AXELSE COURANT t4 PANG PANG RANG RANG i GEMEENTERAAD VAN AXEL. J. C. VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht JN BLIJDE VERWACHTING" Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 12 JANUARI 1957 71e Jaargang No. 29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! GKIËPl is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVEXTENTIEPEIJS, - Bi] contracten belangrijke kip «onden Mededelingen 20 - Klein*. ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 70 cent iedere regel ZITTING VAN DINSDAG 8 JANUARI 1957. BEHANDELING VAN DE GEMEENTEBEGROTING VOOR 1957. De Raad onzer gemeenxte kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Oeveren in voltallige zitiing bijeen .De opening geschiedde ambtshalve volgens traditie. Daar deze zitting de eerste was in het pas be gonnen jaar sprak de voorzitter volgens gewoonte zijn traditionele nieuwjaarsrede uit, die wij hieronder in extenso vermelden Mevrouw, Mijne Heren, Een bekend spreekwoord zegt,,De geschiedenis herhaalt zich". Het moge zo zijn, dat hierin een kern van waarheid schuilt, toch is dit gezegde niet in absolute zin juist. Als wij ons bevinden op het punt van de jaarwisseling, komt er geen herhaling van het vervlogen jaar. De weg loopt verderHoogstens kunnen wij spreken van een mijlpaal, die de weg markeert. Zo staan wij ook thans, op de levensweg van onze gemeente, op een punt, waar de wegwijzer niet terug, maar vooruit wijst. Onze gedacht:n richten zich ook in deze ver gadering naar de toekomst. Wij denken daarbij aan dat andere gevleugelde woord „Gouverner, c'est prévoir". Regeren is vooruitzien en het doel steeds in het oog houden. Maar hierbij is het toch ook nodig, dat wij ons telkens afvragen of wij op de goede weg zijn ge bleven. Dit willen wij ook thans doen in een korte terugblik over het jaar 1956. Ook in 1956 is er in onze gemeente weer heel wat gebeurd. Maar dat was ook nodigHet feit, dat onze gemeente met haar tijd meegroeit in ontwikkeling maakt zeer veel voorzieningen noodzakelijk. Niet zonder ernstige schade aan de gemeenschapsbelangen kan in het verzorgingspeil stilstand optreden. Daarom mogen moeilijkheden van financiële aard de activiteit van het gemeentebestuur niet doven 1 Ten aanzien van het onderwijs was 1956 een be langrijk jaar. De nieuwe openbare lagere school aan de Marijkestraat werd irf gebruik genomen. Hetzelfde was het geval met de nieuwe christelijke lagere school te Spui. De R.K. lagere school wacht op uitbreiding, waartoe U reeds medewerking hebt toegezegd. Door U werd op verzoek van de betreffende ouders besloten tot oprichting van een openbare kleuterschool onder vigueur van de in werking getreden kleuter onderwijswet. Deze nieuwe wet vroeg ook ten aan zien van de bestaande scholen veel zorg van het gemeentebestuur. Financiële medewerking werd door U verleend aan de plannen om te komen tot stichting van een nieuwe lagere landbouwschool. De christelijke u.l.o.-school werd verder afgebouwd en voltooid. Met de uitvoering van een zeer belangrijk object kon in de laatste maand van het jaar worden be gonnen De totstandbrenging der Oost-West-ver - binding door aanlgg van de Zuidsingel en riolering hiervan .waardoor tevens het rioolwater van het oostelijke gedeelte van de gemeente kan worden af gevoerd. Aan een reeds jarenlang bestaanide on houdbare toestand, wat dit laatste betreft, komt hier door een einde. Het uitbreidingsplan-Spui kon gedeeltelijk worden gerealiseerd en verdere verbeteringen aldaar worden voorbereid. Ook Sassing en Sluiskil deelden in de zorg van het gemeentebestuur, doordat gelden werden beschikbaar gesteld voor voetpaden in het kader van de verbeteringen van de rijksweg. Het saneringsplan - Oudewijk en omgeving kwam op papier tot stand. De verwezenlijking werd verder voorbereid door aankoop