AXELSE COURANT Klaproosdag 1956 V oetbalo verzicht WOENSDAG 31 OCTOBER 1956TWEEDE BLAD Waarom heb ik geen vader...! Hij was een leuk joch van een jaar of vier, met een krullebol en donkere ogen, die lachend de wereld inkeken. Als hij bij oma binnenrende, waar hij woonde sedert zijn moeder was overleden, was ineens het hele huis vol zon en leven. Maar het hoogtepunt van zijn kinderbestaan was steeds het verlof van zijn vader, die bij de luchtmacht was. Dan was het feest. Trots als een pauw wandelde hij dan met hem door de stille straten van het Engelse provinciestadje en praatte honderd uit. En als vader 's Maandags weer naar het vlieg veld terugging, vroeg hij na enkele uren al aan Oma ,,na hoeveel nachtjes slapen" hij weer zou komen. Maar toen kwam die mor gen, waarop dat telegram werd bezorgd met dat vreselijke bericht, dat vader nooit meer terug zou komen, omdat hij met zijn vlieg tuig was neergeschoten boven Nederland. Oma begon te huilen en daarom huilde hij mee, want met zijn kinderverstand besefte hij nog niet, dat hij zijn vader nooit meer zou zien, dat hij zijn enige bezit had ver loren. Dat kwam pas later. Als op school zijn vriendjes opschepten over hun vader en ver telden over thuis, dan zat hij zwijgend in een hoekje van de speelplaats. Hij kon toch immers niet meepraten Wat kon hij van zijn vader vertellen Dat-ie met zijn vlieg tuig was omlaag geschoten en begraven in Nederland. Meer nietEn langzamerhand b'gonnen zijn donkere ogen hun glans te verliezen en dof in de verte te staren. Des avonds kon hij uren wakker liggen. Dan knepen zijn jongensknuisten zich samen tot gebalde vuisten en uitten alle problemen van dit kinderleven zich in die ene vraag zonder antwoord „Waarom heb ik geen vader Dit achtervolgde hem als andere jongens met hun vader praatten over hun school werk en als zijn buurjongens met. hun vader gingen vissen of kijken naar een voetbal wedstrijd. „Waarom heb ik geen vader Maar verleden jaar, toen hij juist vijftien was geworden, kwam opeens de verande ring. Met een grote groep andere kinderen die evenals hij door de oorlog ouderloos waren geworden, ging hij naar het onbe kende Holland. En daar, op een stille be graafplaats met honderden zerken, nam een mijnheer hem bij de hand. Zacht leidde hij hem naar een van de grafstenen, waarop hij de naam van zijn vader las Even zei hij niets en stond bewegingloos. Toen deed hij een stap vooruit. Hij sloeg zijn armen om de zerk en legde zijn wang op de kille steen. Daar snikte hij het elf jaar opgekropte jongensverdriet uit. En tussen de snikken klonk steeds weer dat ene woord „Vader"Hij was die mijnheer naast hem helemaal vergeten tot hij begon te pra ten. Hij vertelde over de oorlog in Neder land, toen de mensen het zo slecht hadden en de Nederlandse kinderen niet meer blij konden zijn omdat ze zo'n honger hadden. En hoe al dit leed weer veranderde, omdat mannen als zijn vader voor de bevrijding van Nederland hun leven offerden. Nu is hij weer in Engeland op school. Zeker, hij is niet zo onbezorgd als andere kinderen, die hun ouders nog hebben. Maar als de jongens opscheppen over hun vader, kruipt hij niet meer vjeg en vertelt over de plaats, waar zijn vader rust en waarvoor hij stierf. En zijn vriendjes zeggen „Sedert zijn bezoek aan het graf van zijn vader in Neder land is hij heel anders geworden Kijk, lezer, dit is één van die vele ge schiedenissen, waaraan we nu weer denken. Want straks, op 10 November, is het weer Klaproosdag. Dan biedt het Nederlands Oorlogsgraven Comité U weer een klap roos te koop aan. Op deze wijze verzamelt dit Comité het geld, waardoor deze Engelse jongen het graf van zijn vader kon bezoe ken, waar zijn leven weer waarde kreeg. Maar hij, en de grote groepen andere kin deren uit Engeland, waren niet de enigen, die door het Oorlogsgraven Comité werden geholpen. In de tien jaren van haar bestaan, zijn zo 14.000 nabestaanden van in ons land begraven gealliëerde militairen in staat ge weest om troost te vinden in Nederland. Dit waren allen mensen, die het zelf niet konden bekostigen. Maar dat is niet erg, zei het Oorlogsgraven Comité, dan betaalt het Nederlandse volk dit voor U door een gift in de bus op Klap roosdag. Denkt U zich eens in, wat dit be tekende voor die 14.000 vaders en moeders, vrouwen en kinderen, toen hun liefste wens zo opeens in vervulling ging. