Kopen op afbetaling AXELSE COURANT J. C. VINK r Handen en Li ppen ruw?piroan Onder allerlei vriendelijke en knap gevonden namen heeft een nieuwe wijze van kopen ingang gevonden. Dat is het kopen op afbetaling. Daar niemand het prettig vindt aan het afbetalen van een schuld herinnerd te worden is men er toe gekomen aardige namen te verzinnen voor deze wijze van verkopen, eigenlijk als een doekje voor het bloeden. Het gebruik maken van „crediet service", „saldo service" of „betalingsservice" lijkt een andere zaak dan het kopen op crediet. Als er in discrete lettertjes vermeld staat „gemakkelijke betalingsvoorwaarden", het „nieuwe betalingssysteem" of „betaling in „overleg" weet U zonder één pijnlijk woord wat mogelijk is. De zin „sparen en kijken tegelijk" ter aanbeveling van het kopen van een televisietoestel klinkt ons zelfs zeer solide in de oren. Het kopen van meubels „in Modem, in Gotisch, in Termijnen" mag U misschien een glimlach ontlokken en aan een nieuwe meubelstijl doen denken, hij vertelt U in weinig woorden hoe de zaken staan. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 23 JANUARI 1957 71e Jaargang No, 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Het kopen op afbetaling is niet zo heel nieuw. Al in de vorige eeuw, in 1857 werd Amsterdam het eerste afbetalingsmagazijn geopend. Dit magazijn was een gesloten huis en lag op een stil gedeelte van één der grachten, vlak bij de drukke winkelstraten. Omdat de goede burger zich eigenlijk te fat soenlijk voelde om op crediet te kopen en lich daarover lichtelijk schaamde was het langenaam dat de „winkel" wat achterat lag tn de koop achter de gesloten gordijnen jlaats vond. De kleine man kwam er niet, die ging naar de lommerd. Het voorbeeld van de hoofdstad werd ge. rolgd. Echter pas na de tweede wereldoorlog het kopen op afbetaling tot ontwikkeling lekomen en wel in die mate dat men in vrij eel zaken op afbetaling kan kopen. Daar wij llemaal met enige moeite om niet te zeggen net veel moeite ons goed geld verdienen, 'ijkt iet wel de moeite waard ons over dit kopen ip afbetaling te bezinnen alvorens de guldens i in te steken. Waarom koopt men op afbetaling 1 „Het is zo mooi voor pns soort mensen," ;egt mij een kennis. Met dat soort bedoelt lij degenen, die eeuwigdurend in geldnood iitten. Hun financiële behoeften zijn veel roter dan hun inkomsten kunnen dekken, lij komen niet tot sparen, omdat steeds een indere nog dringender uitgave voor moet aan en het voorgenomen spaardoel met het lagere spaarpotje wegspoelt. Er is een ander soort, dat men zou kunnen loemen het soort der voorspoedigen. Zij be- rhikken over een goed inkomen, hebben een ipaarpot en het vertrouwen dat het hen in e komende tijden naar den vleze zal gaan. kan hun reserve willen ze niet komen, dat s het heilig kapitaal dat niet mag worden ingesproken. Zij wensen de koop op af- ietaling te doen, omdat ze menen de termijn- ietaling makkelijk te kunnen invlechten tus. en hun gewone dagelijkse uitgaven. Hun evies is „koop op afbetaling, dat merk je liet zo." Wij mensen zijn niet alle gelijk. Gelukkig naarDe één kan heel best sparen en zuinig ijn. Hij brengt geduld en zelfbeheersing op, ie als kunstmest werken voor groei en bloei an het spaarsaldo Bij de ander echter is e beurs net een vergiet. Het geld stroomt er oorheen en hij heeft nooit „over Voor de- :ulken, die heel moeilijk tot sparen komen en lijna nooit een groot stuk kunnen bemachti- en geeft het afbetalingsstelsel een mogelijk- eid om toch aan radio of televisie, fiets of irommer, meubels of kleding te komen. Zij lebben gebrek aan geld niet omdat ze zo ïeinig verdienen, maar veeleer omdat ze hun ondkomen met het inkomen ligt niet zo zeer nkomen zo snel uitgeven. Het niet kunnen lan de hoogte van de verdiensten als wel lan de wijze van besteding. Er zijn er onder le affbetalingsklanten ook, die uit bittere ioodzaak kopen op crediet. Die