AXELSE COURANT Het land der Magyaren Feestelijke officiële opening der nieuwe Chr. School te Spui. y J. C. VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 71e Jaargang No. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Hongarije heeft het voorbeeld van Polen gevolgd, maar op zijn eigen manier. Daar door is de door de revolutie ontstane situatie veel gevaarlijker geworden dan in Polen het geval was. Heel de wereld ziet als met ingehouden adem toe, hoe de ge beurtenissen zich daar zullen ontwikkelen. Hongarije heeft een bewogen geschiede nis. Het is een groot en machtig land ge weest, dat later weer tot een vazalstaat is vervallen. Het heeft gevochten tegen Tur ken, Oostenrijkers en Russen. Hoewel de meerderheid der bevolking Rooms-Katholiek is, vindt men in dit Balkan- land een zeer behoorlijk percentage Calvi nisten. De oudste universiteit van Hongarije, die te Debreczen, is een gereformeerde uni versiteit. Men vindt daar ook nog een standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter die eens een groot aantal om des geloofs wille op de galeien te werk gestelde Honga ren wist te bevrijden. Een ontembare vrijheidszin is immers het kenmerk der Hongaren geweest en voor die vrijheid zijn stromen bloeds vergoten. In de negentiende eeuw had de befaamde opstand onder leiding van Kossuth plaats tegen de Oostenrijkers, die Hongarije wensten te ver duitsen. Toen heeft men de Russen leren kennen, want toen bood de absolutistische czaar Nicolaas I zijn troepen aan zijn Oos tenrijkse collega aan om de opstand te dempen. Vreselijk hebben de Russen toen in Hongarije huisgehouden men is dat in Hongarije nog niet vergeten Russische import was ook het communis tische regime van Bela Kun na de eerste wereldoorlog. Ook toen heerste er in Hon garije een schrikbewind, waaraan de „wit- gardisten van admiraal Horthy een eind maakten. Geen democratie. Mocht Hongarije de vrijheid minnen, die vrijheid ging niet gepaard met democratie. Men kon het Hongaarse volk makkelijk in twee groepen verdelen een bovenlaag, be staande uil de oude adel,, de grootgrondbe zitters en de geestelijkheid, die eveneens grote eigendommen bezat, en de arme be volking, Hongarije is vóór alles een land- bouwstaat. Het was de bovenlaag der bezitters, die de lakens uitdeelde. Met de verkiezingen werd zo raar omgesprongen, dat „Hongaarse verkiezingen" spreekwoordelijk werden. Dat een diep-ingrijpende hervorming nodig was om van zovele proletariërs kleine zelfstandi gen te maken, zag men niet in. De eis van sociale gerechtigheid werd maar al te wei nig verstaan en zo heeft men zelf groten deels de weg bereid voor het communisme, dat mèt de Russen zijn intree deed. Want Hongarije zat aan de verkeerde kant tijdens de tweede wereldoorlog. Het land had na de eerste wereldoorlog zwaar geleden, had twee-derde van zijn gebied moeten afstaan. „Revisie" was dan ook de strijdkreet en men verwachtte heil van Duits land. Aan Duitslands zijde ging Hongarije de oorlog in, echter niet bar enthousiast, vooral niet toen Hitier de strijd met Rus land aanbond en daarmee begon zijn eigen graf te graven. De oorlog werd verloren. Russische troepen overstroomden Hongarije en daarmede begon de opmars van het com munisme. De worst. Hoe weinig communistisch Hongarije was, bleek wel toen de communisten bij de ver kiezingen maar weinig winst boekten. De Kleine Boerenpartij (die herverdeling van het grondbezit beoogde) was ver in de meerderheid. Maar de communisten volgden gesteund door de werkelijke machthebbers (de Russen), hun beproefde politiek-infil- tratie. Met name Rakosi, de thans afgezette partijbaas, wist gaandeweg de oppositie te verzwakken. De communisten legden beslag op de sleutelposities in de regering leger en politie. Zo maakten ze de ene niet-com- munist na de andere onschadelijk, bezetten de vrijgekomen plaatsen met hun eigen men sen, Rakosi beroemde