MEFDE's NAZOMER RANG RANG RANG RANG V oetbaloverzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL ja of twee Rennies 3D dat Brandead maagzuur geblust - on-mid-del-lijk! FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje. HENGSTENKEURINGEN DEKSEIZOEN 1957. Dinsdagmiddag werd alhier vanwege de Kon. Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" de hengsten- keuring met premiekeuring voor het dekseizoen 1957 gehouden op het prachtig ingerichte terrein van de V.V.Z.F. in plan Zuid. De belangstelling voor deze keuring ook uit het buitenland was zeer groot. Gedgekeurd werden 3-jarige hengsten, Cupidon van Rondeputten, eig. M. van Fraaijenhove Jzn te AxelKarei van Mous- tic, eig. Abr. Dieleman Pzn. te Zaamslag en P. J. den Hamer te AxelNico van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag Castro van Kasteelhof, eig. Jac. de Putter Pzn. te AxelCostaud II van Volen, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden te Axel, Abr. Taak Czn. te Zaamslag en J. Koster te Boschkapelle Crack, eig. J. W. Scheele te AxelAvenir van Hoogland, eig. Al. Serrarens te Ossenisse Luctor, ig. Fa. F. Dekker te AxelVictor van Rozenberg, ig. Jac. de Putter Pzn. te Axel en C. A. van Water- choot te Hontenisse Castro van Aardenhof, eig. \br. Haak Czn. te Zaamslag, M. L. M. IJsebaert- d. Linden te Axel en J. Koster te Boschkapelle )uc van 't Scheer, eig. Jac. de Putter Pzn. te Axel; inland van Catharinahof ,êlg. M. L. M. IJsebaert- d. Linden te Axel en J. Koster te Boschkapelle )avid van Pondok Rawa, eig. J. N. J. Hazekamp te loofddorp en R. A. C. Hendriks te HulstAzur van e Melo, eig. Wed. C. Steijaert-Plasschaert en Zn. te Graauw. Hengsten ouder dan 3 jaar. Costaud van de Hor, ig. Jac. de Putter Pzn. te Axel, opgenomen in het (eurstamboekElegant van 't Hoogland, eig. Al. ierrarens te Ossenisse, opgenomen in het Keurstam- oek Mac van Rondeputten, eig. M. van Fraaijen- 1 ove Jzn. te Axel, opgenomen in het Keurstamboek 'erseur van Eversdam, eig. J. W. Scheele te Axel loustic van Potjes, eig. R. A. C. Hendriks te Hulst ,arlo ,eig. H. de Maat te StoppeldijkJaap van erkenhof, eig. Al. Serrarens te Ossenisse Vainqueur an Eversdam, eig. J. W. Scheele te Axel Certain van Hersa, eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en E Verstraaten te GraauwNico van Paula, eig. R. Douven te Voerendaal en Nic. Kallen te Rim- urg-Ubach (L.) Clairon van de Klef, eig. Jos. F. Waal te HulstCastar de l'Abbaye, eig. M. L. 1. IJsebaert-v. d. Linden te Axel en P. E. H. Kerck- i uert te Stoppeldijk. Goedgekeurd voor 4 jaarLi i van Alstein, eig. i' Comelissens te Terhole. EXAMENS MACH1NFSC WIJVEN EN STENOGRAFIE. aAn het Instituut voor Kunto Topleiding te Hulst rt ai iheidsdipbna machineschrij- 70 lagen r minuut de dames O. van en, M. L. Strobbe en L. Kas te HulstI. M. •oethals en R. Bleyienbergh te St. Jansteen I. Nach- i gaal te HeikantI. Wolfelaar te Boschkapelle le Feber en J. M. Scheele te Axel. De heren J. van lat is voordeel extra met RenniesU bent nooit twijfel over het resultaat. „Zou het helpen 7" is nooit in het geding, want Rennies helpen on- rid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele bietje gesmolten op Uw tong heeft die sner ende pijn in de kiem gesmoord. Probeer het met 'ennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een p eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te ijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop zegt Uw Rennie en de brand is geblust. Ing. Med. 32) Het is al laat, als Tom terug gaat naar het dorp. u in de auto van de fabriek. Inplaats van naar huis 'e rijden gaat hij naar zijn aanstaande vrouw. Ans heeft t half acht in de zaak gewacht, maar is toen naar huis gegaan. Vader en moeder De Leeuw, die nu weten ,dat hun ochter van Tom houdt, begroeten