LIEFDE S NAZOMER V oetbalo verzicht Overvoeding en vermagering. OVERSLAG Stijl en Stram? Nu bier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Tot de voedingsproblemen, die in ons land voorkomen, behoort zeker dat van de over voeding. Onder overvoeding zouden wij hier willen verstaan een calorische over voeding, een toestand of proces dus waarbij de calorie-opname het verbruik overtreft en die uiteindelijk resulteert in een stijging van het lichaamsgewicht als uiterlijk symptoom. Er zijn tijden geweest waarin een hoog li chaamsgewicht als teken van gezondheid, van welgesteldheid, gulheid en schoonheid werd gecultiveerd. Deze opvattingen werken ook nu nog door met het gevolg, dat velen van hen, die te zwaar zijn, niet of slechts node van hun teveel aan lichaamsgewicht afstand willen doen. Toch is het noodzakelijk de zwaarlijvige van zijn „ziekte" te overtuigen niet alleen stijgen de sterftekansen bij te zware personen zij lopen ook groter kans op het krijgen van ziekten, zoals bepaalde gewrichtsaandoenin gen, nierafwijkingen, hernia's, galblaasklach ten en in betreffende gevallen zwan gerschapsvergiftiging. Spoedige vermoeid heid en kortademigheid zijn symptomen, die de vetzucht vergezellen en met het ver dwijnen er van vaak niet meer voorkomen. Hoe onstaat vetzucht Het ontstaan van vetzucht is in verreweg het grootste aantal gevallen te wijten aan te veel eten. Hormoonstoornissen zijn slechts in enkele gevallen verantwoordelijk, evenals andere familiaire of aangeboren aanleg. Aan genomen wordt, dat psychische en voora emotionele faktoren een grote rol spelen bij het ontstaan van de behoefte om (te) veel te eten. Omtrent het mechanisme, dat de be hoefte aan eten regelt, bestaan er diverse meningen. Een eetlust-centrum zetelt naar men aanneemt in de hypotalamus bij proefdieren kan men vraatzucht opwekken door laesie va nbepaalde plaatsen in dit or gaan. Het hongergevoel treedt volgens som migen op bij een laag bloedsuikergehalte. Mayer e.a. menen, dat het verschil in bloed suikergehalte van arterieel en veneus bloed (dus o.a. de benutting van glucose door het lichaam) van groter invloed is, dan het absolute glucosegehalte van het bloed. Een hongergevoel treedt volgens Mayer pas op, wanneer het verschil in bloedsuikergehalte minder dan 10 mg per 100 ml bedraagt. Alvorens iets te zeggen over de bestrijding van vetzucht willen wij memoreren, dat in alle lagen van de Nederlandse bevolking overvoeding voorkomt. Neemt men aan, dat van overvoeding gesproken kan worden, als GESLAAGD. Voor het examen Moderne Bedrijfsadministratie slaagde dezer dagen onze stadgenoot de heer Jac. de Ruijter Jz. CONTACT-AVOND WIT-GELE KRUIS. Zaterdagavond werd in de zaal Concordia" te Overslag een contact-avond georganiseerd voor de leden van het Wit-Gele Kruis aldaar. Tijdens deze avond welke zeer druk werd bezocht werden o.a. enkele toneelstukjes opgevoerd. Na afloop van het toneel werd er ook nog een bal gegeven. Tot laat in de avond hebben de aanwezigen zich kostelijk kunnen amuseren. Het ledental werd met deze avond ook nog vergroot daar zich verschillende per sonen als nieuw lid opgaven. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Te Overslag is de oudste inwoonster van deze gemeente, mevrouw Hemelsoet, overleden. Zij bereikte de leeftijd van 95 jaar. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige ge volgen daarvan. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. On zuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En. daar mede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. Ing. Med. VOETBALLOOS WEEK END IN AXEL. Doordat de Axelse K.N.V.B.