zich er op dat hij dc oppositie had geliquideerd „zoals men plak jes van een worst afsnijdt". Zo kreeg men het onverdunde commu nistische schrikbewind met slaafse gehoor zaamheid aan Stalin, geheime politie, pro- paganda-processen en executies. Rakosi was de onbetwiste machthebber. Een ogenblik wankelde zijn zeteltoen Tito het „na- tionaal-communisme" introduceerde. Maar Rakosi maakte korte metten met zijn tegen standers. Tot Stalin zelf van het toneel ver dween en vanuit Moskou de nieuwe wind begon te waaien. Polen kwam in opstand, Rakosi verdween (zelfs krachtdadig ge holpen door de Russen) maar Gerö, die zijn plaats innam, was geen haar beter, alleen maar een beetje handiger in het hangen van de huik naar de wind. Zelfstandigheid of vrijheid. Polen nam genoegen met een zekere mate van zelfstandigheid. Polen bleef communis tisch en het Warschau-pact getrouw. Mis schien meende men in Moskou dat het zo beter was, omdat men met onwillige honden nu eenmaal moeilijk hazen vangt. Maar in Hongarije ging de opstand een gans andere kant uit, vooral toen Gerö (of Nagy, de Tito-communist) Russische tanks te hulp riep. De zo lang opgekropte haat jegens de Tegen 2 uur des namiddags vulde zich de nog tot de voorgaande dag in gebruik ge weest zijnde oude school met genodigden. Hieronder merkten wij naast de beide vol ledige college's van B. en W. der gemeenten Axel en Zaamslag met hunne secretarissen o.a. op de Inspecteur van het Lager Onder wijs, mr. L. G. Wolf, de heer Klompe, con sulent voor de lichamelijke opvoeding, de schoolarts, dr. Staal, verder het voltallige schoolbestuur, oud-bestuursleden der „Hulp vereniging voor Chr. Schoolonderwijs de oud-leerkrachten, een aantal Axelse raads leden, de diverse aannemers van het ge bouw, etc. De heer J. Pijpelink verwelkomde deze talrijke genodigden op hartelijke wijze, waar na hij de eerste zeven verzen van de onbe rijmde 78e Psalm voorlas en vervolgens voorging in gebed. Hierna deelde hij mede, dat het bestuur, hoewel gereed zijnde voor de officiële ope ning der nieuwgebouwde school, nog niet het recht heeft om te spreken van „ons eigen gebouw"', zolang dit niet definitief door de aannemers is overgedragen. Daarom gaf hij gelegenheid aan de architect, de heer M. J. van den Berg, om de symbolische handeling dezer overdracht te vervullen. De heer van den Berg uitte daarop zijn hartgrondige dank voor het zo ruimschoots in hem gestelde vertrouwen vanwege het bestuur. Ook namens de gezamenlijke aan nemers dankte hij inzonderheid het gemeen te bestuur van Axel, dat financieel alles zo correct verzorgde, zodat de betalingen steeds vlot verliepen. Verder dankte hij ook de Inspecteur van het L.O., mr. de Wolf en de heer de Haas van het Bouwkundig toe zicht van het departement van Onderwijs voor de betoonde medewerking, waarna het hem een vreugde is in het belang van de ouders en kinderen het voltooide schoolge bouw aan het bestuur over te dragen. Hier op overhandigde hij de sleutels aan de voor zitter, die daarop als volgt sprak Geachte Vergadering, Het is mij een eer en een vreugde dit mooie gebouw te mogen aanvaarden, maar het is mij een even grote eer en vreugde, U allen hartelijk welkom te heten. In de eerste plaats U, mijnheer de In specteur, als hoofd van het Lager Onder wijs in Zeeland. We zijn U dankbaar, dat U straks het nieuwe gebouw wilt openen. Thans danken we U voor Uw hulp en bijstand, die U ons Russen kwam toen tot uiting en Boedapest werd een hel De Hongaren zijn met die zekere mate van zelfstandigheid, waarmee Polen genoegen nam, niet tevreden. Zij willen vrijheid. Los van Rusland, los van het communisme. Ze willen te véél naar de zin der Russen. En daarbij is Hongarije ook hierin niet eensgezind. Want er zijn ook Hongaren, die het communisme met willen loslaten mits ze het maar a la Tito (Joegoslavië en a la Gomoelka (Polen) kunnen uitvoeren. Wel licht zit hierin