AXELSE COURANT - Kopen op afbetaling Bi ijl meester HAM EA 2kutm'.T!rheJu!el 7 j. C. VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht GRIEP? - Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 26 JANUARI 1957 71c Jaargang No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK :av Ideaal voor ieder die brieven schrijftij FIRMA Markt 12 AXEL. II. De verleiding. De grote bekoring, die uitgaat van het kopen op afbetaling, verleidt sommigen te gemakkelijk tot het doen van onbezonnen daden en tot het kopen van voor hun beurs te dure dingen. Het is een bekend feit, dat juist de duur dere radio's, de luxueuse naaimachine die ajourt en watteert, tricot en badstof stopt, knoopsgat enmaakt en festonneert, een drie voudige zigzagsteek kan maken, op afbe taling worden gekocht. Zo n droom van een machine wordt gekocht omdat men uitslui tend rekent met wat per maand betaald moet worden en niet kijkt naar de lange duur van het contract en niet weet hoeveel men in totaal moet bloeden. De grote verleider is hier de colporteur. De colporteur, die leurt met allerlei zaken, die zo al op afbetaling worden verkocht. Gewilde artikelen zijn ra dio's, wasmachines, lakens .theedoeken, kar petten en tafelzilver tot kwakzalversboeken en maatcorsetten toe. WAT MijnhaBPT Haakt is goed Hoedt U vrouwen, voor deze verleiding tot kopen. De colporteur heeft mooi praten en kan mooi praten, want praten is zijn brood winning. Maar wie staat zo sterk in zijn schoenen, dat de deur resoluut wordt dicht geslagen Wie luistert niet even om niet onbeleefd te schijnen Het is niet dat de vrouwen hun woordje niet kunnen doen, maar het is het feit dat hier misbruik wordt gemaakt van de goede trouw van de huis vrouw en misbruik wordt gemaakt van de nooddruft in de gezinnen. Welke moeder, die graag haar linnenkast wil aanvullen, doch geen geld heeft om lakens te kopen, kan weigeren ,als de lakens voor haar op tafel worden neergelegd Uitspraken van slacht offers zoals ,,Ik kon er niet meer tegenop,'' ,,Ik heb mij laten ompraten", getuigen voor zich. Hier dient de consument beschermd te worden tegen zichzelf. In ieder budget behoort wat ruimte te zijn voor onvoorziene uitgaven. Dit noemt men de speelruimte van het inkomen. Loopt het tegen, dan zit men niet direct aan de grond. Vaak blijkt dat juist door het kopen op af betaling alle speelruimte is weggenomen en men vastloopt bij de eerste tegenslag. Men wordt financieel zo kwetsbaar. Gebeurt er wat ,dan zit men in nood Wat een zor gen heeft men zich dan op de hals gehaald. Dat dit niet denkbeeldig is, blijkt wel uit de verslagen van het maatschappelijk werk. Het zijn er meer dan U denkt, die om deze rede nen in financiële zorgen zitten. De termijn betalingen gaan wel door, want die moeten ten koste van alles worden opgebracht. Er ontstaan echter nieuwe schulden, pofschul- den bij kruidenier, bakker en melkboer. Het zijn niet alleen de consumenten, die met de narigheid van de afbetaling zitten. De afbetaling en de wet. Nu de verkoop op afbetaling ingang vindt heeft de regering gemeend voorschriften te moeten geven ,die tot doel hebben deze ver koop te beperken. Daarom zijn er bepalin gen gekomen omtrent de hoogte van de eer ste betaling en de loopduur van het contract. Het is nu niet meer mogelijk dat U voor slechts 2,50 per week een wasmachine koopt. De regering heeft kennelijk de be doeling gehad dat de koper eerst wat moet sparen, voordat tot kopen wordt besloten. Daardoor krijgt ieder de kans zich beter te bezinnen en buiendien is daardoor de ver leiding tot kopen kleiner geworden. In Enge land heeft m enal eerder soortgelijke maat regelen genomen met het resultaat dat de verkoop op afbetaling belangrijk is terug gelopen. De prijs van het crediet. Het is te begrijpen dat de klant moet be talen voor de kosten van het crediet. Voor 0 het lenen van geld moet rente betaald wor den. Daarnaast zijn er kosten voor admi nistratie en informatie en misschien rekent de verkoper iets extra voor de dekking van het