AXELSE COURANT België - Nederland t fW* Niels overtrefI Blijf meester Pracht handen J. C. VINK Frankering bi)' abonnement, Axel ZATERDAG 13 OCTOBER 1956 71e Jaargang No. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. EEN BESCHOUWING DOOR DE HEER H. W. H. HERBERTS, OUD ■- VOORZITTER DER KEUZE - COMMISSIE. Merkwaardig eigenlijk hoe de brede massa van het voetbalpubliek zich aan de tijd weet aan te passen. De tijd waarin het Neder lands voetbal zich diep in de put bevond, ligt nauwelijks een paar jaar achter ons. Er was weinig goeds van te zeggen en het vertoonde spel was eigenlijk al ven armzalig als de geringe animo waarmede een aantal uitverkoren spelers probeerde het figuur te redden. De Olympische spelen in Helsinki deden feitelijk de deur dicht en ook op een nadien naar Curasao geyolgde reis was blijkbaar de mentaliteit van sommige spelers nog zo ver onder nul, dat zij bij terugkeer in ons land meteen als candidaat voor het nationale elftal werden afgeschreven. Sindsdien is er toch wel wat gebeurd. De voetbal-emigranten uit het buitenland kwa men weer ter beschikking en op onze eigen voetbalmarkt kon aan de ontwrichting een eind worden gemaakt. Er werd ontegenzeg gelijk in competitie-verband beter gespeeld en langzaam begon deze vooruitgang ook in de internationale kalender merkbaar te wor den. We hadden een bijzonder goed jaar 1955 en al sloot het vorige seizoen met een dikke nederlaag tegen Ierland wat droef- geestiger af dan we gehoopt en verwacht hadden (overigens betekent de uitslag van de een dezer dagen gehouden wedstrijd En gelandIerland 1 1 ook nog al wat) we mochten over de balans van het afgelopen seizoen zeker niet mopperen. Het begin van dit overigens zware inter nationale seizoen sloot zich bij deze door gaans goede resultaten volkomen aan. De 3—2 overwinning op 15 September j.l. tegen Zwitserland te Lausanne, zegt wel wat voor de kracht van het huidige Nederlands elftal.-Voorheen zou elke keuze-commissie, mitsgaders het publiek, zijn vingers voor een overwinning op de in eigen land lastig te be strijden Helveten hebben afgelikt. Nu vindt men blijkbaar zo'n zegepraal doodgewoon en doet men het voorkomen alsof men niet anders had w'illen verwachten. Mijns in ziens doet dit iets tekort aan het fraaie Nederlandse resultaat in Lausanne. Het zal best waar zijn dat er in de super-klasse van het internationaal voetbal nog veel en veel beter gespeeld wordt dan het spel hetwelk in Lausanne werd vertoond. We zullen er wel naar moeten streven ons spel te ver beteren en op te voeren. Maar als we dan in de gelegenheid zijn daar tussendoor en al doende op vreemd terrein aan een toch wel sterke tegenpartij onze meerderheid op te leggen, dan willen we dit met een dankbaar gemoed aanvaarden en laten we het anali- seren tot in den treure graag over aan be kwame theorieën op papier. Wij zijn dus dankbaar voor deze Neder landse overwinning in Zwitserland en ze geeft de burger moed voor de volgende fase de wedstrijd die voor a.s. Zondagmiddag in het bekende Antwerpstadion, in de sinjoren stad, op het programma staat. België—Holland is een historische ont moeting, waarvan de reeks in 1905 werd begoonnen. Sindsdien zijn er vele ontmoe tingen over en weer geweest, meestal zeer spannend en vaak ook niet minder vinnig. Of het waar is zou ik werkelijk niet willen beweren, maar men schrijft het aan mij toe eens de plaats van deze jaarlijkse landen- ontmoeting gekwalificeerd te hebben als „de hel van Deurne". Het komt er overigens weinig op aan wie deze betiteling heeft uit gevondenvoor onze Nederlandse gevoe lens is de spannende sfeer in die hoge Ant werpse ketel wel juist getekend. Aan die zelfde heksenketel danken onze vurige tegen standers van a.s. Zondag hun naam Rode Duivels. Persoonlijk geloof lik, dat we Zondag a.s. andermaal zo'n ontmoeting zullen beleven, waarvan men tevoren de uitslag zelfs niet bij benadering kan voorspellen. In biede elftallen zijn sinds de laatste