AXELSE COURANT BRITTANNIË niet langer groot? §lnno §m\m 1937 Canada, land van onbegrensde kimmen en mogelijkheden i 2 8 I I 1 pi 1 i i 1 Frankering bij abonnement, Axel TEftQfiMP WOENSDAG 22 DECEMBER 1956 71e Jaargang No. 29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK „Toen Brittenland op het Goddelijk woord oprees uit der zeeën schoot zou dit zijn wet, zijn handvest zijn en engelen zongen het refrein Beheers, Brittanje, de Oceaan. Geen Brit laat zich in boeien slaan Dit is een (wel zeer vrije) vertaling van het bekende lied „Rule Brittannia" eens de geloofsbelijdenis van het Engelse Jingoïsme genoemd. Jingo's zij die zich de Boeren oorlog herinneren, herinneren zich ook die naam van Chamberlain's fervente aanhan gers waren de felle imperialisten, die er op uit waren Engeland te maken tot een wereldrijk dat de zeeën beheerste, waar de zon nooit onderging. Men sprak toen van de Empire-builders" (bouwers van het Imperium) en dan noem de men namen als de eigengereide Palmer- stone, die bij voorkeur rakelings langs de klippen van het politieke vaarwater voer. de slimme Disraeli, die Cyprus bemachtigde en de Suezkanaal-aandelen, de machtsbe- gerige Joe Chamberlain die de Boerenoorlog deed ontbranden. Dan dacht men aan Lord Kitchener die de Mahdi en de boeren onder de voet liep, aan Lord Cromer, prac- tisch alleenheerser in Egypte, aan Cecil Rhodes met zijn droom van een Afrika onder Britse heerschappij. In die tijd kon er nergens een conflict rijzen, geen incident voorvallen, of er ver scheen wel een Engelse kruiser ten tonele. En doorgaans was dat genoeg. Wegsmeltend Imperium. In schrille tegenstelling tot die tijd staat het heden. Ten tijde van Koningin Victoria stond Engeland op het toppunt van zijn macht. Hoe gestreeld was deze koningin, toen Disraeli haar de „Keizerskroon van India" aanbood Hoe belangrijk was toen de Britse industrie, hoe beheerste niet alleen de oorlogs. maar ook de koopvaardijvloot van Engeland de zeeën De twintigste eeuw zou het beeld ver tonen van Engelands val, zoals de negen tiende de eeuw van Engelands meest schit terende heerschappij was geweest. Vooral de tweede wereldoorlog heeft daar toe bijgedragen, en Amerika heeft er een handje aan geholpen. Terwijl Engeland ge bukt ging onder de oorlogslast, breidde de Amerikaanse industrie zich geweldig uit. En toen Engeland, aan het eind van de oorlog, hoopte van de Leen- en Pachtwet te kunnen profiteren om zich weer te kunnen oprichten, sneed Amerika eensklaps die hulp af. Sindsdien en dat heeft de Engelsen dubbel gestoken hebben de Amerikanen steeds weer de voorrang weten te verkrijgen. Het was al een hard gelag dat Engelse sol daten, Engelse matrozen moesten dienen onder een Amerikaanse opperbevelhebber. Maar te sterker bleek de antagonie, de bot sing van belangen, in de politiek. Engeland, dat zijn levenslijn via het Suez- kanaal zag bedreigd, wist dat het ook hier geen steun van Amerika zou krijgen. Ame rika bleef graag goede vrienden met het Oosten, en hoopte, waar de Engelse be langen steeds meer in de knel kwamen, de eigen belangen te dienen. Ook de olie-maat schappijen speelden dit spel mee. Openlijke breuk. Tot een openlijke breuk kwam het, toen Engeland samen met Frankrijk, zonder Ame rika er in te kennen, tot actie in Egypte be sloot. Misschien was alles nog goed gegaan als die actie succes had gehad. Maar er zat niet genoeg kracht achter. De gestelde doe len werden niet bereikt, vóór een opge schrikte UNO, door Amerika achter de broek gezeten, het bevel „staakt het