van verscheidene percelen. De sanering van het zuidelijke gedeelte van de Kerkdreef werd eveneens voorbereid door aankoop van de betreffende panden. De Kerkdreef werd met een gedeelte van de Stationstraat van een mooie nieuwe bestrating voorzien. Niet slechts op de begane grond ,doch ook in hoger sferen was er in onze gemeente activiteit. De helicopter-verbinding BrusselAxelRotterdam v.v. bleef intact dank zij de medewerking van vele zijden en bleek in een bestaande behoefte te voorzien. Ook onder de grond was er leven In meerdere straten werd de riolering vernieuwd. De gemeente trad toe tot de commissie ter voor bereiding van een uitbreidingsplan in de Kanaalzone, waar ook voor onze gemeente grote industriële be langen liggen. De gasvoorziening van Sluiskil-Oost, gemeente Ter- neuzen, door ons gemeentelijk gasbedrijf werd vol tooid en in werking gesteld. De woningen aan de Buthdijk wérden voorzien van electriciteit. Drie woningen werden onbewoonbaar verklaard. Het Szydlowski-plein, het mooie parkeerterrein met busstation, werd in gebruik gesteld. Het was ons een genoegen ,dat de zoon en schoondochter van onze bevrijder en ereburger, wiens naam dit plein draagt, hiertoe tegenwoordig konden zijn. Een fraai en ge- tellig wachtlokaal annex restaurant kwam bij het busstation tot stand. Met de twee beruchte oude krotjes, die nog aan de Markt waren overgebleven, verdwenen weer een paar rimpels uit het gelaat van ons oude AxeL Ook ter veraangenaming van het- verblijf in onze gemeente kwam een en ander tot stand. Onze be jaarden beschikken nu over twee gelegenheden tot verpozing buitenshuis. Aan deze bejaardensociëteiten verleende U enige financiële steun. Voor de jeugd werd met medewerking o.a. van de !M"ieente een speeltuin in „West" aangelegd, die in eet grote behoefte voorziet. De hoop is nu gevestigd op -poedige verwezenlijking van een soortgelijke ge legenheid in „Oost". Met Uw financiële steun en garantie kwam ook het nieuwe zwembad vrijwel gereed en kon dit in ge bruik worden genomen. Wij mogen ons gelukkig prij zen, dat onze gemeente thans een prachtige, modern geoutilleerde bad- en zweminrichting rijk is. In verband met de uitvoering van het object-Zuid singel ontstaat de mogelijkheiy, ook de geprojecteerde sportvelden aan te leggen. De jeugdherberg trekt nog steeds veel toeristen, evenals ook de overige toeristische en recreatieve ge legenheden. Het aantal overnachtingen in de jeugd herberg bedroeg in 1956 5220, waarvan circa 4200 Engelsen. Ondanks het ongunstige weer in de afge lopen zomer betekent dit nog een kleine stijging ten opzichte van 1955. Met het oog op de gewenste inrichting van een kampeerterrein werd door U een kampeerverordening vastgesteld. De ijsbaan werd belangrijk verbeterd en verfraaid, terwijl daarbij een ideaal gelegen openluchttheater werd aangelegd. De Koninklijke Marine had de sympathieke geste, Hr. Ms. mijnenveger „Axel" ik zou bijna zeggen „ons vlaggeschip" aan de ingezetenen ter be zichtiging te stellen. Ten aanzien van de verkeers—discipline waren de cijfers niet ongunstig. Het aantal processen-verbaal wegens overtredingen van de wegenverkeerswet en het wegenverkeersreglement liep terug van 510 tot 459. Er kwamen 49 verkeersongevallen voor, waarvan vier van ernstige aard, doch gelukkig geen met dode lijke afloop. Onze als steeds zeer nijvere en voortvarende mid denstand had weer een belangrijk aandeel in de ver nieuwing van onze gemeente door de modernisering van bestaande en de stichting van nieuwe bedrijfs panden. Ook droeg zij in niet onbelangrijke mate tot de welvaart van onze gemeenschap bij door de aan trekkingskracht van haar zaken. In dit verband mogen ook niet onvermeld blijven de markten de landbouwbeurs, de jaarlijkse en wekelijkse veemarkt en de kramenmarkt. Maar waar geleefd