ook nog de herinnering aan de tijd toen inderdaad de reactie in Hongarije de boventoon voerde. Naar die „goede oude tijd" willen met name de arbeiders óók niet terug. En ten slotte heeft het communis tische schrikbewind grondige opruiming ge houden juist onder die mensen, die politieke leiding zouden kunnen geven. Hongarije zal nog een lange weg moeten gaan, wil het waarlijk vrij zijn niet al leen in nationale zin, maar ook politiek en sociaal. Het Hongaarse volk is bereid voor die vrijheid te vechten Maar méér dan de vrijheid is de gerechtigheid (Nadruk verboden) bij de bouw hebt bewezen. We danken ook Uw voorganger, inspecteur Kuiper, die ons bij onze eerste stappen heeft geholpen. Het is voor U prettig een dergelijk gebouw te bezoeken. We hopen van harte dat U hier het onderwijs in overeenstemming vindt met het keurige gebouw. En U, mijnheer de burgemeester, wet houders en Raad van Axel, eveneens harte lijk welkom. Zonder Uw loyale en degelijke steun, waren we nog in ons oude school gebouw, Onze welgemeende dank voor Uw medewerking. Gebouw en onderwijs mogen een sieraad zijn voor Uw gemeente. Ook B. en W. van Zaamslag dank voor de be toonde belangstelling en medewerking. En hierbij sluit natuurlijk ook aan onze dank voor de gemeente-opzichter, voor zijn hulp en adviezen ons verstrekt. Hij streeft niet alleen naar een prachtig Axels centrum, maar ook Spui wil en zal hij niet vergeten. Ok U, mijnheer de Haas, vertegenwoordi gend de Bouw-inspectie van het departement van Onderwijs. U bent vanuit Den Haag naar hier gekomen. Maar we denken aan de vlugge en prettige wijze, waarop U onze plannen hebt afgewerkt. En U, mijnheer van den Berg, mag ik namens ons allen onze dank en hulde brengen, voor de meest pret tige en aangename wijze waarop we hebben samengewerkt. U moogt trots zijn op dit Uw gebouw. Het is geworden, zoals we het ons hebben gewenst. Niets overdreven, maar passend in onze landelijke omgeving. Nog maals dank en hulde. Maar naast U had U een kring van prima vaklui. De heer Wiemeersch, die zijn werk kan organiseren, maar tevens prima produ ceert. Hij weet zelf van aanpakken. Hij schuwt een boord en bruine schoenen bij het werk. Het moet voor hem een trots zijn later te kunnen zeggen Deze school heb ik ge bouwd. En naast U de heer Caessens, de schilder-aannemer, de tovenaar met de kleu ren. U hebt van onze school een prettig en gezellig gebouw gemaakt. Ook de heren de Bruijn (electriciteit) en Van Rijn en Tamse (sanitair) onze dank voor Uw keurig en degelijk werk. En hierbij past een woord van dank aan de heer van Hoeve, die ons op het punt van de verwarming met deugdelijke adviezen heeft geholpen. En naast de heren aanne mers past een woord van hulde aan alle werknemers, die hun tijd en krachten aan dit werk hebben gegeven. Alles omvattend allen dank, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan de verrijzing van onze nieuwe school. Ook nog een hartelijk welkom aan B. en 'W. van Zaamslag, collega's, besturen en onderwijzers, personeel en belangstellenden. Maar boven alles gaat onze dank uit naar God, die dit alles deed gelukken. Want wij erkennen, dat ons werken, al onze kennis, onze werklust en werkkracht, ons geld en goede wil alleen komt van Hem, die alles regeert en bestuurt. Mag ik U thans allen uitnodigen om naar het nieuwe gebouw te gaan en aan U, mijn heer de Inspecteur, opdragen het nieuwe ge bouw te openen." Meer dan honderd genodigden, waaronder vele ouders die van hun belangstelling blijk gaven en voor het groctste deel zelf oud- leerlingen waren begaven zich naar het nieuwe schoolgebouw. Voorts oud-bestuurs leden, en ex-onderwijskrachten, die allen te samen ternauwernood een plaatsje kon wor den aangeboden. Bij het gebouw overhandigde mej. Geel- hoedt, onderwijzeres aan deze school, op een fraai geborduurd kussen de sleutel van de hoofdingang aan de inspecteur, die daarop het