LIEFDE'S NAZOMER IVÖROLDeTantlpasfq yqn standing HAMEA FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Geneest ruwheid en schraalheid FILMNIEUWS BEKENDMAKING. Tube GLORIEUZE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. „Sint" kwam ditmaal per luxe slee. Kwam de goede Sint het vorig jaar op hyper moderne wijze per helicopter zijn jaarlijks bezoek aan onze stad brengen, waarbij de beide muziekkorpsen, mitsgaders een duizendkoppige menigte die op en bij de helihaven was samengestroomd een grootse om lijsting aan deze „blijde incomste" gaven, ditmaal deed de goedheilige op meer bescheiden voet zijn „joyeuse entrée" binnen onze aloude veste. Even opgewekt en martiaal als steeds was de grote kindervriend in zijn open limousine gezeten en om ringd door zijn trouwe „staf" bestaande uit een kwartet „zwarte Pieten" glom en straalde ook nu zijn gelaat weer van intense vreugde om de dartele, zich bij zijn aankomst op de markt verzameld hebbende ki.ndermenigte. Lustig speelde „Concordia's Boerenkapel" er ,ter verwelkoming van de in kinderogen zo illustere per sonages op los. En de jubel was ook nu niet van de lucht toen de grijze bisschop de stadhuistrappen be steeg, teneinde evenals vorige jaren door de burge meester in hoogsteigen persoon wederom te worden verwelkomd op de Raadzaal. Daarbij was ook het bestuur der winkeliersvereniging tegenwoordig. Maar eerst recht brak na deze statieuze ontvangst de pret zich baan toen de Sint zich weer in zijn luxe auto had gevlijd en de stoet was gevormd met de op een speciaal gecharterde wagen gezeten „Boeren kapel" aan het hoofd. Zo ging het door vrijwel alle straten en wijken onzer omvangrijke bebouwde kom. Deze tocht, die weer een ware triomftocht was, 'ge schiedde overeenkomstig de in ons vorig nummer ge publiceerde route. Allerwege trokken de gasten uit Spanje weer de traditionele belangstelling. Onophoudelijk klonk, niet tegenstaande de gure en stomachtige wind de popu laire muziek van de Boerenkapel en alles wat gezond en wel ter been was liet het werk een wijle rusten om de zich onafgebroken openbarende kindervreugde gade te slaan. Het hoeft geen betoog dat de zwarte Pieten, die weer enige honderden kilo's pepernoten en ander snoepgoed in Axels straten onder de opgetogen jeugd rondstrooiden, handen te kort kwamen. Maar geen nood Toen men ten slotte het eind punt van de route had bereikt en voor het café „De Graanbeurs" arriveerde, stonden ook daar weer zakken vol met allerlei lekkers gereed dat met kwistige handen vol, als confetti bij een vorstelijke intocht in de Ame rikaanse hoofdstad, gedurig uit de wijdgeopende ramen neerdaalde. Intuusen zong en klonk uit vele honderden kinder kelen het „O, kom toch eens kijken begeleid door de welluidende tonen van de Boerenkapel. Nog een kort woord van St. Nicolaas volgde toen de vreugderoes eindelijk begon te luwen en dit was voor 1956 dan weer het slot van het traditioneel ge beuren dat in kinderogen en voor kinderharten altijd door gelden blijft als een „hooggetij" van ongetem perde vreugde en verwachting. ST. NICOLAAS IN HET GEZELLENHUIS. Zondag a.s. des middags om 3 uur geeft de af deling Axel van de K.A.B. weer haar jaarlijkse kinder feest, waarop meer dan 300 kinderen aanwezig zullen ■zijn om de Sint met zijn knechten te begroeten. K 8. heeft er goed aan gedaan dit jaar eens mde; s te brengen om deze middag te vullen. le „ing van de heer R. v. d. Berg, mevr. E. is en mej. T. v. d. Berg zal door kinderen het bekende kindersprookje „Roodkapje" }evc d worden. Dit zal zeke rdoor de kinderen en r lu er, 3ok wel door de mede aanwezige ouderen met spanning gevolgd worden. Het belooft wee een prettige middag te worden. Verder zal de goede Sint des avonds ook een be zoek brengen bij de K.A.V. De dames hebben er allen 21) Herman is besluiteloos. Hij kijkt nog even in zijn boek, maar dan staat hij op en gaat het