LIEFDE S NAZOMER Kindje DDD V oetbalo verzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. BABYDERM 1926 1956 30 JARIG JUBILEUM CHR. FANFARE „HOSANNA". Woensdagavond had in het Gezellenhuis alhier een herdenkingsavond plaats ter gelegenheid van het feit dat 30 jaar geleden het besluit werd genomen, om het in 1907 onder de stuwende leiding van de heer I. J. Brakman alhier opgerichte Chr. muziekgezelschap (dat door de mobilisatie-omstandigheden gedurende de eerste wereldoorlog tot werkloosheid gedoemd werd) nieuw leven in te blazen. Daarvandaan is het ook," zo sprak de voor zitter, „dat „Hosanna" de oorspronkelijke oprichtings datum in 1907 niet prijs geeft, zodat „Hosanna" dat in feite nooit ontbonden is, wel degelijk in 1957 het gouden jubileum hoopt te vieren." Slechts een goede honderd belangstellenden waren op deze triestig-regenachtige avond opgekomen om het heugelijke feit te herdenken. Hoe dit te verklaren is, valt niet zo gemakkelijk uit te pluizen. Het regende op deze avond „pijpesteeltjes" en een gure wind maakte het niet bepaald een pretje om naar het nogal afgelegen Gezellenhuis te wandelen in de striemende regen. De heer Jan le Feber verzocht bij de opening de aanwezigen gemeenschappelijk te zingen het eerste vers van Psalm 103, waarop hij een gedeelte voorlas uit het Oude Testament, n.l. Numeri 10. Dit schriftge deelte paste volkomen in het kader van deze muzikale herdenkingsavond. De werkelijke aanleiding tot de heroprichting was een op een terrein van de heer C. A. Dekker aan de Tol gehouden Zangersdag van de Bond van Chr. Zangvereniging, die muzikaal werd opgeluisterd door de toenmalige Chr. fanfare „Hosanna" uit Groede, onder leiding van de heer Jac. Brakman, een broer van de oude heer Brakman, alhier. Men was van oordeel dat het geen postuur was voor Axel steeds een muziekcorps uit een andere plaats te engageren en op 3 November 1926 viel dan het besluit, nadat de heer P. C. Brakman, toen pas 21 jaar oud, gepolst was of hij hiervoor de vereiste animo bezat. Zo is deze avond tevens een jubilé voor de direc teur, maar ook voor een vijftal werkende leden, n.l. de heren Abr. van den Broeke, Jac. Bakker Fz„ R. de Kraker, L. Rinn en J. van Drongelen. Spr. weet geen woorden te vinden, die in staat zijn om tot uitdrukking te brengen de gevoelens van dank baarheid voor het vele dat de heer Brakman voor „Hosanna" deed. Namens het bestuur biedt hij mevr. Brakman een fraai bouquet aan, terwijl de directeur nog wel nader van de gevoelens van het bestuur op de hoogte zal worden gebracht. De voorzitter betreurde dat het bezoek aan deze avond niet beter is, maar hoopt dat hoewel het be stuur hoogst erkentelijk is voor de grote tegemoet komendheid van de eerw. hcjer Paltooi1, dat het nieuwe repetitielokaal dat na nieuwjaar in gebruik zal worden genomen hiertoe ook zal bijdragen. Hierna werd nog een resumé gegeven van het programma van deze avond en verzocht de voorzitter aan de dirigent met zijn corps het muzikale gedeelte van deze avond als inzet ten uitvoer te brengen. Op eclatante wijze bracht het ruim 20 leden tel lende ensemble achtereenvolgens een Jubileum-mars, een Andante Religioso, een fantasie, een ouverture en als slotnummer nog een mars ten gehore. Op zeer muzikaal-beschaafde wijze werd dit pro gramma vertolkt en gezien de lichte bezetting van het corps was op de uitvoering der meeste nummers niet veel critiek uit te oefenen. Dit was weer correct en de dirigent waardig Na dit optreden werd de heer S. van Ham, hoofd der Bijz. School te Spui op het podium verzocht ten- einde zijn aandeel te nemen door zijn voordrachtskunst. Deze bestond in het reciteren van een gedicht van „Zuster Beatrijs" hetwelk op de van hem bekende wijze werd vertolkt en met applaus werd beloond. Daarna kwam een minder ernstig nummer aan de beurt, n.l. een voor de vuist weg geïmproviseerde „hamstergeschiedenis", die kennelijk een geestespro duct was van de voordrager zelf en een stormachtige vrolijkheid ontketende. In de daarop volgende pauze werd koffie met bis cuit