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 gealliëerde militairen hun laatste rustplaats op meer dan 300 begraafplaatsen. Tiendui zenden nabestaanden wachten nog op de op brengst van de nieuwe collecten, waardoor ook zij kunnen staan bij het graf van hem, die ging om nooit meer terug te keren. Zij wachten op Uop Uw gift in de col lectebus en op de paar uur, die U wilt col lecteren een paar uur voor de vader of de moeder, de vrouw of het kind van hem, die eens zijn leven voor U gaf 22 Klaprooscollectanten naar Engeland. Voor deze mensen betekent, hetgeen U doet zo onzegbaar veel dat ze graag iets terug willen doen. Véél kunnen ze niet doen, daar toe ontbreken hun de middelen. Maar ge zamenlijk, via hun vereniging van oud-strij ders en nabestaanden (The British Legion) zullen 22 collectanten van de Klaprooscol lecte 1956 worden uitgenodigd de gast te zijn van die dankbare mensen in het buiten land. Zij zullen daartoe door het lot worden aangewezen en krijgen gratis een reis en verblijf in Engeland aangeboden. Uit dank baarheid en waardering voor wat Nederland op Klaproosdag doet Freek van der Meer. UIT ONZE OMGEVING AXEL NAAR DE IJSREVUE. BEKENDMAKING. De reisclub „Prins Hendrik" ondernam Vrijdag avond met een tweetal geheel bezette autobussen een uitstapje naar de Wiener Eisrevue „Melodieën der Liefde" in het Antwerpse Sportpaleis. Wegens het grote succes is deze reisclub voornemens op Donder dag 15 November nogmaals een dergelijke trip te organiseren. PREDIKBEURTEN. Woensdag 31 October 1956 (Hervormingsdag) Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur n.m. Gemeenschappe lijke Kerkdienst Geref. Kerk (Syn.) Geref. Ge meente en Ned. Herv. Gemeente. (Collecte voor inter kerkelijke steunverlening aan protstanten in Spanje). GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud, Polenstraat 22. 2e klasse B K.N.V.B. Deze competitiedag was een goede voor de uit spelende clubs in deze afdeling. Behalve Hulst en W.V.O. was de victorie in de overige duels overal aan de gastheren. Alle Brabantse clubs die thuis speelden kregen een nederlaag te incasseren. UNO ANIMO-AXEL 1-4. Moedgevend week-end voor de oranje-witten. Voor onze stadgenoten begon de victorie ditmaal in het verre Loon op Zand, de op één na verste uit reis in deze afdeling. Waar het uiteraard altijd nog een krachttoer is op Brabantse bodem de zege te be vechten is voor de aanhang der oranjehemden deze uitslag hoopgevend. De Axelse verdediging zowel als de aanval speelden een constante en uitsteken de wedstrijd en in deze vorm spelend moeten er meerdere resultaten bereikbaar zijn en zien wij met gestegen optimisme de komende ontmoetingen tege moet. Onze stadgenoten kwamen volledig in het veld en ook de gastheren waren op volle sterkte. De thuisclub stak direct met een pittig tempo van wal en de Axelse verdediging moest alle zeilen bij zetten. De verdediging sloot thans evenwel als een bus. Na 5 minuten trof een schot van een der Bra bantse voorwaartsen de kruising van paal en lat en ontsnapte het Axelse doel op fortuinlijke wijze aan een doorboring. Axel kwam er intussen steeds beter in en het duel kreeg een zeer afwisselend aspect. Na 11 minuten noteren wij een goed opgezette aan val over de Axelse rechtervleugel, waaruit de bal door een voorzet van Peeters voor de voeten van linksbuiten Dieleman terecht komt, die met een strak schot de U.A.