Grote sortering Vulpennen V oetbalo verzicht De voeding van de schoolgaande jeugd. Nederlandsche Roode Kruis I Parker Luxor Swan Union Osmia Talens Geha enz. enz. Boekhandel J. C. VINK, Markt 12, Axel HOEVEEL VOEDSEL HEEFT EEN KIND NODIG De hoeveelheden voedingsmiddelen die kinderen dagelijks moeten gebruiken, zijn niet in het algemeen op te geven. Het ene kind heeft nu eenmaal van nature een gro tere eetlust dan het andere. Maar wij willen de aandacht vestigen op de meest voorkomende voedingsfouten, die nog al te vaak worden gemaakt. Sommige kinderen eten, over de hele dag genomen, te weinig. Sommige kinderen hebben veel brand stoffen nodig, zij hebben dus behoefte aan veel eten. Er zijn jongens van 1 Ojaar, die ongeveer evenveel moeten gebruiken als hun vader (wanneer die ten minste geen bijzonder zwaar werk verricht). „Opgeschoten" jonge lui van om en nabij 14 jaar zouden eigen lijk méér moeten eten dan hun ouders. Men houde er rekening mee, dat het hier gaat om de totale hoeveelheid in 24 uur ge nuttigd voedsel. Zie er op toe, dat een kind, dat aan veel voedsel behoefte heeft, bij elke maaltijd vol doende eet en bovendien tussendoor nog eens iet krijgt. Wees niet tevreden als het ontbijt onvol doende is of als zoals nogal eens voor komt een overblijvend kind te weinig brood eet op school en daar geen melk bij drinkt. Het kind mag dan bij het warme maal nóg zo goed en zo veel eten, dat neemt niet weg, dat er over de hele dag bezien een tkort zal zijn. Zorg voor een goed ontbijt. Het is een veel-gemaakte fouthet haas tige, kleine ontbijt. En toch is het zo be langrijk, dat het kind de dag begint met een goed gevulde maag dat het voldoende voedsel gebruikt en dan bovendien voedsel van een goede samenstelling. Wanneer een kind zich haast-je-rep-je klaar maakt voor school, laat de eetlust meestal te wensen over de maag is al ge vuld met zorgen voor de komende school- dag. Is het werkelijk niet mogelijk het ontbijt rustig te gebruiken en vertoont het kind daardoor gebrek aan eetlust, probeer het dan eens met pap, eventueel aantrekkelijk gemaakt met wat bruine suiker. Pap glijdt gemakkelijk naar binnen en is voldoende voedzaam, vooral als men een klontje boter of margarine toevoegt. Inplaats van pap kunt U eens yoghurt geven. Yoghurt kan men al of niet ingedikt kopen. Denk ook eens aan hangop, gemaakt door karnemelk te laten uitlekken. Geeft U Uw kind een brood-ontbijt, zorg dan dat het daarbij een beker melk drinkt melk is veel waardevoller dan thee. Laat het kind in het speelkwartier iets gebruiken. Weinig volwassenen zullen hun kopje koffie 's morgens graag missen. Maar vaak vergeet men, dat een kind er ook behoefte aan heeft in de loop van de ochtend iets te gebruiken. Vrij veel „overblijvende" kinde ren beginnen in het vrije kwartiertje al aan hun twaalfuurtje. Eén van de belangrijkste voordelen van schoolmelkverstrekking is, dat de kinderen op dit uur van de dag wat voedsel krijgen en wel bijzonder gezond voedsel Bezoekt Uw kind een school waar geen schoolmelkverzorging is, geeft het dan iets mee voor de morgenpauze, liefst wat melk of chocolademelk, eventueel een appel, een plak koek of een snee brood. Ook overblijvers moeten goed eten. De ervaring leert, dat kinderen bij hun 12-uurtje op school minder eten dan zij thuis zouden doen. Ze gunnen zich meestal geen tijd rustig te eten, maar willen naar buiten en spelen. En wie zal het hen kwalijk nemen. Maar het resultaat is, dat het meegebrachte brood slechts gedeeltelijk wordt opgegeten zoveel als nodig is om de ergste honger te stillen. Als dan brood mee terug wordt ge bracht naar huis, krijgt het kind daarna wel minder (dus te weinig) brood mee. eens Dit bezwaar is nog veel groter als het kind bovendien geen melk drinkt. Het nut van levertraan ligt niet in het vet gehalte, maar in de vitamine-rijkdom. De veel-verspreide mening, dat men in plaats van levertraan schapenvet kan geven, is onjuist. Groenten en fruit zijn onmisbaar. Geef het kind zo mogelijk dagelijks minstens één vrucht, een tomaat, appel of sinaasappel en een portie groente. Leer