risico dat hij loopt. Men kan vermoeden dat er onder de kopers op afbetaling meer wanbetalers zullen zijn dan onder de 'klan ten die contant betalen. Het is toegestaan voor al deze kosten een z.g. opslag van 13% op de contantprijs te leggen. De jaarre nte, die de klant betaalt ook effectieve rente genoemd is veel hoger. U leent immers niet gedurende de hele looptijd van het afbetalingscontract de volle som. Bij elke termijnbetaling gaat er een stukje van de leensom af. U hebt echter de 13% over het volle bedrag betaald en be taalt zodoende een effectieve rente van 20 tot 35%. Niet iedereen is een rekenmeester. De berekening van de effectieve rente is een moeilijke rekensom en buitendien worden de kosten van de opslag vaak aan het oog onttrokken. Men vertelt de klant soms niet alles. De klant kijkt naar de eerste betaling en ziet met een half oog naar de prijs van de termijnbetaling. Die twee dingen hebben zijn volle belangstelling. Hoelang het afbe talingscontract loopt en hoeveel termijnen er betaald moeten worden, hoeveel dat alles te samen is en hoeveel meer hij betaalt dan de contantprijs zal niet ieder helder bewust zijn. Slechts zelden worden alle gegevens in de advertenties vermeld of worden de extra kosten nauwkeurig aan de koper voorge rekend. Het komt voor dat de kosten van het cre diet voor de consument verstopt worden en geheel aan het oog zijn onttrokken. Als er in een post-order advertentie staat,,U be taalt ƒ75.— of 3 maal 25.— per maand" veronderstelt ieder, dat hier geen kosten voor het crediet in rekening zijn gebracht. Doch de kosten van de service, die het post orderbedrijf U in deze vorm biedt moeten ergens vandaan komen. Ze zijn inberekend in de 75.zodat de klant, die contant be taalt, hier meebetaalt aan credietkosten van de termijnbetalers. Kopen op crediet is duur der dan kopen a contant. Dat kan niet anders. Gewoonlijk is het kopen op afbe taling vrij veel duurder dan direct betalen. Een enkele maal lijkt het er op dat men niet of slechts weinig meer betaalt. Maar schijn bedriegt of er is met handels marges en prijzen geknoeid. Doelmatig beheer Voorstanders van het kopen op afbetaling voeren wel aan dat men juist door deze wijze van kopen gedwongen wordt zijn pen ningen zuinig te besteden. De termijn, die betaald móét worden dwingt tot zuinig be heer. Het geld, dat anders zou gaan naar snoep, rookartikelen, bioscoop en andere kleine tijdelijke genoegens wordt nu besteed aan nuttige zaken, waarvan men blijvend profijt heeft. Er zit wat in deze redenering. Toen de suiker op de bon was lukte het velen toch uit te komen, omdat men wel gedwon gen was op elk schepje te letten. De grote suikerschep werd vervangen door een mie zerig theelepeltje en het voor het vaderland wegscheppen was er niet meer bij. Zo kan het eveens gaan met het geld uitgeven. Als men zo uit de zak leeft en zich geen reken schap geeft van zijn uitgaven is de beurs spoedig leeg. Maar als de dubbeltjes voor het uitgeven worden omgekeerd, kan men er meer, soms zelfs het dubbele mee doen. Maar vrienden waren wij allemaal niet dolblij dat de distributie werd opgeheven Niet in de eerste plaats omdat we wat meer vlees zouden kunnen kopen, maar wel omdat de gedwongen beperking was afgelopen. Is het niet beter zelf de volle vrijheid over zijn bestedingen te hebben, dan door derden ge. dwongen te worden tot de methode van het theelepeltje Kijk, in ieder gezinsbudget moet wat ruim te zitten, ook enige ruimte voor „verspil ling". Als men iedere cent nuttig moet be steden en nooit eens wat over de balk kan gooien en er zelfs geen geld is voor kleine dagelijkse genoegens, het koekje bij de thee, het rokertje, het uitgangetje, b et ijsje enz. dan wordt het leven bar en boos. Het is een hoogst onplezierige zaak als de duimschroe ven worden aangezet en uiterste zuinigheid is geboden om de termijn er uit te persen. Kopen op afbetaling kan leiden tot doel matiger beheer, maar in vele gevallen lijdt het tot een naar financieel beheer. Wanneer