-doelman het nakijken geeft (01). De strijd gaat vrijwel gelijk op, maar na een half uur werd toch bewezen dat de Axelse stootkracht dit maal groter was dan in de eerste wedstrijden dezer competitie. Midvoor Jansen brak onverwachts door en besloot zijn rush met een hard en zuiver gericht schot dat onhoudbaar in de touwen der thuisclub suist (02). Een serie aanvallen der gastheren onder brak de druk op het doel der Brabanders. eDze waren niet van gevaar ontbloot doch de Danschutter was klemvast en zijn beide partners bezwoeren eveneens de gevaren, zodat met een nuttige 2—0 voorsprong voor Axel van doel verwisseld werd. De tweede helft pakten de gastheren weer op de zelfde wijze de zaken aan als bij het begin, doch Jansen en Brugge lieten zich niet overrompelen. Op verdienstelijke wijze hielden de oranje-witten stand. Enige doelrijpe kansen gingen teloor, doch na een klein half uur wist Deij ten derde male de roos te treffen (0—3). Hierna kwam de thuisclub fel in het offensief en toen midvoor van Oyen bij een schermut seling voor het Axelse doel tussen tal van benen door hard inschoot, veranderde de bal van richting door het been van Peeters waardoor de Danschutter kans loos was (1—3). Axel zette toen nog eens alles op alles en drong de gastheren terug op eigen helft. Met nog circa 5 minuten te spelen kwam linksbuiten Diele man gevaarlijk voor de doelwachter maar toen hij het leder wilde inschieten werd hij op unfaire wijze ge vloerd. Dit deed scheidrechter Karremans naar de witte stip wijzen. Deij zette zich achter de bal en liet met een lisige schijnbeweging de doelman naar de verkeerde kant duiken (14). De gastheren waren nu geslagen en in de laatste minuten grendelde Axel haar doelgebied volkomen af. Stockman moest zich in de tweede helft laten vervangen vanwege een blessure hetwelk een handicap voor Axel betekende. Onze stadgenoten hebben nu hopelijk voorgoed de onderste plaats vaarwel gezegd. HulstGoes 30. Een incompleet Goes zonder goalgetter Rob Moens was van zijn voornaamste schutter beroofd, een gewillige prooi voor de blauw gelen, die er kennelijk alles op zetten dit kansje uit te buiten. Na een paar doelrijpe kansen voorbij te hebben laten gaan was net Sam Jansen die een half uur na de aanvang de score opende. Met deze voor sprong kwam de rust. In de tweede helft zat het de blauwgelen al Spoedig mee. Uit een opgelegde kans door een afgemeten pass van Van Dorsselaer was het Audenaerde die enige minuten na de hervatting het tweede doelpunt liet aan tekenen. Goes wijzigde nu haar opstelling en stopper Mos ging midvoor spelen, doch dit bracht geen succes. De Hulsterse stopper v. d. Poel hield het binnentrio van Goes in bedwang. Tegen het einde had het steeds beter in vorm komende Hulst nogmaals succes toen uit een der talrijke hoekschoppen Audenaerde nog een maal de roos wist te treffen. Door deze zege, die enigszins geflatteerd hoewel verdiend was steeg de ploeg van „Kriekeputte" naar de bovenste helft der ranglijst, terwijl Goes zijn fraaie tweede plaats in de rangschikking verlor enzag gaan en naar de vijfde plaats duikelde. W.V.O.Middelburg 10. De hoofdstedelingen hebben het andermaal laten liggen en behoren dit jaar kennenlijk niet tot de pretendenten voor de titel. Deze strijd stond in het teken van de superioriteit der verdedigingen aan weerszijden. De aanvallen werden gedurig onderbroken, behoudens die ene keer toen spil Blaak kort voor de rust de bal fraai naar zijn linksbuiten dirigeerde, die feilloos scoorde (1—0). In de tweede helft was er voor beide aanvalslinie's helemaal geen doorkomen meer aan en bleven de ver dedigingen heer en meester van het terrein. Dit be tekende dat de Middelburgers twee kostbare punten in Brabant lieten liggen. Roosendaal—Internos 3—5. In een tamelijk fors gespeelde wedstrijd zijn de Ettenaren er in geslaagd de volle buit van Roosendaal in de wacht te slepen, zich daardoor bij de koplopers handhavend. Na drie minuten was het Schrauwen die de gasten de leiding