AXELSE COURANT V oetbaloverzicht J. C. VINK ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 71e Jaargang No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! UIT ONZE OMGEVING AXEL Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Dr' A' KatS- u Burgemeester en wethouders van Axel, VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent Bij contracten belangrijke Inp- tonden Mededelingen 20 Klein*. Idvertentlën (maximum 6 70 cent Iedere regel meer ORATORIUM UITVOERING DOOR „ASAF" VAN „JUDAS MACCABAUS". Ten bate van de gevluchte Hongaren. In het Gereformeerde Kerkgebouw aan de Kerkdreef vond op 2e Kerstavond de uitvoering plaats van bovengenoemd oratorium van Georg Er. Handel. Al stond naar traditie dez eavond in het teken van de Kerstuitvoeringen, zoals deze in de loop van de decennia's door „Asaf" werden verzorgd en voor bereid, toch was het karakter van deze uitvoering zoals de voorzitter in zijn openingswoord terecht mee deelde ditmaal enigszins afwijkend van deze ge woonte. Niet alleen strookt de geaardheid van dit meesterwerk niet met het Kerstfeest, dat immers bij uitstek een feest is van vrede, licht en liefde. „Judas Maccabaus, één der meesterlijke scheppingen van de geniale Handel, die behalve 46 opera's, o.a. ook 32 oratoriums schreef is n.l. een geheel ander soort werk. Het is als het ware een „hooglied" voor Ge overwinnaar Tot in onze dagen geldt het als steeds weerkerend „feestoratorium" der vrijheid. Het behandelt n.l. de overwinning van Judas de Maccabeër, de volksheld der Joden, behaald op de Romeinse veld heren in de Diadochentijd. Dit machtige werk vangt aan bij de dood van de edele priester en held Mattathias, die zich tegen 's konings bevelen verzette en daartegen in de staat kundige en godsdienstige vrijheid voor zijn volk tracht te te herwinnen. Dit volk is met smart geslagen en droef klinkt de weeklacht in het ontroerende aanvangskoor door „Klaagt, zonen van Juda, heft een treurzang aan Klaagt om Sions leed KlaagtUw redder, vriend en vader is niet meer 1" Deze geschiedenis lezen wij niet in de Bijbel, doch in één der apocrifische boeken, n.l. in het eerste deel van het boek der Maccabeën. Men roept om een nieuwe, kloeke aanvoerder. „Eén die als man vol moed en geest, stoutmoedig de banden van het geknechte volk zal verscheuren: Zulk een man is Judas de Maccabeër. Hij wordt ge kozen als legeraanvoerder en men heeft een on wankelbaar vertrouwen in hem. Een dramatisch hoogte punt wordt bereikt als het volk machtig in gebed zich tot God wendt met de woorden „Hoor ons, Heer 1 God van genade ,hoor ons en geef ons vrijheid of een edele dood Is het wonder dat hierin een treffende analogie ge zien wordt met de heldenstrijd van de laatste maan den van het dappere volk der Hongaren. De voorzitter, de heer J. Koster, deelde in dit verband mede, dat het batig saldo dezer uitvoering beschikbaar zou worden gesteld voor het nationale fonds tot leniging van de nood dezer mensen, die schutse en heil zochten in ons land. Doch ook de bij de uitgang te houden collecte zou daartoe in haar geheel worden afgestaan. Door hem werd verder gewezen op het feit, dat de heer-P. J. Brakman ten gevolge van een op med.'sch advies gevolgde kuur ter elfder ure af moest zien van zijn activiteit als dirigent van het koor. In zijn plaats was de heer Adr. Kousemaker, een Zeeuwse collega en vriend van de heer Brakman be reid gevonden deze taak te volvoeren. Betekende zulks dat het doorgaan van deze een maal vastgestelde uitvoering verzekerd was, voor ons, Axelaars, deed het zeer onwennig aan de met zijn koor zo vergroeide dirigent niet op zijn vertrouwde plaats te zien en de gedachten van bijna allen zullen