vuren" uitgaf, dat Engeland als UNO-land niet kon en durfde trotseren. Misschien zou Ame rika, als de actie gelukt was, op de basis van dit succes tot meedoen bereid zijn gebleken. Nu maakte Amerika de mislukking tot een extra-vernedering. De eerste minister van het trotse Britse Imperium moest ervaren, dat Eisenhower geen gehoor gaf toen Eden naar Washing ton belde. De minister van buitenlandse za- 'ken van Groot-Brittannië kwam eveneens van een koude kermis thuis, toen hij naar Washington vloog voor te laat over leg. Geen overwinnaar kon de overwonnene duidelijker vernederen, dan Amerika het zijn bondgenoot Engeland deed. Éérst moest Engeland op de knieën, dan zouden de Amerikanen wel eens zien of zij, voor harde dollars, bereid waren hulp te verlenen Want Amerika streeft slechts twee doel eind enna veiligheid in het Midden-Oosten en beveiliging van zijn eigen belangen. In hoeverre de politiek van Esenhower en Foster Dulles als men dit gezigzag ten minste nog als staatskunde kan bestempelen ook voor Amerika nog eens wrange vruchten zal opleveren, zal de toekomst leren. Verdeeld huis. Erger nog dan de vernedering, die Enge land buitenshuis moest ondergaan, was het schouwspel binnenshuis. In het Lagerhuis had Labour al terstond geprotesteerd en daarmee aardig wat wind in Nasser's zeilen geblazen. Men hoopt daar dat de Tory-re- gering zich onmogelijk maakt en nieuwe ver kiezingen Labour aan het bewind zullen brengen. Het openbare motief was, dat men de UNO niet wilde verzwakken, hoewel men eigenlijk niet kan begrijpen hoe die nóg zwakker en nóg nuttelozer worden kon. Engelands actie heeft in ieder geval de UNO wakker gemaakt Eden deed, wat de UNO niet doen kon of wilde of durfde. Maar erger was het schouwspel dat hef Lagerhuis bood, toen Selwyn Lloyd de af tocht moest dekken van een Sir Anthony Eden, die ineengestort, zich terugtrok naar Jamaica. Met onheilige vreugde juichten de Labour-mannen om de smaad die naar zij zeiden de Toryregering (naar de wereld het zag, Engeland) te verduren had gehad. Men danste op een zinkend schip om de fouten van de kapitein. De politiek met een kleine „p" zegevierde ten enenmale over het besef, dat in het aangezicht van deze geweldige calamiteit, die Engeland een milliard kost aan geld en onnoemelijk veel méér aan prestige, nationale eenheid méér dan ooit nodig was. In de dagen van de „Blitz", toen Enge land met de ondergang werd bedreigd, stonden de Britten schouder aan schouder en ze redden daarmee hun land van de ondergang. Thans is de toestand voor En geland niet minder critiek. Het is nog slechts een imperium in naam, maar het had nog veel goodwill, veel invloed. Ook die gaan thans tanen en een deel van het Britse volk juicht bij dit droevig schouwspel. Men vergeet de waarheid van het Bijbel woord „Een huis, dat tegen zichzelf ver deeld is, zal niet bestaan." (Nadruk verboden) 'S WERELDS GROOTSTE „TREKPLEISTER" VOOR DE EMIGRANT. Belangwekkende causerie met film vanwege de Chr. Emigratie Centrale. Zoals de laatste jaren vrij geregeld het ge_ val was ,had ook nu weer een periodieke openbare vergadering plaats onder de auspi ciën van de Chr. Emigratie Centrale, die dit maal plaats had op de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies". Deze Maandagavond gehouden vergadering stond evenals de vorige, onder leiding van burgemeester de Kam, van Vrouwenpolder, in ziin kwaliteit van voorzitter van de provinciale afdeling, ,die na te zijn voorgegaan in gebed, ter in leiding de spreker de heer T. Polet uit Win nipeg