geserveerd. Het tweede gedeelte van deze avond begon met een tuba-solo door de heer H. van den Berge, onder begeleiding van de heer Brakman, terwijl het tweede aangekondigde solo-nummer door de heer Jaap Bakker volgde na de tweede pauze. Beide solisten, die op meerdere solistenconcoursen reeds met herhaald succes optraden en daarvoor met eerste prijzen werden ge lauwerd, leverden ook thans weer een goede prestatie en de voorzitter was na het applaus zeker aller tolk met zijn uiting van dank aan de beide solisten. Wiijd gaaf huidje Poeder - Zalf - Olie - Zeep 18) Bom. Met een harde klap kwam de microfoon weer op de haak terecht en Tom haalde een zakdoek te voorschijn om zich het hoofd af te wissen. Daarna stak hij een sigaret op om wat te kalmeren. Ziezo, als de heren Boender en Glasstra van twee wallen willen eten ,dan moeten ze dat maar bij de kruideniers doen, maar niet bij mij. Er zijn wel andere mogelijk heden om reclame te maken. Nog diezelfde morgen ontwierp hij een tekst voor een strooibiljet. Toen hij, na enkele wijzigingen aan gebracht te hebben, er mee naar Ans liep, liet hij het zien en vroeg haar oordeel. Ze las het epistel en keek haar baas aan. „Een advertentie vroeg ze. „Nee," antwoordde hij grimmig. „Ik adverteer niet meer, dat laat ik voortaan aan mijn concurrent over. Dit wordt een strooibiljet en ik ben van plan dat huis aan huis te laten bezorgen. Iedere week voor- lqpig. We zullen eens zien, wie het t langste vol houdt Radiolux met een hele pagina in de krant en ik met een strooibiljet." Ze knikte. „Ik heb de advertentie gezien, vanmorgen al, aan het ontbijt. Er schijnt wel geld te zitten." „Ik zou wel eens willen weten, wie die croesus is, die dit alles financiert. Mij dunkt, het pand kost minstens dertigduizend gulden. Daarbij komt dan de verbouwing, ook een slordige vijfduizend, als het niet meer is. Voeg daarbij nog de winkelvoorraad en de reclame, dan is alles zestig tot zeventigduizend gulden. Dat moet er ook weer uitkomen, Ans." Het hoogtepunt na de eerste pauze was het op treden van het Ghr. Gemengd Koor „Asaf" onder haar begaafde dirigent. De heer Brakman deelde op bon dige wijze mede dat het koor weliswaar niet achter wilde blijven bij dit jubileum, maar gezien de ge vorderde studie aan het bij de a.s. Kerstuitvoering uit te voeren oratorium „Judas Maccabeüs" van Handel, was door hem besloten enige koraalnummers van dit meesterwerk op deze avond ten gehore te brengen. Spr. bracht de aanwezigen met de inhoud er van op de hoogte en daarbij bleek dat deze geschiedenis als het ware voor deze tijd schijnt te zijn verklankt. Het liep n.l. over de vrijheidsstrijd van het volk van Israël dat zijn Hogepriester verloren hebbende op zoek is naar een nieuwe. Het volk vraagt wied de held zal zijn die het zal verlossen en die de strijd zal aanbinden tegen de Koning van Syrië die zovele wreedheden en verdrukking op zijn geweten heeft. Enige koorgedeelten gaven aan (deze gevoelens van leed en verzet uiting. Ook echter aan de vreugde en het vroom vertrouwen dat levendig blijft. Het is bekend uit de Schrift dat Israëls volk vaak schuldig was aan afgoderij. Naar en aan de letter daarvan hoopt het zich voortaan te houden en beter de weg des verbands te houden. De hierop betrekking hebbende koorgedeelten werden door „Asaf" op haar bekende (we moeten zeggen .beproefde") wijze vertolkt. De heer Brakman heeft met zijn veelzijdige capaciteiten dit koor volkomen in zijn hand en men mag er verzekerd van zijn dat hij op de a.s. Kerstuitvoering weer één geheel zal heb ben verkregen dat eerbied en bewondering zal af dwingen. Na het optreden van „Asaf" droeg de heer M. Bakker het onlangs reeds in ons blad gepubliceerde jubileumgedicht voor. Met enige piano-soli, waaronder met vioolbege leiding van zijn dochter Bep één der meest bekende sonates van Ludwig von Beethoven, welke de kwali teiten van deze kundige dirigent nog eens te meer accentueerden werd deze jammer genoeg schaars be zochte maar overigens geslaagde avond besloten. In financieel opzicht was men hoogst voldaan, Want alle loten voor de te houden tombola waren reeds tevoren aan de man gebracht. Maar zoals de voor zitter terecht zeide, komt het ook en vooral aan op morele en daadwerkelijke steun. Met dankgebed en het zingen van het eerste cou plet van de Avondzang werd deze jubileum-herdenking beëindigd. