I Vulpennen Lurex geeft glans aan onze kleding Spart (/lUO-lvaf^^oed! Mevr. Sanderse net dagmeisje Consulaat van België J/7 Fa J. C. Vink 49 49 77 62 51 48 42 47 97 29 55 59 en D. COVÉ-KOEKKOEK hun 50-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Axel, januari 1957. Nieuwendijk 33. Van Middelhovenstraat 12 vraagt een Enorme sortering o.a. PARKER OSMIA GEH A SWAN LUXOR UNION TALENS Markt 12 Axel Kattetongen het Lekende, lang werpige, dunne koekje. Bros, licht en fijn van smaak, Per 250 gr. ÖD met 10 punten Valencia pinda's Kersvers en op speciale wijze verpakt. Oploskoffie mei extra puntenFer kennismaking met onze verrukkelijke koffie, in busjes voor ca 35 koppen, een tijdelijke reklame. van 24«) HONDERD VIVO - PUNTEN I Frou-Fou:Ons nieuwste merk. Alleen verkrijgbaar bij de VIVO- kruidenier. Per pakje Ontbijtkoek Onze heerlijke, grote, voordelige koek. Per stuk met 10 punten Chocolade hagel Geen na met 10 punten Cholade flikken Gesorteerd in verschillende modellen in melk en puur. Per 100 gram met 10 punten Engelse drop met 5 punten Pannekoekmeel Een geheel Gelria jam Gemaakt van volrijp en klinkklaar fruit uit de Betuwe. In verschillende smaken, met 5 punten Eru goudkuipje De ideale, Witte peper dat moet U altijd bij de hand hebben in de keuken. met 5 punten Soepballetjes geheel gereed om zo in de soep te doen, kwaliteit Anton Hunnik per blikje met 5 punten Soepgroenten in de juiste ver houding samengesteld van specifieke soepgroenten, handig in het gebruik met 5 punten Zoete Spaanse wijn de echte met 30 punten Bij ieder pakje Locarno super Margarine altijd 5 punten I Wrijfwas goudgele wrijfwas, met DDT, anti insekten en houtworm, merk CA-VA-SEUL, erkend de allerbeste kwaliteit. per bus met 10 punten Klosetpapier geen .gewoon' grof papier, maar fijne kwaliteit, dunne blaadjes, dus méér op één rol, erg voordelig I de calorie-opname 15% of meer ligt boven de door de Commissie Voedings- en Landbouw, politiek aangegeven normen, dan wordt in ons land door 13,5% van de gezinnen teveel gegeten. Het teveel-eten komt dan vooral voor bij bejaarden, in kleine (2- of 3-per- soonsgezinnen en onder de beoefenaars van vrije beroepen. De bestrijding van vetzucht. Voor de behandeling van vetzucht zal zeker wel eens de hulp van lerares of diëtiste worden gevraagd. Veelal zal die hulp zich uiteraard bepalen tot het voorschrijven en/of berekenen van een dieetindien mogelijk is het echter gewenst om door te dringen tot de ware diepere oorzaak van de vetzucht. In het algemeen is het af te raden een aan zienlijke gewichtsvermindering te bereiken zonder controle en/of goedvinden van een arts (niet iedereen zal in conditie zijn om te vermageren) en zonder aanwijzingen van iemand, die op de hoogte is van voedings leer. Ook tegen het op eigen gelegenheid gebruiken van vermageringspreparaten dient gewaarschuwd te worden. Vele van deze preparaten zijn laxeermiddelen of middelen, die een snel vochtverlies bewerken. Het be zwaar van eerstgenoemde is dat de resorp- tie van alle voedingsstoffen ook de nood zakelijke onvoldoende kan zijn, aan het tweede soort preparaten kleeft het bezwaar dat het oorspronkelijke gewicht als regel spoedig weer bereikt wordt. Dieet blijft het belangrijkste middel ter vermagering. Een vereiste van het dieet is, dat het laag-calorisch is, voldoende eiwitten mineralen en vitamines bevat en een groot volume heeft. Hoeveel calorieën het dieet mag of moet bevatten is niet in het alge meen op te geven. Bij het bepalen van een hoeveelheid calorieën dient men niet alleen uit te gaan van de calorieën-norm, passend voor de persoon in kwestie, maar eerder van de werkelijke calorie-opname, die mis schien wel beneden die norm ligt. Of men een drastisch of een langzaam vermagerend dieet geeft, zal o.a. afhangen van de in stelling van de patiënt. Als eiw'it-gehalte kan aangenomen worden een hoeveelheid van één gram per kg normaal lichaamsgewicht. Over de beste verhouding van eiwitten, vet ten en koolhydraten in het