AXELSE COURANT f&r# Kinderzegels jubileren. Kan een huisvrouw in deze tijd nog sparen. JERSEY J. C. VINK Baby en Kleuter Frankering bi)' abonnement, Axel ZATERDAG 20 OCTOBER 1956 71e Jaargang No. 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijn! FIRMA Markt 12 AXEL. Het grootste verkoop-apparaat, dat ons land ooit heeft gekend, lis op Dinsdag 16 October in werking getreden. Misschien ook wel het grootste verkoop-apparaat ter wereld, want het staat te bezien of zelfs de grote en machtige Amerikaanse monster concerns het zouden kunnen klaarspelen op een tevoren bepaald tijdstip en half millioen verkopers tegelijk op straat te brengen. En in het ondenkbare geval, dat ze het zouden kunnen hoeveel van die verkopers zou den dan de eerste vijf minuten al hun eerste order hebben genoteerd Het halve millioen méér dan een twin- tigste van de Nederlandse bevolking is Dinsdagmiddag klokke twaalf heel Neder land, van Roodeschool tot Sas van Gent, van Eijsden tot Rottumjneroog, van Lobith tot Camperduin met de fijne kam gaan be werken en zal alles wat op dit stuk sinds mensenheugenis is vertoond, gegarandeerd en glorierijk slaan, want het zijn de jongens en meisjes van meer dan zesduizend van de tienduizend scholen, die het land rijk is, en hun waar is de kinderpostzegel en de prentbriefkaart, die de laatste jaren, naast die kinderpostzegel, een nieuwe traditie is geworden. Zij komen niet voor zichzelf, die vijf honderdduizend en ook niet voor hun baas. Zij komen voor hun kameraden. Voor kame raden, die zij nooit hebben gezien, niet eens bij name kennen. Kameraden, die op de een of andere manier niet zo bevoorrecht zijn als zij. Die er niet op uit kunnen trekken. Die niet helpen kunnen, omdat zij zélf ge holpen moeten worden. Door een van de vijfhonderd instellingen van gaandeweg zeer geschakeerde kinderbescherming. Van huis tot huis gaan die vijfhonderd duizenden kinderen - tot Maandag de 22e en niemand hoeft er aan te twijfelen, dat ze ook maar één huis over zullen slaan. Niet omdat ze allemaal zo verschrikkelijk secuur zijn in dat opzicht hebben de kinderen de eeuwen door een plezierig bedenkelijke, niet temin door-en-door gevestigde reputatie maar omdat ze ergens voelen, dat deze zaak- voor-het-kind voor hen, een erezaak is. Men mag verwachten, dat de grote mensen die het kind ten voorbeeld dienen te zijn (en zich op dat voorbeeld natuurlijk te recht zo graag beromen) zeker deze keer voor de kinderen niet zullen onderdoen. Wat zouden de kinderen van hen moeten denken Zij zullen daarom, evenals de kinderen, door drongen zijn van de ernst waarom het hier gaat en van het grote nationale belang, dat hiermee gediend is. Het zal hun niet minder een erezaak zijn dat halve millioen kinderen als begrijpende volwassenen te ontvangen, wanneer zij aan de deur komen bellen en hen niet met een grauw en een snauw weg te sturen alweer zo'n kwajongen voor een bedelpartij Hier wordt niet gebedeld. Hier toont het prachtig particulier initiatief van een volk in al zijn verschillende geledingen de ge zonde kracht van dat volk zélf. Hier neemt dat particulier initiatief een zaak ter harte, die sinds de oudste tijden er een was van particuler initiatief en dat altijd blijven zal. zij het dan met een mild steunende overheid als een wijze mentor. En welke boodschapper zou het particulier initiatief hier beter kunnen zenden dan het kind Wie zou een beter pleitbezorger voor het kind kunnen zijn dan het kind, aan wie het alle mensen van goede wille zo moeilijk is iets te weigeren Nee, dat halve millioen verkopers zal in een land, waar de koopmansstand van ouds. her in aanzien