LIEFDE'S NAZOMER I V oetbaloverzicht B FEUILLETON RGERLIJKE STAND. door HENK VAN HEESWIjK. AXEL KOEWACHT OVERSLAG SLUISKIL Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen. Anders kunt U straks niet meer op of neer Wij menen echter, gezien de bekende activiteit van mevr. Maas, langs deze weg ook haar de Waar dering te doen blijken die' haar vanweg ouders zowel als kinderen toekomt. Het echtpaar Maas-Lippens heeft op dit gebied de laatste jaren haar sporen ruimschoots verdiend en vooral dit St. Nicolaasfeest bracht een stemming tot uitdrukking die navenant was aan het zeer vele en mooie dat de grote kinderschare deze middag op toewijdingsvolle manier werd bereid. DE GROTE HELICOPTER LANDDE IN AXEL. Zij, die nog steeds opletten of de reuzenvogel, die elke week op Axels heliport landt, ook deze week weer zagen verschijnen, zijn Maandagochtend weer eens beloond voor hun oplettendheid, want het was op deze dag voor de eerste maal dat de grote Sikorski S-58 de dienst Brussel—Rotterdam, via Antwerpen en Axel vloog. Duidelijk kon men zien dat de wentelwiek die door machtiger motorgeronk verried, dat de techniek weer de lucht zweefde groter was dan anders en ook het een stap voorwaarts is gegaan en de helicopter van een nietig apparaat ook uitgroeit tot een machtige machine. Het toestel had op deze eerste vlucht o.a. aan boord de burgemeester van Antwerpen en de Belgische minster van Verkeer. Öp Axels heliport steeg nog in baron Collot d'Es- cury, waarna het toestel stipt op tijd naar Rotterdam vertrok, waar ter gelegenheid van deze eerste vlucht een eenvoudige plechtigheid plaats vond. Axels gemeentebestuur meende op deze eerste dag ook niet te mogen achterblijven en het historische feit ook bescheiden te moeten vieren. Bestuur van de Kamer van Koophandel en autoriteiten van Rijks politie en Marechaussee en douane waren daarom uitgenodigd om bij de landing op de terugreis naar Brussel in de Jeugdherberg aanwezig te willen zijn. Groot was dan ook de teleurstelling van het gezel schap toen bericht werd ontvangen, dat de weers omstandigheden op het traject ongunstig waren - ten gevolge van mist was er op sommige stuuken vrijwel geen zicht en de piloot van het toestel het niet verantwoord achtte de vlucht te maken. Teleurstellend was het feit, maar, zoals baronesse Collot d'Escury, die zelf reeds vele tienduizenden mijlen per vliegtuig reisde, opmerkte, zeker vertrouwen wekkend het pleit alleen maar voor het begrip voor veiligheid en verantwoordelijkheid ten opzichte van de passagiers, dat de bestuurder het wel en wee van zijn reizigers voor alles laat gaan en er ook niet voor terugdeinst de autoriteiten, die klaar staan voor een feestelijke ontvangst te laten staan, wanneer dit risico voor zijn passagiers zou opleveren. Nadat 'de gemeente een verversing had aangeboden aan het tevergeefs gekomen gezelschap vertrok men weer .niettegenstaande deze tegenslag toch vol ver trouwen in de ontwikkeling van dit nieuwe vervoer middel ter verbetering van het contact tussen Zeeuws - Vlaanderen en overig Nederland. HONGAARSE VLUCHTELINGEN IN „BLEYE HAGHE". Naar door de Commissaris der Koningin in Zeeland werd medegedeeld, zullen een twintigtal Hongaren waarmee in het kamp te Biggekerke moeilijkheden waren ontstaan, thans alhier worden ondergebracht. Naar wij vernemen zullen deze vluchtelingen om streeks 9 uur alhier arriveren en voorlopig onderdak