hem op hartelijke -ijze. Al is Tom dan een stuk ouder, ze willen alleen et geluk van hun kind. Daarom zullen ze hem als schoonzoon accepteren. Hoewel het over negen is, vraagt Tom Ans even mee te gaan. Als er koffie gedronken is, trekt ze haar hantel aan en gaat mee naar buiten. Samen stappen ze in de kleine wagen en terwijl Tom rijdt, vertelt hij het resultaat van het onderzoek en de besprekingen. „Als ik accepteer, liefje, betekent dit, dat ik een jaar lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk werk zal hebben om de fabriek weer op poten te zetten. En het betekent ook, dat we ons huwelijk voorlopig zullen moeten uitstellen. Voor een huwelijks reis is namelijk beslist geen tijd. En dat wil ik toch, als we getrouwd zijn. „Het hindert allemaal niet, Tom, dan wachten we een jaar. We houden genoeg van elkaar, dat is de hoofdzaak. En ik ben van mening, dat je deze taak moet aanvaarden. Het is niet alleen voor je kinderen," zegt ze, „maar denk ook aan de nagedachtenis van je vrouw Ergens aan de kant van de weg stopt Tom. Dan neemt hij het meisje in zijn armen en kust haar harts- Waterschoot te Kloosterzande en J. F. de Rijk te Boschkapelle. Voor het diploma stenografie slaagden de dames G. W. Vlek te Hulst en A. M. R. M. Kesbeke te Axel. Allen leerlingen van de heer J. A. Biesbroeck, Hulst. LEZING MET LICHTBEELDEN. Door de afdeling Axel van de Ned. Chr. Vrouwen Bond werd alhier een lezing georganiseerd op de bovenzaal van „Het Centrum", waarin door mr. G. Tichelman uit Terneuzen een causerie zou worden gehouden over de door hem in 1956 ondernomen reis naar Palestina. Deze reis werd door mr. Tichelman gemaakt met een gezelschap van de Ned. Chr. Reisvereniging. Door de spr. werd op boeiende wijze vertolkt welke indrukken en ervaringen in het Heilige Land waren opgedaan en door hem op filmstrook waren vastgelegd. De bijna volledig bezette zaal waarin ook vele echtgenoten der dames-leden aanwezig waren luisterde in gespannen aandacht naar deze hoogst indrukwek kende causerie. Door mevr. Boor- de Graaf, die deze vergadering presideerde werd na afloop mr. Tichelman dank ge bracht voor zijn boeiende causerie die vooral in de tweede helft met geestige humor gekruid werd bij de vertoning der dia's van de tijdens de wekenlange reis gemaakte opnamen. Het was een zeer leerzame avond, die de ver gadering ruim drie en een half uur op zeer gezellige wijze heeft geboeid en gesticht. GEVONDEN VOORWERPEN. Rechter zeemlederen herenhandschoen, Irenestraat 41. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Januari 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Avondmaal), 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen (Dankzegging). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 2,30 uur D. J. Couvée. Geref .Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 27 Januari Dr. C. A. Schiltman. EEN PRODUCT VAN DE K1NGFABRIEKEN tochtelijk. „Ans, meid, je bent de liefste vrouw op heel de wereld. Goed, dan wachten we een jaar, maar beslist niet langer. Misschien is het met het oog op de buitenwereld ook beter. En we zien elkaar toch iedere dag, als het moet nietwaar 7" Hoofdstuk 16 EEN ZEE VAN MOEILIJKHEDEN. De volgende dag reeds deelt Tom zijn besluit mee. Hij accepteert. Het huwelijk tussen Ans en hem wordt uitgesteld tot nader order. Ans krijgt nu de gehele leiding van de winkel in handen. Er is een tweede knecht, die onder toezicht van Joop de nodige werk zaamheden zal verrichten en in de stad begint Tom met de moed der wanhoop de matrassenfabriek te reorganiseren. Zijn eerste maatregel is een expert benoemen, die de reorganisatie van de fabriek op zich zal nemen. Voor eventuele aankoop van nieuwe machines heb ben de aandeelhouders een bedrag gestort en ook Tom heeft geld van zijn