op deze avond dan ook wel bij deze eminente leider geweest zijn, die bijna driekwart van het jaar de repetitie's aan het instuderen van het koorwerk van dit oratorium, had gewijd. Laat ons hieraan onmiddellijk toevoegen dat de heer Kousemaker op hoogst waardige en zeer des kundige wijze er in geslaagd is de heer Brakman te vervangen, zij het dan niet wij zeggen dit niet uit een soort van chauvinisme - hem te doen vergeten. De muzikale omlijsting van de koorzang en het soloWerk berustte in handen van de heer Jan Rijn, die zich als organist op wel zeer bijzondere wijze van zijn taak heeft gekweten. Van de solisten noemen wij in de eerste plaats de sopraan mevr. Tanny Wegerif-v. d. Garde en de bas-zanger Arie van Mever. De duetten van de sopraan in het eerste deel met de tenor Reinhard van Randwijk en daarna met mej. Maartje Kliffen (alt- zangeres) waren van een innige warmte en hoog kunstzinnig gehalte. Over het geheel genomen waren zij, de solisten, het die ons 'net nogal beduidende aan tal coupure s in het werk aangebracht, konden doen vergeten. Reeds genoeg is er vóór deze uitvoering van de zijde van insiders over dit prachtige Werk en deszelfs strekking en inhoud geschreven. De ruim 600 toe hoorders die Woensdagavond de Geref. Kerk meer dan ten halve hebben gevuld, beleefden weer een hoogstaande avond van uitstekende dilettantenkunst en waarlijk artistieke solo-prestatie s, zoals wij in ons gewest buiten Asaf's uitvoeringen en wij doelen dan inzonderheid op haar veelvuldige oratoriums maar hoogst zeldzaam kunnen meemaken en genieten. Hoogtepunten waren nog he': koor van jongelingen, meisjes en het volle koor in de derde acte, het be roemde „Seht, er koirmt mit Preis gekrönt", het slot koor „Hallelujah Amenen niet te vergeten de slotkoren van het eerste en tweede deel en nog zoveel andere koorgedeelten aan welke de heer Brakman, de afwezige dirigent met zoveel liefde en innig overgave heeft gewerkt in het nu bijna achter ons liggende jaar. Dat voor „Asaf" in elk geval vruchtbaar is geweest. Al was het maar om deze welgeslaagde uitvoering van 2e Kerstavond alleen. Zodat voorzitter Koster voor zeker aller tolk was toen hij de dank van „Asaf" tot uiting bracht voor de onvolprezen geest van bij ver nieuwing ondervonden medewerking. Moge de dirigent zich weer spoedig ten volle aan zijn mooie en edele taak kunn enwijden PROVINCIALE KERSTTENTOONSTELLING VAN DE SPORTFOKKERSVERENIGING „TER VERBETERING". De alhier op de beide Kerstdagen volgens traditie georganiseerde konijnen- en pluimveetentoonstelling in het Gezellenhuis had weer het gebruikelijke verloop. Een tot in alle hoeken met gefokte dieren gevuld gebouw, waaruit weer ten duidelijkste gedemonstreerd werd dat de liefde voor de fokkerij ander de amateur fokkers nog van jaar tot jaar toeneemt. Wethouder C. de Putter opende Maandagmiddag deze tentoonstelling volgens zijn gewoonte en con stateerde dat deze voorbeeldige vrije-tijds-besteding een grote liefde voor de fokkerij van konijnen en pluim vee demonstreert, zodat deze tentoonstelling wederom ten volle aan de gestelde verwachtingen voldoet en derhalve ook de belangstelling verdient die het ge meentebestuur er voor koestert. Spr. wenste het be stuur bij voorbaat succes met de organisatie en hoopte dat zij op dezelfde wijze zullen voortgaan en er in slagen1 zullen het peil van het fokmateriaal nog steeds te verbeteren. Hij verklaarde daarop deze tentoon stelling voor geopend. De voorzitter, de heer P. Verijzer, dankte wethouder de Putter en in hem het gemeentebestuur voor de bij vernieuwing betoonde belangstelling. Deze onder streepte dat het streven naar de veredeling van het konijnen- en duivenras zeer