AXELSE COURANT Kom binnen, goede Bisschop. De les van Zwarte Piet. PUROL in huis! J. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 71e Jaargang No.19 wv NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! Er zullen niet veel huiskamers in Neder land zijn, waar het gesprek dezer dagen niet gaat over de goedheilig man uit Spanje. Het triomfantelijkst is zijn entrée in de gezinnen, die nog kleine kinderen rijk zijn waar onbedorven harten nog vol verwach ting kloppen en onschuldige ogen vol eer bied en ontzag naar de bisschop en zijn knecht opblikken. Maar ook de volwassenen willen graag kinderen zijn die éne avond in het jaar. Wij verrassen en worden verrast, wij foppen en worden gefopt. Die vijfde December moet niemand ons met zwaar wichtige dingen aankomen we hebben er doodgewoon geen tijd en geen belangstelling voor. Waarom komt zijn beeltenis niet voor op een van onze bankbiljetten Zit hier niet iets in, wanneer eindelijk de onooglijke pa piertjes van hondrd gulden eens uit de cir culatie genomen wordende gemijterde bisschop in statiegewaad, terwijl zijn onvol prezen baard als een donzen wolk alle bil- jettenvervalsrs tot wanhoop brengt Geef ons Sinterklaas op een bankbiljet, de enige heilige, die boven alle partijstrijd en geloofsverdeeldheid uit op een weldoeners- reputatie van eeuwen kan bogen. (Op het idee is inmiddels octrooi aangevraagd). Geen mens komt zonder strijd, zeker in Nederland niet, tot zulk een generale ver ering. Odk Sinterklaas heeft zijn moeilijke tijden gekend. Hij is zelfs officieel verboden geweest in de lage landen. Niemand mocht hem vereren, op poene van dit en dat. De grijsaard is rustig zijn weg gegaan. Hij heeft er geen tweede tachtigjarige oorlog om ont ketend, noch is hij met een nieuwe onover winnelijke vloot naar deze streken gekomen. Waar hij geen persona grato was, liet hij Sint Nicolaas, zoals jullie natuurlijk alle maal weet, komt uit Spanje en Zwarte Piet ook. Maar Piet was geen Spanjaard, hij was een Moor. Vroeger zijn de Moren uit Afrika naar Spanje overgestoken en hebben daar heel lang de baas g,espeeld, tot ze door de Christenen werden verdreven. Maar er bleven nog genoeg Moren in Spanje over, al hadden die niets meer te vertellen. Piet was zo'n Moors jongetje en hij had het niet best tussen de Spaanse kinderen. Op een goede, of liever een kwade dag liep hij uit school met de hele klas achter zich aan. Ze trokken zijn muts af, probeerden hem beentje te lichten en riepen en schreeuw den „Roetmop Ga je wassen Poets je op met kachelglans Zwarte nikker 1" Het geschreeuw was in volle gang, toen er een man in het zwart met een lange witte baard om de hoek van de straat kwam. Het was de Goede Bisschop, maar dat konden de kinderen zo gauw niet zien, want de Sint loopt niet alle dagen in zijn prachtige Bis schopsgewaad. Als hij even een boodschap moet doen, trekt hij een lange zwarte pas- toorsjas aan en zet hij een zwarte hoed op. Verbaasd hoorden de kinderen opeens een zware stem „Schaam jullie je niet Zijn jullie chris tenkinderen Wie heeft die jongen zo ge schapen en jullie blank Als je die jongen plaagt en uitscheldt, scheldt je zijn Schepper uit Verschrikt zwegen de kinderen en één, Pablo, fluisterde tegen zijn makkers „Het is Sint Nicolaas Toen ze dat hoorden, namen ze allemaal de benen, want het liep tegen DecemberAlleen Piet bleef over, z'n zwarte gezicht nat van tranen, zijn flu welen buisje gescheurd. „Luister mijn jongen", zei de goede Sint, „van nu af aan zal ik er voor zorgen, dat de kinderen over de hele wereld niet meer op jou neerkijken omdat je zwart bent. Jij wordt mijn knecht en overal waar men met ontzag spreekt over Sint Nicolaas zal men ook met ontzag spreken over Zwarte Piet Nu, je begrijpt, de arme Pieter kon zijn oren niet geloven. Hij knecht van Sint Nico laas Hij méé naar al die landen waar de goede Sint heentrok En hij, Piet zou dan speciaal moeten letten op de stoute kinderen zijn schimmel rustig een dak overspringen en riep hij Piet kalmpjes van de schoorsteen. Hij wist, dat zelfs dweepzucht ten slotte voor goedheid bezwijken moet. En hij had de tijd Zou hij al zijn betuttelaars niet over leven En warempel, ook in onze verlichte