AXELSE COURANT Afghanistan land en volk met vele wantoestanden. ZENUWRUST Snuif en wrijf J. C.VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 15 DECEMBER 1956. 71e Jaargang No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK REDEVOERINGEN VAN IR. P. R. BOUMAN OVER ZIJN ERVARINGEN. Onze tot voor kort hier ter plaatse als Rijkslandbouwconsulent gevestigde ex- stad genoot, ir. P. R. Bouman, die thans als zo danig in de Noord-Oostpolder een nieuwe standplaat kreeg aangewezen, hield Dinsdag in „Het Centrum een hoogst belangwek kende causerie over zijn verblijf en de tijdens dit verblijf in Afghanistan opgedane in drukken en ervaringen. De voorafgaande avond had ir. Bouman als gast van de afdeling Z.L.M., de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, de L.J.G. en de Z.P.M. te Zaamslag ditzelfde onderwerp behandeld. Naar algemeen bekend is was ir. P. R. Bouman rufm anderhalf jaar geleden plotse ling verplicht zijn activiteiten en werkzaam heden hier ter plaatse te onderbreken, van wege een hem van hogere instanties opge dragen taak om zich in het kader van de hulp aan minder ontwikkelde gebieden (van de Wereldvoedselorganisatie) naar Afgha. nisctan te begeven. Zijn bemoeiingen in dit land waren vooral gericht op de ontwikke ling der suikerbietenteelt. Ongeveer een vol jaar lang was ir. Bou man aldaar werkzaam en zo was deze bijeen komst bedoeld als een voorlichtingsavond voor de diverse landbouw-organisaties in onze streek onder welke wij noemen de Z.L.M., de N.C.B. en de afdeling van de C.B.T.B. van ons gewest. Namens deze allen was het dat de heer M. de Regt in zijn kwaliteit van waarn. voorzitter der C.B.T.B. een door een 250- tal aanwezigen bezette berjedenzaal van „Het Centrum" mocht verwelkomen alvorens hij het woord gaf aan ir. Bouman. Deze bracht daarop lin een uiterst be langwekkende causerie rapport uit omtrent zijn vele en velerlei ervaringen in dit nog zeer achterlijke land dat een oppervlakte heeft ongeveer van de grootte van 20 maal Nederland (ongeveer 558.000 km-). Midden door het land heen loopt een berg keten, waarin zich in het noordoosten de reusachtige Hindoe-Koh of Hindoe Koesj verheft, die een hoogte van 7750 meter heeft. De westelijke uitlopers hiervan zijn de Sefid- Koh (4225 m.) langs de noordelijke en de Koh-i-Baba (5150 m.) langs de zuidelijke oever. Deze gebergten lopen naar het zuid westen waaiervormig uiteen en bepalen zo doende de richting van de talrijke rivieren. De bevolking bedraagt naar schatting on geveer 12 millioen inwoners, doch deze cij fers berusten slechts op gissingen. Over een geordende bevolkings-administratie beschikt men ten enenmale niet. Ook de jaartelling wijkt volkomen af van de onze. Momenteel geeft deze het jaar 1358 aan. Grotendeels behoort dit volk tot de Iraniërs en worden onderling door de Islam verbonden. Naar de overlevering zijn de Afghanen uit Syrië afkomstig. Deze Afghanen zijn een groot en slank mensentype, die doorgaans zwart haar en een meestal blanke huidskleur hebben. Nomadiserende delen der bevolking wonen in tenten. De Hindoe's (Hindki) zijn over het ge hele land verspreid, als een zich op de groot- en geldhandel ingesteld hebbende kaste, ter wijl de „Tadsjik" (landbouwers en (in de steden) handwerkslieden zijn. Zo zijn er nog enige ander stammen onder de bevol king, zoals de Soennieten en de in de zuid oostelijke berglandschappen wonende Be- loetsjen. De in het land wonende Joden verblijven voor het overgrote deel in de grote steden, waarvan Kaboel als hoofd- en residentie plaats van ruim 190.000 inwoners wel de voornaamste is. De bewoners zelf noemen zich Ben-i-Israël (kinderen Israëls) omdat zij nog ten hui- digen dage geloven in hun Joodse afkomst. Tot voor 35 a 40 jaar geleden mocht geen enkele vreemdeling dit land betreden en slechts bij hoge uitzondering slaagde een Europeaan er in hierop een uitzondering te maken. Momenteel zijn er een duizendtal Europeanen gevestigd en is er dus een be gin gemaakt met de assimilatie van Oost en West, al is dit op zeer bescheiden schaal. Inmiddels heeft ook de film haar intro ductie in dit land gemaakt, doch het over heersende analfabetisme is een sta in de weg voor snelle vordering van begrip en ont wikkeling. Dit geldt eveneens voor de ont- wikeling van het verkeer dat door de pri mitieve wegen een geheel andere construc tie vordert van chassis- en verenbouw van de