AXELSE COURANT V oetbalo verzicht C. Willemsen, Noordstr. 39, Axel J Frankcring bij abonnement, Axel WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 71e Jaargang No. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN UIT ONZE OMGEVING AXEL NYU >NS passend en verrassend elegant VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVE1TENTIEPÏIJS, 8 c«nt per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein* Idrertentlén (maximum regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. DE EERSTE BENZINELOZE ZONDAG Alhoewel in ons stadje de Zondag nu niet tot de drukste dagen behoort en bijv. in Sluis of Oostburg de stilte nog veel meer opvallend geweest moet zijn, was toch ook in Axel en omgeving de 24e November van een uitzonderijlke stilte. Behoudens de ZVTM bussen, —die het bij dit gure weer ondanks het rij verbod ook niet uitzonderlijk druk hadden— zag men vrijwel niets op de weg. Oook de brommers die wel mochten rijden lieten door het slechte weer verstek gaan en zo deden alleen de taxi-verhuurders nog zaken op deze dag. De wegen waren leeg en ook de Belgen die anders op zondag wel haast overheersen waren niet te be kennen. Kennelijk zijn de bepalingen op het rijverbod In België toch zo krachtig, dat de autobezitters het niet riskeerden om een tochtje te maken. De grott wegen naar Antwerpen en Brussel waren leeg en In een kwartier tijd passeerde niet een auto. De dou ane had ook een rustige dag en in plaats van een snelle controle van een altijd haastige file, zaten de beambten nu met gesloten bomen te wachen op de enkele klant meestal een diesel die de grens over Wilde. De rijkspolitie hield op deze eerste zor.dag ee.i Intensieve controle, in vrijwel alle gemeenten, doch het aantal overtredingen was zeer gering, en betrof doorgaans kerkgangers, die dooreaans de toepassing van het verbod verkeerd uitlegden. Zij kregen een pro- ces-verbaal terwijl hun auto in beslag werd genomen tot de volgende dag. Al met al zal over een langere tijd gerekend deze Sltilte een fikse strop betekenen voor die zaken die profiteerden va.l de zondagsgasten, en zeker jn dié gemeenten, zoals Sluis en Ooosburg, waar ook de winkels op zondagmiddag geopend waren en de ge hele middenstand nu een flinke klap krijgt. DE INTOCHT VAN SINT NICOLAAS Zoals al eerder in ons blad vermeld, zal de goede Sint vanmiddag zijn intocht doen in Axel. De winke liersvereniging AxeKVooruit' die de intocht orga niseert heeft thans van Sint nader bericht ontvangen over de plannen van de goede Sint en in verband daarmede kunnen wij nu het volgende programma publiceren Het ligt in de bedoeling van de Sint, die dit jaar de reis naar Axel per auto maakt, omstreeks kwart over drie of half vier op de markt te arriveren, waar hij dan allereerst op het gemeentehuis door de burgemeester en het bestuur van Axel-Vooruit offi cieel zal worden ontvangen. (Evenals andere jaren Zullen de middaglessen der scholen op zo n tijdstip eindigen dat de jeugd van deze aankomst getuige kan zijn. Na de ontvangst op het stadhuis zal de Sint weer een rondrit maken door de stad, in open auto, verge zeld- van vier van zijn beste zwarte knechten en be geleid door „Concordia's BoerenkapelDat tijdens dc tocht de kleintjes op de gebruikelijke peperbollen Zullen worden getracteerd ligt voor de hand. De route die de stoet zal volgen is Walstraat, De Ruijterstraat, Joost de Moorstraat, Crijnssenstraat, Bankerstraat, De Ruijterstraat, Kanaalkade, Zeestraat, Oranjestraat, Weststraat, Oudewijk, Koestraat, Kerk- areef, Oostersraat, Julianastraat, Prins Hendrikstraat, Bylocquestraat, Pironstraat, Beatrixstraat, Wilhelmina- straat, Irenestraat, Pironstraat, Margrietstraat, Bern- hardstraat, Irenestraat, Beatrixstraat, Singedweg, By