GEMEENTERAAD VAN AXEL. LIEFDE S NAZOMER In één nacht Uw handen gaaf en zacht C 1 FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 1 'S :r ZITTING VAN DINSDAG 8 JANUARI 1957. ALGEMENE BESCHOUWINGEN. (Slot) De heer Gerrits (v.v.d.) besloot in eerste instantie de sprekersrij door het college en inzonderheid de voorzitter te complimenteren voor datgene wat in 1956 is bereikt en waardoor desondanks toch nog een slui tende begroting werd voorgelegd. De moeilijkheden op financieel gebied blijven echter klemmen. Wij mogen trots zijn op het tot stand komen van de nieuwe open bare lagere school, die een sieraad voor de gemeente is en zijn weerga in de hele proivncie niet heeft. Ook Spui kreeg een nieuwe christelijke school. Verder kwam een ruim parkeerterrein tot stand dat een uitkomst bleek in meerderlei opzicht, ook door de niet meer in die mate voorkomende verkeersopstoppingen in de Noord straat. De verbetering van het rioolstelsel alsmede de in tal van straten ter hand genomen herbestratingen, waardoor het wegdek op diverse plaatsen reeds be langrijk verbeterde, bewijzen dat er de wil is om onze gemeente vooruit te helpen. Het zwembad hoewel nog niet officieel geopend zijnde voorzag reeds in een behoefte. Modern als dit is ingericht zal het ge bruik in de toekomst steeds meer toenemen. Met het aanleggen van de Zuidsingel, die met het oog op het doorgaand verkeer o.a. van Hulst naar Sluiskil van zo vitaal belang is wordt een aanvang ge maakt. Wat de andere plannen betreft, daarvan zijn er reeds verschillende voorbereid o.a. een nieuwe open bare kleuterschool, het saneringsplan, de verbreding van enkele hoofdverkeerswegen en een meer doel treffende straatverlichting. Deze moeten ieders goed keuring wegdragen. Dit wil echter niet zeggen dat er niets te wensen zou overblijven. Al komen er weer enige tientallen huurkoopwoningen bij en al komt de gemeente in het bezit van een nieuwe ijsbaan en een openluchttheater, onze voornaamste wens die wij in vervulling zouden willen zien gaan is de toewijzing van een veel groter aantal woningwetwoningen. Deze wens te zien ver wezenlijkt zou de bevolking van Axel zeer te stade komen. Terugkomend op de begroting vindt hij het wel ver heugend dat deze sluitend is, al meent hij dat de voor zitter het met hem eens zal zijn dat de Raad in 1957 voor meerdere beslissingen geplaatst zal worden, die wijziging er van tot gevolg zullen hebben, doch hij drukt de hoop uit, hoedanig deze ook uit zullen vallen Zij steeds ten voordele der gemeente Axel zullen uit vallen. De voorzitter wil, nu alle fractie's bij monde Vci.i hun woordvoerders in het algemeen van hun gevoelens hebben doen blijken, hen danken voorzover zij dit op de juiste wijze hebben gedaan. Zo wil hij trachten eveneens objectief en zonder naar links of naar rechts te zien, zijn visie op de diverse hoofdpunten kenbaar te maken. Zulks op onpersoonlijke wijze. In de eerste plaats moet hem van het hart dat er hier en daar misvatting bestaat omtrent de bestuurs taak der gemeente, zoals die is belichaamd in de ge meentewet. De gemeente doet niets anders dan be sturen, maar regeren doet zij niet. Daarom acht hij het ook ten enenmale onjiust en verkeerd als wij hier in de Raad de Tweede Kamer gaan navolgen, b.v. door de grote lijnen in de politiek van de U.N.O. of de N.A.T.O. te gaan uitpluizen of aan kritiek te onder werpen. Wij bepalen ten enenmale deze politiek niet en evenmin de regeringspolitiek. Wij kunnen slechts met de ons bij de wet verleende middelen er naar streven een