krijgen in de jeugdherberg „Bleye Haghe GEVONDEN VOORWERPEN. Een gebreide bruine sjaal, Buitweg 46, Axel. Niet krabben. De helder vloei- f ■flfTT/' bare D.D.D. kalmeert de ieuk >1 r I I in enkele seconden, doodt de 11 I liJJPl ziektekiemen, zuivert en ee neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Wfe "ffft HUIDAANDOENINGEN JgJr JjLfy VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 22) Aannemers en uitvoerders, architecten en gemeente besturen, zij allen kennen Boornberger en zijn be- kame knecht. Waar Boornberger een electrische in stallatie aanlegt, is het in orde. Dat weet men vooruit. Die twee werken secuur en gebruiken prima materiaa En dan is het niet te verwonderen, dat men voor andere zaken ook in zijn winkel komt. Verschillende oude klanten, die enigszins overrompeld waren door de pompeuze reklame van „Radiolux", keren weer op hun schreden terug en lopen opnieuw bij Boornberger binnen, waar Ans als altijd beminnelijk en vriendelijk de klanten te woord staat en aan het verlangde helpt. In het dorp 'is het spreekwoordelijk geworden op Boornberger kun je rekenen. Dat was altijd al zo, maar vroeger viel dat niet zo op. Het gebeurde meer malen, dat men een bestelling of een reparatie opgaf aan „Radiolux" en dat Tinie, het winkelmeisje, het vergat door te geven. Zoiets overkomt Ans de Leeuw niet Die is zo secuur als een boekhoudmachine, heelt Tom wel eens gezegd. En iedere dag wordt het lijstje prompt afgewerkt, hetgeen ook bij „Radiolux we eens te wensen overlaat. Goed, het blijft oppassen en hard werken. Per s o van rekening is en blijft „Radiolux" een konkurrent. Maar Davids is in het dorp niet getapt en zijn winkel juffrouw evenmin. Hoe dat komt, kan men met.ver klaren ,maar het feit ligt er en Boornberger spint er garen bij. Gedurende de maand November 1956. Huwelijks-aangiften. 1. Krijn Oppeneer, 24 j. cn Ebrina de Bruijne, 24 j. 9. Cornelis Mechielsen (van Zaamslag), 31 j. en Krina de Feijter, 24 j. Gehuwd. 8. Gaston Franciscus Strooband (van St. Jansteen), 31 j. en Maria Angelina Schelleman, 27 j. 15. Krijn Oppeneer, 24 j. en Ebrina de Bruijne, 24 j. 22. Cornelis Mechielsen (van Zaamslag), 31 j. en Krina de Feijter, 24 j. Geboren. 4. Maria Johanna, d. van Reinier Ruijten- burg en Wilhelmina Levina Witte. 7. Frans Dirk, z. van ajn Dieleman en Elizabeth Kolijn. 14. Cecilia Leonia Alphonsa, d. van Johannes Ludovicus Petrus Sponselee en Maria Dorothea van Goethem. 20. Catharina, d. van Christiaan de Putter en Maria de Pooter. 21. Cornelis Adolf, z. van Roger Ludovicus Saman en Adriana Levina Hoogstraate. 23. Jozias, z. van Levinus Jan Riemens en Johanna Catharina Hamelink. Overleden. 3. Jacobus Daniël van Dróngelen, 75 j„ wedn. van Elisabeth van Doeselaar. 13. Cornelis van Alten, 71 j„ echtg. van Neeltje Koster. ERNSTIG BRANDGEVAR VOORKOMEN. Door ontploffing van een oliestook-verwarmings- installatie in het filiaal van de Garage „Cito" te Koewacht, dreigde vorige week aldaar ernstig brand gevaar. In een minimum van tijd slaagde men er in de in reparatie zijnde auto's naar buiten te rijden cn door middel van een snelblus-apparaat wist de pas uit het ziekenhuis teruggekeerde filiaalhouder H. bet vuur spoedig meester te worden. „LINEX" BEDRIJFSKLAAR. De fabriek „Linex Nederland" welke leemplaten zal fabriceren is dezer dagen vrijwel geheel klaar ge komen. Voor Koewacht betekent dit een grote vooruit gang, temeer