AXELSE COURANT Hoe denken wij Europeanen over Amerika? Het boek als geschenk. 081# J. C. VINK Sanapirin aaa Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 71e Jaargang No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! DE V.S.-KENNER CARTIER ZEGT DAT WIJ ER BEDROEFD WEINIG VAN WETEN. In de jaren na de tweede wereldoorlog is het gehele westen van Europa, en niet dit stuk van Europa alleen, zich steeds meer gaan oriënteren op de Verenigde Staten van Amerika, een land waarvan maar heel wei nig Europeanen in werkelijkheid iets hebben gezien. Wat we weten van de Verenigde Staten weten we via vrienden en kennissen, die er een paar weken of misschien een paar maanden voor zaken naar toe gingen we weten het misschien van mensen, die na een reis lezingen geven met de gedachte, dat ze tijdens hun reis de grote lijnen doorgekregen hebben. Een nutteloze veronderstelling, want door aan de oppervlakte te blijven, geraakt men niet tot een conclusie, die enig gewicht in de schaal kan leggen. Misschien en dat is dan de derde mogelijkheid weten we iets van de V.S. door er over gelezen te hebben. Er zijn zeer belangrijke boeken over het land aan de overzijde van de Oceaan verschenen. Werken, die alle fa cetten van het leven daar willen belichten. Maar toch is het op het ogenblik zo, dat er over geen enkel onderwerp zoveel mis verstand blijkt te betaan als over het onder werp Amerika. De Amerikaan is een gewoon mens. We zeggen het met U dat is jammer. Maar, en dat dient er onmiddellijk aan te worden toegevoegd herstelbaar. Want er verscheen in Nederland een zeldzaam werk op de boekenmarkt. Een ruim driehonderd bladzijden bevattend boek dat we zouden willen kwalificeren als het best-geschrevene en het meest-zeggende werk op het gebied van de werkelijke landenbeschrijving, We bedoelen „48 x Amerika", geschreven door niemand minder dan Raymond Cartier. Het boek werd in een vertaling van Hans de Vries uitgegeven bij de Forumboekerij. Wereldreporter. Raymond Cartier is een journalist van internationale vermaardheid, een van de op richters van het weekblad Paris Match. Cartier heeft iets, vrij veel zelfs, van de wereldreporters, die vroeger getracht heb ben de mensen begrip bij te brengen voor andere mensen. Cartier is niet helemaal dat soort omdat hij volkomen in deze, onze, tijd staat. Hij doet het dus anders, maar zijn taak is dezelfde gebleven. Na een jarenlange studie van de Verenigde Staten slaagde Cartier er in, dit land neer te schrijven, zoals hij het zag. Met de nodige objectiviteit, maar ook zeer persoonlijk. Een reportage van 48 staten, feilloos geschreven, gekruid met de specerijen, die men feiten, objectiviteit, per soonlijk opzicht, cinisme en humor kan noe men. Cartier is modern. We kunnen er niet ge noeg op wijzen. Hij denkt niet in de eerste plaats aan artistieke en literaire vormgeving. Hij komt met feiten, harde, onaanvechtbare feiten, die de hoofdingrediënten vormen voor zijn geschreven beelden van de States. En deze hoofdingrediënten worden bewerkt met de middelen, die de wereldreporter ten dien ste staan. We noemden ze reeds. Cartier deed het. Hij geeft zijn feiten en weet van begin tot eind te boeien. Het maakt niet uit of het nu gaat over Truman of Eisen hower, over de Mormonen of schoonheids koninginnen, over Sexbonden of atoom bommen. Cartier blijft boeiend, zijn beelden blijven haarscherp en buitengewoon leer zaam. Oorzaken en misverstanden. Keren we nu terug naar het gesignaleerde misverstand over de Verenigde Staten, Die misverstanden zijn er. De vraag is hoe ze er komen. Welnu, één facet van deze zaak belichtten wij reeds de eenzijdige en soms gebrekkige voorlichting. Punt 2 moeten we in onszelf zoeken. Zijn we niet geneigd het oude beeld van de Verenigde Staten vast te houden omdat het in onze Europese sfeer te pas komt Vinden we het wel gelukkig voor het oude Europa, dat een land met een veel minder lange lijst van jaartallen ons op sommige punten reeds ver voorbijgestreefd is? Vinden we het niet plezierig de Ver enigde Staten maar te blijven beschouwen op de wijze waarop men ze, laten we