betrekkelijk kleine gemeente in een afge legen deel van Nederland te besturen. Zo neemt men doorgaans het woord autonomie nogal gemakkelijk in de mond. Spr. heeft zich er ook wel eens mee bemoeid maar heeft nog steeds de betrekke- 30) „Ja, meneer. En wel in die mate, dat opsluiting in een inrichting beslist noodzakelijk was. Ik heb uiter aard als degene, die de belangen van de N.V. be hartigt, contact opgenomen met de geneesheer-direc teur. En deze geeft momenteel weinig hoop op herstel. Of het moet zijn na jaren." Tom kijkt voor zich uit. Hij kan dit niet zo gauw verwerken. Bep krankzinnig „Hoe kan dat zo ineens 7" De advocaat haalt zijn schouders op. „Daarvoor kunnen tal van oorzaken zijn, meneer. Maar wij hebben een vermoeden. De kwestie is namelijk, dat de N.V. di laatste jaren met verlies gewerkt heeft. Hoe, dat is voorlopig nog een vraag. Er waren genoeg orders en u weet zelf wel, dat in deze tijd van hoogconjunc- fhur vrijwel ieder bedrijf floreert. En uu ben ik tevens gekomen tot het eigenlijke doel, waarvoor ik u heb gevraagd te komen. Ik moet u namens de aan deelhoudersvergadering van de N.V. voorheen Peet ooms Matrassenfabriek verzoeken het beheer over het bedrijf op u te nemen. U bent volgens de wet ook mede-firmant en wel de grootste van de acht. Want doordat uw schoonzuster momenteel niet beschikt over haar verstandelijke vermogens, krijgt u automatisch ook het beheer over haar aandelen. En zoals u weet, zijn die samen met de uwe 51%. De aandeelhouders kun nen in feite niets doen zonder uw toestemming." Tom schudt zijn hoofd en kijkt de advocaat af en toe eens aan. „Neem me niet kwalijk, meneer, maar dat kan ik allemaal niet in één keer verwerken. Dat is me teveel." lijke waarde er van ondervonden. Hij is tenminste blij niet in een commissie te zitten die zonder de gemeente lijke autonomie te na te komen iets zou moeten doen. Wat zou er van alles dat wij in tegenstelling dan tot gemeenten die er zoveel ruimer inzitten dan wij hebben bereikt zijn terecht gekomen zo wij geheel op ons zelf zouden zijn aangewezen. Dan zou er geen parkeerterrein, geen zwembad en nog zo heel veel meer dat spr. niet wenst te noemen, te bereiken zijn geweest. Naar het woord van de oude Griekse wijsgeer Socrates worden in de dagelijkse taal door iedereen gemakkelijk woorden in de mond genomen die te pas of onpas worden gebezigd, maar moeilijker is het de juiste begripsomschrijving te vinden en zoals ten op zichte van onze taak de te volgen lijnen aan te geven. In dit verband wees hij op de woonplaatsbelasting en de ondernemersbelasting. Hij voor zich is altijd nog blij iets uit Den Haag te kunnen lospeuteren. De moei lijkheid om het centrale inkomen te verdelen klemt wel zeer en als dit naar proportie s aan gemeenten als Wassenaar, Amsterdam of Rotterdam zou worden toe gewezen dan was Axel nergens, zodat de theorie en de practijk een geweldig verschil opleveren. Het komt er maar op neer dat de diverse organen levensmoge lijkheden opleveren. Waar de Raad en het gemeente bestuur hun activiteit benutten door van de geboden gelegenheid gebruik te maken zal dit heilzaam zijn voor de gemeente, welks organisch verband wij juist moeten zien. Zo is deze begroting op papier sluitend, niet echter als wij letten op de behoeften die er zijn en die nog onvervuld zijn gebleven. In de eerste plaats beziet spr. dan het vraagstuk van de woningbouw. Te dezen aanzien zijn er nog vele onvervulde wensen, maar spr. concludeerde, na hier over zijn zienswijze te hebben ontvouwd, dat er