eeuw wordt zijn autoriteit weer aangevochten, nu niet door de geestelijkheid, maar door lieden die eindelijk de geheimen van de kinderziel hebben ontsluierd. Onze ouders en onder wijzers hebben ons in duistere onwetendheid opgevoed tot stakkers, die vol zitten met complexen. Dat alles gaat nu anders wor den. Onze kinderen gaan anders leren lezen en schrijven, ze krijgen stoeltjes in school inplaats van banken, ze maken wat meer fouten dan vroeger, maar met betere pennen en op groen papier 'kortom, de eeuw van het kind gaat zich eindelijk doorzetten En uit die betere opvoeding verdwijnt mét de ooievaar, Sinterklaas. Wilt ge straks complexvrije volwassenen wat zal het dan een vervelende boel worden voedt dan uw kinderen in volstrekte waarheid op. Geen sprookjes, geen elfen, geen feeën, geen kabouters en wég met Sinterklaas Ach, laten we op dit „herlijk avondje" maar geen zware boom gaan opzetten De oude, wijze bisschop lacht zijn goede, vriendelijke lach en Piet dartelt speels naast de schimmel. „Maak je niet bezorgd, m'n jongen", zegt hij tot zijn knechtje. „Het sprookje is zo oud als de wereld en sterft niet. De mensen in dit goede land vinden telkens iets anders uit. Maar ook deze mode gaat wel weer voorbij Kom binnen, goede bisschop en die in de zak stoppen Vooral dat laatste stond hem aan, en als hij aan stoute kindertjes dachtnu, dan dacht hij aan Pablo en zijn kornuiten, die hem steeds zo hadden geplaagd. Ziezo, dacht Piet, nu zijn de rollen omgekeerd. En zodra hij even weg kon wippen, nam hij de benen. Hij had al tevoren de aller grootste zak uitgezocht, zijn roe had hij onder zijn mooie jasje en met rollende ogen en blikerende tanden wachtte hij tot de hele troep, uit school vandaan, de hoek om zou komen. Daar kwamen ze Pablo had natuurlijk w'eer het grootste woord „Allemaal in de zak klonk opeens de triomferende stem van Piet. "Ik zal jullie leren arme kinderen te plagen Enkelen liepen weg, maar de anderen waren zo ge schrokken, dat het leek of er lood in hun benen zat. Diezelfde Piet, die ze vroeger zo geplaagd hadden, was nu de machtige rech terhand van de nog machtiger St. Nicolaas Piet stopte ze allemaal in de zak. Het was een gewriemel in die zak als in een pot met pieren en steeds weer klonken er benauwde kreten. Een paar grote mensen kwamen toe lopen om te zien v/at er aan de hand was, maar toen ze Piet zagen, liepen ze door. „Stoute kinderen natuurlijk", dachten ze, „net goed, die moeten maar eens een lesje hebben Toen klonk daar om de hoek hoefgetrap pel en Piet zag de vertrouwde kop van de witte schimmel en een ogenblik later de ge stalte van zijn meester in de rood-fluwelen mantel, de staf in de hand. „Sint Nicolaas", meldde Piet met trots, „dit is de eerste lading. Allemaal stoute kinderen. Kunt U ze achter op Uw paard nemen Want ik 'kan ze zelf niet sjouwen." Maar de Sint lachte niet. „Open die zak sprak hij kort en bedremmeld en behuild worstelden ze er één voor één uit, eerst Pablo, toen al de anderen. En daar stonden ze op een rijtje verbaasd te kijken maar het meest verbaasd en onthutst keek Piet. „Jullie allemaal als de drommel naar huis", beval de Sint „en u7ees blij dat je er goed afkomt'Nu, dat lieten ze zich geen twee maal zeggen. „En jij", zei Sint, „zult je les nog moeten leren, Pieter. Eerst werd jij geplaagd door die kinderen, en nu plaag je hen terug. Eerst TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Gré Brouwenstijn zingt in de Koninklijke Opera van Gent. Op 21 December geeft de Koninklijke Opera van Gent de premiière van „Fidelio" in een Nederlandse opvoering. Gré Brou wenstijn en Jan Verbeeck zullen de hoofd rollen vertolken. Men verwacht, dat deze opera het hoogtepunt van het Gentse sei zoen zal worden. Het is de eerste keer, dat dit werk in België in het Nederlands wordt gegeven. De lichtfeesten in Brussel en Antwerpen. Brussel maakt zich nu op oom voor de negende maal zijn lichtfeesten te houden. Langs en boven de grote boulevards en de drtfkke winkelstraten zijn op 1 December de lampen ontstoken die de gehele binnen stad in een zee van licht zullen doen baden. Vorig jaar trokken de feesten 250.000 be zoekers, onder wie taloze buitenlanders. Men