zeggen, vijf en dertig jaar geleden beschouwde. In die tijd kon Europa zich op menig gebied nog op de barst slaan. Als derde oorzaak is daar Amerika zelf, dat met zijn eigen film industrie het eigen beeld niet bepaald ver fraaid heeft. De Amerikaanse film is min of meer terecht gekomen in het cultuurloze tijd perk (de enkele goede films uitgezonderd, van zelfsprekend) en de resultaten hiervan worden op de witte doeken van heel de wereld vertoond. De toeschouwers in de grote steden en de kleine gehuchten zien deze producten en bouwen op deze basis in hun gedachten een Verenigde Staten op. Wonder, dat er misverstanden rijzen En als laatste oorzaak zouden we de Ameri kaanse toeriten willen noemen, die doorgaans een zeer aparte opvatting van toerisme heb ben, wat natuurlijk hun goed recht is. Maar zou het ook hier niet zo zijn, dat de meest opvallende figuren juist niet beschouwd moe ten worden als de representanten van het Amerikaanse volk Feit blijft, dat de misverstanden er zijn en dat ze beter kunnen verdwijnen. Het boek van Raymond Cartier geeft een haar scherp beeld van het tegenwoordige Ame rika, van 48 staten en talloze steden, van talloze mensen, waaronder grote figuren, si nistere figuren en hele gewone mensen. Zijn korte beschrijvingen van Truman en Eisen hower of van een Pendergast zijn onover troffen. Zijn beeld van het hedendaagse Hollywood geeft blijk van een doorgedachte studie. Zo neemt u de ene bladzijde na de andere in u op. Acht en veertig staten pas seren de revue en elk hoofdstuk is opnieuw een ontdekking. Hoe zijn de Amerikanen We willen niet verder ingaan op dit deel van Raymond Cartier's boek. Het verdient ieders belangstelling en aandacht.. We wil den echter in dit artikel over „48 x Amerika nog even stilstaan bij Cartier's laatste be schouwing over de Amerikanen. De feiten van Cartier zullen we hieronder in het kort weergeven, want de misverstanden inzake Amerika beginnen dikwijls bij de Amerika nen, die volgens Europese verhalen zenuw achtig zijn, onstandvastig, ongecultiveerd, kinderlijk gevangen in de greep van het ma terialisme, bekwaam maar zonder ideeën, in staat tot leven, maar niet tot denken, meer robots dan mensen met hersens. En wat wordt er nog meer verteld Ze leven in zeer grote welstand, maar vervelen zich ver schrikkelijk, ze lijden aan zenuwinstortingen, aan geestelijke en sexuele complexen. Ze zoeken vergetelheid in de alcohol, ze liggen naast de barkruk, ze hebben geen gezins leven en sterven jong, bij voorkeur aan een hartkwaal. Kijk, zegt Cartier, het is enigszins anders. De Amerikaan is een door en door normaal mens. De hebbelijkheden, die hem in de schoenen worden geschoven komen voort uit een grote literaire fantasie of doordat een beperkt aantal gevallen uit hun verband van 158 millioen zijn gerukt. Zeer veel Ame rikanen sterven aan een hartkwaal of aan kanker omdat alle andere doodsoorzaken steeds zeldzamer worden. Frankrijk staat vooraan bij de minachters van het Ameri kaanse materialisme, maar zelf verafgoodt het de keuken en stopt het zich zó vol eet bare waar, dat de leverziekte langzamerhand de nationale kwaal is geworden. Het Ame rikaanse materialisme heeft zijn nuances, maar in de grond van de zaak verschilt het in geen enkel opzicht van het Westerse mate rialisme in het algemeen. De Amerikaanse onrust. Amerika is geen snel land, eerder traag. Bijna niets wordt ge- improviseerd, bijna alles georganiseerd. De snelheid begint pas als de organisatie en de voorbereidingen tot in de puntjes klaar zijn, maar dan is het ook een systematische snel heid. De Amerikaanse overbelasting is even eens sterk overdreven. De werktijden zijn er kort, de organisatie van de werkplaats en de kantoren is uitstekend. Een belangrijk Ame rikaan schijnt altijd nog wel even tijd voor je te hebben en het is gemakkelijker toegang te krijgen tot de gouverneur van een grote staat dan tot een Europese burgemeester. De ontspanning wordt er met meer systeem en met beter gevolg beoefend. Het weekend bestaat voor vrijwel iedereen uit twee volle dagen. Het Amerikaanse volk bestaat niet uit