het groenten eten, want daarop zijn kinderen meestal niet erg gesteld. U zou kunnen beginnen met kleine beetjes goed fijn te maken op het bord. Praat er vooral niet teveel over. Soms lusten kinderen wél groenten, vermengd met aardappelen. Het komt nogal eens voor, dat „over blijvende" kinderen 's avonds een hapje op gewarmd eten op zich vinden wachten. Door het opwarmen gaat een groot deel van de beschermende stoffen verloren en dat zou op den duur tot ernstige tekorten kunnen leiden. Is het niet mogelijk voor een overblijvend kind iedere dag aardappelen of aardappelen en groente vers te koken, geef het dan wat meer fruit en geregeld sla van r^uwe groente. Komt het eens een enkele keer voor, dat er „nagegeteri" moet worden, dan zoudt U het opgewarmde eten kunnen aanvullen met b.y. een sinaasappel toe. Verkeerde gewoonten bij het gebruik van de maaltijden. Het komt maar al te vaak voor, dat kin deren te gehaast eten. Zij gunnen zich geen tijd, vaak omdat \e liever gaan spelen. Ze gaan schrokken en ^^oldoende kauwen, het geen nadelig is voorde spijsvertering óf zij houden op met eteSPls hun ergste honger gestild is en komen zo niet toe aan de hoe veelheid die eigenlijk nodig is. En ten slotte, een ongezellige stemming tijdens de maaltijden, geruzie of rumo'er, bevorderen haastig eten en doen de eetlust verdwijnen. Zorg er voor, dat elke maal tijd een gezellig, prettig samenzijn is voor de gezinsleden, waarnaar elk met groot ge noegen uitziet. Is het dus absoluut niet mogelijk Uw kind tussen de middag thuis te laten eten, geef het dan een flinke voorraad brood mee en verminder die hoeveelheid niet, als het kind de dag daarvoor wat mee terug bracht. Ge bruik als belegging niet uitsluitend zoetig heid, maar ook kaas, worst, vlees, vis of ei. Geef het steeds melk mee Zo uit school iets gebruiken. Zorg er voor, dat een kind ook 's middags wat extra's eet. Stop het, zodra het uit school komt, iets toe, b.v. een glas melk, een snee brood, een kop thee met een plak koek of een beschuit. Maar laat het niet binnen twee uur voor de warme maaltijd iets gebruiken, waardoor de eetlust kan verminderen. Oudere kinderen, vooral de lang uitge- groeiden uit de krachten gegroeiden die later naar bed gaan, geve men kort voor het slapen gaan nog iets, een paar boter hammen of een glas melk. De samenstelling van de voeding is ondoelmatig. Veel kinderen krijgen te weinig bouw stoffen bevattend voedsel, minder dan voor hun groei, goede ontwikkeling en gezond heid nodig is. Meestal wordt dit veroor zaakt door de hoge prijzen van deze voe dingsmiddelen. De gevolgen van een tekort aan deze be standdelen in de voeding zijn de kinderen zijn mager, hebben slappe spieren en een slechte houding ze zien wat bleek, worden zenuwachtig, prikkelbaar, humeurig, lastig, huilerig, lusteloos en vertonen minder goede vorderingen op school. Het is werkelijk in het belang van Uw kind om te proberen het op dit punt niet tekort te doen. Denk er vooral aan, dat de bouwstoffen in de melk in verhouding tot de bouwstoffen, die andere levensmiddelen bevatten, goedkoop zijn. Houd er dus streng de hand aan, dat het kind zijn dagelijks melk- rantsoen gebruikt. J Geef daarnaast zoveel mogelijk vlees of vis of kaas of eieren. Voor broodbelegging wordt maar al te vaak hoofdzakelijk zoetig heid gebruikt. Maar ook hier verdienen kaas, worst, vis, pindakaas of een ei de voorkeur. Geef tijdens de wintermaanden minstens éénmaal per week een peulvruchtenmaaltijd. Peulvruchten zijn een belangrijke bron van eiwit. Denk er echter aan, dat het peul vruchteneiwit pas goed tot zijn recht komt in combinatie met melk of een melkgerecht. Vrij veel kinderen krijgen in hun voeding te weinig beschermende stoffen. Het gevolg kan zijn het optreden van Engelse ziekte, slapte, moeheid, bloedarmoede, lusteloos heid, vatbaarheid voor ziektes en infectie. Onze kinderen kunnen het niet stellen zonder groente, aardappelen en fruit en zeker ook niet zonder levertraan, of een ver vanging daarvan in de vorm van tabletjes, druppels of pilletjes. Reparatie's Kunstgebitten. Sneller, beter