geen andere litweg zien om aan de zeer noodzakelijke oederen te komen dan deze via het afbe- alingsstelsel te veroveren. Zij kunnen uiterst erlegen zitten om een bed, een mantel, een taar schoenen en zij kopen deze zaken, op ifbetaling omdat ze direct profijt van de tukken hebben. Nu kunnen we wel uitpluizen waarom op ifbetaling wordt gekocht, maar zelden zal nen zich in de practijk volkomen reke-schap even waarom men zus of zo handelt. Velen open eenvoudig op afbetaling omdat men op eze w'ijze zo gemakkelijk aan de spullen kan omen. Met weinig geld op zak kan men als :en rijkaard kopen. Wie is het, die weer- tand 'kan bieden tegen de aanlokkelijke edame Hebben wij allen niet onze wensen n begeerten Belooft de reclame ons niet ouden bergen Van de afbfetaling met zijn riendelijk aangeboden service, gaat een gro- E verleiding tot kopen uit. Men wordt eerder en makkelijker tot kopen gebracht en dit is denkelijk wel de voornaamste reden, dat er op afbetaling wordt gekocht. Heel andere overwegingen kunnen gelden als het gaat om de aanschaffingen van werk tuigen voor de uitoefening van beroep of be drijf, Dan kan b.v. het kopen op crediet aan beveling verdienen. Over de wegen die er in deze aangelegenheid te bewandelen zijn, ko men wij in en tweede artikel nog nader terug. Hoe hoort het eigenlijk In het grote land der ongekende mogelijk heden, in de Verenigde Staten heeft men een studie gemaakt over het gedrag van de consument. Nee, lezers, niet over op te stel len regels om Madame Etiquette te behagen. Wel hebben professoren en hun assistenten zich afgevraagd wat bepalend is om zeer doordacht te kopen, dus om op de allerbeste wijze boodschappen te doen. De wetenschap is zich met de klant gaan bemoeien. En al lijkt U dat misschien erg overdreven en zo op het eerste oog volkomen nutteloos, zo gék is dat niet. Welnu zij vonden, dat als men „echt goed" •iets wil kopen, het volgende behoort plaats te vinden plannen maken - praten - in formeren - kiezen. Plannen maken. Een plan maken is een leuke en nuttige bezigheid. Dat geeft aardigheid aan het leven. Als U lang in gedachten heeft een mantel te kopen, gaat U zo in het voorbij gaan al met belangstelling naar etalages en advertenties kijken. Hoe beter men weet wat er te koop is en hoe de prijzen liggen, hoe beter men zal kiezen, Er is nog een andere kant aan het plannen maken. Wanneer U in het voorjaar weet, dat U in het najaar een groot stuk wilt aan schaffen, gaat U er vast mee rekenen, U gaat er naar toe rekenen. Hoe eerder U het plan maakt, hoe beter U het zult kunnen financieren. Praten. Het praten over onze inkopen is zeer zeker geen tijd verpraten. Wanneer het over een belangrijke aanschaf gaat is het goed dit in de familiekring te bespreken. Ieder raakt er in betrokken en zal zijn zegje er over hebben. Dat kan nuttig zijn en lastig Want de één wil dit en de ander dat. Maar de voordelen en de nadelen komen zo op tafel en U wordt attent gemaakt op dingen waaraan U zelf misschien nooit gedacht zou hebben. Zodoende kan zelfs het praten met derden zijn nut hebben. Buurpraatjes zijn meermalen het mikpunt van spotprenten. Ieder geeft op zijn beurt een sneer over kletspraatjes. Maar zo'n gezellig klessie met je buurvrouw of je beste vriendin, waarin je eens lekker je hart kunt luchten en tevens nieuws uitwisselt en nieuws opsteekt is denkelijk veel nuttiger dan velen zich voorstellen. Praat dus gerust over Uw plannen. U zult er eigenlijk altijd wat door opsteken en een goede tip krijgen. Die tip heeft U nodig Tot goed begrip zij hier gezegd dat ieder wel weet wat hij spreken en zwijgen moet. Informeren. Informeren wil zeggen inlichtingen in winnen, vragen. Door veel vragen wordt men wijs. Enige wijsheid heeft men nodig, want het is warempel geen gemakkelijke taak om een stof voor een jurk of voor gordijnen of een soort vloerbedekking juist te be oordelen. Met aandachtig kijken, voelen en