AXELSE COURANT Eén jaar Helicopterdienst. Koü PUROL Een jonge staat in een oud land. r j. C. VINK Huidgenezing Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 27 OCTOBER 1956 71e Jaargang No. 8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Wij leven snel, zeer snel zelfs. Herinnert U zich, dat het reeds weer een jaar geleden is, dat de helicopterdienst van Brussel via Zeeuwsch - Vlaanderen naar Rotterdam tot stand kwam Inderdaad op 4 October 1956 was de luchtlijn Brussel—Zeeuwsch-Vlaanderen— Rotterdam precies een jaar oud. Iedere Dinsdag behoudens enkele uit zonderingen in verband met de weersom standigheden daalde de helicopter op de helihaven van Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel om passagiers af te zetten en op te nemen. Velen waren vanaf het begin enthousiast anderen daarentegen vonden het toch maar griezelig. Wat gebeurt er, zo vroegen deze laatsten, als de motor eens zou weigeren Een gewoon vliegtuig kan nog trachten in glijvlucht naar beneden te komen, maar zou een helicopter niet vallen als een baksteen Neen, lezer, dat doet een helicopter niet! Wanneer een helicopter eventueel motor- pech zou krijgen, gaan de wieken werken als een soort parachute, een rem, zij gaan een tegenkracht ontwikkelen, waardoor het mo gelijk is. het toestel toch normaal te doen landen. Het is zelfs voorschrift, om bij de landing op het vliegveld Meisbroek dit te doen met afgezette motor. U kunt tegenwoordig veiliger per heli copter reizen dan per auto Om dan nog maar niet te spreken van het uitzicht, want dat is in één woord schitterend. Dat moet U zelf gezien hebben Boven verwachting. Hoe is het resultaat geweest van een jaar helicopterdienst Boven verwachting Wanneerw ij de overzichten nagaan van het aantal vluchten en de bezetting der toe stellen, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat deze lijn inderdaad een succes is geworden. Het gemiddeld aantal passagiers op de lijn Zeeuwsch-VlaanderenRotterdam was 4,3, terwijl met inbegrip van de personen, die op de wachtlijst moesten worden ge plaatst, dit aantal 5,4 was. Op de lijn RotterdamZeeuwsch-Vlaan deren was het gemiddeld aantal 5,1 en met inbegrip van de personen op de wachtlijst 5,6. Als wij er mede rekenen, dat het toe stel plaats biedt aan 6 personen, dan is deze bezetting dus bijzonder goed. Over de maanden Juli en Augustus 1956 waren deze aantallen nog hoger. In totaal werden op deze lijn tijdens 44 vluchten naar Rotterdam 189 passagiers heen en 225 terug vervoerd. Juist gezien. Wij willen met deze cijfers slechts aan tonen, dat de autoriteiten destijds juist heb ben gezien, toen zij deze helicopterverbin- ding hebben tot stand gebracht. Een bijzonder woord van lof komt hier wel toe aan het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken, dat het initatief hiertoe heeft genomen, alsmede aan het be drijfsleven, het provinciaal betuur en de ge meentebesturen, die door hun subsidie-ver- lening deze helicopterdienst hebben mogelijk gemaakt. D A M P O De toekomst. Wat gaat er nu verder gebeuren Wordt deze dienst gehandhaafd Gaat zij ver dwijnen Of wordt Idie dienst uitgebreid tot twee- of driemaal per week Wij weten het niet? Wel weten wij, dat in het afgelopen jaar de verbinding boven verwachting heeft vol daan. Wij weten ook, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn isolement gevangen blijft, terwijl de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden door de uitvoering van het Delta-plan goede ver bindingen met overig Nederland zullen ver krijgen. Wij menen te weten, dat de gemeenten, grenzende aan het kanaal TerneuzenGent de handen ineen hebben geslagen om plan nen te beramen tot het bevorderen van in dustrievestiging. Wij weten niet, maar zijn daarvan wel overtuigd, dat, wanneer de helicopterver- binding BrusselZeeuwsch-Vlaanderen Rotterdam thans zou verdwijnen, het ont zettend moeilijk zou zijn om deze dienst terug te krijgen. Wij leven snel. Wij leven snel, zeer snel zelfs. Daarmede begonnen wij dit artikel. Vaak zijn wij ons deze snelheid zelf niet bewust. Die snelheid zien wij in sterke mate op het terrein van de techniek daaronder valt ook de helicopter. Nauwlijks een jaar geleden verscheen in Zeeuwsch-Vlaanderen de helicopter S-55, ruimte biedend aan zes passagiers. Nog dit jaar wordt de S-58 in dienst gesteld, een toestel bestemd voor 