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 17 18 November Dr. A. Kats. „U bedoeltde winkelverkoop straks." „Juist. En Iet op mijn voorspellingdat redden ze nooit. Zelfs niet, als het een filiaal is van een of andere zaak in de stad." Hoofdstuk 9 DE AAP KOMT UIT DE MOUW. Tom Boornbergers humeur werd die dag nog meer malen op een harde proef gesteld. Met een grimmig gezicht keek hij naar de overkant, alwaar Post, de bloemist, zo om het kwartier een bloemstukje kwam brengen, soms wel twee tegelijk. Die middag at hij weinig. En tot overmaat Van ramp bleef het de gehele dag vrij stil in de winkel. Met een gezicht als een boer, die kiespijn heeft, keek Tom naar de klanten, die vanzelfsprekend het thema „Radiolux" aansneden. Maar hij beheerste zich en antwoordde met rustige stem„Tja, niet prettig na tuurlijk, maar we leven in een democratisch land en iedereen die beschikt over de vereiste vergunningen, kan een zaak beginnen', waar hij wil. Mits hij natuur lijk ook over voldoende kapitaal beschikt Dat kapitaal bleek er overigens wel te zijn. Want toen om precies twee uur de creme gordijnen opzij werden geschoven, moest Tom toegeven, dat de eta lage smaakvol was ingericht. Temidden een zee van bloemen en bloemstukken, stonden de nieuwste radio- en televisietoestellen van diverse fabrieken, terwijl verder in de winkel het plafond onzichbaar Was door de menigte van lampekappen, waarin de lampen brandden. Zowel in de etalage als in de winkel was een zee van licht en zijn eigen etalage, die achttien jaar geleden als de modernste van het dorp had ge golden, zonk hierbij vergeleken, helemaal in het niet. 's Middags liep het dorp uit om „Radiolux" te be kijken en er tevens even binnen te lopen. De toegang was immers vrij en iedere bezoeker kreeg een ver- OPENBARE VERKOPING. Donderdagnamiddag had ten overstaan van notaris A. Th. Verbist uit Hulst in het hotel ,,'s Lands Wel varen" bij de heer C. H. Jansen alhier de openbare verkoping plaats van een winkel- en woonhuis annex smederij en verdere aanhorigheden staande in de Kerkstraat alhier. Koper werd de heer N. J. van Biezen voor de som van 10.400.—. I COLLECTE VOOR HONGARIJE. De vorige Zondag in beide kerkdiensten van de Ned. eHrvormde Kerk alhier gehouden collecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen heeft een be drag van ruim ƒ710.opgebracht. OPGRAVING OORLOGSSLACHTOFFERS. Reeds enkele dagen zijn op de Algemene Begraaf plaats alhier enige manschappen van de Intendance troepen werkzaam aan het opgraven van de hier in twee massagraven begraven Duitse militaire oorlogs slachtoffers. Naar wij vernemen worden deze stoffe lijke resten overgebracht naar Venraay. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 November 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer, van Voorschoten. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. 2e klasse B K.N.V.B. TOESPITSENDE PUNTENJACHT. Nu de competitie in volle gang is openbaren zich weer hoe langer hoe meer de teikenjare in toenemende mate overheersende chauvinistisch en vaak moeilijk te bedwingen onsportieve gevoelens. In de amateurs wereld zowel als in de. sector van de semi-profs leidt dit tot tal van betreurenswaardige uitwassen. Deze blijven volstrekt niet beperkt tot de toeschou wers en club-enthousiasten (die zich dikwijls ten on rechte „supporter" noemen, omdat zij zich niet als zodanig gedragen) maar zijn vaak het gevolg van de verhoudingen tussen de beide om de palm der eer (de punten) vechtende elftallen op de grasmat. Zo trof het ons in de vele voetbalverslagen ook na het vorige week-end weer dat de meeste duels ook in onze 2e klasse-regionen werden gekwalifi ceerd als „harde" (om niet te zeggen forse en vaak in ruw spel