stond, wel komen met een uitkomst navenant aan zijn aantal juist omdat zijn daad er deze keer géén is van koopmanschap, maar een van gevoelvolle menselijkheid en goede burgerzin, die vijf honderdduizend kinderen zal leren straks ge voelvolle mensen en goede burgers te zijn. Soms zeggen cijfers meer dan woorden. En er zijn mensen, die er bepaald een zwak voor hebben. Wel, de cijfers van de kinder postzegel zijn ook zonder dat interessant ge noeg. Vooral omdat dit jaar een jubileumjaar is voor de dertigste maal wordt de post zegel uitgegeven. Niet voor de dertigste maal in successie er is een hiaat van twee oorlogsjaren. De eerste kinderpostzegel ver scheen namelijk in 1924. Ze bracht de Ne derlandse kinderbescherming de jvoor die tijd kapitale som van ƒ51.000.'op. Het vorig jaar konden de vijfhonderd in haar opbrengst delende instellingen over ander half millioen gulden beschikken. Een goed verstaander heeft onder be paalde omstandigheden zelfs geen half woord nodig. Het spreekt immers vanzelf, dat ons land zich niet zal laten kennen. Niet omdat het om het kind gaat en niet omdat een jubi leum ten slotte toch altijd een jubileum is. In de huiselijke kring hoort daar, naar goed vaderlands gebruik, minstens een taartje en een glaasje bij. En naar buiten uit een toe spraak met een cadeautje. Het halve millioen zal, met medewerking van de overblijvende negen en een half millioen bij wie het gaat aankloppen, ongetwijfeld voor het cadeautje zorgen. Dat wordt over cijfers gesproken natuurlijk anderhalf millioen van het jaar. En de toespraakgaat hierbij. HET GELD, DAT ER NIET OP AANKOMT, IS ONS SPAARGELD. Toen onze dierbaarste onlangs een mid dag ging winkelen, hebben wij haar daar bij vergezeld. Gedurende die tocht hebben wij haar verschillende keren de volgende woorden horen citeren „Nou ja, die paar dubbeltjes meer doen het 'm ook niet en „Vooruit, dat kwartje komt er toch ok niet op aan". Er waren die middag vele dierbaarsten van andere mannen op pad en ieder dag op nieuw zwermen zij uit langs de winkels. Bijna allemaal geven ze wel eens hier een dubbeltje, daar een kwartje en ginds een paar centen meer uit dan zij gedacht hadden te zullen doen. En laten we eerlijk zijn onszelf overkomt dat ook. Gelukkig kun nen velen van ons daarbij zeer terecht zeg gen dat die paar centen en dat dubbeltje er inderdaad niet op aankomen. Niettemin vormen al deze dubbeltjes, stuivers, kwart jes en centen een heel bedrag als we ze eens over een vol jaar, of desioods maar over de duur van drie maanden bij elkaar zouden tellen. Huurverhoging Gas- en electriciteitstarieven omhoog Trammen worden duurder Belangrijke stijging in de kosten van de brandstoffen Omzetbelasting op textiel komt terug Geen Rijkssubsidie meer op de suiker Melkprijs gaat omhoog Dat zijn enkele koppen van krantenbe- berichten uit de afgelopen maanden. „Misschien gaat het wel niet door heb ben onze dierbaarste en wij dan telkens hoopvol tegen elkaar gezegd. Maar sommige van die dreigende prijsstijgingen zullen wel degelijk doorgaan en met enkele is dit in middels reeds gebeurd. Net zo goed als onze dierbaarste, weten wij allemaal dat het leven weer duurder, nóg duurder gaat wor den. En het zijn vooral Uw en onze dier baarsten die zich bezorgd afvragen waar dat heen moet en hoe de eindjes nog aan elkaar kunnen worden geknoopt. Als de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, aankondigen dat zij van 24 tot en met 31 October hun jaarlijks weerkerende Wereldspaarweek gaan vieren, of een enkele Wereldspaardag op 30 October, zijn het dan ook onze dier baarsten, die schamper opmerken „Sparen Nogal een mooie