Loonstaten fa J. C.Vink Axel - Uno Animo V oetbalo verzicht Huidgenezing Pracht handen Dames! Vooral na Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Rennieat UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER Deze lijn geeft aan, hoe het snelverkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren bevardert een vlot verkeer en voorkomt opstoppingen. Een achteropkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de automobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken en zich tijdig te verge wissen van het achteropkomend verkeer. De achteropkomer moet er zéker van zijn, dat hij aan de rechterkant veilig kan passeren. Houdt de winter uit handen en voeten. Het is de Hamamelis die het 'm doet BEKENDMAKING. Hamea-Gelei voor Uw bande» mmmmmmmsmmmmm Boekhandel Markt 12 Axel wammtmmwmammmm ZONDAG a.s. om 3 uur COMPETITIEWEDSTRIJD 2e klasse K.N.V.B. (Loon op 'tZand) Entrée 75 cent. Kinderen 25 cent. Bergplaats voor rijwielen nabij het terrein. Hierna kwamen de begrotingen aan de orde, die met verwijzing naar het in de afdelingsvergaderingen be handelde dienovereenkomstig werden vastgesteld. De gemeentebegroting gewone dienst was sluitend op een totaal van ƒ671,624,60. De kapitaaldienst had aan uitgaven 8.007,343,98 en aan inkomsten een be drag van 7.151.817,40. Er was dus een nadelig saldo van 855.526,58. De begroting van het gasbedrijf was sluitend op een totaal van 390.034,10. De begroting van het gemeentelijk woningbedrijf sloot op ƒ338.308,14 en van het vleeskeuringsbedrijf op 19.774,61. Het Burgerlijk Armbestuur sloot de begroting af met een nadelig saldo van ƒ31.666,32. Als extra punt was aan de agenda toegevoegd het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 2 Oc tober 1956 tot verkoop percelen bouwgrond in plan Zuid. Bij raadsbesluit van 2 October 1956 werd besloten tot verkoop van 28 perceeltjes grond in plan Zuid, aan de 28 gegadigden voor de bouw van een huurkoop woning door de fa. v. d. Poel te Terneuzen. Toen de koopacte zou worden gepasseerd, bleken vijf gegadigden zich te hebben teruggetrokken. De be treffende woningen zijn echter wel gebouwd. Ten aanzien van de overige 23 percelen grond is de koop- acte gepasseerd. De vijf gegadigden die zich terugtrokken zijn niet aan hun voorlopige afspraken gebonden en al was dit wel het geval, dan zou hiertoe voor de gemeente de noodzaak niet aanwezig zijn. Uit de aard der zaak kan immers de gemeente nooit gedupeerd worden, doordat er op haar grond wordt gebouwd. De betreffende aannemersfirma heeft thans reeds twee andere gegadigden gevonden maar de drie overige percelen staan nog open. Wegens de stijgende tendenz op de geldmarkt wordt verzocht het raadsbesluit ten aanzien van de twee nieuwe gegadigden zo spoedig mogelijk te wijzigen, teneinde de nieuwe kopers in staat te stellen, de hun aangeboden hypotheek zo spoedig mogelijk op te nemen onder de thans aangeboden voorwaarden. Ten aanzien van de nog drie openstaande percelen zal dan te zijner tijd nog eens wijziging avn het besluit nodig zijn. B. en W. stellen voor in het belang van de be trokkenen thans het besluit van 2 October 1956 tot verkoop van diverse percelen grond in plan Zuid in die zin te wijzigen, hetgeen aldus werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer de Feijter naar de mogelijkheid tot verlichting van het torenuurwerk op het stadhuis en voor feestelijke gelegenheden een permanente verlichting aan het raadhuis te laten aan brengen. Daarop sloot de voorzitter omstreeks 11 uur deze vergadering. Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel het verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen. Totdateen paar Rennies redding brachten. Onmiddel lijk 'n Wonder die Rennies -U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Ing. Med. LIQUIDATIE VAN DE ZEEUWSE VLASSPINNERIJ. Men deelt ons mede dat onlangs een statuten wijziging tot stand kwam, waarb ijde N.V. Alg. Zeeuwse Vlasspinnerij en Handelsmaatschappij, een dochteronderneming van de voormalige Nederlands- Indische Suiker Unie (N.I.S.U.) haar naam wijzigt in: W. Schumacher's Handelsmaatschappij N.V. Deze maatschappij is thans in Utrecht gevestigd. Het aandelenkapitaal bedraagt 2.000.000.in aan delen van 1000.