ontaardende) ontmoetingen. Enige vermeende of terecht geconstateerde foutieve of minder correcte beslissingen van de scheidsrechter zijn vaak de aanleiding voor de ontketende harts tochten, die soms hoog oplaaien. Hoe menigmaal heeft dit geen afkeurenswaardige, om niet te zeggen be treurenswaardige gevolgen gehad. Laten onze Axelse representerende ploegen in deze blijk geven het juiste begrip van het zo noodzakelijke „fair play" te bezitten. Door zich als waardige cn sportieve rivalen te gedragen zullen zij overal sym pathie ontmoeten. Gelukig hebben onze jongens op dit gebied een gunstige reputatie. Maaractie verwekt reactie En vooral wanneer door een slappe leiding een minder prettige verhouding ontstaat is het licht te verklaren dat men zich geprikkeld kan voelen. Ook in het duel van d evorige Zondag wisten Krabben en peuteren maakt de Ml] 1(1- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In IlllSIaQ de poriën door, doodt de zlekte- kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.! de oranjehemden zich het best te beheersen W binden hen op het hart ook in de naaste toekomst de; zelfbeheersing te handhavenDe sterkste man hij die zichzelf overwintDit geldt ook ja voora in de sport - Roosendaal—Axel. Als er één ploeg is in der afdeling die in de reeds talrijke ontmoetingen me onze stadgenoten zich steeds als een sportieve tegen partij onderscheidde, dan is het wel Roosendaal, di club die de onzen op de komende competitie-Zondai zal ontvangen. De mannen van Jonkman hebben in hun laatst twee wedstrijden getoond niet tot de zwaksten t willen behoren. Niet alleen sloegen zij nummer 1 van de ranglijst, maar ook en met even sprekend; cijfers de op de tweede plaats zetelende ploeg Als w.j ons goed herinneren dan zijn de laatst drie tussen beide clubs gespeelde ontmoetingen (zowe hier als te Roosendaal) geresulteerd in gelijke spelen Ook thans geloven wij dat het krachtsverschil tussei beide teams niet veel uiteenloopt. Trouwens in dez afdeling is de krachsverhouding vanaf de mummers tot aan de staart al zeer gering. Met éénzelfde vechtlust bezield als de afgelopei Zondag en een lichamelijke conditie die volharden to de laatste minuut waarborgt, zijn Jonkman c.s. zeke; tot een gelijk spel in staat. Oranjehemden, stelt uw vergezellende en thuisblij vende aanhangers in de komende kamp in Roosendaa niet teleur. En zorg dat een deel van de buit mee naar deze oever van de Schelde komt. En denk e aan de beste verdediging is de aanval I Hulst—Taxandria. Hulst krijgt het thuis zeker nie gemakkelijk. De Oisterwijkers zullen hun trots onge slagen record op Zeeuwsch-Vlaamse bodem ook voo de tweede maal gaarne handhaven. Reeds na het debuut in hun eerste match alhiei hebben wij Taxandria gedoodverfd als de a.s. titel houder. Sedertdien is de Taxandria-vlag nog vijf maa glorieus opgegaan. Er is geen enkel symptoom dat e op wijzen kan dat deze ploeg aan het aftakelen zoi zijn. Integendeel. Het meest superieure voetbal dat \v: sedert het herwonnen 2e klasserschap hier en elder zagen, was van de Oisterwijkers. Wij achten hen to een ruime zege in Hulst in staat. Dat tevens voor lopige handhaving van het trotse ongeslagen recor. betekent. R.A.C.—Goes. Ook voor de naar Gilze-Rije; reizende Ganzestedelingen zal er een zware wijs op gaan. Het spel van Goes was in de laatste thuis wedstrijd van 3e klasse-gehalte, naar wij uit bevoegdi bron vernamen. Door meer geluk dan wijsheid bleven de punten ten slotte in Goes. R.A.C. zal ook dit jaa: weer in de kopgroep eindigen en in deze onftnoeting hun superioriteit uitdrukken in het veroveren van d( volle buit. B.S.C.