bezorgde, doch lang hadden zij daarvan geen plezier. Toen het spel een kwartier oud was lag de gelijkmaker in de touwen en voor de rust herhaalden beide ploegen dit kunstje nog eens zodat bij de doelwisseling de kansen volkomen gelijk waren (2—2). In de tweede helft gelukte het Roosendaal aan de leiding te komen (32). Toen kwam er een ver woed Internos-offensief waarop de gastheren geen vat konden krijgen en werd het ten derde male gelijk. De aardigheid was er toen af want de strijd werd toen bepaald ruw en hard. De Ettenaren wisten nog tweemaal te scoren en behaalden met de uitslag 3—5 een zwaar bevochten victorie. B.S.C.R.A.C. 14. De andere Roosendaalse club trof het ook al niet zo best doordat R.A.C. kennelijk bezield was met de wil tot elke prijs te winnen. Aldra hadden de Rijenaren een voorsprong en B.S.C. keek zelfs al spoedig tegen een 0—3 achterstand aan. Voro de rust wist de thuisploeg nog een tegendoelpunt te bemachtigen, maar na de hervatting waren het weer de gasten die het grootste veldoverwicht hadden en dit met nog een doelpunt bekroonden (1—4). Rood-WitTaxandria 06. De Heike's mensen hebben de zegevierende opmars der Oisterwijkers op geen stukken na kunnen stuiten. In alle opzichten waren de gasten de meerderen en zij doorsneden de linie's van Rood-Wit telkens met een gemak die hen tot favoriet maakt voor een kampioenstitel. De thuis club verdedigde zich hard en wilde blijkbaar haar huid duur verkopen. Toen ruim 20 minuten gespeeld waren wist de gevaarlijke schutter de Rouw de score te openen en nog voor de rust inging was het van Dun die ingreep toen de Rood-Wit verdediging stond te schutteren en het was 02. Na de thee werd Rood-Wit finaal overrompeld en wist de talrijke aanvallen van de gasten nauwelijks te onderscheppen. De goalgetter de Rouw was steeds de defensie te vlug af en verrichte individueel de hattrick. Een zijner nevenmannen zorgde er voor dat het halve dozijn vol kwam en toen vonden de Oisterwijkers het meer dan voldoende. Zij bezetten nu reeds stevig de leidende plaats in deze affdeling. Taxandria 5 5 0 0 20- 5 10 W.V.O. 4 3 0 1 9- 8 6 Internos 4 3 0 1 14- 9 6 R.A.C. 4 3 0 1 10- 5 6 Goes 5 3 0 2 15-13 6 Hulst 5 2 1 2 12-10 5 Rood-Wit 5 2 1 2 8-13 5 Middelburg 5 2 0 3 8-12 4 Roosendaal 5 1 1 3 11-14 3 B.S.C. 5 1 1 3 12-17 3 Axel 5 1 0 4 11-20 2 lino Animo 4 0 0 4 4-11 0 3e klasse D K.N.V.B. Stevige opmars van R.C.S. In deze afdeling schijnt de Souburgse ploeg met de beste voornemens bezield te zijn de titel ook na dit seizoen te prolongeren. Zondag maakten zij de reis naar Biervliet, hetgeen ook nu weer een lastig te omzeilen klip bleek, want na een kwartier zorgde de Kramer voor de leiding (10). Nog voor de rust kwamen de partijen evenwel weer op gelijke voet. Na de rust namen de Souburgers de leiding, die echter weer door de Kramer werd ontnomen (22). In de eindfase kwam de Walcherse ploeg er Steeds bter in en drukten dit uit met nog twee doelpunten, zodat de eindstand 2—4 werd. In Terneuzen moest Meto het onderspit delven tegen het sterk verjongde en opstrevende Terneuzen. De tricolores kwamen wel spoedig aan de leiding door een kopbal vari Kops uit een corner, maar bij de rust was de stand door v. d. Hooft gelijk (11). In de tweede helft was het al rood-zwart wat de klok sloeg en eerst Sandrini en later Klouwers (2 x) zorgden voor een veilige 4—1 voorsprong. Kort voor het einde wist Meto de achterstand nog in te lopen tot 42. Corn Boys heeft in Sas van Gent aan Odio elke twijfel ontnomen door een duidelijke sprekende victorie. Spoedig hadden de gastheren de leiding genomen doch na een kwartier slaagde Odio er in gelijk te maken. Bij een scrimmage voor het Ossendrechtse doel kwam Corn Boys voor de rust opnieuw aan de leiding. Na de thee werden de gasten gedurig op eigen helft teruggedrongen en werd de eindstand door nog twee Sasse doelpunten opgevoerd tot 41. Ook in Hontenisse was de thuisclub