AXELSE COURANT Rusland en het nabije Oosten. Beperking van benzinegebruik. „IN BLIJDE VERWACHTING" i Lm J. C. VINK ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 71e Jaargang No. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Waarom zijn die Russen er zo vreselijk op gebrand, Egypte te helpen Waarom komt Rusland met het aanbod „vrijwilligers" om de dictator Nasser, toch zeker geen communist, bij te staan Het antwoord op die vraag moet men zoeken in de aloude drang, die zelfs het Czaristische Rusland reeds kenmerkte het streven naar ijsvrije havens en een uit- gang naar de Indische Oceaan Rusland ligt in de boei van het ijs. Zijn havens zijn slechts een gedeelte van het jaar bruikbaar of wel ze worden bewaakt door het Westen. De Czaren reeds streefden naar de her overing van Constantinopel. Natuurlijk de den ze dat gedreven door een hoog ideaal, want om oorlog te kunnen voeren, moet men nooit eerlijk vertellen waarom het eigenlijk gaat. Er moet altijd een vlag zijn die de lading dekt. En zo wilde de Czaar dan de halve maan van de Aya Sophia affhalen en daar het dubbele kruis van de Griekse kerk weer opzetten. Het ging dus om de „triomf van het Christendom". Dat Rusland en pas sant daarbij baas werd over de Dardanellen, waar volgens een oud gezegde Ruslands huissleutels liggen, dat nam de Czaar dan wel op de koop toe Het is dan ook zeker niet toevallig, dat met name Turkije zich altijd tegen Rusland heeft gekeerd. En toen „De Zieke Man zoals het Ottomaanse Imperium werd aan geduid daartoe zelf onmachtig was, zon- den de Westerse mogendheden hun troepen naar de Krim om Turkije te hulp te komen, eerlijker gezegd, om Rusland van de Darda nellen, die het de toegang ontsloten tot de j Middellandse Zee, weg te houden Te goed van vertrouwen 1 Maar ook in andere landen van het Na bije Oosten heeft Rasland gestaag getracht zijn invloed te vergroten. Er is een hele strijd geweest om de bufferstaat Afghani- I stan. En tijdens de tweede wereldoorlog I hebben de Russen kans gezien, een deel van Perzië te bezetten. Dat ze dit deel, Azer- beidsjan, weer hebben losgelaten is merk waardig genoeg te danken aan het feit dat ze te goed van vertrouwen waren De Perzische staatsman Goeavam es Soeltaneh gaf zijn woord dat er vrije verkiezingen zou den worden gehouden, zodra de Russen weg I waren. Die hadden van hun kant wel ge zorgd dat de communistische Toedeh-partij oppermachtig was. Het kwam dus wel goed en nog wel via „de volkswil Maar toen de Russen weg waren, hield Goeavam grote op ruiming onder de Toedeh en er kwam van een communistische heerschappij niets Men mag natuurlijk niet verwachten dat de Russen hun ideaal hebben opgegeven, nu het Czaristische imperialisme is vervan gen door het communistische streven naar de wereldheerschappij. In het troebele water van het Nabije Oosten is het voor de Rus sen goed vissen. Ze hebben dat reeds toe gewijd gedaan in de vorm van propaganda, maar nu zouden ze er hun kracht achter kunnen zetten Gevreesde hulp. De Arabische wereld mag graag de schijn aannemen dat ze zo eensgezind is. In werke lijkheid is men het maar over twee dingen eens ieder wil graag houden wat hij heeft en zo mogelijk nog een beetje meer en Israël moet van de kaart. Dat laatste houdt verband met het eerste, want het moderne, democratische Israël is een constante be dreiging voor de Arabische grootheden. Israël stort volgens het bijbelwoord nieuwe wijn in de oude leren wijnzak van het Oosten en dan kan het niet anders of vroeg of laat moet die zak barsten, wanneer het gistings proces zich voltrekj. Maar de Arabieren zien ook een bedrei ging in het communisme Militair zijn ze niet veel waard. Dat heeft Egypte wel bewezen en de anderen, hoe krijgshaftig ook, staken geen hand uit toen Nasser een kopje kleiner werd gemaakt. Men mag gerust aannemen, dat dit hun niet onwelgevallig was, want Nasser werd te ambitieus cn dat beviel de heren, vooral Koning Saoed niet, die de zelfde ambities had, noch ook de kleinere staten ,die vreesden te worden opgeslokt. En nu wil men tegenover Israël wel graag Russische