interland-formaties wijzigingen van beteke nis aangebracht. Onze Zuiderburen hebben zich terdege voorbereid. Maar naar onze mening bezit het Nederlands elftal kwaliteit genoeg om zelfs deze nieuwe Belgische formatie, waar uit sterke krachten als Carré, Mermans, Coppens, Huismans, verdwenen zijn, te kun nen weerstaan. Of bij de Belgen de rood- lokkige en snelvoetige centervoor Willems tegenover onze v. d. Hart de gedroomde aan valsleider zal zijn, betwijfelen we enigszins. We zagen een paar jaren geleden deze Wil lems met de Rode Duivels tegen de Zwalu wen aan het werk en toen maakte hij op ons geen grote indruk. Zijn spel was niet verfijnd genoeg, nogal doorzichtig en miste het geniale om er een blijver van lange duur in te zien. Bovendien is onze achterhoede er blijkbaar weer geheel in.en men moet nu van goeden huize zijn om daar doorheen te breken. Dat heeft Lausanne bewezen Onze eigen keuze-commissie heeft zeer doelbewust het oranje-elftal van a.s. Zondag uitgerust met voldoende lichamelijke kwali teiten om in de hel van Deurne zijn mannetje te kunnen staan. In de middenlinie zagen we Klaassens, de stoere V.V.V.-er terugkomen en als aanvalsleider werd de niet minder krachtige Fortuna-speler Appel van stal ge haald. Hij wordt gesecondeerd door zijn clubmaat Notermans en aan de andere kant paradeert Lenstra. De verkiezing van de 35-jarige Bram Appel moge een verrassing zijn, ik kan me toch zeer wel met de keuze van deze zeer geroutineerde speler ver enigen. Inderdaad mist Appel de bedacht zaamheid, het spelinzicht en de balvaardig heid van Lenstra, maar hij is een enthou siast doorzetter met een goed schot, die voor het doe! uiterst gevaarlijk kan zijn. Indien Lenstra en Appel zich met elkaar weten te verstaan kan men met deze combinatie, welke door drie jongere krachten in de Nederlandse aanval terzijde wordt gestaan, wel plezier beleven. Kortom, zonder ons te buiten te gaan aan overdreven verwachtingen, zien we de wedstrijd toch met enig vertrouwen tegemoet. Laten we hopen dat de duizenden Nederlanders, die oudergewoonte Zondag het Nederlandse elftal naar Antwerpen ver gezellen en de ontelbare supporters die naar de radio zuilen luisteren, gelegenheid zullen krijgen tot gejuich en vriendelijke, dankbare gevoelens aan het adres van het elftal dat in de wonderlijk geladen spanningen van de hel van Deurne de Nederlandse kleuren zal mogen dragen. Ik heb er wel een beetje hoop op Gemaye Diericx Van Brandt (Lierse S.K.) Jurrion Koopal Mees v. d. Weyer Lenstra Schaap Kuys (N,A.C.) De Coster Willems Appel van der Hart De Munck Van Herpe Houf Notermans Orlans Bosselaar Klaassens Wiersma (P.S.V.) UIT ONZE OMGEVING AXEL over Uw zenuwen. Neem Mljnhardt's Zenuwtabletten - ABONNEMENTSPRIJS, Lo»e nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie, bftf» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein», ld vertent lën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat Iedere regel meer 12 cent extra. (Oostende) (Un. St. Gilloise) Anderlecht) (Willem II) (Antwerp) (Un. St. Gilloise) (S.C. Enschede) ('t Gooi) (La Gantoise) (La Gantoise) (Fortuna '5-1) (Fortuna '54 (Fortuna '54) (La Gantoise) (Standard Luik) (Fortuna '54) (La Gantoise) (Sparta) (V.V.V.) HERFST MODE-SHOW. Een zevental Axelse firma's en zaken hebben het Woensdag gepresteerd een unieke mode-show te orga niseren, die zijn weerga op 3it gebied tot dusverre nog niet heeft gevonden. Zowel voor middag- als avond show bestond zeer grote interesse. Het was een zaak van welbegrepen eigenbelang voor elk der deelnemers aan deze show op innige wijze samen te werken, waardoor men dank zij de enorme sortering en gevarieerdheid die in ieders branche geboden wordt de meest verwende smaak kon strelen. Eén firma alleen kan dit resultaat nimmer bereiken met een show in een betrekkelijk kleine provinciestad. Nu echter de handen ineen geslagen werden was het een klein kunstje de meest voor de hand liggende combinatie's van kleur en