daar ér voorlopig ongeveer 50 mensen zullen werken. Verwacht wordt dat er weer, ver- schillende arbeiders welke uit Koewacht zijn ver trokken zich nu weer in de gemeente zullen vestigen. PROPAGANDA-AVOND VAN HET NED. ROODE KRUIS. In de zaal „Concordia alhier werd Zaterdagavond een propaganda-avond gehouden voor de vorming van een afdeling en het werven van nieuwe leden. Op deze avond waren o.m. aanwezig de burge meester Diërick, welke deze gezellige avond opende, de heer Constandze uit Middelburg, de heer de Maat, de heer de Clerck, wethouder van Overslag en de heer Burm. Door de heer Constandze werd uiteengezet wat het Rode Kruis eigenlijk beoogd en wat door het Rode Kruis allemaal werd verwezenlijkt. Bijna een uur hield spreker óp vlotte wijze hierover een duidelijke inleiding. Dit werd zeer zeker gewaardeerd en bewezen daar bij de pauze zich niet minder dan 23 leden op gaven. De gehouden collecte bracht 33.— op. Na de pauze had er nog een gezellige avond plaats met voordrachten en er verscheen ten slotte ook nog een goochelaar op het toneel. .GEN MOTORRIJDER ONDER BOERENWAGEN. Zaterdagavond toen de muziekmeester van Over slag de heer A1B. Kalle zich mét zijn motorrijwiel naar zijn werk begaf kwam hij met een boerenwagen in botsing welke onverlicht op de weg reed. De heer Kalle kwam hierbij te vallen en liep een driedubbele beenbreuk op. De ongelukkige werd spoedig naar het ziekenhuis overgebracht. Greet is en blijft in haar element in de keuken. Tom beziet haar wel eens in stilte, als ze met het grote schort voor aan het bakken en braden is. En da nkomt hij tot de konklusie, dat Greet later een ideale huisvrouw Zal worden. Gek, dat hij nog niets gemerkt heeft van verkering of zo. Ze is inmiddels opgegroeid tot een flinke jongedame, een leuke bakvis, die het aankijken beslist waard is. Dat is ook met Ans de Leeuw het geval. Twee jaar is ze nu bij Tom in de winkel en hij weet, dat hij met dit meisje een lot uit de loterij heeft. Ans is ge knipt voor de zaak, de klanten mogen de knappe brunette graag en zelf heeft ze nog immer schik in het werk. Ze geeft waardevolle tips en op de jaar beurs behoeven ze haar beslist niet proberen iets minderwaardigs aan te smeren. Ze is mans genoeg om zelf zich op de hoogte te stellen van de kwaliteiten. Nee, Ans de Leeuw houd je niet voor de gek. Maar met Ans is hit als met Greeten niemand in haar leven gekomen, die ze aardi dan de rest. Goed, ze is levenslustig en ee maal stoeit ze wel eens met Joop in de wel Of ze maakt een grapje met Herman,die nu ook een boom van een kerel geworden is. Maar voort de rest gelooft ze het wel. De ware Jozef is blijkbaar voor geen van beiden nog in zicht. De zomeropruiming is een succes geweest. Veel van hetgeen Tom nu eens kwijt wilde zijn, heeft Ans met talent in de etalage gelegd en daarin bleef het door gaans niet lang. Verkopen is weliswaar een kunst. Elly verstond die kunst, maar Ans niet minder. En af en toe, als het erg druk is, springt Greet bij, die ook wel wi&Sjboe ze met klanten moet omgana. Als 'de^JtjBr beurs week aanbreekt, zegt Tom tegen zijn winkeljuffrouw „We zullen ditmaal heel wat te bestellen hebben, Ans. Kijk eens rond, -het lijkt wel of we op zwart zaad zitten, zo klein is onze voorraad." elil 'efiqia nog indt kele aats. BOTERSMOKKEL. Zaterdagavond omstreeks 8 uur liep de douane 'n het dorp voor een patrouille-dienst te doen, toen zij eensklaps een verdacht geluld hoorden. Direct begaven zij zich in het afgelegen en donkere straatje waar zij een man per rijwiel zagen wegvluchten, welke een grote zak liet vallen. Bij controle bleek de inhoud hiervan te bestaan uit 50 kg. boter, welke onmiddellijk in beslag werd genomen. De smokkelaar kon zich in de duisternis uit de voeten maken. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De paus heeft benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gtrégorius de Groote, ir. H. Ledune, directeur- generaaLyan dè „Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation" te Sluiskil. De heer Ledune heeft deze onderscheiding gekregen wegens zijn verdiensten op sociaal, charitatief en cultureel gebied. De versierselen behorend bij deze onderscheiding werden hem Maandagavond te zijnen huize over handigd door de pater Gardiaan der Capucijners te Sluiskil. FAILLISSEMENTEN. Op 22 November j.l. is aan V.o.f. „Zeeuws Land- bouwhuis" te Sluis en haar firmanten A. F. J. Aer- noudts en Th. R. A. M. Aernoudts, voorlopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder is mr. G. Tichel man te Terneuzen. Het verhoor is bepaald op 10 April 1957, des namiddags 14.15 uur. Alle wedstrijden vonden j.l. Zondag doorgang cn zowel in de 2e klasse en hogere of lagere regionen hadden weer de wekelijkse verrassingen plaats. Hironder rekenen wij dan in onze Zeeuws-Brabantse sector b.v. de zware nederlaag die Internos opliep tegen R.A.C. en in mindere mate de zege van Hulst oop Middelburg, die voor onze Axelse favorieten, die in Brabant weer een punt in de wacht wisten te slepen, als een „mene tekel" op de muur moet zijn, nu de grote Zeeuwsch-Vlaamse derby Zondag bij de watertoren in het verschiet ligt. De ander uitslagen in de 2e klasse waren niet abnormaal. Ini de*"ie klasse was de grote uitschieter ditmaal R.K.F.C_dat R.C.S. met een nederlaag naar Walcheren terugzond. De Walcherse ploeg heeft nu niet langer het rijk alleen, maar deelt nu met Corn Boys en Terneuzen het verblijf in de kopgroep. Ook aan de staart in deze afdeling is het gedrang groter geworden en zijn door de Biervlietse zege en de buitverdeling tussen Zeelandia en Steen opeens drie candidaten voor een eventueel torsen van de „rode lantaarn". Het wordt hier dus wel spannend. 2e klasse B K.N.V.B. B.S.C.—AXEL 1-1. Met een volledige opstelling trokken de oranjehemden voor de tweede maal in veertien dagen naar Roosen daal, vastbesloten ditmaal niets te riskeren en er alles op te zetten voor het minst een deel van de buit te bemachtigen. In de eerste helft was de strijd zeer af wisselend en hoewel onze stadgenoten betere kansen kregen stuitten deze af op de hechte verdediging der thuisclub. Ook de Danschutter kreeg ruime gelegenheid zijn talenten te tonen maar hij liet zich niet verschalken. Zo waren het vooral de verdedigingen die techhnisch de aanvalslinie's de baas bleven. De snelle B.S.C.