—Internos. Wij hebben zo de indruk dat ii tegenstelling tot de vorige week menige thuisclub thans niet het zoet der overwinning zal smaken. Alhoewel het in Roosendaal voor de Ettenaren niet bepaalt een zacht eitje zal worden menen wij de gasten tod veruit favoriet te moeten achten en in staat met een paar doelpunten verschil de zege te behalen. Rood'Wit—Middelburg. De Zeeuwse hoofdstede lingen hebben wel enige goede uitslagen weten boeken maar imponeren doen zij tot heden toe tocii niet bepaald. Het voordeel van eigen terrein schenk! de gastheren zeker een hart onder de riem. Maar als de Middelburgers in deze krachtmeting een draw weten te bereiken zal dit echter ook niemand verrassen Daaromheen zal het op het „Heike" wel resulteren i W.V.O.lino Animo. In de thuiswedstrijd tegei de Kaatsheuvelse ploeg wacht W.V.O. een lastige tegenstander, n.l. de kat die het mees in het nauw dreigt te geraken. Het is nog maar de zesde (resp zevende) ontmoeting in dit seizoen, maar als ooi rassing, had in de krant gestaan. En wat niets kostte, kon je altijd meenemen, zeg nu zelf De klanten, die 's middags bij Tom Boornberger in de winkel kwamen, waren op de vingers Van twee handen te tellen. Aan de overkant was het evenwel een gaan en komen van belangstellenden. En al was iedere bezoeker natuurlijk geen koper, toen de nieuwe concurrent die avond zijn deur sloot, had hij meer in zijn moderne kasregister dan Tom in zijn oude. Want zowel Ans als hij hadden in de loop der middag verscheidene klanten de deur uit zien gaan met grote pakken onder de arm. Prompt om zes uur sloot Tom de winkeldeur. Samen met Ans stond hij nog even naar de lichtzee aan de overkant te kijken. „Ik vraag me af, wie al die bloemen gezonden heeft," zei Tom. „Die vent is toch wildvreemd hier Ans haalde haar schouders op. „Ik loop er van avond met vader en moeder wel eens langs en dan zal ik proberen, of ik wat namen kan lezen op de kaartjes," zei ze. „Overigens is het geen kunst om je winkel vol te stoppen met bloemstukken. Als je bestelt en betaalt en er een kaartje bij doet, kun jc er iedere willekeurige naam op laten schrijven." „Ja, dat is zo. Hoewel, er zullen er toch wel bij zijn van dorpsgenoten." „Maakt u zich maar geen zorgen, meneer Boorn berger. Hardlopers zijn doodlopers. Laten we maar rustig afwachten. We zullen wel eens zien, hoe over bijvoorbeeld een half jaar de zaken er voor staan." Er verstreken enkele weken. En in die periode bemerkte Tom, dat zijn omzet niet omhoog ging. Verscheidene van zijn vroegere klanten had hij aan de overkant zien binnengaan. Maar een geluk, dat hij altijd veel werk had aan de nieuwbouw. Het mankeerde er nog maar aan, dat die nieuweling ook nog ging inschrijven. Enkele dagen na de opening had hij de winkel- jufrouw buiten gezien, terwijl ze een paar matjes klopte. En in haar herkend de jongedame, die indertijd bij hem had gesolliciteerd en die toen zo demonstra tief haar mooie benen had getoond. En weer en kei; dagen later was hij te weten gekomen, dat de nieuwe Davids heette. Maar dat was ook alles. Of die Davids eigenaar dan wel filiaalhouder was, kon hij niet ti weten komen. De heer Davids, die vrijgezel bleek ts zijn, bewoonde de bovenverdieping van het winkel huis en Zondagsmiddags zag Tom hem wel eens voor het raam zitten een boek lezen. April kwam en dat betekende het gebruikelijke jaar- beursbezoek. Hoewel er niet veel nodig was, omdal de winkelomzet sedert de opening van „Radiolux bedenkelijk was gedaald, wilde Tom toch de traditii handhaven en naar Utrecht gaan. 's Woensdags werd de reis aanvaard en vanzelf' sprekend was ook Ans weer van de partij. Samen bezochten ze de verschillende stands en deden hu» aankopen. Tegen de middag liepen ze nog even lang: enkele andere branches te kijken, toen Ans opeens de arm van haar baas greep. „Kijk eens,"zei ze op gedempte toon, „daar staat onze concurrent van i!( overkant." Tom keek in de aangegeven richting en zag Davids staan voor een stand van lampekappen, tezamen me een dame, die met de rug naar het tweetal stond. „Zeker zijn verloofde," mompelde Tom. „Kom, latei we er eens langs lopen.' „Ans hield hem tegen. „Wees toch wijzer, meneer wat kan het u schelen, met wie Davids daar staal te praten." Op dit ogenblik draaide de dame zich een halve slag om en Tom kon haar gezicht zien. Er ging een schok door hem heen, want dit gezicht was van Bep zijn schoonzuster, (Wordt Vervolgd)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2