wordt en dat wordt er wel zeer intens in onze plaats moet ook gewoond worden. In de particuliere sector was er binnen het raam van de mogelijkheden een behoorlijke bouw-activiteit. Enkele flinke en karakteristieke woningen kwamen gereed of zijn in aanbouw of voorbereiding. In plan-Zuid verrees door particulier initiatief een nieuwe wijk, helaas echter nog slechts bestaande uit een 30-tal woningen. De realisering van het uit breidingsplan begint zich hier ook af te tekenen. Doch, wil er in de wel erg schrijnende woningnood enigszins afdoendewoyden voorzien, dan zal toch op grotere schaal gebouwd moeten kunnen worden. Nog 309 woningzoekenden staan ingeschreven. Zoals het nu is, moet bij aanvragen ^bn inwonenden, trouw lustigen en elders wonenden en die zijn er momen teel 170 met een wachttijd van circa vier jaar worden gerekend. De behoefte aan nieuwe woningen tekent zich ook af in het bevolkingsverloop. Het aantal inwoners liep met 71 terug tot 7797. Het lage geboortecijfer, dat 35 minder bedroeg dan vorig jaar en het vertrek van 37 emigranten werkte hiertoe ook mee. Als voor naamste oorzaak moet echter gezien worden het feit, dat gedurende de laatste jaren bijna geen woningen konden worden gebouwd. Er zijn gegadigden te over, die in Axel willen komen wonen of die een gezin willen stichten. Door B. en W. wordt alles in het werk gesteld, om binnen afzienbare tijd door de bouw van nieuwe woningen althans ten dele in de grote nood te voorzien. Ik wil nog memoreren de mutatie, die in Uw midden plaats vond door het vertrek van de heer P. Tollenaar, wiens ledige plaats werd ingenomen door de heer L. de Kraker. Veel mocht in 1956 tot stand komen maar veel méér nog roept om voorziening. Laten wij daarom uit deze terugblik moed putten om met bezieling en volle toewijding in eendrachtige samenwerking het nieuwe jaar 1957 in te gaan en te doen, wat onze hand vindt om te doen. Ik wil niet besluiten, dan nadat ik U als raads leden en ook voor Uw persoonlijk leven met de Uwen mijn allerbeste wensen vanaf deze plaats heb doen toekomen. Ik spreek hierbij de hoop uit, dat wij samen als bestuur van deze gemeente veel zullen mo gen kunnen totstandbrengen tot heil van Axel en van haar ingezetenen. Ik dank U". De heer Wondergem dankte als oudste lid van de Raad de burgemeester voor zijn goede in zijn jaar rede uitgedrukte wensen en namens de Raad wenst hij hem en zijn gezin wederkerig het beste toe voor 1957. Hij wilde niet nalaten in deze dank ook de ambte naren ter secretarie te betrekken. Hij sprak verder de hoop uit dat ook in de naa.ste toekomst éénzelfde geest van samenwerking zal bestendigd blijven tot heil van deze gemeente. Hierna werden de notulen der vergadering van 22 November 1956 vastgesteld zoals deze aan de leden zijn toegezonden. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. Een groot aantal ingekomen stukken passeerde ver volgens des voorzitters hamer. De reeds in een vorig nummer opgenomen mededelingen van B. en W. om trent door raadsleden gestelde vragen, lokten geen verder commentaar uit, dan dat de heer de Kraker zich niet voldaan achtte over het antwoord omtrent de afvoer van het rioolwater op de Oudeweg. Spr. zou gaarne zien, waar de kosten tot afdoende ver betering voor de gemeente te hoog komen, dat de bewoners daar ter plaatse, die individueel zelf de toestand willen verbeteren daartoe gelegenheid zullen krijgen. De voorzitter bracht de heer de Kraker onder het oog, dat een radicale verbetering op dit moment daar niet uitvoerbaar is omdat de middelen tekort schieten. Hiermede zou een bedrag gemoeid zijn van ƒ60.000. en spr. meent dat dit afgezien van de practische bezwaren wel te bezwarend zou zijn. Voorlopig s er volgens hem dan ook geen denken aan in de zin van de bedoeling der vragensteller te handelen. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens niet aan neming van de benoeming door de heer J. Pijpelink als zodanig. B. en W. gaven te kennen dit besluit van de heer Pijpelink te eerbiedigen, maar brachten hem dank voor hetgeen door hem in deze kwaliteit gedurende de jaren dat hij zitting had in het B.A. heeft gedaan en wat volgens zijn mening wenselijk was dat gedaan moest worden. De heer C. van Bendegem is verwonderd de reden van de heer Pijpelink, waarom deze bedankt, in het prae-advies niet te lezen. De heer Pijpelink antwoordt dat de heer C. van Bendegem naar de bekende pad vraagt. Spr. wil deze echter in het openbaar nog wel eens in het kort mede delen. Hij is principieel persoonlijk van mening dat de gang van zaken in het B.A. de laatste jaren zich te veel beweegt in een door hem niet gewenste richting. Hij herinnert ook aan de indertijd door hem inge brachte bezwaren tegen de toevoeging van het advi serend lid die het administratieve werk doet, waar tegenover hij een andere oplossing met uitbreiding door twee leden heeft bepleit. De richting waarin het B.A. zich thans beweegt stroken niet met zijn persoonlijke opvattingen. De voorzitter en de heer Wondergem oefenen als nog aandrang op de heer Pijpelink uit zijn houding te herzien, doch daar deze daartoe niet genegen is wordt tot stemming overgegaan. Met 11 stemmen werd daar op benoemd de heer M. van Doeselaar. De heer W. van Cadsand, die ook op de voordracht was ge plaatst verkreeg 2 stemmen. Bij het voorstel tot vaststelling van een verorde ning regelende de pensionering der wethouders ver- zete de heer Oggel zich hiertegen, uit hoofde van het feit dat de wethouders nu een soort ambtenaren zullen worden hetwelk hij strijdig acht met het ka rakter van de raad. Momenteel is dat in Axel over bodig en bovendien is Axel geen grote stad. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN De heer C. van Bendegem bestreed de opvatting van de heer Oggel en achtte het beter een regeling ie maken die nu niet direct noodzakelijk -later nodig kan blijken te zijn, zodat ook een fabrieks arbeider desnoods wethouder moet kunnen worden. Ook de voorzitter is de mening toegedaan dat de mogelijkheid aan elk geboden dient te worden om wet houder te worden. Het moet niet zo zijn dat naar b.v. in België gangbare standpunt volgens oude traditie dat alleen een brouwer of beter gesituëerde dit ambt kan bekleden. Spr .vindt de democratische signatuur in het gemeentebeleid de bty.te. Ten slotte legde de heer Oggel zich er bij neer en verklaarde niet voor ,maar ook niet tegen dit voor stel te zijn dat daarop werd aangenomen. Vervolgens werd aangenomen het voorstel tot wij ziging van diverse verordeningen betreffende de rechts positie van de ambtenaren, o.a. het alg. ambtenaren reglement, arbeidsovereenkomstenverordening, kinder toelage-verordening, wachtgeldregeling en wijziging van de salaris- en loonverordening 1955 met de voor zieningen inzake de bezoldiging van het gemeente- personeel per 1 Januari 1957. Op voorstel van de heer Maas zal een door hem bepleite noodzakelijke verbetering in de rechtspositie en salariëring van een in het gasbedrijf werkzame in casseerder die gewoonlijk in Terneuzen werkzaam is, doch niet overeenkomstig de geldende bepalingen is gesalarieerd in het G.O. nader onder de loupe worden genomen. Besloten werd tot aanneming van het voorstel tot aanshiiting bij het instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren. Gezien en gehoord het advies van de Centrale Com missie van Georganiseerd Overleg, menen B. en W. dat het moment hiertoe is aangebroken. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot ver koop en vrijgeving van percelen grond. Aan de heer J. A. Schiltman, Kanaalkade 77 wordt een strook grond verkocht van 9 m2 tegen een prijs van 8,50 per m2. Aan de heer Hyp. de Moor te Hulst wordt een ge deelte industrieterrein aan de Axelse Sassing verkocht ter grootte van circa 1900 m2 voor de prijs van ƒ5.