binnen zeer afzienbare tijd in dit opzicht bemoedigend pers pectief is te verwachten. Mede in verband hiermede wijst hij op de aan de Zuidsingel in aanvang gekomen zijnde werkzaamheden. Het zal voor een ieder duide lijk zijn dat zonder de grote mate van medewerking der centrale overheid dergelijke werken niet tot stand zouden komen. Hetzelfde kan in het algemeen van de uitbreidingsplannen worden herhaald en spr. kan zich niet herinneren dat het college in deze de Raad niet die voorlichting zou hebben verstrekt, waarop deze recht kan doen gelden. Dat is een misverstand. Spr. heeft ook de klacht beluisterd van de twee scholen naas telkaar, n.l. de Landbouwhuishoudschool en de chr. u.l.o.-school. Hieraan kan hij verder toe voegen de Chr. Landbouwschool en straks wellicht de openbare kleuterschool. Wannee te dezen opzichte de planologische adviezen zijn gegeven, huldigt het col lege de opvatting dat de betrokken instantie's omtrent de plaats waar, zelf moeten beslissen. Ten opzichte van de verhouding raad - gemeente bestuur past dus niet het verwijt dat wij zeer schaars zouden zijn in onze explicatie of summier in onze antwoorden. Ofschoon er enige afstand tussen beide behoort te zijn acht hij voor zich en het college is dit met hem eens het zo, dat de democratische be stuursvorm nog altijd de beste is. Maar ten opzichte van de plannen hebben B. en W. nimmer de Raad in het onzekere gelaten en steeds alle nodige voorlichting verstrekt, zodat een zeker standpunt pas werd inge nomen, nadat gelegenheid geschonken was alles eerst met elkaar te beredeneren en overwegen. Dat de sanering niet zo snel verloopt als men gaarne zou wensen is mede een gevolg van de wisseling van hoog- en laagconjunctuur. Om in deze fase een af braak te forceren gaat nu eenmaal niet en noodwendig zal dit over een groter aantal jaren moeten worden uitgesmeerd. Maar niettemin zal het gebeuren. De commissie voor aankoop van grond heeft verder al heel wat bereikt. Spr. is overtuigd dat men ten deze de beste methode heeft gevolgd. „Dat kan ik me voorstellen, meneer Boornberger. Laat ik het nog eens in het kort weergeven U bent tot de meerderjarigheid van uw kinderen eigenaar van 25Yi°7o van de aandelen. Momenteel echter ook be heerder van de 25Yi°/o aandelen van uw schoonzuster. U bent dus verplicht de eerstvolgende aandeelhouders vergadering bij te wonen en te presideren. Want uw schoonzuster was de presidente en deze functie ligt thans, zolang er geen ander benoemd is, op uw schouders." „Maarik heb zelf een zaak. En een drukke zaak „Dat weten wij allemaal, meneer Boornberger. Er is bovendien nog iets, dat u ook zal interesseren. Vorig jaar heeft uw schoonzuster een huis gekocht in uw dorp en is daar een electriciteitszaak of zoiets even nazien „Radiolux" gehteen, begonnen. Daarin heeft een zekere meneer L. G. Davids de leiding. Wist u, dat deze zaak eigendom is van uw schoonzuster Tom knikt. „Ja, door een toevallige omstandigheid ben ik daar achter gekomen. Dat was haar wraak, omdat ik haar mijn huis uitgesmeten heb." „Welnu, ook deze zaak staat thans onder uw be heer." Tom kijkt de ander schaapachtig aan. Dan begint hij te lachen. „Dat is een goeie mop. Ik word dus be heerder van de zaak van mijn concurrentHet lijkt wel na de oorlog, toen ook iedereen over iedereen be heerder werd 1" „Meneer ,dit is een ernstige zaak. Ik begrijp vol komen, dat dit laatste voor u een beetje wonderlijk is. Maar ik heb alleen met de feiten te maken. Volgende week Maandag, om drie uur des middags is de aan