bankrekening gehaald. Het overwicht, de één procent meer dan de andere aan deelhouders, moet blijven. Dat acht Tom aan de na gedachtenis van zijn schoonvader en zijn vrouw ver plicht. De expert krijgt een week de tijd. En die week benut Tom om de schuldeisers langs te rijden. Bij elk hunner vertelt hij van de reorganisatieplannen en verzoekt uitstel van betaling. Bijna overal wil men het bedrijf helpen. De N.V. is ten slotte een klant en al is het dan momenteel een klant met schulden, over e enjaar kan de situatie geheel gewijzigd zijn. En uit een faillissement is in de regel ook niet veel te halen. Althans niet voor de schuleisers. Wanneer de eerste week ten einde is, kan Tom niet anders dan tevreden zijn over de bereikte resul taten. En die tevredenheid groeit, als de expert zijn bevindingen meedeelt. Het valt best mee. Enkele OPNIEUW EEN BELANGRIJK PROGRAMMA. Naarmate wij het eindstadium der lopende compe titie naderen neemt de belangrijkheid van het pro gramma hand over hand toe. In de 2e klasse B is er voor de eerste plaats nog geen serieuze gegadigde en zijn Uno Animo en Axel tot dusverre de uitgesproken zwakste zusjes. De overige clubs ontlopen elkaar zo weinig in kracht dat in twee Zondagen tijds de rang schikking radicaal kon veranderen en als het ware ondersteboven kon draaien. Tekening komt er echter in de situatie hoe langer hoe meer en daarom zal het ook dit week-end hier en daar weer danig spannen. In de 3e klasse D is er kans op een spannende eind- race zowel aan de kop als om aan de dreigende degra datie te ontkomen in de lagere geledingen. 2e klasse B K.N.V.B. W.V.O.Axel. Onze stadgenoten zullen het in Oosterhout niet beneden de markt krijgen. De Wapen dragers zit ongetwijfeld de 52 nederlaag bij de watertoren nog dwars en revanche-drang zal er wel heersen in hun strijdlustige gemoederen. Wij hebben de indruk dat er een stevige partij geleverd zal wor den in de sport-arena van de Oosterhoutse Warande en een uitslag voorspellen is niet zo eenvoudig. Onze stellige indruk is dat de oranje-witten al hun kunnen zullen dienen in te zetten willen zij hier een puntje bemachtigen. Wij hopen dat dit thans zal lukken, hoewel onze hoop met vrees vermengd is. HustR.A.C. Onze oosterburen zullen de beste en kansrijkste gegadigde voor de tweede .plaats op visite krijgen. Dit belooft derhalve een duel waarin felle strijd in het vooruitzicht ligt te zullen worden. Tech nisch is de Rijense ploeg ongetwijfeld het sterkst. De gastheren zulen het ongetwijfeld weer in hun oppor tunisme zoeken. Enthousiaste strijd staat in het Hul- - sterse sportpark voor de deur, doch wij zien de gasten ten slotte de volle buit toch in de wacht slepen. Maar zij zullen de blauwgelen dan niet mogen onderschatten. RoosendaalMiddelburg. Twee gelijkwaardige ri val enzullen te Roosendaal elkaar de palm der zege betwisten. Wij durven Middelburg gezien haar reeds vaak betoonde wispelturigheid niet favoriet verklaren. Het eigen veld nivelleert de kansen vrijwel volkomen. Het zal hier naar onze mening dan ook rond een gelijk spel schommelen. Uno AnimoGoes. Gezien de opmars der Zuid- Bevelanders van de laatste Zondagen waardoor deze club danig in de lift is gekomen zullen de rood-witten er ook in Loon op Zand alles op zetten twee punten die schijnbaar voor het grijpen liggen in de wacht te -slepen, waardoor zij kans maken op een derde plaats in de kopmoot. Maar deze schijn is zeer bedriegelijk. De thuisploeg verkeert in een zeer pre caire situatie 1 De kat in het nauw kan wondere sprongen maken. Het zal dus voor Goes oppassen zijn want een gelijk spel behoort niet tot de onmogelijk heden. Rood-WitInternos. Dit duel biedt voor de St. Willebrordse club eveneens grote kans op twee punten want ook Internos is één der staartcandidaten en vere van