smaak tot in de hoogste perfectie te verwezenlijken. Enthousiast werd dan ook door de op dit gebied tot oordelen bevoegde organi satoren waaronder ook de heren- en dames mannequins verklaard, dat deze show volkomen grootsteeds van opzet was en op één lijn te stellen met die in steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam of Utrecht. Zij waren waarlijk verrukt over datgene wat Axel in allerlei opzicht bood en vonden in al deze zaken alles wat aan hun eisen en verlangens kon voldoen. Toen door de heer J. G. Littooy, als „geestelijke vader" van deze show, de geheel gevulde beneden zaal van „Het Centrum" werd verwelkomd, had hij gelegenheid de nadruk 'e leggen op de voorbeeldige verzorging van deze grandioze najaarsshow, die al de vorige volkomen in de schaduw stelde en het mogelijk maakte weer nieuwe mannequins in te zetten. Hij toonde zich verrukt over de uiterst smaakvolle en gedistingeerde collecties dames- zowel als heren kleding in de Axelse zaken der firma Dey aanwezig. Zij zullen de mode voor de komende winter op deze show tot het juiste effect weten te demonstreren en dank zij de aanvullende taak van de andere zaken perfectioneren, zodat men in elk opzicht bij de toon- WAT HunhaBP"1" mAAKT 15GOED en fonkelden. Het was de firma van Hilten die in de sieraden der dames op voorbeeldige wijze bijdroeg tot het aanzien der vrouw. Doch ook de heren die met koffer of actetas zich in het publiek vertoonden gaven een beeld van hetgeen de firma Smies in haar zaak hondervoudig presenteert. De dameskapsels, door Kapsalon Markusse ver zorgd, verdienen eveneens een aparte vermelding. In tegenstelling tot vorig jaar viel nu weer de tendenz naar de golvende haarslag waar te nemen. Al met al waren deze verzorgde shows een oog bekorend geheel. De sportieve uitmonstering der dames in wintertooi, waarin ook de heren en kinderen niet achterbleven was ook een uitzonderlijke vermelding waard. Maar bovenal waren de bruidstoiletten met als hoogte punt een complete bruidstoet wel de meest in drukwekkende evenementen van deze shows, die om hun charme, zwier en elegance, de aanwezigen een zeldzame demonstratie bezorgden. Las but not least mag niet ongenoemd blijven, dat Lunchroom De Jonge alle aanwezigen door een thé complet liet kennis maken met de meest geprefereerde producten harer van ouds bekende patisserie. Aan het einde was de heer W. Dieleman de tolk der zeven exposerende Axelse firma's die de dames mannequins in de bloemetjes zette en aan de heer Littooy hulde bracht voor de talentvolle wijze waarop deze tot in alle onderdelen welverzorgde shows waren voorbereid en verlopen. Voorzeker zal succes op dit voorbeeldenswaardige streven tot eenheid van samenwerking niet uitblijven. aangevende kleding ook het vereiste schoeisel, kapsel, hoofdtooi of byou's kan kiezen. Nooit kan daarom h.v. één enkele kledingzaak een zodanig vervolmaakte show organiseren, omdat het ondenkbaar is dat deze alle wensen op elk gebied zou kunnen bevredigen. Levende etalage. Het doek spleet zich vervolgens en een verrukke lijke „etalage" van de laatste dames- en heren-novi teiten bracht reeds aanstonds de honderden dames in vervoering. Roerloos als wassen beelden stonden of zaten de vrouwelijke en mannelijke mannequins die de creaties van Dior en andere modehuizen ten aan- schouwe brachten, op het podium, zodat ieder ge legenheid kreeg het effect hiervan te bewonderen. Achtereenvolgens riep ceremoniemeester Littooy zijn modellen van beide sexe's tot leven. Toen dit ge beurd was droeg hij voor het verdere deel van de shows de honneurs over aan de vakkundige en wel bespraakte mevr. C. van der Heijdt, die van toen af elk der gelanceerde nieuwigheden uitvoerig voor het gespannen toeluisterend auditorium besprak en naar kwaliteit, draagbaarheid en exclusiviteit aan haar visie onderwierp. Het zou ons te ver voeren dit alles op de voet te volgen en de lezers nog eens voor te schotelen. Genoeg zij het daarom te vermelden