deelhoudersvergadering, die u moet presideren. U zult daar dan van de andere heren nadere bijzonderheden horen." „Ja, maar mijn goeie man, hoe kan dat nu 7 Ik heb niet het minste verstand ,van matrassdp. En mijn eigen Eén stem werd vernomen die zich nogal fel kantte over het aanleunen van tal van verenigingen tegen de gemeente. Het is spijtig dat er niet meer tegen de ge meente is aan te leunen. Er zou meer moeten worden geleund en B. en W. zouden niets liever willen doen dan allerlei activiteiten stimuleren op cultureel ge bied. Volksgezondheid, toneel, muziek en zang zijn culturele zaken, die mede tot de taak der gemeente be horen om zoveel mogelijk te worden gesteund en aan gemoedigd. In verband daarmede brengt hij de beschikbaar ko mende oude openbare school ter sprake. Aanvankelijk is wel eens het plan geopperd deze te verkopen, doch B. en W. zijn van plan dit gebouw op te doen knappen, waarna het voor tal van doeleinden, het verenigingsleven betreffende, kan worden benut. Men zou ons al heel veel moeten bieden, vooraleer wij over verkopen zouden denken. Hierop kwam de voorzitter nog terug op de ver keersproblemen en de oplossing daarvan. Men moet dit vraagstuk niet teveel uit de theoretische hoek be zien en het aantal voorschriften die er toch al zo veel zijn nog onnodig gaan opvoeren. Dit zou een verkeerde uitwerking hebben. De practijk heeft ons in deze gemeente met haar vele soms ook nauwe en hoekige straten reeds veel rijker gemaakt aan ervaring. Overigens meent hij het hierbij in algemene zin ge voegelijk te mogen laten. Er is en zij meningsverschil. Maar laat deze zodanig zijn dat er in deze vergadering, zoals tot dusverre een basis moge blijven voor loyale samenwerking. Dan alleen zullen wij nog meer be reiken kunnen in het belang onzer goede stad Axel. De voorzitter stelde nu de gelegenheid open om in tweede instantie nog het woord te voeren. De heer Pijpelink wil zeer in het kort reageren op hetgeen de heer C. van Bendegem heeft beweerd aan gaande het uit zijn op stemmenwinst tussen hem en de heer Oggel, zulks naar aanleiding van de toestand van de slechte polder- en verbindingsweg tussen Spui -n Schapenbout. Met even veel recht zouden wij dat kunnen zeggen van de fractie van de P.v.d.A. als één van haar leden meent het op te moeten nemen voor de bewoners van de Emmastraat. Verder had de heer C. van Bendegem het over de bij de opening der Chr. school op Spui door een oud-bestuuslid gesproken woorden. Hij wijst er op dat in ons land vrijheid van onderwijs bestaat en nu was het bestuur van mening bij de opening op loyale wijze te werk te moeten gaan en is ook de gehele Raad uitgenodigd daarbij aan wezig te zijn. Aan het bestuur was wel bekend, dat het bedoelde oud-bestuurslid zou spreken. Echter was de tekst dezer rede niet bekend bij het bestuur, zodat dit ook geen verantwoording daarvoor kon nemen. Wel geeft hij de verzekering dat het bij het bestuur niet heeft voorgezeten enige partij of wie ook onaangenaam te stemmen of te treffen. Ten slotte de kwestie van spr. bedanken als lid van het B.A. Spr. heeft altijd en van meet af ge waarschuwd tegen een verder gaan in de richting, waarin de ontwikkeling zich nu beweegt. Het is een zuiver persoonlijk standpunt, dat spr. zich hiermede niet kan verenigen. Verder ziet hij geen nut nog verder in te gaan op het gesprokene. eD heer de Feijter is de voorzitter alsook de andere sprekers dankbaar voor de uiteenzetting van hun standpunt. Ter nadere verduidelijking was hij van mening dat van het begin af de