inzonderheid (met de aanwezige be langstellenden verwelkomde. Spreker accentueerde ook nu weer de al sinds de bevrijding onverminderd in het mid delpunt der belangstelling staande emigratie die de laatste maanden zich weer in toe^ nemende mate onder ons volk openbaart. De overbevolking van ons land vereist nog steeds een diligent zijn van de overheid, zo wel als van de emigratie-centrale's, die alles doen dit streven van brede groepen zoveel in hun vermogen ligt te bevorderen. Een ver heugend feit daarbij is het aan beide zijden, dus hier zowel als aan de overzijde van de Oceaan, dat tevoren alles geregeld wordt, wat voor de emigrant van direct belang is. Dit in tegenstelling tot vroeger toen deze zichzelf maar moest zien te behelpen om zijn weg te vinden. De Chr. Emigratie Centrale gaat hierbij uit van de positieve gedachte dat het naar Gods woord onze taak is en op onze weg ligt de aarde te vervullen Maar zodoende is thans de onontbeerlijke voor lichting in de uitgebreidste zin des woords noodzakelijk. Het aantal adspiranten is nu gaandeweg verdubbeld en bedroeg sinds het einde van de oorlog reeds 250.000 uit ons land alleen in tien jaar tijds. In 1956 was dit weer veel hoger dan het voorgaande jaar en zijn nu reeds 48.836 personen dit jaar uit ons land geëmigreerd. Het lidmaatschap van de Chr. Emigratie Centrale acht spr. zeer aan te bevelen en hij deelde ten slotte nog mede dat Canda als meest de voorkeur genietend emigratie-land momenteel onder de emigranten weer sterk paar jaar geleden toen Australië en Nieuw- favoriet geworden is, in tegenstelling tot een Zeeland meer geprefereerd werden. Hierop verleende hij het woord aan de heer Polet, die als verbindende schakel met het nodige gezag over Canada en de toe standen daar 'kan spreken en inlichten. De heer Polet bracht de praeses dank voor zijn uitnemende introductie, waarbij hem tevens van het hart moet er van overtuigd te zijn lang niet de helft over Canada te kunnen zeggen van wat er over te zeggen is. Allereerst merkte hij op dat enige jaren geleden de Zeeuwen relatief onderaan ston den van het emigrantental uit ons land, of_ schoon zij tot de best geslaagden behoren. Hij acht dit laatste overigens voor de hand liggend, wijl hij aanvoelt dat de Zeeuw de emigratie aanvoelt als een zware opgave. Hij ziet dit als een zich los maken van wat God ons heeft gegeven. Voor de van nature gods dienstig voelende Zeeuwen, die uit de door de oorlog en de watersnood zwaart getroffen provincie komen, geldt dit dus wel zeer bij zonder, maar hij vat het emigreren ook ge heel anders op als de meesten. Hij richt zich als Abraham die uit het Ur der Chaldeën trok naar het hem door God aangewezen land. Abraham gaf gehoor aan de Goddelijke opdracht en God zeide hem tot zegen te zullen zijn. Het kenmerkende geloofsver trouwen in een nieuwe samenleving van zo grote waarde heeft zijn ontwijfelbare eigenschappen tot slagen, maar spr. voelt dit niet als zijn taak. Deze is meer speciaal aan de Chr. Emigratie Centrale toebedeeld, die daartoe een uitstekend orgaan is. Een grondige voorlichting is van grote betekenis, De ervaring leerde dat de degelijkst voor bereide emigranten steeds de grootste kans van slagen hebben, hetgeen zich ook be grijpen laat. Allereerst wordt men aanstonds geconfronteerd met de enorme afstanden als men voet aan wal zet in het nieuwe vader land, dat even groot is als Europa. Moet men van Montreal naar Vancouver reizen, dan betekent zulks een zelfde afstand als van Amsterdam naar Modkou en op zo'n meer daagse