locquestraat, Pieter Paulustraat, verlengde Juliana straat, Wilhelminastraat, Stationstraat, Nieuwstraat, Stationstraat, Kerkdreef, Weststraat. Noordstraat Szydlowski-plein, terug door Noordstraat, eindpunt café Verstraeten. Naar wij vernemen verloopt de St. Nicolaas-actie van de Axelse winkeliers tot nog toe naar wens en Maandagavond kon aan een 10e inleveraar een eerste waardebon .ditmaal ter grootte van 10.worden uitgereikt. Wij willen de inleveraars er nog wel op wijzen dat zij bij persoonlijke inlevering de bonnen per enkel vel van 50 stuks dienen in te leveren. FAMILIE AVOND CHR. BESTURENBOND. Een tjokvolle benedenzaal met balcon was Donder dagavond in „Het Centrum bijeen gekomen op de het karakter van een grote familiebijeenkomst heb bende jaarlijkse feestvergadering, toen de heer J. J. Van de Velde in diens kwaliteit van bestuurslid van bovenstaande organisatie de aanwezigen verwelkomde. Inzonderheid gold dit de spreker van deze avond, de heer C. Braspenning, in zijn hoedanigheid van hoofd bestuurder der Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, die een propaganda-rede zou uitspreken. De voorzitter was dankbaar gestemd ten opzichte van de opnieuw in dit jaar geboekte ledenwinst en Vooruitgang. Overigens moeten de gevoelens op een avond als deze gemengd zijn. De gebeurtenissen in Hongarije stemmen ons tot nadenken en vervullen ons bij zovele zegeningen, die wij in ons land genieten, tot schaamte. In ons land is n.l. de vrijheid van ieder nog gewaarborgd en moet het daarom verwondering baren dat de vergaderingen dikwerf zo ontstellend slecht bezocht worden. Ook uitte spr. zijn vreugde over het feit dat thans ook een afdeling van de Chr. Metaalbewerkersbond is opgericht, een feit waarvoor hij de heer Knieriem als bijzondere stuwkracht hulde toebrengt. Ook memoreerde hij nog de instelling van een secretariaat van het alhier gevestigde correspondent schap van de Chr. Beambtenbond, dat gevestigd werd Emmastraat 68. Ook deze functionarisse, mej. C. den Hamer verwelkomde hij in het midden van de Chr. Axelse vakbeweging, de hoop uitsprekend dat op dit fundament verder zal worden gebouwd. Wie op de hoge God vertrouwt, heeft zeker op geen zand ge bouwd, eindigde spr. verzoekende Psalm 18 10 te zingen. Hierop werd het woord verleend aan de heer C. Braspenning die een referaat hield, getiteld „I k en de andere Spr. gaf zijn visie op dit onderwerp weer door vooral de noodzakelijkheid van meer liefde tot de naaste te bepleiten. Hierop komt het bij de meesten onzer toch aan. De zelfzucht beheerst ons maar al te zeer en juist deze is de oorzaak van al het kwaad en onheil aat er in de wereld is. Vooral onze tijd is vervuld van het meest mensonterende leed dat denkbaar is en dat de samenleving in sommige landen hoe langer zo meer tot een hel maakt. Spr. concludeerde in een geestdriftige peroratie na een resumé te hebben gegeven van de ideële en princi piële doelstellingen die de Chr. vakbeweging nastreeft, dat de arbeiders die deze vak-centrale als de hunne kiezen, een goede keus hebben gedaan. Doel en streven is samenwerking en saamhorigheid met Gods woord als richtsnoer. Zoekende dus naar hetgeen verenigt en verwerpende al wat gericht is op de verstoring van de eendracht, noemde hij gebiedende eis en nood zakelijk voor een doeltreffende organisatie, waarin een christelijk arbeider zich alleen thuis kan voelen. Gezongen werden na deze hooggestemde rede van Psalm 121 de verz enl en 4. Na een pauze, waarin druk loten verkocht werden kwam het hoogtepunt van deze avond, de opvoering van het toneelspel „Toen de storm begon", een drama in drie bedrijven van de auteur Joh. van Eekelen. In onze dagen van internationale