zenuwlijders. De vlucht naar de alcohol wordt slechts genomen door een minderheid en als verveling daarvan de oorzaak is, moet dit ook gelden voor Engeland, Duitsland, de Scandinavische landen en voor Frankrijk, waar het alcoholverbruik per hoofd bijna alle records slaat. Eenvormigheid. De economische eenheid van de Verenigde Staten heeft gelijkvormigheid in de hand ge werkt, maar de afwisseling van natuur schoon, gebouwen en mensen blijft de boven toon voeren. Dat is trouwens al duidelijk ge worden uit de beschrijving van de 48 staten. Iemand zei tegen Cartier, dat dit wel waar was, maar „je overschrijdt er nooit een grens zodat je niet het gevoel hebt van een ver andering." Cartier schrijft„ik ben die man heel dankbaar want door hem heb ik een gevoel ontdekt, Waarvan ik het bestaan niet vermoede heimwee naar een paspoort." De overgrote meerderheid van de Ameri kaans mannen zijn huismussen, die dolgraag huishoudelijke karweitjes opknappen, kin deren opvoeden, de vaat wassen, gras maaien zeer attent zijn tegenover hun schoonfamilie en zich wel voor het huishoudboekje moeten interesseren, omdat ze schulden hebben gemaakt voor de bouw en inrichting van hun huis. De avontuurlijke geest, de onzinnige liefde voor gevaren, de rusteloosheid en de onbe suisdheid van de Amerikanen, ook dit is een sprookje. Die tijd is geweest. De Ame rikaanse evolutie heeft de beelden, die (in de verte) nog steeds het gebruikelijke por tret van de Verenigde Staten vormen, al iuimschoots achter zich gelaten. Geen enkel land heeft zo'n dorst naar zekerheid en vei ligheid als de moderne V.S. De zorg voor die veiligheid laat geen enkel risico bestaan. Het Amerika van onze tijd schuwt het avon tuur, vlucht voor het gevaar en is bang voor ongerief. Het komt er niet toe Alaska te gaan bevolken, ondanks de daar opgestapel de rijkdommen, ondanks de kansen die het biedt en de regeringshulp aan de inwoners en pioniers. Het is er te gevaarlijk, dus de Amerikanen blijven thuis. De onverschrok kenheid bestaat niet meer. Het volk van in dividualisten, dat de schitterende Ameri- kanase maatschappij heeft opgebouwd, is aan het verdwijnen. Belastingdruk. Voor een deel komt dat doordat de schat kist een groter slokop is dan Europa durft dromen. De belastingdruk is bijzonder zwaar. De milliardairs zijn uit de tijd. Ze krijgen de kans niet meer het te worden. Een van de weinige milliardairs van de moderne tijd in de Verenigde Staten is de staat en hieruit blijkt alweer, dat er in dit opzicht in dat land al veel overeenkomst bestaat met Europa. Sterker nog, op het gebied van de belasting zijn ze in de V.S. al verder. Amerika, zo zegt Cartier, is lichamelijk en geestelijk, volwassen geworden. Het aantal mensen neemt toe, ze worden groter, krijgen meer spieren en hersenen, maar hebben minder uithoudingsvermogen en zijn slech ter bestand tegen ontberingen. De Ameri kaanse schrijvers, die het vroeger druk ge noeg hadden met het bezingen van de grootheid van hun land, zijn critici gewor den, die de tekortkomingen onbarmhartig en soms op een onrechtvaardige manier aan de kaak stellen. Al deze karaktertrekken en nog vele andere wijzen op rijpheid. Men zou ook kunnen zeggen, maar dat zei Cartier niet, dat dit kan wijzen op een groeien naar rijpheid. Men ontkomt niet aan een gevoel van bewondering, van ontzag voor het werk van Cartier, Maar anderzijds ontkomt men evenmin aan het gevoel, dat de schrijver wellicht een en ander niet heeft aangestipt. Amerika is anders, heel anders dan men zich in Europa Amerika voorstelt. Maar het is en blijft de vraag of dit gedeelte van de wereld inderdaad wel volledig lichamelijk en geestelijk volwassen is geworden. Enorm veel kunnen w"e van de V.S. leren, vooral op het gebied van de industrie, maar een volk, dat nog zoekt naar de innerlijke waar den ernstig zoekt en een volk, dat nog niet een oplossing heeft gevonden voor het rassenvraagstuk, kan nog verder groeien voordat de absolute volwassenheid in haar geheel bereikt is. S.G.Z. HET GOEDE BOEK VERDORT NIET. Het is al weer jaren geleden. De be kende schrijver en ik hadden een hele