zeker een sport is, die een grote mate van geduld, kennis en volharding eist vooraleer de resultaten zichtbaar zijn. De vereniging houdt echter de rasverbetering als haar grootste ideaal voor ogen, afgezien van de ups en downs, waarmede ook zij te kampen heeft en die nu eenmaal ook het verenigingsleven heeft te aanvaarden. Het verheugt hem dat het ledental nog steeds stijgende is. De resultaten van de keuring der diverse inzendingen waren als volgt AFDELING KONIJNEN. Witte Vlaamse Reuzen (rammen oud) Ie en 2e pr. G. v. d. Putte te Clinge (voedsters oud) le pr. R. Soethaert te Westdorpe 2e pT. P. de Jonge te Hoek 3e pr. M. J. Scheele te Axel(rammen jong) le pr. A. H. Schouten te Hulst2e en 3e pr. R. Soethaert te Westdorpe (voedsters jong) le pr. A. H. Schouten te Hulst2e pr. G. v. d. Putte te Clinge 3e pr. A. Knol te Axel. Groot Chinchilla (voedster) le en 2e pr. K. Audenaerd te Westdorpe. Gele van Bourgondië (ram jong) le pr. H. Vlaan der te Westdorpe. Witte Weners: le pr. Ch. Hollebek te Axel; (voedster oud) le pr. J. W. Bakker te Axel 2e pr. M. W V.erhelst te Axel (voedster jong) le en 3e pr. R. Pilaat te Sas van Gent2e pr. M. W. Verhelst te Axel. Rode Nieuw-Zeelander (voedster oud) le pr. R. Soethaert te Westdorpe. Belgische Haas (voedster oud) le en 2e pr. R. Soethaert te Westdorpe; (voedster jong): le, 2e, 3e en 4e pr. R. Soethaert te Westdorpe. Alaska (voedster jong) le pr. D. Broekhoven te Temeuzen 2e pr. D. Scheele te Sluiskil. Gouwenaars (voedster jong) le pr. M. W. Kempe te Axel. Russen (ram oud) le pr. D. Broekhoven te Ter- neuzen (ram jong) le pr. F. Seghers te Koewacht. Polen (voedster jong) le pr. A. H. Schouten te Hulst. Mooiste konijn (grote rassen) A. H. Schouten te Hulst(middenrassen) R. Soethaert te Westdorpe (kleine rassen) D. Broekhoven, Terneuzen (dwerg rassen A. H. Schouten te Hulst Mooiste konijn van de tentoonstellingR. Soethaert te Westdorpe. AFDELING HOENDERS. Brakma (hanen oud) le pr. J. Belaert te Zuid- dorpe (hennen: oud) le pr. J. Belaert te Zuid- dorpe (hennen jong) le pr. J. Belaert te Zuid- dorpe. Rode Islands Reds (hanen jong) le: pr. L. W. Hamelink te Zaamslag. Rijnlanders (hanen jong) le pr. J. Belaert te Zuiddorpe(hennen jong): le pr. J. Belaert te Zuiddorpe. Lakenvelder (hanen jong) le pr. A. van Loenen te Axel. Oud!'Hollandse Patrijs (hennen oud) le en 2e pr. P. Scheele te Biervliet. Witte Leghorns (hennen oud) te Axel. le pr. P. Verijzer AFDELING S1ERDUIVEN. Raadsheren: A. van Altena te Sluiskil (zeven le prijzen). Mondiansle pr. G. Misseghers te Zelzaete. Pauwstaart: le pr. B. Mulder te Middelburg. Ant werpse Smierelle pr. A. Pilaet te Sas van Gent. Oud-Hollandse Meeuw: le pr B. Mulder te Middel burg en J. van Doeselaar te Sluiskil. Neurenberger Zwaluw: M. C. Dominicus te Nieuwdorp (twee le prijzen). Vinkduivenle pr. A. Wouters te Zuid dorpe. AFDELING POSTDUIVEN. Doffers oud: le pr. K. Hamelink te Sluiskil; 2e pr. J. Scheele te Axel. Duivinnen oud: le pr. C. Heijnsdijk te Axel2 pr. F. Sijs te Axel. Doffers jong: le pr. F. Sijs te Axel; 2e pr. J. Sijs te Axel. Duivinnen jong le pr. O. Talboom te Zuiddorpe 2e pr. J. Sijs te Axel. Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn ver oorzaakt overtollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoendeRennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand. Ing. Med. KLEURKANARIE-SHOW VAN ZEEUWSH- VLAAMSE VOGELVRIENDEN. Ook deze vereniging beleefde met de Kerstdagen weer haar jaarlijks evenement door de organisatie van een show voor kleurkanarie'r op de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies". Maandagnamiddag werd deze door de heer Jac. Wieland als voorzitter der vereniging geopend. Deze wees op het opnieuw betoonde streven om elkaar op sportieve wijze de loef ai te steken. Dit streven toont op deze welgeslaagde show weer bemoedigende resul taten als wij het respectabele aantal inzendingen in ogenschouw nemen. Daarnaast werd van de zijde van het gemeentebestuur maar ook door een groot aantal andere instanties en neringdoenden weer een grote sympathie betoond door de beschikbaarstelling van medailles en prijzen van allerlei aard, waarvoor het bestuur grote erkentelijkheid betuigt. Hieronder volgen dan de uitslagen der toegekende bekroningen Eigen kweek: le, 2e en 4e pr. J. C. Baveko te Zaamslag met citroengeel3e pr. M. G. Borghstijn te Axel met oranjerood-broris. Vrije klasse: le pr. Chr. Vinke te Axel met York shire 2e pr. M. G. Borghstijn te Axel met goud- isabel3e pr. R. Cortvriendt te Sluiskil met mo- zaiek le pr. (2 vogels en le pr. (4 vogels) J. C. Baveko te Zaamslag met citroengeelle pr. 4 vogels) M. Wieland te Axel met dominant-wit. Kampioen vetstofJ. C. Baveko te Zaamslag met citroeneel. Kampioen pigmentM. G. Borghstijn te Axel met oranjerood-brons. Kampioen van de gehele tentoonstellingJ. C. Baveko te Zaamslag met ci troengeel. Ook de liefhebbers van tropische vogels droegen weer bij tot het welslagen van deze show, die in weerwil van minder aanlokkelijke weersomstandig heden zich in een goed bezoek mocht verheugen. Hier werden de bekroningen als volgt toegekend ValkparkietenJ. Wieland, 88 pt. Paradijswida Chr. Vinke, 90 pt.Japanse nachtegaalM. G. Borghstijn, 87 pt. BlauwfazantjeJac. Wieland, 88 pt. EkstertjesW. Verhelst, 88 pt. Japanse meeuwtjesChr. Smies, 89 pt. en 87 pt.W. Diele- man, 8 6pt. Chr. Vinke, 87 pt.Zebravimken W. Verhelst, 87 pt. Chr. Vinke, 89 pt.J. Brugge, 87 pt. en 86 pt. Chr. Smies, 89 pt.W. Dieleman, 88 pt. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 December 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. 1 '^^#1 Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Maandag 31 December 1956 (Oude Jaar). Ned. Herv. Kerk. 7 uur n.m. Ds. P. J. Pennings, Geref. Kerk. 7 uur a.m. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 7.30 uur n.m. Ds. D. J. Couvée. Dinsdag 1 Januari 1957 (Nieuwjaar). Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Gemeente. 10 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 29 30 December Dr. K. Boor. 1 Januari Zaterdagvoetbal - afd. Zeeland le klasse. TERNEUZENSE BOYS—A.Z.V.V. 2-4. Een met „fighting spirit" bezield A.Z.V.V. was Zaterdag te gast in Terneuzen. Met een sterk ge wijzigde verdediging, waarin drie zeer jeugdige spelers optraden, heeft A.Z.V.V. in deze ontmoeting bewezen tot de middenmoot van deze afdeling te behoren. Doel man van Bendegem was vervangen door de 15-jarige van Driel en de achterhoede werd gevormd door van Alten en Dieleman, die eveneens van deze leeftijd waren doch een wel licht gebouwd, maar verrassend bewegelijk en reactievol geheel vormden en zodoende volkomen voor hun zware taak berekend waren. De thuisploeg was het eerst aan bod .zodat van Driel aldra moest tonen van welk hout hij gesneden was. Dit bleek hem echter in het meer op een mest vaalt gelijkende doelgebied uitstekend af te gaan, zodat hij al spoedig meer op een polderwerker dan op een doelwachter leek. Aldra komen de rood-witten meer in de aanval en een vliegend schot van de Ruijter deed het Boys—doel door het oog van een naald kruipen. De voor het merendeel lichter gebouwde Axelaars hadden de minste handicap van het spek gladde terrein en weten geleidelijk aan een veldmeer- derheid te verwerven. Een paar hoekschoppen op het Terneuzense doel worden weggewerkt, maar de Axelse aanval komt steeds terug met over de vleu