hulp, vooral in de vorm van krijgsmateriaal. Maar de Russen zelf heeft nien liever niet, want wanneer men die het Arabische huis binnenhaalt, heeft men te veel kans dat men straks zelf buiten de deur staat Witte velden. Inmiddels zijn zowel in het Nabije Oosten als in Afrika de velden voor het communisme wit om te oogsten. Er bestaan ergerlijke mis standen, de bevolking is achterlijk, onge letterd, arm en wordt geteisterd door allerlei ziektes en kwalen als gevolg van de bedroe vend slechte sanitaire omstandigheden. De Arabische heren, die er harems op na houden, in grote paleizen wonen en in Ca dillacs rijden van het olie-geld, inplaats van dit aan hoognodige verbeteringen en ten bate des volks te besteden, onderschatten de dreiging niet. Daarom is het de vraag of Rusland niet net een beetje tè vriendelijk is geweest. Aan geboden diensten zijn zelden aangenaam. Men blijft voor de buitenwereld schetteren over Israël en tegen de Westerse agressie, omdat dit het enige is waarover men eens gezind schetteren kan. Maar in de Arabische wereld weet men ook zeer goed waarom het Rusland te doen is en maakt men zich geen illusies Men wil nu alleen proberen, nog iets langer van twee walletjes te eten en het Westen tegen Rusland uit te spelen. Ten minste, wanneer het Westen zich nog langer voor dit sjacherspelletje laat misbruiken. In het Nabije Oosten liggen thans de kaarten op tafel, het poker-gezicht van een Oosters vorst kan daaraan niets veranderen. Maar men kan er zeker van zijn dat de Sovjet-Unie, hoe dan ook, waar dan ook en wanneer dan ook, zal blijven streven naar het oude ideaaleen uitweg naar de In dische Oceaan en zelfs, indien mogelijk, naar de Middellandse Zee (Nadruk verboden) AANWIJZINGEN VOOR MOTORRIJTUIGBEZITTERS. Iedere weggebruiker wordt in de huidige periode van benzineschaarste voor de vraag gesteld of zijn motorrijtuig wel ex zo zui nig mogelijk gebruik van deze schaarse brandstof maakt. Door het nemen van een voudige, doeltreffende maatregelen kan men het benzineverbruik van de auto of motor tot een economisch verantwoord niveau terugbrengen, wat niet alleen een directe kos tenbesparing voor de auto- of motorbezitter zal betekenen te meer daar de benzine prijzen aanzienlijk worden verhoogd doch daarnaast is er naar de mening van de A.N.W.B. een redelijke kans dat de weg gebruikers op deze wijze zelf kunnen voor komen dat andere maatregelen van over heidswege zullen moeten worden genomen, die veel ingrijpender zijn dan het Zondags rijverbod De Bond meent dan ook, dat het in het algemeen belang is, om enige aanwijzingen te geven op welke wijze men het benzine verbruik tot het hoogst noodzakelijke kan beperken. Het verdient dan ook aanbeveling na te gaan of reizen welke normaal per auto v/orden gemaakt wellicht tijdelijk per trein kunnen worden uitgevoerd. Voorts zal het raadzaam zijn om de snel heid waarmee men gewoonlijk rijdt te be perken, daar een grote snelheid een daaraan evenredige luchtweerstand tengevolge heeft wat van de motor een groter arbeidsvermo gen vraagt, dus een groter brandstofgebruik. De A.N.W.B. ziet als gemiddelde snelheid voor personenauto's 70 km per uur als een modus tot een zo gunstig mogelijk benzine verbruik. Daarnaast zal men tevens door deze snelheid daartoe in staat gesteld bruusk remmen en fel accelereren zo veel als mogelijk is met het oog op de veiligheid moeten voorkomen, daar deze handelingen een sterk verhoogd benzineverbruik ten ge volge hebben. Een stugge veer onder het gaspedaal kan wellicht helpen deze snelheid aan te houden waarbij de mogelijkheid niet wordt uitge sloten meer gas te geven, wanneer dit uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk blijkt. Bovendien raadt de A.N W.B. bezitters van motorrijtuigen aan om de motor opnieuw te laten afstellen, daar door een juiste af stelling van het ontstekingstijdstip, de af stand van de onderbrekerpunten, de bougie- electroden, klepspeling en carburator een be sparing van enkele procenten van het totaal benzineverbruik kan worden verkregen. Zeer weinig auto's blijlken in de practijk aan de