-consul op j.l. Zaterdag de Axelse terreinen, die voor wat het terrein bij de Jeugdherberg betrof meer dan 100% beter be speelbaar waren dan vorige week, had afgekeurd, verliep het laatste weekeinde voor de vele honderden sportliefhebbers troosteloos. Om welke reden de beide terreinen afgekeurd zijn is ons niet recht duidelijk. Zeld enzagen wij bovendien ook het terrein van de V.V. Axel in een betere conditie dan Zondag, terwijl zelfs de temperatuur heel wat aangenamer was dan de voorafgaande Zondag. Vele voetballiefhebbers van hier en elders maakten een vergeefse reis, daar aan deze afkeuring onvol doend bekendheid was gegeven. In het rood-witte kamp der Zaterdagvoetballers was men over deze plotselinge en wel zeer eigenaardige terreinafkeuring zeer verstoord, zodat er kans bestaat dat dit een klacht bij de betreffende bondsinstantie's tot gevolg zal hebben, naar wij van bevoegde zijde vernamen. Het is wel jammer dat op deze manier de competitie nodeloos wordt verlengd om van de verdere aankleve va ndit op willekeur lijkende afkeuringsbesluit maar te zwijgen 2e klasse B K.N.V.B. Goes—Hulst 3—1. Evenals de andere uitslagen is ook het resultaat van het Zeeuwse steden-duel te Goes uitgelopen op een zege voor de rood-witte Ganze- stedelingen, die ditmaal een beter elftal binnen de lijnen brachten dan een week geleden alhier. Desondanks is het geen imponerende strijd ge worden en kwam deze ontmoeting niet boven het peil van 3e klasse—voetbal uit. Ook iln deze ontmoeting was de techniek van Goes ietwat beter en Hulst kwam sporadisch tot fraaie open aanvallen. Overigens waren 31) Tom, goed geïnstrueerd door zijn dorpsgenoot- advocaat, spreekt kort maar kernachtig. „Uit de cijfers, die de heer voorzitter bekend heeft gemaakt, blijkt, dat dit bedrijf de laatste jaren met verlies heeft gewerkt. Daarvoor moet natuurlijk een oorzaak te vinden zijn. Ik ben geen financiële expert. Voorlopig wil ik de opdracht accepteren, mits ik zelf een ac countant mag benoemen, die een nauwgezet onder zoek instelt naar de financiële toestand van het be drijf." De vergadering duurt niet lang. Binnen twee uur Zijn de heren het met elkaar eens. Zij hebben duidelijk laten doorschemeren, dat zij al hun hoop gevestigd hebben op de heer Boornberger. Hij krijgt voorlopig een blanco mandaat, mits hij binnen twee of drie maan den het resultaat meedeelt en rekening en verantwoor ding van zijn beheer wil afleggen. Opdat men daarna opnieuw kan gaan overleggen. En dat vindt Tom uitstekend. f Als de heren uiteen gegaan zijn, leidt advocaat Van der Sanden Tom door het bedrijf. Er werken een kleine honderd man. De bedrijfsleider, die hen vergezelt, put zich uit in allerlei strijkages, als hij van de advocaat hoort, dat dit voorlopig de nieuwe baas is. Een prima bedrijf, maar de omstandigheden zijn niet mee. Zware concurrentie van andere fabrieken. Tom zegt niet veel. Van de hele fabriek heeft hij geen verstand, maar hij kan als leek zien, dat de machines verouderd zijn en de werkmethoden niet deugen. En de bedrijfsleider vindt hij hoogst on sympathiek. de Goesse doelpunten wel van goede kwaliteit en dit wqs mede oorzaak dat men algemeen de zege voor Goes verdiend beschouwde. Na ongeveer 10 minuten spelens was het Oostdijk die een op maat geleverde pass lanceerde die dooi Rob Moens met een perfecte kopstoot in een doelpunt werd omgezet (10). Na 23 minuten had echter ook Hulst in weerwil van het doorgaans te korte en door zichtige spel eveneens succes. Na een scrimmage voor de veste van Zwartepoorte vermeesterde eindelijk Jansen het leder en passeerde op beheerste wijze de keeper (1 1). In deze match werd nogal veelvuldig gebruik gemaakt van lichaamskracht en die maakte het duel niet bepaald mooier. De tweed e helft bracht geruime tijd een overwicht voor de blauw-gelen, maar Zwartepoorte was weer in superieure conditie en hield alle schoten klemvast en bravourvol. Zo verstreek een weinig fraaie laatste helft en kwam reeds het einde in zicht toen een goed opgezette aanval van Goes weer een center naar Rob Moens opleverde en deze loste een harde kogel die doel trof (21). De