A.N.W.B. eveneens een oplossing moeten vinden. BOTERSMOKKEL ZWAAR BEBOET. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een coöpe ratieve vereniging tot het bereiden van zuivelproducten te Hontenisse, waarvan directeur is de heer A. G. H. O. uit Kloosterzande wegens botersmokkel veroordeeld tot een boete van 10.000.—. CUiücL gaaf huidje - ZaIf - Olie - Zeop Pobds mijne heren, dat niet op dezelfde voet kan worden doorgegaan. Nu waren er twee mogelijkheden het bedrijf sluiten en liquideren. Dat is één. Maar dat betekent voor U allen ontslag. En nu weet ik wel, dat iedereen vandaag de dag werk kan krijgen. Maar matrassenfabrieken zijn in ons land niet zo erg dik gezaaid. En voor velen uwer zou liquidatie betekenen, dat U een geheel andere werkkring zou krijgen. De andere mogelijkheid is een dusdanige reorganisatie, dat het bedrijf weer winst zal gaan maken. Moet ik U nog zeggen, dat dit laatste ook Uw belang is Van daar, dat een aantal mensen zijn ontslagen. Dat LI daarbij niet hoort, betekent, dat ik in U meer gezien heb dan in Uw ontslagen collega's. Toon dit ver trouwen dan waardig te zijn en accepteer de nieuwe bedrijfsleider. „Doe Uw plicht en ga zonder morren verder met Uw werk, dan zal ik al het mogelijke doen om de N.V. er weer bovenop te helpen. Wie het er niet mee eens is, kan straks bij me op kantoor komen en zijn ontslagbrief krijgen plus veertien dagen loon. De anderen gaan dus weer aan het werk en als ik bemerk, dat één of meer van jullie zich niet voor de volle honderd procent geeft, dan kan hij er op rekenen, dat hij dezelfde weg gaat als de mannen, die deze week zijn ontslagen. U weet nu meteen, wat U aan mij hebt. Wie zijn plicht wil doen, kan op mijn volle medewerking rekenen." Enkele arbeiders knikken instemmend. Anderen kijken lelijk maar zwijgen. De bel gaat opnieuw en de nieuwe bedrijfsleider zet de machines weer aan. Er wordt hier en daar nog wat gemopperd, maar Tom doet net, alsof hij niets hoort. En de volgende dagen is het weer rustig. De mensen hebben zich geschikt in het onvermijdelijke. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2