vertrek uit, zonder een woord te zeggen. Even later horen vader en dochter de bromfiets aanslaan en wegrijden. Greet komt op de stoelleuning zitten. „Is het echt waar, paps 7 Zou tant Bep zó gemeen zijn Tom knikt. Ze is een Peetoom, meisje. Beste mensen als je ze mee hebt, maar o wee, als je hun vijand bent geworden." Greet legt haar arm om Tom's schouder. „Was mams dan ook zo, vader „Je moeder was een schat, Greet. En iedereen in het dorp mocht haar graag, omdat ze in haar een hardwerkende vrouw zagen, die alleen maar de zaak wilde groot maken. Je moeder had geen vijanden, omdat ze toch weer anders was dan tante Bep. In het huwelijk veranderen de mensen soms helemaal, liefje. En tante Bep is bezig een zure, oude vrijster te worden." „Weet je, paps, het is misschien niet erg mooi, maar ik heb altijd al een hekel gehad aan tante Bep. Opa mocht ik wel, die was altijd lief. Tante Bep ook wel eens, maar lang niet zo vaak. En eens, ik was toen geloof ik tien jaar, zei ze in de keuken, dat ik te veel op jou leek, paps. En dat ben ik nooit ver geten. Ze zei het op een toon, alsof het een mis daad was. En ik ben juist blij, dat ik op jou lijk, paps." Hij drukte haar even tegen zich aan. „Ik ben blij, dat ten minste één van mijn kinderen trots op me is." voor gezorgd dat de Sint aan ieder lid een verrassing zal uitreiken. Het populaire ensemble van de K.A.B. zal deze avond voor de dames opluisteren. Ook de zieke leden zullen op deze avond niet vergeten worden. PROMOTIE. De opperwachtmeester, tevens commandant der Rijkspolitie alhier, de heer L. A. Fluijt, werd zulks met ingang van 1 December benoemd tot adjudant bij dit onderdeel. CHR. EMIGRATIE CENTRALE. Op Maandag 17 December a.s. zal in de bpyjjaul van hotel „Het Gulden Vlies" voor de Chr. Emj^jafje Centrale alhier optreden de Canadese Fielding 1 Polet. Hij spreekt in het Nederlands over emigratie naar Canada. Tevens zal een film over dit land ver toond worden, terwijl belangstellenden ook nog in de gelegenheid gesteld worden op deze avond van 7 tot 8 uur persoonlijke inlichtingen aan de heer Polet te vragen over emigratie naar Canada. VERGADERING VAN CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. Mededelingen van de vergadering van bovenge- genoemde organisatie, gehouden op 20 November a de wijziging van staat B, salaris- en loonverorde- ning, uitbreiding functies, waategen eerst bezwaar bestond bij Ged. Staten, is thans in de oorspron kelijke vorm goedgekeurd b. over de aanvulling van staat A is nog onlangs met Ged. Staten gecorrespondeerd c. de 6% uitkering is aan het personeel betaald over de periode 1 Jiuli31 December 1956. Deze mededelingen worden met voldoening ont vangen. Agenda: 1. Voorstel om bij het gasbedrijf een functie in te stellen van adjunct-commies met dezelfde salaris norm als van de gelijknamige functie ter secretarie zulks in verband met de belangrijkheid van de taak, welke thans door de ambtenaar wordt ver richt. 2. Voorstel van B. en W„ als gevolg van een in de raad gestelde vraag om aan de ambtenaren, die de dienst met pensioen verlaten, een gratificatie te verlenen van anderhalve maand ter overbrug ging van de tijd tussen het ontslag en de eerste betaling van het pensioen. Voor het personeel, dat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wordt ontslagen en geen recht heeft op pensioen, bedraagt de gratificatie één maand salaris. 3. Voorstel van B. en W. om het z.g. smartegeld voor de arbeidscontractanten op hetzelfde bedrag vast te stellen als voor de andere ambtenaren en dit artikel ook van toepassing te verklaren op vrouwelijke ambtenaren, die kostwinner zijn. •1. Verzoek van de afdeling Temeuzen van de ABVA öm de vakantie-toelage op minimaal 100.te stellen. Dit verzoek, hetwelk reeds geruime tijd geleden werd gedaan, heeft nu de vakantie toelage op 4% is bepaald zijn betekenis ver loren. 