gestelde normen te voldoen, is de ervaring van de Bond. Het aanbrengen van kleinere sproeiers in de carburator kan eveneens een besparing geven, doch dit mag alleen dan gebeuren, als de afstelling van de ontsteking e.d. zeer goed is geregeld, niet met hoge snelheden wordt gereden en de motor niet zwaar „belast wordt door vracht. De Bond raadt' dan ook aan om kleine sproeiers alleen in overleg met de dealer in de carburator te laten monteren. Voorts dient men de bandenspanning van de wagen iets hoger dan normaal te kiezen, hetgeen geen nadelige gevolgen voor dit materiaal zal hebben. Het komt nog al eens voor, zo is de A.N.W.B uit zijn onderhoudskeuringen ge bleken, dat de remschoenen langs de rem- trommels slepen, hetgeen tot gevolg heeft dat de wielen altijd enigszins geremd worden in hun loop. Bij een eenenvoudige controle kan blijken dat zij inderdaad vrij lopen. Een controle van het feit of de wielen goed spo ren en juist zijn uitgebalanceerd, kan even eens tot gunstige resultaten leiden. Zeer belangrijk acht de A.N.W.B. een aanpassing van de weggebruiker aan de situatie van dit ogenblik, door wijziging van zijn rijstijl. Vol gas optrekken en zeer snel rijden kost zeer veel benzine en het komt tevens de verkeersveiligheid niet ten goede De Bond adviseert dan ook om een zunig benzineverbruik te bevorderen door bij het rijden in lage versnellingen niet te fel op te trekken, gematigd het gaspedaal te „be spelen" en zo veel mogelijk in een hoge ver snelling te rijden en dat niet harder dan on geveer 70 km. per uur. Wanneer de weggebruikers gezamenlijk kunnen besluiten tot een beperking van het benzineverbruik tot het hoogst noodzakelijke kan wellicht voorkomen worden dat ernsti ger maatregelen het verkeer en het vervoer aan banden zullen leggen, aldus de ANWB. FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! UIT ONZE OMGEVING Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Een of twee Bennies blussen dat znnrbranden dadelijk. ABONNEMENTSPRIJS: Loise nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS i 8 eest per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, faf» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 1 r 1 rv I 1 Dit boek van Dr. A. M. Lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf. olie. zeep, i f 4.95. Voorradig in Apotheek en Drogisterij. Weten is gerust zijn. WAT Mijn HARP"1" MAAKT |5 GOED onderworpen, waarbij ten opzichte van wegen en meten en het verzamelen van alle gegevens nodig voor een zo uitgebreid mogelijk onderzoek niets werd verzuimd of nagelaten. Het was merkwaardig deze resultaten na te gaan en door een vijftal poppetjes op het bord te zien aangetoond hoe de reactie s waren bij kinderen, die regelmatig gevoed werden met normale hoeveelheden melk, boter, rauwe bledkool of suiker. Op glasheldere en eenvoudige wijze ontpopte mevr. Zadokx zich als een docente die over rijke ervaring beschikte en een schat van wetenschappelijke en aan statistieken ontleende gegevens te harer beschikking had. Vast is komen te staan dat er minstens een vijftigtal stoffen zijn, die wij nodig hebben willen wij volkomen gezond blijven. De meest noodzakelijke, als het ware onmisbare voedingsmiddelen werden door haar aanschouwelijk, eveneens op het bord, in een vijftal groepen gerang schikt. Dit waren 1 e. Melk, karnemelk en yoghurt 2e. Aardappelen, groenten en vruchten 3e. Kaas, vlees, vis, ei of peulvruchten '4e. Boter of gevitamineerde magarine (voor de jeugd levertraan) 5e. Bruin- of roggebrood, havermout, gort of graanproducten. Meerdere van deze voedingsmiddelen, zoals melk, aardappelen, groenten, vruchten, kaas, boter of mar garine en één van de speciaal genoemde broodsoorten dienen in het menu van elke dag voor te komen. De overigen afwisselend en in gevarieerde vorm en naar mate van de benodigde vitaminen. Voor de opbouw en bescherming van ons lichaam tegen diverse nadelige invloeden en in het belang van onze lichaamswarmte, alsmede tot het op peil houden van onze lichaamskracht zijn deze voedingsmiddelen onmisbaar. Melk is één der belangrijkste, ja, vrijwel