De hogedrukpan. UIT ONZE OMGEVING AXEL Verwaarloos ze niet lie Rheumatische Pijnen. OVERSLAG INGEZONDEN STUKKEN Al is de hogedrukpan geen onbekende meer op de Nederlandse markt en zijn velen op de hoogte met het gebruik ervan, toch rijzen er herhaaldelijk vragen over dit appa raat, over het al dan niet wenselijk zijn van de aanschaffing en de beste keuze. De druk in de pan. Laten we eerst even zien wat de beteke nis van de aanduidingen lbs. en atü, waar mede de drukhoogte wordt opgegeven. De druk, die tijdens het koken in de hoge drukpan heerst, wordt in de literatuur in de verschillende eenheden opgegeven. Bij alle gegevens hierover moet men er echter reke ning mee houden, dat de vermelde cijfers betrekking hebben op de overdruk d.i. het drukverschil met de druk van de buiten lucht. Hoewel dus de hogedrukpan tijdens haar werking niet met de buitenlucht in ver binding staat, geeft men de druk in de pan aan ten opzichte van de druk van de buiten lucht. De meest gebruikte eenheden zijn pounds (lbs) en atü (Atmosphare Überdruck). Wil men deze eenheden met elkaar vergelijken dan dient men te bedenken dat de druk opgegeven in lbs altijd betrekking heeft op een vierkante inch, terwïjl de druk opge geven in atü, geldt voor een vierkante cm. Omrekening 1 lb is 0,4536 kg. 1 inch is 2,54 cm. 1 square inch is 6,4516 cm- 1 lb (is 1 lb/sq. inch) is 0,4536 kg/6,4516 cm2 is 0,0703 kg/cm2 is 0,0703 atü. 1 atm. is 1 kg/cm2 1 atü is (1 Atm. Überdruck) is dus een extra druk van 1 kg/cm2 de totale druk is dan 2kg/cm2 is 2 atm.. Dikwijls kan men naar behoefte de druk in de hogedrukpan variëren. Dit is afhan- kelijk van de constructie van de pan (de qewenste druk hangt af van het te koken voedingsmiddel). Men heeft dan de moge lijkheid om een overdruk van 5, 10 of15lbs. te bereiken. Doordat men zodoende de druk kan veranderen, bepaalt men ook de tem peratuur, waarbij men werkt. Hier stuit men immers op het principe van de hogedrukpan door n.l. de pan af te sluiten van de buiten lucht, kan men door middel van stoom de druk in de pan verhogen door hogere druk echter stijgt de kooktemperatuur van water, waardoor in de pan een temperatuur heerst boven 100° C. Dit veroorzaakt het sneller qaar worden van het te bereiden product. Meestal kookt men in de hogedrukpan bi) een (over)druk van 15 lbs, dus bij 121 U Verlaagt men de druk, dan zakt ook de temperatuur, waardoor het langer duurt, voor het product gaar is. Wordt er dus in re cepten voor hogedrukpannen de kooktijd van een bepaald product aangegeven, dan moet daarbij altijd de te gebruiken druk ver meld zijn. Sommige hogedrukpannen zijn voorzien van een drukregelaar, andere zijn zo ge construeerd dat alleen bij een overdruk van 15 lbs of 4 atü wordt gekookt. Het ont breken van een regelaar is dan geen groot nadeel daar voor de bereiding van de meeste gerechten een druk van 1 5lbs. wordt ver eist. De wijze waarop de druk wordt aan gegeven zal een punt van overweging zijn bij aankoop. Er zijn pannen met een hoorbare en een zichtbare drukregelaar. In het algemeen vol doen beide goed in bepaalde gevallen zal de ene uitvoering de voorkeur verdienen boven de andere. Er zullen huisvrouwen zijn die geirriteerd worden door het heen en weer rammelen van de drukregelaar tijdens het koken, anderen zullen het daarentegen geruststellend en gemakkelijk vinden het ge luidje, dat de drukregelaar maakt, te horen en te weten dat zij niet behoeven te kijken of de gewenste druk wel wordt gehandhaafd. De keuze van het model. Het model van de pan is ook een punt van overweging. Het is het beste dat de adspi- rant-koopster de pan zo mogelijk met vulling in de hand neemt. Dan kan zij beoordelen of een steelpan, dan wel een pan met handgrepen haar bevalt. PaPnnen met inliggend deksel zijn als regel minder gemakkelijk in het onderhoud, daar bij het koken en uitscheppen voedseldeeltjes tussen pan en ring terecht kunnen komen. Daar de pan een stootje moet kunnen velen, is een stevige uitvoering vereist. Verschillen bij het koken in gewone pannen en hogedrukpannen. Het meest opvallende verschil is wel de tijdsbesparing die kan optreden bij het ko ken onder druk. De tijdsbesparing zal ge ring zijn dan wel aanzienlijk, afhankelijk van de te