rood-witten proefden nu de zege en met nog 7 minuten te spelen was het Lindenbergh die hoog in de uiterste bovenhoek de Gucht voor de derde keer passeerde (31). Daarmede kwam het einde van een zeer rommelige voetbalvertoning. MiddelburgW.V.O. 21. In de hoofdstad hadden de gastheren geen gemakkelijke middag, doordat de voorhoede een absoluut gemis aan schotvaardigheid demonstreerde. Bovendien maakten de gasten bij ia doorlopend gebruik van de buitenspelval. In het begin liepen de gasten hard van stapel. Vooral rechtsbuiten Keulemans was zeer gevaarlijk en had het voortdurend op zijn heupen. Na bijna een half uur spelens had een van zijn fraaie voorzetten succes en de ongedekt staande midvoor Rijnties nam keihard en onhoudbaar de leiding voor de Wapen dragers (0—1). Een minuut voor half-time kwam evenwel de gelijkmaker toen Outermans een goede voorzet van Veerhoek benutte en met gelijke stand 1 1 werd gerust. In de tweede helft domineerden de Zeeuwen bijna voortdurend maar ook nu stond de buitenspelval Weer wijd open. Middelburg speelde ook nu weer een spel van gemiste kansen. Toen het reeds tegen het einde liep lukte het Veerhoek het leder fraai over doelman Vermeulen te koppen en dit doelpunt besliste deze ontmoeting. TaxandriaRood-Wit 32. De Oisterwijkers heb ben de punten Zondag niet cadeau gekregen en zelfs had Rood-Wit al vrij spoedig een voorsprong (0-1). Toen van de Brand de score had vereffend hadden de Willebrordse schutters opnieuw succes en kwamen vooir de tweede maal aan de leiding. Voor de pauze was het Kruyssen die de stand voor de thuisclub op nieuw op gelijke voet bracht (22). Na de thee werd het een gelijk opgaande strijd. De beide verdedigingen waren steeds paraat en resoluut keerden zij de telkens dreigende gevaren. Uit een keurige pass van één der vleugels was het opnieuw v. d. Brand die de roos trof en daarmede werd het pleit bezegeld (3—2). B.S.C.Roosendaal 02. De stedelijke derby in Roosendaal leverde ditmaal geen gelijk spel op al ging de pauze na wederzijds missen van talrijke kansen doelpuntloos in. Na de pauze waren het al spoedig van Pul en v. d. Zanden die een rake treffer afschoten en dit had een veilige voorsprong voor Roosendaal tot gevolg. Daar op herstelde B.S.C. het evenwicht wel doch kwam niet tot scoren. De Roosendaal-defensie was in zeer constante vorm en in de stand kwam daardoor geen verandering meer. Zo luidt de stand nu Taxandria 14 13 1 0 47-12 27 R.A.C. 12 9 0 3 29-14 18 Middelburg 15 7 2 6 33-33 16 Goes 14 7 1 6 33-33 15 Tegen de avond keert hij weer in zijn dorp terug. Thuis belt hij Van Vliet, de accountant op. „Ik heb een karweitje voor je," zegt hij, „en niet zo'n kleintje. Wanneer kan ik het met je bepraten „Als het moet, dadelijk." „Mooi, met een half uurtje ben ik bij je." Tom laat de thee in het kanjoortje brengen en als Greet weer vertrokken is, vertelt hij aan Ans in korte trekken, wat er aan de hand is en wat er van hem wordt gevraagd. „Dat betekent, Ans, dat ik me voor- lopi gweinig met de zaak zal kunnen bemoeien. Jij krijgt, meer nog dan tijdens mijn ziekte, de algehele leiding. En er moet een tweede knecht bij komen. Als je eens iemand weet „Ik zal er met Joop over praten," zegt ze. „Hij kent meer mensen dan ik." „Mooi, en omdat we binnenkort toch gaan trouwen, zal ik je een permanente bank-machtiging geven. Dan kun je ook alle financiële aangelegenheden zelf af handelen." Het onderhoud met Van Vliet, de accountant, duurt ook niet lang. Tom vertelt van de opdracht, die hij heeft ontvangen. „Ik wil precies weten,- hoe de fa briek er financieel voorstaat. En hoe er de laatste jaren geboerd is. Aan de hand daarvan zal ik mijn conclusies trekken." Reeds Dinsdags begint Van Vliet aan zijn omvang rijke taak. Met zijn medewerkers zit hij iedere dag in één der kantoren van de fabriek te cijferen. Tom zetelt dagelijks in het privékantoor en probeert