AXELSE COURANT Terugblik op 1956. Bïï ueiier uei nylons len C. Willemsen, Noordstr. 39, Axel J ZATERDAG 29 DECEMBER *956 WOENSDAG 2 JANUARI 1957 71e Jaargang No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT, OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE techn 1956 ligt thans weer achter ons en het is een felbewogen jaar -geweest. De laatste "i maanden hebben van de mensheid veel ge vraagd en onnoemelijk leed is over velen ge komen. Een lichtpunt is dat wa tbetreft hulp aan de dappere Hongaren de gehele vrije we reld zich van haar beste zijde heeft laten zien en men overal klaar stond om deze mensen te helpen hoe en waar dat maar mogelijk was en is. Ook Nederland bleef hierin niet ach ter en ook de Zeeuwsch Vlaming toonde in deze maanden zijn ware aard tot bereidheid lom met gulle hand te geven aan de instanties I die daadwerkelijk hulp konden verlenen. Maar ook in het Midden-Oosten is veel leed geleden door het spel van Nasser c.s. Het zou ons te ver voeren om hier de inter nationale gebeurtenisen en landelijke feiten van ht verstreken jaar te gaan memoreren, en uw dag- of weekblad hebben dat trou wens al uitvoerig gedaan maar wij willen hier nog wel even stil staan bij hetgeen in eigen streek in de laatste twaalf maanden is geschied. En ook hier is dat een mengeling van vreugde en leed, van vooruitgang en tegenslag. Het verkeer. Het verkeer is in onze streek nog altijd zorgenkind. Niet alleen wat de veren be treft maar ook aangaande het grote aantal ongevallen op de weg. Ook in 1956 was er weer een lange lijst en helaas ook meerdere met de meest droeve afloop. Uit de cijfers blijkt, dat Zeeuwsch Vlaanderen de grootste autodichtheid 'heeft van ons gehele land, gerekend naar verhouding van het aantal in woners, en dit gezien in verband met de vele smalle en bochtige wegen, het drukke vracht verkeer, en het grote aantal landbouwtre- kers dat met minimum snelheid vaak files op de openbare wegen veroorzaakt, is zeker m»At> ppn oorzaak van het arote aantal onae- vallen. De overheid blijkt helaas nog steeds niet bereid om van de hoge opbrengsten aan wegen- en benzinebelasting een voldoend bedrag te reserveren om staatsvijand no 1 de verkeersonveiligheid met kans op succes te bestrijden. Ook bij de veerdiensten is men daarvan het slachtoffer. Weliswaar is de gemoder niseerde „Dordrecht' nu ook van nieuwe, sterke motoren voorzien, nog wel op een Zeeuwsch-Vlaamse scheepswerfmaar een tweede nieuwe boot voor BreskensVlissin- gen kon er bij de minister niet af. dag in een uur tijds 12 passagiers van Axel naar het hartje van Rotterdam kan vervoeren Sint Jansteen kreeg zijn nieuwe weg en ook de verbinding Axel - Zuiddorpe - Overslag kwam gereed en veranderde een middel eeuws pad in een moderne bestrating. De verbinding met België verbeterde hierdoor ook aanzienlijk en wellicht zal men daar in de nabije toekomst al de vruchten van kun nen plukken. Ook de PTT ging verder met haar auto matisering en zo verbeterde het contact tus sen Oost en West Z-Vlaandtren dank zi; de in gebruik name van meerdere automa tische centrales in dit laatste gebied. Veilig Verkeer, benzine- en oliemaat schappijen waren dit jaar zeer actief met voorlichting en instructie in bevattelijke vorm aan alle weggebruikers en zo werden naast de lessen op de scholen aan de jeugd in vele plaatsen propaganda-dagen en -avonden ge houden Wij hopen dat in 1957 de resultaten zullen mogen blijken in de vorm van een verminderd aantal verkeersongevallen. De industrie Zeeuwsch Vlaanderen ging verder met industrialiseren. In vele bedrijven werden weer nieuwere en grotere installaties ge plaatst, terwijl o.a. te Koewacht de ,Linex' voor de verwerking van vlasafvallen tot bouwplaten gered kwam. De Coksfabriek te Sluiskil werd dit jaar door ernstige tegen slagen getroffen 24 maart golfden dikke, zwarte rookwolken boven