— die voor de helft zijn volgestort. Directeur dezer N.V. is de heer W. Schumacher te Utrecht en commissaris de heer J. A. Schippers te Haarlem. Er werd nog niets bepaald omtrent de thans buiten bedrijf gestelde spinnerij alhier. Zoals men weet werd het bedrijf sinds 1 Maart van het vorig jaar stopgezet ten gevolge van de jaarlijks toenemende verliezen. De verlies- en winstrekening over 1955 sloot met een saldo-tekort groot 187.271.waarin begrepen was een bedrag van ƒ53.140.— voor afschrijving op gebouwen en machinerieën. JAARLIJKSE PLATTELANDS - AVOND. Ditmaal verzorgd door Reizend Z.-Vl. Volkstoneel met nieuwe geestesproduct van auteur Lockefeer. Naar wij van insiders vernamen zal op de komende Plattelandsavond van L.J.G. en Z.P.M. begin van volgende maand alhier in ,,Het Centrum door het Reizend Z.-Vl. Volkstoneel onder leiding van Drs. Louis Lockefeer uit Hulst worden opgevoerd het door deze auteur geschreven blijspel „Houtworm De welversneden pen van de auteur-regisseur uit Hulst kennende, voorspelLen wij daarmede een avond van hoogstaande dilettantenkunst voor de Axelse land- bouwjongeren en belangstellende toneelliefhebbers. Drs. Lockefeer is niet alleen belast met de regie, maar zal ook één der belangrijkste rollen in dit stuk vertolken. De Hulsterse club heeft een klinkende naam in de delettanten-toneelwereld en behaalde als deel neemster aan het „Landjuweel in 1956 het kampioen schap. Nadere mededelingen volgen te zijner tijd per advertentie in ons blad. EXPERIMENTELE PERIODE HELICOPTER- DIENST SLUIT 1 NOVEMBER 1957. In de afdelingen van Provinciale Staten is uitvoerig gesproken over het voorstel van Ged. Staten ten aan zien van de subsidiëring van de wekelijkse helicopter- dienst Axel—Rotterdam v.v. Dit voorstel bleek niet de algemene instemming te hebben. Een lid betoogde, dat de meeste passagiers het reisgeld zelf wel kunnen betalen. Bovendien, is er slechts plaats voor een be scheiden aantal personen. Een ander lid meende dat het bedrijfsleven en speciaal de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen wel meer konden bijdragen. Ook had men vernomen dat de streek niet zoveel voor deze luchtlijn voelt, behalve dan de ge meente Axel. Van de zijde van Ged. Staten werd betoogd, dat de provincie weinig voor de luchtvaart kan doen en dat zij daarom deze gelegenheid heeft aangegrepen om iets te doen, namelijk het verlenen van een bijdrage tot één derde in het tekort voor een jaar. Nu deze helicopterdienst nog steeds in ontwikkeling verkeert zou het ook psychologisch niet juist van de provincie zijn zich afzijdig te houden. Ged. Staten willen deze dienst dan ook nog een kans geven, waarbij zij wel uitdrukkelijk willen vaststellen,, dat zij met de periode 1 November 1956 tot 1 November 1957 de experimentele periode afgesloten willen zien. BIJEENKOMST VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van deze Bond hield dezer dagen op de bovenzaal van „Het Centrum een ged bezochte bijeenkomst. De presidente ,mevr. Maris kon in haar openingswoord veel dames en ook enkeele heren ver welkomen, inzonderheid de heer R. Plasschaert uit Westdorpe, die zijn kleurendia's van Joego-Slavië, Monaco en Nice zou vertonen en hierover een en ander vertellen. De heer Plasschaert bleek een boeiend causeur, die de kunst verstaat zijn toehoorders te boeien. Over Gent en dwars door Frankrijk tot aan de Middellandse Zee voerde de reis die de aanwezigen voor ogen werd ge toverd. Nice en Cannes waren de eerste plaatsen van welke spr. uitvoerig vertelde. eDze plaatsen waar de „groten" dezer aarde samenkomen om daar hun weelde uit te leven en hun verveling proberen te verdrijven met elkander te overtreffen met allerlei dwaze grillen. Daarna kregen we een kijkje in Monaco, het wel be kend geworden staatje, van Prins Rainier III met de vroegere Amerikaanse fimster prinses Gracia. We kregen, hier beeld ente aanschouwen van de twee luxe steden Monaco en Monte Carlo met zijn overbekende speelbank. Hieran ging het naar het land van Tito, Joego-Slavië. Waar men ook overal in dit land een kijkje nam overal grote foto's van Tito. Prachtige beel den van de Adriatische kust en de met palmen be plantte boulevards toonden een waar paradijs voor de liefhebbers van zwemmen en zonnebaden. Dit alles was de mooiste en de rijkste kant van het land want Joego-Slavië is arm, heel arm. Slechte wegen, vrijwel geen auto's en, de aanbli kvan trieste en ongezellige dorpjes toonden de keerzijde van de medaille. Men bemerkt aan alles de eeuwenoude onderdrukking door verschillende bezetters, de Turken, de Oostenrijkers en nu de invloed van het communisme. Te scherpe contrasten tegenover het vertoon van weelde agven deze beelden van het armelijk bestaan van de be volking. Het was zeer leerzaam dit alles te horen vertellen door een zo begaafd iemand als de heer Plasschaert. M enkrijgt dan een heel andere kijk op het leven in zijn geheel Mevr. Maris was zeker de tolk van alle aanwezigen toen zij de heer Plasschaert dank bracht voor het gebodene. E.H.B.O.