verwacht dat dit jaar het kwart millioen zelfs zal worden overtroffen. Een greep uit het programma op 8 De cember in het Paleis voor Schone Kunsten „De nacht van Nice en de Franse Rivièra" in een decor van tropische bloemen én plan ten op 10, 12 en 14 December, eveneens in het Paleis voor Schone Kunsten, drie voor stellingen door de Scala van Milaan op 17, 19 en 21 December in de Koninklijke Muntschouwburg, opvoeringen van „Sieg fried" door de Opera van Bayreuth op 28 December in de St. Goedele-kerk vocaal concert van gewijde muziek met medewrking van het Sacramentskoor uit Bredtvan 20 tot 26 December op de Grote Markt, inter nationaal festival van Kerstlideren. Maar ook verder zal Brussel genoeg te bieden hebben. De gewelfvormige feestver lichtingen en de zich tegen de donkere lucht aftekenende historische gebouwen hebben reeds wereldvermaardheid gekregen. Ook hen, die er van houden in een irrieëel decor langs de met de meeste zorg ingerichte eta lages te slentren, noodt Brussel in deze ver lichte Decmbermaand. N'iet alleen Brussel luidt het jaar feestelijk uit. Ook Antwerpen zal dit jaar weer de feestverlichtingen ontsteken. Lichtbogen en lichtzuilen zullen ook hier de drukste winkel straten overkoepelen en alle historische ge bouwen zullen worden verlicht. Het nach telijk uitgaansleven bereikt ook 'in de Sin jorenstad een hoogtepunt in December. was jij bang voor hen en nu zijn zij bang voor jou. Daar schiet ik niets mee op. Wat hebben we er aan als de mensen elkaar bang maken en denken Ik zal je wel krijgen Daar doe ik mijn werk niet voor Ik wil de mensen en de kinderen leren van elkaar te houden, elkaar te helpen, iets voor elkaar over te hebben. Maar op déze manier gaat dat niet Piet was geheel verslagen en dikke tranen rolden over zijn zwarte wangen. „Nou, nou," troostte Sint, „zo erg is het óók weer niet. Mensen zijn hardleers, grote mensen zelfs, laat staan kinderen. Kom mee, spring achterop Piet sprong achter op de trouwe klepper en Sint gaf zijn paard de sporen. Weldra haalden ze het troepje in, dat schichtig en geschrokken naar huis liep. „Hier", zei Sint, „strooien en hij drukte Piet een grote zak snoep in de hand. Piet wist niet hoe hij het had, maar toen, opeens, begon hij iets te begrijpen. Toen ze bij de kinderen gekomen waren, hield Sint zijn paard in en Piet strooide, met lachende ogen en blinkendwitte tanden. Onderin de zak zat een groot suikeren paard. Pablo riep Piet tot de voornaamste belhamel, „hierEn de verbaasde Pablo zag een zwarte hand uitgestoken met een groot suikerbeest er in. „Zijn we weer vrienden vroeg Piet. „Ja, hè jongens riep Pablo. En de anderen knikten, want ze konden niets zeg gen, hun monden zaten vol met snoep. Piet keek achterom toen ze wegreden en wuifde. eD andren wuifden terug. „Goed zo", bromde Sint in zijn baard. „Piet, jongen je begint het te leren En van toen af waren alleen nog maar de héél stoute, héél ongehoorzame kinderen bang voor Zwarte Piet (Nadruk verboden) Tom Lodewijk. UIT ONZE OMGEVING AXEL SINT NICOLAAS ZWAAIT ZIJN SCEPTER. VOOR DE KINDEREN Jullie hebt vast wel eens gedachtwaarom heeft Sint Nicolaas nu eigenlijk een zwarte knecht? Wel, dat zal ik jullie vertellen! ABONNEMENTSPRIJS: Loss« nummtn 6 CMt Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,33 Andere plaatsen f 1,73 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVaTINTIEPilJS, cul p.r m m Bi] contracten belangrijke reductie, tap «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleln«. kdrertentlén (maximum regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. y Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. __Ruve handen en Schrale huid»—» Het voorbije week-end stond wel bijzonder in het teken van de vele vervulde beloften die Sint Nicolaas als telkenjare om deze tijd aan zijn prestige verplicht was in te lossen. Bij de telgen van het C.N.A.