zich in de voor hem onbekende materie in te werken. Dagelijks maakt hij een rondgang door de fabriek en hij ziet dingen, die hem lang niet aanstaan. De bedrijfsleider is een vleier en na een paar weken staat het bij Tom vast, dat deze man in hoofdzaak de belangen van de arbeiders behartigt en in het minst niet die van de fabriek. Tom heeft van matrassen fabricage geen ver stand, maar begrijpt na die veertien dagen wel zoveel Rood-Wit 15 6 3 6 28-30 15 Roosendaal 13 6 1 6 29-26 13 Hulst 14 5 3 6 27-27 13 W.V.O. 15 6 0 9 27-34 12 B.S.C. 13 4 3 6 27-33 11 Internos 14 5 1 8 32-46 11 Axel 14 4 1 9 29-36 9 Uno Animo 15 2 4 9 18-35 8 Het programma voor Zondag luidt Hulst—R.A.C. B.S.C,—Taxandria Rood-Wit—Internos Roosen daal—Middelburg W.V.O.—Axel en Uno Animo— Goes. 3e klasse D K.N.V.B. In dezeafdeling is overeenkomstig onze ver wachtingen Terneuzen er niet zonder kleurscheuren af gekomen en mocht met een gelijk spel in Hoogerheide genoegen nemen. Reeds in de eerste helft boekten de tricolores een nuttige 20 voorsprong, maar de rechts binnen van Terneuzen verkleinde nog voor de rust de achterstand tot 21. In de tweede helft werd de strijd meer gelijk op gaand en slaagden de rood-zwarte gasten er in voor het einde te profiteren van een blunder van de Meto- keeper en alzo een deel van de buit te bemachtigen. In Souburg was R.C.S. tegen Biervliet danig op schot en vrij regelmatig brachten de gastheren in de eerste helft de s'tand op 4—0. Zelfs voegden zij er kort na de hervatting nog een vijfde doelpunt an toe. De gasten wisten in hét laatste gedeelte van de strijd de eer te redden door de Kramer en zo werd hier de eindstand 5—1. Dat R.K.F.C. het tegen Zeelandia zou laten liggen zullen maar weinigen verwacht hebben en toch geschiedde dit. Pas toen er reeds meer dan een uur van de speeltijd verstreken was slaagde de rechts binnen van Zeelandia er in te doelpunten en bij dit enige doelpunt bleef het. De wedstrijd stond op zeer matig peil. Steen heeft er thuis spelend geen twijfel aan ge laten dat het geen zin heeft op de onderste plaats te belanden. Het werd een doelpuntenrijke ontmoeting en de kijkers kregen dus waar voor hun geld. De strijd was echter zeer eenzijdig en doordat de blauw-witten zeer onfortuinlijk waren en tot tweemaal toe in eigen doel trapten was de spanning er al spoedig uit. De rust trad in met 2—0. Eerst toen de score op 4~( was gebracht door Steen wist de Hontenisse links buiten de eer te redden. Steen kwam daarna nogmaals terug met twee treffers en zo werd het 6—1. De Sasse oranje-witten hebben zich door zeer forse en duidelijke 27 bij de Grensstrijders Putte nog eens flink bij de kopgroep geplaatst en ge toond volwaardige partners te zijn. Zelfs kunnen zij door a.s. Zondag in Sas van Gent van R.C.S. winnen nog een gooi doen naar de eerste plaats. Te Putte hebben zij in elk geval een klinkende zege behaald ,die reeds in de eerste minuut met een treffer een veelbelovende introductie had. Aan de pauze was de voorsprong reeds uitgegroeid tot 1—4. Na de thee werd deze stand zelfs met een ware kanonade Opgevoerd tot 27. Hier luidt de verhouding R.C.S. 13 20 Zeeland Sport 13 13 Terneuzen 15 20 Grenswachters 13 12 Corn Boys 15 19 Steen 15 12 Meto 16 15 Biervliet 14 li R.K.F.C. 14 14 Zeelandia 13 10 Odio 15 14 Hontenisse 14 10 Zaterdagvoetbal - afd. Zeeland le klasse Doordat onze rood-witte stadgenoten Zaterdag niet konden spelen ontging hun de kans zich op de derde plaats te handhaven. Het opvolgende Wemeldinge slaagde er n.l. in Tern. Boys een gelijk spel af te dwingen. Dit ene puntje was juist voldoende om met A.Z.V.V. stuivertje te wisselen. Toch hebben onze stadgenoten hier de beste papieren daar. zij twee wed strijden minder hebben gespeeld Verder wisten hier de Colijnsplaatse Boys met 2—4 in Koudekerke te winnen en nu is de stand hier Arnemuiden Nieuwdorp Wemeldinge A.Z.V.V. Colpl. Boys