vervoermiddelen. In de zomer landt ook onze K.L.M. er iedere week tweemaal, doch ook de lucht havens van dit primitieve land zijn naar Westerse begrippen achterlijk en ofschoon er ook van rijwielen gebruik gemaakt wordt zijn de voornaamste middelen van vervoer nog steeds de voorvaderlijke kamelen, ezels of paarden. Ook op onderwijsgebied blijft het land zeer achterlijk en voor het hoger onderwijs is men hoofdzakelijk op het buitenland aan- aangewezen, zodat de hygiënische toestand alsmede de medische verzorging niet te ver gelijken is met de allerbescheidenste Wes terse usance's. Afghanistan staat tegenover het Westen absoluut als wildvreemd. Het werd nimmer gekonoliseerd, terwijl het een bevolking heeft die buitengewoon gemakzuchtig is. Ten gunste van deze landslieden mag evenwel ook worden getuigd dat zij uiterst gastvrij zijn en tegenover de Westerlingen zelfs buitengewoon tegemoetkomend. De indolentie van de bèwoners van Af ghanistan is van dien aard dat door hen ge makkelijk alles wordt uitgesteld tot morgen of later wat door hen heden nog gedaan kan worden. In de door ir Bouman hierna vertoonde grote hoeveelheid fraaie opnamen in techni color op het witte doek werd men nog nader geconfronteerd met de zeden en gebruiken van dit wel zeer typische Oosterse land. Voor al de aanwezige agrariërs en dit waren voor het merendeel jongeren werkten deze beelden als een openbaring. De toestanden die hier op landbouwgebied nog bestaan verplaatsen ans naar Westerse begrippen nog naar een oertijdperk. Weliswaar geschiedt de productie van suikerbieten en speciaal de fabricage van suiker op moderne Wijze, doch daar het land van alle comfort en spoorwegen als het ware absoluut verstoken is worden de bieten in zakken per muilezels naar de plaatsen van bestemming vervoerd. Ook door middel van paarden worden op twee wielige karren de bieten vervoerd, maa rdit betreft toch maar geringe kwantums per dag, zodat het zeer lang duurt eer eigenlijk de fabrieken op gang komen. Vóór dat ir. Bouman in het land kwam werd de pulp als bijproduct verwaarloosd, maar thans wordt deze reeds voor ongeveer de helft van de productie aangewend als veevoer. Voor de ganse landelijke bevol king betekent alleen dit al een gunstige ont wikkeling. Doordat er weinig groenvoer in dit land is, mag dit voor de veevoedervoor ziening wel een bijzondere vooruitgang ge noemd worden. Deze lezing werd dan ook met zeer grote aandacht door de Oost Zeeuwsch-Vlaamse jongere agrariërs gevolgd en het was aan het slot de heer A. Haak, in diens kwaliteit van voorzitter van de afdeling Axel van de Z.L.M. die namens de samenwerkende organisaties ir. Bouman dank bracht voor zijn leerrijke ten dele geïllustreerde causerie die met intense aandacht en belangstelling was gevolgd. In meer populaire vorm had ir. Bouman reeds eerder hier ter plaatse een dergelijke voordracht gehouden. UIT ONZE OMGEVING AXEL Ideaal voor ieder die brieven schrijft! x&y. FIRMA Markt 12 AXEL. MIJNHARDT'S ZEN U WTABLETTEN ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,35 Andere plaatsen 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm Bij contracten belangrijke reductie. In?» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Uw verkoudheid van neus. w keel of borst we EN WAAR DE STER BLEEF STILLE STAAN. Voor hen die de schrijver van „Pallieter" hebben hebben leren kennen en waarderen moet het alreeds daarom een aansporing zijn nader met één van zijn geestesscheppingen in aanschouwelijke zin te worden geconfronteerd. Immers, Felix Timmermans is een auteur van wereldformaat, wiens werk in 16 talen werd vertaald. En zulk een prachtige gelegenheid deed zich voor Zondagavond hier ter plaatse in het Gezellenhuis aan de Walstraat, alwaar door onze populaire Muziek- Toneel- en Zangvereniging Thalia" de eerste winter - opvoering gegeven werd van diens wijd en zijd ver maarde en boeiende Kerstspel „En waar de ster bleef stille staan.Maar dit is niet de enige keer. Dit stuk, dat een greep is uit het Vlaamse boeren leven ademt de geest van een verheerlijker van de schepping, als afstraling van God, zoals wij die maar spaarzaam in de literatuur aantreffen. Volksgeloof en traditie vormen hierin als het ware een lofzang op de mens en de natuur, die in dit gegeven ge symboliseerd zijn door een drietal typische vertegen woordigers ,die in het landelijk milieu maar zowat aan de zelfkant