de sterksten. Zo goed als zeker zal Rood- Wit dus Zondag wel twee punten rijker worden nu deze strijd op „het Heike" geleverd wordt. B.S.C.Taxandria. De andere Roosendaalse ploeg die eveneens thuis speelt en in de degradatiezone blijft hangen ontvangt de leiders. Als deze de zaken se rieus aanpakken zal hun puntental dit week-end op één na de 30 naderen. Wij achten B.S.C. niet 'n staat het technisch superieure Taxandria de voet dwars te zetten. Zelfs niet in de vorm van een draw. De lijstaanvoerder zal zich bijzondere omstandig heden voorbehouden als de wintergoden geen op onthoud veroorzaken eer Februari geëindigd is wel titelhouder dezer afdeling kunnen noemen. nieuwe .moderne machines en men kan sneller pro duceren, maar ook betere kwaliteiten. Bovendien geeft de man hem een tip, die Tom stevig in de oren knoopt, ej moet maar op het idee komen. In de tweede week is het personeel aan de beurt. Maar eerst moet de concurrent in het dorp uitge schakeld worden. Via advocaat Van der Sanden stuurt hij bericht aan Davids, dat de winkel per 15 Mei wordt opgeheven. Een uitverkoop houden is niet nodig. De nog aanwezige goederen zullen door de firma Boornberger worden overgenomen tegen de factuurprijs. Maar Tom is nog niet klaar met de heer Davids, de zetbaas van zijn schoonzus Bep. Die okmt dezelfde morgen, dat hij de ontslagbrief heeft ontvangen, op hoge benen naar de stad en vraagt een onderhoud met de baas. Nog onbekend met het feit, dat Bep Peetoom al een poosje in het krankzinnigengesticht is. Tom laat hem in zijn kantoor komen en het is een stom-verbaasde Davids, die tegenover hem plaats neemt. „U hier 7" is het enige wat hij kan uitbrengen. „Jawel, meneer Davids. Juffrouw Peetoom is een schoonzuster van me en aangezien zij ziek is, ben ik belast met de leiding. Haar ziekte is waarschijnlijk ongeneeslijk. Ik heb een totale reorganisatie uit te voeren. Ik heb in de afgelopen weken de financiële uitkomsten van „Radiolux" bekeken, maar dat is niet veel bijzonders, meneer. U zult waarschijnlijk wel zo veel verstand hebben van de zaak, die U geleid hebt, dat U weet, hoeveel „Radiolux" gekost heeft. Er is geen cent winst gemaakt, integendeeluitsluitend verlies. Daarom wordt de zaak op korte termijn ge sloten." De bezoeker loopt rood aan. „Een wraakneming dus 7 „Daarop zullen we maar geen antwoord geven. 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling neemt de spanning met de week toe ofschoon R.C.S. met slechts zes verliespunten veruit de beste papieren bezit. Terneuzen heeft er n.l. reeds tien en Com Boys elf. Dit zijn dan de ernstigste gegadigden. Nu komen de Souburgers Zondag naar Sas van Gent en dit is een reis die hen nooit erg ligt. De Sasse oranjehemden zullen er ongetwijfeld alles op zetten op eigen veld de victorie te bevechten. Hetwelk hen een kans op een tijdelijke bezetting van de tweede plaats zou opleveren en zelfs volop in de running zou doen komen met de andere concurrenten. Spanning zal er dus vermoedelijk wel in voldoende mate zijn op het veld van Corn Boys, waar deze Zondag de belangrijkste match in deze afdeling wordt gespeeld. Wij tippen in elk geval voor een gelijk spel. Terneuzen krijgt het thuis spelend heel wat ge makkelijker, maar lijkt ons de laatste Zondagen niet bijster toonaangevend. Zou het hier opnieuw een puntenverdeling worden wellicht, of zullen de rood zwarten het geschokte vertrouwen herstellen 7 Het laatste achten wij toch het meest voor de hand liggend. ZeelandiaOdio is een ontmoeting waarvan het resultaat zeer dubieus is. De groenzwarten bevinden zich in degradatienood. Zij zullen thuis er alles op zetten om door puntenwinst zich te distanciëren van de onderste plaats. BiervlietZeeland Sport, zowel als Grenswach ters—Steen zijn beiden duels waarin de spanning