5. Bespreking al- of niet aansluiting bij het I.Z.A. Nadat enige in de kring van het personeel levende vragen en bezwaren zijn genoemd, wordt breed voerig over het belang van de aansluiting ge sproken. De bezwaren worden weerlegd. Besloten wordt aan B. en W. te adviseren aan de Raad voor te stellen tot aansluiting over te gaan. 6. Voorstel van B. en W. om in het ambtenaren reglement een bepaling op te nemen om het ge meente-personeel periodiek (éénmaal per jaar) te laten doorlichten. Voor zover niet afzonderlijk is vermeld, wordt ten aanzien van bovengenoemde punten besloten aan Ze zaten een poosje tegen elkaar aan en Tom streelde zacht over de haren van zijn dochter. Toen zei Greet„Ik geloof wel, dat het waar is. Tante Bep is nu echt het type, dat tot zoiets in staat is. Goeie, wat een verdraaid gemene zet, om zoiets te doen. Maar trek je er maar niks van aan hoor, want Tinie, die winkeljuf met haar geschilderde lippen en wenkbrauwen, is helemaal niet getapt in het dorp. Onze Ans mogen ze veel liever. En meneer Davids doet altijd zo uit de hoogte, als hij zo eens door het dorp loopt .Dat moeten ze hier niet. „Het zal wel vechten blijven, Greet, zolang onze concurrent er is. Maar dat is niet erg. Vroeger vond ik zoiets verschrikkelijk, maar tegenwoordig houd ik wel een beetje van vechten. Dat is weer eens iets anders." Tom bleef op tot zijn zoon weer thuis kwam. Het was reeds over elven en Tom ging naar de keuken om de melk warm te maken, die Greet gereed gezet had. Een kop koffie zou nog wel smaken. Hij hoorde, hoe de jongen de brommer in de schuur zette en de deur sloot. Even later kwam hij met een nors gezicht de kamer binnen. Tom keek door de deuropening vanuit de keuken en zag dat de jongen op zijn stoel bij de haard ging zitten, de handen onder het hoofd. Na een paar minuten kwam Tom met de koffie de kamer binnen. Zwijgend zette hij de beide koppen op het tafeltje en zelf ging hij aan de andere kant zitten, „En, hoe ging het met tante Bep 7" De jong enroerde zonder op te kijken zijn koffie. „Ik ben er vanavond voor het laatst geweest," zei hij. „Je hebt gelijk, de overkant is van haar. En ik heb gezegd, dat ik het minderwaardig vond. Ik heb nog veel meer gezegd, maar ik weet niet precies meer wat. Ten slotte ben ik nijdig weggegaan Ze heeft zo'n hekel aan jeze kan je bloed wel xlrinl B. en W. te adviseren de voorstellen aan de raad voor te leggen. De commissie kon zich met die voor stellen verenigen en sprak zijn voldoening er over uit dat B. en W. het initiatieff daartoe hadden genomen. NIEUWE TONEELCLUB DEBUTEERDE. mon De dilettanten op het gebied van de toneelkunst gaan hier ter plaatse onverpoosd voort zich te be ijveren deze nog meer in het middelpunt der belang stelling te plaatsen. Daardoor was het zeker dat nog maals een vereniging werd toegevoegd aan de talrijke reeds ter plaatse bestaande, die hetzij als onder deel van een andere vereniging, dan wel als speci fieke toneelclub zichh beijveren in het winterseizoen hun periodieke uitvoeringen te organiseren en deze te doen slagen. Doordat de nieuwe vereniging het middel van huis bezoek had te baat genomen om haar ledental op te voeren, waardoor een bezette zaal kon worden ge waarborgd, die voor het welslagen noodzakelijk is, was de zakelijke opzet vrijwel verzekerd vooraleer de eerste opvoering plaats had. Hierover was de voorzitter, de heer R. H. de Ridder dan ook voldaan toen hij deze eerste uitvoering opende en als zijn mening uitsprak dat er in Axel behoefte is aan een vereniging als de thans opgerichte. „Er wordt in onze gemeente veel aan toneel ge daan, doch veelal niet om het toneel als zodanig", zo zeide hij. „Het is dan gekoppeld aan andere ver enigingen of organisatie's en is dan bedoeld de jaar lijkse bijeenkomsten op te luisteren." Om deze reden hoopte hij dat zijn vereniging met deze eerste opvoering een succes zou boeken en daaruit tevens de spoorslag