bedoeling heeft voor gezeten de Landbouwhuishoudschool op een terrein in de Evertsenstraat te doen verrijzen, hetwelk volgens hem ook een meer geschikte plaats zou zijn geweest. zaak dan 7" „Verstand van matrassen heeft geen der aandeel houders. Zij hebben alleen hun geld er in gestoken, in de hoop natuurlijk, dat er winst mee te maken is. En wat uw eigen bedrijf betreft, kan die meneer Davids niet tijdelijk met de leiding daarvan belast worden 7" „Die 7 Mijn concurrent 7 Dat meent u toch niet 7" „Het was maar een voorstel „Ik heb een vertrouwde winkeljuffrouw. Natuurlijk kom ik Maandag naar die vergadering. Maar de lei ding er van wil ik niet. Ik heb nog nooit een ver gadering geleid. Wat wilt u mij nu op de schouders leggen 7 Laat maar een van die andere heren het doen en precies vertellen, hoe de vork aan de steel zit. Ik kom er toch zeker alleen maar om te horen, wat er gebeuren moet 7" „Dat zal wel in orde komen. Ik mag dus op uw komst aanstaande Maandag rekenen 7" „Dat heb ik al gezegd. Maar ik ga niet op de voorzittersstoel zitten. Vertel ze dat alvast maar. En dan wil ik voorlopig alleen maar horen, wat de heren precies van me willen." Hoofdstuk 15 ZAKEN GAAN VOOR HET MEISJE. Het was een vrij passieve Tom Boornberger, die de Maandag daarop naar de stad reisde. Ondanks het feit, dat hij de zaak rustig overdacht had en voor ad vies naar de raadsman in zijn eigen woonplaats Was geweest, die hem enkele waardevolle tips had ge geven. Bovendien waren er vraagpunten overgebleven. Want waarom had Elly nooit wat vertelt over haar aandeel in de fabriek 7 Eigenlijk was hij zelf ook niet bepaald een licht geweest, want als hij indertijd wat dieper had nagedacht, had hij kunnen weten, dat de beide dochters van de heer Peetoom erfgenamen waren. En waar waren na de dood van Elly haar aandelen Spr. gevoelt alleen behoefte nog eens op het door de heer Oggel gesprokene terug te komen. Deze heeft zich met een verwijt aan de christ.-Hist. raadsfractie gericht als zou -deze zich voor wat de Zondagswet betreft niet aan haar beginselen hebben gehouden. Spr. wil de heer Oggel nog ééns en vooral opmerken, dat hij hem geen verantwoording schuldig acht hoe hij zijn standpunt zal bepalen en dit ook namens de c.h.-raadsfractie. Aan de heer Oggel zegt s,pr. dat zij niet voornemens zijn van alle zaken een principiële kwestie te zullen maken. De heer Oggel meent dat het goed recht van de Raad zich ééns per jaar bij de begroting uit te spreken onverkort bestaat. Door de voorzitter js betoogd dat de gemeente slechts een besturende maar geen rege rende taak heeft. Dit is hij wel eens met hem, doch volgens hem zijn de gemeentebelangen onlosmakelijk verbonden aan de overige ontwikkelingen in de wereld en maatschappij en betreffen deze zowel het kleine Axel .als de U.N.O. en het recht Gods. Dat is, zegt hij, nu eenmaal onze principiële opvatting. De voorzitter heeft uitvoerig uitgeweid over de ge meentelijke autonomie maar spr. meent dat deze in verband met de financiële regeling wel degelijk zijde lings verband houdt met de ontwikkeling van de na oorlogse toestand. Hoe weinig wij ook kunnen doen aan tal van posten er is toch een splitsing mogelijk der verplichte en onverplichte uitgaven en spr. zag gaarne in deze het initiatief uitgaan van de gemeente. Zo dient er een vaste norm te zijn ten opzichte van de verenigingen. Voorts meende spr. terugkomend op het verwijt van de heer C. van Bendegem aangaande de concurrentie strijd tussen hem en de heer Pijpelink, ook uit diens aanwezigheid op Spui te hebben opgemaakt dat deze voor vrij onderwijs is. Ten slotte spreekt het beginselprogramma van de Chr. Hist. Unie zich omtrent cje Zondagswet uit als volgt dat deze in alles wordt voorgestaan en be vorderd. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 cr. y~T - De heer C. van Bendegem meent gehoord het ge sprokene zeer kort te kunnen zijn. Algemene beschou wingen mogen goed zijn, echter heeft spr. er niet de minste behoefte aan elk jaar naar de wijze van de heer Oggel deze in een soort „prinzipen-reiterei" te zien ontaarden. Deze morgen nog las hij op een blaadje van de scheurkalender „Indien uw oog boos is, zo zal uw gehele ziel boos zijn 1" Dit dus aan het adres van de heer Oggel. Sedert wij in Nederland het algemeen kiesrecht hebben meent hij mede hierdoor genoegzaam tot uitdrukking te zien gebracht wat de democratie nastreeft en weet te bereiken. Spr. verge lijkt deze met het werk van een huisarts, die van zijn patiënten normale mensen wenst te maken. Wij gunnen elk zijn „hobby" als het maar op geen dictatuur naar de één of andere kant uitdraait. Zodat wij in weerwil van de yrijheid van onderwijs die wij voorstaan ook wel voor het recht van de openbare school opkomen, waar dit als de omstandigheden zulks vorderen, nodig is. Waarmee spr. besluit met zich ten opzichte van het verkeer achter de voorzitter te scharen en verder van het woord afziet. De heer Kesbeke voelt in tweede instantie geen nadere behoefte nog het woord te nemen, daar men hem en zijn fractie niet heeft aangevallen. De heer Maas had tijdens de algemene beschou wingen de vergadering verlaten in verband met werk zaamheden. De voorzitter sprak na de algemene beschouwingen zijn dank uit voor de objectieve redevoeringen der verschillende sprekers. gebleven 7 Tom begreep nu wel, dat Bep die inge pikt had. Feitelijk was dit dus een soort verduistering. De advocaat in het dorp had gezegd „Het mankeert er nog maar aan, meneer Boornberger, dat uw schoon zuster „Radiolux" heeft gefinancierd van de aandelen dér fabriek, die rechtens uw eigendom zijn. Met andere woorden dat ze de concurrerende zaak gesticht heeft van uw eigen geld.' Nou, dat zou hij misschien wel te weten komen op die vergadering. De zeven andere aandeelhouders bleken geen van allen bepaald intelligente mensen te zijn. Voor zover Tom het kon bekijken, waren het stuk voor stuk heren, die een beetje te veel geld hadden en dit in allerlei kleine bedrijfjes hadden gestoken om er beter van te worden. In stilte dacht hij „Ik veronderstel, dat geen van de heren ooit in fijn leven heeft gewerkt. Alleen maar vergaderen en winst opstrijken. Of ver lies natuurlijk." Tom weigerde aan het verzoek te voldoen, om de voorzitterszetel te bezetten. „Laat een van de heren maar de leiding nemen," zegt hij. „U begrijpt, dat ik totaal vreemd tegenover dit alles sta." De oudste aandeelhouder opent dus de vergadering en veel van wat hij vertelt, weet Tom al van de advo caat, die als negende aanwezige zich bepaalt tot luis teren en slechts spreekt, als een der heren wat vraagt. En Tom begrijpt nu een beetje meer. Het komt er dus op neer, dat officieel gevraagd wordt, of de heer Boornberger voorlopig het behere over de fabriek op zich wil nemen. Hij kan rekenen op de volle mede werking van advocaat van der Sanden en op de be drijfsleider van de fabriek. Wanneer de heer Boorn berger van mening is, dat hij ook nog een andere ad viseur nodig heeft, dan heeft hij het maar voor het zeggen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2