Profiteerde U al van NOVA's Opruiming? Slechts tot 20 januari a.s. hebt U de kans. Haast U. Haast U! V oetbalo verzicht Cecil B. Demille in 40 jaar 70 films. Zoals NOVA is er geen Dat kan NOVA maar alleen I Zeeland'grootste speciaalzaak. Als Uw maag in lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur Waarover hij geen zeggenschap heeft. DeMille ziet het conflict tussen de Pharao en Mozes aldus de Pharao vertegenwoor digt de materiële dwingelandij over ziel en lichaam van de mens, terwijl Mozes het sym bool is van de individuele vrijheid onder God en de wet. Hij meent dat, waar deze twee enorme krachten ook nu nog vijandig tegen over elkaar staan, Mozes en de Pharao de eerste representanten daarvan zijn geweest. Het spreekt wel vanzelf dat de film ,,De Tien Geboden" waarvoor de opnamen n Egypte zijn gemaakt in elk opzicht de climax is geworden van DeMille's astrono mische carrière. We zouden zonder veel moeite een eindeloze lijst statistische gege vens kunnen opnoemen over deze film, doch we menen te kunnen volstaan met de vol gende cijfers er spelen 7000 costuumfigu- ranten in mee en meer dan 25.000 per sonen nemen deel aan de scène, waarin de uittocht uit Egypte in beeld wordt gebracht. Op 75-jarige leeftijd, en ongetwijfeld op het hoogtepunt van een werkzaam leven en een spectaculaire loopbaan, zou men ver wachten dat DeMille er over zou d;nken zi<"h terug te trek'ken, doch niets is minder waar. Toen men onlangs aan hem vroeg of hij voornemens was nog een nieuwe film te maken, was het antwoord „Er zal een andere film komen of een andere wereld". Ék, Norman Smith. DE EERSTE IJSCO. Procopio Cultelli was men schreef toen 1697, thans 2J^ eeuw geleden leerling bij een suikerbakker in zijn Italiaanse vader stad Florence. Zijn baas mocht hem graag, want hoewel Procopio nog maar 16 jaar was verstond hij zijn vak al zó goed, dat men hem bijna als een volwassen knecht behan delde. Allerlei leuke invallen had hij, zodat de koeken en taarten, die hij bakte, in de hele stad bewondering wekten. Ongetwijfeld zou hij eens een beroemd suikerbakker wor- denmeenden zijn medeburgers. Alleen met de warmte bij de bakkersoven kon hij slecht overweg en vooral in de zomer als de zon extra heet op de bakkerij brandde, kreeg hij het te kwaad. „Wat heb ik het warm O, w'at heb ik het toch verschrikkelijk warm", jammerde hij dan voortdurend, „Zeur toch niet zo, Procopio", bromde de suikerbakker tenslotte ongeduldig. „Hier heb je wat geld, daarvoor kun je een paar blok ken ijs halen." Nu, dat liet Cultelli zich geen tweemaal zeggen. Spoedig was hij met een paar blok ken ijs terug. Die straalden heerlijke koelte uit en ook om te eten waren ze verrukkelijk. Tot zijn verwondering zag de suikerbakker op een dag dat Procopio het ijs fijn stampte en er vervolgens een flesje essence doorgoot. Maar een paar dagen later had Procopio opnieuw een denkbeeld. Hij vulde een bus met fijngestampt ijs en plaatste daarin een bus vol essence in en bleef vervolgens net zo lang roeren en draaien tot ze geheel be vroren was. Procopio had het consumptie ijs uitgevonden. „Fijn smaakt dat", glunderde Cultelli en ook de suikerbakker zelf w'ilde het eens proe ven en werkelijk, zijn leerling bleek op- niuw een goed inval te hebben gehad. Zijn uitvinding maakte in Florence grote opgang, maar Cultelli had andere plannen. Hij vertrok op zekere dag naar Parijs, waar hij in én der drukste wijken een café opende waar men ook allerlei soorten van het nieuwe door hem bereide consumptie-ijs kon nutti gen, Weldra kreeg hij ook in Parijs grote bekendheid, zodat de hoogste adelijke krin gen geregeld van het heerlijke Italiaanse ijs kwamen smullen. De