van de samenleving levende, het vanouds traditionele-feest van „Drie Koningen" aan grijpen. In de eerste plaats om zichzelf naar oud- Vlaamse trant eens recht te kunnen uitleven. Meer toch, dan om de ideële kant van dit hooggetij dat zo verwant is en aansluit op de Kerstsfeer, waaruit het als het ware ontsproten is. Zo treffen wij een vrolijk gezelschap bijeen in de landelijke herberg „Het Zeemeerminneke" bij Polien Pap, alwaar de Kerstvreugde zich ongedwongen op een populair-folkloristische wijze openbaart. In plas- tisch-sappige dialogen, boerse gezangen en zotternij treden de karakterristieke eigenschappen der hoofd personen aldra naar voren. Het zijn Pietje Vogel, de palingvisser, Suskewiet, de schaapherder en Schrob- nood gedreven naar oud gebruik het feest van berbeeck, de bedelaar, die door gemeenschappelijke „Driekoningen" zullen „aanzeggen" bij de boeren van de streek, dat een eeuwenlang in zwang zijnd ge bruik van „vragen aan de deur" inhoudt, dat in werkelijkheid een soort verkapte bedelarij is. Maar en oor Zwaarmoedige gedachten, tobberijen angstgevoel worden verdreven d< versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig niettemin alom naar 's lands wijs en eer getolereerd wordt. Van deze drie hoofdfiguren leverden de heren Jozeff Misseghers, Piet de Rijcke en Albert Kroes kostelijke creatie s. Maar onder de dikke schapenvacht of de flodderige kledij van dit drietal blijken edelaardige mensenharten te kloppen als zij hun voornemen volvoeren om ge drieën met de blinkende ster rond te gaan. Groot was hun oogst langs de huizingen van het Vlaamse land ,maar in hun nederigheid verklaren zij elkaar hun angst voor de „Zwarte Madam" (de duivel). En zij bidden een „Onze Vader". En plotseling ontmoeten zij op hun weg een kermis wagen, waarin zij het Kerstkindje met zijn heilige moeder en Jozef aantreffen. Zij voelen bij intuïtie dat zij er nog armer en berooider aan toe zijn, dan zij zelf en geven hen al wat zij hebben Maar ondanks hun armoede voelen zij zich ge lukkig Suskewiet, de schaper is door dit voorval tot in de vezelen van zijn ziel geschokt en als er weer een jaar vervlogen is wil hij slechts medegaan, indien alles wat wordt opgehaald aan de armen zal worden gegeven Maar het andere tweetal rekent zich ook onder de „proto-type's" van armoede en verworpenheid. Als hun poging (met uitzondering van Suskewiet, die in tussen niet meer in staat is het ttrio te completeren) op een mislukking uitloopt, verkoopt Pietje Vogel zijn ziel aan de duivel op een bloedcontract van twee jaar en 14 dagen. In dezelfde nacht bezwijkt Suskewiet in zijn schapenstal. Het is Kerstnacht en het Kerstkindje leidt hem ten hemel. Maar in de derde Kerstnacht (weer een jaar later) is Pietje Vogel er ellendig aan toe, daar hij nu vol komen een prooi is van die baarlijke duivel, die hem allerwege vervolgt, maar hem rijk met „aards slijk" zegent. Romantisch is het fantastisch belichte sneeuwland schap van Vlaanderen, maar voor Pietje Vogel is het leven tot een ware hel geworden. Hij vervreemdt meer en meer van de mensen, ook zelfs van zijn overgebleven makker Schrobberbeeck. Maar in zijn ziel sluimert nog iets van het gebed dat hij van zijn moeder onthouden heeft en daarmee op de lippen komt hij tot het beeld van O.L. Vrouw van zeven smarten. En het is in de Kerstnacht, waarin volgens de Vlaamse legende alle Mariabeelden in het land tot leven komen, dat zij hem redt en de duivel moet zijn prooi prijsgeven In prachtige slot-apotheose's komt nu de alleen-over gebleven Schrobberbeeck tot inkeer. Aarzelend is hij naar de nachtmis geslopen en daar ondergaat hij het wonder en wordt tot God geleid. En zo werden de drie hervonden schapen opgenomen in Gods hemel. Meh moet de opvoering van dit spel van „het wonder hebben meegemaakt en gezien zoals dit in het Gezellenhuis werd vertolkt door een kleine vijftig medewerkenden, want daaronder mogen wij ook de staf van personeel van de feeërieke belichting en van de entourage en de decorschikking op het toneel rekenen En bovenal de meesterlijke regie van de eerw. heer Pastoor Meeüs, die alle lof verdient voor zijn voor beeldige leiding. Aan het einde bracht voorzitter Vael de vele mede werkenden hulde voor hun van alle kanten betoonde spontane medewerking. Daar bij deze première reeds bijna alle kaarten voor de heropvoering anv Zondag a.s. zijn verkocht werd besloten zelfs