zou volgen voort te gaan op de ingeslagen weg, n.l. het doel de „toneelspeel kunst" te vervolmaken. Hierna volgde de opvoering van een dramatisch getint toneelspel, een geestesproduct van de auteur M. van Vught, onder de titel „Ik geef Unog drie maanden." Gezien het feit dat dit een eerste opvoering was werd er door de dilettanten, die bijna allen ini andere verenigingen of ensembles vroeger reeds optraden, met de vereiste ambitie gespeeld en zat het streven voorop een goed geheel te verwerkelijken, waartoe de karaktertypering mogelijkheden genoeg bood. Gezien de bijvalsbetuigingen is men hierin geslaagd en werden aan het slot zowel de spélers als regie en in het bijzonder ook de grimeur gecomplimenteerd voor hun verdienstelijke prestaties. Een gezellig bal besloot deze eerste geslaagde avond. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 December 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Adventzangdienst (onderwerp: „De ontmoeting"), medewerking Ned. eHrv. Kerkkoor. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Gerei. Gemeente. !0 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 1 2 December Dr. K. Boor. BOMMEN OP DE ROERDAM. In de vroege morgen van 17 Mei 1943 zond dt B.B.C. te Londen .het volgende nieuws-biulletin uit „Het Ministerie van Luchtvaart maakt bekend, da vanmorgen vroeg Lancaster bommenwerpers onde leiding van luitenant-kolonel Gibson de dammen vat de Eder en de Moehne hebben vernietigd. Deze dammen regelden de waterstand in de Roervallei, Verkenningsvluchten hebben bevestigd, dat de Moehne dam is weggeslagen over een lengte van 100 meter en hus. Ovei dat de electrische centrale door de overstroming jjvoor het weggevaagd. De Ederdam, die de waterstand regellheer Baer van de Fulda en de Weser en verschillende centrales! gemeentep voedt, is eveneens weggeslagen. De rivier is buiten verhoging haar oevers getreden. De bommen zijn van zeer laag afgeworpen met grote vastberadenheid en koelbloedig heid. Acht Lancasters worden vermist Nuchtere Woorden, die echter een wereld van be tekenis inhielden. De Roerdammen vormden het im mense waterreservoir voor de Westduitse staalindustrie en waren als zodanig van onberekenbaar nut vooi de Duitse oorlogseconomie. Zowel van Engelse als van Duiste zijde had men dit uiteraard reeds lang in gezien, maar men had er nooit serieus aan gedacht, dat een aanval tot de mogelijkheden zou behoren. D: dammen, die van bijzonder zware constructie waren, werden dan ook nauwelijks tegen luchtaanvallen ver dedigd. Desniettemin gelukte het in de nacht van 16 op 17 Mei 1943 de dammen zo intensief te vernietigen, dat de gehele Roervallei onder water stroomde en de Duitse industrie in deze streek meer dan een half jaar lamgelegd werd. Hoe dit gelukte vertelt ons de Engelse film „The Dam Busters" welke werd vervaardigd raar het boek dat Paul Brickhill over dit even fasci nerende als belangrijke oorlogsfeit had geschreven. RASPOETIN. Deze in Eastmancolor opgenomen film neemt ons mèt de mysterieuze Raspoetin mee naar een bewogenépoque van het oude Rusland. Ze tekent ons in haar realis tische en fascinerende schildering de losbandige feesten die de „starotz" op het platteland aanrichtte, zowel als de orgieën in balzalen en badinrichtingen, waarin Raspoetin een opgewonden aandeel had. Ze tekent die gans bewogen periode van een stervend regiem waarin figuren als een Raspoetin de mogelijkheid kregen op te duiken. Ze onthult voor de bioscoop- ganger veel van de achtergrond van een personage, dat uit het gebied der legenden nooit meer al ver dwijnen. Verder maken wij de bioscoopbezoekers er nog op attent dat met ingang van a.s. Zondag de middag voorstellingen in „Het Centrum" een half uur zijn vervroegd en dius in het vervolg beginnen om kwart vóór vier. Een vei sultatiebui algemene werd vasl Als vei Borgstellii Inzake waterleidi gadering te nodigei