meeste mensen, onverschillig van welke othnologische afkomst of uit welk cultureel milieu, worden altijd wel getrokken door het superlatieve in algemene zin grootste ge tallen, grootste dimensies, enz. en het zou vreemd zijn, waneer dit niet zo zou zijn. Zoals vaak wordt beweerd, hebben in het bijzonder Amerikanen een speciale voor liefde voor alles wat het grootste, het kleinste of het duurste is in zijn soort. Deze consta tering ,hoe juist ze op zichzelf waarschijnlijk ook is, duidt echter hoogstens op een gradu eel en niet zo zeer op een soortverschil tus sen Amerikanen en mensen in andere delen van de wereld. Laten wij om dit aan te to nen eens het voorbeeld nemen van een man wiens hele carrière nu al meer dan veertig jaar één jacht naar superlatieven is geweest en die zijn succes te dank enheeft aan de populariteit van zijn werken, niet alleen in ae Verenigde Staten, doch ook in elk ander land ter wereld. In elk ander land, dat wil zeggen, in alle landen, waar Amerikaanse films worden vertoond want de man, die wij op het oog hebben is Cecil B. DeMille, wiens films het beste in superlatieven beschreven kunnen worden, zowel wat productiekosten als de kassaopbrengsten betreft. DeMille s carrière zou in een paar statistieken kunnen worden weergegeven, die geheel op het gebied van het superlatieve liggen. Hij heeft namelijk 69 films gemaakt, die door bijna 4000 mil- lioen mensen voor de gezamenlijke toegangs prijs van 650 millioen dollar in bioscopen over de gehele wereld zijn gezien. Doch deze op zichzelf zeer indrukwekkende statistieken werpen geenszins het juiste licht op DeMille s carrière en doen zijn karakter geen recht wedervaren. Cecil B. DeMille, die onlangs zijn 75e ver jaardag vierde, heeft bijna zijn hele leven ge wijd aan het regisseren van films. Zijn spe cialiteit was wel het grootse, panorama-ach- tige beeld, de massa-regie, taferelen, die. meestal buiten werden opgenomen en waarin soms wel honderden, ja zelfs duizenden spe lers optraden. De filmindustrie stond nog in haar kinder schoenen, (oen DeMille in 1913 begon te filmen. Hij toonde al spoedig een bijzonder voorstellingsvermogen en talent om alles op grote schaal te doen in 1915 b.v„ schokte hij zijn collega's door de operazangeres Ge- raldine Farrar een gage te bieden van 20.000 dollar voor haar optreden in drie films een fantastisch honorarium in die dagen. De titels van zijn films duiden wel op het genre verhalen, dat hem altijd heeft ge trokken „Cleopatra", „The Grusades, The Plainsman'h „The Volga Boatmen", en „The Buccaneer". Hij is vooral bekend om zijn films met Bijbelse thema's „The Ten Com mandments „The King of Kings "The Sign of the Cross", „Samson and Delililah'.' DeMille heeft kortgeleden zijn zeventigste film voltooid een nieuwe versie van „De Tien Geboden", gebaseerd op het Bijbelse verhaal, hoe Mozes de Israëlieten bij hun uittocht uit Egypte door de woestijn leidde. DeMille verfilmde ditzelfde thema voor het eerst in 1923, doch toen gebruikte hij het Bijbelse verhaal als aanloop voor een mo dern drama. De huidige film handelt alleen over het leven ten tijde van Mozes. De verfilming van „De Tien Geboden is voor DeMille zuiver een daad van piëteit en hij wil geen persoonlijk aandeel ontvangen van de opbrengst. Hij maakte de film. om dat hij een diepe belangstelling heeft voor het thema, en meent, dat het een waarde volle boodschap inhoudt voor de wereld van vandaag. Zijn aandeel van de opbrengst gaat naar een fonds voor bijzondere doeleinden, vism DAMESKLEDING Noordstraat 43 AXEL. telal. 766 Lt>un Filiaal SLUIS HERENKLEDING Kapellestr. 7 telel 213 HERENKLEDING Noordstraat 28 AXEL. teIf. 643 Zaterdagvoetbal - afd. Zeeland le klasse. A.Z.V.V.