de enige bron van sommige onmisbare en beschermen de stoffen. Nadrukkelijk werd ook gewezen op de voor de gezondheid van het minste belang zijnde artikelen, zoals suiker, alle soorten snoepgoed en koekjes, die bovendien slecht zijn voor het gebit en aan kinderen dikwerf de eetlust ontnemen. Suiker is uitsluitend brandstof. Ook spek. olie, vet en braadvet kunnen zo nodig gemist worden en behoren niet thuis in één van de groepen voedingsmiddelen welke voor de ge zondheid persé noodzakelijk zijn. Na afloop van hagr voordracht kregen de dames ruime gelegenheid tot vragen stellen. Dit was ook een doeltreffende test voor de intense aandacht, waar mede door de dames geluisterd was, zodat ie boeiende causerie nog op nuttige wijze werd aangevuld met wetenswaardigheden in allerlei opzicht. Maar vooral droeg daartoe ook bij de na de pauze vertoonde geluidskleurenfilm „Van tuin naar tafel", die door mej. Naerebout werd gedraaid. Op nog over tuigender wijze dan op het bord werd hier de doel treffendheid der in acht te nemen normen bij het koken en bereiden van speciale schotels en spijzen gedemon streerd. Hier viel heel wat op te steken voor de dames-huismoeders ten opzichte van de hoeveelheid water, de duur van het koken en andere practische dingen, die elke huisvrcuw dient te weten. Zo algemeen viel deze film in de smaak en op zo smaakvol-begerige wijze werden diverse gerechten op het filmdoek toebereid dat vele aanwezigen het water uit de mond liep. Deze avond beantwoordde dan ook volkomen aan het gestelde doel, want een wel en oordeelkundig ge voed lichaam is een vereiste voor een goede gezond heid. En bevordert het streven van „Het Groene Kruis" in het belang van de volksgezondheid in het algemeen. VOORLICHTINGSAVOND VAN „HET GROENE KRUIS". Het was een gelukkige gedachte van het bestuur der plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis een avond te beleggen, waarop door een voedings lerares van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag een causerie zou worden gehouden over deze zeer belangwekkende materie, die immers ten nauwste verband houdt met de volksgezondheid. Mevr. P. Zadokx uit Den Haag heeft Maandag avond in „Het Centrum" ten aanhore van een geheel gevulde bovenzaal aan deze opdracht voldaan na door de afdelingsvoorzitter ,de heer J. Blok, te zijn inge leid. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede dat het bestuur het dienstig had bevonden in deze contact op te nemen met diverse vrouwenverenigingen en organisatie's ter plaatse en bracht daarvoor dank aan derzelver besturen. Aan hun initiatieven zal mede de goede opkomst naar deze vergadering te danken zijn, meende spreker. Ter inleiding harer voordracht „Voeding en Ge zondheid" illustreerde mevr. Zadokx op een met groen flanel overspannen schoolbord met sprekende voorbeelden de resultaten van een door een Engelse dokter op eeg kostschool daar te lande ingesteld nauwgezet onderzoek naar diverse gevolgde voedings methoden bij een grote groep schoolgaande kinderen van de leeftijd van 7 jaar. Al deze kinderen waren gedurende drie jaren aan een nauwgezette controle 'n uitkomst, die Rennies, voor alle lijders aan Bran dend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Ingez. Med. BLOEDTRANSFUSIE-ACTIE VAN HET NED. ROODE KRUIS. Aan deze voor de zoveelste maal alhier door de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis geleide actie werd door een 150-tal donors mannelijke zowel als vrouwelijke deelgenomen- In het zich tot dit doel bijzonder lenende ruime gebouw der Chr. Kleuterschool aan de Ds. Jan fjcharp- straat had het secretariaat het zeer druk met het registreren en leiden van deze actie, die wederom een zeer vlot verloop had dank zij de in dit opzicht reeds geroutineerde medewerkers (sters) van de E.H.B.O.- staf onder hun beproefde leiding, alsmede de even eens ingeschakelde medische diensten. Nog des avonds werd de terugtocht naar Amsterdam door de intendance ondernomen en had Axel zijn bijdrage tot hulp en heil van de evenmens weer geleverd.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1