Tern. Boys Rillandia Krabbendijke Zaamslag V.C.K. 12 11 1 0 53-15 21 9 7 0 2 34-20 14 13 6 2 5 38-27 14 11 6 1 4 31-28 13 11 6 0 5 37-32 12 11 3 3 5 28-30 9 11 4 0 7 22-38 8 9 3 2 4 22—27 8 11 2 1 8 14-28 5 10 1 0 9 18-52 2 van het werk, dat minstens tien man overbodig zijn. Hij zwijgt evenwel en laat de bedrijfsleider praten. Al ontgaat hem niets. Ook de vertegenwoordiging laat te wensen over. Er blijken vijf mensen dagelijks op pad te zijn om orders te verzamelen. Zaterdagsmorgens deponeren ze hun bestellingen, maar van een rapport is geen sprake. Voorlopig ziet Tom dit alles rustig aan. Als er een maand verstreken is, heeft hij een lang gesprek met Van Vliet, die aardig opschiet met zijn werk. Maar wat de man reeds nu weet, is niet bepaald hoopvol. Zes weken zijn verlopen, sedert Tom zijn mandaat kreeg. En dan is hij klaar. Van Vliet heeft een lijvig rapport samengesteld en Tom is ook aan het werk geweest. Hij roept op korte termijn de aandeelhouders op ter vergadering. En als de dag aanbreekt, dat hij mededelingen zal doen over de toestand van de fa briek, zetelt hij wel op de voorzitterestoel. Alle heren hebben een afschrift gekregen van het rapport van accountant Van Vliet. Bovendien een af schrift van de bevindingen, die hij zelf heeft samen gesteld. En het gaat gr heet toe. Tom zegt kort en bondig, dat hij niet van plan is verder te gaan. Uit het rapport van Van Vliet blijkt, dat de laatste jaren een wan beleid is gevoerd. Orders voldoende, maar alles wordt tegen veel te lage prijzen geleverd. Het winstpercentage is in feite geen voordeel meer, maar een nadeel. Het tekort bedraagt ruim een millioen. De reserves kunnen het op geen stukken na dekken. De machines zijn ver ouderd en er is teveel personeel. De bedrijfsleider is onbetrouwbaar, de vertegenwoordigers reizen hoog stens twee of drie dagen per week en voor de rest doen ze niets, behalve hoge onkostenrekeningen schrij ven. De electriciteitszaak, die juffrouw Peetoom met het geld van de N.V. in zijn dorp is begonnen, heeft ook niets dan verlies opgeleverd. In feite is het hele bedrijf bankroet. De schuldeisers dringen aan op be- taling. Bij tal van fabrieken zijn geen grondstoffen meer te krijgen dan tegen contante betaling. Het is practisch een failliete boel. Tom zegt dit alles duide lijk en kernachtig en hij besluit met zijn conclusie, dat hij er geen gat meer in ziet. Wie zal er nog geld durven steken in dit bedrijf? Er wordt lang en breed over de kwestie gesproken. En er vallen harde woorden onderling. Waarom, zegt Tom, heeft men niet eerder rekening en verantwoor ding gevraagd van het beleid van juffrouw Peetoom Dan had het nooit zover hoeven komen. Maar uit het antwoord der heren blijkt, dat ze allemaal, stuk voor stuk, een beetje bang waren voor de grootste aandeel houdster, die tevens directrice was van het bedrijf. Het wordt avond en nog is men niet tot een besluit gekomen. De aandeelhouders doen een dringend be roep op hem om te blijven. Alleen hij kan de fabriek van een algehele ondergang redden. Iemand, die in twintig jaar een behoorlijke electriciteitszaak kan op bouwen en het bovendien ook nog een .paar jaar uit houdt tegen een felle concurrent, is iemand, die or ganiseren kan. Zo iemand hebben ze nodig. Wil hij het bedrijf nu in de steek laten En de financiën zijn van minder zorg. De heren zijn bereid nog wat geld in de fabriek te steken, als de heer Boornberger bijvoorbeeld voorlopig één jaar de algehele leiding op zich wil nemen. Met radicale ver andering van de werkmethoden en vermindering van personeel moet het toch mogelijk zijn de fabriek weer rendabel te maken. Tom vraagt een paar dagen bedenktijd. En dat wordt natuurlijk toegestaan. Hij krijgt ook de beschikking over de kleine auto, die Bep Peetoom altijd gebruikte. De wagen is het eigendom van de N.V. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2