—V.C.K. 7-3. A.Z.V.V. besloot 1956 met korfbalzege. In onze Nieuwjaarseditie konden wij buiten een kort verslag van de wedstrijd AxelInternos, die een daverende zege voor de oranje-witten bracht, geen voetbalverslagen meer vermelden. Daar A.Z.V.V. in het oudejaar ook een ware doelpuntenhonger demon streerde willen wij hier alsnog een overzicht van dit duel laten volgen. Wat menig toescholiwer Zaterdag bij de jeugd herberg niet zal hebben verwacht gebeurde toch in de tweede wedstrijdhelft van de laatste in 1956 gespeelde competitie-match. Het liep ten slotte nog op een zeer overtuigende zege uit voor onz" stadgenoten. geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, èn de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al Ing. Med. Het begin van dit duel was verre van fraai. De rood-witten grepen al spoedig het initiatief, maar de Walcherse verdediging gaf zich niet zonder meer en betwistte in de eerste helft elke duimbreed aan de Axelaars. Toch kwam er enige tekening in de ver houding, toen na 14 minuten de Ruijter een pass naar zijn midvoor Jansen lanceerde, die hierop de V.C.K.- keeper het nakijken gaf (1—0). Even later verkeerde de Ruijter zelf in een goede schietpositie en ook hij aarzlde niet en schoot onder de doelman door het tweede doelpunt in, zodat na ruim een kwartier de stand 20 stond. De gasten waren evenwel niet ont moedigd. In de Axelse halflinie werd de dekking nog al eens verwaarloosd en dit was oorzaak dat na 17 minuten de midvoor der gasten van Bendegem het nakijken gaf (21). De witgehemde Koudekerkers gooiden er nog een schepje op, zodat na 26 minuten weer door treuzelen in de Axelse verdediging één der binnenspelers van V.C.K. met een tam schot de schaal in evenwicht wist te brengen (22). De Axelse aanval voelt dat harder aanpakken noodzakelijk zal zijn. Een schot van Jansen wordt door de lat gekeerd, maar even later lost deze weer een formidabel schot dat via de onderkant van de lat achter de doellijn ver dwijnt (32). Zo bleef de stand in de resterende 10 minut envoor de rust. Ook na de hervatting liet fraai spel nog geruime tijd op zich wachten. Het initiatief kwam echter steeds meer in handen van onze stadgenoten. Toch kwam na 2 Ominuten spelens eerst het succes aan de overzijde en weer liet Axelse defensie de gasten teveel vrijheid om de gelijkmaker te voorkomen (3—3). Dit bracht een spectaculaire ommekeer teweeg. Met vlot combinatie spel werd de ook niet feilloze Walchersche verdediging keer op keer overrompeld en slechts één minuut na de gelijkmaker veranderde Jansen de score weer in een Axelse voorsprong (4—3). Eén der.Koudekerkse spe lers moest de strijd staken, maar ook van Fraaijen- hove verliet het veld en werd door een junior ver vangen. Verwoed duurt het Axels offensief voort en telkens komen de gasten in snelheid tekort. Jansen wordt binnen het strafschopgebied gehaakt, maar Haak kogelt de strafscho precht op de V.C.K. keeper. Na 33 minuten verrichtte de rood-witte midvoor de hat trick en was de stand 53. Even later scoort Haak het fraaiste doelpunt van 'ez ematch door een pass van links zuiver in de bovenhoek te schieten (63). Toen waren er nog 8 minuten te spelen en A.Z.V.V. was gedecideerd in de meerderheid. Dank zij het enthousiast spel van de vleugel Haak - Bakker werd Jansen nog eens in staat gesteld te scoren. Met deze 7—3 stand vonden de rood-witten het welletjes. De positie onzer stadgenoten is door deze grandioze vic torie heel wat verbeterd en staan zij nu derde in de ranglijst. 