- midvoor werd door spil Verpoorte afdoende be dwongen. Toen na ruim een half uur spelens links buiten Dieleman een door L. Jansen gelanceerde hoge voorzet feilloos langs keeper Nooteboom in het net deponeerde kende referee van Geel om nit duidelijke reden, waarschijnlijk wegens verondersteld buitenspel dit doelpunt niet toe. Beiderzijds volgden daarop nog meerdere goed opgezette aanvallen, doch de defensie's lieten zich verder niet overrompelen en ofschoon de cornerverhouding een licht voordeel van de gastheren Ans lacht. „Des te beter, meneer, dan kunnen we straks starten met allemaal moderne artikelen." Woensdags maken ze hun gewone reis. De morgen wordt besteed aan het bekijken van nieuwe dessins. Ans keurt vakkundig de nieuwe lampekappen en be ziet alle andere artikelen. Bij de gramofoon-afdeling neemt ze de prijscourantjes in ontvangst. Die zal ze straks, tijdens het eten, op haar gemak eens nazien. De maaltijd verloopt als altijd prettig. Tom is in een bijzonder opgewekt humeur en hij maakt grappen aan de lopende band. Ten leste zegt Ans, nog naproestend van een geslaagde mop „Wees nu eens even stil, meneer, dan kan ik ten minste wat platen aanstrepen. Anders weet ik straks nog met, wat ik kopen moet.' Hij schuift zijn stoel om de tafel heen en komt naast haar zitten. Samen bekijken ze de titels en zoeken de meest populaire songs en melodieën uit. Ze weten het gramoloonplaten verkoop je voornamelijk in het winter- seizöerfp dus er moet een ruime keuze en een grote voorraad zijne Gedurende de middag worden de bestellingen op- gegevttfi En als dit gebeurd is, lopen ze de Beurs uit naaPHë overkant van het Vreeburg, de vaste gelegen heid, waar altijd nog wat gedronken wordt. Tom en Ans kijken de afschriften na. Het zijn er ditmaal heel wat. „Als ik het zo bezie, hebben we vandaag heel wat gekocht, jongedame. Ik mag vanavond thuis wel eens kijken, of ik zoveel geld op de Bank heb staan." Ze schrikt even op. „Heb ik te veel besteld zegt ze. Hij schiet in een lach en antwoord „Ben je mal, meid, onze zaak is zo stevig als beton. Maak je maar geen zorgen, hoor. Ik ben blij, dat we straks weer een flinke sortering van alles in huis zullen hebben. Dank zij m'ni rechterhand." Ze bloost even, maar zegt „U zoudt het anders demonstreerde verliep de eerste helft alzo puntloos. Na de hervatting ontwikkelden de oranje-witten aldra een duidelijke meerderheid, maar de stootkracht bleek vooralsnog te ontbreken. Keeper de Danschutter die in uitstekende vorm speelde maakte in laatste in stantie alle aanvallen der gastheren onschadelijk. Ook thans bleven de voorhoede's aan weerszijden geruime tijd schotloos. Tegen de verhouding in bleek na circa 20 minuten Fortuna kennelijk op de kant van B.S.C. toen een op de Axelse helft genomen vrije schop door rechtsbinnen Zwaan op de Axelse veste werd afge vuurd en de bal afschampte op de schoen van Brugge, Hierdoor veranderde het schot van richting en de hierop niet bedachte de aDnscbutter dook ditmaal tevergeefs (1—0). Dit onverwachte, eigenlijk ver rassende succes deed de vechtlust in het Roosendaalse kamp oplaaien en het Axelse doel kwam onder druk. Lang duurde dit echter niet en opnieuw nam Axel het initiatief in handen. Tot tweemaal toe werd de bal door achterspelers uit de gevaarlijke zone weggewerkt, doch een strafschop ontging aan de oranjehemden toet de zichtbaar uit het doel gestompte bal niet geconsta teerd werd door de scheidsrechter en deze overtreding ongestraft bleef. Het Axelse overwicht werd hoe langer zo groter en als nog 8 minuten te spelen waren kreeg L. Jansen het op zijn heupen. Ofschoon hij van de bal werd gewerkt was Peeters er als de- kippen bij om de reeds lang verdiende gelijkmaker langs doelmat Nooteboom in de touwen te jagen (1 1). Na dit doelpunt bleef de druk op het B.S.C. doel aanhouden, Gedurig werd de bal echter om tijd te winnen uitge trapt en zo kwam