treinreis komt men aldra tot de ont dekking dat de afstanden hier enorm zijn en er nog voor millioenen plaats is. Doch ook ten opzichte van de taal is de ervaring, dat een grondige voorbereiding een voorsprong geeft. Het aanvankelijk geëmigreerde grote aan tal Nederlanders bestond overwegend uit agrariërs. Dit beliep zo rond de 125.000. Hierna is langzamerhand de mogelijkheid om te emigreren ook voor diverse andere be roepen opengesteld. Momenteel is men in dit opzicht niet meer aan bepalingen ge bonden en is voor iedereen de kans ge schapen. Hierdoor is natuurlijk de nood zakelijkheid tot omscholing van velen groter geworden. In dit verband spreekt het rela tief groter geworden getal technisch en ad ministratief geschoolden mede. Ook gelden in sterke mate de karaktereigenschappen en leerde de ondervinding dat vanwege het doorgaans blijkende aanpassingsvermogen het Nederlandse contingent emigranten de grootst mogelijke achting geniet. Spr. be wees met practische resultaten dat onder de Nederlanders zich vaak krachten ontpoppen die ten voorbeeld gesteld kunnen worden. Zo is het ook te begrijpen dat van 60.000 ge- emigreerde boeren thans één-derde zelf standig over een bedrijf beschikken. Het is wel opmerkelijk dat de oorspronke lijke „idealisten" onder de emigranten het in de regel niét zover brengen. Maar overi gens zijn de mogelijkheden en vooruitzichten in dit enorme land geweldig. Trouwens een land als dit, hetwelk zich in een halve eeuw tijds wist te ontwikkelen tot derde handel drijvende mogendheid ter wereld, kan niet anders dan mogelijkheden scheppen. Wederkerige morele steun tussen man en vrouw gewenst. Maar al te vaak ontstonden desillusie's omdat de vrouw van de emigrant hem niet de zo nodige morele steun schonk zodat de administratie er wel steeds op zal wijzen dat het verlangen om te emigreren spontaan tot uitdrukking dient te komen. De taalmoeilijkheden worden ten dele door het plaatselijke kerkelijke leven opgevangen maar zijn daarmede niet geheel opgelost. Vaak blijkt dat de ene week de man zijn vrouw en de andere week de vrouw de man uit de put moet helpen. Doch deze problemen zijn van doorgaans tijdelijke aard. Als men voor ogen houdt dat God tot Zijn eer de grondstoffen, de minerale bronnen en het open land van de ene tot de andere Oceaan ten dienste van de mens heeft gesteld en zijn Wet steeds doorwerkt in alles dan komt men tot het nö'dige juiste begrip in het besef dat nog steeds geen derde van de bodem in cultuur werd gebracht. Als men daarbij de gebeurtenissen van dit jaar in November op zich laat inwerken doet dit ons wel iets. De mens is niet zonder meer los van historie en traditie te maken. Vager het jaar, nog even dan gaat Een havenstad het laatste uur verdringen. Een schepenkoor breekt uit in machtig zingen. Loop naar het raam en zorg dat 't openstaat. Het scheepssignaal hangt donker in de straat En dreunt de zee op der herinneringen. In ieder huis waait het de kamers binnen Langzaam verglijdend in een eend're maat. En als de misthoorn van de laatste boot Naar ruimte hijgt in een verstikte stoot Zoek dan de klank weer van uw mensenpraat En seint een woord naar 't sterrenbreedgewaad God moet mij, dwaas, steeds weer hetzelfde leren, Elk jaar opnieuw schrijft hij met trouw gelaat Naast het getal, Zijn Naam In 't jaar des Heren. v. B. Jr. mss. yim mm mm mm mm m*mk :>a ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Uip tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentlèn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1