een derde op voering voor te bereiden en wel op Maandag a.s. Wij wekken alle belangstellenden op dit met grote kunstzinnigheid verzorgde spel van de Kerstnacht bij te wonen. Niemand zal zich beklagen Dit stuk in drie bedrijven en tien taferelen had zovele verdienste lijke vertolkers dat wij volstaan met hen allen in één adem te noemen. DE AXELSE JAARMARKT. Onder de gebruikelijke overgrote belangstelling uit landbouw- en handelskringen uit vrijwel het hele land land van Axel en Hulst, alsmede uit de grensstrook, had Donderdag alhier de jaarlijke najaarsveemarkt plaats. Maar ook van ver over de Schelde en zelfs van boven de Moerdijk viel er groeiende belangstel ling te constateren. Bovendien waren de weersom standigheden, de tijd van het jaar in aanmerking ge nomen en gelet op de voorgaande dagen vooral uit stekend. Van gemeentewege waren zoals gebruikelijk weer de nodige voorbereidende maatregelen getroffen. Het marktplein was zodoende naar aloude traditie weer herschapen in een moderne expositie van eerste klas rundvee en varkens, maar vooral het hoornvee domi neerde ook op deze jaarlijkse show weer voor 90%. Reeds vroeg in de voormiddag ving de aanvoer aan en spoedig daarop kon de keuringscommissie haar werkzaamheden beginnen en eer de klok 11 uur sloeg was het voorzitter W. Koster ,die als praeses der Axelse veemarkt-commissie met de volgende rede zich tot de reeds op het marktplein verzamelde menigte richtte Autoriteiten, Dames en Heren .1 Namens de plaatselijke afdelingen van de drie centrale landbouworganisatie's, de slagers, de vee- en de varkenshandelaren, is het mij ook op deze tweede Donderdag van de laatste maand van het jaar 1956 een groot genoegen U welkom te mogen het enop deze markt. Een bijzonder woord van welkom is zeker op zijn plaats tot burgemeester van Oeveren, die zelden op onze jaarlijkse festiviteit ontbreekt, daarmede blijk gevende van zijn warme belangstelling voor deze be langrijke tak van het agrarisch edrijfslevenb. Eveneens wil ik hier speciaal verwelkomen de wethouders, de heren van Bendegem e.i de Putter en de gemeente-secretaris de heer Maris. Ook Uw aan- wzigheid stellen wij zeer op prijs en ten slotte nog een hartelijk woord van welkom tot de vertegenwoor digers van pers en vakpers. Het verheugt mij zeer te mogen constateren, dat onze Axelse najaarsveemarkt zich in een nog steeds groeiende belangstelling mag verheugen, zowel wat de aanvoer van vee betreft, als de persoonlijke aan wezigheid van belanghebbenden op dit terrein. Ik geloof, dat wij rustig mogen stellen, dat de aanloop periode van na de oorlog voorbij is, dat wij de kinder schoenen ontwassen zijn en dat wij in meerdere mate aan consolidatie en uitbouw van wat bereikt is, mogen gaan arbeiden. Ik geef U de verzekering, dat de jaar marktcommissie, overtuigd van aller medewerking op dit gebied, met groter élan nog dan voorheen, in deze richting zal streven. Wanneer wij thans, practisch aan het einde van het weideseizoen, een terugblik werpen op wat voorbij is, stemt het tot grote tevredenheid te kunnen con stateren, dat de veehouderijsector en ik denk hier bij speciaal aan de vetweiderij niet onbevredigend is verlopen. Mogen de weersomstandigheden niet bij zonder gunstig zijn geweest, het preispeil van het vetvee was van dien aard, dat een lonende productie ongetwijfeld voor velen mogelijk was. De toegenomen consumptie van bestedingen zullen hier wel niet vreemd aan zijn geweest, evenmin als de gunstige export mogelijkheden. Wat dit laatste betreft wij twijfelen er niet ana of onze exporteurs zullen ook in de toe komst de hun gebod enmogelijkheden wel weten te benutten. En wat betreft het binnenlands vleesver bruik een goede vleesschotel is geen luxe en het is te hopen, dat de conjunctuur zodanig zal blijven, dat hierop niet behoeft te worden beknibbeld. Als voorzitter van de Axelse jaarmarktcommissie rust op mij thans nog de taak om allen die op eniger lei wijze medewerkten aan het instandhouden van deze dag, daarvoor dank te zeggen. Onze bijzondere dank gaat uit naar het gemeentebestuur voor de gevoteerde gelden en het beschikbaar stellen van dit marktplein met de nodige outillage en de verzorging er van door de dienst Gemeentewerken, teneveens naar de plaat selijke politie voor de handhaving van de goede orde en de perfecte regeling van het verkeer.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1