2e klasse B K.N.V.B. De eerste competitiedag in 1957 begint met een drie tal wedstrijden op Zeeuwse bodem, maar ook de vier de Zeeuwse li klasser gaat ditmaal de provincie niet uit, doch komt tegen Middelburg in het veld. Dit zijn onze stadgenoten 1 Of het momenteel fanatiek en dapper spelend Axel in de Nadorst in staat za zijn een deel van de buit te bemachtigen is voor ons een vraag, die wij niet direct bevestigend durven te beantwoorden. Van twee gelijkwaardige tegenstanders kan men in weerwil der beide recente Axelse successen maar moeilijk spreken, maar het krachtsverschil loopt ook niet zo ver uiteen. Het feit, dat dit duel zich in Walcheren afspeelt, zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat de punten zij het wellicht met gering verschil in de Zeeuwse hoofdstad blijven. Hulst dat Rood-Wit ontvangt, krijgt het o.i. ge makkelijker dan de oranjehemden. Deze ontmoeting betekent voor Rood-Wit, dat thuis met klein verschil van de blauw-gelen verloor, wellicht een reprise, dus puntenverlies. De Brabanders mogen in ieder geval met een puntenverdeling in hun nopjes zijn. Wij achten een Hulsterse victorie waarschijnlijker. Koploper Taxandria zal zonder nederlaag ook op eigen bodem zeker de Wapendragers weten te bedwingen, waardoor W.V.O. voorlopig haar be denkelijke positie op de ranglijst, in de nabijheid van onze stadgenoten zal zien gehandhaofd. Of R.A.C. in Gilze-Rijen vast op de zege zal vermogen te bouwen is van tal van factoren af hankelijk. Op het oog lijkt de thuisclub favoriet, doch een verrassing is hier niet ondenkbaar. In Goes zijn het twee zeer aan elkaar gewaagde partners, die de strijd aanbinden. Mogelijk dat het .terreinvoordeel de schaal naar Goes doet overslaan, maar een gelijk spel zou o.i. hier de beste uitslag zijn, gezien de door beide ploegen geleverde prestatie's. Oo klnternos heeft ditmaal het voorrecht van eigen terrein tegen de hekkensluiters, die pas een op zienbarend resultaat boekten tegen de leiders. Hieruit mag niet worden afgeleid dat er tussen de hoogst en laagst geplaatsten maar een miniem krachtsverschil zou bestaan. Wij achten dit veel meer een gevolg van plaatselijke factoren en daar ook deze clubs uit één zelfde streek komen zijn deze ook nu weer in het geding. Bovendien heeft Uno Animo het eerste duel thuis tegen Internos gewonnen. Wij tippen dus op een gelijk spel in deze streek-derby in Etten. 3e klasse D K.N.V.B. De laatste wedstrijden in 1956 in deze afdeling hebben overduidelijk bewezen dat de strijd naar de glorie niet louter over rozen gaat. De beide kop- ploegen R.C.S. zowel als Terneuzen keerden met de kous op de kop terug, respectievelijk uit St. Jansteen en Biervliet, zonder beiden de eer te kunnen redden. Thans krijgt Terneuzen de Sasse oranjehemden op bezoek. Gezien de situatie van het ogenblik lijkt ons hier alles mogelijk en derhalve zou een puntenver deling vermoedelijk het dichtst nabij het goed uitge drukte resultaat kunnen liggen. Op eigen bodem moeten de Souburgers in staat zijn van Hontenisse te winnen, ofschoon de blauw- witten soms taaie vechters zijn, hetgeen Odio vorige Zondag moest ondervinden. Meto zal in het duel tegen Zeelandia de winst zeker in Brabant weten te houden. R.K.F.C. ontvangt Biervliet en zal vermoedelijk ook wel baas in eigen huis weten te blijven. De streekontmoeting Odio—Grenswachters zal wellicht in een gelijk spel resulteren, tenzij dat het eigen terrein van doorslaggevende betekenis zou zijn. —Zeeland Sport krijgt te Vlissingen Steen te gast, dat de vorige Zondag vriend en vijand verbaasde met een victorie op R.C.S. Wij hebben zo de indruk dat het hier een emotionele kamp kan worden, waarbij de thuisclub óns lichtelijk in het voordeel lijkt.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3