er geen wijziging meer in de stand en ontgingen Axel hier de feitelijk verdiende punten, HulstMiddelburg 21. De paar duizend in het gemeentelijke sportpark te Hulst getuige geweest zijnde bezoekers van de Zeeuwse derby hebben spanning en emotie beleefd. Dit, terwijl het debuut voor Hust verre van fortuinlijk was. Want weliswaar liepen de blauw gelen in een razend tempo van stapel zodat aldra enkele doelrijpe kansen voor de veste van doelman Minderhoud ontstonden, maar deze toonde zich in vele hachelijke momenten een betrouwbaar keeper. Het was bepaald emotioneel dat het eerste doelpunt juist aan de overzijde viel toen stopperspil v. d. Poel bij een op eenhoping van spelers hard op zijn verraste doelman terugspeelde, die de bal daardoor na 10 minuten spelens reeds achter zich liggen zag voor hij er op bedacht was (0—1). Ondanks dit fortuintje wisten de groenwitten zelf geen enkele treffer te plaatsen. Kansen hiertoe waren er zowel voor het heiligdom van keeper Gucht als voor het hoofdstedelijke doel. Voor de rust aanbrak had het met veel brio vechtende Hulst het verdiende doelpunt reeds gèscoord dank zij een voor treffelijk door dë linkervleugel opgebouwde aanval, De Block en Voet doorsneden de Middelburgse de fensie en de zuiver gelanceerde voorzet kwam bij rechtsbuiten Audenaerde die onberispelijk en hard het leder lang? Minderhoud inscjioot. Zo kwam de rust met gelijke stand (1 1). In de tweede helft ontspon zich een spannend duel om de leiding. Het eerste initiatief ging van Middel- bur guit, zodat de blauw-gele verdediging alle zeilen moest bijzetten. Even later ontging de gastheren een juweel van een kans toen de Hulsterse rechtsbinnen Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden -en al spoedig -hoevee! beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. Ing. Med. ook best alleen af kunnen, hoor. Uw smaak is precies als de mijne." Hij buigt kwasi-deftig. „Dank je voor het kompli- ment, meisje." Ze blijft evenwel ernstig. „Ik meen het, meneer. Een paar jaar geleden had U niet veel verstand val lampekappen, maar tegenwoordig loopt dat wel los. „Kunst ,als ik ook zo'n bekwame inkoopster heb, Dan leert het vanzelf." „Ach UU maakt ook overal een grap van." De avond wordt als gewoonlijk besloten met een dinerr en een bioscoopje. In het donker zitten ze dicht tegen elkaar aan en als Tom een snoepje neemt uit het zakje, dat zij hem voorhoudt, raakt zijn hand even haar vingers. Hij voelt ze trillen en impulsief omvat zijn grote hand even die frêle vingers. On willekeurig buigt hij zich even naar het meisje en vraagt: „Naar je zin, meisje?" „Nou en of," zegt ze zacht. „Dus de jaarbeursdagen vind je wel prettig „De twee fijnste dagen van het jaar," zegt ze eerlijk De hoofdfilm is boeiend. En het slot zou niet be vredigen, als het geen happy ending had. Tegen het einde vinden de gelieven elkaar en als ze op het doek elkaar klissen» hoort Tom het meisje zuchten. „Was jij het maar, hé fluistert hij ondeugend en grijpt even haar arm. Ze zucht nog eens, maar geeft geen antwoord. Op de straat, als ze naar het station lopen, kijkt Tom onwillekeurig naar Ans. En als hun blikken elkaar ontmoeten, ziet Tom in het licht van de felle booglampen, dat ze bloost. Het duizelt hem. Needat kan toch niet .«W Hij is bijna drie en veertig en het meisje net twintig Houdt hij van dit kind (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2