zelfs ruiken leert men iets. Doch zulk soort gesnuffel leert U niet hoe de spullen zich in de practijk zullen gedragen. Hoe de stof ge wassen moet worden. Hoe het onderhoud is. Hoe lang het mee gaat enz. Vraag eerst voordat U koopt. Gaat het om de aanschaf van grote stukken dan is het zelfs aan te bevelen in diverse zaken te gaan kijken en FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder li die brieven schrijft! - VOORLICHTING VAN VEILIG VERKEER" Veel bromfietsers, die zich pas kort verheugen in het bezit van hun vervoermiddel, maken de fout te snel door de bocht te willen rijden. Met de fiets hadden ze daar toch ook nooit last Die brommer rijdt toch niet zo veel harder En het is jammer om dat vlotte gangetje te onderbreken. Maar nu vergist U zich. De snelheid ligt belang rijk hoger dan die van een gewone fiets Minder Uw vaart vooral bij bochten, anders vliegt U de baan uitEn dikwijls sleept U ook nog een ander mee vragen, voordat tot de koop besloten wordt. Inlichtingen krijgt U ook door het lezen van advertenties, folders, brochures, artikels in krant of tijdschrift. De radio verschaft in de speciale uitzendingen voor de vrouw vaak veel goede raad. Wapen U dus zelf met wijsheid door vragen, lezen, luistren. Mocht U niet tevreden zijn en meer willen weten, steek dan Uw licht op bij de Commissie in zake Huishoudelijke- of Gezinsvoorlichting, van Speykstraat 1 9te Den Haag. Of bij de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Koninginnegracht 42 te Den Haag. Voor inlichtingen op huishoudelijk ge bied kunt U daar altijd terecht. Al doende leert men de prijzen en hoedanigheden van de spullen kennen en met deze kennis zult U beter kunnen kiezen. Kiezen. Tot slot komt het dan tot de keuze. Daar bij zult U letten op prijs en merk en speciale hoedanigheden. Een merk vertelt II iets, U weet in welke klasse U kiest en vertrouwt daarbij op een constante kwaliteit. Een keur merk geeft een bepaalde garantie. Een etiket kan vermelden hoe de stof gewassen moet worden of U iets mededelen inzake kleur echtheid, wasechtheid of motechtheid. De prijs is tevens een factor voor onze waar dering. Over het algemeen hebben wij hier in Holland een zwak voor het dure artikel en een bijna blind vertrouwen in de kwali teit van de goederen met de hoge prijs. De winkelier steunt deze mening graag door in zijn verkooppraatje te berde te brengen, dat „goedkoop duurkoop is" en „alle waar naar zijn geld zal zijn". Deze schone spreekwoor den gaan lang niet altijd op. Kijk en dat is nu juist de kunst van goed inkopen. Door een in alle opzichten wel overwogen koop te doen, krijgt U een beste kans goed en -goedkoop te kopen. De slechte kans. Natuurlijk zijn er aan het kopen op af betaling voordelen verbonden, dat is ieder wel duidelijk. De nadelen liggen minder duidelijk voor de hand. Na het voorgaande begrijpt U wel, dat men bij het kopen op afbetaling een slechte kans heeft om een beste weldoordachte koop te doen. Als er maanden te voren het plan was om een radio te kopen, wel dan had moeder vast wel wat geld weggelegd en zou er zeker al een spaarpotje zijn. Er wordt over het kopen op afbetaling bij voorkeur niet te veel gepraat. Het is niet leuk om dit rond te vertellen. Men komt er niet zo gemakkelijk toe om de winkels af te lopen, de prijzen te vragen, het geluid van het toestel te beluisteren en diverse prijzen en merken te vergelijken. Men is al blij dat een winkelier een toestel op afbetaling wil ver kopen. En als men dan plotseling zo'n zin heeft gekregen in het bezit van een radio en als het ware popelt om het toestel in huis te hebben, wel dan gaat men immers gemakke lijk tot het kopen op afbetaling over. Dan kan een kleine advertentie met de bewuste kleine lettert-jes of een mooie etalage met een discreet kaartje of een welbespraakte koop man een mens in een ogenblik tot kopen brengen. Er is immers niet zoveel geld nodig om aan