bereiden gerechten vergt een ge recht bij gewoon koken al een kort ekook- aijd dan zal er bij gebruik van een hogedruk pan minder tijdsverschil optreden dan bij gerechten die langer dan een half uur ver hit moeten worden, zoals pelvruchten, taai vlees e.d. Wordt in het receptenboekje een kook tijd van 10 minuten genoemd voor een be paald product, dan wil dit natuurlijk niet zeggen dat men het gerecht 10 minuten voor het etensuur op kan zetten. De aankooktijd is zeker zo lang, in de regel langer dan bij het koken in gewone pannen, die gewoonlijk minder dik zijn en verder gevuld kunnen worden. Arbeidsbesparing is er niet bij het koken in de hogedrukpan. Bij de spijsbereiding ver gen de voorbereidende werkzaamheden zo als aardappelen en groenten schoonmaken immers de meeste arbeid en deze werkzaam heden dienen in beide gevallen verricht te worden. Brandstofbesparing Ook de brandstofbesparing is niet altijd groot. Ze hangt eveneens af van de aard van het gerecht en van het afzonderlijk dan wel het tezamen gaar koken van verschil lende spijzen. Zouden zij, die een grote gas- of stroom- besparing constateren na het in gebruik ne men van een hogedrukpan wellicht degenen zijn, die vroeger veel water gebruikten voor het koken van aardappelen en groenten, deze lang kookten en later weer opstoofden Voor deze categorie zou inderdaad ook gelden het propagandapuntbesparing van voedingsstoffen. In de hogedrukpan wordt immers gekookt met of zelfs boven weinig water en kort. De ouderwets kokende huis vrouw, die de aanschaffing van een hoge drukpan overweegt, zou inderdaad haar ge zin vitaminen-rijker voedsel voorzetten uit deze pan dan vroeger uit haar gewone pan. Misschien zal het receptenboekje mer druk op haar uitoefenen om beter te koken dan de voorlichting van lerares of voorlichtings dienst. Een vergelijking van de voedingswaarde van op de juistè wijze „gewoon" gekookte spijzen met spijzen gekookt onder druk geeft geen uitkomsten waaraan men houvast heeft. De termen zijn vaag en onzekervermoe delijk groter behoud van vitamine C (door kortre kooktijd en minder zuurstof tijdens de verhitting), kans op matige vernietiging van het vitamine B (door de temperaturen van omstreeks 120° C) ites grotere ver liezen aan sommige mineralen en sommige vitaminen van het B-complex. Desgevraagd kan men zeggen dat de ver liezen die optreden bij het koken onder druk weinig afwijken van die welke bij gewoon koken optreden. Wat het gebruik betreft dient men zich goed te houden aan de raad gevingen in folders en boekjes opgenomen. Tot slot zij vermeld dat in de boekhandel een kookboek verkrijgbaar is, geschreven voor gebruikers(sters) van een hogedruk pan. HARTVEROVEREND Deze foto van Prinses Marijke is één van de dertien exclusieve foto's, die H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben willen bestemmen voor de 10e Prinsessenkalender van „Pro Juventute". De waarlijk nationale Prinsessenkalender 1957 is door zijn char mante foto's van alle vier de Prinsessen werkelijk hartveroverend. Ook het werk van „Pro Juven tute" Kinderen-in-moeilijkheden beschermen en steunen en dit met eerbiediging van de levensbeschouwing der ouders, is alleszins waard om de kalender aan te schaffen. Niet alleen Uzelf, familie of vrienden en bekenden, maar ze ker ook zieken en geëmigreerden kunt U een groot genoegen met de kalender bereiden. Wist U, dat H.M. de Koningin destijds bij de eerste verschijning van Pro Juventute's Prinsessen kalender een wens uitsprak „Ik hoop dat deze kalender een plaatsje in vele gezinnen krijgt." Wij wekken onze lezers op te helpen bij de verwezenlijking van die wens. De prijs vande kalender is 2,75. HET RODE KRUIS VRAAGT ALLER HULP Huisaan-huis-collecte voor Hongarije. De afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis verkreeg in het zegenrijke en menslievende werk bij uitstek in de loop der jaren een gunstige reputatie. Bij tal van rampen die de mensheid in of buiten ons werelddeel troffen, of b.v. bij de watersnoods ramp van 1953 in ons eigen vaderland altijd be wees deze afdeling haar roeping te verstaan om zich volledig in te zetten voor daadwerkelijke hulp en activiteit. Thans is een nieuwe dreiging over het Avondland gekomenEen siddering