Zeeuwsch Vlaan deren, de teerfabriek stond in brand en ern stig gevaar dreigde voor explosie van in de nabijheid staande benzoltanks. Gelukkig wis ten de gezamenlijke brandweren uit onze om geving het gevaar te bezweren. Enige tijd later ontstond ernstige stagnatie door het in storten van een transport-installatie Gelukkig biedt biedt het einde van het jaar betere aspecten Al van ver ziet men de machtige nieuwe laadinstallatie, de grootste van Eu ropa oprijzen, en ook het nieuwe entree gebouw nadert de voltooiing. De Azote trof het verlies van haar administratief-directeur, de heer G. P. A. van den Berg, wat ook voor vele regionale en plaatselijke organisatie's op verschillend terrein, die aan de heer van den Berg een waardevolle steun hadden, een gevoelig verlies betekende. Ook ir. Watz de technisch directeur verliet het bedrijf en werd opgevolgd door .ir. V. Villa. V ^4 4^.^4 V. passend en verrassend elegant In alle soorten en maten verkrijgbaar bi) De Kamer van Koophandel was het hele jaar door zeer actief in haar streven voor een vaste oever-verbinding yan Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland en speci aal de voorzitter, ir Horstm .:in, verdient lof voor zijn grote activiteit op dit terrein. Jam mer is alleen, dat men ,in Den Haag blijk baar in Den Haag nog steeds niet inziet van welke betekenis dit voor onze streek zou zijn, en omgekeerd van welk een betekenis de Zeeuwsch-Vlaamse industr.e is voor Ne derland en van hoeveel groter betekenis deze -mg zou kunnen worden. Lichtpunten zijn er gelukkig ook Dank zij de samenwerking van de Kamer van Koophandel en een aantal gemeenten duurt de helicopterdienst weer voort, en sedert 1 decembr nu met de grote S 58 die elke maan- Wes er bij als er koopjes te halen zijn bij de Firma D E IJ De zaak met een zeer grote sortering HEREN- EN JONGENSKLEDING AXEL Tel. 773 De in Axel opgerichte vlasspinnerij werd in de loop van het jaar stopgezet. Mr. van Meerwijk, die voor velen in ons gewest eenvertrouwde figuur was geworden en ook buiten zijn functie op vele terreinen werkzaam was, werd benoemd tot kanton rechter te Hilversum en verliet Zeeuwsch- Vlaabderen. In zijn plaats keerde een ver trouwde figuur naar Zeeuwsch-Vlaanderen terug, Mr. v. d. Pelt, die voorheen als grif fier reeds aan het kantongerecht te Ter- neuzen was verbonden. De gasvoorziening in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen werd uitgebreid en zo kreeg in November ook Sluiskil-Oost gelegenheid te profiteren van het gas dat in de nabijheid z>o overvloedig wordt geproduceerd. Het wachten is nu maar op de tijd dat ook Sluiskil-west hiervan zal gaan profiteren. Wat in Axel gebeurde. Enkele feiten die alleen Axel betreffen, doch ingrijpende veranderingen te zien gaven willen wij hier nog vermelden. 6 Januari was al een feestdag, aangezien de N.C.L.B. op deze datum in feestelijke bijeenkomst haar 25-jarig bestaan vierde. Voor de Axelse oudjes was Februari een maand om niet te vergeten, want toen werd de bejaardensociëteit geopend, die zich se dertdien steeds in een flinke belangstelling mag verheugen. April was een maand van vele bezoeken. De zoon van kolonel Szydlowski kwam voor zijn vertrek naar Canada met zijn echtge note naar Axel en dank zij het zwoegen van gemeentewerken kon men het nieuwe par keerterrein nog juist voor deze dag gereed krijgen en kon tijdens dit bezoek het nieuwe plein in gebruik worden genomen en als Szydlowski-plein ten doop worden gehouden. Nauwelijks was dit bezoek, waarbij Axel toonde de Polen nog steeds niet te zijn ver geten teneinde, of een grijze oorlogsbodem gonsde over de Schelde naar de Terneuzense haven Hr. Hs. ,,Axel" kwam kennismaken. Officieren en bemanning zijn in Axel en thousiast ontvangen en ook Axels burgers, die de gelegenheid kregen aan boord een bezoek te brengen; werden daar niettegen staande de