-personeel. Op wel zeer massale voet vermoedelijk was dit wel het allergrootste Sint Nicolaasfeest aan deze zijde van de Schelde was door de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil ditmaal „Het Centrum" benut voor haar jaarlijks St. Nicolaasfeest voor de kinderen van alle werknemers in dit onder onze ge meente gevestigde reuzenbedrijf werkzaam. Zoals ieder jaar was hiervoor de Zaterdag voor St. Nicolaas weer uitverkoren. Onder de auspiciën van het hiertoe ingestelde St. Nicolaas-comité en onder de persoonlijke leiding van de heer K. de Rooy ver liep dit kinderfestijn weer even vlot en tot aller grote voldoening. En dit zegt wat als men overweegt dat niet minder dan een 550kinderen door de goede Sint, die door twee Zwarte Pieten was geassisteerd, op vorstelijk-milde wijzee werden gelukkig gemaakt met speelgoed en een overvloed van lekkernijen. Dit St. Nicolaasfeest werd door de veelheid der kinderen, die allen onder geleide van de moeders of voor zover het werk dit toeliet van de beide ouders, in de luisterrijk versierde benedenzaal van „Het Centrum" aanwezig waren, in twee gedeelten gevierd. Zowel des morgens als des middags was de zaal zodoende geheel gevuld en kwamen de organi satoren handen tekort om de overgelukkige kleuters in de leeftijd van 4 tot 7 jaar tevreden te stellen. Maar de routine vani de met de leiding belastte de heer de Rooy en zijn staf van helpers deed wonderen en zo slaagde dit grootse St. Nicolaasfeest in alle opzichten. In de -pauze werden de aanwezigen telkens op koffie en gebak vergast en had ook een verloting plaats. In de namiddag gaf de directie van de C.N.A. in hoogsteigen persoon acte de présence op dit geslaagde kinderfeest, terwijl ook burgemeester vani Oeveren, de pater Gardiaan en andere vooraanstaande geestelijke en wereldlijke autoriteiten aanwezig waren. Bij de Plattelandsvrouwen. Ook de plaatselijke afdeling van de Bond van Plat telandsvrouwen wilde naar traditie ook het aloude feest van de goedheilige mam niet ongemerkt laten passeren. In de grote conversatiezaal van de jeugd herberg waren de talrijke moeders-leden met hun kroost weer verzameld. De stralende ogen in de kinder gezichten spraken ook hier weer de duidelijkste taal van de verwachting die aller hartjes bezielde. En wat hebben ze weer allen gezongen en gejubeld. Ofschoon er altijd een heel verschil is in de manier waarop de kleintjes hun pakjes bij Sint komen af halen. Ook hier was het telkens de vriendelijke stem van Sint of de leuke snoet van Piet die allen spoedig gerust stelden. Met enige leuke kinderfilmpjes werd de gezellige middag hier beëindigd. Maar voor deze bijeenkomst door mevr. Maris werd gesloten werd Sint Nicolaas nog spontaan toegezongen „Tot volgend jaar weer Bij de K.A.B. Met de ouders mee namen Zondagnamiddag ver volgens een 500-tal in de St. Nicolaaspret belang stellenden deel aan de vreugde en opgetogenheid om de komst van de milde kindervriend met zijn ge trouwe Piet. Ruim 350 kinderen ontvingen uit hun handen al wat hun hartje begeerde en zo was deze middag het Gezellenhuis feitelijk te klein om deze massale St. Nicolaasvreugde te verwerken. De heer R. van den Berg, geassisteerd door zijn dochtertje, had zich als oud-toneelspeler verdienste lijk gemaakt met de instudering van het leuke kinder toneelstukje naar het aloude wereldvermaarde ver haal van Roodkapje, dat er niet alleen bij de jeugd doch ook bij de ouderen inging als de koek en andere tractatie's die door Sint en zijn knecht in de pauze's werden rondgedeeld. Mevr. Maas-Lippens had voor een passende entou rage gezorgd, waardoor met de costumering het geheel een feeëriek en waarlijk fantastisch schouw spel bood, dat de kinderen tot opgetogenheid bracht. Het werd een onvergetelijke middag voor allen, die dit prachtig verzorgde St. Nicolaasfeest meemaakten dat van het begin tot het einde door de eerwaarde heer Pastoor Meeüs werd bijgewoond. De middag vloog letterlijk om. Aan het einde was de heer Eug. Maas voorzeker ieders tolk toen hij de grote staf van medewerkenden dank bracht. Vooral de talrijke milde gevers bracht hij hulde voor hun bijdragen tot het welslagen, terwijl ook de heer R. van den Berg en zijn dochter, die de instudering van het sprookje hadden verzorgd, een zeer verdiende pluim ontvingen. De voorzitter was echter al te onbaatzuchtig daar hij zijn eigen vrouw die wel het leeuwenaandeel in de voorbereiding en organisatie had genomen vergat te bedanken. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1