dieet is men het lang niet eens. Het kleiner of groter gevoel van verzadiging speelt o.a. een rol hierbij. Sommigen menen dat voor degenen, die moeten vermageren een (betrekkelijk) hoog eiwitdieet om zijn verzadigingswaarde het beste vol te houden is en dat het vetgehalte van het dieet niet al te laag gesteld dient te worden. Het aantal experimenten, dat met vermageringendiëten van verschillende sa menstelling wordt genomen, zo o.a. een laag eiwitdieet en een dieet met veel vlees en vet, is legio. Jammer genoeg worden ge gevens omtrent deze onderzoekingen (wel eens aan de openbaarheid prijsgegeven voor er definitieve conclusies getrokken kunnen worden of worden zij in de algemene leken- pers gepubliceerd voorda tzij gestaafd zijn door latere bevestigingen. Het ideale, feilloze vermageringsdieet is echter nog niet uitgevonden en zal vermoe delijk nooit uitgevonden worden. Een dieet, waarop de ene patiënt afvalt, kan bij een ander geen succes opleveren. Soms zal men verschillende diëten moeten proberen al vorens men dat gevonden heeft, waarbij werkelijk goede resultaten worden geboekt. Het is zeker in dergelijke gevallen nood zakelijk, de patiënt moed in te spreken en te steunen in zijn pogingen. Hij of zij moet er van overtuigd worden, dat een goed dieet niet verslapt, 'maar alleen overtollig weefsel beoogt weg te nemen. In vele gevallen zal tevens voor de patiënt een mogelijkheid ge zocht moeten worden om de bevrediging, die hij door het dieethouden moet missen, op andere, verantwoorde wijze te vinden, b.v. door het ontwikkelen van liefhebebrijen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat mede werking van en zo nodig voorlichting aan de „omgeving" van de vetzuchtige van grote invloed kan zijn op het verloop van het ver mageringsproces. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT NEDERLAND Op 1 Januari 1957 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen 2.235.052 tegen 2.227.231 op 1 December 1956. Op 1 Januari 1957 waren er 543.710 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 542.084 op 1 December 1956. Het aantal aangegeven televisietoestellen steg van 92.867 op 1 December 1956 tot 99.466 op 1 Januari 1957. Goud is het symbool van weelde -en rijk dom. Sinds onheugelijke tijden heeft men er dan ook naar gestreefd kleding-stoffen een rijkere indruk te geven door middel van gouden en zilveren draden. De Babyloniërs waren meesters in het borduren met goud en zilverdraad. Zij gaven hun kunst door aan de Assyriërs en de Perzen. Agrippina, de ge malin van de Romeinse kei zer Claudius droeg zelfs een geheel uit gouddraad ver vaardigd kleed. Aan het maken van deze wel zeer kostbare metaaldraden zat echter nogal wat vast. Men begon met het plathameren van gou tot zeer dunne platen, waarvan dan dra den werden gesneden. Die draden w'erd endan met een zeer groot vakmanschap in de stoffen gewerkt. Het spreekt welhaast van zelf, dat dit een zeer dure werkwijze was met een zo kostbare grondstof. Alleen de zeer welgestelden kon den zich in deze „gouden" kleding hullen. Daarom ging men werken met imitatie goud- en zilverdraad, waarvan de duurzaam heid echter niet zo groot was. Voor feeste lijke kleding Werden de met imitatie goud en zilverdraad doorweven stoffen veel ge bruikt, alhoewel ook velen het gebruik van dergelijke stoffen niet aandorsten. Een metaaldraad die niet kan oxyderen. In 1946 werd in Cleveland in de Ameri kaanse staat Ohio metaaldraad op de markt gebracht dat niet kan oxydeten. Dit draad blijft onde ralle omstandigheden zijn glans en schittering behouden. Np twee jaar ge- led enwerd in Amsterdam begonnen met de productie voor geheel Europa van deze glinsterende garens, die men lurex noemt. Vele binnenlandse en buitenlandse fabri kanten verwerken deze garens. Wat is lurex Lurex bestaat uit een laagje aluminium tussen twee dunne laagjes sterk en door schijnend plastic film. Deze beschermende plasticlaagjes zijn door kleefstof aan het aluminium verbonden. De kleefstof