doorsneed de harten en zielen van de beschaafde mensheid. Een siddering die gerechtvaardigd is, nu wij het bruut geweld opnieuw zagen opsteken na een verraderlijke omsingeling van de Hongaarse hoofdstad met ontelbare tanks en ander gruwelijk oorlogstuig. Sinds Zondag is de wereld vervuld van de in de wereldgeschiedenis nauwelijks op ergerlijke wijze voorgekomen verraderlijke schanddaad het gevangen nemen van een regering van een klein land, waar mede men aan het onderhandelen is. Sedert Zondag is dood en verderf over de Hongaarse hoofdstad uitgestort. Boedapest brandt en wordt met algehele verwoesting en ondergang bedreigd. Maar het moedige Hongaarse volk vecht met on beschrijfelijke doodsverachting voor zijn vrijheid tegen een hondervoudige overmacht. Van zijn leiders en regering beroofd rest dit dappere volk niets meer dan een guerilla-strijd tegen de aartsvijand. De aarts vijand ,die dit kleine volk van zijn vrijheid, gods dienst en democratische rechten wil beroven. Duizenden vielen in deze ongelijke en uitzichtloze strijd. Tienduizenden verbloeden of dreigen zulks te doen. En het arme Hongaarse volk smeekt om hulp en steun Wat staat ons te doen tn oze machteloosheid vragen wij ons dit af. Maar, het Rode Kruis wijst ons een weg, die alvast leidt naar enige verlichting in de doodstrijd der dappere Magyaren. Maandagavond had onder leiding van de heer A. P. Ie Feber alhier een vergadering plaats, die ten doel had de plaatselijke Rode Kruis-collecte te organiseren die deel uitmaakt van de grootscheepse reeds aller- wege begonnen landelijke actie. Millioenen en millioenen zijn nodig Maandag 12 November a.s. zal deze collecte door onze ganse gemeente die in 40 wijken zal worden verdeeld een aanvang nemen. Er behoeft weinig meer aan het bovenstaande te worden toegevoegd. Een ieder versta zijn plicht. Ook nu luidt het motto „GeefGeefGeef De vrijheid van de volkeren van de beschaafde wereld staat op het spel I Geve God dat een derde wereldoorlog worde afgewend Laten wij onze lijdende vrienden in Hongarije bij staan in hun doodstrijd. GeefGeefGeef I Anders kunt U straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig hoevee. beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. Ing. Med. SHOW VAN GESPECIALISEERDE DAMES- REGENKLEDING. Met het voorjaarsseizoen van 1957 reeds in het verschiet bracht de Speciaalfabriek voor Regenkleding „Kaza" uit Amsterdam Maandaavond in het hotel café-restaurant „De Stadsherberg alhier ten gerieve van firma's-detaillisten uit onze streek een unieke collectie dames-sport- en -regenkleding voor het forum. De aanwezige firma's werden bij deze gelegenheid geconfronteerd met de laatste noviteiten die de smaak der dames konden strelen. Kleuren zowel als stoffen van de meest uiteenlopende aard en hoedanigheid werden vertoond. Door de charmante „Marion" werden ruim vijftig der allerchicste modellen gedemonstreerd, die een in druk gaven van datgene wat de haute couture meer speciaal voor het regen- en ook voor het voorjaars seizoen heeft te bieden. Een variatie van prettige tinten, blauw, groen, oranje, bruin, rood, kortom, die iedere vraag en smaak konden bevredigen werden door „Marion" in een vlot tempo getoond. Alles ademde elegance en fijne smaak. Diverse gabardines, loden, chivré en vlitjassen van Engelse, Italiaanse en andere importstoffen brachten de aanwezigen in vervoering. Sommigen mede door hun leuke bijpassende kokette hoedjes. De firma „Kaza" die deze grote keuze in eigen fabrieken en ateliers te Amsterdam vervaardigt en daarbij nastreeft de meest exclusieve modellen binnen hte bereik van het dames-publiek te brengen, bereist het grootste deel van ons land om in speciale shows vooral de steeds meer aan de mode-eisen beantwoor dende damesregenkleding te exposeren en te demon streren. eDze week volgen na Axel o.m. nog Middel burg, Bergen op Zoom, Breda en Tilburg. Na afloop van de sho wkonden de aanwezigen zich nog nader omtrent kwaliteit en kleur verge wissen, alsook van de ongekende veelzijdigheid die deze firma brengt. Wij vernamen dat het resultaat succesvol was. Hetgeen te begrijpen is, als men aan het devies„Voor elck wat wils" op een zodanige wijze weet te voldoen. En vooral de eisen van de