zijn hartewens te voldoen Er is de kans dat men op deze wijze goed koopt, maar de kans is kleiner dan bij het weldoordachte kopen en men betaalt in ieder geval meer. Wie goed en goedkoop wil 'kopen, koopt niet op afbetaling. BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD. Koningin Elizabeth van Engeland heeft goedkeuring gehecht aan de benoeming van Prins Bernhard tot „Associate Bailiff Grand Cross of the Order of the Hospital of St. John of Jerusalem". De Orde, waarvan Ko ningin Elizabeth II het hoofd is, vindt haar oorsprong in Jerusalem en Acre, als een in ternationale lékenbroederschap voor de hulp aan kruisvaarders en werd later soeverein op Rhodes en Malta, waar de Ridders ga leien en galjoenen bezaten om de barbaren- zeerovers aan te vallen en de verbreiding van de Turkse heerschappij in de Middel-, landse Zee te verhinderen (van 1530-1798). Evenals vele andere orden van Ridderschap pen had ook de Orde van St. John Prioraten en Commandeurschappen in de verschillende landen van Europa waarvan die in Engeland en Schotland terzelfdertijd werden ontboden als de kloosters. De Orde werd in 1798 door Napoleon uit Malta uitgewezen, waarna de Grootmagistratuur zich in Rome vestigde met verschillende Prioraten en Genootschappen in Europa. In 1827 hielpen de Ridders uit Frankrijk, op gezag van de Grootmagistra tuur, mede bij de heroprichting van wat thans het Groot Prioraat in het Brits eRijk van de Zeer Eerwaarde Orde van het Ziekenhuis van St. Johannes van Jerusalem is, waarvan de Kanselarij in het Gatehouse is gevestigd dat nog altijd in Clerkenwell staat als deel van de vroegere Priory Engeland. In 1888 hechtte Kóningin Victoria een koninklijk pri vilege aan de Orde en Koning Edward VII, die toen nog Prins van Wales was, was de eerste Groot-Prior. Het Ordeteken is een Malthezer Kruis van wit emaille met een leeuw en eenhoorn afwisselend in de hoe ken, van goud ol zilver, naar gelang de rang met een zwart gegolfd lint aan de Orde is een medaille verbonden voor daden van moed verricht met gevaar voor eigen leven. Volgens een Koninklijk Privilege van 22 juni 1922 worden de leden van de Orde in vijf klassen verdeeld, n.l. Bailiffs en Dames Grand Cross Knigths and Dames of Jus tice and Grace Commanders Officers en Serving Brothers and Sisters. W.A.-VERZEKERING IN DUITSLAND, „Groene kaart" voorkomt moeilijkheden. Sinds 1 Januari 1957 is in Duitsland voor buitenlandse motorvoertuigen ook voor bromfietsen een W.A.-verzekering ver plicht gesteld. De A.N.W.B. deelt mede, dat ondanks dit voorschrift vele automobilisten, motorrijders en bromfietsers aan de Duitse grens arri. veren zonder in het bezit te zijn van de z.g. „groene kaart", het internationale bewijs van verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid. Men wordt dan genoodzaakt bij de Duitse douane tegen relatief hoge tarieven een ver zekering voor korte termijn te sluiten, terwijl bij grote toeloop de reizigers zelfs worden terug gestuurd. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat men er verstandig aan doet, vóór vertrek tijdig bij zijn verzekeringsmaatschappij deze groene kaart aan te vragen. In Zwitserland werd in de afgelopen zomer een ondergrondse melkpijpleiding in gebruik genomen. Z ijloopt van Chimpitziet op 1650 meter hoogte naar St. Martin in het Walles op 1400 meter hoogte. De leiding ligt in een 30 cm diepe geul, zo meldt de Nieuwe Veldbode. Dagelijks liep in het zomerseizoen duizend liter melk door deze Jeiding. Ook in Oostenrijk zoekt men nieuwe wegen voor het melkvervoer. Daar heeft men plastic buizen in gebruik, waardoor de melk van de hoog gelegen alpenhutten naar de centra beneden in de dalen vloeit. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEKTINTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lap xonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Idvertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1