spanning, die vol oorlogsdreiging zijn, was dit stuk zeer op zijn plctóts. Het verplaatste ons naar het hart van Frankrijk, in de dagen waarin het grote Europese conflfict losbrak en het Hitler-regime zijn onheilen over de omringende staten en volkeren begon te zaaien met dood en verderf ,dat werd voorafgegaan door lage kuiperijen, een geraffineerd spionnage-stelsel en verraad door middel van gevormde z.g. vijfde colonne's. Temidden hiervan worden wij verplaatst in een Franse aristocratische familie, waar een vreemdeling z;ch als Pools emigré heeft weten in te burgeren in de familiekring onder het voorwendsel van vriend schap en wederzijdse kunstbeoefening. Een oom, die als gepensioneerd rechter kijk op de mensen heeft en die in de huizinge van madame Gallon vaak over de vloer komt, heeft de charmerende buiten lander spoedig door en doet zijn waarschuwende stem horen. De jongste zoon is over de bemoeizucht van zijn oom vertoornd. In hem ziet hij bovendien de vernietiger van zijn carrière. De verhoudingen spitsen zie htoe onderwijl de bon-vivant Gallowitz doorgaat met gezamenlijk met de jonge vrouw van de oudste zoon des huizes ,die regeringsambtenaar is, te musi ceren en goede sier te maken. Intussen wekt diens houding steeds meer argwaan, vooral omdat de vreemdeling een kennelijke voorliefde heeft tot het ondernemen van vliegtochtjes met de jongste zoon, die als sportvlieger furore maakt. Daar bij toont hij bovenmatige belangstelling voor het be dreigde noord—oosten des lands, de Maginot-linie, ter wijl h ijop zekere dag een briefje in code-schrift ver liest ten huize van de bevriende familie. Op het onverwachts slaat de spion zijn slag en maakt een gewichtige enveloppe met geheime stukken buit, waarop hij echter door de jonge ega van de regeringsambtenaar wordt betrapt. Het dramatisch hoogtepunt naderde nu, maar nu toont de jongste zoon zo vaak door zijn oom als ten nietsnut beschouwd dat hij uit beter hout ge sneden is dan zijn oom deed voorkomen. Op het uiterste nippertje weet hij de vreemdeling nog te achterhalen, waarbij hij in een tweegevecht gewond raakte. Hij wist de gestolen portefeuille te vermeesteren en stelde dez eweer in het bezit van zijn dodelijk ontstelde broer en terwijl de familie, die in zak en as zat, zodoende nog wordt behoed voor een tragisch en onterend lot volgde dan de ontknoping. Een dankbaar speel-stuk met een sterke karakter tekening in de diverse rollen was door de toneelgroep Bakker weer gecreeëerd, waarbij aan de executanten lof dient te worden gebracht voor de wijze waarop dit in dit heus niet gemakkelijk te vertolken stuk, geschiedde. Enige nieuwelingen maakten een hoogst verdien stelijk debuut in dit dramatische genre, maar vooral Georges Dupont (als rechter) verdiende in de heer F. Verschelling met André (de sportvlieger) in de heer J. Goossen ditmaal een eresaluut. Maar het ge hele ensemble deelde in het grandioze succes van deze welgeslaagde opvoering. Na afloop van de opvoering volgde dankzegging, na een slotwoord van de voorzitter, door de hoofd bestuurder Braspening. De gemeenschappelijke slotzang was de Avondzang en omstreeks half 12 was deze mooie avond be ëindigd. In alle soorten en maten verkrijgbaar bij: MISTROOSTIGE VOETBALZONDAG. „Thialf" in zijn voorbarige heerschappij beknot door „Pluvius", veroorzaakten beiden een weinig aan trekkelijk voetbal-week-end. Derhalve was de oogst aan uitslagen ditmaal navenant maar schraal. In de 2e klasse, zowel als in de 3e klasse hadden slechts twee wedstrijden plaats. Onze wekelijkse overzichten zijn deze week dus minder uitvoerig dan gewoonlijk. Ons wisselvallige klimaat is nu eenmaal in ons land van oudsher een sta in de weg voor een regelmatig competitieverloop. En