dat zowel voor als na de pauze de Axelse dames een ongekende weelde van dames-, heren- en kinderkleding te aan schouwen kregen, die zo gevarieerd was, dat men de overtuiging kreeg, dat geen enkele grote stad in staat is die te overtreffen. De firma Dey had gezorgd voor „elck wat wils". Alles wat de mode vraagt op het gebied van verfijnde smaak werd vertoond. Van de brillantste avondtoiletten en duurste bontmantels tot de populaire genre's, die toch ook altijd nog distinctief waren, werd het oog geboeid door de nieuwste creatie's en modellen. Deze weelde werd geaccentueerd door de aan kleur en smaak aangepaste collectie hoeden, die de firma Koster-Dey bracht, terwijl het luxueuze schoeisel, voor de dames zulk een machtige factor en onderdeel, de uiterste zorg van de firma de Splenter in de ele gantste modellen vertoonde. Doch wat zou de elegance van de moderne vrouw in het bijzonder niet te kort schieten, als de bij elk toilet passende lederwaren in de vorm van tassen of andere begeerlijkheden ontbraken, zoals de ifrma Chr. Smies deze biedt. En dan de byouterieën, die op oogverblindende wijze bij elk toilet of op ieder kledingstuk, dan wel aan hals, armen of hoofdtooi der dames schitterden Het is de Hamamelis die 't 'm doet Ir. P. R. BOUMAN BOEIDE DE OUDEN VAN DAGEN. Woensdagnamiddag hield in het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk, ir. P. R. Bouman een interessante, met een gróte serie kleurige opnamen geïllustreerde causerie over „Land en volk van Afghanistan". Zoals algemeen bekend is heeft ir. Bouman als land- bouw-expert door bemiddeling onzer regering een jaar lang in dit land hetwelk een bufferstaat vormt tussen Brits- en Russisch-Azië vertoefd, teneinde de culturele mogelijkheden en de bodemstructuur na der te bestuderen en dienstbaar te maken aan haar bewoners. Het land heeft een oppervlakte ongeveer zo groot als Frankrijk met een inwonertal ongeveer gelijk aan dat van Nederland, ofschoon het juiste be volkingscijfer niet bij benadering bekend is. Het is een naar het zuidwesten en noorden af hellende hoogvlakte met bergen van in Europa niet of nauwelijks bekende hoogten. Over dit nog slechts in een prille beginfase van ontwikkeling en cultuur verkerende land wist ir. Bou man een heleboel te vertellen. Doch wij achten het beter dit later in finesse s uitvoriger weer te geven, aangezien de causeur deze winter nog voornemens is in de kring van de agrarische jeugd en de oudere be langstellenden in nog ruimere zin dit alles te schilde ren en daarbij ook de sociaal-economische aspecten aan zijn visie te onderwerpen. Uiteraard moest hij zich in dit opzicht voor dit gehoor mede in verband met de toegemeten tijd tot interessante bijzonderheden beperken. Wij hadden echter de indruk dét ir. Bouman over land en volk van Afghanistan wel in staat zal zijn meerdere avond vullende voordrachten te houden. Laten wij dus voorlopig volstaan mede te delen dat het land overwegend Mohammedaans is, hoewel de bewoners zichzelf gaarne tooien met het predic^at „kinderen van Israël", omdat zij in hun Joodse af komst geloven. Overigens heersen er nog zodanige primitieve toe standen dat de schildering daarvan reeds voldoende stof voor een lijvig boekdeel zou opleveren. Vrouwen kreeg men op de zeer vele vertoonde prachtige op namen bijna niet te zien en zij vertonen zich ook nimmer dan gesluierd buitenshuis. Wij zijn overtuigd dat de lezing die ir. Bouman ir» deze winter nog voornemens is te houden zich in een grote belangstelling zal mogen verheugen en daar heel wat op te steken zal zijn voor hen die interesse bezitten voor land- en volkenkunde. Want ir. Bouman is een aandacht vorderend spreker die bovendien de kunst verstaat zijn voordracht gees tig te kruiden. De Axelse ouden van dagen hebben met deze belangwekkende en niet alledaagse causerie weer een genotvolle middag beleefd, die oog en oor tot aandacht heeft geboeid. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1