gemeente. Een sc school w< etklaard met het r: een verge Door subsidie i tentoonste te verlem Op het ziekschoo De voo in Hulst die wegei kunnen v leven. De worden g men werd rente en vaardigde Verder bouw va: kosten ge voor rekt achter de lasserssc In de i ging gebe vetwaarlc ten aan b KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be Kena, dat op Dinsdag 4 December 1956, "s namiddags 3 uur in het Consultatie-bureau van het Wit-Gele Kruis Walstraat 27, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht trouwboekje mede te brengen. Axel, 30 November 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren 95-70ct „Heeft ze dat gezegd informeerde Tom onthutst. „Ongeveer. En „Radiolux" blijft net zo lang, tot deze zaak failliet is. Zo zei ze het. En dan is „Radio- lux" later van ons, zei ze. Maar ik heb gezegd dat ik dat niet wil, want dat is niet de zaak, die moeder heeft opgericht en groot gemaakt. Toen begon ze lelijk te doen en te schelden, dat wij ondankbaar waren en zo, Greet en ik. En dat Greet wel net zo zou zijn als hem, omdat ze nooit kwam. Ik weet het allemaal al niet meer. Nou, als het op schelden aan komt, kan ik het ook. Ik ben woest geworden en ten slotte heb ik gezegd, dat ik nooit meer kwam en ben ik woedend weggereden." „Zo 7" „Ja. En ik heb ook nog een bon gehad." „Een bon 7" „Een bekeuring. Ik was spinnijdig, toen ik weg reed .En ik reed met volle snelheid door een kruis punt, u weet wel, bij de Grote Markt. En daar stond de motorpolitie, die me achterna gereden is. Ik moest stoppen en toen hebben ze me een bekeuring gegeven." „Nu ja, dat komt wel in orde. Zie maar dat je het afkoopt, dat het geen rechtszaak wordt. Ik zal het wel betalen. En je voortaan een beetje beheersen, jongeman. Dat heb ik ook moeten doen, al werd ik ook wel eens nijdig." De jongen keek verwonderd op. „U nijdig 7 Dat zou de eerste keer zijn in Uw leven." Tom dronk zijn koffie leeg en stond op. „Naar boven, jong en slapen. Morgen is het weer vroeg dag. En trek je van het geval tante Bep maar niks aan. Heb maar vertrouwen in je vader en Ans we rooien dat wel. Onze zaak is, dank zij het jarenlange goede beleid van je moeder, gegrond op een hechte en gezonde financiële basis. Zoiets maak je niet in een p r jaar si uk. En ik heb genoeg van je moeder geleerd." Voor het eerst na lange tijd greep Herman de hand van zijn vader. „Sorry, papsje had toch wel gelijk toen, dat je tante Bep het huis uit bon sjoerde „Dank je ,zoon. Ik b enblij, dat je het nu inziet. Als tante Bep gebleven was, zou niemand hier in huis ook maar iets te vertellen gehad hebben, ik niet, Greet niet en jij evenmin. „Welterusten, vader." „Dag, jong, slaap ze maar lekker." Hoofdstuk 11 AMOR SPREEKT EEN WOORDJE MEE. Anderhalf jaar verlopen. Achttien maanden, waarin weinig en waarin veel gebeurd. Herman gaat over van de eerste in de tweede en van de tweede in de derde klas van de M.T.S. Met vlag en wimpel. Tom had ook niet anders verwacht. Zijn zoon heeft een ijzeren, onverzettelijke wil en waar hij zijn zinnen op gezet heeft, bereikt hij. In hem schuilen vele eigen schappen van de Peetooms, goede en kwade. Het gaat er nu maar om de kwade uit te rangeren en de goede aan te moedigen. En daarin slaagt de vader, langzaam maar zeker. Herman is sedert het conflict met tante BeP zijn vader met andere ogen gaan bekijken. Nu hij losgeweekt van de verkeerde invloed van Bep Peetoom, bouwt hij een eigen oordeel op. En al zegt hij nog steeds niet veel, diep in zijn hart is hij bewondering gaan krijgen voor zijn rustige vader, die zich niet uit het veld Iaat slaan door de concurrentie en kalm, maar vastberaden zijn eigen gang gaat. Niet alleen bewondering, ook trots. „Radiolux" bestaat Weliswaar nog steeds, maar Boornberger ook. De eerste slag heeft Tom gewonnen en nu gaat het er naar om zich te handhaven. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2