U over een koop op afbetaling peiinst weet dan dat De wasmachine huren beter is dan er één op afbetaling kopen. Een wasmachine heeft niet het eeuwige leven. Hij verslijt misschien niet zo gauw maar de machine veroudert wel. Over een jaar of tien zijn voor hetzelfde geld vermoedelijk dromen van wasmachines te krijgen. Machines, die automatisch was sen, spoelen en bleken en het water uit het wasgoed fingeren. Wacht! toch even en huur er één, als U er erg om verlegen zit. Ondertussen kunt U sparen, uitkijken, re kenen en dan misschien goed en goedkoop kopen. De bromfiets zeer duur is in het onder houd. Een tweedehands fiets koopt U ge makkelijk Voor het bedrag dat U voor een brommer als eerste betaling moet storten. Misschien zelfs wel een gloednieuwe fiets. Zo'n fiets komt wel een pietsje goedkoper. Brommen is duurder dan U denkt Op verkopingen en veilingen een handige vrouw of man inderdaad een koopje kan weg slepen. Ga eens kijken of daar het begeerde meubelstuk niet voor een paar tientjes te krijgen is. Is er niet veel meer aardigheid aan om zo'n koopje op de kop te tikken dan om maanden lang goedkope meubeltjes te moe ten afbetalen. Het lenen van geld bij de volkscredietbank goedkoper is, dan het kopen op crediet door middel van het afbetalingsstelsel. Als er geld moet komen en U ziet geen andere uitweg om uit de nood te raken, ga dan naar de volkscredietbank. Daar wordt U voordeliger en beter geholpen dan bij de betaalzegel- kassen of bij de afbetalingsmagazijnen. Wie niet sterk is moet slim zijn. Als Uw financiële positie niet sterk is, wees dan vindingrijk. Peins en peins, vraag raad en inlichtingen. Er zijn vele mogelijkheden om zich te behelpen. Zoek voor Uw geval de beste oplossing. Wees slim, gebruik Uw ver stand en weet veel met weinig geld te doen. Eerst kopen dan sparen of eerst sparen dan kopen 1 Het afbetalingsstelsel is een medaille waar een mooie en een lelijke kant aan zit. Per slot moet ieder voor zich uitmaken of hij er gebruik van wil maken. Mocht U ondanks enige bezwaren toch tot een koop op afbe taling besluiten, besef dan goed dat budget teren ,dus het maken van een plan voor de uitgaven, ook begroten genoemd, een eerste vereiste is. Pas wanneer men zorgvuldig be paald heeft en goed heeft overdacht hoeveel men zonder grote bezwaren gedurende lange tijd regelmatig kan missen, is de koop op af betaling verantwoord. U moet tevoren gaan rekenen. U moet weten hoeveel Uw vaste lasten voor huur, verzekeringen, contribu ties enz. bedragen. U moet schatten wat U zo in doorsnee aan huishoudgeld kwijt raakt en dan kunt U gaan becijferen wat van de rest af kan, zonder in moeilijkheden te raken. Denk bij het opmaken van Uw begroting er aan, dat ook de post onvoorzien behoorlijk is gedekt. Een te zware aflossing van Uw crediet is een ramp. Vandaar al deze waar schuwingen Veel dat op afbetaling wordt gekocht is te bemachtigen door eerst te sparen en dan te kopen. Sparen vereist enig geduld en zelf beheersing. Gewent men zich regelmatig te sparen, dan gaat ook dit karwei met gemak en ongemerkt. Weet dan dat vele kleintjes snel één grote maken en dat door vlijtig te sparen de klant de rente ontvangt. Eerst sparen dan kopen komt U goedkoper, U krijgt toe en hoeft er niet op toe te leggen. Buitendien brengt dit systeem U nooit in zorgen, integendeel sparen voorkomt zorgen. Mocht er wat gebeuren, dat een streep door de rekening haalt, dan brengt het spaarbank boekje immers uitkomst. Stel U voor, dat U bij ziekte of tegenslag ook nog de zorgen te tillen kreeg van Uw termijnbetaling. Bedenk goed eerst sparen en dan kopen is voor mens en maatschappij gezonder en goedkoper, beter en veiliger dan kopen op afbetaling. Toe, verwaarloos dat spaarbank boekje niet Spaar vlijtig en „prosit" op Uw goede inkoop, mijdt de slechte kans. In het voorgaande hebben wij het oog ge had op aanschaffingen ten gebruike in de gezinshuishouding. Veel van hetgeen daarin gezegd is, geldt echter ook voor de aan schaffing van werktuigen