— per m2. Dit boek van Dr. A. J. M. Lamers gratil bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf. olie. zeep. 4 f 4.95. Voorradig In Apotheek en Drogisterij. Weten is gerust zijn. t>I De heer F. van Dixhoorn te 's-Gravenhage vraagt voor de bouw van enige autoboxen op een open ge bleven strook grond aan de Bernhardstraat nabij de kruising met de Bylocquestraat opheffing van de erf pacht van. dat gedeelte. Deze grond is eigendom van de heer van Dixhoorn en door hem indertijd aan de gemeente in erfpacht uitgegeven voor woningbouw. Dit terreintje is niet geschikt voor ander bebouwing en is daarom open blijven liggen. Het betreft een opper vlakte van circa 100 m2. Besloten werd de erfpacht ten aanzien van dit gedeelte te doen beëindigen. Onbewoonbaar verklaard werden de woningen L 44 en L 55 gelegen in de Catharinapolder. Hierop werd aangenomen het voorstel tot ver hoging der prijzen van het indus trie gas: overeen komstig het advies der gascommissie. In verband met een fiscale regeling van het vorig jaar, waarbij bepaald werd dat voor huishoudelijke doeleinden geen omzetbelasting meer zou worden ge heven voor gas is toen de prijs daarvan met 1 cent verlaagd, met uitzondering van industriegas. Door de grote prijsstijging der steenkolen moet per 1 Januari 1957 de gasprijs, onverschillig voor welk doel, weer worden verhoogd. Zo moet het industriegas van 1 tot en met 100 m3 per maand van 18 op 20 cent per m3 worden ge bracht en al het meerdere verbruik van 16 tot 18 cent worden verhoogd en bij een minimum-afname van 2000 m3 per jaar in prijs worden verhoogd van 13 op 15 cent per m3. Zij die minder dan 2000 m3 per jaar afnemen, betalen dus de genoemde nieuwe prijzen van 20, resp. 18 cent. jjj Contractgas Naar gelang van het afgesloten con tract wordt de rijs verhoogd van 13 tot 15 cent, van 14 tot 16 cent, van 15 tot 17 cent en van 16 tot 18 cent per m3. De contracthoeveelheden zijn resp. 5300, 4400, 3500 en 2700 m3 per jaar. Deze prijzen werden zonder hoofdelijke stemming aldus vastgesteld. Vanwege de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten, waar van de gemeente lid is, wordt voor hun spaarder Jac. Maas te Spui garantie gevraagd voor de rente en af lossing van een bedrag groot 5663,59, waartegen bij B. en W. geen bezwaar bestond zodat ook dit voor stel bij hamerslag werd aangenomen. In een vorige vergadering is besloten, deel te nemen in de Commissie Samenwerkende Gemeenten in de Kanaalzone te Terneuzen. In een vergadering van die Commissie is besloten tot het voorbereiden van de aanleg van een persleiding van Sas van Gent naar de Schelde voor de afvoer van afvalwater uit overweging Dat bovenvermeld project ten doel heeft een einde te maken aan de reeds tientallen jaren bestaande on<- hygiënische en in strijd met de volksgezondheid heer sende toestanden rondom de Rijkswaterleiding dat volgens de mededeling der Commissie, men van oordeel is, dat thans de werkzaamheden aan het plan moet enworden opgenomen dat de kosten van voorbereiding voorlopig worden geschat op 30.000.— dat de verhouding, waarin elke gemeente, in verband met het belang, dat zij bij het plan heeft ,in deze kosten zal bijdragen, door de commissie is gedacht als volgtSas van Gent 50%, Terneuzen 25%. West- dorpe 15%, Axel 5% en Hoek eveneens 5%. Volgens het oordeel van B. en W. schuilt in dit plan een belang voor onze eigen rioolwater-afvoer en dat van de fabriek van Sluiskil, waarom zij vrij moedigheid vonden het gevraagde percentage in de kosten van voorbereiding te garanderen en aldus voor stelden. Alzo werd dan ook besloten. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1