wij, Hollanders, staan nu eenmaal ook bekend als mooi-weer-voetballers. Zodat wij onze ziel weer maar in lijdzaamheid dienen te bewaren voor hetgeen e toekomst in zich verborgen houdt. De stand is nu geworden Taxandria 7 7 0 0 25- 7 14 R.A.C. 6 5 0 1 17- 7 10 Goes 8 5 0 3 19-19 10 Internos 7 4 0 3 20-18 8 W.V.O. 7 4 0 3 15-15 8 Rood-Wit 7 3 1 3 14-16 7 Middelburg 8 3 1 4 16-19 7 B.S.C. 8 2 2 4 21-25 6 Hulst 7 2 1 4 14-14 5 Roosendaal 7 2 1 4 15-18 5 Axel 7 2 0 5 16-24 4 Uno Animo 7 1 0 6 6-18 2 2e klasse B K.N.V.B. MiddelburgB.S.C. 33. Tot veler verwondering gingen de Walcherse wedstrijden juist door en ont vingen de hoofdstedclingen de Roosendaalse nieuwe lingen. Doch ook hier werd het niet veel meer dan een modderballet met een aanvankelijk groot Middel burgs veldoverwicht. Na een kwartier spelens was doelman Noteboom van de Brabanders een geslagen man, toen het schot van Groenewegen eerst terug kaatste van de paal, doch de Bruijn er als de kippen bij was om de score (e openen (1—0). Tal van doel- rijpe kansen ontstonden voor de Roosendaalse veste. De gasten liepen voortdurend in de buitenspelval. Nadat keeper Minderhoud in het groenwitte doel ook op de proe fwas gesteld, kwam uit één der talrijke Middelburgse aanvallen het tweede doelpunt toen Scheenloop een solo-ren besloot met een beheerst schot (20). Uit een onbetekenende aanval wist van Etten van zeer grote afstand de Middelburgse doel wachter te verrassen en zo werd het aan de rust 21. Ofschoon na de hervatting het heft veelal in Mid delburgse handen bleef ontstond niet alleen spoedig door Zwaan de gelijkmaker, doch wist Voets na een ietwat onzeker uitlopen van Minderhoud een corner af te dwingen, die door dezelfde speler in een doel punt werd omgezet (2—3). Hierop volgde een heftig slotoffensief der Nadorstbewoners en Outermans slaag de er in de verhouding te vereffenen (3—3). GoesW.V.O, 10. Goes speelde dit keer beter dan in de beide voorgaande wedstrijden, doch het was door de schotloze aanvalslinie's aan beide zijden dat de stand door tal van wederzijds gemiste kansen bij de pauze nog gelijk dubbel nul was. Keer op keer grepen de doelwachters op het juiste moment in en de cornerverhouding was in het voordeel der tegen de wind spelende gastheren. Na de hervatting viel dit geluk de bezoekers ten deel ,doch nu was de thuisclub gesteund door de wind kennelijk in de meerderheid. Het Oosterhoutse doel onderging een felle kanonnade. Ook Zwartepoorte werd echter bij één der tegenaanvallen bijna verrast cn op het nippertje ontkwam het Goes-doel aan een doorboring. Toen het spel der Zuid-Bevelanders na de rust constructiever bleek was het na 23 minuten aanvoerder Mos die een goed gelanceerde voorzet van Foudraine meesterlijk wist te benutten. Met een harde kopstoot passeerde hij de W.V.O.-doelman en veroverde Goes de leiding, wat later ook het win nende doelpunt bleek te zijn. 3e klasse D K.N.V.B. R.C.S. heeft aan alle onzekerheid omtrent zijn supre matie in deze regionen nu definitie feen einde gemaakt en tegen de rood-zwarte Zeeuwsch-Vlamingen met grof geschut gewerkt. Weliswaar liepen Sandrini c.s. hard van stapel en slaagde de vroegere Sluiskilse crack er in de eerste minuut al in te scoren, doch toen brachten de Souburgers hun zwaarste kaliber in stel ling. Weer een minuut later was het Keulemans die de stand verefffende en er was nog geen kwartier ge-* speeld toen v. d. Dries de leiding al had veroverd. Aan de lopende band. Eén minuut later was het Fiteheru en v. d. Dries zorgde eer men de thee nuttigde voor een beslissende 51 voorsprong. In de tweede helft kwamen de Terneuzenaars er niet meer aan te pas. Fiteheru had de score na een kwartier al tot 71 verhoogd. De Kraker