en hulpmiddelen voor de uitoefening van een beroep of bedrijf. Er worden ook vertegenwoordigers op pad gestuurd om dure machines e.d. aan de man te brengen. Om hun omzet te vergroten praten ook zij met grote welbespraaktheid over alle bezwaren heen en zijn ook zij gul met hun verzekering dat de betaling ge- makelijk te regelen is. Ook dat loopt vaak uit op zeer duur crediet van een financie ringsmaatschappij of in de vorm van een dure afbetalings-regeling. Bovendien rijst nog de vraag of het type machine voor Uw doel wel het meest geschikte is. Wij kunnen daar op in dit verband niet dieper ingaan. Daarom is ookhier de beste weg plannen maken - praten - informeren - kiezen. U kunt de zaak bepraten met collega's en in de huise lijke kring. Informeren kunt U vaak bij de officiële voorlichtingsdiensten op Uw gebied. Maar ook de boerenleenbanken en de mid- denstandsbanken kunnen U nuttige advie zen geven en tot deze instellingen kunt U zich tevens wenden voor een veilig en bil lijk crediet. Dat eerst sparen en dan kopen voordeliger is, gaat in dit geval niet altijd op. Als de aanschaffing van een machine U in staat stelt, veel lonender werk te verrichten, kunt U beter crediet nemen dan misschien jaren lang op de oude manier voortploeteren en weinig verdienen. Maar ,het blijft Uw be lang, het crediet niet duurder te betalen dan nodig is. Voor hypothecaire credieten kunt U behalve bij de reeds genoeöide boeren leenbanken ook bij de spaarbanken-leden der Nederlandse Spaarbankbond terecht. -m Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. WERELDTENTOONSTELLING 1958. Toekomst wordt werkelijkheid in Le Corbusier's „Philips-paviljoen". De bekende Zwitsers-Franse architect Le Corbusier bouwt het paviljoen waarin Phi lips op de komende Wereldtentoonstelling in Brussel de mens van 1958 een fascinerende kijk op de toekomst wil geven. In een ruimte die plaats zal bieden aan ongeveer 500 per sonen, zal men geconfronteerd worden met een verwëzenlij'king der stoutste fantasieën die thans reeds bij Philips wetenschapsmen sen en technici leven tenaanzien van de taak die de electronica in de toekomst wacht op het gebied van licht, geluid en automatie. De taak van Le Corbusier, die zich een wereldfaam verwierf met de bouw van een uiterst gedurfd flatcomplex in Marseille, met de kapel „Notre Dame du Haut" te Ron- champs en de complete nieuwe stad Chandi garh die in India verrijst, behelst meer dan bet scheppen van een ruimte, waarin be paalde demonstraties kunnen plaats vinden. Het gebouw en datgene wat zich daarin voltrekken zal, zijn namelijk ten nauwste op elkaar afgestemd. Enerzijds drukt de ar chitect dus sterk zijn stempel op de gebeur tenissen die binnen zullen plaats vinden, ter wijl anderzijds het gebeuren zoals men dit thans reeds in de Philips researchcentra voor zich ziet, tot bepaalde consequenties inzake de vormgeving leidde. Bij het creëren van het scenario werkt Le Corbusier zeer nauw samen met de ver schillende Phihps-specialisten die bij dit pro ject betrokken zijn, alsmede met de in New York werkende Franse componist Edgar Farèse, een man die baanbrekend werk ver richt heeft waar het betreft het vinden van nieuwe wegen in de muziek. Geluids- en lichteffecten alsmede tal van andere mogelijkheden waartoe het grondig exploreren van de electronica in de toekomst zal kunnen leiden, leveren de elementen waaruit Philips de „wereld der toekomst" bouwt, waarin de bezoekers van de Wereld tentoonstelling tien minuten zullen kunnen vertoeven. Uiteraard ligt aan dit spectaculaire eve nement wetenschappelijk werk van jaren ten grondslag. Voor echter Koning Boudewïjn op 17 April 1958 de Wereldtentoonstelling voor geopend zal kunnen verklaren, dient in de Eindhovense laboratoria nog een enorme ar beid te worden verricht. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp zonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Geneest ruwheid en schraalheid Babyderm-zeep

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1