gebouw opende. De heer Pijpelink sprak daarop als volgt „Wij spreken onze dank uit, namens ons bestuur en onze vereniging, aan U, Inspec teur de Wolf, dat U ons gebouw hebt ge opend. Zinnebeeldig hebt U de deur geopend en kan het werk, n.l. het onderwijs beginnen in dit mooie, nieuwe gebouw. En ik hoop met U, waar gemeente en Rijk blijk hebben gegeven, voor het onderwijs geld nog moeite te sparen, dat wij besturen en vooral ook het personeel, hun uiterste krachten zullen inspannen bij het werk dat ze op zich hebben genomen." Toen allen daarop in het gebouw gezeten waren sprak de Inspecteur mr. de Wolf als volgt Autoriteiten, Voorzitter, Dames en Heren, Er zijn er thans onder ons die het wel licht misplaatst achten in dit onheilspellende tijdsgewricht feestelijkheid te betonen bij deze bijzondere aanwinst, die een zinvolle verrijking betekent. Generatie's van kinderen ontvingen in de oude bedompen school alhier hun eerste onderwijs. De oude school deed meer den ken aan een van gierlucht vervuld pakhuis. Spr. wees op de typisch centrale plaats die onderwijs tn opvoeding in cultuur-over drachtelijke zin in het maatschappelijk be stel innemen, waarbij de ruimte hoewel niet beslissend van groot gewicht moet worden geacht. Omgeving en ruimte zijn echter wel zeer belangrijke en op de ontvankelijkheid van het kind inwerkende factoren. Een gunstige wisselwerking bevorderen licht, zowel als ruimte, die het kind een gevoel van vreugde en welbehagen verschaffen. In dit geval leve ren zij een ontspanning, die de ontwikkeling gunstig zal beïnvloeden. Hier moet het ge voel overheersen dat wij van een donkere poel naar een heldere bergbeek zijn ovr ge stoken. Zulks gaat ook niet onopgemerkt aan de leerkrachten voorbij. Een nieuw opkikkertje hebben wij op on derwijsgebied wel gekregen En elk, die bewust deze verhuizing heeft beleefd, her innerde spr. aan de zinrijke en dichterlijke woorden van Jan Ligthart. De mooie woor den van liefde, geduld en w'ijsheid die ons leren dat Gods weg volmaakt is. Hier is een Christelijke School verrezen, waarin het venster op Jezus Christus is ge richt, die gezegd heeft „Laat de kinderkens tot mij komen en verhindert ze nietSpr. hoopt dat er bij nodige zelfcritiek veel on bewogenheid en krakeel plaats moge maken voor de doorstralende liefde van Christus. Hij hoopt, ook weer naar het woord van Jan Ligthart, dat er bezinning en devote blijdschap moge overheersen. (Vervolg op pagina 2) EEN FONKELENDE „PAREL" ONDER DE BUURTSCHAPSSCHOLEN IN ZEELAND. Zelfs in weerwil van de bijna permanente regenval was het Vrijdagnamiddag voor het gehucht Spui een gedenkwaardige dag. In zeker opzicht een dag, die een mijlpaal be tekende voor dit gehucht, dat met de beide andere buurtschappen Schapenbout en Magrette sedert mensenheugenis als het ware een gesloten éénheid vormt en in strijd met zoveel wat rondom veranderde een apart karakter behield. „Dit aparte karakter, deze geslotenheid, droegen tot op deze dag een bepaalde signa tuur. Iets eigens, dat mijnentwege zo blijven mag, want er zijn niet zoveel van zulke éénheden meer aan te wijzen aldus sprak burgemeester Van Oeveren tijdens de receptie, die na de officiële opening plaats had in het middelste der drie leslokalen van dit fraaie schoolgebouw, dat gelden mag als een voorbeeld van doeltreffende inrich ting en smaakvolle architectuur. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lm* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,, ldvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. COLLECTE VOOR HONGARIJE. Naar wij vernemen zal in de loop van de volgende week door de afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis een geldinzameling worden gehouden tot steunverlening aan de burgerbevolking in Hongarije. Goederen in natura kunnen om verschillende redenen niet worden geaccepteerd.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1