-EXAMENS. De onder leiding van dr. C. A. Schiltman alhier wederom beëindigde cursus E.H.B.O. werd dezer dagen besloten met het uitreiken der diploma'si, Geslaagd zijnmej. C. M. Scheele en de heren K. J. van Drongelen, J. Quist, M. Raes, J. C. Scheele en A. Schuitvlot .allen te Axel, benevens de heren H. Ha melink en F. v. d. Velde beiden te Sluiskil. Examinator was dr. Ramselaar te Terneuzen. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Januari 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. H. Cupédo ('s morgens voorb. H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk Pironstraat)10 uur en 2.30 uur Ds. D. J. Couvée (viering H. Avondmaal). Geref .Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 19 20 JanuariDr. A. Kats. BRAND. Voor de derde maal in 14 dagen moest de brand weer van Koewacht Zondagnacht uitrukken voor een gealarmeerde brand. Deze keer was het in de vlasserij bij de heer A. de Winne in het Bosdorp-Heikant. Door onbekende oorzaak was daar brand uitgebroken in een met vlas volgestpelde hangar. De brandweer kon niet verhinderen dat al het vlas in vlammen opging. AANRIJDING. Toen de heer A. Vermeire alhier met zijn bromfiets huiswaarts keerde kwa mhij in de Nieuwstraat in aan raking met een geparkeerde auto. De bromfietser had, door een tegenligger verblind de stilstaande auto niet gezien. Gelukkig kwam hij er met enige lichte ver wondingen af. De bromfiets werd zwaar beschadigd. 2e klasse B K.N.V.B. Enerverende strijd om de „rode lantaarn" bij de watertoren en spannende duels in het verschiet. Tot dusverre werd nog geen programma door de competitieleiding vastgesteld dan het eerstvolgende in dit week-end. Altijd, wanneer de weergoden geen roet in het eten gooien. Sneeuw- en keiharde vorst- velden voorbehouden, wacht ons een Zondag van grote spanning op de Zeeuwse en Brabantse gras matten. Om te beginnen gaat de strijd bij de watertoren rechtstreeks om de „rode lantaarn De verliezer van dit duel gaat een zware pijp te roken krijgen in het resterende deel der competitie, dat, na Zondag voor de meeste clubs minder dan nog een derde der te spelen wedstrijden zal bedragen. Wij steken het dan ook onder geen stoelen of banken dat de oranjehemden deze kamp moeten winnen. Een achterstand zou de positie uiterst precair maken. En daar dit voor Uno Animo nog fataler zou zijn, mogen de oranje-witten zich er grondig van overtuigd houden dat de Brabanders alles op alles zullen zetten teneinde de arena zo mogelijk zegevierend te verlaten. Hopen wij dus Zondag op een homogeen elftal, waarin het nodige verband met vechtlust en schot vaardigheid als onmisbare factoren zullen domineren. Dat uit dien hoofde in staat zal zijn een goed resul taat te bevechten. Zet 'em dus op oranje-witten De tweede match op Zeeuwse bodem is de steden- derby Goes—Hulst, waarin de gasfheren wel met re- vanche-gevoelens bezield het veld zullen betreden. Dit laatste zo volledig mogelijk en sterker dan te Axel. Dit zal zeker tegen de vechtlustige blauw-gelen nodig zijn. Beide plogen staan gelijk in punten, n.l. 13 uit 13 wedstrijden en is dit een directe strijd om de be zetting der vijfde plaats. Met het oog op het morele voordeel van eigen terrein houden wij het op een kleine victorie voor Goes. In de hoofdstad komt W.V.O. op bezoek. Een strijd waarin wij ondanks de wisselvalligheid van Middelburg toch de groenwitten favoriet achten. Zodat uiteindelijk de punten wel in Zeeland zullen blijven. Twee clubs met ieder 11 punten ontmoeten elkaar te Etten in het duel Internos—Roosendaal. Internos be hoort o.i. ook tot de zwakke zusjes en wij zien hen ook niet meer dan een gelijk spel behalen. Wij geven zelfs Roosendaal iets meer kans op een kleine zege. Taxandria heeft zich reeds zover van zijn naaste concurrenten gedistancieerd, dat een succes van Rood- Wit in Oisterwijk zeker iedereen zou verbazen. Zelfs indien dit succes maar een draw zou zijn. Wij ver wachten derhalve de 13e zege voor de „vennen "-club. R.A.C.