tijd om te sparen. Je weet nauwelijks hoe je moet rondkomen met je geld Toch kan sparen het leven in dure tijden juist aanzienlijk vergemakkelijken. Soms kan het zelfs een noodzaak worden. En bijna iedereen kan sparen, wanneer het volgens een weloverwogen plan gebeurt. Wanneer we gaan sparen aan de hand van een be groting waarin we zoveel mogelijk vast stellen wat we iedere week of maand voor onze diverse posten zullen uittrekken. Bij die posten behoort zich dan ook telkens een bedrag te bevinden, dat bestemd is om naar de spaarbank te gaan. Dan krijgen we daar een saldo waaruit we kunnen putten wan neer we grote stukken moeten aanschaffen, wanneer we voor onvoorziene uitgaven ko men te staan. In dure tijden kunnen we ons niet langer veroorloven ondoordacht kleine bedragen door onze vingers te laten glippen. En bij het doen van onze grote uitgaven zullen we volgens een bepaald overleg te werk moeten gaan. In dure tijden zijn het de dubbeltjes en de kwartjes, zelfs de stui- altiid aezonde huid met vers en de centen die mee gaan tellen. Al dat geld waarvan we zeggen „Ach dat komt er toch niet op aan wordt dan ons spaargeld. Daarom mogen wij de spaarbanken dank baar zijn dat zij er ons eens in het jaar aan willen herinneren dat sparen nog altijd zin heeft. Zelfs in dure tijden GEVAARLIJKE VERSIERINGEN EN UITSTEEKSELS AAN MOTOR VOERTUIGEN. A.N.W.B. vraagt minister om maatregelen. De A.N.W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gewezen op het euvel, dat motorvoertuigen dikwijls zijn voorzien van versieringen en uitsteeksels behorende bij de standaard-uitvoering en/of van acces soires, waarvan zonder meer kan worden aangenomen, dat zij de ernst van lichamelijk letsel bij een aanrijding sterk kunnen ver groten. De Bond denkt daarbij aan verschillende vormen van motorkap-ornamenten, de licht- afschermende kapjes boven de koplampen, uitstekende handgrepen van portieren, be paald vormen van voorbumperopzetstukken. de aan het stuur van motoren, scooters of bromfietsen bevestigde stangen, indien het windscherm gedemonteerd is, etc. Dat de minister een open oog heeft vooi het gevaar van scherpe, uitstekende onder delen is gebleken, aldus de A.N.W.B., uil een wijziging van de Bijlage van het Wegen verkeersreglement van 14 Januari 1955 waarbij bepaald werd, dat motorrijtuigen op twee wielen aan de voorzijde geen kenteken behoeven te voeren. De A.N.W.B. wijst er voorts op, dat in Zwitserland onlangs met succes de strijd is aangebonden tegen gevaarlijke versieringen en uitsteeksels van motorvoertuigen. Jn het belang van de verkeersveiligheid in ons land meent de A.N.W.B. dan ook de minister te moeten verzoeken na te gaan of maatregelen tegen dit gevaar van uitsteken de onderdelen van motorvoertuigen kunnen worden getroffen. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Tentoonstelling van kunst van primitieve volkeren. Tot 11 November a.s. wordt in het ge bouw „De Zalm" aan de Zoutwerf in Mechelen een tentoonstelling gehouden, ge wijd aan kunst van primitieve volkeren. Er werd hiervoor een keuze gemaakt van on geveer 260 stukken uit een privé-verzame- ling. De kunstvoorwerpen zijn afkomstig uit Afrika en het gebied van de Stille Zuidzee. In de Afrikaanse afdeling valt het accent op de Belgische Congo in het andere ge deelte neemt Nieuw-Guinea een vooraan staande plaats in. Rondleidingen kunnen schriftelijk bij het Stadsarchief in Mechelen worden aangevraagd. Nieuwe Belgische spoorweggids. De winterdienstregeling van de Belgische Spoorwegen is verschenen. Hij is geldig tot en met 1 Juni 1957. Behalve de landelijke dienstregelingen zijn vier gewestelijke