beperkte ruimte een mijnen veger is nu eenmaal geen oceaanstomer zeer gastvrij onthaald. Van de gelegenheid tot bezichtiging werd door duizenden ge bruik gemaakt. Mei bracht de heugelijke aankondiging, dat door samenwerking van aannemers en financiers-instellingen een aantal huurkoop woningen zou kunnen worden gebouwd en waarvan men met een klein kapitaal reeds bezitter kon worden. Een 30-tal gegadigden gaf zich op en thans verrijst in plan Zuid een nieuwe wijk .waarin binnen enkele maanden weer even zovele gezinnen een eigen onderdak zullen krijgen. En niet on belangrijke vooruitgang in de woningnood, waarvan wij maar hopen dat ook in 1957 weer eenzelfde gelegenheid zal kunnen wor den geboden. In de loop van de zomer kwam het zwem bad zover gereed dat althans de Axelse zwemliefhebbers er op bevredigende wijze en met meer comfort dan voorheen gebruik van konden 'maken, en op de weinige zomerse dagen die 1956 ons heeft gebracht bleek overduidelijk welk een behoefte er aan een goede zweminrichting bestaat. Ook de speel tuin in plan--West kwam gereed en wij ho pen nu maar dat in 1957 een geheel voltooid zwembad en een speeltuin in plan Oost zal brengen als voltooiing van deze activiteiten. Een hoogtepunt was ook de opening van de Prinses Marijkeschool in Augustus. De jeugd kwam nu van een ouderwetse school in een modern sprookjespaleis en enige tijd later beleefde ook de wijk Spui eenzelfde heuge lijk feit toen ook daar de nieuwe school kon worden geopend. Wanner wij verder nog eens rondzien bleek de middenstand ook dit jaar weer ac tief. Er werden weer meerdere zaken gemo derniseerd en uitgebreid en Axel bleef het winkelcentrum van Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Laat de middenstand m 1957 echter wakker blijven om gezamenlijk te strijden voor het behoud van deze kopplaats. Alom ligt men op de loer om Axel van deze troon te stoten en mocht men deze ereplaats ver liezen dan zal het uiterst moeilijk vallen haar weer terug te winnen. Middenstanders let op uw Saeck. Ook het verenigingsleven bloeide weer. Voor de beide Axelse muziekverenigingen o.m. was 1956 een jubileumjaar. De jeugd herberg was volbezet met vele buitenlanders. De reisclub Prins Hendrik" bracht om gekeerd Axelaars tot ver in het Buitenland. Italië en Oostenrijk waren de verst afge legen reisdoelen maar ook vele kortere trips werden gemaakt. Het overlijden van de heer D. van den Berg, de ziel van deze vereniging was een gevoelige slag, maar de vereniging blijkt voldoende levensvatbaarheid te be zitten om ook nu met een reisprogramma dat klinkt als een klok te blijven voortbestaan. Het Groene Kruis nam afscheid van haar voorzitter de heer A. E. C. Kruijsse, die meende na een werkzame periode van 41 jaren thans zijn functie te moeten neerleggen. De sportverenigingen zorgden voor ge zonde afwisseling in het werkprogramma van velen en ook zij mochten zich weer in de steun van hun supporters verheugen. Laten wij hopen dat zij allen kans zien eervolle plaatsen te bezetten of te behouden in de ranglijst van hun afdelingen. Ook aan culturele en ontspanningsavonden bood 1956 elk wat wils. Vele amateurver enigingen brachten hun gebruikelijke avon den, terwijl Z.V.U. O. en O. en Arbeiders- spaarfonds zorgden voor beroepsgezelschap pen op het terrein van de kunst met grote en kleine K. Waarbij een gevarieerd en suc cesvol programma werd geboden. Moge 1957 ons ook weer een verdere groei en bloei brengen tot meerdere welvaart van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en tot heil van al zijn bewoners. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVHKTENTIEPKIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Iuj» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ Idvertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ECLAME-BLAD 1

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1