laatste mode laat prevaleren BENOEMING. Tot leraar in de mechanisatie aan de Chr. Lagere Landbouwschool alhier werd met ingang van No vember j.l. benoemd de heer N. J. van Biezen, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Een padvindersriem, Joost de Moorstraat 1 een wieldop (Eldorado), Weststraat 49; een schakel armband, Nieuwendijk 54 een bruin lederen dames glacé, Kanaalkade 31 een portemonnaie en zakmes, Buthdijk 25een duimstok, Julianastraat 65 een rose dameshandschoen, Oudeweg 56een lederen rechtemotorwant, Sassing P 60 een poppenwagen, Wilhelminasraat 41 twee Belgische bankbiljetten, Prins Maurtisstraat 11 een paar dameshandschoe nen, Beatrixstraat 2 een wieldop van Volkswagen, Kanaalkade 77 een muntbiljet, Margrietstraat een kinderdriewieler, Bylocquestraat 45 een Engelse sleu tel, Sassing P 54 een damesportemonnaie, Gentse- vaartstraat 16een groen netzakje, Wilhelmina- straat 25 een blauwe jongenspet, Irenestraat 19 een plastic damesregenjas, Merelstraat 5, Sluiskil een riek, Sassing P 44 een paar bruine glacéhand schoenen, Sassing P 7 een kinderwantje, Bernhard- straat 34 een portemonnaie met inhoud, een actetas met inhoud, een sleutel, een tas en drie jute Zakken, Rijkspolitie een gummibal, Joost de Moorstraat 1 een tas met drinkensfles, Bylocquestraat 27 een blauwe wollen das, Oudewijk 55. POLDERBESTUREN IN ZEELAND. Benoemd zijntot gezworene van de polder Havik, P. van Mol te Vogelwaarde gezworene van het cala- miteuze waterschap Walsoorden. W. van Dixhoorn te Hontenisse dijkgraaf van de polder Vlooswijk, M. Dieleman Mz. te Zaamslag gezworene van de polder VloOswijk, A. van Breda Vriesman re Ter- neuzen en K. Burger te Terneuzen gezwoene van de polder Hulster-Nieuwland, J. Boel te Hulstge zworene van de Zaamslagpolder, C. van Hoeve te Zaamslag gezworene van de polder Zuiddorpe- Noorddeel, U. Buijsse te Zuiddorpe dijkgraaf van de polder Zuiddorpe-Zuiddeel of Zijpe, R. van Waes te Zuiddorpe dijkgraaf van de polder Nieuwe Karne melk, G. Dierick te Koewachtgezworene van de polder Nieuw Karnemelk, J. Bonte te Koewacht bestuurslid waterkering van de calamiteuze polders Ser Lippens c.a., C. Scheele te Zaamslag gezworene van de polder Oud Beoosten Blij Bezuiden, A. Bonte te Koewacht. '5 j - UITSLAG BILJARTPRIJSKAMP. In het lokaal bij de heer Edm. Dherdt te Overslag werd het biljartseizoen 19561957 geopend. Aan de wedstrijd namen 46 spelers deel. De prijzen welke bestonden uit zware hanen werden gewonnen door 1. J. Verhoeven, Zelzaete en J. Huijge, Exaerde 2. P. van Hove .Koewacht en R. de Nijs, Overslag 3. Dhaese, Loochristi en O. Dherdt, Overslag4. M. Schaut en Vermeire te Moerbeke 5. A. Dherdt, Zelzaete en R. de Letter, Koewacht. P. van Hove van Koewacht had met 37 caramboles cTe hoogste serie. ARM HONGARIJE? Nu het Westen van alle kanten de Hongaren (die het overigens niet eens meer horen) zijn deelneming betuigt wil ik wel openlijk (ter compensatie) ver klaren, dat ik in 1948 en in 1954 in Hongarije mensen ontmoet heb die met aandrang vroegen „Wanneer komt het Westen ons nu helpen Ik heb daarop met grimmig cynisme geantwoord „Niet zolang er niets te halen valt.' En (het was te zien) er was hoe langer hoe minder te halen Ondanks ons rouwbeklag zijn wij mede verantwoordelijk voor de vermoorde Hongaren. Niet omdat hen geen militaire steun verleend is (een wereldoorlog lost niets qp, tenzij onze menselijke samenleving). Maar omdat wij hen de illusies hebben verschaft, waar ze aan te gronde gegaan zijn. Vanwege te zware druk zijn ze in opstand ge komen maar een ramp is het pas geworden, toen ze hun verwachtingen gingen vestigen op de Westerse politiek, want dat heeft hen er toe gebracht de poli tieke mogelijkheden van het Oosten te overschrijden. Ook wij in het Westen leven volgens de „Marxis tische" practijk, dat de houding van een volk wordt bepaald door zijn materiële belangen. En dat is de politieke grondfoutwaar „dictatuur, fascisme of democratie" maar secundair bij zijn. Oost noch West hebben het respect dat besloten ligt in de overtuiging „dat de aarde des Heren is". Er is een algemene eigenmachtigheid, die alle volken in gevangenschap houdtook de vrije P. J. Pennings.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3