12 personen. En reeds thans praat men bij de Sabena over toestellen met een vervoerscapaciteit van 20 reizigers. Als wij in dit verband aan de toekomst denken, dan mogen wij dit niet doen in ter mijnen van 2 of 3 jaar, maar in termijnen van 10 jaar 1 En als wij, rekening houdend met de snelle vooruitgang van techniek en verkeer, ons trachten in te denken, hoe het over tien jaar zal zijn. dan kunnen wij niet anders adviseren dan Zeeuwsch-Vlaanderen, tracht uw helicopter- lijn te behouden en uit te breiden, in het belang van uzelf Houdt de winter uit handen en voeten. REDDEND BLOED. „O, ik bloed," met een verschrikt ge zichtje kijkt de blonde kleuter naar zijn vinger, waaruit een rood droppeltje bloed langzaam opwelt. Dan begint hij te brullen tot moeder met een lapje en een zoen de ramp verhelpt. Zoals het die kleuter ging, gaat het eigen lijk ons allemaal. Bloedverlies, we weten het, is een gevaar voor ons leven. Het is aan de ontwikkeling der medische wetenschap te danken, dat dit gevaar in vele gevallen met succes bestreden kan wor den en wel door het toepassen van bloed transfusie. Bloedtransfusie, het toedienen van bloed aan de patiënt, kan op verschillende manier geschieden. Men kan van de ene mens bloed aftappen en dit onmiddellijk aan de lijder toedienen. Maar men weet, dat niet ieder willekeurig mens zijn bloed aan een ander kan afstaan. Gever (donor) en ontvanger moeten tot dezelfde bloedgroep behoren wil de bloedtransfuie slagen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daarom een bloedtransfusiedienst georgani seerd. Bij deze dienst staan de gevers (do nores) ingeschreven. Zij zijn nauwkeurig geregistreerd met vermelding van bloed groep en andere noodzakelijke gegevens. Ieder half jiaar worden zij geneeskundig onderzocht, opdat men zeker is, dat de ge zondheidstoestand van de donor het geven van bloed toestaat. Deze donores hebben een „dienstrooster" zodat zij weten wanneer zij zich voor transfusie beschikbaar moeten hou den en dus steeds bereikbaar moeten zijn. Echter bestaat niet in elke plaats deze dienst, maar wel is in ieder ziekenhuis on middellijke transfusie mogelijk. Het bij on gevallen en shocktoestanden noodzakelijke bloedplasma betrekken de ziekenhuizen uit het Centraal Laboratorium van het Neder landsche Roode Kruis te Amsterdam. Dit plasma is de vloeistof die overblijft als het bloed is ontdaan van rode bloedlichaampjes en bloedplaatjes. Deze vloeistof wordt bij lage temperaturen gedroogd en kan na ver menging met gedestilleerd water in de ade ren van een patiënt gebracht worden net als vers bloed. Op geregelde tijden houdt het Rode Kruis „bloedinzamelingen", dan geven de donors hun bloed (een halve liter) en dit bloed wordt naar Amsterdam opgezonden, waar het wordt gedroogd. Dat uit dit bloed nog preparaten bereid worden, die bij tal van ziekten genezing kunnen brengen, is zeer belangrijk en dat moeten we dus zeker ook vermelden. Van hoeveel betekenis deze beschikbaar stelling van bloed is, wordt duidelijk ge ïllustreerd door het cijfer 125.000. Er wor den namelijk in Nederland per jaar minstens 125.000 bloedtransfusies verricht. Menige operatie, die vroeger door de pa tiënt niet overleefd kon worden, omdat zijn krachten door bloedverlies uitgeput raakten brengt nu genezing van ernstige kwalen. Zo dankt menigeen zijn leven aan een der duizenden donores, die vrijwillig en zonder enige beloning te ontvangen zijn bloed gaf voor een medemens. Maar wanneer deze Bloedtransfusie van het Nederlandsche Roo de Kruis niet bestond, dan zou het aantal bloedtransfusies veel lager moeten zijn en dan zouden de doktoren en de patiënten dikwijls vergeefs naar het reddende bloed uitzien. De afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis hoopt U op 27 November a.s. in de gelegenheid te stellen Uw bloed voor het bovenstaande doel af te geven. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Töl. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Iöf» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein». Idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. De veiligheid. en pijn weg- wrijven met Huidzuiverheid- Huidgezondheid Boeiende illustratieve rede van Ds. S. P. Tabaksblatt. Cj waren, werktuigen, religieuze artikelen etc. - richt EgJ zich voornamelijk op de voorziening der binnenlandse Voor een volledig bezet beneden-torenlokaal der.,,, behoeften. Voornaamste uitvoerproducten zijn vooral Ned. Herv. Kerk trad alhier Woensdagavond Ds. citrusvruchten, vruchtensappen, wijn, e.a. S. P. Tabaksblatt op met een hoogst belangwekkende J Een prachtige aanblik gaven diverse beelden hier- causerie, waarin aan de hand van overal in de jonge van. De heerlijke en bedwelmende geur van een met staat Israël eigenhandig gemaakte opnamen, reisin- r drukken en verblijfservaringen werden geschetst. Ds. P. J. Pennings opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, aan deze zeer bereisde spreker, die uit eigen aanschouwing in staat is ons een juist beeld te geven van de huidige ontwikkeling van de zozeer bedreigde jonge staat Israël. De ogen van de ganse wereld zijn gericht op „het oude volk", welks ballingschap wel grotendeels werd opgeheven maar dat nog niet tot de status van het Messiaanse rijk is gekomen. Spr. verzocht de aanwezigen na zijn bondige in leiding gemeenschappelijk te zingen Psalm 95 1 (Komt laat ons samen Isrels Heer), waarna hij het woord gaf aan Ds. Tabaksblatt. Deze verzocht daarop Ds. Pennings enige volks liederen van het land Israël met begeleidende muziek ten gehore te brengen, waaraan deze voldeed. Zij, die voor deze zeer typische muzikale en vocale prestatie's belangstelling koesteren, weten dat deze zich bijzonder eigenen om een soort specifieke Joodse „sfeer te scheppen. Daar zij vaak op aangrijpende wijze uiting geven aan de gemoedsstemming van dit Bijbelse volk, dat naar aard en wezen Oosters zijnde, zijn gevoelsindrukken hetzij in weemoedige verlangens dan wel in soms monotone klaagzangen of in hoop volle verwachtingen en rotsvast vertrouwen, doch op volkomen eigene en karakteristieke wijze weet weer te geven. Hierop richtte de lens zich op het doek en werden allereerst verschillende wetenswaardigheden verteld omtrent de geografische gesteldheid van dit merk waardige land dat één der jongste staten op aarde is, daar het pas sinds 14 Mei 1948 souvereine rechten als zodanig verkreeg. Geografisch is het land zeer eigenaardig gevormd en zeer kwetsbaar vanwege de zeer unieke en grillige vorm der grenzen. Niettegenstaande de afstand van Noord naar het meest Zuidelijke punt 425 km. be draagt is het op sommige plaatsen over een vrij grote afstand slechts 12 km breed en dat juist daar waar het zeer vijandig gezinde Jordanië ver als een wig in het territorium van Israël gedreven het land als het ware in tweeën splijt. Als men verder nagaat dat dit land een totale oppervlakte bezit van ruim 20.00 km2 terwijl de Joodse bevolking thans 1,700,000 inwoners bedraagt, valt na te gaan, hoezeer dit van alle zijden door vijandelijk gezinde staten voortdurend zich in zijn voortbestaan bedreigde volk zich moet voelen. De van 1933 tot 1945 hoofdzakelijk binnen ge komen immigranten kwamen voor het overgrote deel uit Polen of Midden-Europa, doch ook uit de Ara bische landen, terwijl de immigratie sindsdien uit Bul garije, Roemenië en Polen zich voortzette. Gemiddeld kwamen per jaar circa 200.000 Joden het land binnen tot het jaar 1952 en is het overgrote deel der be volking thans volkomen Joods. Het aantal in Israël wonende inwoners van niet-Joodse nationaliteit be draagt minder dan een tiende. Spreker gaf allereerst enkele beelden omtrent de primitieve staat van de landbouw voorheen en thans, zodat wij geweldige tegenstellingen te zien kregen van de aartsvaderlijke, deels houten ploeg, naast de meest gemoderniseerde landbouwwerktuigen. Zo zagen we op een plaatje ook het grillige con trast van de „schepen der woestijn" (kamelen) tegen over de meest moderne transport- en passagiersschepen in de omgeving van Haifa, een der belangrijkste haven steden. Vooral het landbouwende deel der bevolking heeft momenteel nog zwaar te kampen met armoede aan grondstoffen, die men echter binnen afzienbare tijd hoopt te overwinnen. Spreker gaf daarop diverse in drukken weer van verschillende der voornaamste centra en de dusgenaamde „kibboets" en „kwoesta's", dat zijn gemeenschappelijke nederzettingen, waar de arbeid geschiedt op collectieve basis. Van het areaal cultuurgrond wordt ruim de helft ingenomen door niet bevloeide gewassen. Het res terende deel door zomergewassen, olijven, wijngaar den, citrus en andere vruchten, groenten en aard appelen vormen lagere percentage's der opbrengst. Ook