mid dag verdaan aan het slenteren door de stad en in de vroeg-vallende avond belandden we op het Leidseplein, waar onze wegen zouden scheiden, want de bekende schrijver moest nog naar een middagpartijtje van een nicht, die jarig was of daaromtrent. Bij het bekende stalletje gearriveerd, vroeg de B.S. die beweerde geen verstand van blomen te hebben, of ik hem helpen wou bij de keuze en dat geschiedde. Nadat het boeket betaald was, zei de B.S. „Die bloemenkoopman is mijn grootste con current", en hij zuchtte daarbij zwaarmoedig. Ik vroeg verbaasd, of die man dan óók schreef, waarop mijn metgezel antwoordde „Nee, dat niet, maar hij maakt ook geschen ken, net als ik. Wat zullen we geven Een bosje bloemen maar. Of een aardig boek dat is ook altijd leuk. Weet je dat het dan meestal een bosje bloemen wordt Dat is veel gemakkelijker, zie je. Voor een boek moet je eerst die moeilijke drempel van de boekwinkel over en daarna is het of er honderden en duizenden boektitels boven op je hoofd vallen. Je leest ze wel, die titels, maar je weet niet wat er achter zit, want je kunt nu eenmaal niet alle boeken gelezen hebben. Maar bloem.en, zie je, ze zijn wat je ziet. Een boek daarentegen is veel méér dan zijn omslag. Daarom taat die bloemenkoop man in het voordeel bij mij. Het bewijs is net geleverd, want zelfs ik koop bloemen. Uit luiheid, want mijn nicht houdt alleen van reisbeschrijvingen en van dat soort boeken heb ik niet veel verstand." Op dat moment kwam zijn tram en ik kreeg dus niet de kans om te zeggen, dat hij zich bij de keuze van een reisbeschrijving ook had kunnen laten helpen. Daar was dan overigens óók wel weer wat tegen in te brengen geweest, want bij het kiezen van de bloemen had ik voor de moeilijkheid gestaan, dat ik de nicht niet kende. En voor die moeilijkheid staat de boekhandelaar ook, als de klant een boek vraagt „voor een heer van een jaar of vijftig". Eigenlijk is het zo, dat men zich inzake boe ken voor anderen niet kan laten adviseren, behalve dan door de betrokkene zelf, en dat gaat nu juist in de meeste gevallen niet. Kortom, wie een boek weggeeft schenkt iets zeer persoonlijks en dat is met een boeket bloemen eigenlijk precies zo je hebt nu een maal mensen, die niets geven om rozen maar die verliefd zijn op chrysanten. Wie dat weet houdt het op chrysanten. Maar de moeilijk heid bij boeken is, dat je niet elk jaar het zelfde boek kunt geven. Daarentegen heeft het boek één groot voordeel tegenover het boeketmen kan nimmer bloemen van het vorige jaar schenken, boeken overigens zeer goed. Het boek als geschenk heeft slechts aan deze voorwaarde te voldoen dat het goed is en past bij hem of haar, voor wie het gekocht is. Het geeft niet of het tien jaar oud is, of twintig jaar of honderd. Het goede boek verdort niet. Dat maakt het de schenker veel gemak kelijker. Stel dat u zich herinnert, dat uw neef of oom of vrouw (of wie dan ook de betrokkene is), vijf jaar geleden zo enthou siast sprak over dat ene boek, dat hij of zij toevallig ter leen had gekregen,van de biblio theek of van een nicht. Dan ligt daar uw kans. Want u moet niet denken, dat een éénmaal gelezen boek een voorbije zaak is, zoiets als de krant van gisteren. Het ge leende boek, waarover iemand geestdriftig is geworden, heeft hem of haar iets gezegd en de betrokkene zal blij zijn wanneer hij op het op een goede dag zijn bezit kan noemen. Twee dingen hoeft u dus eigenlijk maar te weten de titel van het beminde boek èn dat het boek nog niet in het bezit is van de hem of haar. Vergeet daarbij niet, dat het volstrekt niet deert wanneer u er door de betrokkene over heeft horen spreken. Al is het ook weer een jaar geleden. Max Dendermonde. ABONNEMENTSPRIJS, Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement flacel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ine* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,. Vivertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. verdrijft loomheid en moeheid en kou en pijn uit het lichaam. Koker 50 tabl. 77 ct. 25 tabl. 41 cti

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1