bena deelt in geen enkel opzicht de helderheid en de doorzichtigheid, zodat de glans vol komen behouden blijft. Doordat het mate riaal luchtdicht tussen deze twee plastic laagjes zit opgesloten kan het niet oxy- deren, is het met andere woorden vocht-, warmte en kleurbestendig. Stoffen waarin lurex is verwerkt kunnen dan ook op de gewone wijze worden ge wassen en gestreken. In vele tinten en voor vele doeleinden. Lurex komt niet alleen voor in goud en zilver, maar ook in pastel tinten en in alle mogelijke fantasiekleuren, ook zwart en in een veelkleurig effect. Het doet een beetje denken aan raffia, echter glimt het iets meer. Het kan worden toege past zowel in ketting als in slag van de meeste stoffen zoals wol, katoen, zijde en synthetische materialen. Het wordt ook verwerkt in badpakken, stola's, tas jes, schoenen, galons en in gordijnstoffen, zelfs ook in meubelbekleding. Zo'n schitterend draadje geeft glans aan onze kle ding, al is het dan niet alles goud wat er blinkt. Op bijgaande foto is blauwe lurex ver werkt in een w'itte damesjumper. Toen in 1859 de Nederlandse bevol king 3,3 millioen zielen telde, was 40% van de mannelijke beroepsbevolking werkzaam in de landbouw. In vergelijking met de be volking in 1955, groot 10,8 millioen zielen, is het percentage van de mannelijke beroeps bevolking dat in de landbouw werkzaam is, sterk gedaald, namelijk tot ongeveer 15%. Een belangrijke verschuiving dus in bijna een eeuw, maar toch blijkt dat in deze tak van nijverheid ongeveer 300.000 mensen méér hun werk vinden dan in 1859 het ge val was. Voor het invallen van de vorst in November hoopte m ennog een redelijke suikerbietenoogst te halen. Deze verwach ting is echter radicaal de bodem ingeslagen. Bevroren en daarna weer ontdooide bieten verrotten snel en zijn voor de verwerking totaal ongeschikt. Veel van het laatste ge was van de oogst van 1956 is daardoor waardeloos geworden. De import van sui ker zal daardoor hoger moeten zijn dan die in 1955. De voor de export werkende in dustrieën .waarvan de condens-industrie de belangrijkste is, vergden in f955 alleen al ongeveer 115.000 ton suiker. Op donderdag 24 januari hopen onze geliefde ouders J. COVÉ Met ingang van 4 februari a.s. zal het Consulaat van België overgeplaatst wor den van Sluiskil P 66 naar LEEUWENLAAN 16 te TERNEUZEN, tel. 2442 De kanselarij van het Con sulaat wordt gehouden in het kantoorgebouw van de Firma HONDIUS Zn. Leeuwenlaan 38-40 te Terneuzen, tel. 2474. Kantooruren zoals voor heen Dagelijks van 10 tot 12 uur (zaterdagen, zon- en feestdagen uitgezonderd.) De Consul van België, C. F. M. J. WATS. Grote fabriek zoekt vlot e Dames om te reiizen in de provincie. Verdienstmoge- lijkheden 80.per week en hoger. Br. met opgaaf van leeft. enz. onder letter C, aan het bureau van dit blad. ry In het ALGEMEEN BURGER GASTHUIS te Bergen op Zoom (bediend door Zusters Franciscanessen) kunnen nog enige LEERLING-VERPLEEGSTERS geplaatst worden voor de nieuwe cursus, welke op 1 oktober aanvangt, ter opleiding voor het Staats- diploma Ziekenverpleging A. Uitvoerige sollicitaties met opgave van referenties te richten aan de Genees heer-Directeur. Bij eventuele oproep vergoeding van reiskosten. Per pak van 200 gram uil met 10 punten Bij inlevering van een volgeplakt VIVO zegelboekje ontvangt U, bij aankoop van een busje oplosko ffie met 10 punten maak, maar gemaakt van echte, zuivere chocolade 250 gram gesorteerde drop, De kleurrijke, in vele smaken. Per 150 gram nieuwe samenstelling en panklaar. Per pak van 500 gram met 10 punten Mocca C.p. Een koffie-extrakt kant en klaar, handig en voordelig--- in hel gebruik. Per flacon AmU met 15 punten prachtige en handige verpakking van 100 gram volvette smeerkaas per kuipje per busje per blikje import, volzoete rode Spaanse wijn. merk Cibrandos, voldoet aan de p hoogste eisen per fles MtJ& 3 rollen .IDEAL' samen voor met 10 punten Geldig van 24 t/m 31 januari 1957.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3