en goed koper H. J. Harte, Markt, Axel. Speciaalzaak in LEDEREN KLEDING. Keuze uit dui zend stuks. Betaling ook in overleg. St. Antoine, Roo sendaal. Te kop Een verz. trompet h. stT ("Mahillon). Beatrix- straat 19, Axel. Handperen en Appels te koop, vanaf 15 ct. per kilo. Te bevragen A 12, Zuid- dorpe. AFDELING AXEL Dezer dagen zal huis aan huis een kaart worden bezorgd waarop U zich kunt aanmelden als donor voor de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Het afnemen van het bloed zal eind November a.s. plaats hebben. Als U iets wilt doen voor Uw medemens vul dan de kaart in en bezorg die op het adres dat er op vermeld is. Tijdig zult U dan bericht ontvangen wanneer wij van Uw hulp aan Uw medemens gebruik zullen maken. Bloed redt mensenlevens diverse merken o.a. '4 m 2e klasse B K.N.V.B. DUEL OM DE RODE LANTAARN. Uno AnimoAxel. Zondag moeten onze stadge noten uitkomen tegen één der nieuwelingen in deze afdeling en daartoe hun op één na verste reis onder nemen naar Loon op Zand. Nu dit eerste treffen van de beide laagst op de ranglijst prijkende clubs op Brabantse bodem zal plaats vinden, willen wij de oranje-witten nog eens met na druk wijzen op de situatie die zou ontstaan als ook 'tfëze' vijfde wedstrijd zou worden verloren. Zij zouden in dat geval voorlopig vastgenageld blijven aan de onderste plaats, temeer omdat de tegenstanders ook nog een wedstrijd minder gespeeld hebben. Tegen Goes hebben onze representanten geen on verdienstelijke match gespeeld, maar dat ten slotte met drie doelpunten verschil werd verloren, accentueert toch een gemis aan stootkracht, die in deze jongste wedstrijd bij een vaak langdurig veldoverwicht een soort onmacht heeft gedemonstreerd. Dit goed onder het oog te nemen binden wij hen op het hart. Hopen wij, dat het juiste maatgevoel er in de komende ontmoeting zijn zal en een vlotte combinatie ook resultaten zal hebben. De defensie der gastheren i en speciaal de doelwachter schijnen niet van superieur gehalte, maar ook bij Axel met zijn bijna twintig gescoorde tegendoelpunten rammelt het in de verdediging het hardst. Dientengevolge ligt er een ontmoeting in het verschiet waarin vermoedelijk van groot krachtsverschil wel geen sprake zal zijn. Daar wij vooralsnog een zeker superioriteits-over- wicht bij de Brabantse ploegen aanwezig zien die vooral in de thuiswedstrijden sterker opvalt bij deze clubs zullen wij niet ontevreden zijn als onze jongens ditmaal ongeslagen terug over de Schelde komen. Nogmaals, wij hopen dat de oranjehemden ditmaal eens resoluut zullen aanpakken, zodat de laks heid van het tot nog toe gedemonstreerde voetbal zal plaats maken voor de bewondrenswaardige strijdlust van het vorige seizoen. De nodige vaart in de aan val, mitsgaders de evenzeer gewenste schotvaardig heid en dan moet er kans zijn op een deel van de bult in dit duel. Waarop wij vurig hopen en be trouwen 1 Hulst-JfGoes. Dj provinciale derby's zijn in Zee land niet Ivan de h cht en zo zal de Zuid-Bevelandse 2e klasset, die nu iot veler verrassing op de tweede plaats pjijkt aan iet Jagertje moet enbewijzen dat het daar Ook thuis hoort. Waarvan wij nog niet zo heilig zijh/overtuigd. Beide clubs boekten op de voor bije competitiedag een enigszins opzienbarende zege. Grote uitklagen met onevenredig hoge scorecijfers voor en tegen wijzen doorgaans op geen hecht geheel, maar nu wilde het geval dat van de beide wedstrijden van Zondag gezegd «n geschreven werd dat het goede wedstrijden warep. Indien dit zo is dan voorspellen wij te Hulst eef spannende ontmoeting njet weinig verschij in het eindresultaat. Derhalve een gelijk spel. W.V.O.—Middelburg. In Oosterhout komen de Middelburgse groen-witten kijken of er wat voor hen te halen is. Hoewel wij vooralsnog in geen van beide clubs toonaangevende teams zien, menen wij hen alle bei capabel te achten een plaatsje in de middenmoot te bereiken. Thuis spelend ligt o.i. een kleine zege voor de Wapendragers eerder in de lijn der ver wachting, waarop wij het wagen te houden. B.S.C.