benutte nog een strafschop en v. d. Dries zorgde ten slotte nog voor hetnegende doelpunt. De Terneuzenaars wisten tegen het einde de uitslag iets minder droeviger te maken, maar deze cijfers spreken wel afdoende taal dat zij momenteel te hoog geklasseerd staan. In Vlissingen was het Zeeland Sport dat eveneens op zeer overtuigende wijze de Middelburgse groen zwarten naar de tiende plaats verwees. De thuisclub liep al spoedig uit en boekte bij de rust een 41 voorsprong. Toch wist Zeelandia na de hervatting de score tot 42 in te lopen, maar daarop maakten de Vlissingers aan alle illusies een einde door hun aantal doelpunten op een half dozijn te stellen, zodat met 62 het einde kwam. In Ossendrecht had een waar modderballet plaats waarbij de midvoor der thuisclub na een kwartier de leiding nam. Vla kvoor en even na de rust bracht de lmksbinn en van Odio de stand op 30. Toen ant woordde R.K.F.C. met een tegenpunt van haar mid voor, maar de thuisclub liet het er niet bij en zo werd het 41 voor Odio. Z,aterdagvoetbal - afd. Zeeland le klasse. COLIJNSPLAATSE BOYS-A.Z.V.V. 3-4. Verdiende victorie na spannende strijd. De uitreis naar Noord-Beveland, waar A.Z.V.V. niet zonder beving tegen op zag is in een zwaar bevochten zege omgezet. Dit was voor aanvoerder den Engelsman, die van wege zijn 30e geboortedag verstek liet gaan, wel het mooiste cadeau op deze winterse November-Zaterdag. eD strijd had ditmaal plaats op een buiten Kortgene in de polder gelegen terrein. De bodem was hard, hoe wel goed bespeelbaar. Na wisselende terreinverkenningen ondernemen de gastheren enkele aanvallen, waarbij keeper van Bende- gem aan de tand gevoeld wordt. Geleidelijk komen de Axelaars er beter in en golft de strijd heen en weer. Na een kwartier schuttert de verdediging van de thuis club en midvoor Jansen profiteert hiervan en kogelt de eersteling in het net (01). Nauwelijks is de bal opnieuw aan het rollen gebracht of onze stadgenoten krijgen weer een goede kans, welke echter niet benut wordt. Circa 10 minuten later krijgt de fel opzittende thuisclub een corner te nemen, waaruit de rechtsbuiten de gelijkmaker scoorde (1 1). Dit doelpunt inspi reerde onze stadgenoten tot vuriger spel. Het resultaat liet dan ook niet op zich wachten. Vooral de Axelse verdediging heeft een goed aandeel in het gedurig ver plaatste spel. Als een goed gelanceerde pass bij Jansen belandt deponeert deze andermaal het leder in het net en met een 1—2 voorsprong kwam de rust. De inzet van de tweede helft is vrijwel gelijk aan die. van het begin van de wedstrijd. Beide elftallen zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Als 10 minuten verstreken zijn gelukt het de ongedekte rechtervleugel der Boys andermaal de stand gelijk te maken (2—2). Maar onze stadgenoten laten zich niet op de knieën drukken. Hun agressiviteit wordt beloond als 20 mi nuten gespeeld zijn na de rust en Jansen andermaal -zwaar gehinderd door de backs een harde treffer in schiet en daarmede de hattrick verricht (23). Lang hebben de rood-witten weer geen plezier van hun voorsprong en de strijd wordt nu steeds spannender. Met een fraai doelpunt brengt de thuisclub ten derde male de schaal in evenwicht (3—3). Een opwindend duel om de leiding ontwikkelt zich nu waarbij de Axelaars zich de meerderen tonen en het Beevlandse ■doel kom tonder zware druk te staan. Met nog 12 mi nuten te spelen passeerde Haak fraai naar Jansen, die met een listig trekballetje de Ruijter jn staat stelde ineens hard in te kogelen en voo rde vierde maal heeft A.Z.V.V. de leiding om die dan niet meer af te staan. De vreugde in het rood-witte kamp om deze zwaar bevochten victorie was begrijpelijk.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1