kan culmineren en waarvan het resultaat niet is te voor spellen met schijn van zekerheid. Gelijke spelen zouden op deze competitiedag wel eens schering en inslag kunnen zijn. In elk geval zal er van groot krachts verschil vermoedelijk wel geen sprake zijn. Ook voor de returnmatch HontenisseMeto geldt dit, zelfs al zijn de tricolores technisch de besten en wellicht in weerwil van het zware veld te Honte nisse in staat de volle buit mee over de Schelde te nemen. Zaterdagvoetbal - afd. Zeeland Ie klasse. In deze afdeling spelen onze rood-witte stadgenoten deze Zaterdag een der belangrijkste wedstrijden. Zij moeten n.l. naar Nieuwdorp en deze wedstrijd is van zodanige importantie ,dat zij zelfs de tweede plaats aan de ploeg van den Engelsman c.s. zou kunnen op leveren. Daarvoor zou het echter nodig zijn dat zij in Nieuwdorp de volle buit in de wacht slepen. Dit is een zware wellicht te zware opgave. Nieuwdorp is delaatste seizoenen steeds in deze regionen een der sterkste ploegen geweest en za Izich niet gemakkelijk één of twee punten laten ontfutselen. Maar voetbal is en blijft een kansspel met altijd nog een dosis on berekenbare factoren. Zodat de rood-witten zich niet zonder hoop naar over de Schelde moeten begeven. Ook Zaamslag krijgt weer een lastige opgave te vervullen. Het is zeer twijfelachtig dat zij een puntje mee terug over de Schelde zullen brengen. Voor de Tern. Boys, die als „dritte im bunde" ook al met de veerpont over moeten is er wellicht in Krabbendijke kans op een puntje. Maar de oranje- zwarten schijnen niet over de „feeling" van vorige seizoenen te beschikken. Daar de resterende ontmoeting de match Wemel- dinge—V.C.K. is voorspellen wij hier een duidelijke zege der Zuid-Bevelanders. Nu alle wedstrijden plaats hebben in het Goesse land zou men licht geneigd zijn eene echte succesdag voor de Zuid-Bevelanders in het koffiedik te speuren. Doch, let op. Iedere Zaterdag houdt in deze af deling één of meer verrassingen in petto Wie weet welke dit nu weer zullen zijn De openluchtsport bij uitnemendheid vindt juist door dit verrassend element haar grootste aantrekkelijkheid bij de honderdduizenden beoefenaars en aanhangers. U krijgt een volle maand salaris en een getuigschrift. Desnoods zullen wij U helpen bij eventuele sollici taties Maar de heer Davids 'staat woedend op en schreeuwt„Ik heb uw hulp niet nodig. Ik zal een advocaat nemen, meneer, dat gaat zo maar niet Dit is broodroof, concurrentienijdU maakt mis bruik van de macht, die U gekregen hebt Tom blijft evenwel kalm, drukt alleen op een belletje en als een bediende open doet, zegt hij alleen „Laat meneer Davids even uit, wil je 7" En daarmede is de kwestie-Radiolux van de baan. Het volgende slachtoffer is de bedrijfsleider. Tom vertelt hem in het kort, dat de N.V. hem opgedragen heeft drastisch te bezuinigen en andere werkmethoden in te voeren. Een jongere krach tzal hem vervangen. „U krijgt nog drie maanden loon. Doch u wordt ver zocht onmiddellijk te vertrekken. De invloed, die u op het personeel hebt, is niet in het belang van de fabriek." Ook deze meneer is gebelgd. Hij kijkt min of meer spottend naar de nieuwe baas en zegt op rustige toon, dat hij zich hierover zal verstaan met de vak bond. Wat de bedrijfsleider evenwel niet weet is, dat Tom van het Gewestelijk Arbeidsbureau de ver gunning heeft voor het ontslag van de bedrijfsleider en veertien andere arbeiders. Een der oudere arbeiders, die de functie van voor man bekleedt, is Tom bijzonder opgevallen. Onge merkt heeft Tom hem tijdens zijn dagelijkse rondgang door de fabriek gadegeslagen. Ook maakte hij een enkele keer ook wel eens een praatje met hem. Tom krijgt de indruk, dat dit een man is, die hij ten volle kan vertrouwen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2