—R.A.C. De overige drie wedstrijden worden in een straal van circa 5 km in en om Roosendaal gespeeld. Daar R.A.C. reeds de vorige Zondag een lelijke steek liet vallen zijn wij niet zozeer van hun kracht overtuigd, ofschoon ook B.S.C. in Hulst schip breuk leed. Als het een R.A.C.-zege wordt zal deze o.i. niet groot zijn. Rood-Wi1—Taxandria. Wij zijn zeer benieuwd of de rood-witten „Taxandria" het eerst de voet zullen dwars zetten. In eigen omgeving zijn de „Heikes- mannen moeilijk berekenbare tegenstanders zodat hier een gelijk spel niemand zou verwonderen. Wij ge loven nog niet in een victorie van Rood-Wit en achten een geringe zege voor het bezoekend elftal het aller waarschijnlijkst. Roosendaal—Internos. In deze ontmoeting is o.i. alles mogelijk en een voorspelling uiteraard alzo zeer lastig en lucratief. Het iets betere ploegverband der gasten wordt wellicht gecompenseerd doordat Roosendaal op eigen grond deze strijd gaat aanbinden en zo lijkt hier een draw het meest voor de hand liggend. Wij zijn erg benieuwd waar de grootste verrassing zal vallen, maar groot verschil bespeuren wij nergens. Hetgeen echter de verrassingen niet hoeft uit te sluiten. 3e3 klasse D K.N.V.B. In Terneuzen vindt een voor deze afdeling wel zeer belangwekkend duel plaats. Meto komt hier te gast en wijl deze ploeg in dit seizoen reeds een paar lelijke struikelingen heeft gemaakt is zij vooralsnog geen runner up voor de kopgroep. Toch zullen de rood zwarten zeer op hun qui vive moeten zijn, want de tricolores zullen het niet beneden de markt geven en een kleine zege achten wij derhalve voor Meto uit gesloten. In Biervliet zal R.C.S. haar zegetocht trachten voort te zetten, maar de „fighting spirit" op eigen veld van de fanatieke Biervliet-ploeg heeft al te vaak voor grote verrassingen gezorgd. Het zou hoewel wij de beste kans aan de technisch betere Walcherse ploeg toekennen hier dan ook best op een even wichtige uitslag kunnen uitlopen. ZeelandiaR.K.F.C. wordt een goede kans voor de Bergenaren, ofschoon ook Zeelandia in eigen huis vreemde dingen uit kan halen. Het soms wat al te forse speltype van de Middelburgers ligt verschei dene clubs niet en zó is hier de uitslag moeilijk te voorspellen. Laten we het op een draw houden met een iets grotere kans voor de bezoekers op de volle buit. Corn Boys staat in Sas van Gent voor geen al te zware taak tegen Odio. Om in de volle running te blijven zullen zij er alles opzetten de punten ditmaal in Sas te houden, hetwelk hen wel lukken zal. De Grenswachters krijgen aan Zeeland Sport een ongeveer gelijkwaardige tegenstander. Tenzij het eigen veld niet van doorslaggevende betekenis is, zal de uitslag hier zeker een gelijk spel zijn of daar omheen schommelen. Hontenisse en Steen hebben een snipperdag Zaterdag voetbal - afd. Zeeland le klasse. In Arnemuiden wacht Zaamslag een hele zware kluif. Een uitstapje waaraan de groen-witten weinig plezier zullen gaan beleven. De nederlaag voor Zaam slag is gewis en zo goed als zeker met zeer duidelijk verschil. Wat onze stadgenoten hier na de jongste debacle Zullen doen tegen Rillandia is een enigszins beklem mende vraag. De rood-witten werden vorige week letterlijk uit hun voegen gespeeld en de klok van Arnemuiden heeft een zeer gedeprimeerde invloed ge had. Hopelijk dat de mineurstemming bij de Jeugd herberg radicaal keert en er misschien een gelijk spel uit de bus komt. Maar wij zijn daar op verre na niet zeker van. De Colijnsplaatse geven wij in het duel tegen de Terneuzense Boys een enigszins betere kans. Het strijdvuur der Noord-Bevelanders en hun forsere stijl moeten op eigen veld vooral tot een lichte voorsprong leiden. In Krabbendijke zal het voor de plaatselijke club vermoedelijk wel een zacht eitje worden. De Walcher se ploeg is er zeer kennelijk uit en een herhaalde „walk over" zou hier niemand verbazen. In Nieuwdorp zal het eindresultaat zijn dat de plaatselijke ploeg het zoet der victorie zal smaken. Nieuwdorp zal als grote concurrent het laatste strootje uit de deken halen en achten wij dan ook volledig capabel voor de volle buit.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3