dienst regelingen uitgegeven, te weten voor de streek van Antwerpen, voor de streek van Luik, voor Vlaanderen en de kust en voor de streek van Namen en de Ardennen. Deze dienstregelingen zijn in Nederland verkrijgbaar bij de reisbureaux en bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5-7 te Amsterdam. DE IDEALE DRACHT IN ONS NEDERLANDSE KLIMAAT. Reeds voor de oorlog kenden we de tricot- onderkleding. Mocht er dan al eens een tricot-jurkje op de markt komen, dan ston den wij daar toch wat vreemd tegenover. Het dragen van tricot-onderkleding nam echter geleidelijk af en zo werd, eigenlijk noodgedwongen, overgeschakeld naar de vervaardiging van bovenkleding. Er ont stond dan ook een geheel nieuwe industrie, die van jersey-kleding. Werd deze jersey aanvankelijk maar 'n enkele kwaliteiten gemaakt, allengs werd hieraan uitbreiding gegeven. Immers de ver vaardiging van deux-pièces en mantelpakjes eiste een goede kwaliteit en vooral sinds de wevenit zijn in trede in de jersey-familie heeft gedaan beschikt men over een hoeveelheid varia ties die de confectie-fabri- kanten alle mogelijkheden bieden. Ook in Nederland, waar de vrouw in elk jaargetijde wel iets van jersey in haar garderobe kan gebruiken, heeft de vervaardiging en verwerking van jersey een grote vlucht genomen en de Nederlandse artikelen kunnen met de buitenlandse op één lijn worden gesteld, zullen vaak in prijs gunsti ger liggen, omdat de bij komende kosten vanzelf sprekend lager kunnen zijn. Wat is jersey Jersey is een product van de breimachine en aanvankelijk werd ze alleen geleverd in unisoorten. Thans is men gekomen tot aller lei ingebreide effecten zoals cotelé, jaquard- motieven in verschillende fantasie-ornamen ten, de thans zoveel gevraagde Prince-de- Galles—ruiten, streepmotieveen enz. Het plissé, dat door de wijze van breien perma nent is en de plissé-gameringen zijn hun rol gaan spelen. En nog steeds worden er nieuwe vondsten gedaan. Men weet thans zelfs een tweed te vervaardigen op de brei machine. Aan de achterkant van de stof is het zeer fijne breiwerk nog zichtbaar, doch aan de goede kant zijn alleen de verschil lend gekleurde effectdraden te zien, die het uiterlijk van tweed suggereren. Mode en kleur. Jersey heeft zeer vele verwerkingsmoge lijkheden en de mode kan dan ook op de voet gevolgd worden. Ook hier geldt dat de lijn het moet doen en de eventuele garnering sober moet worden gehouden. Parijs heeft korte jasjes ge decreteerd, die als het ware op de heup rusten en de deux-pièces en pakjes zul len dan ook deze nieuwe lijn volgen. Onder de jasjes zullen zowel de strakke als de plissé-rokken worden gedragen. Bij de jumpers en vesten blijft het lange model zich handhaven. Door de goede kwaliteit van de jersey is het in deux-pièces en mantelpak- vorm ook zeer geschikt voor de wat meer gepro portioneerde figuren. De dunne jersey is ideaal voor avondblouses en cocktail toiletjes. Men zou zich van - - des morgens vroeg tot des avonds laat in jersey kunnen steken, dat zeer prettig in het dragen is en waarvan men met recht kan zeggen dat het een kwaliteitsproduct is, dat onze Nederlandse industrie brengt zowel aan het stuk als ge confectioneerd. Dat de Nederlandse industrie zich op dit gebied een goede naam aan het veroveren is, binnen en buiten .onze grenzen, is ons klimaat in aanmerking genomen niet vreemd. i ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Uif* tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein* ld vertent lén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. POEDER - ZALF-OLIE-ZEEP - i*i

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1