gels geleide aanvallen en komen zo onweerstaanbaar opzetten dat de Boys-verdediging het hoofd kwijt raakt. Het was Bakker die vanaf de rechtervleugel toen 4e Boys-keeper uit zijn doel was gelokf, na 35 minuten spelens met een welgericht schot zijn club de leiding geeft (01). De wedstrijd wort nog aantrekkelijker als drie minuten later door een misverstand het leder verkeerd op de schoen van de Axel-back Dieleman terecht komt, die in benarde positie de bal in eigen doel werkt (1 1). Met deze gelijke stand werd ge draaid. De tweede helft begon moedgevend en aldra bleek A.Z.V.V. een constructiever partij te spelen dan de oranje-zwarten, die het initiatief meer en meer prijs moesten geven. De verdediging der thuisclub blijkt verre van feilloos. Het duurt echter 18 minuten eer de Boys-defensie zo in verwarring werd gebracht door Bakker, dat Jansen opeens fel weet door te stoten en door een grove fout van de gastheren de bal in de touwen loopt (12). Na dit doelpunt werd de strijd weer afwisselend, maar toch blijven de Axelaars ge vaarlijker, maar als de Terneuzense keeper bij een aanval der gasten over rechts een geslagen man is, brengt de bovenlat redding en ontgaat de Axelaars een derde doelpunt. Blijkbaar was dit het sein voor de Boys weer wat harder aan te pakken en wij zagen Hakvoort zijn plaats als vleugelman verwisselen. Hij opereerde nu als midvoor Met nog circa 12 minuten te spelen lukte het de veteraan Meertens te profiteren van een dekkingsfout in de Axelse ge lederen en schoot de bal in het ledige doel (2—2). Dit werd de Axelaars blijkbaar te gortig. Met snelle open aanvallen1 veroorzaken zij een ware paniek en als Jansen een mooie kans wil benutten wordt hij op unfaire wijze gevloerd. Het was voor Haak een koud kunstje de bal genadeloos in de rechterbovenhoek te deponeren (23). Voor de derde maal heeft A.Z.V.V. de leiding en het blijkt deze niet alleen te zullen con solideren ,doch er wordt nog een schepje op gegooid. De Terneuzense Boys brengt het niet verder meer dan enkele vrije ongevaarlijke uitvallen. Jansen weet aan de andere zijde een juweel van een kans niet te benutten, totdat voor de zoveelste maal het leder naar van Eraaijenhove wordt gelanceerd, die een ver, laag en razend hard schot inzendt, dat in de uiterste hoek van het doel verdwijnt (2—4). Daarmede was in de resterende enkele minuten het pleit beslecht. Een met jeugdig brio strijdende rood-witte ploeg ve-r liet met een verdiende zege het veld. 2e klasse B K.N.V.B. TAXANDRIA—AXEL 3-0. Onze stadgenoten waren door het op de absentielijst prijkende drietal spelers Jansen en Deij uit de voor hoede en Brugge in de defensie, danig verzwakt. In de aanval werden een paar der beste derde elftalspelers opgesteld, terwijl wij Schelleman in de defensie zagen opereren. Alzo onderging de Axelse ploeg ongewild een ware verjongingskuur, waarvan gezegd dient, dat deze in het algemeen geen kwaad heeft kunnen doen. Men beschouwde dit met vrij grote zekerheid toch als een verloren wedstrijd en hoewel het in de normale omstandigheden experimenteel is met 16-jarige spelers uit te komen tegen technisch sterke en geroutineerde krachten .hebben de beide debutanten in de aanvals- linie niet teleurgesteld. Ook, al vrmocht men niet de nodige stootkracht op te brengen voor een doelpunt aan Axelse zijde. In de verdediging voldeed invaller Schelleman en over het algemeen' hield de Axelse defensie op de normale wijze stand tegen de vaak verbluffend snelle en geraffineerde aanvallen van de Oisterwijkers, die in deze afdeling maar moeilijk te kloppen zullen zijn en nog steeds ongeslagen op de ereplaats tronen.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1