—B.S.C. is een strijd die vrijwel zeker in e envictorie der Rijenaren gaat eindigen. Al met al dus een programma vol van spanning en wellicht ook sensatie. Huidzuiverheid-Huidqezondheid een duel, waarin spectaculaire momenten niet zullen ontbreken en wij verwachten een uitslag rond een gelijk spel. Zaterdagvoetbal - afd. Zeeland le klasse. Onze rood-witte stadgenoten komen voor de eerste maal in dit seizoen uit tegen Krabbendijke, dat be duidend zwakker is dan het vorige seizoen. A.Z.V.V. mag in staat geacht worden goed te zijn voor de winst mits er beter gespeeld wordt dan vorige week. Zaamslag ontvangt de leiders uit Arnemuiden. De roodbroeken zullen in de groen-witten fanatieke vechters ontmoeten, doch hun betere spelkwaliteiten zullen ook op Zeeuwsch-Vlaamse bodem wel doorslag gevend zijn. V.C.K. de staarthouder ontvangt thuis de Colpl. Boys en zal zeer waarschijnlijk wel verliezen. Dat Rillandia op eigen terrein van Nieuwdorp gaat winnen is maar twijfelachtig. Een gelijk spel zou al een hele prestatie zijn voor de thuisclub. Omgekeerd zou het voor de Tern. Boys geen „off day" zijn wanneer zij als gasten van Wemeldinge zouden winnen. Zelfs een gelijk spel al volle in spanning van de oranje-zwarten vergen. 3e klasse D K.N.V.B. Bestaat er in de 2e klasse omtrent de bezetting der bovenste plaats vooralsnog geen spanning, anders is het in deze afdeling gesteld en kan Zondag misschien een meer zich aftekenende evolutie plaats grijpen. Meto ontvangt het leidende Terneuzen. Bij de minste misstap der rood-zwarten staat R.C.S. gereed de ereplaats in te nemen. De tricolore's zijn op eigen veld altijd moeilijk te kloppen en wij zien Terneuzen het er ook niet zonder kleerscheuren afbrengen. Met een gelijk spel zullen de rood-zwarten wel blij mogen zijn. In de Raayberg is R.K.F.C. favoriet tegen de hekkensluiter Zeelandia, evenals R.C.S. in Souburg tégen Biervliet. Odio—Corn Boys belooft een spannend verloop en dit is voor de Sassenaars een moeilijk te omzeilen klip. Op papier zijn de gasten het sterkst, maar het minst stabiel zijn zij ook in hun uitwedstrijden. Een gelijk spel zou niemand verwonderen. In Vlissingen menen wij in Zeeland Sport de winnaar -te zien tegen de Grenswachters. De streekderby Steen—Hontenisse wordt weer Uen nimmer ruw of schraal f) WIJZIGING BOUWVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Axel brengen over eenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis dat op de secretarie der gemeente voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd de vijfde wijziging van de bouwverordening, vastge steld bij besluit van de Raad van 22 november 1956. Axel, 19 januari 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. Burgemeester en wethouders van Axel doen te weten dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 22 november 1956 is vastgesteld de volgende ver ordening De Raad der gemeente Axel, gelet op het Koninklijk Besluit van 3 juli 1956, S. 388, houdende wijziging van het Besluit Schuil plaatsen bij de bouw van woningen overwegende dat de bouwverordening dientenge volge moet worden gewijzigd gelet op het voorstel van burgemeester en wet houders besluit vast te stellen de volgende wijziging van de Bouw verordening. Artikel 1 Na artikel 112d wordt opgenomen een nieuw artikel, luidende Artikel 112e. „Burgemeester en wethouders zijn bevoegd vrij stelling te verlenen van de voorschriften, bedoeld in de artikelen 112a ,lid 1 en 112c, leden 2 tot en met 7, indien vergunning, als bedoeld in artikel 6, eerste lid, onder a, van de Woningwet, wordt gevraagd voor het bouwen van één of meer gebouwen, tussen twee be staande gebouwen, mits gemeten langs een voorgevel- rooilijn, tussen deze gebouwen, of tussen één dezer ge bouwen en de voorgevelrooilijn langs het andere ge bouw geen groter afstand aanwezig is dan 25 meter." Artikel 2. Deze wijziging treedt in werking op de eerste van de maand, volgende op die, waarin zij is afgeonkdigd. Vastgesteld door de Raad der gemeente Axel, in de openbare vergadering van 22 november 1956. De secretaris, De voorzitter, (get.) Maris. (get.) Van Oeveren. Zijnde deze verordening overeenkomstig het be paalde in de Woningwet door de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 januari 1957, no. 3610 5-382, 3e afdeling, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort de 19e januari 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3