stukken in de meerderheid, maar hier werd voor de rust slechts één keer door Steijns gescoord. In de tweede helft was het opnieuw dezelfde speler die de voorsprong ver grootte. Daarop was het de beurt aan zijn broer en de buitenspeler Jansen alvorens Steen de eer kon redden toen keeper Bax te ver uit zijn doel was ge lokt. In de laatste minuten was het weer Steijr.s die aan alle onzekerheid een einde maakte 5 1). In Middelburg zat het Zeelandia aanvankelijk niet zo erg mee. Na een half uur nam R.K.F.C. de leiding en vergrootte deze direct na de hervatting. Uit een schermutseling voor der gasen doel scoorde Zeelandia en gooide er daarna nog een schepje op. Enkele se conden voor he einde verdween nog de gelijkmaker in het Bergse net 2—2). Zeeland Sport kreeg in het Brabantse Putte var de Grenswachters de kous op de kop. Met een 3—1 nederlaag moesten de Vlissingers de thuisreis aan vaarden. Zaterdagvoetbal - afd. Zeelamd le klasse A.Z.V.V.—RILLANDIA 4-0. Vlot en doortastend spel werd beloond. Een tempovol spelend A.Z.V.V., dat niet te ver gelijken was met de schutterende ploeg die het vorige week in Arnemuiden zo lelijk liet liggen, heeft Zater dag weer een paar kostbare punten bemachtigd. De Axelse voorhoede, gesteund door de wind, bleek direct met goede voornemens bezield. Jansen richtte al spoedig een kogel op het Rillandia-doel, terwijl van Fraaijenhove een corner forceerde. Uit een tegenaan val belandt een kogel van de linksbuiten der gasten in de veilige armen van keeper van Bendegem. Onmiddellijk komt A.Z.V.V. terug en een schot van Bakker gaat rakelings naast. De gasten worden ge leidelijk aan overspeeld en een goed schot van mid voor Jansen ketst op de lat. Daarop speelde Haak zich keurig vrij en plaatste de bal naar de voor de doelmond staande van Fraaijenhove, die de score opende (1—0). De rood-witten bleven sterker en de gasten werden vrijwel steeds op eigen helft terug gedrongen. Aanvankelijk leveren de aanvallen van A.Z.V.V. slechts enige corners op. De enkele uit vallen der gasten werden resoluut onderbroken door de Axelse verdediging en in laatste instantie betoont van Bendegem zich uiterst betrouwbaar. Na 40 minuten is het de Ruijter die een op maat gesneden pass van Bakker in een doelpunt omzet (2—0). Dit succes gaf de rood-witten vernieuwde inspiratie. De Zuid-Beve- landse ploeg vecht met de rug tegen de muur. Jansen reageert fel en afdoende op een gelanceerde voorzet van Bakker en 3 minuten na het tweede doelpunt is de stand 3—0. Wie gedacht had dat de rood-witten het in de tweede helft wel wat kalmer zouden doen kwam bedrogen uit. Dezelfde overrompelingstactiek werd toegepast en het spel is nog maar enkele minuten oud als de Ruijter uit een hoekschop met een kopstoot nummer vier in het net deponeert. De gasten komen nu geleidelijk aan tot meer aanvallen daar A.Z.V.V. deze 40 voor sprong wel veilig acht en het iets kalmer aanlegt. De wedstrijd blijft interessant en sportief maar de uit vorm gespeelde gasten blijken zeer onproducief als zij soms toch nog in het Axelse doelegbied weten door te dringen. Als tegen het einde Rillandia zelfs nog enige tijd het Axelse doel onder druk zet blijft de Axelse verdediging toch heer en meester op haar terrein en laat van Bendegem zich niet verschalken. Zo breekt het einde aan met een overtuigende en zeer verdiende zege voor onze stadgenoten, alhoewel Rillandia toch een tegenpunt ook wel verdiend had. Door deze victorie verbeterde A.ZV.V. haar positie aanmerkelijk. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 3 November a.s. 's namiddags van 1.30 2.30 uur ter gemeentesecretarie voor de ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanders —geboren in de maand November 1891 gelegenheid bestaat voor het aanvragen van een nooduitkering. Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen. Axel, 31 October 1956 Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3