de industrie wint hiernaast steeds aan betekenis, zo o.a. door de steeds hoger opgevoerde aanplant en winning van katoen. Deze industrie textiel, leder citrusvruchten beplante tuin schilderde spreker, die verder de voortschrijdende ontwikkeling der steden Haifa, Tel Aviv en Jeruzalem schetste, welke laatste stad ten dele in het bezit van Jordanië is. De moderne woonwijken dezer stad zijn als het ware westers. De meest geheiligde plaatsen uit de Bijbel zoals de meren en bergen van Galilea ,die het toneel waren van Jezus propagandatochten, van waaruit hij predikende en goeddoende het land doortrok, werden vertoond en vele streken van dit zeer merkwaardige land stem men tot innige gevoelens van eerbied en devotie voor het goddelijk gebeuren dat hier heeft plaats gegrepen. De plaatsen waar Abraham (vader van vele volkeren) is doorgetrokken op zijn doortocht naar het beloofde land Kanaan zijn nog in de ongerepte staat van dui zenden jaren her. Het is hier alsof de geschiedenis heeft stilgestaan en men de bijbelse gebeurtenissen aanvoelt als pas gisteren hier voltrokken. Aangrijpende indrukken van een der oudste en meest beroemde steden der wereld, het thans ge scheiden Jeruzalem, maakten deze spreker tot een boeiende verteller. Dit temeer, omdat hij zelf als een loot van Abraham's volk, dit alles vanuit zijn speci fieke gezichtshoek zo treffend wist uiteen te zetten en verduidelijken. Het puin der jaarduizenden en de steenresten der muren, kolommen en pilaren spreken van de werken en de wandel van Jêzus, die in de vervallen tempel die herbouwd werd op de resten en grondvesten van vorige ,de dingen zijns Vaders verkondigde". Men staat hier verstomd en versteld van de meer dan honderd voet hoge muren, waaraan de Joden (aan de westzijde) heden ten dage nog klagen over de ondergang van hun staat en tempel. Gaarne zouden wij veel meer over de rijke stof, die ds. Tabaksblatt hierover op boeiende wijze wist te behandelen weergeven, doch de plaatsruimte legt ons hierover beperkingen op. Het was wel zeer treffend in deze causerie telkens weer opnieuw met de koude en wrede werkelijkheid te moeten worden geconfronteerd. Wanneer wij in de vredige hedendaagse woningen der Israëlitische huismoeders de kinderschoentjes gerijd zagen staan, naast de „wapens der barbaren" en wij krijgshaftige moeders ter bescherming van have en goed in het nachtelijk duister daarmede gewapend de wacht za gen betrekken, dan bekruipen ons gevoelens van ont zetting en deernis. Want, zowel „het Westen" als de omringende Arabische en niet-Aarabische staten en volkeren hebben de ondergang en de totale vernieti ging van de Joodse staat op het oog Na deze treffende en vaak aangrijpende schildering van deze toestanden, die weer met toepasselijke Joodse en Jiddische gezangen werd besloten, bleek dat eens te meer uit de hierop volgende discussie. Eerst nu kwam ds. Tabaksblatt eerst recht los en openbaarde zich in hem „de Christen" van Joodse huize. In temperamentvolle bewoordingen beriep hij zich telkens weer opnieuw op het Oude, zowel als op het Nieuwe Testament. Israël leeft nog, in weerwil van de verdrukking en in weerwil van alle vervolgingen en de haat waaraan het in der eeuwen loop en ook nu nog is blootgesteld. Interessante vragen werden gesteld en beantwoord. Deze spraken alle van diep medeleven en intens mede gevoel met dit land, deze jonge staat in het oude Land waar het Christendom zijn wortel en oorsprong vond. Er moge verscheidenheid zijn tussen orthodoxe, half- orthodoxe en vrijzinnige Joden, één zijn zij in hun gevoelens die door alle Joden spontaan en gemeen schappelijk op de grote Verzoendag worden beleden. Treffend waren de door hem geschetste verschillen tussen de 70% die niets met het Godsdienstige leven in engere zin willen te doen hebben en zij, die met hun 15%,de orthodoxie vormen. Het zijn deze laat sten, die in hun fanatisme de grootste gevaren vormen. Ook voor deze jonge staat Israël Ja, het is zelfs zo, dat zij die godsdienstig het mist besef tonen, het diepst geworteld zijn in hun gevoelens ten opzichte van het „Jood-zijn". Innerlijk heeft spr. daarvan roerende blijken ondervonden en werd vaak herhaalde aandrang op hem uitgeoefend in Israël te blijven waar men meende hem (als Christen en als dominee) het hardst nodig te hebben. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1